OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vier Dalïs Vanavond vertrek van maan ASTRONAUTEN SLIEPEN UIT van Vergif in bronnen bij Jülich Deel van arsenicum Arrestanten vrij gelaten nóg niet gevonden V an Enkhuyzen nu weer niet naar Helsinki gestolen Spaarndam schrikt gasexplosies Ml Doodverklaarde Duitser leeft AGENDA pagina 8 Verder in de krant HET WEER Proces tegen deken van Johannesburg begonnen nog steeds Conally wordt in 1972 opvolger van Agnew Haarlems Dagblad JAARGANG No MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 AARGANG No Het woord is aan... Na rellen in Roermond 5, 16 ONBEKENDE DRAAIT AFSLUITER TUSSEN DRUKKRANEN OPEN HOUSTON (Reuter, AFP en AP) De Amerikaanse astronauten David Scot en James Irwin zijn om tien uur vanmorgen begonnen aan hun derde en latste maanexcursie. Anderhalf uur later dan op het programma stond vertokken zij voor een rit naar de Hadley-kloof Plaatselijk buien „Newsweek” 2 3 6 7 7 8 8 8 9 9 9 Zie bijlage Kwtere excursie Pantalon of rok gestoomd bij KEIJSER slechts-2,60 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. „Niet gevaarlijk” Uitgai Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote loutstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkaroren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkrijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachen bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. k A'. kV «O Woonplaats: 174 316e 1 9 86e Haarlems Dagblad J. Einander: (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 3). I ADVERTENTIES (Van onze redacteur in Bonn) Groentjes (Zie verder pagina 2.) Deze krant bestaat uit achttien pagina’s De dieren hebben waarschijnlijk met de mens te doen omdat hij zo’n gebrekkige taal heeft. Hoofcedactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Uit het binnenland Buitenlands nieuws Stad en streek Kunst Radio en tv Weg en Wiel Weerrapport Beeldverhalen Ecomonisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport ROERMOND. De bijna 170 meren deels Zuidmolukse jongens en meisjes, die na de ernstige relletjes in de nacht van zaterdag op zondag, waarbij één dode en vele gewonden zijn gevallen, waren ge arresteerd, zijn zondagavond vrijgelaten omdat er niet voldoende bewijsgrond is om ze in verzekering te stellen, zo ver klaarde commissaris Van Vlijmen zondag avond. Wel hebben allen een proces-ver- baal gekregen wegens openlijke geweld pleging en zijn van hen foto’s en vinger afdrukken genomen. Maar er zijn geen duidelijke daders en evenmin duide'ijke getuigenverklaringen van de Zuidmoluk- kers, aldus de commissaris. Tijdens hun worsteling met het appa raat raakte Scott geïrriteerd door de vra gen van Houston of zij al opschoten. „Als jullie vragen blijven stellen, moeten we hiermee ophouden om tegen jullie te pra ten”, zei hij scherp, en later: „Wacht nou maar. Hol nou niet vooruit, we moeten toch weer bij jullie terugkomen.” Na de rellen verrichtte de met kara bijnen gewapende politie hier en daar huiszoekingen. PRETORIA (Reuter) De Anglicaanse deken van Johannesburg. Gonville French- Beytagh, heeft vandaag verklaard niet schuldig te zjjn, toen hij voor het Hoog gerechtshof in Pretoria verscheen om zich te verantwoorden voor beschuldigingen op grond van de Zuidafrikaanse wet tegen het terrorisme. De man, die met zijn moeder in Zand- voort met vakantie was, werd zaterdagmid dag rond één uur door de Reddingsbrigade en de strandpolitie 1200 meter uit de kust opgevist. De man vertoonde geen enkel teken van leven meer. Mond-op-mond- beademing mocht niet baten en een Duit se arts