Franse generaal schreef boek over oorlog in Noord-Afrika MASSU ERKENT MARTELINGEN VAN ALGERIJNSE GEVANGENEN Zeepzieder heeft nog taak modern fabricageproces m Eén op duizend baby's blijkt doof te zijn VETTE” PRIJS VOOR SPAANSE DORPELINGEN IN VALENCIA „Mijn para's hebben wel eens een schrammetje gemaakt x X l X Oud ambacht niet verdwenen Eén miljard pesetas uit kerstloterij 17 Kloof HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 (Van onze redacteur in Parijs) „Stimuleren” Geleuter (Van een medewerkster) Rondborstigheid Herdershond Technische eisen 99 A gesloten „Grootste geluk” Deodoriserend Doorbreken Onderzoek HAARLEM Al maken we het nog niet zo bont als de oude Romeinen die in hun beroemde badinrichtingen miljoenen liters water per dag ver bruikten, het lijkt er toch wel op dat de Westerse mens op het ogenblik in snel tempo rijp wordt gemaakt voor de zoveelste badcultus in de historie. Dat gebeurt dan vooral door toedoen van de grote mannen der cosmetica, die momenteel tegen elkaar opbie den met de mooiste series badproduk- waarmee het lichaam voor, tijdens en na de al dan niet dagelijkse bad- beurt in de watten kan worden ge legd. „Fris en wit” el X X. JP X, het vrouwen GENERAAL MASSU (Nan onze medische medewerker) door (Van onze redacteur in Madrid) zepen be- van eeuw voor maken. Acties die van de zijde der Franse bevolking dan weer even drieste tegenac ties opriepen.” U NOEMT ZICH in uw boek een gelo vig en praktiserend katholiek. Had u dan geen extra moeite met die martelmetho- des die bewust werden toegepast? Andere hoge officieren als generaal De Bollardi- ère hebben uit weerzin en protest toen de dienst toch verlaten? VALENCIA. Een plaatsje van nog geen 15.000 inwoners in de Spaanse pro vincie Valencia, Manises, heeft de grootste loterijprijs in de geschiedenis getrokken. Niet minder dan één miljard v(jftigmil- joen peseta’s en dan nog wel belasting vrije peseta’s werden als manna uit de hemel gestrooid over Manises. politieke doel? Het behoud van een Frans Algerije dat zelfs generaal De Gaulle toch al vrij gauw scheen te hebben afgeschre ven? altijd de grootste winnaar, want dit jaar verkocht Madrid voor de verschillende trekkingen lootjes voor een totaal van liefst 27 miljard peseta’s, waarvan min stens één-vijfde deel zuivere winst is. uitermate verwerkt, zo nadrukkelijk te geuren. Een toiletzeep mag ruiken, maar dan alleen „lekker fris”. Het stuk toiletzeep voor dagelijks gebruik moet bovendien bij voorkeur wit zijn. Hij antwoordt in een haast geslaagde poging zich te beheersen: „Houdt u me ten goede, maar voor mij schuilt er een flink brok schijnheiligheid in het subtiele onderscheid dat wel wordt gemaakt tus sen een bajonetgevecht of een bombarde ment aan de ene, en het wat energieke verhoor aan de andere kant. Humaniseren van de oorlog is geleuter, en de moderne guerrillastrijd waarbij rebellen geen uni form meer dragen, leent zich helemaal niet voor die illusie. De. zaak was heel simpel dat ik de opdracht had de bevol king te beschermen en dat voor dat doel de middelen geheiligd werden.” Geloofde u, tot het laatst, óók in het Over een eenvoudig stuk badzeep wordt nog maar zelden gerept. Het is een en al oliën, geleien, shampoos en hydraterende lotions wat de klok slaat, bij voorkeur uitgevoerd in kleurtjes die ontleend zijn aan het palet van de Middellandse Zee. Betekent deze ontwikkeling het begin van het einde van onze goede oude toilet zeep? Mede dank zij de nogal gepeperde ken, moet dus 140.000 peseta’s neertellen. Dat gebeurt hier vaker dan men zou denken. Vele grote bedrijven, banken, spaarkassen, fabrieken