Haarlemse onderwijswereld doet beroep op parlement DIERENPARK GROENENDAAL VERRIJKT MET KANGOEROES Mens en natuur, zowel bij Nic Jonk als Ans Wortel OTAX 32.31.30 F M WMNKOPERIJ ZWARTER fel 'W I GALERIE EYLDERS ZANDVOORT Schaakclub Heemstede Verlaging aantal lesuren in motie MASSAAL PROTEST VAN OUDERS, DOCENTEN EN LEERLINGEN Mavo-vereniging corrigeert brief Kennemer Kring gekritiseerd vierde jubileum voortreffelijke NOUVEAU oogstjaar 1971 constructie- bankwerkers machine bankwerkers HOOGOVENS IJMUIDEN elektro- monteurs kwaliteits- draaiers schavers stekers pijpen- monteurs is er! flrts beter met BAUER |L DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Gymnasium Botte bijl bij 12 fl. W ZANDVOORT In Galerie Eylders staan tot 5 december beel den van Nic. Jonk en er hangen schilderijen van Ans Wortel. Dat is een vondst: het werk van deze twee kunstenaars past verrassend goed bij elkaar. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar. Kaarten Lessenvermindering (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De onrust op de scholen over de dreigende inkrimping van het aantal lesuren in het voort gezet onderwijs heeft gisteren geleid tot een motie aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen en het parlement, opgesteld door onderver tegenwoordigingen, schoolleidingen, leerlingendeputaties en lerarenkorp sen van het gemeentelijk onderwijs in Haarlem. Aan de bijzondere scho len zal worden gevraagd adhesie te betuigen met de motie, waarin fel wordt geprotesteerd tegen de voor genomen lessenvermindering, die in strijd met een gezonde ontwikkeling van het onderwijs wordt genoemd. Gezond klimaat AfSW Cv ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze correspondente) jpoasa ADVERTENTIE KINDERSHOW Alleenvertegenwoordiging voor Nederland: N.V. Willem van Rijn, Postbus 8005, An isterdam WWD 1271 ADVERTENTIE 1 Vrouwenfiguur van Nic. Jonk ADVERTENTIE AD INTERIM voorheen 1 2 3 4 5 klWWWMMWWWiflAAAAAI Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: Het embleem van de Apollo 14. Deze week bij elk Shell station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe. Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. In de kinderboetiek ,,’t Lieverdje” uit Zandvoort zal woensdag 17 november tus sen 14 en 16 uur een show van kinder kleding worden gegeven met als lady- speaker de 12-jarige Ellis Kraaykamp. De show is in „De Vijverhut” aan de Vondel- l’aan 46 in de badplaats. .n dagdienst, minimum .alaris 12.891,- per jaar, in 4-ploegendienst, minimum salaris 15.275,- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.631,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. per fles 5,25 Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 1087 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2, Telefonische inlichtingen: 02510-94000 BAUER EIS autoblitz per fles 4,95 Raadhuisstraat 67 - Heemstede Telefoon 28 04 89-28 43 23 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De vereniging voor r.-k. mavo kring Haarlem heeft in een brief aan de Kennemer Kring van Schoollei ders kanttekeningen geplaatst bij de brief die de kring aan de ouders heeft gestuurd in verband met de lessenreductie. Volgens de vereniging is in bepaalde opzichten een verkeerde voorstelling van zaken gege ven. Onder meer wordt bezwaar gemaakt tegen het vooruit lopen op de feiten. tieve ontplooiing van de leerlingen door uitbreiding van het aantal uren in de zogenoemde expressievakken. Bij vermin dering van het aantal lesuren bestaat de kans, dat juist deze vakken het eerst voor besnoeiing in aanmerking komen. Voorts wordt gesteld, dat de belofte, dat de mammoetwet de leraren niet voor onredelijke opgaven zou plaatsen en de leerlingen niet zouden worden overbelast, moeilijk te rijmen is met de voorwaarde dat aan dezelfde exameneisen moet wor den voldaan. De kwestie is in ons blad al uitvoerig uit de doeken gedaan door rector Th. M. E. Liket van de Spaarne-scholengemeen- schap. Ook heeft ons blad de mening weergegeven van de Kennemer Kring van Schoolleiders, die de maatregel „een nati onale ramp voor het onderwijs” noemden. Om de geheugens nog wat op te