OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voorhaven nog lang niet aan uitvoering toe aanbesteed federatie Ontsnappingspoging Panagoulis mislukt Vrijspraak voor eisen Cruyff Broederlijk welkom Kruitschepen moeten uit Zwartemeer ïféGé Eerste 50 ha deze maand Gevangenen in Breda stellen KNIEKOUS bij aankoop van een Panty-P 250 175 Overweldigend „ja” voor Arabische morris before you buy your real sheepskin coat. FIAT RIJDERS KORTING RIJDERS b.v.: uitlaatpot 125: Fiat-pnjs: 97,45 Onze prijs f 35,—. MINISTERS DREES EN LANGMAN: Breed onderzoek zou eerst noodzaak moeten aantonen Met vier helpers gearresteerd gaat niet door AGENDA pagina 17 Verder in de krant Overijsselse Staten gaan in tegen regering: HET WEER Cholerageval in Zweden Postbezorging aan huis staat hoog aangeschreven „Kosmokomplot” S deze week bij I t w ■kW w JAARGANG No 201 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 JAARGANG No 46 wfmmmfmmmmmmmmmmm/rm/r/ff/mmwnmrmmrrmmrmmmmnmmmmmmmmmrm Het woord is aan... Spaarnwouderbos rmmmnrmmrrmmmmfmmmmrrm/rrrr//fnrrr///mrmr/mmrmmmfrm/mfmmmffmmwmrwm/k „Duitsers bevoorrecht” NIPO-enquête TUINAFSCHEIDINGEN TUINLAMPEN TUINVIJVERS TUINBANKEN 99 99 Toeriste uit Benidorm Haarlem: Barteljorisstraat, Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 22 35 96 Wolkenvelden ■30 Uitgave Grafische Bedrijven Damlate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u.. telefoon 322068. Heropening H ATRO-SN ACKS ALLE AUTO-UITLATEN en ACCESS. Vlaams^weg,Haarlem.*.^ 3283 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent Postgiro 273107. Postbus 507. I Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looi), onderdirecteur i 316e Haarlems Dagblad (Van een onzer verslaggevers) (Van onze sportredactie) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Bijna driekwart en ADVERTENTIES I Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Kon in g Een aantal organisaties en personen die door „Kerk en Wereld” onmisbaar worden geacht voor het welslagen van de bijeen komst, hebben namelijk besloten van de deelneming af te zien, zo heeft „Kerk en Wereld” meegedeeld. UTRECHT Omdat de getuigen charge eensluidend kwamen „Cruyff heeft niet geschopt, hij speelde de bal”, stond de strafcom- missie van de KNVB geen andere weg open dan de Ajacied, na een rommeli ge bijeenkomst in hotel Terminus, vrij te spreken. Pythagoras: Indien ge vreugde wilt vermenig vuldigen moet ge haar delen. de federatie goedgekeurd, minister van doeh Salem, bekend. Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen. Zie pagina 7. Auto Italië - Turijn - Den Haag - R’dam - A’dam - Haarlem Jansweg 47 hk Parklaan, geopend van maandag t/m zaterH 8.30-17.45 uur (tel. 32 02 32) Intussen heeft de vogelbeschermings- wacht IJsseldelta in samenwerking met de natuurbeschermingsvereniging IJhorst- Staphorst en de vereniging van vrienden van het museum voor de IJsselmeerpol- ders een rapport samengesteld over de munitieschepen. Het Zwartemeer is met Voor het wielercircuit in de Houtrakpol- der, waarover overleg is gepleegd met de KNWU, bestaat nog geen financiële opzet. De werkzaamheden worden uitgevoerd on der directie van het Ingenieursbureau Spaamwoude. De bestaande bebouwing wordt voorlopig gehandhaafd. zijn oevers in het provinciaal streekplan aangemerkt als natuurmonument. In de tweede nota ruimtelijke ordening wordt het gebied genoemd als park- en watersportgebied van regionale betekenis. Het is vooral van groot belang als water- wildreservaat. Uit het rapport van de natuurbeschermers blijkt, dat moet wor den gevreesd dat de ganzen uit