OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gemeentebestuur van Velsen in rapport: AANLEG VOORHAVEN ONAANVAARDBAAR Planologisch onverantwoord Bedreiging voor milieu Fokker licht besluit toe: Gedwongen ontslag voor 200 man PONTIAC Na pressie van bondgenoten VS voor toelating van China tot VN Pas op voor treinconducteur Ruys ontslaat 67 mensen Twee doden in Belfast lac.warnïng SS AGENDA pagina 15 Verder in de krant camera nova HET WEER Nabetaling voor ambtenaren Britse delegatie in Rhodesië 3,53 pet Ex-SS’ers gaan zich opnieuw organiseren - iiiii JAARGANG No 214 316e 1971 VRIJDAG 17 SEPTEMBER JAARGANG No 59 86e Het woord is aan... (Van een onzer verslaggeefsters) Telefoon 023-310220 maandag gesloten Haarlems bedrijf werkt sinds 1966 met verlies Als er nou één moderne wandcombinatie is, die juist in camera nova thuis hoort, dan is het Interlübke wel. Kanaalgebied Kennemerland Plein '40-’45. Amsterdam - Slotermeer Tel. 020 - 13 8152. fijn, om te krijgen fijn om te dragen voorjaren en jaren en jaren..„ 2 3 3 5, 7, 9, 13 9 15 15 15 19, 21 ...19 ...21 ...23 ...23 31, 33 22, 26, 27', 28 Vijftig doden na drinken van poetsmiddel Hier en daar wat regen Geleidelijk meer bewolking met voornamelijk morgen overdag hier en daar wat regen of mot regen. Overwegend matige, in hoofdzaak zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen onge veer 12 graden, maar in het zuid oosten omstreeks 4 graden met kans op nachtvorst. Maxima morgen rond 18 graden. STUURMAN, i COHEN NK JUWELIEPS HOPlOGEPS Voor wonen volgens uw persoonlijke pasvorm, areka Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent Postgiro 273107. Postbus 507. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendapiein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u.. telefoon 322068. IJMUIDEN. „Het gemeentebestuur van Velsen acht de aanleg van een voorhaven uit economisch oogpunt niet verantwoord en uit een oogpunt van planologie en milieu-hygiëne onaanvaardbaar”. Dit is de slotconclusie van een rapport van het gemeentebestuur. tlfapen uan XVefiiistebf” Specialiteit :Tönd ue "Recepties e.d. CHI-drinks fl. 1.1ö Uilhelimiia|>L Heemstede tel iSSHo uw gastheer-. ^F. ft delen r~-Z ■I® is Haarlems Dagblad voor (Zie verder pagina 4) (Zie verder pagina 23) In Zutphen, in het rayon IJssel, hebben ■4*. Leer nieuws bij Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman II. van Looij, onderdirecteur Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjk» E. Koning Dagelijks geopend van 1224 uur Zaterdag en zondag vanaf 16 uur. Houtplein 15 - Haarlem Telefoon 31 25 61 125,— 139,— 149,— Een luchtfoto van het gebied waar de buitenhaven is geprojecteerd, ten zui den van de Zuidpier. moderne kast wijzerplaat met kleurige zone chroom met stalen bodem met datum doublé met datum Voor het Noordzeekanaalgebied betekent de aanleg van een voorhaven: geen effectieve bijdrage aan de verdere ontplooiing van de industriële werkge legenheid: een ernstige bedreiging van het in aan leg zijnde recreatiegebied Spaamwoude. De oprichtingsvergadering van de neo- nazistische vereniging zou op 16 oktober in Rosenheim, bij München, gehouden worden. SALISBURY (Reuter). De Britse on derhandelaar Lord Goodman is vandaag aan het hoofd van een delegatie van vier Rhodesië-deskundigen in Salisbury aange komen voor hervatting van het overleg met de Rhodesische regering. Over Zuid-Vietnam zei president Nixon op zijn persconferentie, dat de VS dit land hulp zullen blijven geven. „Verkiezingen met maar één kandidaat zijn nog beter dan in het geheel geen verkiezingen, zoals in Noord-Vietnam het geval is”, aldus Nixon, over het feit dat alleen Thieu in Zuid-Vietnam kandidaat zal zijn bij de komende presidentsverkie zingen. (Van onze Haagse redactie) Engeland en Rhodesië willen met deze besprekingen proberen een eind te maken aan het conflict dat zes jaar geleden ontstond na de eenzijdige Rhodesische on af hankelij kheidsverklaring. Hildebrandzaal - ■- In de Schoutensteeg naast OOStfcH is ook een ingang van Camera Nova. