OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eis bij’ rij'kssteun aan KLM: Gelu idsh i nder beperken Marokkaan na dood Haarlemse vrouw Haarlemmer in arrest Heel bejaardentehuis Spanje naar gezicht Japans persbureau: Mogelijk spanning bij China's grens Medina vrijgesproken steekt zijn huis aan CINZANO VERMOUTH rood of wit 0.75 liter 6^05 95 OLGA SANOceL „Dat is geen FIAT RIJDERS KORTING RIJDERS staat van alarm Luchthavendirectie: AGENDA pagina 21 Verder in de krant HET WEER Sporen van mishandeling en poging tot crematie Amerikaans leger in Vietnam in camera nova i deze MATRAS ■t I CONIFEREN RHODODENDRONS AZALEA’S week bij JAARGANG No 316e JAARGANG No 219 64 86e DONDERDAG 23 SEPTEMBER 197 1 Het woord is aan... (Van een onzer verslaggevers) Minder last van fakkel 20, 26, 27 Den Haag wil Hirohito op oude Schiphol laten landen Dit is een notekraker voor n. die niet vau dot gewone wil. <13 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate NV. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190. telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u.. telefoon 322068. TOKIO (Reuter en AP) De Chi nese leiders hebben mogelijk be sloten het traditionele défilé op 1 ok tober af te gelasten in verband met de spanning in het noordwestelijk deel van de grens tussen China en de Sovjet-Unie. Dit meldt het Japanse persbureau Kyodo vandaag. Plaatselijk een bui ALLE AUTO-UITLATEN en ACCESS. -30% i Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post f 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mge. H. P. Stuurmaa H. van Loog, onderdirecteur de enige matras met de juiste celbalans Haarlems Dagblad St. Franeiscus X a v e r i u De hemel? Dat is een overtuiging. (Van onze parlementsredactie) (Zie verder pagina 5). ADVERTENTIES ADVERTENTIES Spaar mee voor gratis feestpakketten Groentjes Het echtpaar Medina na de uitspraak. Clark's Boots Hoofdredactie: Jos. L. Lotlewiiks E. Koning Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond Toen de jury na nog geen uur beraad het niet-schuldig uitsprak heerste er een opgewekte stemming onder het publiek in de rechtszaal. De president van het hof moest de aanwezigen tot kalmte manen. Medina salueerde na de uitspraak voor de voorzitter van de jury, kolonel Proctor. Bij sectie in het Elisabeth Gasthuis in Schalkwijk, heeft dr. Zeldenrust sporen van geweld onderhuidse bloedingen Volgens de correspondent van het pers bureau hebben de Russen na het akkoord over Berlijn troepenversterkingen naar de oostgrenzen gestuurd. Voor het eerst sinds lange tijd heeft radio-Peking vandaag geen „gedachten van Mao” geciteerd. Het was de gewoonte, dat de radio elke ochtend en avond enkele uitlatingen van de Chinese partijleider uitzond. gevonden. Hij heeft vastgesteld dat ge probeerd is de vrouw op een primitieve wijze te cremeren, getuige brandwonden. SAIGON (AFP en Reuter). De Ame rikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zijn vanmorgen voor minstens de komen de twee weken in staat van alarm ge bracht in verband met mogelijke toene mende vijandelijke activiteit in de periode tot de presidentsverkiezingen van 3 okto ber. 1 1 a Hildebrandtzaal ingang Smedestraat Tel.: 023-31 02 20, Maandag gesloten Vrij veel bewolking met plaatse lijk een bui. Zwakke, later ma tige zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 12 graden, maxima morgen rond 19 graden. DEN HAAG. De regering zal alle invloed gebruiken om de geluidshinder door de KLM te beperken. Staatssecre taris Kruisinga van Verkeer en Water staat heeft dit