OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Uruguay staat van beleg uitgeroepen JACKSON VRIJ Strandhotel centrum voor revalidatie in Lagerhuis komt bijeen Opnieuw doden m N oord-Ierland Amerikaans-J apanse crisis dreigt DIAMANT Prijsverlaging van duurdere sigaretten gaat niet door Gevangenen opstand oosEn lac.wammg Haarlem gaat met IJmond en TUPAMARO LAAT Alkmaa^a,en J f Nederlands-Duitse Klik-klak-verbod in Piraeus AGENDA pagina 19 Verder in de krant HET WEER Werkgelegenheid Porceleyne Fles nu „gegarandeerd Jeugdbende stal voor ƒ90.000 Twist in Franse uitwisseling van militairen Van Gelder blijft in Apeldoorn Radicale Partij STUURMA^ COHEN JAARGANG No 208 JAARGANG No 53 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 Vorming streekgewest Het woord is aan... Opening 16 september Kerk Raul Sendic Maandag gesloten Loop morgen vrij in - en - uit bij Oosten heeft iets, dat niemand anders in Haarlem heeft! Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u.. telefoon 322068. Droog en zonnig F Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar f 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6.90. Losse nummers 35 cent Postgiro 273107. Postbus 507. Voor wonen volgens uw persoonlijke pasvorm, etreka {Tfapcn nan XVnnsttbf” Specialiteit- :7^>nd u.e Recepties e.d, Qll-drinks-0. 11o (Jilhelhnna|b>L Heemstede tel. •ZSS’Ho UW GASTHEER: N- üölen I w 316e 86 e Haarlems Dagblad (Van onze stadsredactie) GEOFFREY JACKSON ADVERTENTIES Pastoor José Maria (rechts) die in zijn kerk de 56-jarige (Van onze redactie economie) RINGEN VAN EIGEN ATELIER ENORME KEUZE GROOTS OPBOUWSYSTEEM VAN 75.— TOT 6.000.— (Van onze redactie economie) IMMIlAAMAAAAAAAAAAMVWWWWWVAAAfWWIMAIWIMIMAAM 4 u e r Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjki E. Koning Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman II. van Looij, onderdirecteur BELFAST, (Reuter en AP) Op nieuw zijn in Noord-Ierland doden te betreuren. In Londonderry werd een driejarig jongetje door een Britse pantserauto overreden, kort nadat in de buitenwijken van Belfast een Brit se officier om het leven was geko men, toen hij bezig was een bom on schadelijk te maken. en beroofd van zijn horloge. ATHENE (AFP). Burgemeester Skilit- sis van de Griekse havenstad Piraeus heeft het modespel „klik-klak” voor alle open bare plaatsen van de stad verboden op grond van de overlast die de burgerij heeft van het lawaai dat de twee door een koordje verbonden plastic balletjes ma ken bij het tegen elkaar slaan. De dood van het kind in Londonderry had als resultaat dat in deze stad opnieuw onlusten uitbraken. In de straten werden barricades opgeworpen. (Van onze correspondent) ZADNVOORT. Het Strandhotel aan de Boulevard Paulus Loot in Zandvoort wordt een revalidatiecentrum voor oud- psychiatrische patiënten. Burgemeester A. Na wijn zal donderdag 16 september de opening verrichten van het centrum, dat de naam krijgt van Dr. Joshua Bierer. Benjamin Franklin: Wie van het leven houdt, verspille geen tijd; want leven bestaat uit tijd. In de uitgestorven straten van de hoofdstraat Montevideo lie pen de gehele nacht groepen met mitrailleurs en bazooka’s gewapende militairen. Kort daarna is de staat van beleg in Uruguay uitgeroepen. President Areco maakte bekend dat hjj het leger heeft belast met „de bestrijding van het terrorisme”. De operaties teggen de Tupamaro vielen tot dusver officieel onder het gezag van de po litie. WASHINGTON. Er dreigt een crisis te ontstaan in het diplomatieke en het handelscontact tussen de Verenigde Staten en Japan als gevolg van sterk uiteenlo pende