Jaarverslag dienstencentra Haarlem-Oost MENTALITEITSVERANDERING KAN ISOLEMENT BESTRIJDEN FILMS Haarlem m L Hoge celstraffen voor Italiaanse overvallers Langs orgels in Noord-Holland I a Buurtonderzoek in Boerhaave- Raadscommissie akkoord met kredietvoorstel Dr. Grootenboer neemt afscheid Strandpost VRB 7 augustus Markt Schalkwijk in september bij winkelcentrum - open en Meerwijk I 1 7 UITSPRAKEN RECHTBANK BLOEMEND AAL cl.? HEEMSTEDE HAARLEM I HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 29 JULI 1971 Autodiefstal Verbouwing huis van 'A' Binding Vergrijzing Zelfstandigheid J Hercules Lesbische gevoelens Little big man tMuuuwmn c W it/ ffHfunwfWfum/wwfuufffwuuuuufumnufHm/nnffm/uuwfmHumfffffmufmM/mMin Solo-komieken (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Niet voor alle pro blemen rondom de dienstverlening aan ouderen werden oplossingen ge vonden. Er moest worden geconsta teerd dat maatschappelijke structuren en mentaliteitskwesties er mede oor zaak van zijn dat de ouderwordende mens wordt bedreigd met vereen zaming en isolement”, luidt een van de opmerkingen in het jaarverslag van de Stichting Dienstencentrum in Parkwijk en Schalkwijk. Even verder op: „Levend in een wereld waar vooral de produktie geldt, is de plaats voor de niet-meer-produktieve mens beperkt. Teveel nog zijn economische maatstaven bepalend voor sociale waarden. Bestrijding van vereen zaming en isolement kan slechts be reikt worden indien de maatschappij tot mentaliteitsverandering kan ko men”. Prolongaties en andere voorstellingen Bleekenberg, Bergstraat 16; H. J. Klein- burgemeester Seket, 67 jr., Boerhaavelaan; J. P. H. Bast- Weber, 75 jr., Spaarnoogstraat; G. C. Hoe kendij k-Koudijs, 65 jr., Beelslaan; A. Bos boom, 58 jr., Kamperlaan. Cotton comes to Harlem 1 I (Onder redactie van Charles Boost) (Van onze stadsredactie) vergadering. P. ZWAANSWIJK. i De nieuwe en vreemde omgeving levert voor veel zestigplussers grote gewennings- moeilijkheden op waardoor zij zo dreigen te vereenzamen dat hun zelfstandigheid in korte tijd wordt aangetast of teniet ge daan. En juist de bevordering en de hand having van de zo geliefde vrijheid en zelf- Vanaf het verzamelpunt te Hoogwoud, kan iedere deelnemer de tocht per eigen vervoersmiddel voortzetten om zich bij el ke volgende kerk van de route weer met de andere deelnemers te verenigen standigheid vormen de oogmerken van het open bejaarden werk waarin de stichting werkzaam is. Die zelfstandigheid wordt ook bevorderd door de aparte clubs die begeleid worden door de centra maar waarvan de leiding in handen is van de deelnemers zelf. Het komt voor dat de leidster van een centrum zich gesteund weet door een dienstencen- trumcomité, dat bestaat uit een groep ac tieve ouderen die op alle terreinen meeden ken en ook meedoen. Hun betrokkenheid bij het centrum is vaak zo groot dat zij na verloop van tijd achtergronden van de dienstverlening gaan kennen en daarbij een actievere rol willen spelen. Dat onderscheid is naar de mening van de directeur van groot belang voor de aan pak die men kiest. En met dat verschil wordt rekening gehouden bij het onder zoek dat de stichting in september gaat instellen in Meerwijk en Boerhaavewijk. Op die manier moet een inventarisatie tot stand komen van noden, wensen en be hoefte van de ouderen die daar zijn ko men wonen. Van dat overzicht wordt dan gebruik gemaakt bij de bouw van het vier de dienstenceuntrum van de stichting. Dat wordt het eerste centrum in Meerwijk dat overigens op zijn vroegst in 1973 klaar zal komen. me voor bejaarden echtparen de opname mogelijkheid in de verzorgingssector rela tief en