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM.De sinds 1966 met verlies werkende Haarlemse onderneming Ruys Haarlem N.V. ontslaat 67 van de 350 werknemers in het kader van een reorga nisatie, die het bedrijf weer gezond moet maken. Ruys Haarlem, dat deel uitmaakt van de groep Thomassen en Drijver-Verblifa N.V., zal de produktie van bepaalde en kelvoudige verpakkingsfolies, waarvoor de concurrentie bijzonder groot is beëindi gen. Het bedrijf zal zich nog meer dan in het verleden gaan toeleggen op de fabri cage van hoogwaardige laminaten, folies van twee of meer lagen. Over de essentiële punten van een af vloeiingsregeling is met de betrokken vakbonden uit de grafische industrie vol ledige overeenstemming bereikt. Het per soneel is gisteren van de voorgenomen maatregelen op de hoogte gesteld. (Zie verder pagina 5). Voorts is in Belfast in een buurt waar veel protestanten wonen, een stervende man aangetroffen. Hij bleek kort na aan komst in het ziekenhuis te zijn overleden. De man had een ernstige wond aan het hoofd. Van de daders heeft de politie nog geen spoor gevonden. (Zie verder pagina 3). EDELSMID - JUWELIER HANDGESMEDE EKSKLUSIEVE SIERADEN Korte Houtstr. 16. Haarlem tel. 311582, zijstraat Grote Houtstraat 1ste straat links vanaf Houtbrug De investering van grote bedragen in een voorhaven voor activiteiten, die in een andere Nederlandse haven ook en zelfs beter kunnen plaatshebben, kan niet worden gezien als een doelmatige bijdrage aan een nationale zeehavenont wikkeling. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Stad en streek Medische verzorging Puzzel Weerrapport Beeldverhalen Kunst j Radio en tv Films Scheepsberichten Beurs Sport Groentjes Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s DEN HAAG. Het overheidspersoneel krijgt in oktober een nabetaling over 1971 van 3,53, percent van het huidige jaarsa laris, verminderd met 54. Deze vermin dering is het verschil tussen de f 400 die aan het overheidspersoneel over 1970 werd uitgekeerd en het bedrag dat gemid deld is uitgekeerd in de voor de trendbe- rekening van belang zijnde bedrijfstak ken. WASHINGTON, (Reuter en AP). President Nixon heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten vóór het lidmaat schap van China van de Veiligheidsraad zullen stemmen. Maar de VS willen voor komen dat Formosa uit de Volkenorgani satie zal worden gestoten. al 16 conducteurs zich voor de cursus opgegeven en als er in andere rayons ook belangstelling voor bestaat zal ook daar met de lessen in zelfverdediging worden begonnen. Doel van de cursus, aldus NS, is in de eerste plaats zelfvertrouwen kweken, waardoor de conducteur in benauwde si tuaties door zelfbewust optreden een gees telijk overwicht behoudt. Zoals gemeld is, is de laatste tijd de baldadigheid in trei nen, met name van de kant van jongeren, sterk toegenomen. Lucas evangelist: Hij die getrouw is in het minste, is ook in het grote getrouw; hij die onrechtvaardig is in het minste, is ook in het grote onrechtvaardig. De gepensioneerden zullen een uitkering ontvangen van 3.83 percent zonder aftrek van de 54. In een donderdag te Den Haag gehou den vergadering van het centraal georga niseerd overleg onder leiding van minister Geertsema is dat besloten. BOMBAY (Reuter) In een dorpje in de buurt van de Indiase stad Bombay zijn 50 mensen overleden na het drinken van alcohol, die waarschijnlijk met een poets middel was vermengd. Honderddertig mensen zijn in een zie kenhuis opgenomen. De slijter is aange houden. Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond BELFAST (Reuter). Vandaag is in de Noordierse hoofdstad een Britse militair doodgeschoten en zijn twee militairen ge wond. De militairen beschermden een ploeg technici, die ontboden was in ver band met de vondst van een bom op de hoek van een straat. Choorstraaf 16 Utrecht Grote Houtstraat 80Haarlem De tijdloze Interlübke-stijl past in élk interieur. Eindeloze wandelementen bieden u elk denkbare combinatie mogelijkheid om woon-slaap-tiener- jongens-- en eetkamers om te toveren in smaakvolle, praktische leefruimten. Kasten, kommodes, bedden, wanden kunt u al naar behoefte uitbreiden, verplaatsen, verhuizen, opbouwen, aanbouwen, verwisselen en noem maar op. Interlübke is ioo°/o mobiel, maakt elke inbouw in elke kleine, elke grote kamer makkelijk en mogelijk. Interlübke heeft net zoveel elementen als wensen heeft. Kom maar bekijken. Vrij en ongestoord bij Camera Nova. Washington zou deze beslissing hebben genomen onder sterke druk van de bond genoten. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties komt volgende week dinsdag bijeen. De kwestie van het Chine se lidmaatschap van de VN zal vermoede lijk in de tweede helft van oktober aan de orde komen. President Nixon maakte het gewijzigde Amerikaanse standpunt bekend tijdens een geïmproviseerde persconferentie, kort nadat de Amerikaanse VN-gedelegeerde George Bush een onderhoud had gehad met vertegenwoordigers van andere lan den om over deze kwestie te praten. Onder de landen die bij dit overleg aan wezig waren, waren Japan, Australië en Nieuw-Zeeland. Deze bondgenoten van de VS zouden er vooral op hebben aange drongen Peking een zetel in de Veilig heidsraad te geven, waardoor China het recht van veto zal krijgen. i H UTRECHT. Wat al te agressieve treinreizigers moeten er ernstig rekening mee houden dat zij in een gespierde handomdraai door de c onducteur buiten gevecht kunenn worden gesteld. Treincon ducteurs die tegenover vechtlustige reizi gers wat sterker in hun schoenen willen staan kunnen namelijk sinds kort gratis een zelfverdedigingscursus volgen, waar hun bijvoorbeeld judo en karate wordt bijgebracht. WENEN (AFP). De overlevenden van de SS-divisie „Das Reich” zijn opge roepen, zich in West-Duitsland te reorga niseren in een neo-nazistische organisatie. Dit meldt het maandblad van de Interna tionale Organisatie van Verzetsstrijders, dat in Wenen verschijnt. SCHIPHOL. De inkrimping van het personeel bij de Nederlandse vestiging van Fokker-VFW zal van hoog tot laag worden uitgevoerd en zowel onder het geschoolde als het ongeschoolde personeel. Dit heeft directeur H. J Grobben vanoch tend in het hoofdkantoor op Schiphol - Oost meegedeeld op een aldaar belegde persconferentie. Er zullen 300 medewer kers in het produktiebedrijf moeten ver dwijnen en 400 indirecte werknemers van de algemene staf en van de hulpdiensten. Van de 550 tekenaars op het constructie- bureau zal er tenslotte een 50-tal moeten afvloeien. Onder 750 werknemers die moeten wor den afgestoten, zullen 250 tot 300 inge leende krachten zijn (de helft buitenlan ders). Er resteren dan 450 tot 500 vaste employés van wie ook weer een groot deel als gevolg van het natuurlijk verloop het bedrijf zal verlaten. „Maar na diep gaande studie is ons gebleken, dat wij aan dit proces toch ook leiding zullen moeten geven en aldus in zeer beperkte mate toch tot ontslag zullen moeten overgaan. Nader op dat punt ondervraagd sprak de directeur over een mogelijk gedwongen ontslag aan 200 employés. Reeds een maand geleden heeft de di rectie de vakverenigingen op de hoogte gesteld van de problemen, waarvoor zij zich zag gesteld. Dinsdag is daarop een tweede gesprek met de vakverenigingen gevolgd. Aan de toen geuite wens, dat Fokker deze problemen ook zal gaan be spreken met de Duitse en Belgische bon den, zal het bedrijf in ieder geval gevolg geven. Directeur Grobben wilde ondanks de recessie in het bedrijf niet pessimistisch denken. Gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar is er slechts „een geringe teruggang in de groene cijfers” opgetre den. „Wij willen het afstoten van 10 percent van ons personeel niet bagatelliseren” aldus de heer Grobben, „maar wij komen er nog genadig van af, vergeleken bij het buitenland”. Daarin wordt het standpunt gemeente als volgt samengevat: Amsterdam pleit voor de aanleg van een voorhaven om: de positie van de haven van Amster dam voor de toekomst veilig te stellen; de werkgelegenheid in Amsterdam te stimuleren; de industrialisatie in het Noordzeeka naalgebied te bevorderen; Nederland over een tweede haven voor mammoetschepen te doen beschikken. Niettemin blijkt uit de van Amster damse zijde uitgebrachte nota’s, dat er ten aanzien van de functie, die de voorhaven zal moeten vervullen, geen duidelijk mzicht bestaat. De voor de aanleg van een voorhaven geraamde investeringen zijn veel te laag, omdat daarin niet zijn opgenomen- de kosten van terreinverharding. drai nage, kademuren en complementaire uitrusting van de voorhaven; de kosten van de voorzieningen, die buiten het gebied van de gemeente Velsen zullen moeten worden getroffen om het vervoer van de in de voorhaven aangevoerde goederen naar het achter land te kunnen verwerken; de kosten van thans niet te voorziene, maar ongetwijfeld noodzakelijke wer ken, zoals het opruimen van wrakken, aanleg van wegen naar meer zuid waarts gelegen strandgedeelten. De aanleg van een voorhaven kan niet tot gevolg hebben, dat kan worden afgezien van de vernieuwing en aanpassing van het sluizencomplex. Een voorhaven te IJmuiden zal Zuid-Kennemerland betekenen; belangrijke toeneming van het verkeer en de daarmede gepaard gaande proble men en geluidshinder, met name in Bloemendaal en Haarlem; bedreiging voor belangrijke waterwin gebieden; toenemende spanning op de woning- en arbeidsmarkt; aantasting van de recreatieve waarde van het Bloemendaalse strand en van de landschappelijke en biologische bete kenis van het duingebied. van de Ss;

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1