standpunten op monetair en han delspolitiek gebied (Van onze redactie economie) DELFT. Garanties voor de werkgele genheid en het overleg met het personeel hebben gisteren de vakbeweging en de ondernemingsraad van de Delftse aarde werkfabriek „De Porceleyne Fles” toege zegd gekregen van hun eigen directie en van directeur Van den Bovenkamp van Vuurvast Gouda, die „De Porceleyne Fles” gaat overnemen. DEN HAAG De dure sigarettenmerken zullen niet goedkoper worden, zoals in de bedoeling had gelegen. Dat komt omdat de tabak duurder is geworden, waar door de gewijzigde tabaksaccijns geen prijsdrukkend effect kan hebben. De goedko pere sigarettensoorten worden in prijs verhoogd. Pakjes van 1.50 en 1.40 per 25 stuks gaan 1.55 kosten (Zie ook pagina 2). Zei u laatst niet, dat u wel ’ns wat anders wilde in die kamer? In Zandvoort is de nieuwe bestemming van het Strandhotel tot het laatste mo ment onbekend gebleven. In de laatstge houden raadsvergadering werden nog vra gen gesteld over de toekomst van het hotel. Het gemeentebestuur veronderstelde toen, dat het gebouw in ieder geval een hotel zou blijven. Eigenaar M. Caransa heeft kennelijk anders beslist. Barteljorisstraat 13 Haarlem wnkunst Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem EDELSMID - JUWELIER HANDGESMEDE EKSKLUSIEVE SIERADEN Korte Houtstr. 16, Haarlem tel. 311582, zijstraat Grote Houtstraat 1ste straat links vanaf Houtbrug in de Amerikaanse plaats Attica is in de gevangenis oproer uitgebroken. Een aantal bewakers is gewond. Het oproer waarbij een kwart van de tweeduizend gedetineerden betrokken zou zijn heeft zich uitgestrekt tot alle cellenblokken. Gewapende bewakers op het dak van de gevangenis trach ten te voorkomen dat de gevangenen die 33 gijzelaars hebben gemaakt, zul len uitbreken. Tot de ontsnapten behoorde de 36-jarige Raul Sendic, die in 1963 de guerrillabeweging oprichtte. De Tupamaros hebben Jackson steeds beschouwd als gijzelaar voor gevangen mede standers. President Areco weigerde hardnekkig hun vrijlating. De Tupamaros hebben hun naam ontleend aan Tupac Amaru, <ie laatste der Inca-leiders, die door de Spaanse veroveraars in 1571 in Peru werd vermoord. Begonnen als plattelandsgroep, verplaatste deze voorhoede van de revolutionaire beweging in Latijns Amerika zich al snel naar de steden. Tot hun spectaculaire acties behoorden de ontvoering van regeringsfunctionarissen, diplomaten en buitenlandse adviseurs, en overvallen op banken en wapendepots. Zij zouden naar ver luidt ongeveer 1.500 actieve leden hebben, in een land van 2,8 miljoen inwoners. De directeur van Vuurvast was nogal verbaasd over de reacties op het overne men van de aandelen. De vakbeweging en de ondernemingsraad hadden hun wan trouwen in de bedoelingen van Van de Bovenkamp (die commissaris bij de „Fles” was) uitgesproken Ze vreesden dat er door sluiting van twee afdelingen 120 man ontslag zouden krijgen. De overne ming van de aandelen was zonder voor kennis van de vakbeweging geschied. De Vuurvast-directeur heeft nu laten weten dat het personeel van „De Porceleyne Fles” geen ontslagen hoeft te vrezen. Driedaagse bilaterale besprekingen tus sen beide landen hebben dit gisteren aan het licht gebracht. Japan heeft gedreigd met vergeldingsmaatregelen voor de 10 percent invoerheffing van Nixon, waarvan de Japanse economie aanzienlijke schade ondervindt. Japan vindt het bovendien onaangenaam, dat het gepasseerd is bij het voorbereiden van de verbetering in de Amerikaans-Chinese betrekkingen. Aan de andere kant houden de Verenigde Staten stijf en strak vast aan hun eis dat Japan de yen