Leven gewijd aan organiseren MR. J. CALS, KLEINE MAMMOET van het staatskundig denken IN NEDERLANDSE POLITIEK Paaltjes rond paleis op Dam jALv Russen bereid Arabische guerrilla’s op te leiden „Groot staatsman en vernieuwer POLITICI HERDENKEN MR. CALS BRITS VETO IN DE VN Irak zou 60.000 Perzen hebben uitgewezen Gevangenen eisen aftreden directeur Sterke daling van geboortecijfer in Amerika en predikant cè II 15 VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 RUSTIGER Volgens New York Times Rhodesië-resolutie DEINING Natuurzuiver Daar hebben we tweeënzeventig Een jaar met een extra dag Het is nog zo wit en zuiver als King rk Hoop dat het zo blijven mag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het overlijden van mr. Jozef M. L. Th. Cals op 57-jarige leeftijd is voor zijn naaste omgeving niet onverwacht gekomen. Na een operatie aan de rug eind augustus 1971 was aan het licht gekomen, dat het ergste moest worden gevreesd. Uitzicht op genezing was er nauwelijks, hoop op een nog iets langer leven was er wel. Maar het was eigenlijk hopen tegen beter weten in. In Groningen ïfl IA 1 L ADVERTENTIE 3. De wens van Moskou druk Groningen, voorzitter van de Hartstich ting, voorzitter van de staatscommissie voor herziening van de Grond- en Kies wet, parlementariër, staatssecretaris, mi nister en minister-president." Onder drie minister-presidenten had h(j hel land gediend: dr. Drees, prof. Beel en prof. De Quay. Voor geen van hen was hjj een makkelijke collega. Hjj bleef vechten voor zjjn departement en hij bleef winnen. In 1963 koos hij een rustiger leven, nadat h(j een ernstige operatie had ondergaan. Twee jaar lang werkte hjj aan heel andere zaken dan de politiek. Mr. Cals werd voor zitter van de Raad voor de Kunst, curator van de universiteit in Groningen en voor zitter van de Raad voor de Ruimtelijke Ordening. Ter bevordering van de Euro pese dag op de scholen zou hij een con gres in Rome presideren. Het kwam er niet van, want met een regerings-Friendship werd hij weer terug naar ons land gehaald, omdat de koningin hem de opdracht wilde geven een kabinet te formeren. ming tot commissaris-generaal van de commisise die de Nederlandse inzending op de wereldtentoonstelling in Osaka moest voorbereiden en bouwen. Hij hield er een enorm enthousiasme voor het land Japan en de instelling van de Japanners aan over. Naast zijn werk voor de com- missie-Cals-Donner betekende Osaka zijn laatste belangrijke taak voor ons land. „Ik vond het zeer aantrekkelijk om te proberen een beeld van Nederland te ge ven aan mensen van een heel andere cul tuur,” zei hij toen zijn werk in Osaka vol bracht was. Mr. Cals was zelf één der- genen die het beeld van Nederland be paalden: een kleine mammoet. Oud-premier Cals in gesprek met drs. Schmelzer vlak voordat het kabinet ten val kwam in de „nacht van Schmelzer.” WASHINGTON. (AFP) In de Vere nigde Staten is in de loop van 1971 het geboortecijfer sterk gedaald. Het heeft een peil bereikt dat het laagste is van de gehele periode sinds de economische crisis van een jaar of veertig geleden. op Israel uit te oefenen zonder het risico te lopen dat de vijandelijkheden langs het Suezkanaal worden hervat. Volgens een officiële voorlopige bereke ning is het geboortecijfer dit jaar naar 17,3 percent per duizend leden van de bevol king gedaald. Vorig jaar stond dit percen tage op 18.3. De deskundigen, die eerdei dit jaar een stijging van het geboortecijfer hadden voorspeld, kunnen geen duidelijke oorza ken voor deze daling aangeven. Het Amerikaanse dagblad „New York Times”, dat dit gisteren meldde, zegt zijn inlichtingen te hebben gekregen van func tionarissen van het Pentagon. Het Russische aanbod zou zijn gedaan aan de leider van de Palestijnse guerrilla beweging El Fatah, Jasser Arafat, tijdens diens bezoek aan Moskou in oktober van dit jaar. Volgens de New York Times betekent dit een koersverandering in de Russische politiek ten opzichte van de Arabische guerrillabeweging. Het blad voert daar voor drie redenen aan: Mr. Cals heeft zjjn hele leven gewjjd aan het besturen van grote organisaties: de padvinderij, de gemeenteraad van Nijme gen, het ministerie