Waterinlating in Rijnland bij Gouda stopgezet HOLLANDSE IJSSEL VERZILT Noordwijkerhout Koningin naar gevaar voor Nieuwbouw voor Huize Bernardus BISSCHOP IN VIJFHUIZEN Complex in 1974 klaar Aalsmeer zegt openheid toe inzake bouw brandstoftanks Voorhout nog één jaar met huisvuil naar Leiden T Onderbreking bezoek voor bisschoppenconferentie gewassen 1 Werkgebied Rijnland ■L. I SLOOP AAN SASSENHEIMSE HOOFDSTRAAT BEGONNEN 7 6 PROGRAM NOODOPLOSSING VEROUDERD ZOET WATER HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 (Van een onzer verslaggevers) schielano (Van een onzer verslaggevers) ^4 m- LEIDEN De Hollandse IJssel is thans verzilt. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft daarvoor onlangs de waterinlating bij Gouda bij wijze van noodmaatregel moeten stoppen. Alternatieve wateraanvoerwegen vanaf het Amsterdam-Rijnkanaal zijn thans ingeschakeld. Aldus maandagmiddag de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland, mr. F. M. A. Schok- king, tijdens een persconferentie in het Rijnlandhuis in Leiden. Onlangs is de restauratie van dit huis, die tien jaar heeft geduurd en drie miljoen gulden heeft gekost, voltooid. Koningin Juliana zal dit Rijnlandhuis als mede het hoogheemraadschap vrijdag bezoeken. Mgr. Zwartkruis morgen wel naar Halfweg 1 SASSENHEIM Aan de Hoofd straat in Sassenheim wordt een oud en markant gebouw afgebroken: het bejaardentehuis van de Sint Ber nardusstichting. Op de plaats waar het in 1926 in gebruik genomen te huis staat, zal een nieuw complex verrijzen: een bejaardenverzorgings- flat van vijf etages met een capaciteit van ongeveer tachtig bedden. Sloop en nieuwbouw vergen een inves tering van ruim drie miljoen gulden. Het ligt in de bedoeling het gebouw, dat is ontworpen door de Haarlemse architect ir. C. J. G. van Gestel, over tweeëneenhalf jaar in gebruik te nemen. V j ii HAND GtMAM WOERDEN DELFLAND Afscheid van Huize Bernardus. '5 Het bejaardentehuis van de Sint Ber- nardusstichting werd in het begin van de jaren twintig gebouwd als opvangcentrum In samenwerking tussen Rijks- en Pro vinciale Waterstaatsdiensten en de betrok ken hoogheemraadschappen wordt op het ogenblik water uit het Amsterdam-Rijn kanaal, via bestaande wateren, naar het westen getransporteerd ten behoeve van de watervoorziening van de tuinbouwge bieden. Minister Drees van Verkeer en Water staat heeft dit maandag meegedeeld aan het Tweede-Kamerlid Tuyman (V.V.D.), die onder meer vragen had gesteld over het hoge chloorgehalte in het boezemwa ter van de tuinbouwgebieden het West land en De Kring. voor zieken, bejaarden, invaliden én ver keersslachtoffers van het „drukke” ver keer over de oude rijksweg door de bol lenstreek. Initiatiefnemers waren pastoor J. Thus, de toenmalige burgemeester J. Gouverneur en B. Roest, voorzitter van het armenbestuur. De voornaam van de heer Roest werd tevens de naam van het gebouw: huize Sint Bernardus, dat onder directie kwam van het r.k. parochieel armenbestuur. de W. in ste- ge- leel eld liet :lfs tar. sch 44 :en er- ?e- H. aal eld en 1st ;m en :r— gen in de parochie. Vrijdag 19 november bezoekt de bisschop Spaamdam. Om 18.30 uur spreekt hij met parochie- en kerkbe stuur en om kwart over acht begint een hearing in de kantine aan de Ringweg. Zaterdag komt mgr Zwartkruis naar Halfweg voor een liturgieviering om 19.00 uur in de kerk en zondag dient hij in Badhoevedorp tweemaal het vormsel toe. Dinsdag 23 november wordt het werkbe zoek van de bisschop in Hoofddorp door gelicht tijdens een evaluatiegesprek met de stqf van het bisdom Haarlem en die van het dekenaat Hoofddorp. Daarna vol gen achteraf nog bezoeken van mgr. Zwartkruis aan Vijfhuizen (vormsel op zaterdag 27 november), Hoofddorp (litur- gievoering en jongerenliturgie op zondag 28 november) en Spaarndam (liturgievie ring op zaterdag 11 december) „Hoewel de problemen van waterover last niet moeten worden onderschat, zijn de waterkwaliteitsproblemen actueler dan ooit, waarbij ik eerst de zoetwatervoorzie- ning wil