frissen: de rijksoverheid denkt erover op het on derwijs te bezuinigen door de wekelijkse lessentabel van 32 tot 30 terug te brengen, met alle consequenties van dien. Vermindering van de lessentabel houdt in, dat bijvoorbeeld een opleiding als gymnasium-alpha, die integraal is opgeno men in de mammoetwet, door een alge- Eerste maanlanding op LP. Het historische overzicht van hoogtepunten uit de niimte- vaart-historie tot en met de maanlanding van de Apollo 11. Met het originele televisie- commentaar van Henk Ter- lingen. En dat op een Philips LP voor slechts ƒ4,98. Bij Shell, zo lang de voorraad strekt. HEEMSTEDE. Het dierenpark in Groenendaal heeft er een nieuwe attractie bij: een kangoeroepaar van één jaar oud, voor 1800,- aangekocht van het Hel- mondse dierenpark. Groenendaal is het eerste dierenpark in de regio waar deze tot de fantasie sprekende dieren te zien zijn. De rector citeerde enkele gloedvolle zinsneden uit de begeleidingsnota bij de onderwijs begroting, afkomstig van minis ter van Veen waarin onder meer wordt gesteld dat een gezond klimaat geschapen moet worden voor de volle ontplooiing van de leerlingen en hij vroeg zich daar na in gemoede af wat men daarmee nu aan moet in het zicht van de aangekon- digde maatregelen. Volgens hem zijn bij besnoeiing lichamelijke opvoeding en ex pressievakken het eerst het kind van de tekening, hetgeen hij volstrekt in strijd met de geest van de mammoetwet achtte. Terug naar de motie. De ondertekenaars geven de volgende overwegingen aan, die tot deze vorm van protest hebben geleid: De door hen positief gewaardeerde exter ne democratisering (alle milieus gelijke onderwijskansen geven; redactie) heeft een grote toeloop van leerlingen met de meest verschillende achtergronden ten gevolge gehad. Voor vele van deze leerlingen is vermindering van het aantal lesuren bij handhaving van het niveau funest. De wet op het voortgezet onderwijs (mammoetwet) belooft onder meer een grotere aandacht te besteden aan de crea- vraag 't gerust uwfoto-film-vakman >1 De chef afdeling plantsoenen, de heer A. H. Walet zei ons dat de kangoeroes op het ogenblik in een warm hok verblijven, dat een flinke uitloopren heeft bij de molen aan de kant van de Molenlaan. Als ze daar gewend zijn worden ze geleidelijk aan met de andere dieren in het park in aanraking gebracht. De ezels en herten zijn al poolshoogte komen nemen om te zien welke „indringers” zich hadden aan gediend. Kangoeroes zijn tamelijk schuw van aard. De heer Walet stelt nog eens nadrukkelijk dat ze beslist niet gevoerd mogen worden. Men hoopt dat er volgen de zomer jongen komen, die dan in de buidel worden grootgebracht. De dwergkangoeroes zijn bijzonder snel, veertig kilometer per uur en kunnen ge weldige sprongen maken. De heer Walet: „Vóór de oorlog hadden we hier alleen maar een hertenkamp. Nu hebben we de beschikking over een compleet dierenpark met 17 herten, 7 lama’s 2 kangoeroes, 4 kraanvogels, verschillende soorten scha pen, ezels en een struisvogel. Dan wordt nu al het zestiende kraanvogelpaar in Groenendaal grootgebracht. Het zijn enigszins wrede dieren. Als ze hun jongen zelf grootbrengen zijn ze er goed voor. Maar als de jongen door mensen worden opgevoed accepteren de ouders ze niet meer en pikken ze de jongen dood. Als een ei is aangepikt moet het binnen 24 uur worden weggehaald en gaat het naar de gemeentelijke tropische kweekkas voor verdere verzorging. De heer Walet maakte ons er voorts nog op attent dat op een vijftiental bo men in de omgeving van het verversings- huis Groenendaal bordjes zijn aange bracht met daarop in het Nederlands de soortnaam. Voor het publiek heeft de heer Walet nog een dringend advies: geef de dieren geen ondeugdelijk voedsel of plas tic zakken. Plastic betekent voor de her ten een wrede dood. De motie Is afkomstig van de volgende scholenCoomhert-Scholengemeenschap. Lorentz-Scholengemeenschap, Spaarne- Scholengemeenschap, Stedelijk Gymnasi um, A. H. Gerhard-mavo, Bronstee-mavo, (Heemstede), Gertenbachmavo (Zand voort), Hildebrand-mavo, Klaas de Vries- mavo Mr. A. Bruchschool voor lavo en leao, Lieven de Keyschool en Mr. Joh. Enschedéschool