MILITAIR EVENWICHT Troebele voorlichting Tegenspraak van Israel MELKKOËFËICIËNT op Indiaas gebied Rijncommissie komt in Bazel bijeen Fransen schuiven schuld van Rijn vervuiling af op Duitsers Toestand „zeer ernstig Pakistaanse aanval I I Noorwegen erkent Rogers over Midden-Oosten GEEN VERANDERING IN Derde man kwam te laat Engelsman neemt de benen naar Grote wapenvondst in Noord-Ierland de Sovjet-Unie fe Treinongeluk in West-Duitsland I Leyland vindt methode voor schonere uitlaatgassen J Alphenaar I r U bóft als u van vis houdt. China „Zeer ernstig” Europees probleem ZEER SPECIALE WENSEN? Protest NEW DELHI (AFP, DPA en Reu ter) Eind vorige week zijn bij een aanval op Indiase grensposten 135 Pa kistaanse militairen gedood. Dit heeft een regeringswoordvoerder in New Delhi gisteren bekendgemaakt. Hij noemde dit het ernstigste grensinci dent sinds de recente spanning tus sen beide landen om Oost-Pakistan. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 HEERLIJK... J GEBAKKEN VIS Vis houdt fit ORGELAVOND in het concertgebouw PHILICORDA BEN van OOSTEN de talentvolle zestienjarige organist uit Den Haag speelt op de grote Phi- licorda met volledig pedaal werken van Bach en Mendelssohn, en besluit met een grootse improvisatie. 4 i ■1 fc W DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 Eerste NAVO-land ADVERTENTIE n van (Van onze redacteur in Parijs) zou Bij Vogelzang behoeft (Van onze redacteur in Stockholm) OSLO Het Noorse parlement besloot gistermiddag met 91 stemmen voor en 45 tegen over te gaan tot een diplomatieke er kenning van Noord-Vietnam. zetting door Israel van Arabische gebie den en de verdrijving van Arabische vluch telingen uit hun dorpen. Met een beetje goede wil kan men ook nog begrijpen dat zij Israel geen goed hart toedragen van wege de hardnekkige manier waarop dit land aan zijn huidige uitvalsposities vast houdt. Maar het is moeilijk te verteren dat een gezaghebbend blad als Al Achram probeert de dood van zoveel miljoenen Hitler-slachtoffers tot een „sprookje” te verklaren en alle documentatie, waarop de cijfers en feiten van deze massamoord be rusten te negeren. Het is een strijdmethode die ook in West-Duitsland niet veel be wondering zal oogsten, ook al leeft daar aar- ider tro- mte ■riek ken rbij leer en Het protest van het Nederlandse parle ment was intussen gisteren nog altijd niet bij de Franse Nationale Vergadering gear riveerd. king hebben de Duitsers nog nooit getroffen. Terwijl de bal van de dus door Frankrijk naar schuldvraag zo West-Duitsland is geworden, waaraan geen enkele mo gendheid iets kan veranderen”. Doodgeschoten. Een Arabische verzets strijder, die zich op de vlucht had ver stopt onder een bed in een ziekenhuis in Gaza is daar ontdekt en door Israëlische militairen doodgeschoten. Populariteitstest. Uit een zondag gepubli ceerde peiling van het bureau Gallup voor opinieonderzoek blijkt dat de Ame rikaanse senator Edmund Muskie het wint van zijn collega’s Edward Kennedy en Hubert Humphrey wat betreft popu lariteit. Omgekomen. Bij een dynamietontploffing ‘zijn twee Westduitse diplomaten van de consulaire missie in Dacca (Oost-Paki- stan) om het leven gekomen. van me ren, s te een de ses- in ptie ige- aan de is (Van onze redacteur in Londen) iten ven den. jaar een ats- iag- ipe- het ge- J. Ie n d ie Bos ;de- an- i 10 te van •be- 3.S. ond Jgi- ?lke tot agi- loet ari- t 25 I in op ïer- ioor 330 t de □rm wel De Indiase minister van Defensie, Jagji- van Ram, noemde de toestand aan de grens met Pakistan „zeer ernstig”. Hij deelde mee, dat India bijna zijn gehele strijdmacht naar het grensgebied heeft overgebracht om een oorlog te voorko men. Premier Indira Gandhi zei op een beslo ten bijeenkomst van de Congrespartij „dat Bangla Desj een blijvende werkelijkheid