OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Morgen .belangrijke boodschap' op Chinese radio Weer anomiem telefoontje over Vermeer Hirohito vanavond in Denemarken OMSTREDEN REIS JAPANSE KEIZER BEGONNEN Tegen uitwijzing 105 Russen Officieel protest Sovjet-Unie van Beverwijkse kleuter in Ajax zoekt Amsterdam verdronken manager Voor een ton gestolen uit villa in Bennebroek kok CITIZEN Kleurentelevisie 1595,- GRAETZ Nu 59 echte dieren* postzegels gratis bij Esso. FIAT RIJDERS KORTING RIJDERS AGENDA pagina 10 Verder in de krant HET WEER of op zondag niet meer Duurder uit eten Deense regering afgetreden MAANDAG 27 SEPTEMBER 1971 222 Het woord is aan... Ultimatum 5, Zoek na voetbalwedstrijd Esso. Af en toe regen -30 Horeca-CAO werkt prijsverhogend RAPID - STOMEN 2 uollen japonnen Nu voor fl. 3.90 W.A. PREMIE BLIJFT 100-ƒ165 per jaar ALL-RISKS v.a. 300.- p. j. DO R S M A N Japanse precisietechniek ALLE AUTO-UITLATEN en ACCESS. 67 Haarlems Dagblad AS! Fuller: (Zie ook pagina 9) ADVERTENTIES ADVERTENTIES Importeur: J. Hart N.V. Amsterdam. (Zie verder pagina 3). Kruisstraat 1315, HAARLEM VOOR KLANK EN KLEUR (Van onze sportredactie) Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning HAARLEM. Ajax zoekt een nieuwe topfunctionaris. De Amsterdamse voetbal club wil naast coach Kovacs een manager aanstellen. Michels zou die nieuwe functie hebben moeten vervullen, maar hij ver dween plotseling naar FC Barcelona. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Stad en streek Kunst Radio en tv W eerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Bibliotheek Groentjes Wie een zaak onmogelijk wil maken behoeft niets anders te doen dan haar onmogelijk te achten. (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK. Bij afwezigheid van de bewoners is eind vorige week uit een villa in Bennebroek voor zeker honderd duizend gulden aan schilderijen, porselein en zilver gestolen. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de waarde van de buit nog hoger zal blijken te zijn. HONGKONK (Reuter, AFP en AP). Radio-Kanton in China heeft bekendgemaakt dat morgen een „speciale en belangrijke boodschap” zal worden uitgezonden. De mededeling zal nieuws bevatten over de viering van de 22-ste verjaardag van de Chinese Volksrepubliek. Zoals bekend is de traditionele 1 oktober-parade in Peking afgelast. Aangenomen wordt dat in deze uitzending bekend zal worden gemaakt waarom de parade is afgelast. Radio-Peking heeft vandaag, zonder dat de buitenlandse speculaties over de gebeurtenissen in Moskou heeft gisteren een officieel pro test ingediend tegen het besluit van de Britse regering. Het protest werd in de Russische hoofdstad op het ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd aan de Britse ambassadeur, sir John Killick. Radio Moskou heeft de beschuldigingen van spionage „ongefundeerd” en „verzin sels” genoemd. De Deense coalitie, bestaande uit radi calen, liberalen en conservatieven, heeft bij de verkiezingen van vorige week tien zetels verloren. u FIRATO-aanbieding In de verafgelegen Amerikaanse staat Alaska heeft president Nixon (rechts) de Japanse keizer Hirohito begroet en korte tijd met hem gesproken. Nixon zei onder meer: „Wij herin neren ons de tweede wereldoorlog. Mensen die toen onze vijanden waren, kunnen en moeten vrienden zijn. We zullen nooit meer vijanden zijn”. Nixon ontkwam in Alaska overigens niet aan betogers. Ze protesteerden tegen een kernproef, die volgende maand op een eiland voor de kust van Alaska zal worden genomen. 