OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twintig ernstig gewonden Onbekend aantal vermisten Oostduitse voetballer omgekomen Chaos na alarm TENMINSTE 12 DODEN BIJ HOTELBRAND Geruchten aftreden IN EINDHOVEN van paus Paulus Gasten sprongen in paniek uit raam Akkoord pas over half jaar ld Halle gaat niet door Eis in Athene tegen Amalia Fleming: 18 maanden Directeur Prov. H. J. Lamp PSV-Chemie Waterstaat gearresteerd Nu echte (Q> dieren-v' postzegels gratis bij Esso. haasdijk interieurs! niet duurder... wel iets beter haasdijk I» Protest tegen Hirohito in Kopenhagen Ministers Financiën tien rijke landen: AGENDA pagina 15 Verder in de krant HET WEER 1 huurprijzen Bij wisseling van huurder nieuwe I 1821 I feA Ml 86 e 68 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 JAARGANG No 223 316e Het woord is aan... Panagoulis-proces 18 Esso Barteljorisstraat 13 Haarlem. In Gelderland imn/nfmwwmrmrrmmrrrmm. Vrijwel droog Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u.. telefoon 322068. 2, 11 3 3 3 4, 5, 7, 9 7,19 13 13 15 15 17 17 17 JAARGANG No 'rnmrf/rmnmrfmnmmmrnrmn Jongens gooien bom naar politie Wat u hier ziet is een f originele Engelse Egg Coddler Loetestr. 2-4, Spaanse Polder \Potterdam Tel. 010-154322 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post f 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Twintig personen zijn met min of meer ernstige verwondingen naar ziekenhuizen in Eindhoven overge bracht. Exacte cijfers over het aantal doden en gewonden zijn voorlopig niet te verwachten daar de situatie nog volslagen onoverzichtelijk is. De berging van de onder puin bedolven slachtoffers zal veel tijd gaan vergen. Si Haarlems Dagblad Stevenson: (Van onze redacteur in Rome) (Zie verder pagina 3) Q> Groentjes (Zie verder pagina 3) een naam om te onthouden, daar moet U zijn! Hoofdredactie: Jos. L. Lodew(jks E. Koning Deze krant bestaat uit t wint is pagina’s Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Stad en streek Sport Kunst Radio en tv Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs PAVEX, industrieterrein „Cruquius”, is woensdag 29 september de gehele dag gesloten wegens Grote Verzoen dag. Als uw moraal een somber mens van u maakt, is uw moraal zonder twijfel verkeerd. j l [f (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Udink deelt in de Memorie van Toelichting op zijn be groting van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening mee, dat hj) de mogelijkheid opent om voor z.g. middenstands- en he renhuizen nieuwe huurprijzen vast te stel len. Dat kan. als dergelijke in niet-gelibera- liseerde gebieden gelegen woningen op of na 1 juli 1971 leeggekomen zijn. Verhuur der en huurder mogen dan in onderling overleg een nieuwe huurprijs vaststellen. nationale overeenstemming over de valu ta’s. De beraadslagingen op de jaarvergade ringen vinden plaats in een verwarde sfeer, nu er naarstig gezocht wordt naar een oplossing voor de valutamoeilijkheden. Een groeiend aantal Amerikaanse des kundigen deelt inmiddels de mening van (democratische) lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Henry Reuss uit Wisconsin die vindt dat het verstandig zou zijn de dollarprijs van het goud enigszins te verhogen. Deze verwachting betekent dat de Ame rikaanse invoertoeslag van tien percent en het „zweven” van de valuta’s waar schijnlijk tot in het komende voorjaar zullen voortduren. Amerikaanse en Japanse functionaris sen hebben besloten deze week tijdens de jaarvergaderingen van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank bila terale besprekingen te beginnen over de wijze waarop de onevenwichtigheid van de handel tussen de twee landen kan worden gecorrigeerd als voorbereiding op inter- winkel vol ontdekkingen ROME. Met geruchten rond het aftre den van paus Paulus volgend iaar op zijn 75ste verjaardag, begon afgelopen zondag in Rome