toegezegd aan de Twee de Kamer, nadat vrijwel alle fracties hadden laten weten, dat beperking van de geluidshinder de tegenprestatie moet zijn voor de verruiming van de garan- tiemogelijkheid door het rijk voor de KLM en de grotere staatsdeelneming in het aandelenpakket van die maat schappij. Dr. Kruisinga zal alle aan dacht besteden aan de internationale samenwerking op het gebied van de milieuhinder door vliegtuigen. zelfbediening iHtuincentrunu M mwaantha Vlaams^weg, Haarlem. teÉTfS 2"83 De heer Pors van DS’70 wilde zake lijk blijven, ook al is de KLM de laatste tijd in opspraak voor wat be treft de geluidshinder. Hij vond, dat de KLM financieel al het mogelijke heeft gedaan om een zo groot mogelijke rentabiliteit te bereiken, maar hij acht te ook op dit punt „uiterste waakzaam heid geboden”. Met name de bestelling van de Boeing-747’s en de DC-10’s vond hij voor de eerstvolgende jaren de nodige moeilijkheden opleveren om financieel de eindjes aan elkaar te knopen. Drs. Wiebenga (P.S.P.) zei, dat de bestelling van de grote vliegtuigen al was gedaan, voordat de financiële steun aan de KLM in de Kamer zou HAARLEM. Met kaarsen, benzine of petroleum, kapok, lappen en kranten heeft een 32-jarige Haarlemmer volgens de politie zaterdag geprobeerd zijn woning aan de Koninginneweg in Haarlem in vlammen te laten opgaan. De poging mis lukte, omdat een inwonende verpleegster bij thuiskomst het begin van brand ont dekte en de brandweer waarschuwde. De man, op het moment van de brand niet thuis, is zondag door de politie in een zomerhuisje op de Veluwe aangehouden. HAARLEM De ontklede vrouw, die enkele dagen geleden door de po litie van Haarlemmermeer dood in de Ringvaart is gevonden, blijkt de 38-jarige Frieda van Nie uit Haarlem te zijn. In verband met haar dood is een 30-jarige Marokkaan, die al en kele jaren met de vrouw in concubi naat leefde, aangehouden. Voorlopig op verdenking van zware mishande ling, maar het vermoeden bestaat, dat het hier een moord betreft. De Amerikaanse kapitein kan ook weer aan het werk gaan als hij wil, want de Amerikaanse miljonair Glenn Turner, een fabrikant van schoonheidsmiddelen bood Medina na zijn vrijspraak onmiddellijk een baan aan. „Ik denk dat ik meer betaal dan het leger,” zei hij. Volgens de advocaat van Medina, Bailey heeft de cosmefcicafabrikant circa honderd duizend gulden uitgegeven voor de ver dediging van de kapitein. Miljonair Turner „weet zich niet meer zo goed te herinne ren” hoeveel geld hij aan Medina heeft gespendeerd”. „Hoeveel het ook was. het was het waard” luidde zijn commentaar. Advocaat Bailey zei nog: „Nooit heb ik zo’n aardige knul vrij gekregen”. komen. Hij achtte dit niet juist. In antwoord op de eis van de P.v.d.A.- woordvoerder Lems zegde staatssecre taris Kruisinga toe, dat aan de lening van de KLM de hoogste eisen zullen worden gesteld. Staatssecretaris Kruisinga, gisteren in de Kamer. Zei V.V.D.-er De Beer dat het „met de KLM pompen of verzuipen is”, K.V.P.-woordvoerder Peijnenburg (die mede namens A.R.P. en C.H.U. sprak) riep uit, dat „we in de boot zitten en mee moeten roeien”. De laatste spreker vroeg zich overigens wel af, of de KLM niet aan Europese samenwerking moet gaan denken, om tot schaalvergro ting te komen. Dr. Kruisinga ant woordde dat intensieve samenwerking uitermate wenselijk is en dat de rege ring mee wil zoeken naar de meest wenselijke partners. Wij zijn niet te immiteren, getuige onze prijzen, Auto Italië - Turijn - Den Haag - R’dam A'dam - Haarlem Jansweg 47 hk Parklaan, geopend van maandag