en oren dichthoudt voor de verschrikke lijke historische aanklacht uit het tijdperk van Duitslands slavernij. Als Heikal beweert dat de Duitsers van vandaag ten onrechte gebukt gaan onder een schuldcomplex, zou hij misschien ge lijk kunnen hebben als hij eraan zou heb ben toegevoegd dat de huidige Duitse ge neratie niet verantwoordelijk kan wor den gesteld voor de misdaad van de nazi’s. Maar die misdaad ontkennen is tegelijker tijd een verraad aan de joden en de Duit sers zelf. Want hoeveel joodse Duitsers zijn niet in gaskamers en concentratie kampen gestorven? Als met dergelijke minderwaardige me thoden sympathie voor de Arabische zaak moet worden gewekt, onderschat Egypte waarschijnlijk het onderscheidingsvermo gen van de huidige jeugd in Duitsland, die ieder jaar uitzwermt over de gehele we reld en beter op de hoogte is van de oor- logsfeiten dan de Egyptische bevolking. Duizenden jonge Duitsers bezoeken ieder jaar het Anne Frankhuis in Amsterdam. Welnu, zij komen er misschien met enige twijfel, maar zij gaan er met een grote zekerheid vandaan. Het is bijna belachelijk dm een politieke zaak als die van het Mid- den-Oosten te vertroebelen door de eeu wenlange verdrukking van en moord partijen op de joden, alle pogroms waar ook ter wereld, als „sprookjes” te betite len. Men zou bijna denken dat deze wijze van propaganda zich richt op de voorbe reiding en vergoelijking van een nieuwe massamoord. LONDEN. Een luchtvaart-ingenieur van Rolls Roye, Harold Austin Hill, is overgelopen naar de Sovjet Unie, zo is gisteravond bekendgemaakt. De oorzaak is een vrouw die hij in Moskou ontmoette. De heer Hill is 35 jaar oud en en was inspecteur van de normalisatieafdeling van de Patchway-fabrieken bij Bristol, waar hij woonde met zijn vrouw en twee zonen in een dichtbijgelegen bungalow. Zijn voornaamste verantwoordelijkheid bij Rolls betrof de precisie van de turbi- ne-motoren en als precisie-expert reisde htf naar vele conferenties in het buiten land, inclusief de Sovjet-Unie. Midden-Oosten ten gunste van de Arabi sche landen, en met name Egypte. Rabin weerlegde met zijn tegenverklaring in ie der geval een andere uitlating van Rogers, waarin deze zei dat Israëlische zegslieden in de afgelopen vier maanden te kennen hebben gegeven dat de Israëlische rege ring zich ervan bewust is dat de Verenig de Staten zeer veel voor Israel hebben gedaan. Uit de overige opmerkingen van minis ter Rogers viel op te maken dat zowel Israel als Egypte onwrikbaar is in zijn standpunt ten aanzien van een eventue le heropening van het Suezkanaal. Egypte heeft ais eis daarvoor gesteld dat het zijn troepen aan de overzijde mag stationeren in een door Israel te verlaten zone. Israel heeft geweigerd zijn troepen terug te trekken. Als een van de factoren voor de stabili teit in het Midden-Oosten noemde minis ter Rogers de versterkte positie van de Jordaanse koning Hoessein. Rogers ver klaarde dat Jordanië’s herstel, militair, te danken was aan de door de Verenigde Staten verleende hulp. PARIJS De Nederlandse parlementariërs hadden hun protest over de vervuiling van het Rijnwater beter naar Bonn dan naar Parijs kunnen sturen. Zo vatte een hoge Franse regeringsambtenaar die wjj om zijn mening vroegen gisteren zijn con clusies samen. In de eerste plaats zijn naar zijn mening de Westduitsers en de Zwit sers verantwoordelijk voor 60 a 65 percent van het zout dat in de Rijn wordt geloosd. Niettemin had vorige week de Neder landse ambassadeur in Parijs, mr. De Ranitz al een bezoek gebracht aan de Franse minister voor de Milieubescher ming Robert Poujade. De Fransen „vatten het vraagstuk ernstig op”, maar ze vinden, als gezegd, dat de Nederlanders zich met hun protest in het adres hebben vergist. Vooral ook omdat de Franse kalimijnen in de