moet opwaarderen en dat dat ook geldt voor de nationale munten van enke le andere landen. Bedoeld worden onder meer Duitsland, Nederland en Frankrijk. (Zie ook pagina 29) DEN HAAG. Tussen 25 oktober tot 20 november zullen voor de eerste keer militairen van het Duitse en Nederlandse leger worden uitgewisseld om de militai ren van beide landen in de gelegenheid te stellen elkaar beter te leren kennen en op de hoogte te komen van eikaars opleidin gen. MONTEVIDEO, (Reuter en AFP) De Britse am bassadeur in Uruguay Geoffrey Jackson is gisteravond na een gevangenschap van acht maanden door de Tu pamaro vrijgelaten. De 58-jarige diplomaat die op 8 januari door de guerrillaorganisatie in het Zuidameri- kaanse land werd ontvoerd verkeert in goede gezond heid. Britse diplomaat Jackson vond, kort nadat deze door zijn ontvoerders van de Tupamaros was vrijgelaten. Jackson belde kort na zijn vrijlating aan bij een kerk in het noorden van Montevideo. Hij vroeg de koster die opendeed, de pastoor te roepen en vertelde dat hij opdracht had gekregen de kerk binnen te gaan en daar te wachten. ,Ik wist direct wie hij was. Ik herkende hem van de foto’s in de kranten”, aldus pater José Maria. „Ik voel me goed”, zo had Jackson hem meegedeeld. De pastoor waarschuwde telefonisch de politie en de Britse am bassade, die inmiddels al door een onbekende vrouw van Jack- sons vrijlating op de hoogte was gesteld. Jackson, die al jaren een hartaandoening heeft, werd onmid dellijk overgebracht naar het Britse ziekenhuis in de hoofdstad voor een medisch onderzoek. De Tupamaros hadden de vrijlating van Jackson woensdag al aangekondigd, maar men had getwijfeld aan de echtheid van hun communiqué, waarin werd meegedeeld dat het geen zin meer had de ambassadeur nog vast te houden na de ontsnap ping twee dagen tevoren van 106 Tupamaros via een tun nel uit de gevangenis. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 21 Achtergrond 3 Stad en streek 5,7,9,11, 13 Medische verzorging 13 Schrijvende lezers 13 Kunst 17 Radio en tv17 Films 17 Weerrapporten 19 Beeldverhalen 19 Fuzzel 19 Economisch nieuws 21, 29 Sport 25, 27 Scheepsberichten 29 Beurs 29 Groentjes 20, 22, 23 Deze uitwisseling is in april overeengeko men tussen de Nederlandse minister van Defensie en zijn Duitse ambtgenoot. Het gaat om de uitwisseling van vier pelotons en één batterij met een pelotonssterkte van veertig man. Verwachting van het K.N.MJ. tot zater dagavond Flinke zonnige perioden en bij na overal droog. Weinig wind. Vannacht hier en daar mist en minimumtemperaturen van 11 graden aan zee tot 6 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen omstreeks 19 Hülsta! Hééél vernuftige en tegelijk bizondere mooie, gezellige wandcombinaties. Een royale 100 verschillende elementen, die altijd passen in alle hoeken, aan alle wanden, alle wandjes, in alle onbenutte ruimten, in alle kamers. Vondst van Hülsta! U kiest naar wens uit mahonie-wit lacqué. 24-uursslaapkamer-en uni- versa-de-luxe-progratnma. In de etalages Schoutensteeg kunt u Hülsta zien, levensecht! JUWELIERS HORLOGERS Houtplein 15 - Haarlem Ook mag de jeugd van Piraeus van de burgervader tijdens de middagrust en van elf uur ’s avonds tot acht uur ’s morgens niet binnenshuis klik-klakken. Ook in Athene zal men soortgelijke maatregelen nemen. r B. en W. wijzen op de noodzaak van deze bestuurlijke stap in een nota, waarin het beleid voor de komende jaren is neergelegd. Zowel de Haarlemse agglome ratie als de IJmond verkeren in ruimte nood en moeten over enige jaren naar de omgeving van Alkmaar „uitstralen”. De hiermee samenhangende