t/m zaterdag 8.30-17.45 uur (tel. 3202 32) FORT MCPHERSON. (AP, Reuter en DPA) Tranen stroomden de 35-jarige Amerikaanse kapitein Medina gisteren over de wangen, toen hij hoorde dat hij was vrijgesproken. Medina was beschul digd in verband met het bloedbad in het Zuidvietnamese dorpje My Lai, waar meer dan honderd vrouwen, kinderen en ouden van dagen werden doodgeschoten. Vanmorgen heeft de politie iets ten zuiden van het bruggetje over de Ring vaart de verbinding tussen Schalkwijk en Vijfhuizen de plek gevonden, waar vermoedelijk is geprobeerd de vrouw te verbranden. Het Japanse blad „Asahi Sjimboen” heeft vandaag gemeld dat het Chinese leger alle verloven heeft ingetrokken. Zegslieden in Washington zien het af ge lasten van het défilé als een teken dat Peking nu niet bereid is de rangorde van de Chinese leiders bekend te maken. Of deze terughoudendheid te wijten is aan ziekte, dood of onderlinge twisten in de leiding is niet bekend. Het lijkt er op, zo zegt men in Washington, dat er een machtsstrijd aan de gang is. De woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren gezegd dat van tevoren bekend zal worden gemaakt wanneer pre sident Nixon naar Peking zal vertrekken. Dit gebeurt aldus woordvoerder Ziegler, niet na zijn bezoek aan Alaska, waar Nixon de Japanse keizer Hirohito zal ontmoeten en dat maandag wordt afgeslo ten. De Marokkaan, die geen bekentenis heeft afgelegd en wiens verhoor via een tolk zeer moeizaam verloopt, heeft zelf bij de politie aangifte van de verdwijning van de vrouw gedaan. De vondst van het mishandelde lichaam en de verklaring van een 13-jarige zoon van de vrouw, waren voor de politie aanleiding de man aan te houden. De zoon was enkele dagen voor de verdwijning getuige geweest van een ernstige vechtpartij tussen zijn moe der en de Marokkaan. De 91-jarige J. P. Th. Gall hier door stewardessen verwelkomd op de luchthaven Schiphol is de oudste van de zeventig inwoners van het be jaardentehuis „Taxandria” uit Val- kenswaard, die vanmiddag met een DC 9 van Martinair naar Torremoli- nos zijn vertrokken. Reden van het drie maanden durende uitstapje naar Zuid-Spanje is de verbouwing van het tehuis. Directrice zuster Van Leeu- wenstein: „De mensen zijn allemaal vreselijk enthousiast. Toen ik van morgen om zes uur met de gong rond ging was iedereen al wakker”. Opa Gall als oudste: „Ik had altijd al ge hoopt nog eens wat meer van de we reld te zien”. De burgemeester van Valkenswaard, mr. B. L. A. van Zwie- ten, was naar Schiphol gekomen om zijn burgers (gemiddeld 74 jaar oud), uit te zwaaien. Met het gezelschap reizen een arts en een geestelijk ver zorger mee. Voor u, die een kado wil geven of krijgen, waar ’ns wat speelsig- heid aan zit, iets „geinigs”, iets apart. Heel ongewoon van vormgeving maar ook uitgesproken functioneel. Een ongewone pepermolen bijvoorbeeld. Een schuifbare en verstelbare houten of ijzeren kalender. Een asbak met zand. Gedulds- dingen en „hypnotische” dingen, die rustig maken als je er naar kijkt (en ze maken nog rustig ook!). Een balansbolspiegeltje dat nooit omvalt. Kortom, van die typische „wat-is-dat-voor-iets" kadoos. Vindt u ook allemaal bij Camera Nova. U weet waar u zijn moet. Bij Camera Nova! In de Smedestraat 22. En d’r is ook een ingang in de Schoutensteeg naast owtZn Hoewel een doorkijkgat naar de zolder met een mantel was afgedekt, werd het vuur toch door de in de nacht van zaterdag op zondag thuiskomende ver pleegster ontdekt. Aanhoudend geritsel maakte, dat zij op de zolder ging kijken, waar naast het