OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Udink voorstander in Offenbach huurbelasting van Grote meerderheid in Lagerhuis ENGELAND DOET MEE Twee doden bij botsing Borussia-Inter KEUR N.V Mirrör 1 MA JU ill I I II geëxplodeerd Benzinetanker pimlzn CU vHm moet worden overgespeeld i lac.warning STUURMAN y& COHEN NF JuweliersHoutplein 15 Haarlem tel.312561 F PLANNEN NOG IN STUDIE voor extra AGENDA pagina 23 Verder in de krant Premie verplicht verzekerden wordt 8,2 HET WEER l Kind omgekomen in brandend huis Picasso wijkt gesprek See morris before you buy your real sheepskin coat. PONTIAC Memodate A I Ihtdhe: Oct /«ae: 22*16 hours The historic decision is made tr(apen nan JZ\eenrstebt’| Specialiteit- .-Tönd ue ■Receptiese.d. QH-drinks 1.1o (Jilhelhnna|bl. Heemstede tel. 2 8S41O UW GASTHEER: ^."F. f|. üelen JAARGANG No 250 316e VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 Het woord is aan... Steun aan plan-Van Dam Waarschuwing Rebellen I Op neutraal terrein Brezjnev in Parijs L z’n prijs k altijd m waard JAARGANG No Bewolking Haarlem: Barteljorisstraat, Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020)2235 96 Drie opvarenden gedood Voor.wonen volgens uw persoonlijke pasvorm. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80;per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Reacties 86e 95 Haarlems Dagblad M a c a u 1 y (Van onze parlementaire redactie) ADVERTENTIES (Zie verder pagina 2.) t Beleefdheid is welwillendheid in kleinigheden. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Bij de stemming lieten rebellen in beide partijen zich niet onbetuigd. Van de 326 conservatieve afgevaardigden stemden 282 vóór. Dit betekent dat 44 zich van stem ming onthielden of zich tegen uitspraken, met de restrictie overigens dat er één zieke was. Van de 289 Labour-leden ge hoorzaamden 199 afgevaardigden aan de strenge opdracht van hun leiders en stem den tegen het lidmaatschap. Er bleven dus 90 leden over van wie er naar schatting 69 hun steun gaven aan de regering. De rest onthield zich van stemming. Van de 6 liberalen waren er 5 voor en 1 tegen. Van de 6 onafhankelijken stemden er 5 tegen, terwijl één lid zijn stem niet uitbracht. Deze krant bestaat uit veertig pagina’s Twee andere zoontjes van twee en één jaar werden door buren uit het branden de huis gered. De vader en een vierde kind waren niet thuis. Vermoedelijk heeft een van de kinderen een brandende oliekachel omgelopen. FABRIKANT VAN EIGENTIJDSE SIERADEN \\i EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstr. 16. Haarlem, tel. 31 15 82 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. ZIE PAGINA 11 J PARIJS (Reuter). De Russische par tijleider, Leonid Brezjnev, heeft zijn pro gramma van vandaag ingrijpend gewijzigd om nog een extra-gesprek met president Pompidou te kunnen voeren. Een bezichtiging van een tentoonstelling van werken van de pas negentig jaar geworden Picasso kwam geheel te verval len. DEN HAAG. Minister Udink staat in beginsel niet afwijzend tegen de invoering van een huurbelasting om de doorstro ming te bevorderen. Dat betekent echter niet, dat hij zich met deze uitspraak al wil vastleggen voor de toekomst. Dat heeft de minister gisteren de Tweede Kamer geantwoord op vragen in die rich ting. De bewindsman zei, dat hij zal beslissen naar aanleiding van een studie van zijn departement over dit onderwerp. Dit is een gedeelte van de voor pagina van de Daily Mirror die gisteravond zeer veel aandacht be steedde aan de stemming over Engelands toetreding tot de EEG. „Ja tegen Europa met een meerder heid van 112 stemmen”, zo luidt de openingskop van het blad. De raad meent dat de premie niet kostendekkend behoetf te zijn (8,4 percent!, omdat het tekort kan worden gedekt uit de overschotten als gevolg van hogere premie-opbrengsten in de vier laatste ja- ren dan aanvankelijk waren geraamd. Evenals vorige jaren worden de kosten in sterke mate beïnvloed door de stijging van de ziekenhuistarieven, die uitgaat bo ven die van de lonen en voor een belang rijk deel een gevolg is van ontwikkelin gen op medisch terrein en de verpleegta- rieven die weer samenhangen met nieuw bouw en kwaliteitsverbetering. Bovendien moet rekening worden ge houden met een extra verhoging in 1972 van de tarieven der academische zieken huizen met f 60 per dag. In een eerste commentaar verklaart ra- dio-Moskou dat „de regering-Heath de opvattingen van de meeste Engelsen heeft genegeerd.” LONDEN (Reuter) Het Britse Lagerhuis heeft donderdagavond met verrassend grote meerderheid (356 stemmen voor, 244 tegen) besloten toe te treden tot de EEG en de toekomst van Engeland aan Europa te binden. In het Hogerhuis was de