absoluut onvoldoende. Volgens het jaarverslag is de gedwongen scheiding van echtgenoten bij opname in een tehuis „fei- Jelijk een mensonwaardige, niet te tolere ren situatie”. Een 19-jarige automonteur werd wegens autodiefstal conform de eis veroordeeld tot zeven maanden waarvan twee voorwaar delijk. De oorzaak van zijn handelen lag in een verleden van internaten en gezins moeilijkheden. De vingerafdrukken van een 23-jarige varensgezel op een raamkozijn in Lisse zijn hem noodlottig geworden. Ze bezorg den hem een celstraf van 6 maanden, con form de eis. Tijdens de zitting bleef hij ontkennen de diefstal te hebben gepleegd. De vingerafdrukken zouden van een vori ge inbraak zijn. Nader onderzoek leerde dat hij echter de vorige keer via een an der raam was binnengedrongen. Verdach te bleef desondanks ontkennen. „Een in telligent verweer” prees de officier. van Openbare Werken verwacht niet dat het voorstel grote moeilijkheden zal gaan opleveren. BLOEMENDAAL De Vrijwillige Bloe- mendaalse Reddingsbrigade zal zaterdag 7 en zondag 8 augustus drukke dagen beleven. Zaterdagmorgen elf uur vindt na melijk de officiële opening plaats van de permanente strandpost Kentering 2 en de dag daarop houdt de VBR haar jaarlijkse zeezwemtochten. HAARLEM. Ingaande dinsdag 7 sep tember zal de weekmarkt in Schalkwijk verplaatst worden van de Niels Finsen- straat naar het parkeerterrein van het winkelcentrum in Schalkwijk. De nieuwe markt zal 40 a 50 kramen omvatten. (Van onze stadsredactie) HAARLEM De Haarlemse kinderarts mejuffrouw Corry Grootenboer zal haar praktijk in de Mariastichting neerleggen in verband met een benoeming in een ambteljjke functie in de provincie Gelder land Vrijdag 30 juli is er ’s middags van half vier tot half vijf gelegenheid voor patiën tjes, oud-patiëntjes en hun ouders om af scheid te nemen van dokter Grootenboer. Plaats van handeling is de speelzaal van het verpleegstershuis Clio van de Maria stichting, ingang Kleine Houtweg. Wie meer over deze zeer te waarderen onderneming wil weten, kan zich richten tot het Secretariaat van de werkgroep, dat per telefoon te bereiken is onder nummer 023-316440. OVERLEDEN: J. A. M. Boutellier-Hoogteiling, 56 jr. ONDERTROUWD: F. A. M. Dicker en E. Rijnders. GEHUWD: W. M. de Jong en J. P. M. Wijngaarden. OVERLEDEN: C. A. van Waveren-Mispelblom Beijer, 86 jr.; A. van den Ende, 76 jr.; B. Mool- BEVALLEN VAN EEN DOCHTER: C. W. M. Koster-Wassenaar; A. C. J. van Rijs-’t Hoen; E. Ouendag-Koller. ONDERTROUWD: P. H. M. Strack van Schijndel-Gerritsma; B. H. M. van der Poel-M. S. M. Reus; P. J. F. Riedel-M. H. Smit; P. J. Schiper-M. Bos;p J. R. Krüger-A. E. C. Vergaij. GEHUWD: H. R. Roosje-L. van der Zwart; H. M. Terbraak-J. H. A. Valkenburg; C. J. Th. van Velzen-M. Hooft; E. van Wooning- M. J. M. Dijkhoff. GEBOREN: Peter, z. v. P. A. I. Hart en H. Ph. Kroe ze; Bart z. v. F. W. Spee en M. G. Sluiter. ONDERTROUWD: A. A. van den Broek en A. C. P. Roden burg; W. M. Franse en M. M. Sluijter; W. J. Hei en M. Sieswerda; A. G. Prent en B. Kniese; R. Lammerts en E. M. Wester- kamp; G. J. van der Geest en A. Flapper. GETROUWD: M. P. A. Labeur en M. Pieren; L. A. van Es en I. C. Smith; J. E. Bergwerff en M. A. Schilder. De bijrijder had het spektakelstuk je in elkaar gezet. Zijn twee landgenoten moes ten bij het uitladen van de vrachtwagen achterin kruipen en dan een wasmachine onderweg omgooien. Als de chauffeur dan kwam kijken zou hij gekneveld worden. Ze slaagden in hun opzet: de bijrijder speelde voor de show mee. Drie weken later kon de politie dankzij intensief speurwerk de zaak oprollen. Op de zitting ontkende de bijrijder de