Elzas die voor Frankrijk de Rijn vervuiling bijna monopoliseren „zich scru puleus aan de regeringsvoorschriften heb ben gehouden”. Die instructies verplichten de zoutlozing in de Rijn te reduceren, zodra de waterstand, zoals nu, beneden een zeker niveau is gedaald. Zo’n maatre gel ter bescherming van de burgerbevol- van hun kant Vier Pakistaanse bataljons ter sterkte ongeveer 2800 man drongen in de omgeving van Shikarpoer in West-Benga- len, ongeveer 120 kilometer ten noorden van Calcutta, twee tot drie kilometer op India’s grensgebied door en vielen grens posten aan. Met de hulp van het leger wisten de para-militaire Indiase grensvei- ligheidseenheden de Pakistaanse strijd macht naar eigen grondgebied terug te drijven, aldus de woordvoerder in New Delhi. Bij deze gevechten, die de gehele dag hebben geduurd, is verder een onbe kend aantal Pakistani’s gewond of krijgs gevangen gemaakt. Er werd een grote hoeveelheid wapens veroverd. De Indiase verliezen werden „veel lager” genoemd. Er worden zes Indiase militairen vermist. Van Pakistaanse zijde is van een om vangrijke aanval op Indiaas grondgebied geen melding gemaakt. Wel berichtte het Pakistaanse persbureau dat zes Indiase militairen krijgsgevangen zijn gemaakt. In goedingelichte kringen in de Chinese hoofdstad is gisteren vernomen, dat de Chinese Volksrepubliek Pakistan zeer dui delijk en onomwonden te verstaan heeft gegeven dat Peking beslist geen oorlog tusssen India en Pakistan wenst. De Chinese regering heeft bij herhaling haar bezorgdheid over de ontwikkeling tussen de twee landen uitgesproken. Zo onder meer bij de besprekingen van vori ge week tussen premier Tsjoe En Lai en Bhoetto, de speciale afgezant van het Pakistaanse staatshoofd, generaal Jaja Chan. In het bijzonder in de gesprekken met de militaire leiders die met Bhoetto in Peking waren, hebben de Chinezen duidelijk gemaakt dat een oorlog met India moet worden vermeden. Het Russische regeringsblad „Izvestia” heeft er gisteren bij Pakistan op aange drongen ter wille van de wereldvrede en in eigen belang wegen te vinden voor het tots tand brengen van vriendschappelijke betrekkingen met India. MILAAN (AP) „Wat hebben wijl; een rotbaan. Je riskeert een hoop en I I je verdient maar een schijntje”, aldus I een bankrover die een bank in de Ita- I II liaanse stad Milaan had overvallen. Hij I |l maakte 7.000 gulden buit maar werd;! I kort daarop gegrepen. I De bankrover stond met zijn mede- I plichtige na de overval buiten te wach- I ten op de derde man die hen per auto I zou ophalen, maar deze kwam te laat. I II De politie kwam wel op tijd en greep I 11 het tweetal bij de kraag. I I lAJWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWW' ADVERTENTIE Verder beschuldigen de Fransen hun Overrijnse buren van het feit dat zij de oplossing die de Europese Rijncommissie voor het probleem had uitgedokterd voor tijdig hebben getorpedeerd. Volgens die oplossing zou Frankrijk het eilandje Fel- senheim beschikbaar hebben gesteld om al zijn afvalzouten op te slaan. De Westduit sers hebben dat voorstel verworpen omdat ze dat Franse zout niet zo dicht in de buurt van hun territoir wilden hebben. Maar voor hun eigen afvalprodukten heb ben ze nog geen enkele regeling getroffen. De Franse experts zijn dan ook overtuigd dat het euvel waarmee Nederland nu zit opgescheept voor zeker driekwart door de Duitsers wordt veroorzaakt. u nimmer dat „ge voel” te hebben, dat u wel wat moeilijk bent. Als u geen speciale wensen had, kon Vogelzang wel sluiten. De huidige ambassadeur in Peking, Per Ravne, wordt binnenkort ook in Hanoi ge accrediteerd. Noorwegen, is het eerste NAVO-land dat een dergelijke stap on derneemt. Denemarken, zo verwacht men, zal het Noorse voorbeeld binnenkort vol gen. In Scandinavië staat