enzovoorts kopen een volledig nummer, om maar te zwijgen van miljonairs die op deze wijze zwarte miljoenen weer wit willen maken. In dit geval had een spaarkas in Mani ses hetzelfde nummer in meerdere series gekocht en onder klanten en vrienden verdeeld. Verder had een blinde loterij - verkoper wekenlang op de markt van het plaatsje geleurd met het nummer dat tenslotte de miljoenen zou krijgen. De hoofdprijs is dan ook over bijna de hele bevolking van Manises verdeeld. Het stadje, dat al in Spanje en ver buiten de grenzen beroemd was als de plaats van herkomst van het prachtige Manises-kera- miek, dat al sinds de 14e eeuw faam geniet, wordt nu in heel Spanje met res pect en zelfs met een beetje afgunst genoemd. Zoals een Barcelonese vriend ons verzekerde: „Die kerels uit de provin cie Valencia hebben het grootste geluk bereikt dat de man in de straat zich in Spanje maar kan voorstellen. Eerst werd FC Valencia voetbalkampioen van Spanje en nou krijgen ze de „vette” van Kerstmis er nog boven op om het te vieren”. gerichte wijze wordt opgevoed. Voor de ontwikkeling van het dove kind moeten ook zijn intellect en zijn psychische struc tuur worden onderzocht, waarvoor zowel de oorarts, de psycholoog, de spraakarts, de psychiater en de pedagoog moeten worden ingeschakeld. Daarvoor bestaan er diverse audiologische centra en instituten. Het kind moet al op depleeftijd van 12 a 15 maanden onder speciale behandeling komen. De vroegere gebarentaal en het liplezen zijn grotendeels vervangen door de hoormethode, die als extra voordeel biedt dat het dove kind in een omgeving van normaal-horenden wordt gebracht. Daarin zal het later als volwassene moe ten leven en zich handhaven. De audio- metrie, de moderne methode om precies te bepalen welke geluiden het kind nog kan horen, neemt een belangrijke plaats in bij de opvoeding en behandeling van dove kinderen. De snelle ontwikkeling der erfelijkheidswetenschap verschaft boven dien steeds meer inzicht in de oorzaken van erfelijke doofheid. EEN FORSE handdruk en a chter de dialoog staat een punt. Over de gewetens kwestie van de tortuur (die momenteel door de Amerikanen in Vietnam en de Engelsen i» Ierland nog steeds ijverig wordt toegepast) is het laatste woord intussen nog niet gezegd. Tenzij het door de Franse etnologe Germaine Tillion werd uitgesproken, die tijdens de Alge rijnse oorlog als geheime koerier tussen Parijs en de verzetsorganisatie een belang rijke rol heeft gespeeld. „Ik ken de namen” zo schreef zij als antwoord op het geschrift van generaal Massu, „van minstens vijf Algerijnen, die tijdens de mishandelingen erkenden een zelfde Fransman te hebben vermoord. Door martelingen kan je een mens alles laten bekennen. Maar die bekentenissen hebben voor de justitie geen enkele waar de. De weg die generaal Massu, in naam van de doelmatigheid gevolgd heeft, kon daarom alleen maar leiden naar de kloof tussen Frankrijk en Algerije, die nog steeds niet is overbrugd.” Het probleem der erfelijke vormen van doofheid is nog niet opgelost, maar de aangeboren doofheid door rhesus-antago- nisme der ouders is dank zij preventieve maatregelen een grote zeldzaamheid ge worden. Ook bij alle andere oorzaken van doofheid, vergiftigingen en ongevallen, heeft de geneeskunde steeds betere maat regelen ter beschikking. Bij een belangrijk percentage der dove kinderen blijft de oorzaak echter onbe kend. Eén van de ernstigste gevolgen van het doofgeboren zijn is, dat een kind géén spraak ontwikkelt. Daar het kind meestal pas aan het begin van het tweede levens jaar actief begint te spreken wordt die gehoorstoornis