bestuurlijke pro blematiek moet volgens het college daar om gecentraliseerd worden in een over koepelend streekgewest. (Zie verder pagina 5) (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Van Gelder Apel doorn gaat niet dicht. Dat heeft drs. A. Habbema, voorzitter raad van bestuur Van Gelder Zonen gisteren aan vijftig personeelsvertegenwoordigers meegedeeld De 700 ontslagen die daar aanvankelijk zouden vallen, zijn daarmee van de baan Van Gelder gaat in Apeldoorn nieuwe papiersoorten ontwikkelen. Het Britse kabinet, zo meldt onze re dacteur in Londen, maakte gisteren na wekenlang twijfelen en overwegen ten slotte toch bekend, dat het Lagerhuis voor een debat over Ulster van reces zal wor den teruggeroepen. Twee dagen, 22 en 23 september, zijn er voor het debat uitge trokken en men verwacht dat zowel Heath als oppositieleider Wilson het woord zullen voeren. Maar een stemming na afloop wordt niet waarschijnlijk geacht. Wilson heeft keer op keer aangedrongen op het tussentijds bijeenroepen van het parlement. Nu Heath tenslotte overstag is en de deuren van het Lagerhuis tijdelijk weer opengaan, vraagt iedereen zich af waarom dat tweedaagse debat pas zó ver in sep tember plaatsvindt. Officieel wordt als reden opgegeven, dat de Britse liberale partij volgende week haar jaarlijkse ver gadering houdt en de agenda dus wat moeilijk ligt. De thuiskomst op Ierse bodem van Joe Cahill, leider van het extremistische IRA in Belfast, is minder glorierijk geworden dan hij waarschijnlijk had verwacht. Op het vliegveld van Dublin is Cahill gearresteerd op verdenking van te beho ren tot een illegale organisatie. De autori teiten van de Ierse Republiek hebben nu 48 uur de tijd om hem inderdaad in staat van beschuldiging te stellen. De Ierse regering-Lynch voelt zich dui delijk opgescheept met Cahill en zal on getwijfeld duimen gedraaid hebben dat hij op het allerlaatste moment alsnog in de Verenigde Staten zou zijn toegelaten. Het is zeker dat de Ieren, temeer na de lange gesprekken tussen hun premier Lynch en zijn Britse collega Heath, de terugkeer van Cahill, die openlijk het doden van Engelse soldaten als hoogste goed predikt, niet ongemerkt konden laten voorbijgaan. PARIJS (Reuter). In de Franse Ra dicaal Socialistische Partij heeft een scheuring plaatsgehad als gevolg van een twist tussen Edgar Faure en Servan- Schreiber. Faure verliet de bestuursbij- eenkomst met de mededeling dat hij, althans tijdelijk, het voorzitterschap neer legt. Directe aanleiding was de plaats waar het jaarlijks congres wordt gehou den. Hiermee is een lang sluimerend geschil tussen partijvoorzitter Edgar Faure en secretaris-generaal Jean-Jacques Servan- Schreiber in de openbaarheid gekomen over de vraag hoe de partij moet worden geleid. Faure zei tot verslaggevers dat hij de vergadering heeft verlaten dat hij „verlof” neemt omdat hij niet vertrouwt in de wijze waarop het komende congres wordt georganiseerd. DEN HAAG. De politie heeft elf jongens tussen 16 en 22 jaar en een 18- jarig meisje aangehouden, die voor 90.000 hebben buitgemaakt bij een vijf tigtal inbraken in Den Haag en omgeving. Zij hebben ook tien autodiefstallen toege geven. Enkelen van de groep hebben voorts in Den Haag een man neergeslagen 4 Plein '40-’45. Amsterdam - Slotermeer Tel. 020 - 138152. HAARLEM Het gemeentebestuur van Haarlem wil volgend jaar besprekin gen openen met de gemeenten in de IJmond, met Alkmaar en omgeving en enige Zuidhollandse gemeenten om tot de vorming te komen van een streekgewest voor heel Kennemerland.

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1