86 e Ajax zoekt nu onder andere via ad vertenties een figuur, die voor de club diverse zaken kan behartigen, zoals de public relations, organiseren van vriend schappelijke wedstrijden, begeleiding van de contractspelers, opzetten van trainings kampen enz. De manager zal geen greep hebben op de samenstelling van het elftal of de aankoop van nieuwe spelers, aldus voorzitter Jaap van Praag. AMSTERDAM. Bij een personeels lid van het Rijksmuseum in Amsterdam is vanochtend opnieuw een anoniem telefoontje binnengekomen van een man, die een „verward en onduidelijk” verhaal vertelde en zei nadere bijzonderheden te weten over de gestolen „Liefdesbrief” van Vermeer. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s ANCHORAGE (AP en Reuter) Keizer Hirohito van Japan komt vanavond in Dene marken aan. Omstreeks tien uur vanmorgen vertrok hij uit Anchorage in Alaska waar hij een uur heeft gesproken met president Nixon. De begroetingsplechtigheid speelde zich af in een grote, fel verlichte hangar die volhing met Nixon en Hirohito hielden hun gesprek in de woning van de militaire bevelhebber van Alaska. Eerst spraken zy met behulp van een tolk onder vier ogen, waarna zich andere leden van de delegaties by hen voegden. Daartoe behoorden de ministers van Buitenlandse Zaken, William Rogers en Takeo Foekoeda. Het keizerlijk gevolg omvat 34 personen, van wie de oudste 78 jaar is, dat is acht jaar ouder dan de keizer. Verwachting van het K.N.M.I. tot dins- dagavond 316e JAARGANG No (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Op wens van de vak bonden krijgt het horecapersoneel met in gang van de nieuwe CAO per 1 oktober een toeslag van 50 percent voor werk op zondag. Hierdoor zal het publiek meer voor zijn maaltijd moeten betalen: op zon dag of over de gehele linie. Het wordt aan de ondernemers zelf overgelaten hoe zij de extra-kostenver- hoging zullen verwerken. Uit tot dusver bekende reacties blijkt dat het aantal za ken, dat op zondag niet meer geopend zal zijn, zal toenemen. Enkele ondernemers zijn overgegaan tot het enquêteren van hun publiek. Met name werd in het afge lopen weekeinde de vraag gesteld of de klanten op zondag hogere prijzen zouden willen betalen, dan wel of de zaak op die dag maar dicht moet. Overigens stelde men van horecazijde dat deze kwestie voor zaken, die het in het weekeinde toch altijd zeer druk heb ben, niet zo’n probleem hoeft te zijn. Zij speelt meer voor bedrijven die op de zon dag niet zo’n goede bezetting hebben. Het vraagstuk heeft in ieder geval bij de CAO-onderhandelingen niet geteld. AMSTERDAM. Tientallen politieman nen en burgers hebben de hele zondagmid dag en avond deelgenomen aan een groot scheepse speurtocht in Amsterdam-noord naar de 2-jarige Monique van Zon uit Be verwijk, die na de voetbalwedstrijd De VolewijckersEindhoven door haar ouders werd vermist. Vanochtend is het lichaam pje in een sloot by het terrein gevonden. De ouders misten het meisje pas na af loop van de wedstrijd, omdat zij van me ning waren dat zij in de buurt van de tri bune nog steeds aan het spelen was. In de onmiddellijke omgeving konden ze haar niet ontdekken en zij wachtten daarom tot de tribunes waren leeggestroomd. Tot zon dagavond laat had de speurhond van de politie evenals uitgebreide dregpogingen in de omgeving geen resultaat opgeleverd. 