meestal ook dan pas ont dekt, tenzij het gehoor zó gering is dat de baby op geen enkel geluid reageert. Art sen in de oudheid meenden dat het dove kind „stom” was door een afwijking van de tong en zijn gebrek aan ontwikkeling door een tekort aan verstandelijke vermo gens. In de middeleeuwen werden doven als geestelijk minderwaardigen of als door de duivel bezeten beschouwd. Op het ogenblik gebruikt de Nederlan der gemiddeld ongeveer zeven stukken toiletzeep (standaardmodellen van 90 gram) per jaar. In 1966 waren het nog negen stukken per persoon per jaar, cij fers waaruit we echter niet mogen aflei den dat de Nederlandse consument min der fris zou worden. Bij Unilever schrijft men het teruglopen van het gebruik van toiletzeep toe aan de vrij sterke opkomst van de populaire doucheschuimen die in heel wat Nederlandse douchecellen de toi letzeep geheel of gedeeltelijk hebben ver drongen. Bij de fonteintjes wordt boven dien het stukje toiletzeep-voor-handen- wassen meer en meer vervangen vloeibare of poedervormige zepen. Ondanks die veranderingen op de zeep- markt blijft toiletzeep als produkt voor dagelijks gebruik nog altijd een gewild artikel, waard geacht om er heel wat research en marktonderzoek in te- steken. De toiletzeep heeft in dit land in de eerste plaats een verzorgingsfunctie. Enige par- fumering wordt wel op prijs gesteld, maar mag vooral niet overheersen. DE GENERAAL beaamt knikkend en tijdens het verdere verloop van het ge sprek staat hij nu voortdurend op en gaat weer zitten en wiekt hij met de armen wijd in het rond, als bewijs dat de emoties zich van hem meester maken. Emotieloos is hij dan ook zeker niet, al richt zich zijn erbarmen dan ook uitsluitend op het ei gen kamp ses gars. „Tortuur is zo’n zwaar woord, vindt hij, waarbij iedereen onmiddellijk in vuur en vlam raakt. Maar u moet de kwestie eerst eens zakelijk proberen te bekijken. Er waren twee redenen die het energieke verhoor (een uitdrukking die hij boven het woord marteling verkiest) onvermij delijk maakten. Dat hij uit zijn lange carrière die hij twee jaar geleden besloot met het hoogste aantal sterren op kraag en mouwen dat het Franse leger te vergeven heeft, zeker wel enkele memorabele voorvallen en fei ten te vertellen had, zal iedereen kunnen beamen die zich de geschiedenis Frankrijk over de laatste kwart herinnert. Een kwart eeuw die hij Frankrijk hielp „maken”. Voor generaal Massu stonden die mijl palen: in de laatste Wereldoorlog (toen hij zich onmiddellijk aan de zijde schaarde van Charles de Gaulle die hij tot over het graf trouw bleef, in Indo-China, in Noord- Afrika, in Suez, in Algiers waar hij in 1958 een handje meehielp om de Vierde Republiek uit haar lijden te helpen en tenslotte in West-Duitsland, waar hij tot hoogste chef van het Franse „bezettingsle ger” werd benoemd. Een post waar hij, op een gedenkwaar dige junidag van 1968, de president der republiek generaal De Gaulle ontving, De Franse president had Parijs dat op de rand van de revolutie wankelde, met de noorderzon verlaten, voor een bezoek of een boodschap waarnaar officieel nog steeds geraden mag worden. Die laatste onthulling bewaart de gene raal overigens voor een volgend boekdeel, dat bij voorbaat met even veel belangstel ling wordt verbeid als zijn eerste geschrift nu al geoogst heeft: het prijkt al vele weken, met een oplage van bijna een half miljoen exemplaren, op de lijst van Frank rijks bestsellers. Bij baby’s met een normaal gehoor ontstaan al van de eerste dag af afweer reacties op harde geluiden. Maar het ech te luisteren komt pas na enkele maanden. Het kind ontwikkelt