voor meao. Vertegenwoor digers daarvan waren gistermiddag bijeen in het Coornhertlyceum, om te bespreken in hoeverre iets tegen de regeringsplannen valt te ondernemen. De heer Liket gaf enige toelichting op de motie, op een persconferentie. Hij her innerde eraan dat de mammoetwet des tijds als een raamwet is opgezet waarvan de regering de inhoud door algemene maatregelen van bestuur kan bepalen, zonder het parlement goedkeuring te vra gen. Bij algemene maatregel van bestuur dreigt nu plotseling de lessentabel terug geschroefd te worden. Motief: bezuiniging. De heer Liket zei dat de onderwijswereld over de te treffen maatregelen niet is geraadpleegd. Men is voor een voldongen feit komen te staan. De enige wijze waar op de ongerustheid nog tot uiting kan worden gebracht zou volgens hem zijn de zaak onder grote geledingen van het volk onder de aandacht te brengen, zodat het parlement de „desastreuze maatregel” zal trachten te voorkomen. Ans Wortel produceert ontzettend veel, exposeert ook vaak en in die veelheid zit onvermijdelijk een groot kwaliteitsverschil. Het is heel plezierig De docentenorganisaties weigeren over leg over de maatregel, omdat ze er geen verantwoordelijkheid voor willen dragen. Volgens de vereniging doet de Kennemer Kring het voorkomen alsof de wijze van uitvoering van de maatregel al vast staat. Dat komt de vereniging erg prematuur voor. Bovendien brengt de vereniging de correctie aan dat het niet zal gaan om én het terugbrengen van het lessenaantal én het omzetten van taakuren en lesuren, maar dat het een kwestie van of-of zal zijn. Voorts stelt men dat ten onrechte in de brief aan de ouders staat dat bij hand having van de taakuren de scholen ge noodzaakt zullen zijn het feitelijk aantal lesuren tot 28 te beperken. Daaruit leidt de vereniging af dat de Kennemer Kring lesuren als taakuren wil gebruiken. Dat is wettelijk niet mogelijk en bovendien is het niet nodig, omdat men boven het aantal lesuren (of dat 32 of 30 is) het wettelijke aantal taakuren behoudt. De vereniging zegt minstens even fel tegen de maatregel gekant te zijn als de Kennemer Kring. Maar dat op de feiten vooruit gelopen wordt en verkeerde infor matie wordt gegeven acht de vereniging onjuist. mene maatregel van bestuur in feite on mogelijk wordt. Ten vijfde wordt het argument aangevoerd, dat het omzetten van taakuren in lesuren de begeleiding en doorstroming van de leerlingen feitelijk onmogelijk maken. Resumerend achten de ondertekenaars het verminderen van het aantal lessen een ernstige bedreiging van het onder wijsniveau. Zij zijn ook van mening, dat het moreel niet te verantwoorden is, van een docentencorps te verlangen, onderling uit te maken waarin de toch al in wezen onacceptabele vermindering gezocht moet worden. De indieners vragen alle bij het onder wijs in de ruimste zin betrokkenen hun actie te steunen. Daartoe is de motie ook gezonden aan B. en W. van Haarlem, de onderwijsinspectie, de Haarlemse gemeen teraad, de vereniging van leraren, vakor ganisaties en alle scholen voor voortgezet onderwijs in Nederland. Op de bijeen komst gistermiddag waren afgevaardigden van de vakbeweging aanwezig. Het over legorgaan van de drie vakcentrales NW, NKV en CNV heeft plannen om de leer lingen te mobiliseren voor een demonstra tieve vergadering. De vakcentrales maken zich vooral bezorgd om het feit dat juist de vakken die het optimaal maatschappe lijk functioneren na de opleiding mogelijk moeten maken in de knel dreigen te raken. Er zijn intussen ook activiteiten gesig naleerd in andere delen van het land tegen de regeringsplannen. Ans Wortel vertelt haar belevenissen over liefde en eenzaamheid, over exta se en dood in een eigen tekenstaal: man-poppetjes vrouw-poppetjes, kind- poppetjes die leven en geleefd worden in een noodlotsachtige omgeving met water, wolken, bergen en bomen. Met een enorme drift zet ze steeds weer nieuwe gedachten op papier, en nu ook op linnen. Om misverstanden te voor komen, schrijft ze de gedachten met enkele zinnen in een strak en sterk handschrift in de voorstelling. Nic Jonk ontleent zijn motieven meestal aan de mythologie. Ook bij