uitslag 451 vóór en 58 tegen. Het besluit lokte opwindende scènes uit in het historische Lagerhuis en voorspellingen dat het lidmaatschap van de gemeenschappelijke markt in de komende gene raties het lot van het Britse volk danig zal veranderen. De meerderheid van 112 stemmen was groter dan de conservatieve regering van premier Heath had verwacht. Ze was een gevolg van het feit dat een stevig blok van Labour-afgevaardigden de strenge instructies van hun leiders negeerden en voor aansluiting bij Europa stemden. namelijk voor de landbouw) voor Enge land te verkrijgen waarbij in het uiterste geval een houding zal worden aangeno men, die kenmerkend was voor De Gaul le. Wilson betoogde, dat hij het destijds tegenover de Zes duidelijk had gemaakt, dat zijn regering nooit voorwaarden zou kunnen aanvaarden, die voor Engeland onmogelijk zware lasten zouden meebren gen. Nu de conservatieve regering Engelands technologische capaciteit „zo ernstig heeft ondermijnd” de affaire-Rolls Royce, de ondergang van de scheepsbouw aan de Clyde en andere industriële rampen is het niet in staat de lasten van het EEG- lidmaatschap te dragen, aldus Wilson. De EEG wist destijds daarentegen wat de Labour-voorwaarden waren en nodigde de regering-Wilson uit om op die basis on- derhandelingen te beginnen. De huidige regeling is een recept voor nog grotere werkloosheid, aldus Wilson. UTRECHT. Bij een brand in een woning in de Boorstraat is vanmorgen een 3-jarig jongetje omgekomen. De 23-jarige moeder liep zeer ernstige brandwonden op. Pontiac Memodate waterdicht met datum, profectus f 155,- 1 YES’ T UROPEÜ MIM.IIIIIIIIIIM»^ UAIRRITY- 11 H 'M, Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. De minister had de indruk, dat de meer derheid van de Kamer wel zou instemmen met „een of ander instrument” om de doorstroming te bevorderen. FRANKFORT, (DPA) Bij een ont ploffing op het met 400.000 liter benzine geladen Westduitse tankschip „Maintank- 5” in de oliehaven van Offenbach bij Frankfort, zijn gisteravond de echtgenote van de kapitein en zijn twee kinderen omgekomen. De vrouw was onmiddellijk na de ex plosie, die het tankschip grotendeels ver nielde, met haar zoontje van anderhalf jaar in het water gesprongen. Haar lijk is geborgen, maar het kind wordt vermist. Het vierjarig dochtertje van de kapitein kwam in de vlammen om. Op de tankboot was men kort voor de ontploffing begonnen met het lossen van de benzine toen, vermoedelijk door een lek in de leiding, brand uitbrak. Binnen enkele seconden deed zich een hevige explosie voor. In de wijde omtrek sneu velden de ruiten. Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond Voor woningen tot een bepaalde kost prijs zou dat neerkomen op bijna 50 percent van de kostprijshuur. Door indivi duele aanvullende huursubsidie zou de regering er voor willen zorgen dat de huur dan zou kunnen worden terugge bracht tot ongeveer 150 gulden per maand. De oppositie vroeg de minister hoe hij een dergelijke steun zou willen financie ren. Minister Udink verklaarde dat daar voor „ruimschoots” geld aanwezig is, maar lichtte niet toe waar dat dan vandaan zou moeten komen. Oppositieleider Wilson waarschuwde on- middellijk dat zijn verdeelde partij zich zou herenigen en de regering elke stap zou bevechten als zij zou proberen de noodzakelijke nieuwe wetgeving erdoor te drukken. „Ik geloof dat Heath aan het eind van de weg de stem van Labour niet zal overleven. Hij heeft daarvoor nog niet voldoende steun gekregen.” Wilson zei dat op het moment dat Labour terug aan de macht komt nieuwe onderhandelingen zullen worden geopend om andere toetredingsvoorwaarden (voor- AMSTERDAM. De ziekenfondsraad heeft de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid-Milieuhygiëne, geadvi seerd de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering in 1972 te bepalen op 8,2 percent van het loon. Het percentage bedraagt in 1971: 7,7. Uitgebreide sortering dames-heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen. Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem Plein '40-'45. Amsterdam - Slotermeer Tel. 020- 13 8152. MM Clark's Boots GENÈVE. De disciplinaire commissi» van de Europese Voetbal Unie heeft be sloten dat de wedstrijd tussen Borussia Mönchengladbach en Intemazionale Mi lan in het toernooi om de Europa-cup voor landskampioenen, zal moeten worden overgespeeld. Het volgende werd vastgesteld: 1. Overspelen van de wedstrijd in een neutraal land. Plaats en datum, alsmede de financiële kant van de zaak zullen door de organisatiecommissie van het Eu- ropa-cup-toernooi worden bepaald. 2. De tweede wedstrijd, die op 3 no vember is vastgesteld, zal in Milaan wor den gespeeld. 