door te imiteren zijn eigen spreektaal. Bij het dove kind heeft deze ontwikkeling niet plaats. Het blijft afgesloten van een zeer belangrijk deel van het leven om hem heen. Met het opgroeien van het dove kind neemt de vereenzaming toe. Doordat zijn taal zich niet ontwikkelt blijft zijn den ken achter. Het verhongert geestelijk en trekt zich terug. Dikwijls worden zijn driftbuien en plagerijen als onaangename karaktereigenschappen beschouwd. De praktijk wijst uit dat tweederde van de toiletzepen wit moet zijn. En juist die populaire witte zeep is moeilijk te maken; voor zuiver witte zeep moeten de beste grondstoffen worden gebruikt. Het is wel verrassend in deze tijd van volautomatische fabricagemethoden en in genieuze apparatuur dat achter dat stukje toiletzeép nog altijd een oud ambacht, de zeepzieder staat. Want in principe is de zeepfabricage eigenlijk niet veranderd. Nog steeds is het de zeepzieder die het wakend oog houdt op de grote kookpan nen waarin het dagenlang durende proces van het zeepmaken zich afspeelt. Uit de inwerking van loog of soda op een olie of vet ontstaan uit het vet twee stoffen, glycerine en vetzuur. De glycerine wordt verwijderd. Uit het vetzuur en de loog ontstaat de zeep. Moet het toiletzeep worden, dan wordt de zeep na het zieden gedroogd. De ontstane brokjes zeep wor den met parfum, kleurstoffen en nog wat andere ingrediënten gewalst en van lucht bellen ontdaan. Uit de dan ontstane zeep- staaf worden blokjes gehakt, die tot ta bletten worden geperst en met de merk naam gestempeld. prijzen van vele nieuwe badseries van beroemde merken lijkt daarop voorlopig weinig kans, al blijkt het stuk toiletzeep de laatste jaren wel een beetje aan de verliezende kant te zitten. DIE SPIRAAL had ik tot taak te door breken, zo vervolgt Massu. Een eerste noodzaak was dan langs de snelste weg de schuilplaatsen van de leiders en hun ge heime arsenalen te achterhalen. Met een vriendelijk gesprek met een gevangene kwam je die gegevens natuurlijk niet te weten. Vandaar dus dat we ze wat moes ten helpen, stimulerenWe hadden haast. Volgens de Algerijnen hebben heel wat mensen die stimulansen niet overleefd. De vroegere secretaris-generaal van de Alge rijnse prefectuur Teitgen, die het oneens met uw methoden was, heeft alleen voor Algiers al van een getal van meer dan 3000 gesprokenDe generaal haalt zijn schouders op en rectificeert dat dat cijfer op alle vermisten moet slaan, waaraan de rebellen zelf royaal hebben bijgedragen. En dan valt hij weer wat driftiger uit: „In mijn boek heeft u de fotos’ kunnen zien van al die onthoofde lichamen van vrouwen en kinderen die door de rebellen waren afgeslacht. Over die wreedheden hebben onze humanisten zich veel minder opgewonden. Goed, ik geef toe, dat mijn para’s ook wel eens een schrammetje hebben gemaakt. Maar de gevolgen van de generator of van het bad vielen toch echt wel mee. Ik heb de proef op mezelf genomen.” Het lijkt vrij eenvoudig, maar dat is het niet. Want in dat tabletje zeep, dat uitein delijk uit de verpakkingsmachine rolt, zijn allerlei technische eisen verwezen lijkt. Een goede toiletzeep mag namelijk niet scheuren en tijdens het gebruik niet „verslijmen” zoals deskundigen dat noe men. Toiletzeep moet stevig maar niet té hard zijn. Wat de vorm betreft: in princi pe is alles mogelijk, maar de afgeronde tabletvorm blijkt het meest verkocht te worden. Aan afwijkende modellen komt meestal handwerk te pas. Dat verklaart waarom die afwijkende modellen vaak aanmerkelijk duurder zijn dan het gewo ne stuk zeep. Dat geldt ook voor de „luxe” zepen, die meestal in fraaie