OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Premier Biesheuvel in Kamer: RIJKSUITGAVEN VEEL HOGER DAN GERAAMD Teveel bloot Hanoi zou Amerikaanse gevangenen vrijlaten Schietpartij in München V erkoop Brinkmann bijna geregeld na overval op bank GEMALEN KOFFIE" pak 250 gram 24^ 179 Kömje.. vanavond? morris before you buy your real sheepskin coat. Treinramp in Joegoslavië Een uur buiten Apollo Koude douche BESSELS MOOIJ PI Haarlemmermeer in last door toeloop van Berichten in Zweeds blad ontkend AGENDA pagina 11 Verder in de krant HET WEER Hooggerechtshof verwerpt Ky’s kandidatuur woonwagens op komst Hilversumse exploitatiemij. enige serieuze gegadigde Wetsontwerp voor roulette en lotto 24 deze week bij I DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 316e JAARGANG No 177 JAARGANG No 22 86e Het woord is aan... 16, 18 viaams»weg,Haarlem.teL243283 Zeker veertig doden Haarlem: Barteljorisstraat, Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 2235 96 I Wisselvallig TUINPLANTEN KAMERPLANTEN KNOLBEGONIA'S Initiatief Kamerleden Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. Bankiersfunctie voor dr. Grapperhaus Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Loo(j, onderdirecteur (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaan se regering heeft gisteravond geen commentaar gegeven op berichten uit Zweden dat de helft van het aantal Amerikaanse krijgsgevangenen in Noordvietnamese handen volgende week vrijgelaten zouden wor den. De gevangenen zouden vanuit Laos met een Zweeds vliegtuig over gebracht worden naar het Westen. President Nixon zei echter nog gister middag op een onverwacht bijeenge roepen persconferentie in zijn kan toor in het Witte Huis dat de oorlog in Vietnam ongetwijfeld onderwerp van gesprek zou zijn wanneer hij de Chinese premier Tsjoe En Lai in Peking ontmoet. „Verzinsels” I t. ik L Haarlems Dagblad Confucius: (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 5) ADVERTENTIES ADVERTENTIES 6 (Van onze redacteur in Bonn) Groentjes zelfbediening ^^tuincentrun^ l- k (Zie verder pagina 3). n AAN HET STRAND 3 Alleen de allerknapsten en de aller- domsten zijn niet voor verandering vatbaar. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Enkele buien, maar ook opkla ringen. Tot matig afnemende zuidelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 13 graden, jnaxima ongeveer 22 graden. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Een depressie bij Noord-Engeland voert ook morgen onstabiele lucht aan, waarin buien voorkomen. De wind zal nog vrij krachtig uit het zuidwesten blijven waaien. Tempe ratuur 19 tot 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Tegen het week einde wellicht stabieler weer. HAARLEM. De projectontwikke ling- en exploitatiemaatschappij Mat- ser uit Hilversum zou als enige serieu ze kandidaat zijn overgebleven voor de koop van het grote complex van Brink mann aan de Grote Markt. Zoals wij reeds meldden is het de bedoeling daar een passage met 45 winkeltjes en een restaurant te vestigen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond namens de aandeelhouders van Brink mann voeren, zijn in een vergevorderd stadium. Er moeten alleen nog enige „detailkwesties” worden opgelost. SAIGON (Reuter). Het Zuidvietname- se Hooggerechtshof heeft vandaag de kan didatuur van vice-president Ngoejen Cao Ky voor het presidentschap verworpen. Ky had de dag tevoren twee uur vóór de sluitingstermijn zijn kandidaatsaanvra- ge met militair machtsvertoon bij het Hof ingediend. De kans bestaat nu dat generaal Minh zijn kandidatuur zal intrekken. Hij wil niet de enige kandidaat naast Thieu zijn. Oud-minister Klompé woonde gis teren de Kamerdebatten bij op de ge reserveerde tribune. NOG STEEDS (Van een onzer verslaggevers) (Van onze Haagse redactie) /XA/VVVA/VVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVV^A/VWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV VATICAANSTAD. (AFP) Zuster Fiorella die bij de ingang van de Sint Pieter in Vaticaanstad toezicht moest houden op de kleding van de toeristen, is gisteren ingestort. Let op onze BLOEMBAKKEN en TUINBANKEN Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen. Ruime keuze Ruime sortering Ie ;e e Ze is naar typen Ze is naar j. ;e n 1, n n le De minister-president zei slechts, dat vooral aan salarissen veel meer moet wor den uitgegeven dan was geraamd. Daar voor moet nog compensatie op de lopende Intussen wordt het gemeentebestuur ook overstelpt met klachten van de plaat selijke bevolking over de woonwagenbe woners, wier verblijf aldus B. en W.. soms midden in een woonwijk of -straat, een voortdurende bron van conflicten vormt. Om het verder tegen te gaan dat woon wagenbewoners hun wagens in de woon kernen stallen hebben B. en W. een spoed- stuk aan de raadsagenda van vanmiddag toegevoegd. Daarin wordt de raad voor gesteld een sleepwagen aan te schaffen „om bij gebleken onwil de woonwagens naar de noodstandplaats te verslepen”. Al leen hiermee geloven B. en W. „de over last voor de plaatselijke bevolking daad werkelijk te kunnen bestrijden”. (Zie verder pagina 4) BONN. De poging van twee gewa pende mannen, om na een bankoverval in München twee miljoen mark losgeld te incasseren voor vier gijzelaars, is van nacht uitgelopen op een schietpartij met de politie. Eén van beide misdadigers werd gedood, de tweede kon ontwapend en ge arresteerd worden. Twee van de vier gij zelaars zijn door schoten getroffen, een derde kreeg een hartaanval. Met de koop zou een bedrag gemoeid zijn van 5,5 miljoen. Daar zouden nog enkele miljoenen bijkomen voor de verbouwing van het in juni vorig jaar gesloten café-restaurant Voorts is de gemeente bezig met een definitief plan voor de Grote Markt. Volgens het initiatiefvoorstel dat een redelijke kans lijkt te maken, zal een nieuw op te richten stichting de speel banken en de lotto moeten exploiteren: elk particulier winstbejag wordt uitgeslo ten. De roulette-opbrengst zou bestemd moe ten worden voor toeristische promotie en propaganda. De lotto zou aan culturele doeleinden ten goede moeten komen. Het Nederlands Research Instituut voor Toerisme en Recreatie in Breda begint binnenkort een onderzoek naar de beste vestigingsplaatsen voor roulette. Het initiatiefvoorstel wil ook de kleinere hazardspelen, zoals kienen en winkelweek- acties, vrijmaken. HAARLEMMERMEER. Het gemeen tebestuur van Haarlemmermeer is ern stig verontrust door de grote toeloop van woonwagenbewoners in de gemeente. Het college heeft zijn ongerustheid gisteren in eaen brief aan de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk meegedeeld. Daarin spreekt het van een „zeer ongewenste en zelfs niet onge vaarlijke situatie”. DEN HAAG Oud-staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus van Financiën, is vandaag benoemd tot voorzitter van de raad van bestuur van de Bank en Assu- rantie-Associatie, waarin o.m. de bank Mees en Hope als vijfde bankiershuis in Nederland belang heeft De onderhandelingen, die de Haar lemse makelaars Fibbe en Schouten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De uitvoering van de lopende ryksbegroting 1971 geeft zodanige forse tegenvallers te zien, dat het beeld, dat kort vóór de verkie zingen is gegeven, belangrijk moet worden bijgesteld. Een aanzienlijke toe neming van het tekort is onafwendbaar. Dat heeft minister-president Bies heuvel vanmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld. Ondanks aandrang van de oppositie weigerde hij cijfers te verstrekken. Die zullen op de derde dinsdag in september worden gegeven in de Miljoenennota. begroting worden gevonden. De tegenval lers hebben ook voor de nieuwe begroting- 1972 gevolgen. De regering wordt bij de opstelling van die begroting dan ook ge confronteerd met ernstige budgettaire pro blemen. De streefcijfers van minister Wit- teveen blijken meer dan ooit te worden overtroffen. De gevolgen van de loon- en prijsstijgingen op de uitgaven moeten al leen al op zeker meer dan 500 miljoen extra worden geschat. Volgens de minister-president zullen niet alleen voor 1972 maar ook voor de volgende jaren de uitgaven op hun zin en doelmatigheid moeten worden getoetst. De regering wil trachten te voorkomen dat hogere tarieven en belastingheffingen op de prijzen worden afgewenteld. Daar toe zullen lastenverzwaringen door de dra gers daarvan moeten worden aanvaard. Bij de toepassing van de profijtsgedachte zullen zorgvuldig voor- en nadelen moeten worden afgewogen. Bij de invoering van een hoger schoolgeld bijvoorbeeld zal het draagkrachtbeginsel moeten worden inge bouwd om de lasten zo evenwichtig moge lijk te verdelen. Premier Biesheuvel bestreed de opposi tie dat de totstandkoming van zijn kabi net een „kwade zaak voor de democratie” zou zijn, zoals fractieleider Den Uyl van de P.v.d.A. had gezegd. Volgens de minis ter-president heeft drs. Den Uyl zelf een kabinet met de P.v.d.A. onmogelijk ge maakt. „Daar ben ik niet blij mee”, aldus mr. Biesheuvel. „Maar men kan niet hoog opgeven van de nodige maatschappijver nieuwing en een radicale aanpak van knelpunten, als men zelf zo gemakkelijk zijn beurt voorbij laat gaan.” De minister-president concludeerde dat de ondergang van de confessionele par tijen kennelijk