van Onderwijs en We tenschappen, de landsregering en de we reldtentoonstelling in Osaka. Zelf heeft hij altijd gevonden dat hjj per ongeluk in de politiek terecht was gekomen. Zowel zijn benoeming in 1945 tot lid van de noodge- meenteraad van Nijmegen, zijn benoeming tot Kamerlid in 1948 als zijn benoeming tot kabinetsformateur in 1965 kreeg hij zelf tijdens congressen in het buitenland te horen. A. Vondeling, ten tijde van het kabinet- Cals vice-minister-president en minister van Financiën. „Zijn optreden was altijd in de puntjes voorbereid. Hij formuleerde hij zijn ge dachten moeiteloos, maar zorgvuldig. Een uitzonderlijk lange tijd voor een Neder landse politicus is hij minister en staats secretaris geweest, omdat hij bekwaam was. Hij kende zijn zaken, kon goed met zijn collega’s, de Kamer en met zijn medewerkers op het departement ópschie ten. Altijd was hij dienstvaardig en bereid een moeilijke taak op zich te nemen. Hoe moeilijk bleek kort na de aanvaarding van het minister-presidentschap, toen zich verwikkelingen rond het Koninklijk Huis, de nationale economie en de partij-poli tieke verhoudingen voordeden. De kabi netscrisis van oktober 1966 versterkte bij hem de mening, dat de partijvorming in Nederland niet deugde en dat een grondi ge hervorming ervan wenselijk was.” De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, getuigde van mr. Cals dat in de lange periode van zijn ministerschap van Onderwijs hij het symbool is geworden van een ruimhartig, vooruitstrevend cultuurbeleid. „Met hem verliest ons land te vroeg een oorspronke lijk en scherpzinnig man, die steeds naar nieuwe wegen zocht. Degenen die streven naar vernieuwing in de Nederlandse poli tiek hebben aan mr. Cals zeer veel te danken.” (Van onze correspondent) GRONINGEN. Ongeveer 25 gedeti neerden uit het Groninger Huis van Be waring hebben het vertrek geëist van directeur drs. H. Nieboer. Zij eisen ook het heengaan van gevangenispredikant P. Bongenaar De presikant wordt door de gedetineerden gezien als „psychologische opruier” van de opstand van enige weken geleden. Zij nebben deze eisen gesteld aan staatssecretaris mi Grosheide, die dinsdag met het hoofd van de Directie Gevange niswezen, drs. P Allewijn, een bezoek aan de gevangenis heeft gebracht. Het optreden van de KVP-fractie heeft wel voor een zware delnig gezorgd in ka tholieke kring, met name door de afsplit sing van de radicalen. In dezelfde periode ontstond D’66, die in de politieke gebeur tenissen een duidelijk bewijs zag dat er op staatkundig gebied hoognodig iets moest gebeuren. NEW YORK (Reuter). Engeland heeft vandaag in de Veiligheidsraad met een veto een resolutie getorpedeerd, die het recente akkoord tussen Londen en bet blanke minderheidsregime in Rhodesië verwierp. AMSTERDAM. Het plan van Pu blieke Werken van Amsterdam om na nieuwjaar te beginnen met het plaatsen van 205 ijzeren (anti parkeer) paaltjes („Amsterdammertjes”) rond het Paleis op de Dam is aanleiding geweest voor het gemeenteraadslid mr. E. van Antwerpen (D’66) om aan het gemeentebestuur schriftelijk een aantal vragen te stellen over deze kwestie. Mr. Van Antwerpen vraagt of B. en W. het met hem eens zijn, dat zo’n ijzeren omheining niet alleen geen gezicht is maar bovendien afbreuk doet aan het architectonisch karakter van het gebouw. „Hoe valt deze barrière voorts te rijmen met de plannen, die worden ontwikkeld om aan het gebouw een meer open karakter te geven?”, aldus mr. Van Antwerpen. Hij wil voorts geïn formeerd worden over de vraag hoe het staat met de activiteiten ten aanzien van de openheid, „nu het proefconcert dit jaar niet zo’n succes is gebleken”. Dat kabinet kwam er en leek een lang leven beschoren te zijn: „Een kabinet van sterke mannen” werd het alom genoemd. Naast mr. Cals kwamen mr. Biesheuvel (ARP) en dr. Vondeling (PvdA) als vice- premier. Andere (nog steeds) bekende na men uit dat kabinet waren: mr. Luns, thans secretaris-generaal van de NAVO, dr. Samkalden, die burgemeester van Am sterdam is geworden, prof. Verdam, com missaris van de koningin in de provincie Utrecht, prof. Diepenhorst, die later nog zitting zou nemen in het kabinet-Zijlstra, de