initiatiefnemer te zijn geweest. De officier achtte hem evenals de rechtbank schuldig aan de uitlokking. Hij had anderhalf jaar geëist. Het vonnis van de medeplichtigen was conform de eis. (Van één onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een Italiaanse bijrijder veroordeeld tot 15 maanden wegens uit lokking van een roofoverval op een ver huiswagen in Aerdenhout in april van dit jaar. De twee medeplichtigen, eveneens Italianen, werden tot een jaar veroordeeld wegens diefstal met geweldpleging. Het is verheugend, dat er naar verhou ding zoveel jongere orgelvrienden deelna men aan de tot nu toe gehouden tochten, waarop kerken te Oosthuizen Edam Mon nikendam, Alkmaar en nog in verschillen de andere plaatsen onder leiding werden bezichtigd en geluisterd werd naar con certen, die door de organisten Klaas Bolt en Willem Retze Talsma in enkele van de bezochte kerken op de daarin aanwezige orgels, die van bijzondere muziek-histori- sche waarde zijn werden gegeven. Op zaterdag 31 juli zal weer een tocht worden gehouden, deze keer met mede werking van de derde organist van de werkgroep Jan Jongepier, de winnaar van het op 9 juli in de Haarlemse Grote Kerk gehouden internationale improvisatie-con- cours. Hoe vaak de Griekse mythologische held Hercules al zal zijn verfilmd is me volsla gen onbekend. Het zal vele malen zijn ge weest, en dan iedere keer afhankelijk van de inzichten van de regisseur, want met mythen kun je alle kanten op. Ongetwijfeld heeft Pietro Francisci in zijn „Hercules” een eigen weg gevolgd, aangepast bij zijn body-builder-hoofdrol- speler Steve Reeves in een Amerikaans- Italiaanse co-produktie. We gaan hier het Hercules-verhaal en alles wat zich afspeelt rondom het gulden vlies van Jason niet na vertellen. Wie wil, vindt het in zijn en cyclopedie. Hij kan het nalezen ook laten, want om der wille van de mythologische waarheid is deze film niet gemaakt, wel om de verbaasde kijker een aantal hef tige avonturen voor te schotelen. De tocht begint om 11 uur bij de Ne derlands Hervormde Kerk te Hoogwoud, waar belangstellenden zich voor deelne ming kunnen opgeven. Daar wordt een uitvoerige beschrijving van de disposities van de orgels, die bezocht en bespeeld zul len worden verstrekt met nog bijzonder heden over de bouwers van de orgels en het programma van de orgelwerKen, die ten gehore zullen worden gebracht. Een 120-jaar oude man vertelt aan een verslaggever zijn levensverhaal of beter gezegd het verhaal van zijn jeugd die ein digde met de slag bij Little Big Horn, een raai Custer en zijn cavalerie door de Cheyenne Indianen in de pan werden ge hakt. Dat gebeurde in 1876 en de 120-jarige Jack Crabb weet zich nog precies te herin neren dat die nederlaag aan hèm te dan ken was, omdat hij de generaal expres OVERLEDEN: Wed. M. di GazarDiesbergen, 99 j.; wed. E. M. SchweitzerKool, 98 j.; mevr. E. M. PolakSillevolde, 71 j.; mevr. A. KloosBraakenburg, 81 j.; mevr. J. van ElzenBlom, 66 j. Een Frans-Italiaanse co-productie on der regie van Alberto Cavallone brengt ons in kennis met het meisje Ursula die eerst een avontuur met haar oom heeft, vervolgens een lesbische verhouding met het negerinnetje Uta begint, tenslotte door een psychiater op het goede pad wordt gebracht, maar daarna met haar uiteindelijke man vermoord wordt door de jaloerse Uta. Dat alles moet wel vol doende zijn om er een hele film aange naam sensationeel en plezierig erotisch mee te vullen. Men kan er naar believen mee lachen of om huilen. Na het succes van Sidney Poitier als inspecteur Tibbs in „In the heat of the night” en „My name is Tibbs” heeft de Amerikaanse filmindustrie