constateerde op het strand de dood. Even later werd dit nog eens bevestigd door een Zandvoortse arts. De drenkeling werd daarna per ambulance overgebracht naar de Mariastichting in Haarlem, waar een dienstdoende arts voor de derde maal de dood constateerde. Bij het afleggen be merkte een lid van de Reddingsbrigade die daarbij assisteerde echter een teken van leven. Na zijn opneming verslechterde de toestand van de Duitser zondagmorgen zo dat hij met spoed naar het beade- mingscentrum van het Academisch Zie kenhuis in Leiden werd overgebracht. Op het moment is zijn toestand kritiek. PARIJS, (Reuter). Uit het huis van een Parijse schilder zijn in het weekeinde vier schilderijen van de Spaanse surrea list Salvador Dali gestolen. De waarde van de schilderijen kon door de eigenaar niet worden geschat. was het afsluiten van deze wegen. Tegen elf uur kon de laatste brandweerwagen inrukken. (Zie verder pagina 5). Half tot zwaar bewolkt met overdag plaatselij’k buien. Ma tige tot krachtige wind, ruimend van zuid naar west. Minimum temperaturen ongeveer 13 gra den, maxima morgen rond 21 graden. ]>e excursie van vandaag is verkort van ze: tot ongeveer vier of vijf uur. Zblgens de vluchtleiding is dat geen be zwaar, omdat het wetenschappelijk pro gamma al volledig is afgewerkt. Scott en Itvin keren met een schat aan maan- naterie terug, die zo wordt verwacht, alle vrwachtingen zal overtreffen. Volgens de jngste raming hebben ze tot dusver 71,1 klo stenen en maanstof verzameld. Ook bij hun derde autotocht zullen de tvee mannen bodemmonsters verzamelen, erenals zaterdag in de buurt van de Had- ley-kloof maar nu in een ander gebied. Zaterdag bedroeg hun „buit” ruim 24 kilo, zondag niet minder dan 47 kilo maan- materie. Tot de laatste collectie behoort een kris- talsteen die volgens geleerden een stuk oorspronkelijke materie uit de ontstaans periode van de maan zou kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. De 31-jarige Horst Weid uit het Duitse Würzburg vecht in het Academisch Ziekenhuis in Leiden voor zijn leven, nadat hij zaterdagmiddag door drie artsen dood was verklaard. Verwachting van het K.N.M.I. tot dins dagavond kalkbrij niet eens op vuilnishopen, maar eenvoudig ergens in de vrije natuur ligt. Duizenden dagjesmensen bij het Füh- linger-meer, een geliefd recreatiecentrum bij Keulen, zijn gisteren overhaast naar elders vertrokken toen de politie via luid sprekers meedeelde dat het water moge lijk door arsenicum is vergiftigd. Even later kregen zo’n honderd gezinnen in een naburig dorpje het advies voorlopig geen leidingwater meer te drinken. De water leiding wordt gevoed door bronnen in de buurt van Fühlinger-meer. Voorlopig zal het drinkwater in tankwagens naar het dorpje worden aangevoerd. Ook in bronnen bij Jülich en in een vijver bij Ennigerloh is arsenicum aange troffen. Volgens het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken van Noordrijn- Westfalen is de daar geconstateerde con centratie van 0.04 tot 0.1 milligram per liter niet gevaarlijk voor mensen. NEW YORK. (AP. Het Amerikaanse weekblad Newsweek meldde gisteren dat zegslieden in Washington van mening z(jn dat de democraat John Conally door pre sident Nixon zal worden gevraagd met hem de presidentsverkiezingen van 1972 in te gaan als kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Als minister van financiën is Conally nu al Nixons voornaamste woordvoerder op het gebied van de economie. Volgens ve len, aldus Newsweek, hangen de kansen van Nixon op herverkiezing ervan af of hij komend jaar een forse opleving van de economie kan