Release door vorderingsbeleid zonder kraakpanden HAARLEM PROBEERT ER OP HUISVESTINGSGEBIED NOG HET BESTE VAN TE MAKEN Raad looft vechtlust wethouder Groep komt de kunst afkijken Tien Indonesiërs aan de geldpersen Enschedé van H Heeft Sipkes een gouden hart? Rob Sipkes Edelsmid J Sluiting van oudste deel niet onjuist k k ra Speelzaal voor peuters in De Schaapskooi Hf ik’rlöllOC r 1 fcafc F 5 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 Je A nti-v er krotter Huurkloof Ketens T oewijzing Huursubsidie ONGELOOFLIJK ?5 ?5 iinrmnnnHiHmwnmimnniminmminiiinniHinininimimmniw >5 nnniiiifinnniini'nffliiiiimnninnniHmiiiminniinmmnmn’nin' OU ?5 ?5 ijwto o (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een groep van tien Indonesiërs volgt sinds enkele maanden met grote interesse de gang van zaken rond de bankbil jetten en postzegels producerende persen van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zn. aan het Klokhuisplein. Het is de bedoeling w 1 i en W. over begraafplaats aan Schoterweg li i| I I 1 i WETHOUDER A. THUIS en ADVERTENTIE de an. gig 1 1® ii 72 XAMAAfVWUWVWlAAAAAAAAAMAfWVVWVVVWVWWVmAMIMVIAfWWWWWWWVVWVWUIfVBfMIMIWIM |*Vl/WVVVWWWWWWWIAfWWWIIWWWVIfifWI#WVWWWWWW»AI»AIVIAfWIAAAIVVVWWWWVIAAAn*WlRbAAAAAAfWWWWWWVl/W Vogelzang heeft een afdeling HANDSCHOENEN geopend. Zowel ZIJ als HIJ vindt er „je van het”. Laimböck waarborgt de kwaliteit. de iagt ;ere iten it. ?ent Bel- ror- igen r de i hij van in zijn hij, auto gde. het jaan s de Uzi 18 ■mm ver- drie )ben lok- lotte is een 4m- mei sche ide- En- rui- ieze tige ÏG- gen lari iten ting de ;he- 7 NV ge- jaar het het eni- aan den het 369- ssen f 'i I De heer Hosselet (Prot. Chr.) klaagde steen en been over het feit dat Haarlem „met honderden ketens aan de ambtenarij in Den Haag is gebonden”. De hele wo ningnood wordt steeds meer een financië le nood, waarvan de minst draagkrachti- gen het slachtoffer worden. Hoe is het anders te verklaren dat er woningwetwo ningen per advertentie worden aangebo den? Het is daarom volgens hem nodig Wethouder Thuis zei dat het vorde ringsbeleid zijn effect niet heeft gemist en dat de huiseigenaren de schrik aardig te pakken hebben. In de eerste negen maan den van 1971 zijn er 133 aanschrijvingen tegen gevallen van leegstand geweest en tien concrete vorderingsprocedures, ter wijl er nog vijf in behandeling zijn. „We hebben een beter overzicht dan Release denkt”, aldus de wethouder, die vond dat dat deze kwestie de meeste prioriteit krijgt en hiervoor had de heer Hosselet al een motie klaarliggen, waarin bij de rege ring op een aantal stappen wordt aange drongen. De motie maakte niet al te veel indruk, omdat ook hij de hele begroting niet op losse schroeven wilde zetten wat principieel in dat geval wel had moeten gebeuren. De V.V.D.-er Bettink vroeg uitbreiding van de woningbouw in Spaarndam en het niet al te strikt hanteren van toewijzings- normen voor jonge gezinnen. Veel lof had hij voor het groene-hartplan voor de Thorbeckebuurt en hij drong aan op een navolging van dit voorbeeld in andere oude buurten. De K.V.P.-er Gudde vond dat de hoge huren mogelijk een stuk lager zouden kunnen als het gemeenschappelijk groen niet door de bewoners, maar door de gemeente zou worden betaald. Van huur- liberalisatie wilde hij hier niets weten, wel van huurharmonisatie en -belasting. Voorts zullen de woningbouwverenigingen professioneler moeten gaan werken, waar bij de gemeente een stok achter de deur dient te hebben. Een grotere invloed van de gemeente wilde hij ook op de woon ruimteverdeling hebben. ADVERTENTIE jVVVVVVVlA*\A/VVVVVVVVVVV\ZVVVirvVVVVVVVVVV\ZVVVVVVVVV\AA/VVWVVVVVWVVVVVVVVVWVVVW*/VVVVVvVVVVV\/' Nederlands spreken, naar hun zin te