geschenkverpakkingen op de markt worden gebracht en waarbij bovendien nog andere kostenverhogende factoren kunnen meespelen als de ver werking van een duur parfum, of de klinkende naam van een of ander be roemd modehuis die aan het produkt wordt verbonden. „Zeeptechnisch” beke ken kan het goedkope stuk zeep van even goede kwaliteit zijn als het duur verpakte stuk zeep van ettelijke guldens. Er zijn verschillende methoden ontwik keld om de ernst van de hoorstoornis al heel vroeg na te gaan. Daardoor behoeven geen kostbare jaren verloren te gaan waarin het kind in een op zijn doofheid „Tuurlijk stond ik helemaal achter de integratieJe suis un peu couillon (ik ben een tikje een kzak) en vandaar ook mijn eerste conflict met generaal De Gaulle die me uit Algerije terugriep. Maar hij bekeek de hele ontwikkeling vanaf een veel hoger plan, en bij zijn beslissingen heb ik me natuurlijk neerge legd.” EEN MASSAAL onthaal dat generaal Massu vooral wel dankt aan de militaire rondborstigheid waarmee hij zekere wa penfeiten uit de Slag om. Algiers die men van hogerhand tot dusver steeds ontkend of verdonkeremaand had nu eindelijk uit de doeken doet. Om man en paard te noemen: de tortuur-methodes of mishan delingen die met de verhoren van Alge rijnse verdachten en-of verzetslieden door de schrijver nog steeds als „bandie ten” aangeduid gepaard plachten te gaan. Inderdaad waren die „harde verhoren”, met behulp van een elektrische generator die met zekere gevoelige lichaamsdelen verbonden werd, geen uitzondering zo als de socialistische premier Guy Mollet indertijd en na hem ook alle gaullistische bewindslieden de goegemeente wilden doen geloven maar een vaste algemene regel, die generaal Massau nu omstandig in zijn boek rechtvaardigt. EEN RECHTVAARDIGING die hij zon der blikken of blozen ook best nog eens mondeling wil herhalen, toen ik hem dezer dagen in Parijs ontmoette op een receptie die door zijn uitgever was geor ganiseerd. In burger en met de huidige coiffure waarvan het vroegere geregle menteerde stoppelhaar nu tot achter de oren en in de hals is uitgegroeid, ziet de generaal er nog nauwelijks pensioenge rechtigd uit, en ook met zijn wijduit- staande oren, scheefgeplaatste felle ogen, markante neus en machtige kaken doet hij nog altijd denken aan een Pyrenese herdershond, die men een kluif beter kan geven dan afpakken. „Waarom ik mijn boek geschreven heb? Ten eerste om alles recht te zetten wat de Italiaanse cineast Pontecorvo samen met mijn vroegere vijand de Algerijnse rebel lenchef Yacef Saadi in hun film de „Ba- taille van Algiers” eerst scheef hadden getrokken. In die film wordt het voorge steld of de onafhankelijkheid van Algerije uit die veldslag onmiddellijk zou zijn voortgevloeid. Terwijl mijn pararegiment die slag in werkelijkheid gewonnen heeft. Maar ik voelde me bovendien verplicht „mes gars” (mijn knullen) schoon te was sen van al het vuil waarmee ze in die film ook nog werden besmeurd” U doelt nu dus op de rol van, laat ik zeggen, interviewers die ze moesten spelen om nieuws van de vijand los te krijgen? zo vraag ik eufemistisch naar de bekende weg. De Spaanse Staatsloterij, die sinds haar oprichting op 30 september 1863, één van de meest rendabele negotities van vader tje staat is, had dit jaar maar liefst voor acht miljard peseta’s aan kèrstloterijbil- jetten verkocht. Verreweg de grootste gokkers waren de Madrilenen, die er 2,2 miljard peseta’s aan waagden, gevolgd door de Barcelonezen met 1,3 miljard' De provincie Valencia verspeelde dit jaar 694 miljoen peseta’s en heeft dat dubbel en dwars teruggekregen. Trouwens de Valencianen