de moed kun nen opbrengen opnieuw een negerdetec- tive tot hoofdpersoon van een misdaad film te maken. In „Cotton comes to Har lem” is er zelfs sprake van twee samen- werkende negerdetectives, het duo Coffin Ed Johnson en Grave Digger Jones. Regisseur Ossie Davis heeft zijn stof ontleend aan een van de boeken van de bekende Chester Himes ex-gevangene en een auteur in de geest van Dashiell Ham mett, Raymond Chandler en soortgelijke „hard boiled” detective-schrijvers. Maar diens op sensatie en geweld gerichte stijl van schrijven is wel door regisseur Davis afgezwakt en naar het komische omgebo- E. G. Witjens-Roodbergen, 78 jr.; E. Mos- Elst, 72 jr.; K. H. B. Vesseur, 61 jr.; W. E. Bakker-Heubler, 88 jr.; S. Kroon-Wage- naar, 81 jr.; W. Beunder, 83 jr.; D. Dekker- Bongers, 81 jr.; N. Ph. A. Gunckel, 69 jr.; houden, maar wethouder mr. Van Wijk C. Bosman, 49 jr.; G. P. Damman, 79 jr.; C. Vreenegoor-Bakx, 74 jr. (Van onze stadsredactie) Twee van de spaarzame solo-komieken die de film nog bezit, zijn nog te bewon deren in Frans Hals en Luxor, waarin res pectievelijk Jerry Lewis en Norman Wis dom optreden in „Te gek om los te lo pen” en „De verknipte melkboer”. Beide komieken hebben gemeen dat het voor hun respectieve liefhebbers niet uitmaakt wat zij spelen en dat hun tegenstanders (of de niet-gevoeligen voor hun soort hu mor) nog minder belangstelling hebben voor de intrige, waarin zij verschijnen. Want het verhaal wordt in beide geval len helemaal bepaald door de hoofdrol spelers, door wat zij ervan maken, door wat soort extra-grappen zij toevoegen aan het oorspronkelijke scenario. Of Lewis nu een verknipte generaal moet spelen die, afgekeurd voor de dienst, zijn eigen leger vormt om er Italië mee te bevrijden, of dat Wisdom een verknipte melkboer is die een eenmansoorlog voert tegen de machtige coöperatieve melkfa briek, in wezen blijven zij dezelfde clowns die het altijd weer opnemen tegen de ge ordende samenleving en alleen onderling verschillen in hun reacties, hun mimiek en in hun verbale humor. is is van onze functie die immers contractbevorde- rend is”. Direct via de dienstencentra van de stichting of indirect via het pakket van activiteiten en clubs stimuleert men de contacten tussen mensen van zestig jaar en ouder. Het jaarverslag betoogt dat door de vele gesprekken, die leeftijds genoten op deze wijze kunnen voeren, ver onderstelde problemen worden terugge bracht tot ongemakken. Aanwezige proble men worden zodanig onderling opgelost dat hulp van anderen overbodig wordt en dat een stuk levensvreugde al dan niet in clubverband wordt teruggevonden. Veel bezoekers gaan het dienstencentrum, de stichting heeft er twee in Schalkwijk en een in Parkwijk, als een tweede thuis zien. Volgens het verslag is vanaf het ontstaan van beide wijken de behoefte aan ruimten waar men leeftijdgenoten op een onge dwongen wijze kan ontmoeten, duidelijk voelbaar gebleken. In haar totale gebied wonen een kleine vierduizend mensen boven de zestig jaar. Van deze groep ontving de stichting 440 directe hulpaanvragen bij aanmelding waarvan er ruim honderd betrekking had den op huishoudelijke, verplegende of ver zorgende assistentie. Overleg en analyse van het cijfermateriaal brachten volgens het verslag aan het licht dat de vergrij zing in Haarlem-Oost sterk toeneemt. In deze oude buurten treedt, aldus de heer Ramakers, isolering op. „De groep van mensen die achterblijven vereist een heel andere aanpak dan de ouderen in de nieuwbouw. Deze laatsten zijn degenen die vereenzamen”. Over het budget hoeven de directeur en zijn drie centrumleidsters zich geen al te grote zorgen te