2 3 3 7 9 9 10 10 11 11 11 Zie bijlage 10 8, 19 JAARGANG No Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u.. telefoon 322068. vlaggen en waarin zich vijfduizend mensen hadden verzameld. De keizer, die nauwelijks Engels verstaat en met dichtgeknepen ogen in het felle licht van de schijnwerpers stond, leek even niet te beseffen dat Nixon was uitge sproken. Nadat een adjudant zijn hoed had overgenomen sprak Hirohito in het Japans zijn rede uit. Vanzelfsprekend zegt Londen dat er he lemaal geen reden is voor Russische re presailles aangezien de Russen zich een zijdig op ongekende schaal aan verboden aktiviteiten hebben schuldig gemaakt en omgekeerd de Britten dit niet hebben ge daan. De nadruk ligt vooral op industriële spionage, die in deze tijd voor de Sovjet- Unie zeker zo belangrijk is als militaire spionage. De Sovjet-Unie is namelijk ge- Volgens een van de kamerheren hebben keizer en keizerin dertig koffers of va liezen mee op reis, met een totaal gewicht van ruim zes ton, die met een speciaal vliegtuig worden vervoerd. Tot de bagage behoren 1500 cadeaus, die variëren van waardevolle tapijten en vazen voor de staatshoofden van de te bezoeken landen, tot manchetknopen, die zullen worden aangeboden aan functionarissen. Onze redacteur in Kopenhagen meldt: In de Deense hoofdstad heeft men tijd noch geld gespaard, de zogenoemd niet officiële ontvangst, zo officieel mogelijk te maken. De Deense binnenlandse veiligheids dienst draait op volle toeren, maar moei lijkheden worden in Denemarken niet verwacht. Pijnlijk beroerd is men daaren tegen aan Japanse zijde door berichten in de Scandinavische pers die meer aandacht hebben voor de rol die Hirohito speelde tijdens de Tweede Wereldoorlog. Men refereert hierbij herhaaldelijk aan een zo juist verschenen boek, „De keizer lijke samenzwering”, van de in Japan ge boren Amerikaan David Bergamini. In diens boek wordt aan de hand van tot nu toe niet eerder gepubliceerde documenten uit de doeken gedaan dat keizer Hirohito allesbehalve de rustige wetenschapsman is die hij schijnt te willen zijn met de nautische biologie als hobby. Volgens Bergamini moet Hirohito eerder beschouwd worden als een oorlogsmisda diger die om politiek-tactische redenen aan het Tokio-tribunaal ontsnapte. Een Japans journalist is van mening dat Nederland het enige land is waar men daadwerkelijk moeilijkheden verwacht. Het bezoek aan Europa zal zeventien dagen in beslag nemen waarbij de Japan ners officieel worden ontvangen in België, Engeland en West-Duitsland. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Londen, dat Moskou on verwacht een ernstige slag heeft toege bracht door niet minder dan twintig per cent van alle Russische functionarissen in Engeland wegens spionage het land uit te zetten, wacht lankmoedig de zo goed als onvermijdelijke tegenstoot af. Die zal waarschijnlijk leiden tot een gedwongen vertrek van een aantal Britse functionaris sen in de Sovjet-Unie. wikkeld in een wetenschappelijk-technolo- gische race met het Westen waarbij men voortdurend de nieuwste gegevens nodig heeft. In het algemeen veel bewolking met af en toe regen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperatu ren ongeveer 10 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks 15 graden. onder wie het gewezen staatshoofd Lioe Sjao Sji,” aldus de omroep. Volgens het in Hongkong verschijnende anti-communistische dag blad „Sing Tao” wordt in China op het ogenblik een grote zuivering gehouden onder de tegenstanders van premier Tsjoe En Lai. Deze groep heeft zich onderscheiden door extreem linkse stand punten tijdens de culturele revolutie. De belangrijkste figuur uit deze groep is Tsjen Po Ta, nauw medewerker van Mao Tse Toeng en de op drie na belangrijkste man in China (na Mao, Lin Piao en Tsjoe). Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur De Russen hebben de regering-Heath overigens een ultimatum gesteld: als de uitwijzing niet ongedaan zal worden ge maakt, zullen tegenmaatregelen volgen. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Londen die anders in der gelijke omstandigheden zwijgt als het graf verklaarde gisteravond dat de Britse be schuldigingen ongegrond zijn en dat de Britse regering de volledige verantwoor delijkheid voor de consequenties draagt. Een groep Russen vertrok gisteren uit Londen naar Moskou, maar het was on waarschijnlijk dat zich daaronder uitgewe zen personen bevonden die immers nog twee weken de tijd kregen. Bovendien is het niet aan te nemen dat zij hals over kop zullen vertrekken zolang zij een pion zijn in het nieuwste Brits-Russische diplo matieke schaakspel. Er zijn echter berich ten dat zij die zijn uitgewezen vandaag met drie vliegtuigen naar Moskou terug keren. China werden genoemd, kritiek geleverd op het verspreiden van geruchten en verzinsels. De 85-jarige hartspecialist dr. Paul Dudley White heeft vandaag na een bezoek aan China in Hongkong ontkend, iets af te weten van een ziekte van de Chinese leider Mao Tse-Toeng. White heeft „Mao niet ontmoet”. Radio-Peking noemde zaterdag een van de grootste wijsgeren uit de Chinese geschiedenis, Confucius, een reactionair: „Confucius werd alleen maar vereerd door despoten en pseudo-marxisten en leninisten, KOPENHAGEN (DPA). Premier Baunsgaard van Denemarken heeft van ochtend het ontslag van zijn coalitie regering ingediend. In het telefoongesprek werd gezegd dat, indien het Rijksmuseum nadere medede lingen over het vorige week in Brussel ge stolen doek wilde hebben, vertegenwoordi gers van het museum moesten zorgen op een bepaalde dag in vier verschillende plaatsen in Europa te zijn, allen op dezelf de tijd. Deze tijd zou volgens een zegsman van het museum binnen enkele dagen zijn. Het Rijksmuseum werd zaterdagochtend (in tegenstelling tot eerdere mededeling van het museum dat het zondagmorgen zou zijn geweest) door een onbekende op gebeld, die zei te weten waar de „Liefdes brief” zich zou bevinden en voorwaarden stelde die niet door de museumdirectie werden geopenbaard. In het telefoonge sprek van hedenmorgen werden alleen vier Europese steden en het tijdstip ge noemd. Van de zijde van het Rijksmuseum wordt meegedeeld dat men zich nu af vraagt of men misschien te doen heeft met een grappenmaker of een geestelijk gestoorde. voor auto’s met nieuwprijs onder 10.000,—. Overname bestaande no-claim tot 40 DE WITTSTR. 7 ZANDVOORT Telefoon 0 25 07 - 45.34, b.g.g. 27 75 Heren Automatic Juweliersgarantie va naf .109,50 Verkrijgbaar erkende horlogen Gezien de veelheid aan gestolen voor werpen, vermoedt de politie, dat hier een bende aan het werk is geweest. De daders hebben in ieder geval in alle rust kunnen werken. De villa ligt vrij afgelegen. Er zijn nergens in het huis sporen van braak gevonden. De dieven zijn ook dit is een vermoeden via een slecht sluitende achterdeur binnengedrongen. Hoewel de dieven zorgvuldig te werk zijn gegaan (de schilderijen zijn netjes van de bevestiging ontdaan), hebben zij de kans op een grotere buit laten liggen. Vele andere waardevolle voorwerpen zijn ongemoeid gelaten. Tot nu toe ontbreekt de rijkspolitie van Bennebroek ieder spoor. Ons sterkste argumentKWALITEIT EN ALTIJD VOORDEEL Auto Italië - Turijn - Den Haag - R’dam - A’dam - Haarlem Jansweg 47 hk Parklaan, geopend van maandag t/m zaterdag 8.30-17.45 uur (tel. 32 02 32)

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1