hoger op de prioriteiten lijst van de P.v.d.A. staat dan deze maat schappijvernieuwing. Hij hield drs. Den Uyl voor dat in elk kabinet, ook het pro gressieve schaduwkabinet, compromissen moeten worden getroffen. Premier Biesheuvel ontkende, dat de regering van plan is schoolgeld te gaan heffen voor het lager onderwjjs. (Voor Kamerdebat zie pag. 2) DEN HAAG. Te verwachten valt dat nog gedurende de maand oktober een initiatief-wetsontwerpwordt ingediend om roulette en lotto in ons land mogelijk te maken. Initiatiefnemers zijn de heren Van Schaik (K.V.P.) en Geurtsen (V.V.D.). Brandweerlieden weten nooit wat hun te wachten staat. Deze koude douche kreeg de onderste brandweer man in Natrone (Verenigde Staten). Het ongeluk gebeurde bij het dorp Beli Potok. Daar botsten twee treinen tegen elkaar. Vlak voor het ongeluk was een lokale trein van het station vertrokken. Deze tekening geeft een beeld van de ruimtewandeling van een uur, die Al Worden vanmiddag maakt. Worden (links) gaat cassettes met foto’s van het maanoppervlak uit een installatie in het dienstcompartiment halen. Hij wordt geassisteerd door Scott, die bij het luik van de Apollo blijft. (Zie verder pag. 3). Op de informatie-avond van 19 tot 22 uur van de Gemeente Politie Haarlem, Florapark 5, hoor je alles over de boeiende opleiding tot agent van politie en hoe je direkt al véél kunt verdienen. i BELGRADO (Reuter en AP) B(j een treinongeluk in de omgeving van de Joego slavische hoofdstad Belgrado zijn gister avond zeker veertig mensen om het leven gekomen. Tenminste honderd mensen raakten gewond. Het kwam tot het vuurgevecht, toen de bankovervallers zich niet hielden aan de afspraak met de politie, die hun de gelegenheid had gegeven per auto te vluchten, op voorwaarde dat geen gijze laars zouden worden meegenomen. Eén van beide mannen was met een meisje als schild uit het bankgebouw te voorschijn gekomen en wilde haar dwingen in de auto plaats te nemen. Op dat moment schoot de politie, overigens zonder de af perser ernstig te treffen. Deze kon naar het bankgebouw terugrennen. Daarop ging de grote politiemacht onmiddellijk in de aanval. Nixon zei ook dat het uitgesloten is dat hy vóór zijn ontmoeting met de Chinese leiders een apart bezoek zal brengen aan Moskou. Volgens Zweedse berichten zou er een groep van 183 krijgsgevangenen worden vrijgelaten en vanuit de hoofdstad van Laos, Vientiane, met een Zweeds lijntoe stel worden overgevlogen naar West- Duitsland. Daar zou een Amerikaans toe stel van de luchtmacht de krijgsgevange nen op 12 augustus overbrengen naar New York. Deze berichten werden door een Zweeds dagblad in Stockholm bevestigd. Nixons perschef, Ronald Ziegler, zei na dat hij president Nixon had geraadpleegd in een theater in New York, dat de Ver enigde Staten onkundig zijn van onder handelingen tussen de Zweedse regering en de Amerikaanse luchtmacht in West- Duitsland. (Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het bericht echter „een onfortuinlijk misverstand ge noemd”.) De Noordvietnamese ambassade in Stockholm heeft vandaag de berichten in de Zweedse pers dat Hanoi op het punt zou staan 183 Amerikaanse krijgsgevan genen vrij te laten, ontkend. De Noordvietnamese attaché Truong Gia Nhan verklaarde tegenover het Ame rikaanse persbureau AP dat de desbetref fende berichten uit het blad „Dagens Nyheter” pure verzinsels zijn. „Wij waren erg verbaasd dit in de Zweedse krant te lezen. Het bericht is volslagen ongegrond”, aldus Truong Gia Nhan. In Parijs heeft de Noordvietnamese delegatieleider Xuan Thuy deze berichten ook tegengesproken. (Zie verder pagina 3 Uit het binnenland2, 15 Buitenlands nieuws3, 15 Van Dag tot Dag3 Stad en streek5, 7, 9 Films 7 Beeldverhalen 11 Weerrapport 11 Kunst 13, 15 Radio en tv13 Economisch nieuws 15, 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport19 Ze ligt met een zenuwinzinking te s bed. Kennelijk zijn de boze woorden? van de toeristen, de opdringerigheid 5 Ivan de fotografen en de spot in de pers 5 Ihaar te veel geworden. Maar het toe- 5 I zicht voor de Sint Pieter is niet ver- 5 I slapt. De jonge assistente van zuster? I Fiorella en enkele personeelsleden van j ;lhet Vaticaan blijven speuren naar? I „bloot”. Een knie, die onder de zoom I van een jurk uitkomt, een naakte j schouder of een blote arm betekenen s i een onverbiddelijke „uitstoting in de Iduisternis” buiten het heiligdom dat 5 voor velen de Sint Pieter is. Smeekbe- 5 II den, aalmoezen noch dreigementen 5 11 kunnen daar iets aan veranderen. 5 /VW\AAAA/WWWWWW\A/VW\AAA/WWWWWWW' 1 I K ML

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1