zijn onder een speciale geluksster geboren, want twee jaar tevoren, in december 1969, viel de hoofdprijs van de Staatsloterij even eens in zijn geheel in de handen van de inwoners van een klein dorp in deze provincie. Overigens is de Spaanse staat De grootste trekking is traditiegetrouw de „Gordo de Navidad”, de „vette kerst trekking”, waarvoor niet alleen in heel Spanje, maar zelfs in Europa en Zuid- Amerika lootjes verkocht worden. Geen wonder,want de hoofdprijs is de grootste loterijprijs van de hele wereld. Ieder nummer is namelijk in veertien series herhaald. Ook al zingen de weeskinderen van San Ildefonso „75 miljoen” in werke lijkheid valt er op één enkel nummer veertien maal 75 miljoen peseta’s, ofwel totaal één miljard vijftig miljoen Natuurlijk is zo’n geluksnummer (of welk nummer dan ook van de 60.000 die er per trekking meedoen) niet goedkoop In één serie kost zo’n nummer 10.000 pese ta’s en wie zo zeker is van zijn zaak, dat hij hetzelfde nummer in alle veertien series koopt om de volle hoofdprijs op te strij- PARIJS Ook generaal Jacques Massu heeft zich nu in de al lange rij van staatskundige en militaire memoire-schrijvers geschaard en het eerste produkt van die nieuwe activiteit als rustend burger draagt tot titel: „De werkelijke veldslag van Algiers” (uitgegeven door Pion). Wanneer zijn proza mogelijk niet direct door uitzonderlijke litteraire verdiensten uit blinkt, dan behoeft men de schrijver-generaal persoonlijk over dat gemis nog niet eens zwaar te vallen, want het is, naar verluidt, de journalist Phi lippe Boegner geweest, die de gedachten en gevoelens van de vermaarde veldheer in de gedrukte vorm heeft gegoten. In andere landen, bijvoorbeeld in Zuid- Europa, ligt die zaak van de parfumering duidelijk anders. Maar voor de Neder landse consument hoeft een stuk zeep niet HAARLEM. Doofheid treedt op bij één van elke duizend pasgeborenen. Tot voor kort kwam daar later vaak nog de middenoorontsteking bij tengevolge van roodvonk, bof of mazelen en allerlei keel- neus- en ooraandoeningen. Dank zij de antibiotica kunnen deze laatste infecties zodanig worden behandeld dat het ge hoororgaan gespaard blijft. Roodvonk komt overigens in ons land steeds minder vaak voor. Ook ziekten tijdens de zwan gerschap, waardoor aangeboren doofheid ontstaat, zoals rode hond, worden nu voorkomen door vaccinatie. Bij het ge bruik van geneesmiddelen tijdens de zwangerschap, die een risico voor de vrucht inhouden, waaronder beschadiging van het gehoororgaan, wordt steeds grote re voorzichtigheid betracht. Het terrorisme van de rebellen en contraterrorisme van de Franse zwartvoe- ten. De vijand had zich in de kasbah van Algiers verschanst om met zijn bom aanslagen moord en verderf te zaaien en honderden onschuldige slachtoffers vooral onder de vrouwen kinderen te De vroegere specialiteiten: glycerineze- pen, .ozenzeep, teerzeep zijn haast onge merkt verdwenen. In opkomst daarente gen zijn de deodoriserende zepen, die trouwens heel wat jaren geleden ook al bestonden. Maar dat waren destijds een soort paardemiddelen waarin sterke bestanddelen werden zelfs tot kwik toe. De moderne deodoriserende slaan op het ogenblik nog geen tien per cent van de totaalmarkt. Maar wat de deodorants in het algemeen betreft alleen al de Nederlandse markt is in de afgelo pen vijf jaar verviervoudigd en de aero sols”, die nu al 80 percent van de totale besteding aan deodorants uitmaken, zullen naar verwachting binnen niet al te lange tijd de stiften, flesjes en rollers verdron gen hebben. Ik L Ik w® 1 4

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 17