Ijsland als num mer drie op de lijst om het voorbeeld te volgen. Deze mogelijkheden worden op rege ringsniveau overwogen, waarbij uiteraard de bedoeling voor zit de verhouding tus sen West-Duitsland en Israel wat minder hartelijk te maken en de Westduitsers te genezen van hun idee dat zij tegenover Israel iets goed te maken hebben. Geheel in het kader van deze bedoeling misschien nog een minderheid die de ogen schrijft Heikal na zijn terugkeer commen taren die de grote verdiensten van fan tasie zeker bezitten, maar niet geheel en al in overeenstemming met de historisch vastgelegde feiten zijn. In de eerste plaats beweert de commentator dat het Duitse volk „een schuldcomplex” is opgelegd, waardoor het bijna onmogelijk is met Duitsers van gedachten te wisselen over bepaalde gebeurtenissen in de laatste oor log. Hij stelt het voor alsof de Duitsers geheel ten onrechte behept zijn met een schuldgevoel tegenover de joden en alsof daardoor de betrekkingen tussen de Ara bische landen en West-Duitsland onnodig worden bemoeilijkt. Natuurlijk kan men zoiets niet beweren zonder bepaalde feiten uit de Tweede We reldoorlog tot ficties te verklaren. Heikal doet dan dan ook. Hij beweert dat de moord op zes miljoen joden tijdens de ja- ren van het Nazi-bewind „een sprookje” is, dat in West-Duitsland wijdverbreid is geraakt onder politici, wetenschapsmen sen, journalisten en vooral onder de jeugd. Tengevolge van het geloof in dit „sprook je” is het onderwerp in Duitsland „taboe”. Deze vorm van diplomatiek-journalis- tieke activiteit bewijst wel dat in de Arabische landen geen middel wordt ge schuwd als het erop aankomt, de propa- ganda-oorlog tegen Israel te winnen als voorbereiding van een eventueel „echte” oorlog. Men kan het de agitatoren in de Arabische landen niet kwalijk nemen dat zij proberen de onweerlegbare feiten in hun voordeel uit te leggen, zoals de be- •VVWIVVVVVVVVWWVWHNVVVOTMnnWVHWVWVWWVWVW AA<WtA*AA/VVUV\AAAAA/V\AAMVVVVV\AM/VVV\AA/V\A/VV\AAAAAAA/t AAAAAAAAAAAAAAAAA «M* A .-v* AA/t "AAAAA/V (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat er „tot nu toe” geen wijziging is opgetreden in het mili taire evenwicht in het Midden-Oosten. Rogers zei tevens dat de Sovjet- Unie zich in de afgelopen vijf maanden heeft onthouden van grote wapen- zendingen naar Egypte. De opmerkingen van de minister werden on middellijk bestreden door de Israëlische ambassadeur in Washington, Isaac Rabin. HAARLEM - DEN HAAG DELFT Tijdens het debat was alleen tegenstand merkbaar van de conservatieve en de Christelijke Volkspartij. Men verklaarde daar diplomatieke erkenning van Noord- Vietnam weliswaar aanvaardbaar te vin den, maar keurde het tijdstip af. Schol, schar, makreel, wijting schelvis, kabeljauw, spiering, tong... gebakken; verrukkelijk! Koop uw gebakken visje bij uw; vishandelaar, of bak ze zelf. J Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een ver giet goed uitlekken. Gebruik een flinke koekepan met een stevige bodem. Wentel desge wenst de vis door de bloem en schud ze goed uit. Bak de vis in hete boter, margarine of J olie mooi bruin. 1 Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. 15 wordt doorgekaatst, zit Nederland met het ernstig vervuild ondrinkbare water. In werkelijkheid is het probleem van Euro pese orde maar de Rijncommissie, waarin Fransen, Westduitsers, Nederlanders, Zwitsers en Luxemburgers verenigd zijn, heeft de kwestie gedurende zeker drie jaren praktisch op haar beloop gelaten. Volgende week komt de commissie in Bazel opnieuw bijeen, maar na de West duitse verwerping van de aanvankelijke regeling is er voorlopig geen enkel per spectief voor een werkelijke oplossing. Alleen Frankrijk produceert en loost per jaar al tweemaal zo veel zout in de Rijn als het zelf voor de