het gebied zullen verdwijnen. In het Zwartemeer overnachten doorgaans 10 tot 15 percent van alle in Nederland overwinterende kolganzen en rietganzen. De visarend is deze zomer niet meer in het Zwartemeer- gebied gesignaleerd, hetgeen volgens de natuurbeschermers aan de munitieschepen moet worden toegeschreven. HELDINGBORG (Reuter). In de Zweedse plaats Helsingborg is bij een zie kenhuispatiënt cholera geconstateerd het eerste geval in Zweden sinds 1918. Het is een 56-jarige vrouw die ziek terugkeer de van een vakantieverblijf in de Spaan se badplaats Benidorm. Zij werd rechtstreeks van het vliegtuig naar het ziekenhuis overgebracht, zodat men de kans op besmetting van anderen niet groot acht. Toch wordt getracht de andere passagiers van het vliegtuig te ach terhalen. De toestand van de patiënte is, gezien de omstandigheden, redelijk goed. van studie en advisering geeft, naar de mening van beide ministers, voldoende garanties dat alle aspecten van de aanleg van een voorhaven aan de orde zullen komen. Specifiek geïnteresseerden zullen volop gelegenheid krijgen hun mening te geven, aldus het antwoord. Een uiteinde lijk oordeel zal eerst kunnen worden gegeven nadat zorgvuldige afweging van alle belangen heeft plaatsgevonden. De beide bewindslieden zeggen in het antwoord toe, dat een regeringsbeslissing over de voorhaven gemotiveerd ter kennis van de Kamer zal worden gebracht. Het uitbrengen van een tweede zeehavennota wordt niet overwogen, zo blijkt nog uit het antwoord. Saljoet. Het Russische ruimtestation „Sal- joet-1” is volgens het instituut voor ruimte-onderzoek van de sterrenwacht in Bochum door besturing van de aarde af in een bijna cirkelvormige baan op ongeveer 300 kilometer hoogte gebracht. 86 e van een groep geënqueteerden is bereid meer te betalen voor postbezorging aan huis. Bij een NIPO-onderzoek in opdracht van de PTT rolde er het getal van 72 percent uit. Voor de bezorging van de krant aan huis heeft 70 percent extra geld over. Voor melk en brood zijn de cijfers 58 en 45 percent. De PTT wilde weten hoe de postbezorging aan huis wordt gewaardeerd ten opzichte van andere bezorgartikelen. U kent de feiten. Johan Cruyff maakt in de competitiewedstrijd tegen I FC Den Haag/ADO een trappende be weging naar de benen van Dick Advo- I caat. Arbiter Sjef Dorpmans geeft een I reprimande, maar boekt niet, ’s Avonds I wijzen tv-beelden uit dat de beweging van Nederlands duurst betaalde speler meer weg heeft van natrappen. Aanlei ding voor de tuchtcommissie om het rapport van de op de tribune aanwezi ge scheidsrechtersrapporteur, Forma- I noy, te vragen. De zaak Johan Cruyff I is geboren. De Ajacied wordt door de tuchtkamer, gekozen uit leden van de tuchtcommissie, ter verantwoording ge- l| roepen. Tenlastelegging: „Het overtre- II den van het gestelde in artikel 6 lid 1 I sub D van het algemeen reglement 11 door tijdens de wedstrijd AjaxFC I Den Haag/ADO gespeeld op 22 augus- Itus, toen u, Johan Cruyff, door een Icharge van speler Advocaat van FC 11 Den Haag-ADO de bal was kwijtge- II raakt, genoemde speler één a twee I passen achtemd te lopen en hem tegen 11 de benen te trappen, zulks terwijl de 11 bal niet binnen speelbereik was.” (Zie verder pagina 4) ■WWWWWWWWWWWWWWWWW/VWAWVWWV Print Bernhard werd bij rijn aan komst op Sumatra onder meer ver welkomd door dertig Nederlandse katholieke zusters en broeders. De prins, al wat vermoeid van de zeker honderd handen die hij inmiddels gedrukt had, aarzelde even en vroeg: „U komt vanavond toch allemaal op de ontvangst”. „Niet allemaal”, was het antwoord. De prins