heer De Jong, die vier jaar lang minis ter-president was, drs. Bogaers, drs. Den Uyl, voorzitter van de Tweede-Kamer- fractie van de PvdA, mr. Vrolijk, Tweede- Kamerlid. Dit kabinet was groter dan het kabinet-Marijnen, doordat het departe ment van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk werd opgericht. Het leven van dit kabinet was niet bijs ter lang. Slechts anderhalf jaar kon mr. Cals hier voorzitter zijn. Sommigen zeiden cynisch dat het kabinet te sterk was, an deren betwijfelden of de KVP er goed aan had gedaan met de PvdA in zee te gaan. Hoe het ook zij, door een afwijzing met na me van de KVP-fractie van het finan- cieel-economisch beleid over „het gat van Vondeling” liet de toenmalige fractielei der van de KVP, drs. Schmelzer, weten dat de KVP niet meer door wilde gaan met dit kabinet. In de nog steeds vele malen genoemde „Nacht van Schmelzer” werd het kabinet-Cals naar huis gestuurd. Negen landen, waaronder de Sovjet unie en China, stemden voor. Vijf (De Verenigde Staten, Frankrijk, Italië, België en Japan) onthielden zich. Alleen Enge land stemde tegen. Het was de zesde maal in de geschiedenis van de Verengide Na ties dat Engeland van zijn vetorecht ge bruik maakte. De resolutie was opgesteld door Soma lië. Daarin werd het Brits-Rhodessiche akkoord strijdig verklaard met het recht op zelfbeschikking van het Rhodesische volk. NEW YORK. (AFP) Moskou zou hebben aangeboden Arabische guerrilla strijders op te leiden en degenen die bij acties tegen Israel zijn gewond in Russi sche ziekenhuizen te verzorgen. De benoeming tot lid van de gemeente raad van Nijmegen kwam vlak na de oor log af, toen mr. Cals een jeugd congres in Londen als bestuurder van de padvinderij bijwoonde. Als jongste werd hij voorzitter van de KVP-fractie, die maar liefst 27 van de 39 raadszetels had. „Als leider van zo’n grote fractie moet je er dan wel goed in duiken. Ik werd dus ineens met mijn neus op politieke zaken gedrukt,” verklaarde de oud-premier later. Dat deed hij dan ook, wat tot gevolg had dat hij op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer kwam. Opnieuw tijdens een jeugdcongres in Londen kreeg hij te horen dat hij benoemd was tot lid van de Tweede Kamer en on middellijk beëdigd moest worden, want „Zeventig wetsvoorstellen van hem werden door de beide Kamers aangeno men, waaronder enkele monumentale werkstukken. Tot de vernieuwing Van het staatsrechtelijk denken in ons land lever de mr. Cals fundamentele bijdragen. Hij trok werk naar zich toe met een gretig heid die anderen inspireerde. Waar hij aan de slag ging, bracht hij met nieuwe denkbeelden vaart in de zaak. Velen zul len zich in deze dagen bewust zijn van de grote leegte, die deze rusteloze, begaafde werker achterlaat.” K.V.P.-fractievoorzitter mr. F. H. J. J. Andriessen zei onder meer: „Menselijker wijs is hij ons te vroeg ontvallen. Zijn naam zal onverbrekelijk verbonden blij ven aan een belangrijk stuk onderwijs vernieuwing, aan oorspronkelijk denken over staatkundige vernieuwing, en aan het kabinet waaraan hij als minister-president leiding gaf. Met mr. Cals is een groot staatsman heengegaan. Voor zijn inzet, zijn idealisme en zijn bezetenheid voor vernieuwing van verbetering van de sa menleving, bestond in ruime kring waar dering.” „Hij was een stuk groter dan de mees ten van ons”, aldus de reactie van dr. ir. diezelfde dag nog zou er gestemd worden over de soevereiniteitsoverdracht aan In donesië. In die tijd was mr. Cals bezig aan een advocatuur op te bouwen en was hij voorzitter van de Katholieke Jeugdraad. In 1949 werd hij voorzitter van de mijnin- dustrieraad. Mr. Cals vond het een opluch ting toen hij in 1950 staatssecretaris voor Onderwijs en Wetenschappen werd. „Niet dat je dan niets te doen zou hebben, maar dan kan je met eer gerust hart je bij baantjes afzeggen. Dan accepteert men het. Van een Kamerelid niet,” verklaarde hij. Gedurende zijn elfjarig ministerschap (19521963) heeft hij ongeveer 150 wets ontwerpen in beide Kamers ingediend. Het hoogtepunt was ongetwijfeld zijn spitse en felle verdediging in 1962 van de Mam moetwet, die het gehele onderwijs op de helling moest