noemen. Omdat Rijnland het Door de jaren heen is de bestemming van huize Bernardus meer en meer ge groeid naar een bejaardentehuis, dat in 1960 onder het beheer kwam van de Sint Bernardusstichting. In 1969 werd achter Het Aalsmeerder college zegt tevens toe de voorwaarden, die aan het verlenen van een hinderwetvergunning voor deze op slagtanks worden verbonden, te zullen be spreken in een openbare gemeenschappe lijke vergadering van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening, volkshuisves ting en voor welzijns-, sport- en jeugdza ken. Het D’66-raadslid P. Tuning heeft de gemeenteraad van Alsmeer voorgesteld opnieuw een uitspraak te doen omtrent het onlangs genomen voorbereidingsbe- sluit voor het gebied van de Schinkelpol der. Door dit besluit maakte de raad het de oliemaatschappijen mogelijk een aan vraag in te dienen voor de bouw van opslagtanks in de nabijheid van de lucht haven Schiphol. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEMMERMEER In verband met het feit, dat kardinaal Alfrink onver wacht een bisschoppenconferentie heeft vastgesteld, op dinsdag 16 november, heeft mgr. Th. Zwartkruis vandaag zijn werk bezoek aan het dekenaat Hoofddorp even moeten onderbreken. Toneelavond. In net ontmoetings centrum van de Poelpolder aan de Ruis- hornlaan in Lisse zal vrijdag 19 november om 20 uur een toneelvoorstelling worden gegeven door de toneelvereniging „Het Geestgrond Theater”. Opgevoerd zal wor den het blijspel „En dan ik” van Annie M. G. Smidt. In het kader van haar bezoek aan Rijnland zal koningin Juliana vrijdag 19 november onder meer naar Noord wijkerhout komen, waar zij de riool- zuiveringsinstallatie zal bezoeken. Rond 15 uur zal de koningin bij deze installatie aankomen, waar zij zal worden begroet door burgemeester H. J. M. Bosma. Behoudens enkele veranderingen blijft het programma voor de rest van de maand november echter gehandhaafd. De bisschop komt morgen naar Halfweg, waar hij om 16.30 uur spreekt met leden van studie- en gespreksgroepen over de geloofsbegeleiding van volwassenen, ’s A- vonds om 19.30 uur dient mgr. Zwartkruis aan een groep kinderen het vormsel toe en daarna volgt nog een bespreking met onder meer de parochieraad over stromin- (Van een onzer verslaggeefsters) AALSMEER Burgemeester en wet houders van Aalsmeer zjjn bereid in een openbare zitting van de betreffende raadscommissie deskundigen aan het woord te laten over de bouw van opslag tanks voor vliegtuigbrandstof in de Schin kelpolder. Zij antwoorden dit op vragen van het P.v.d.A.-raadslid N. Borgman. Bij de lage rivierafvoeren zoals deze thans voorkomer?, lopen de chloridegehal- ten te Gouda op tot boven de 300 milli gram per liter. Dat is voor vele teelten een te hoge grens. De lage rivierafvoer heeft ook tot gevolg dat de zoutting vanuit zee steeds verder het deltagebied binnendringt, zodat de invloed van het zeezout ook in de Hollandse IJssel duide lijk merkbaar is”, zei mr. Schokking. Rijnland hoopt dat Rijkswaterstaat het geplande kanaal MaarssenBodegraven met de grootst denkbare spoed tot stand zal brengen, om het inlaatpunt van zoet water uit de potentiële gevarenzone te kunnen terugtrekken. De zoutbelasting van de Rijn, onder meer door de Franse Kalimijnen, blijft daarbij een groot pro bleem”, aldus mr. Schokking. IWWWWIAAAfWWWWWWWWWWWWWWIAIWWIfWUWWWVWWWWVWWWWV» De ingenieur-directeur van Rijnland, ir. H. de Groot, merkte op dat het gehele thans bekende investeringsprogramma voor de bouw van zuiveringswerken (zui veringsinstallaties met hun persgemalen en interlokale transportleidingen) 140 miljoen gaat kosten. Daarbij komen nog de kosten van overname van installaties, die thans in gemeentelijke handen zijn, circa 60 miljoen. Een totale investering dus van 200 miljoen. „Voor zuiveringswerken heeft Rijnland tot dusverre 15 miljoen uitgegeven, de uitgaven over 1972 worden geraamd op f 18 miljoen”. De bisschop van Haarlem, dr. Th. J. Zwartkruis, heeft maandagavond in gebouw „De Luifel” naast de rooms katholieke