industriële en parti culiere consumptie nodig heeft. Wanneer de Fransen dat zout op hun eilandje Felsenheim hadden mogen storten, over een oppervlakte van 200 hectares die zoutmassa in 20 jaar een hoogte van 100 meter hebben bereikt. Het Egyptische blad Al Achram, dat beschouwd kan worden als de spreekbuis van de regering in Cairo, heeft zijn poli tieke commentator Heikal naar West- Duitsland gestuurd om poolshoogte te ne men inzake de mogelijkheden van een nauwere politieke band tussen Egypte en West-Duitsland. op donderdag 18 november 20.15 uur. 4 leerlingen van ons orgelpracticum zullen u de resultaten van hun studie voorspelen op Electronische Orgels De amusementskant wordt U gebracht door Chris van der Vliet op de nieuw ste Philicorda met electronische leslie. Vanaf 21.15 uur staan er negen Phi- licorda’s voor U klaar om zelf op te spelen. De uitlatingen van minister Rogers, ge daan in een vraaggesprek met het conser vatieve Amerikaanse weekblad voor de zakenwereld, „US News and World Re port”, werden gezien als een aanwijzing dat de Amerikaanse regering voorlopig nog steeds afziet van de leverantie van de „Phantom”-straaljagers die Israel ver langt. De Israëlische ambassadeur Rabin be streed Rogers verklaring. Volgens hem was er wel sprake van een belangrijke wijziging in de militaire balans in het LONDEN. (DPA) Britse militairen hebben bij een razzia in het Noordierse graafschap Antrim op een boerderij meer dan twintig kilo explosieven, 16.000 ge weerpatronen, een anti-tankwapen, gewe ren, revolvers, handgranaten en ander materiaal gevonden. De Britse oppositieleider Harold Wilson is uit Londen vertrokken voor een bezoek van een week aan onder meer Belfast en Dublin. Om veiligheidsredenen zijn details van zijn reisprogram geheimgehouden. MÜNCHEN (DPA) In Dachau zijn vandaag zeker veertig mensen gewond bij een botsing tussen twee treinen. Het ongeluk gebeurde toen bij het ran geren van een treinstel verscheidene wa gons losraakten. Een personentrein reed vervolgens in op deze wagons. Dat Nederland het alarmsignaal nu ge hesen heeft, kan op zichzelf, zo vond de Franse deskundige in Straatsburg, „na tuurlijk nooit kwaad”, omdat via de Rijn commissie de Europese regeringen mis schien eindelijk uit hun apathische slui mer gewekt zouden kunnen worden. Voorlopig echter zullen alleen de Noren in hun vuistje mogen lachen omdat ze met hun export van drinkwater naar Nederland erg goede zaken kunnen doen. In het Westduitse Freiburg worden koeien uitgerust met meetinstrumen ten, waarop men kan aflezen hoe lang de dieren slapen, eten enzovoort. Op die manier hoopt men in cijfers uit gedrukt een inzicht te krijgen in „de sociale structuur van de kudde”. De bekendmaking van de Pakistaanse aanval kwam kort voordat het nieuwe zittingsjaar van het Indiase parlement werd geopend. LONDEN. (AP) Door twee grote Britse ondernemingen, de ICI (Imperial Chemical Industries) en de British Ley- land Motor Corporation, is gisteren be kendgemaakt een nieuw systeem te heb ben uitgevonden waarbij uitlaatgassen de automotor schoner verlaten. Het systeem zou voldoen aan de voor schriften van de Amerikaanse regering hieromtrent, die moeten worden toegepast met ingang van de modellen van 1976. De Amerikaanse regering wil dat de uitlaatgassen 97 percent minder koolmo noxide, 98 percent minder koolwaterstof en 90 percent minder stikstofoxiden be vatten. Tot nu was door grote Amerikaanse en Europese autofabrikanten verklaard dat aan de voorschriften der Amerikaanse regering niet kon worden tegemoetgeko men. Het Britse procédé wordt nu beproefd, dit gaat drie maanden duren. Hoeveel de kosten per auto gaan bedragen is nog niet bekend. L' W H I IHII.11L W jiBMyjiiiiiijiii i U S'-

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 3