hem speelt de natuur een grote rol. De worsteling tussen mens en dier komt steeds weer terug, de krachtmetingen worden uitgedrukt in gezwollen spie ren. kluwen van bolvormen, waar een mensen- of paardenhoofd, een staart of een been uitsteekt. Een dramatisch ge weld, dat door de beeldhouwer tot harmonie, tot evenwicht wordt geprest, tot een opwindend gelijk spel, waarin nog geen overwinnaar is. De schilderes woont in de bossen van het Noordhollandse Bergen, de beeldhouwer in een boerderij in Groot Schermer. Van de door hem aangeleg de beeldentuin kijk je over de rietkra gen van het Noordhollandse water. nu in Zandvoort te merken, dat ze de aanmaak van gouaches, die haar ate lier uitvliegen, heeft onderbroken door met olieverf te gaan werken. In die schilderijen zitten een paar prachtige werken, waarbij de uitdaging van het andere, veel moeilijker te dwingen ma teriaal, duidelijk vrucht heeft gedra- gen. In een schilderij met goud, zwart, wit en bruin heeft ze geschreven „Ter wijl je strot door het goud geluk wordt dichtgeknepen en je boven allen wegdrijft” Het is heel rijk van kleur; met het paletmes is in de kleurvlakken een levendige structuur aangebracht. Een juweeltje met een heel andere stemming was het in rode tonen opge zette „Als je graag wilt behouden, wat je al verloren hebt”: een vrouwenfi guur ziet naar een mensenpaar elders op het doek. Deze twee schilderijen zijn alleen al een gang naar Eylders waard. In de gang hing een heel mooie gouache „Laat ons nog eventjes kinde ren blijven, voor we in de zon moeten wonen.” Het werk van Jonk hoort eigenlijk In de open lucht te staan, onder drei gende wolken, die elk ogenblik in een regenbui kunnen uitbarsten. In een expositiezaal staan ze wat ontheemd. Van de grote beelden troffen de Sirene uit 1968, een vrouwenfiguur staand op één been en van de kleine plastieken Nereus op zeepaard en Eva en de slang. Bij de opening zaterdag deelde inlei der Hans Redeker mee, dat galeriehou der Eylders - tot zijn zeventigste jaar vermaard caféhouder in Amsterdam zijn memoires heeft geschreven, die binnenkort in boekvorm uitkomen. De heer Liket: „We zijn best bereid de degens te kruisen om nu eens te zien waar het met ons onderwijs naar toe moet. Of er geen systeem te bedenken is met minder lesuren. Maar zoals het nu gaat, nu alleen het argument bezuiniging wordt aangevoerd, kan men spreken van een discussie met de botte bijl.” Rector Van Amerongen van het Stedelijk Gymnasi um: „Men kan beter spreken over een scherpe bijl, die aan de wortel van het onderwijs wordt gelegd.” Nog een uitspraak van drs. Van Ame rongen: „Op het departement zitten geen onderwijsdeskundigen. Ze spannen op de ze manier het paard achter de wagen.” Over de bezuiniging die de lessenvermin dering zou betekenen: „Een bekend jurist heeft al gezegd dat het op de begroting van justitie te merken zal zijn als de schooljeugd twee uur meer de straat op gaat.” Dit laatste citaat als bewijs dat de leraren bij alle verontrusting het gevoel voor humor niet hebben verloren. Bloemsierkunst. In galerie „Kunst voor u” aan de Warmoesstraat in Haarlem zal woensdag 17 november om 20 uur een lezing worden gehouden over bloemsier kunst door Elly Keijzer. (Van onze schaakmedewerker) HEEMSTEDE. In het „Princehof” in Heemstede heeft de schaakclub Heemste de zaterdag haar 40- jarig jubileum ge vierd met het spelen van een individueel snelschaakteernooi. Een toernooi, gespeeld met tijd-handicap en met deelnemers niet alleen uit de naaste omgeving maar zelfs uit Rotterdam. Wageningen en Zevenaar. Na een korte geestige openingsspeech van voorzitter mr. E. Santen togen 44 deelnemers aan het werk om de geldprijzen die varieerden van f 50 tot 10. Na diver se selecties werd in de A-groep P. Hooge- terp winnaar met HVz punt samen met H. v.d. Velsen die eveneens dit puntentotaal bereikte. De derde plaats werd gedeeld door mr. E. A. M. Santen; P. v.d. Velde en H. Weenink. De B-groep werd een zege voor de Amsterdammer P. Vis voor P Igel. W. Kievit, J. Schaan en H Vringer. Het kangoeroepaar in hun Heem steedse onderkomen. |y

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 6