kerk in Vijfhuizen een hoorzitting gehouden. Eerst had hij een bespreking met de parochieraad en verscheidene commissies. Daarna was de hoorzitting openbaar voor de parochianen en verdere belangstel lenden. Ook waren aanwezig ds. G. S. Alma, Nederlands hervormd predi kant in Vijfhuizen en een afvaardi ging van de kerkeraad der gerefor meerde kerk, waar de predikants- plaats momenteel vacant is. Tijdens dit gespreksuur werden vele onder werpen openhartig benaderd, zowel van de zijde van de bisschop en zijn medewerkers als door de belangstel lenden, waaronder veel jongeren. (Van onze streekredactie) VOORHOUT. „Onze gemeente treft met een aantal omliggende gemeenten voorbereidingen om met de VAM een overeenkomst aan te gaan tot het geza menlijk afvoeren van huisvuil per trein vanaf het voormalige station Noordwij kerhout. Naar verwachting zal deze over eenkomst niet eerder dan in 1973 van kracht worden” aldus B. en W. van Voor hout in een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst voor 1972 voor de vuil verwerking. In 1967 sloot de gemeente Voorhout een regeling met Leiden voor de vuilafvoer en -verwerking. Omdat de gemeente Leiden richting heeft overgedragen aan een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, zal de overeenkomst tussen Voorhout en Leiden per 31 december van dit jaar worden beëindigd. Zolang echter de ge meenschappelijke regeling voor de bollen gemeenten met de VAM niet zijn aange gaan zal Voorhout voor 1972 nog met de nieuwe regeling voor Leiden en omgeving meedoen. Althans zo stellen B. en W. voor aan de gemeenteraad, die donderdag 18 november om 20 uur ondermeer hierover zal vergaderen. Kaartenactie. In onze editie van maandag hebben wij abusievelijk vermeld dat de kaartenactie van Schalkwijkse kin deren voor een speeltuin onder leiding van de katholieke Vereniging voor het Gezin wordt gevoerd. Het zijn echter de mensen van de speeltuinvereniging De Ring, die de actie stimuleren. Hij herinnerde er aan dat in 1965 Rijn land als uitbreiding van zijn taak de zuivering van oppervlaktewater heeft ge kregen. „Voor de eerstkomende jaren betekent dit de uitvoering van een omvangrijk programma voor de bouw van zuiverings werken. Rijnland is thans bezig met de bouw van dergelijke werken in Lisse, de Haarlemmermeer enAlphen aan de Rijn”, n”. „Ongeveer 50 percent van het afval water in Rijnland wordt nu gezuiverd. Er wordt nog voortdurend gestudeerd en be raadslaagd op welke wijze het zuiverings rendement kan worden opgevoerd”, aldus mr. Schokking van het Hoogheemraad schap, dat stamt uit de dertiende eeuw. Het heeft de zorg voor de zeewaterkerin- gen, de binnendijken, de laden rond de polders en het op peil houden van de boezems. De peilbeheer sing geschiedt door nauwe grenzen. Rijnland beschikt over vier boezemgemalen, te weten Katwijk, Spaarndam, Halfweg en Gouda alsook bij deze laatste plaats over een waterinlaat. De plannen tot de bouw van een nieuw gemaal in Halfweg ter vervanging van het verouderde stoomgemaal zijn ver ge vorderd, aldus mr. Schokking. vvvvvvvwvvvwvwvvvvvvvvvvvwwwwwwwww' Zoutgehalte huize Bernardus een nieuw complex ge bouwd, een verpleegtehuis en reactive- ringscentrum met een accommodatie voor 114 patiënten. Het omvatte een uitgebreid laboratorium, dat ook voor de Sassen- heimse huisartsen bestemd is, een centrale fysiotherapie, een röntgenkamer en een recreatiezaal. Per afdeling beschikt men bovendien over een eetzaal, een recreatie ruimte en een kamer voor bezigheidsthe rapie. De patiënten voor het verpleegte huis, van alle gezindten en leeftijden, komen uit Zuid-Holland. Het neemt een plaats in tussen het ziekenhuis en het bejaardenhuis. Voor het bejaardentehuis huize Bernar dus komen vrijwel uitsluitend bejaarden uit Sassenheim in aanmerking. In het oude gebouw, dat nu wordt geveld, be schikte men over een capaciteit van 72 bedden. Deze accommodatie was echter sterk verouderd. Het nieuwe huize Ber nardus is een ontwerp van dezelfde archi tect als van het