trapgat een brandje woed de. De brandweer had dit vuur snel onder controle. De politie ontdekte merkwaardi ge dingen. Naast het trapgat stond op een pinda- schaaltje een brandende kaars met in de nabijheid twee emmertjes met benzine. De vloer van de zolder was doordrenkt met benzine of petroleum. Bovendien was van de zolder een ideale brandhaard gemaakt door de aanwezigheid van veel brandbaar materiaal als kapok, kranten en lappen. Op de plaats waar het vuur smeulde, heeft naar alle waarschijnlijkheid ook een kaars op eenzelfde schaaltje gestaan. In het huis heeft de politie een aantal kaar sen gevonden met een brandtijd van zes tot acht uur. Opsporing van de huiseigenaar kostte geen moeite. Een andere kostganger vond zaterdagavond omstreeks 19 uur bij thuis komst een briefje met daarop de medede ling, dat de huiseigenaar met vrouw en kind voor vakantie naar een zomerhuisje op de Veluwe was vertrokken. Bij de aanhouding gaf de man toe de emmertjes met benzine op de zolder te hebben gezet. Hii zei, dat hij de schuur, waar de benzine eerst stond, in verband met zijn dochtertje, geen veilige plaats meer vond. Hij zou de benzine nodig hebben gehad voor het schoonmaken van kwasten. Een andere verklaring heeft de man nog niet afgelegd. I; Op de P.S.P.-er Wiebenga na wilden I; de woordvoerders van de verschillende I fracties woensdag wel meegaan met I het regeringsvoorstel om de garantie i tot 200 miljoen gulden uit te breiden l| (het was 100 miljoen gulden) en voor ‘I 200 miljoen gulden aandelen te kopen, waardoor de staatsdeelname tijdelijk I 70 percent wordt. In de toekomst zal het „staatspercentage” in de aandelen weer worden teruggebracht tot de ge bruikelijke ruim 50 percent. 'Aaa/vvvvvwvvvvvvvvvwwwvwvvwvvvvwa/vvvvvwvvwvv^^ J S --S .x. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 23 Stad en streek 4, 5, 7, 9, 13 Kunst15, 19 Films 15 Uitwijzer15 Rado en tv 19 Weerrapport 21 Beeldverhalen 21 Economisch nieuws 23, 25 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Sport 31, 33 ROTTERDAM. Gulf Oil in het Rijn mondgebied gaat de hinder beperken van de fakkelschoorsteen van haar ethyleenfa- briek in het Botlekgebied. In de komende weken zullen voor zieningen worden aangebracht, die het geluid en het licht van de fakkel tot een minimum zullen beperken. SCHIPHOL. Het komende bezoek van keizer Hirohito van Japan aan ons land werpt problemen op. Tussen de Schiphol-directie en Den Haag wordt touwgetrokken om de plaats, waar men de 70-jarige monarch met zijn gemalin en zijn gevolg van 34 personenen uit het vliegtuig van Japan Air Lines zal laten stappen. De Japanse ambassade, de minis teries van Binnen- en Buitenlandse Zaken en de Rijksvoorlichtingsdienst hebben voorkeur voor het oude Schiphol. De di rectie van de luchthaven vindt dat „geen gezicht” en staat er op. dat het zal geschieden op het nieuwe Schiphol. Volgens de Schiphol-directie zal worden gadegeslagen en gefilmd door de gehele wereldpers. Uit Japan alleen al verwacht men bijna 100 journalisten, fotografen en cameralieden van TV, radio en filmjour naals. „Moet de hele wereld zien hoe des keizers eerste blikken in Nederland zullen vallen op de haveloze barakken van het vroegere Schiphol? Bovendien: het nieuwe Schiphol-platform kan gemakkelijker worden bewaakt en volkomen afgezet. Schiphol is immers ook zonder keizerlijke bezoeken al anderhalf jaar hermetisch afgesloten, voornamelijk ter wering van Palestijnse verzetsstrijders”. (Zie verder pagina 2). ZZ

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1