3. Borussia Mönchengladbach zal de eerstkomende wedstrijd in een der toer nooien die gelden voor Europese bekers, niet in het eigen stadion mogen spelen. Deze wedstrijd zal in een stadion worden gespeeld, dat minstens 100 kilometer hemelsbreed gemeten van Mönchen gladbach is gelegen. 4. Borussia Mönchengladbach moet een boete betalen van 10.000 Zwitserse francs (ongeveer 8500 gulden). De regering heeft besloten de premie verhoging voor de bejaarden verzekering in 1972 te beperken tot 15 percent waar mee de ziekenfondsraad zich akkoord heeft verklaard. Als gevolg daarvan zul len in de onderscheidene premieklassen de premiebedragen voor 1972 moeten worden verhoogd met 3,10 6,20, 7,75 resp. 10,90 per maand, zo deelt de zieken fondsraad mee. Minister Udink verklaarde dat de rege ring bereid is steun te verlenen aan plannen de woningbouw op te voeren door besparingen op het gezinsinkomen zoals is voorgesteld door VARA-ombuds- man Marcel van Dam en voorzitter Brou wer van de katholieke bouwvakbond St. Jozef. De regering is bereid deze wonin gen in aanmerking te laten komen voor jaarlijkse bijdragen in de exploitatie. VOGELENZANG B(j een verkeersongeluk donderdagmiddag in Vogelenzang is het echtpaar W. Korenstra-Den Haas uit Aalsmeer om het leven gekomen. De personenauto van de 68-jarige heer Korenstra en zijn 56-jarige echtgenote werd op de voorrangskruising Beksiaan-Vogelenzangseweg geramd door een vrachtwagen, die op de Vogelenzangseweg (voorrangsweg) juist aan het inhalen was. Het echtpaar, dat door de botsing uit de wagen werd geslingerd, moet vrjjwel op slag dood zijn geweest. Voor zover de politie het ongeluk heeft kunnen reconstrueren, heeft de heer Korenstra met zyn wagen de Vogelenzangseweg vanuit de Bekslaan willen oversteken. De chauffeur van de vrachtwagen liep een shock op. de personenauto was na de aan rijding op sommige plaatsen niet breder dan 50 centimeter. Aanvankelijk rukten twee ambulances naar de plaats van het ongeluk uit, omdat melding was gemaakt van vier doden. „Uit de opiniepeilingen, aldus dit Russi sche commentaar, is gebleken dat zeventig percent van de Britse bevolking tegen toetreding tot de EEG is.” De Amerikaanse regering toonde zich vandaag „zeer verheugd”, evenals minister van Buitenlandse Zaken Schmelzer die zich kemachtig uitdrukte over het Britse besluit: „Prachtig”. (Zie verder pagina 3.) Uit het binnenland2, 17 Buitenlands nieuws3, 17 Van Dag tot Dng3 A chtergrond 3 Stad en streek 5, 7, 9, 11, 13, 15 Medische verzorging 11 Radio en tv21 Beeldverhalen 23 Weerrapport 23 Kunst 25 Economisch nieuws 27 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Sport 33, 35 Groentjes 28, 29, 30, 31 Nog vóór het eind van dit jaar zal het toetredingsverdrag worden ondertekend, waarmee Engeland dan na een door wij len generaal De Gaulle afgedwongen wachttijd van meer dan tien jaar de beslissende stap in de geschiedenis van de Europese politiek kan zetten. De A.R..P-fractieleider, mr. Aantjes, drong bij de minister aan op een duidelij ker uitspraak, waarop de minister ver klaarde een huurbelasting „wenselijk” te vinden. De oppositie drong er bij de minister op aan snel met een dergelijk voorstel te komen, maar volgens de mi nister zal de voorbereidende studie nogal wat tijd vergen. De minister zegde wel financiële steun toe aan plaatselijke acties om de doorstroming te bevorderen. De oppositie diende daarop een motie in om te komen tot een huurbelasting voor alle huurders van alle soorten woningen die een te gering deel van het inkomen aan huur betalen. De belasting mag vol gens de oppositie méér zijn dan de huur prijs zelf. De V.V.D., die zich in eerste instantie uitsprak vóór huurheffing als het systeem van individuele huurbelasting door stij gende kosten bijna algemeen zal moeten worden, stemt met deze motie niet in. De V.V.D. is van mening dat een huurbelas ting slechts mogelijk is voor huizen waar voor subsidie is toegekend. Te verwachten is dat de motie van de oppositie begin volgende week zal worden verworpen. In de nacht en o chtend weinig wind, plaatselijk mist en op veel plaatsen nachtvorst. Morgen half tot zwaarbewolkt, maar geen regen van betekenis. Mini mumtemperaturen om het vries punt, maar vlak aan zee rond 5 graden. Maxima morgen onge veer 11 graden. Het „Europese vreugdevuur”, dat donder dagavond op de rotsen van Dover werd ontstoken door oud-premier Harold McMillan was zó hevig, dat de brandweer eraan te pas moest komen. Ondanks de hevigheid van het vuur, konden de nieuwsgierige menigten aan de overzijde van het Kanaal er door de mist niets van bespeuren. Men vernam het nieuws daar per telefoon. A

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1