maken. Mayer: „We vinden het leuk de band met Indonesië weer aan te halen. Wat we nu doen, is het verkopen van know-how.” Een Indonesiër bezig met het ont werpen. Het motief een Balinees meisje zou voor een bankbiljet kunnen dienen. Deze vorm van ontwikkelingshulp, die formeel dan ook via het ministerie van Buitenlandse Zaken loopt, is een Aad van Ake geloofde niet in een doorstroming via het soort luxe woningen in Schalkwijk C omdat de bewoners een te grote huurkloof moeten overbruggen. Hij noemde het een wantoestand, dat de vooroorlogse huizen worden verkocht zo dra ze leeg komen. Drs. Captijn (D’66 benadrukte dat Haarlem in de nieuwbouw al jaren niets meer kan doen voor sociale gevallen en dat tachtig percent van de woningzoeken den beneden de welstandsgrens zit. De problematiek is al jaren dezelfde. Kunnen wij als raad dit probleem wel de baas? Behalve het snel concretiseren van de contacten met Alkmaar over de overloop wees hij ook de noodzaak van een conti nue productie in Wijk C. De heer Staphorst (C.P.N.) becritiseerde voornamelijk het regeringsbeleid en hij noemde het schandalig dat er BTW over de woningbouw wordt geheven. De socialist Van Schooten vond het Enschedé niet met hun tijd waren meegegaan en de persen er door de slij tageslag om de inflatie bij te benen ook niet beter op waren geworden. Het advies van de heer Mayer was om nieuwe machines te nemen en een aantal werknemers van het bedrijf naar Haarlem te laten komen teneinde hen in de gelegenheid te stellen de kunst af te kijken. Dat omvat het hele proces van het ontwerpen tot beveili gingsaspecten toe. In augustus streken de gasten neer in een Zandvoorts pension van waaruit ze dagelijks naar het Klokhuisplein pendelen. „Ze krijgen hier” zegt de organisatie-adviseur, „een speciale op- Wethouder Thuis zei in zijn antwoord dat Haarlem inzake de initiatieven van het rijk niet veel meer dan een afwach tende houding kan aannemen. Ook hij had liever meer eengezinshuizen, maar je hebt rekening te houden met de financiële problemen. Hij liet weten dat onnodige verkrotting kan worden tegengegaan door een ambtenaar, die zich op dit punt speci aal met de controle zal bezighouden. Verheugend noemde de heer Thuis dat van de 2600 aanvragen om woningverbe tering bij de provincie er alleen al 643 uit Haarlem kwamen tegen slechts 200 uit Amsterdam. „Dat is niet zomaar gegaan. Er steekt een behoorlijk beleid van Bouw- en Woningtoezicht achter". Het beleid in Haarlem is, zei hij, ingesteld om die mensen het snelst te helpen die in de slechtste hoek zitten. Zo is het aantal pensiongevallen in een jaar met 20 per cent verminderd. Voorts zijn er contacten met de randgemeenten om tot regio-in- ventarisatie te komen. De Indonesische gasten leren van hun Haarlemse collega’s hoe ze de gedrukte bankbiljetten moeten controleren. Op de achtergrond één van de geldpersen. pijnlijk dat het huisvestingsbureau geen greep had op de toewijzingen van de corporaties. Een gemeenschappelijke lijst is in deze noodsituatie onontbeerlijk, wat naar zijn mening weinig afbreuk doet aan de belangrijke sociale taak van de wo ningbouwverenigingen. Een goede externe democratisering bij deze instellingen noemde hij een voorwaarde voor renova tie en wijkvernieuwing. „Beter een goede inspraak vooraf, dan achteraf met een boze actiegroep te doen te hebben. Het gemeentebestuur kan dat bevorderen”, meende hij. de kraakacties in dit stadium het beleid van de gemeente alleen nog maar kunnen doorkruisen. Wethouder Voskuilen verklaarde ten slotte dat er dit jaar 770 aanvragen om huursubsidie zijn ingediend, maar dat niet bekend is hoe deze zijn afgehandeld om dat dit een zaak van Den Haag is. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vandaag is in het club huis De Schaapskooi aan de Frankrtfk- iaan in Haarlem-Schalkwjjk een peuter speelzaal geopend. Kinderen tussen 2‘/i en 4 jaar worden hier elke dinsdag- en donderdagochtend tussen 8 30 en 11.30 uur opgevangen. De kosten bedragen 2.50. Belangstellende moeders kunnen een kijkje komen nemen en eventueel hun kinderen aan de des kundige leiding toevertrouwen. In de Schaapskooi functioneert sinds kort ook een balletgroepje, waaraan kin deren vanaf zes jaar elke maandagmiddag van 16 tot 17 uur voor drie kwartjes kun nen deelnemen. DRS. W. MENSINK (PvdA) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Hoewel de machteloosheid ten opzichte van een spoedige oplossing van de woningnood op plaatselijk niveau gisteravond bij de be handeling van het begrotingshoofdstuk Volkshuisvesting als een rode draad door het raadsdebat liep, bestaat er sterk de indruk dat men er in Haarlem nog het beste van probeert te maken. Duidelijke aanwijzingen hiervoor zijn onder meer het soepeler functioneren van de gemeentelijke instanties, die midden in deze problematiek zitten, de voorsprong van Haarlem op de andere Noordhollandse gemeenten ook Amsterdam op het gebied van woningverbetering en het stringente vorderingsbeleid, dat een geducht wapen blijkt te zijn in de strijd tegen het langdurig leegstaan van huizen. Zelfs de meest uitgesproken promotor van Release in de raad, Aad van Ake (PSP), moest toegeven dat de kaartenbak met kraakpanden van deze hulporganisatie vrijwel leeg is. dat zij na een stage van een half jaar de opgedane kennis en er varing zullen gebruiken in de „Pertjetakan Kebajoran”, het bankbiljettenbedrijf van Indone sië. wijk C („de motor van de doorstro ming”) zal worden gebouwd. Hij maakte zich ernstig zorgen omdat er wel over huisvestingsaspecten wordt gepraat, maar beslissingen uitblijven. Drs. Mensink begreep niet waarom zijn geesteskind, de raad voor de Volkshuis vesting, kennelijk nog steeds op bezwaren stuit. Kritiek bleef hij houden op het feit, dat B. en W. bij een zc belangrijke zaak als huisvesting de raad buiten bepaalde onderhandelingen hadden gehouden. „We moeten”, zei hij „gezamenlijk tot een oplossing trachten te komen en de door het college aangevoerde autonomie vond hij een onhaalbare kaart. Een standpunt overigens waarmee burgemeester De Gou het bepaald oneens was. En hij niet alleen. De heer Mensink concludeerde dat er met name in de betreffende raadscommis sie meer aan beleidopbouw moet worden gedaan. „De intentie is goed, maar aan de werkwijze schort nog veel”, zei hij. S Wat de doorstroming betreft, wilde de wethouder eerst de nota dienaangaande af wachten maar de resultaten van een steekproef van Economische Zaken had den hem tamelijk optimistisch gestemd. Hij was het niet eens met de opvatting van drs. Mensink dat niet alles aan wordt gedaan om de woningmarkt in Haarlem te verbeteren. Het is wel juist dat tal van vraagstukken nog om een antwoord vra gen. Hij verwachtte dat de doorstromings- ambtenaar spoedig aan het werk zal kun nen en dat met name het woningmarkt onderzoek duidelijker zal aangeven hoe er ten aanzien van Schalkwijk C moet worden gehandeld. Het aantal nieuwe wo ningen voor dit jaar schatte hij op dui zend. direct gevolg van het bezoek dat de organisatieadviseur van Enschedé, de heer F. Mayer, en een collega twee jaar geleden aan Djakarta brachten. Die uitnodiging kwam niet helemaal toevallig, want ér waren nogal wat problemen bij de postzegel- en vooral de geldproductie in dat bedrijf, dat in 1953 door de op dit gebied toonaange vende Haarlemse firma in samenwer king met de Indonesische regering (Soekarno sloeg een Engels aanbod van