besloot toen de religieuzen allemaal een hand te geven. BREDA. Alle gedetineerden van de Bredase strafgevangenis op vier na heb ben in een brief aan de Kamercommissie voor Justitie de directeur van het gevan geniswezen (.ringend gevraagd zich op korte termijn op de hoogte te stellen van de moeilijke leef- en woonomstandighe den in de gevangenis. De drie Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda hun straf uitzitten, hebben de brief niet onderte kend. die zonder medeweten van de direc tie is verstuurd. Volgens een officiële bekendmaking in Syrië heeft de Grondwet van de federatie daar de instemming ontvangen van 96,4 percent der kiezers. Gisteren is gelijktijdig in Egypte Syrië en Libië een volksstemming gehouden over de Grondwet van de federatie, die de drie landen nu samenbindt. Het Libische staatshoofd Gaddafi heeft de verwachting uitgesproken dat Soedan binnen enkele maanden eveneens tot de federatie toe treedt. Het werk wordt uitgevoerd in de Zuid Spaarndammerpolder langs het Noordzee- kanaal (25 ha) en het tracé van Rijksweg 6, (8 ha) alsmede in de Houtrakpolder (16 ha) bij Zijkanaal C. De bedoelde groen stroken dienen als bescherming voor late re beplantingen. Bij het grondwerk in de Zuid Spaarn- dammerpolde'r wordt rekening gehouden met voorzieningen in aanleg van voet- en fietspaden alsmede speel- en ligweiden, terwijl langs het Noordzeekanaal een weg- tracé wordt uitgespaard dat in een later stadium wordt verhard. a tot de conclusie CAIRO. (AFP) Bij het referendum in Egypte heeft gisteren 99,95 percent van de acht miljoen kiezers de Grondwet van van Arabische repuolieken Dit maakte de Eygptische Binnenlandse Zaken. Mam- vanmorgen voor de radio Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws3 Achtergrond 3 Stad en streek 4, 5, 9, 11 Kunst9, 15 Films 9 U itwijzer9 Radio en tv15 Weerrapporten 17 Beeldverhalen 17 Beurs 35 Sport33 Economisch nieuws 35 Scheepsberichten 25 IJMUIDEN Er zal nog veel studie nodig zijn om te komen tot een totale en samenhangende visie op een nationaal zeehavenbeleid, die uitmondt in de opstel ling van een nationaal plan voor de ontwikkeling van zeehavens. De ministers Drees (Verkeer en Waterstaat) en Lang- man (Economische Zaken) hebben dit vandaag aan de Tweede Kamer meege- deeld in antwoord op schriftelijke vragen over de aanleg van een voorhaven in IJmuiden. In breed kader zal daarnaar ATHENE. (AFP en Reuter) Lady Amalia Fleming, weduwe van Sir Alexan der, de ontdekker van penicilline, twee Amerikaanse studenten en een Griek zijn in de nacht van maandag op dinsdag in Athene gearresteerd bij een poging Alexandros Panagoulis, ter dood veroor deeld voor een in augustus 1968 gepleegde aanslag op premier George Papadopoulos, uit de gevangenis te laten ontsnappen. HAARLEM. Ais eerste grote aanzei voor het toekomstig recreatiegebied Spaamwoude zullen deze maand het grond werk en de beplanting voor in totaal 59 hectare worden aanbesteed. In het plan is een wielercircuit ontworpen. De gevangenen eisen dezelfde voorzie ningen als de drie Duitse oorlogsmisdadi gers, die bijvoorbeeld een eigen radio mogen hebben, en een hoger loon voor verrichte arbeid. De gevangenen hebben gesteld dat zij tot verdere actie zullen overgaan, als hun klachten niet snel worden onderzocht. Re- classeringsambtenaren in Bied* vinden, dat de gevangenen een aantal reële ver langens naar voren hebben gebracht: be ter eten, minder eenvormig werk en vrije keus van geestelijke verzorger en arts. Zij werden gearresteerd toen zij met twee auto’s op Panagoulis stonden te wachten, die over de muur