bewerkstelligen. Hoewel Conally volhoudt dat hij als democraat uit Texas naar Washington is gekomen en als democraat naar Texas zal terugkeren zijn, aldus Newsweek, veel zegslieden ervan overtuigd dat hij een aan bod van Nixon voor de republikeinse kan didatuur voor het vicepresidentsschap niet zal afslaan. w De heer Van Vlijmen vindt het besluit van zijn plaatsvervanger, het bevel te ge ven tot schieten op zaterdagavond, toen de Zuidmolukkers ondanks de waarschu wingsschoten stenen bleven gooien naar de politie, volkomen juist. De vrijgelaten jongeren zijn in plaat sen bij Roermond op treinen naar hun Zuidmolukse woonoorden gezet. Vele van hen waren de afgelopen week naar Roer mond gekomen, waar zij in twee leeg staande hotels bivakkeerden. Zij zijn op eigen verzoek en voor hun eigen veilig heid met bussen weggebracht. De 140 man beschikbare politie behoef de zondagavond niet in actie te komen. Het bleef rustig. Uit treinen werden vier Zuidmolukse jongens en meisjes gehaald, die steekwapens bij zich hadden. Commissaris Van Vliimen heeft zondag aan de minister van Binnenlandse Zaken en de commissaris der koningin in Lim burg over het gebeurde rapport uitge bracht. Houston drukte vanochtend de astronau ten, kort nadat ze om tien over half zeven gewekt waren, op het hart het rustig aan te doen en op hun gemak uit te kijken naar interessante geologische formaties. „Jullie moeten er een heel plezierige dag van maken”, aldus Houston. Scott antwoordde dat hij en Irwin zich op de excursie verheugden. Wat later, toen hij weer op de maan stond, merkte hij op dat hij blij was weer buiten te zijn „waar je de benen wat kunt strekken”. Het zag er niet naar uit dat de astronauten het inderdaad kalm aan zouden gaan doen. De eerste controletaken na het uitstappen ver richtten ze in hoog tempo om snel op pad te kunnen gaan. Hijgend en zwetend hebben Scott en Irwin vanmorgen een boor uit de grond getrokken, waarmee op bijna drie meter diepte een bodem monster was getrokken. Gisteren was Scott er niet in geslaagd de boor eruit te halen. Houston zei dat Irwin hem nu maar moest helpen. „Best, ik kan het hem ook in zijn eentje laten doen. Hij kan nog wel wat ervaring gebruiken”, ant woordde Scott. Even later klonk het „een, twee, drie”, verscheidene malen herhaald en samen wrikten de mannen de boor om hoog. Scott adviseerde Irwin zijn tempe- ratuurregelaar op maximale koeling te zet ten. Tenslotte slaagden zij erin de boor los te krijgen, maar toen bezorgde het uiteennemen van de boorsonde hun nieu we zweetdruppels. AAN HET STRAND Ook morgen tijdelijke bewolking met een buienkans. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tem peratuur ongeveer 20 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten- Gematigd strand weer doordat zonnige perioden worden afgewisseld door zwakke storingsfrontjes. In tientallen huizen raakten geisers ka pot en deden zich kleine ontploffingen (en keukenbrandjes) voor, terwijl veel gas ontsnapte. Dank zij het snel ingrijpen van de brandweer en personeel van het Ge meentelijk Energiebedrijf uit Haarlem kon groter onheil worden voorkomen. De door in paniek geraakte bewoners van Spaarndam gealarmeerde brandweer, kwam omstreeks zeven uur met een drie tal wagens naar Spaarndam. Nadat de hogedrukkraan een half uur na de alar mering was dichtgedraaid, zakte de at mosfeer in de leidingen weer tot de nor male druk. Niet alleen in de diverse woningen, wa ren de gevolgen van de over-druk te mer ken. Op diverse plaatsen aan de Westkolk en Oostkolk brak het asfalt van het weg dek stuk, doordat gas uit