verpleegtehuis: ir. C. J. G. van Gestel uit Haarlem. Architectonisch zal het nieuwe bejaardentehuis één geheel gaan vormen met het verpleegtehuis, dat nu door de afbraak van het bejaardenhuis vanaf de Hoofdstraat zichtbaar is gewor- <ien’ de exploitatie van de vuilverwerkingsin- inlaatwater voor het verversen en het op peil houden van de boezem bij Gouda uit de Hollandse IJssel moet inlaten, zijn we afhankelijk van de kwaliteit van het Rijnwater. En dit is niet best. Begin december moet, wanneer alles meezit, de sloop klaar zijn en moet wor den begonnen met de nieuwbouw. De bejaarden zijn voorlopig als noodoplossing ondergebracht in semi-permanente nood gebouwen op het terrein van het complex. Het nieuwe bejaardentehuis wordt een bej aarden verzorgingstehuis met woon-an nex slaapkamers, voorzien van douche, toilet en een kleine keuken. Naast logeer kamers krijgt men ook de beschikking over een recreatiezaal in een vleugel aan de vijfde etageflat. De bestaande keuken in het verpleegtehuis zal ook de bewoners van het nieuwe huize Bernardus van eten voorzien. Voor een deel van ruim 110 personeelsleden is gelijk met het ver pleegtehuis al een flat voor leerling-zie- kenverzorgsters gebouwd. I Volgens ir. De Groot zijn thans 33 door de gemeenten gebouwde rioolzuiveringsin- stallaties in gebruik. In de loop van 1972 komen gereed die in Alphen aan de Rijn, Haarlemmermeer, Zwanenburg, Lisse, Lei derdorp. Voorts staan nog op het program onder meer installaties in Haarlem in het stadsdeel Schalkwijk. Dit wordt een biolo gische installatie. In HaarlemmermeerBadhoevedorp een persgemaal met rioolwatertransport naar de Ringvaart en verder in de Haarlem mermeer een biologische installatie voor Hillegom en omgeving en het zuidelijk deel van de Haarlemmermeer met persge malen en rioolwatertransportleidingen voor Hoofddorp-Wesi, Nieuw-Vennep, Zwaanshoek, Beinsdorp, Hillegom, Benne- broek, Vogelenzang en De Zilk. Wanneer van Wassenaar tot Velsen en het instand houden van de waterkerende ring van Rijnland, die het land moet beschermen tegen overstromingen. Het heeft de toe zicht op de boezemwaterkeringen die 1000 km. lang zijn. Het regelt het boezempeil, het handhaaft de waterkwaliteit door doorspoelen of verversen en zuivert het afvalwater. De secretaris-rentmeester van Rijnland, mr. B. Plomp, merkte op dat het water- schapswezen van oudsher is gekenmerkt door een nauwe samenhang tussen: te verzorgen belangen, daartoe te verrichten taken en betaling door en zeggenschap van belanghebbenden. deze en nog andere werken zullen zijn voltooid zal de totale capaciteit van de dan 50 zuiveringsinstallaties in Rijnland zijn gebracht op 1.319 000 inwoner-ekwi- valenten. Verder moeten nog maatregelen worden voorbereid voo'- het oplossen van afvalwaterproblemen bij enige kleine woonkernen, aldus ir. De Groot. Ook zal rr.cn een centrale waterzuive ringsinstallatie bouwen in Katwijk waar het afvalwater zal worden gezuiverd van Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg en Oegst- geest. „Er mag worden verwacht dat de ko mende tien jaar ook in het Rijnlandse gebied zeer vergaande biologische zuive ring van het afvalwater, gevolgd door desinfectie en fosfaatverwijdering ingang zal vinden. De fosfaatverwijdering zal vooral daar toepassing vinden waar het oppervlaktewater weinig verversingsmo- gelijkheden heeft en waardoor overmatige planten- en algengroei door de bemesten de zouten aanleiding geeft tot secundaire waterverontreiniging. Het is daarom zaak bij de nieuwe zuiveringswerken het even tueel later invoeren van desinfectie en fosfaatverwijdering technisch mogelijk te maken. Ook met het oog daarop verdient centralisatie van de afvalwaterzuivering de voorkeur”, aldus ir. De Groot. Het Hoogheemraadschap Rijnland om vat een gebied van 100.000 hectare met ongeveer 1 miljoen inwoners. Het draagt de,zorg voor een 40 km. lange duinenrij HOLLAND <AJ ZUID-HOLLAND «MOP CH£«DAM w o O jg NOORD/ 5

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 7