de hand) werd opgericht, maar na de kwestie-Nieuw-Guinea werd genationa liseerd. Het grote probleem was, dat de tech niek en outillage van de Indonesische leiding. We hebben ons hier erg bezig gehouden met nieuwe methodes van instructie.” Er wordt van alles gedaan om het de Indonesiërs, die vrij aardig Engels en Ondanks de kritiek van de socialist Mensink, dat het nog veel beter zou kunnen, stond de raad over het algemeen bijzonder positief tegenover het in het afgelopen jaar gevoerde huisvestingsbe leid. Veel waardering had men voor het enthousiasme en de inzet, waarmee wet houder Thuis (Captijn: „Hij werkt zich kapot") zich in deze doorgaans zo ondank bare, bestuurlijke kluif heeft vastgebeten. Ontwapenend was ook de wijze, waarop hij de zaak voor een volgepakte publieke tribune verdedigde. Een vraag die zeer terecht is. Immers, zeg Goed, zou je zeggen, en wat dan nog? nouzelj. Daar gaat me die Rob Sipkes Luister dan, Sipkes verkoopt die sieraden sieraden ontwerpen. Geen gewone voor, gezien de eksklusiviteit, hij-elke-juwelier-te-vinden-sieraden. Neen, lage prijzen. Ergo: vlug hij ontwerpt een kollektie ringen, hangers, naar Warmoesstraat 2. I banden, en wat al niet meer, van wel zeer Sipkeszaluaan I verrassende vormen. In gouden in zilver. zfn hart drukken. Wel was men doordrongen van noodzaak dat gemeente en woningcorpo raties (het aantal slinkt door fusies aar dig) voor het toewijzingsbeleid met een gemeenschappelijke lijst moeten komen. Een zaak, die ondanks de enige jaren geleden aanvaarde motie-Mensink nog steeds in discussie is. De socialist constateerde nu dat hij met name het doorstromingsbeleid weinig kon waarderen, omdat er nog nauwelijks iets van de grond is gekomen. De tijd begint te dringen omdat er ook spoedig in Schalk- igÜ ill ■L (Van onze stadsredactie) HAARLEM B. en W. van Haarlem achten het besluit van 4 december 1968 om het oudste gedeelte van de begraaf plaats aan de Schoterweg te sluiten juist en z(j vinden geen redenen aanwezig om het besluit tot sluiting in te trekken. Dit deelt het college mee in antwoord op schrifteltfke vragen van het PCG-raadslid mevrouw mr. II. Prinsen Geerligs-Muller. Mevrouw Prinsen Geerligs had naar aanleiding van een klacht van een bejaar de bewoner over het feit dat hem het recht was ontzegd te zijner tijd te ruste worden gelegd in een graf dat zijn eigen dom was, gevraagd of er geen ernstige twijfel was over het besluit van de ge meente van 1968. Zij beriep zich hierbij op een artikel uit de Wet op de Lijkbe zorging. Zij wees het college op een pu- blikatie in ons blad waarin gedupeerde grafeigenaren aankondigen gezamenlijke rechtsmaatregelen te willen nemen. Het college zegt geen termen aanwezig te achten om het besluit te herroepen. Dit na advies te hebben gevraagd bij de des kundige dr. J. van der Haar. Het is be reid de bezwaren van belanghebbenden van geval tot geval te beoordelen en inge val er gesproken zou kunnen worden van een onevenredige belasting van nabe staanden of een uitermate schrijnende situatie een soepel beleid te voeren. Rooskleurig is de situatie natuurlijk allerminst. De voor de sociale bouw te hoge huren, het lage tempo van de krot- opruiiming, de pensiongezinnen en het vooruitzicht dat Haarlem binnen vijf jaar vol zal zijn; het is een vat vol problemen en vaak ook vol ellende. Die kom je tegen, aldus drs. Mensink, als je van de Kamp via Rozenprieel en Amsterdamse- buurt naar Schalkwijk wandelt. De mees te woordvoerders kwamen dan ook niet verder dan de bittere constatering, dat het vaak „sleutelen aan de marge” is en opzienbarende oplossingen ook voor 1972 wel kunnen worden vergeten.

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 5