lekkages onder de grond, zich omhoog werkte. Een van de eerste maatregelen van de brandweer De rertraging was het gevolg van het beslil van de vluchtleiding in Houston de twee Amerikaanse kolonels langer te laten uitsLpen, omdat zij gisteren bijna twee uur te laat „naar bed” waren gegaan. Di astronauten werken vandaag een drul programma af. Vanavond om twaalf miniton over zes is hun vertrek met de maclander vastgesteld. Zij zullen dan ook nog de koppeling met het om de maan cirldende Apollo-moederschip moeten vol- breigen. DEN HAAG Hans van Enkhuyzen (AAC), die gisteravond voor grote verwar ring zorgde door zich terug te trekken voor de Europese atletiekkampioenschappen doch enkele uren later op zjjn besluit te rugkwam zal toeh niet naar Helsinki gaan. Hans Koomen, de chef d’équipe van de Nederlandse afvaardiging, die momenteel in een trainingskamp op Papendal verblijft, wilde Van Enkhuijzen vandaag niet meer accepteren als lid van de ploeg. SPAARNDAM De Haarlemse recherche is momenteel druk bezig met het op sporen van degene, die gisteravond in Spaarndam voor de nodige paniek heeft ge zorgd, door de afsluiter tussen de hogedrukkraan en de lagedrukkraan van de gas leiding in het verdeelstation open te draaien. Hierdoor steeg de druk in de leidingen van 0.3 atmosfeer tot 2 en ontstond over het gehele dorp gevaar voor gasontploffingen. BONN. Op nog tenminste dertien plaatsen in Noordrijnland-Westfalen en Nedersaksen ligt arsenicum houdende kalkbrij. Bij Jülch en Ennigerloh is het grondwater al met arsenicum besmet. Van de 3360 ton zeer vergiftigde afvalstof, die in een 800 meter diepe mijngang had moe ten worden opgeslagen, had de politie van Noordrijnland-Westfalen zoals gemeld, za terdag ongeveer 2800 ton opgespoord. Het schandaal met de arsenicum- en loodhoudende kalkbrij, die door twee „in milieubescherming gespecialiseerde” transportondernemers uit Osnabrück on bereikbaar zou worden opgeslagen, heeft nieuwe vormen aangenomen, toen bekend werd dat de transporteurs hun vergiftige lading slechts voor een deel hebben ge stort op de vier vuilnishopen die sinds vrijdag door de politie werden bewaakt. Zij hebben het vergif ook nog op tal van andere plaatsen, soms zelfs op de in dit land veel voorkomende „wilde” vuilnis belten gelost. De politie heeft de afgelopen dagen een grote speuractie ingezet, waarbij zelfs helikopters werden ingeschakeld. Overal werden vuilnishopen onderzocht. Het bleek dat een deel van het afval slechts enkele kilometers van Nievenheim (waar de zinksmelterij is gevestigd, die het in mei liet weghalen) was gelost. Bovendien ontdekte de politie dat ook in het buur land Nedersaksen een deel van het vergif ligt. Vandaag zou in deze Westduitse deel staat het grondwater op arsenicum wor den onderzocht. Er wordt rekening mee gehouden dat een deel van de nog niet opgespoorde In drie fasen is hier te zien hoe de Apollo-commandant tijdens het verzamelen van maanstenen op de maanbodem tuimelde (foto rechts). Scott en Irwin laden hun maanauto met gereedschappen (foto links). OS 1' V t', F****/'4 GROTE HOUTSTRAAT 93 - HAARLEM - TELEFOON 023-31 90 53 Naami Adres: HAARLEMS DAGBLAD .STUUR MIJ maandabonnee t 6.90 kwartaalabonnee f 20.10 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vul onderstaande bon in en raak gratis vertrouwd met de overvloedige, betrouwbare nieuwsbron in Kennemerland Daarna kunt u mij noteren als: tj- Doorhalen wat niet verlangd wordt In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Haarlems Dagblad, Antwoordnummer 416 - Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1