zetten. In totaal waren er 117 amendementen ingediend en de debat ten in de Tweede Kamer liepen over 18 vergaderingen. Hij won tenslotte met glans toen honderd Kamerleden hun fiat aan het wetsontwerp gaven. Tijdens deze debatten kwamen zijn grote capaciteiten naar vo ren: uitermate kundig, adrem, geestig en bovenal in staat tegenvallers te accep teren. Toen op het laatst alles toch dreigde te mislukken en hij geen kans meer zag de klippen van links en rechts te omzeilen, kwam de PvdA hem tegemoet. Tot zijn op luchting hoorde hij vlak voor de eindstem ming dat de PvdA toch met hem mee zou gaan, wat voor hem betekende dat hij niet behoefde af te treden, zoals hij van plan was als het zou misgaan. Vrienden en collega’s uit zijn naaste om geving hebben altijd verondersteld dat vooral hierdoor mr. Cals steeds meer heeft gevoeld voor samenwerking met de PvdA dan met de WD. Hoe het ook zij, mr. Cals liet die voorkeur duidelijk blijken toen hij een kabinet formeerde van KVP, PvdA en ARP. Mr. Cals, die ontegenzeglijk een zwa re morele klap had te verduren, verliet zijn partij nooit, maar trok zich wel vol ledig terug uit de dagelijkse politiek. Een jaar later werd hij benoemd tot minister van Staat en nog weer een jaar later tot één van de voorzitters (samen met prof. Donner) van de staatscommissie tot her ziening van de Grond- en Kieswet. In het verleden had mr. Cals al laten blijken bijzonder opvallende ideeën te hebben over ons parlementair-democratische sys teem, waarschijnlijk heeft dat meege speeld bij deze benoeming. Met name de Eerste Kamer wilde hij meer zien als een kamer van experts, de Tweede Kamer zou daarentegen meer all-round politici moe ten herbergen. In het voorjaar van 1971 kwam het eindrapport van deze commis sie uit met opmerkelijke resultaten, waar van echter nog maar weinig ook realiteit schijnt te worden. In 1968 accepteerde mr. Cals de benoe- V** 1. De vrees van Moskou dat de Volksre publiek China zal proberen bij de Ara bieren in de gunst te komen door de guerrillabewegingen met wapens en in de Verenigde Naties te steunen. 2. De wens om de guerrillastrijders af te houden van daden, die voor de Arabi sche eenheid schadelijk zijn en hun ter roristische activiteit tegen Israel te be vorderen. Op 14 oktober 1966 ’s morgens om half vijf viel het kabinet-Cals. De ministers Cals, Vondeling en Luns pakken hun tassen. DEN HAAG. Minister-president Biesheuvel heeft vanmorgen via de radio mr. Cals herdacht namens de regering. De premier zei onder meer: „Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat de heer Cals niet meer leeft. Hij was immers een en al leven, één en al dynamiek en werkkracht. Met bruisende energie vatte hij de meest uiteenlopende taken aan, waaronder be stuurder in het jeugdwerk, voorzitter van de Raad voor de Kunst, regeringscommis saris voor de wereldtentoonstelling in Osaka, curator van de rijksuniversiteit te Opgegraven. Bij Koets .an de noord oostelijke oever van hei Meer van Ga- lilea is een christelijke kerk opgegraven. De kerk, gebouwd in Griekse stijl, was gebouwd in het begin van de vijfde eeuw. In 636 werd het gebouw door Arabische invallers verwoest TEHERAN. (Reuter) Irak heeft de afgelopen paar dagen ongeveer 60.000 Per zische mannen, vrouwen en kinderen het land uitgezet, zo heeft de Perzische „Rode Leeuw en Zon” (Rode Kruis) gisteren bekendgemaakt. Een woordvoerder van de Perzische re gering had tevoren Irak ervan beschul digd, in de afgelopen dagen tienduizenden mensen met ongeveer duizend bussen naar de grens te hebben gebracht en ze daar aan hun lot te hebben overgelaten bij vriezend weer. Het Perzische Rode Kruis heeft opge roepen tot steun voor de uitgewezenen, van wie velen in speciale kampen langs de Perzisch-Iraakse grens worden ver zorgd. Irak heeft in het begin van deze maand de betrekkingen met Perzië verbroken, nadat Perzische troepen drie kleine eilan den in de Golf van Perzië hadden bezet. De betrekkingen tussen beide landen verslechterden reeds in 1969 in verband met een geschil over de »<’bof>nvaart in de monding van de Ruf-»"' n Tigris. ■syWSsV/iV'/S-

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 15