de week waarin de veelbesproken bisschopsconferentie met vertegenwoordigers uit de hele Rooms- katholieke wereld zal worden geopend (Van onze correspondent) EINDHOVEN Gevreesd wordt dat minstens 12 personen om het leven gekomen zijn ten gevolge van een felle brand, die vanmorgen om half zes uitbrak in hotel ,,’t Silveren Seepaerd” in het centrum van Eindhoven tegenover het station. Er verbleven 85 gasten in het hotel, onder wie vele buitenlanders, die in Eindhoven deelnamen aan een medisch congres van de n.v. Philips. In het hotel logeerden ook vijftien voetballers van de club Chemie Halle uit de DDR, vijf begeleiders en twee journalisten. Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond WASHINGTON. De ministers van Fi nanciën van de tien welvarende westerse landen verwachten dat het nog zeker zes maanden zal duren voordat zij tot een akoord komen. De ministers van de tien zijn in Washington bijeen om te praten over een herziening van de valutaparitei- ten. Een jonge Japanse student wordt door Deense politieagenten weggevoerd. Deze beelden waren gisteren te zien nabij het vliegveld van Kopenhagen, waar honderden demonstranten betoogden tegen de aankomst van de Japanse keizer Hirohito in Denemarken. De Deense politie heeft vandaag scherpere veiligheidsmaatregelen ge troffen voor keizer Hirohito en zijn echtgenote Nagako, nadat twee Japanse jongelui hadden geprobeerd een aanval uit te voeren op de auto waarin de keizer zat. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De wedstrijd voor het UEFA-toernooi tussen PSV en Chemie Halle, die woensdagavond in Den Bosch zou worden gespeeld, gaat niet door. Aldus is vanochtend tussen officials van beide ploe gen in Eindhoven besloten. PSV heeft vanochtend de spelers van de getroffen Oostduitse ploeg opgevangen en elders ondergebracht. Zij zijn, zo werd van PSV-kant medegedeeld, van alles beroofd. Vanmiddag maakte voorzitter Schmidt van Chemie Halle bekend dat hij ver wacht dat zijn ploeg zich uit het UEFA- toemooi terugtrekt. Chemie Halle zal op het vastgestelde tijdstip, donderdag 16.00 uur, naar de DDR terugkeren. Bijna overal droog weer met vannacht en morgenochtend plaatselijk mist en morgen over dag af en toe zon. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minimumtemperatu ren van 11 tot 7 graden. Maxi mumtemperaturen ongeveer 16 graden. DEN HAAG. De Haagse politie heeft vanmorgen zes jongens van 15 en 16 jaar aangehouden, die op de Rijswijkseweg in Den Haag een brandbom gooiden naar een politiewagen. De brandbom belandde en kele meters voor de wagen. De bestuur der kon nog uitwijken. Het zestal heeft bekend. (Van onze correspondent) APELDOORN De Apeldoornse politie heeft de 36-jarige hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Arnhem en een 66-jarige nu gepensioneerde bureel chef van Rijkswaterstaat uit Arnhem ge arresteerd. Beiden hebben bekend belangrijke be dragen aan steekpenningen te hebben aan genomen van de Apeldoornse hoofdinspec teur van Esso Nederland n.v., die met zijn naaste medewerker uit Deventer en een makelaar uit Warnsveld reeds werd aan gehouden in verband met oplichting van Esso Nederland voor f 60.000, die de heren in de wacht sleepten bij een grondtrans- actie voor de vestiging van een benzine station in Drempt. In samenwerking met de Fiscale Inlich tingen en Opsporingsdienst zet de Apel doornse politie het onderzoek voort omdat vermoed wordt dat de Esso-hoofdinspec- teur en diens medewerker zich aan nog meer financiële manipulaties hebben schul dig gemaakt. Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! HEEFTLf 419 Paus Paulus verscheen afgelopen zondag voor het raam van zijn werkvertrek voor de gewoontegetrouwe toespraak om twaalf uur en hij vroeg de menigte daar in om te bidden voor de kerk en voor het succes van de synode. Zoals bijna gebruikelijk is geworden, was de toe spraak van de paus met bitterheid ver vuld. „Zowat iedereen kijkt heden ten dage naar de kerk, maar niet iedereen met liefde”, aldus de paus, die de laatste tijd een uiterst vermoeide indruk maakt. Tegelijk met het begin van de bisschops conferentie verspreidde de Italiaanse pers dan ook geruchten dat paus Paulus eraan zou denken af te treden als hi 75 wordt. De paus zou met dit beslui’ de consequentie trekken van de doo, hem zelf ingestelde maatregel dat bis schoppen na hun 75ste jaar een aantal belangrijke functies niet meer mogen bekleden. Heel andere manier om van een eitje te genieten: gepocheerd, samen met wat kruiden, beetje boter, ham, champignons, Zalig! 't Zijn bovendien heel sierlijk gedecoreerde, porseleinen potjes: met vogels, bloemen, bramen e.d. De grote is uitstekend geschikt voor het „prakje” van baby en kost 15,75. De twee kleinere kosten sémen 23,50. Egg Coddlers lossen 90 van 100 cadeauproblemen op! winkelinterieurs Van de DDR-voetballers wordt er één vermist, namelijk de 23-jarige reservespe- ler Wolfgang Hoffmann. Zeer ernstig ge wond werd de veelvoudige international Klaus Urbanczyk, die inmiddels is geope reerd, en Alfred Mosert, die een been heeft gebroken. Voorts is ook de masseur van Chemie Haile in een ziekenhuis opgeno men. De brand werd ontdekt door buschauf feur Huub van Gils, die langs het hotel reed. Hij bonsde op de deur, waarna de portier verscheen Vervolgens trapte de chauffeur de deur in van het naast ’t Sil veren Seepaerd gelegen hotel Schimmel- penninck. Omdat de wind ten opzichte van dit laatste hotel gunstig was, bleef dit hotel voor een ramp gespaard. Het is niet bekend hoe de brand ont staan is, maar wel staat vast dat de vlam menzee op de begane grond begon. Later deden zich in het hotel, waar het vuur gretig voedsel vond in de pluche bekle ding en het meubilair, ontploffingen voor. Vermoed wordt dat een lek in de gaslei ding oorzaak is van de brand. De brand, die snel maar tevergeefs be streden werd, veroorzaakte onder de ho telgasten een geweldige paniek. Mensen sprongen van de vierde verdieping naar beneden en vielen te pletter op het trot toir. Velen redden zich aan de achterkant van het hotel via de daken. Uren later werden nog steeds dodelijke slachtoffers via brandladders uit het ho tel, waarvan alleen nog de geblakerde muren overeind staan, naar buiten ge bracht in de kantine van het nabijgelegen postkantoor, de leden van het geheel van streek zijnde Chemie Halle-gezel- schap werden naar huize Voorheek, een opvangcentrum van de N.V. Philips in Aalst vervoerd. De spelers van Chemie Halle hebben zich uitermate geweerd bij het redden van andere hotelgasten. De schade aan het hotel, dat eigendom is van de N.V. Heineken en dat nagenoeg geheel is verwoest, loopt in de miljoenen In Eindhoven waaien van tal van gebou wen de vlaggen halfstok. (Zie verder pagina 2) ATHENE (AFP en DPA). De open bare aanklager heeft vanmorgen in het Panagoulis-proces voor de bijzondere mi litaire rechtbank in Athene tegen ladv Amalia Fleming en haar medeverdachte de 30-jarige advocaat Konstantin An- droutsopoulos gevangenisstraffen van achttien maanden geëist Veertien maanden eiste hij tegen de 42 jarige Athina Psychogiou en de 21-jarige soldaat Konstantin Bekakos. De Ameri kaanse student in de theologie John Skel ton hoorde een gevangenisstraf van ach1 maanden tegen zich eisen. De vijf aangeklaagden werden ervan beschuldigd vluchtpogingen te hebben be raamd voor Alexos Panagoulis, die m 1966 ter dood werd veroordeeld wegens een „poging tot moord” op premier Papado poulos. Volgens de openbare aanklager zijn lad> Amalia Fleming, de weduwe van de ont dekker van de penicilline, die heeft be kend „Panagoulis graag te willen bevrii den” en advocaat Androutsopoulos als hoofdschuldigen voor de mislukte vlucht poging te beschouwen. C’; -

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1