maken. De heer Ramakers is vol lof over de medewerking van de ge meente die de stichting al sinds de oprich ting in 1964 samen met het Rijk volledig subsidieert. De verhouding was ongeveer fifty-fifty, maar sinds de eerste van deze maand is volgens de nieuwe Rijksbijdra- genregeling het percentage uit Den Haag op tachtig gebracht. De gemeente Haarlem betaalt er dan nog twintig waar door het Rijk een wat dikkere vinger in de pap heeft gekregen. Directeur Ramakers spreekt liever niet van controle. „Dat klinkt me veel te onvriendelijk”. De bejaarde die als 65+er weer in het arbeidsproces wordt opgenomen, zal niet zo gauw aan de vereenzaming en het isolement ten prooi vallen. Maar er zijn tal van bejaarden die niet meer aan het werk komen of het ook niet meer willen. In hun leven komen dan vaak de problemen, waar voor onder meer de dienstencentra een oplossing proberen te vinden. HAARLEM. De orgeltochten, die de Culturele Raad van Noord Holland in sa menwerking met de Orgelwerkgroep Noord Holland op de vijf zaterdagen van de maand juli en op de eerste zaterdag van de maand augustus heeft georganiseerd, ondervinden een voortdurend toenemende belangstelling. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Haarlemmermeer komt donderdag 5 augustus om 14.30 uur in het raadhuis te Hoofddorp bijeen in een openbare raads- '004 trorcy aHori n o Het werkgebied van de stichting beslaat Haarlem-Oost en geheel Schalkwijk en uit die stadsdelen bereikten het afgelopen jaar 423 aanmeldingen de uit vier perso nen bestaande staf. Dat betekende een te ruggang in vergelijking met 1968 en 1969 toen dat aantal respectievelijk ruim zes honderd en royaal vijfhonderd bedroeg. Directeur F. G. H. M. Ramakers verheugd over die afneming. „Dat juist gunstig want het bewijst het nut De excursie van zaterdag belooft zeer interessant te worden. Na Hoogwoud wor den de kerken in Sybekarspel, Midwoud, Oostwoud, Enkhuizen (Zuiderkerk) en Medemblik (Bonifacius-kerk) bezocht. De mythologie is een onuitputtelijke bron voor films, omdat „goddelijke” avonturen aan geen menselijke maat zijn gebonden. Alle gebeurtenissen krijgen een kosmisch trekje, alle figuren worden één- polige karakters. Het is dus een soort „mannetjes-maken” op mondiaal niveau. Vooral de Griekse mythologie leent zich daartoe, als men tenminste de diepere be doelingen van de mythen niet in het oog houdt. En waarom zou de filmindustrie zich met diepere bedoelingen inlaten als het erom gaat een kassucces te behalen. Directeur Ramakers en zijn staf menen dat er een binding moet komen tussen het gesloten en het open bejaarden werk zodat er een nauwe samenwerking tot stand komt met en tussen ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingstehuizen. De vorming in 1970 van het Contactorgaan Dienstencentra is zeker een stap in de goede richting. Die binding is vooral van belang als betrokke nen via het dienstencentrum behoefte heb ben aan een entree bij verzorgings- of ver pleeginstellingen. En vaak is dat noodza kelijk want het handhaven van de zelf standigheid is op den duur niet goed meer mogelijk. Met de leeftijd nemen de kansen op ziekten en verzwakking, zowel geeste lijk als lichamelijk, toe. Helaas is met na- gen, waardoor eigenlijk een parodie op het genre, maar wel een heel amusante pa rodie, is ontstaan. De film is practisch geheel door Negers gespeeld, heeft de ne- gerwijk Harlem tot achter grond en houdt zich bezig met de louche practijken van een donkere dominee, die geld inzamelt voor een terug-naar-Afrika actie en het verduisterde geld verbergt in een baal ka toen. Deze basis-intrige, omgeven door al lerlei neven-complicaties zorgen voor een spannende comedie, die opvalt door origi nele grappen en door ironische opmerkin gen - terzijde over de zwart-blank verhou dingen die de film een pikante bijsmaak geven. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE De commissie voor Openbare Werken heeft gisteravond beslo ten de raad te.adviseren het kredietvoor stel van B. en'w. van f 147.000 voor de verbouwing en aanpassing van de ambts woning van burgemeester jhr. mr. Quarles van Ufford te aanvaarden. De commissie heeft twee extra vergade- huijzen, 87 jr.; A. H. F. van Hall, 63 jr.; ringen nodig gehad om te elfder ure dit advies te kunnen uitbrengen. De raad zal namelijk vanavond zjjn mening over het voorstel van B. en W. geven. Een enkel commissielid heeft zjjn stem nog voorbe- De nieuwbouw is gerealiseerd op de ou de bunker naast paviljoen Het Karrewiel aan de kop van de Zeeweg en betekent het einde van de post op het strand. De opening wordt verricht door burgemeester D. H. Peereboom Voller die ondermeer beschermheer van de brigade is. Zondagmiddag half drie start voor de vijftiende maal ]jet zeezwem-evenement dat bestaat uit een wedstrijd over twee ki lometer of een prestatietocht over naar keuze 1 of 2 kilometer. De minimum leef tijd voor de eerste afstand is twaalf jaar en voor de tweede vijftien jaar. Alle deel nemers wordt voortdurend door boten be geleid. Inschrijving is mogelijk bij het sec retariaat van de Reddingsbrigade, Donke- relaan 54a in Bloemendaal. Telefoon (met automatische bandopname) 023-256454. Ook bij de strandposten is aanmelding moge lijk. De enige geprolongeerde film is deze week het bekende „M.A.S.H.” in Studio. In de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag draait Palace de griezelfilm „King Kong”, en Frans Hals doet het met „slavinnen der liefde. Alle middagen wordt in Palace voor de jeugd „Flintstone” gedraaid De jeugd maar ook vele ouderen kunnen ’s middags in Lido te recht bij een andere tekenfilm „Asterix en de helden” en wie onverzadigbaar is op dit terrein kan met de kinders ook nog naar Studio voor Walt Disney’s „Micky Mouse jubileert” met hoogtepunten uit de veertigjarige loopbaan van de wereldbe roemde muis. BEVALLEN VAN EEN ZOON: I. J. E. Breek-van der Meer; A. M. Ma- thiesen-Cleef; M. V. W. J. Sindorf-Balen- dong; J. J. Kapiteijn-van Ewijk; P. J. M. Heesemans-van den Burg. een verkeerd strategisch advies had ge geven. Crabb’s jeugdherinneringen zitten vol van dit soort opzienbarende onthullingen die bij elkaar de film van Arthur Penn tot een boeiend stuk Amerikaanse wild- west-historie maken, niet altijd geloof waardige historie, maar wel schilderach tig en in hoge mate typerend voor zijn tijd. Dustin Hoffman, vooral bekend als de wat mank lopende scharrelaar uit „Mid night Cowboy” speelt zowel de oude Crabb (in een zeer werkzame plastic-vermom- ming) als de jonge avonturier die bij de Indianen wordt opgevoed en daarna de vreemdste verwikkelingen meemaakt, waardoor hij afwisselend in het kamp der Roodhuiden en in dat der blanke indrin gers terechtkomt. Zijn geschiedenis wordt bepaald door het instinct om te overleven en hoe zeer hij daarin geslaagd is, be wijst de hoge leeftijd die hij volgens de openingsscène heeft weten te bereiken. Regisseur Arthur Penn („Bonnie and Clyde”) heeft een originele en afwisselen de „western” gemaakt, waarin het genre geheel teruggebracht wordt tot de legende en de overlevering, waartoe het in wezen behoort. «J. rx. XVA. UUULC1HC1 LClllllg, lJU JA., RECTIFICATIE: BEVALLEN VAN EEN ZOON: J. A. J. SeinstraCoumou. I i I p 1 I

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 7