van het oplei dingscentrum zou klimmen. De ontsnap ping werd echter door de militaire politie verijdeld. Deze had brieven in handen gekregen waarin Panagoulis aan zijn vriend Androutsopoulos schreef dat hij erin was geslaagd een bewaker over te halen hem bij de ontsnapping te helpen. Fotokopieën van deze brieven werden op de persconferentie rondgedeeld. De Egyptische president, Anwar Sa dat (wit pak), overhandigt zijn stem biljet in Mit Aboel Kom, bij het in Egypte, Libië en Syrië gehouden referendum over een samengaan van de landen in een federatie. zelfbediening ^B^tuincenttun^ Als op grond van dit advies de aanleg van een voorhaven uit een oogpunt van havenbeleid wenselijk zou kunnen worden geoordeeld, zal in meer algemene zin advies worden gevraagd aan de Raad van de Waterstaat en zo nodig aan de Rijks planologische Commissie. De procedure Wolkenvelden met slechts hier en daar wat regen. Overwegend matige wind uit west tot zuid west. Minimum temperatuur aan de kust 14, in het binnen land plaatselijk 9 graden. Maxi ma morgen rond 20 graden. ZWOLLE. Provinciale Staten van Overijssel hebben er woensdag in een motie bij de betrokken ministers op aan gedrongen de munitieschepen uit het ge bied van het Zwartemeer te verwijderen. De motie, die door het PAK-statenlid A. A. C. Maaskant werd ingediend en die bij G.S. niet op verzet stuitte, werd met 32 tegen 22 stemmen aangenomen. De tegen stemmers, leden van confessionele fracties en hele V.V.D.-fractie, vonden de motie overbodig omdat het provinciaal bestuur al bij de regering heeft geprotesteerd. In de motie van de heer Maaskant staat, dat de Provinciale Staten van Over ijssel ernstig verontrust zijn door de komst van de munitieschepen en dat het gevoerde planologische beleid van de pro vincie er ernstig door wordt aangetast. Verwachting van het K.N.M.I. 'tot vrij dagavond: Dit is gisteravond door een woordvoer der van de Griekse regering bekendge maakt. Het in 1968 uitgesproken doodvonnis was, in verband met de vele protesten die het in het buitenland tot gevolg had, nog steeds niet uitgevoerd. Panagoulis, een militair, bekende tijdens het proces dat hij de tijdbom had geplaatst die tot ont ploffing kwam vlak nadat de premier in zijn auto was gepasseerd. Op een speciaal daarvoor georganiseerde persconferentie deelde Byron Stamatopou- los, een van de adviseurs van de Griekse premier, mee dat het viertal op heterdaad is betrapt. Panagoulis heeft al eens eerder getracht te ontsnappen. Op 5 juni 1969 lukte het hem, doch hij werd vier dagen later gegrepen. Sindsdien zit hij in een cel in het opleidingscentrum van de Griekse po litie in het centrum van Athene. De namen van de gearresteerde helpers, die door een krijgsraad zullen worden berecht, zijn Lady Fleming, mevrouw Athina Psichoyou, een Grieks-Amerikaan- se gescheiden vrouw, John Skelton, een Amerikaanse student en Constantine An droutsopoulos, een Griekse student vriend van de 32-jarige Panagoulis. De woordvoerder zei dat de arrestanten in goede welstand verkeren en dat zij door de politie worden ondervraagd. Het centrum van hun activiteit is volgens de woordvoerder in Engeland en Italië geves tigd. Hun waren aanzienlijke financiële beloningen voor de bevrijding van Pana goulis beloofd. DRIEBERGEN. De manifestatie „Kosmokomplot” die dit weekeinde zou worden gehouden op het terrein van „Kerk en Wereld” in Driebergen, gaat niet door. een onderzoek worden ingesteld, waarbij advies zal worden gevraagd aan de com- missie-zeehavenoverleg, aldus het ant woord.

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1