NEDERLANDSE ECONOMIE IN 1971 Moeilijkheden rondom cao GROEI TRAGER EN MEER INFLATIE METAAL AANBOD Bakkenist roept werkgevers op tot prysmatiging Nederland bovenaan BEURSJAAR TELEURSTELLEND VOOR MEESTE GROTE CONCERNS journalisten „Ook eens met eisen komen” X STUKADOORS 4,8 MEER Autogebruik Onderzoek naar minimumloon Wall Street Groeiend resultaat STER-reclame SHELL REMT UITBREIDING voor jeugdigen TERUGGELOPEN KOPPELING (Van onze beursredacteur) Onzeker BUITENLAND H Nieuwlichters H Verliezen t lIL. f 1 F VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 19 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Vervolg van voorpagina) de DRS. S. BAKKENIST I (Van onze redactie economie) Shell De gezamenlijke werknemersorganisa ties in de metaalindustrie, alle zes, hebben berekend dat er op 31 december, de da tum van afloop van het huidige contract, een achterstand is van 2.3% die de werk gevers niet willen vergoeden. Deze 2.3% moet derhalve worden afge trokken van de bovengenoemde 2.4%, zo dat 0.1% voor geheel 1972 als reële inko mensverbetering overblijft. Dat komt dus aardig bij de Bakkenist-doctrine van 0,0 reële inkomensverbetering, zo zei de heer Groenevelt. voor voor 32% 14% 36 41'2 45% 28% 33% 51 19% 45 42 15% 29 18% 29 46% 25% 34% 145 97% 61% 79% 31% 7% Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand» Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motor» Dit jaar is tv-reclame uitgezonden voor ca. 700 producten van ongeveer 375 adver teerders, een aanzienlijke daling. Vorig jaar werd nog voor 816 producten van 440 opdrachtgevers geadverteerd. In 1970 con stateerde de STER een scherpe stijging van de gebruiksfrequentie van de TV- spots. Dat ligt vermoedelijk dit jaar weer hoger. Men zoekt de beperking van de budgetten eerder in de produktiekosten dan in de zendkosten, aldus drs. Smeekes in „Ariadne.” 335 29% 31% 58% 24% 37% 29% 34% 101% 47 54% 47% 73% 41 34% 29% 8% 10% 18% 303& 45% 45% 70% 40% Automaten. De Vos Automaten n.v. heeft alle machines en gereedschappen van de Duitse automatenfabriek Wema in Selingenstadt bij Frankfort tegen beta ling in contanten overgenomen, aldus een mededeling van het bedrijf. Wema was gespecialiseerd op het gebied van schachtenautomaten voor onder andere sigaretten. De Vos (een besloten ven nootschap met ongeveer 75 man perso neel) was tot nu toe voornamelijk werkzaam op het gebied van dranken automaten. DEN HAAG. De Nederlander maakt een veel drukker gebruik van zijn auto dan de meeste andere Europeanen. Hij rijdt er meer en soms zelf aanzienlijk meer mee dan de inwoners van de grote Europese landen, zo blijkt uit een verge lijkend overzicht, dat de Esso-Duitsland heeft samengesteld. In dit overzicht wor den de automobilisten van Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië, Zweden en Nederland met elkaar vergeleken en van deze Europeanen leggen de Fransen ge middeld het minst en de Nederlandse auto bezitters gemiddeld het meeste aantal ki lometers per jaar af. UTRECHT. De .ongeveer 10.000 stu kadoors in Nederland krijgen op 1 januari een loonsverhoging van 4,8 percent. Met deze verhoging komen de stukadoors weer op het niveau van hun collega’s in de bouw voor wie dit jaar een nieuwe twee jarige CAO van kracht werd. De CAO voor het stukadoorsbedrijf waarover nu tussen werkgevers en bonden overeen stemming is bereikt, heeft een looptijd van één jaar. De CAO voorziet in een volledige com pensatie van de prijsstijgingen per 1 juli en 31 december 1972. De vakantie wordt met een dag verlengd en de vakantie toeslag gaat omhoog van 6 naar 6,7 per cent. AMSTERDAM Voor Nederlandse effectenbezitters werd het jaar 1971 het jaar van teleurstellingen. Voor de Nederlandse economie het jaar van de verslechtering en voor de internationale monetaire betrekkingen, waarbij ons land als steeds nauw betrokken is, het jaar van het keerpunt. Op beursgebied bleef het bij een bonte aaneenschakeling van teleurstel lingen. De eerste helft van 1971 moest men in Amsterdam een fors beurs herstel in Wall Street aanzien, maar tegelijkertijd een weigering van de Amerikanen ook onze internationals in hun optimisme mee te laten delen. Hierdoor bleef het Damrak vrijwel onbewogen onder het koersfeest in New York. Zelfs een niet ongunstig dividend- en jaarverslagenseizoen met nog een behoorlijk aantal soms zelfs forse dividendverhogingen vermocht onze beurs niet uit zijn apathie te wekken. De inflatie holde tè fel voort. En de onzekerheid inzake de verkiezingsuitslag en de daarop te formeren regering hier te lande weerhield velen ervan op dé beurs zaken te doen. Het gemiddelde aantal kilometers per jaar per personenauto bedraagt in Neder land 18.000. Daarna komen de Duitsers met gemiddeld 16.400 kilometers per jaar, en vervolgens de Zweden met 14.200 kilo meters. De Engelsen en de Italianen lig gen met ieder gemiddeld 13.000 kilometer per jaar op een gedeelde vierde plaats en de Fransen komen met 11.000 kilometer per jaar onderaan de lijst. De Nederlandse autobezitter verbruikt per jaar gemiddeld 1.650 liter benzine, in Zweden is dat 1.500 liter, in Duitsland 1.400 liter en in Engeland, zowel als in Italië 1.300 liter. De Fransen blijven met een gemiddelde van 1.000 liter per perso nenauto daar weer een eind onder. Het gemiddelde olieverbruik per personenauto is in ons land 22 liter. Er zijn in Nederland maar 193 personen auto’s per benzinestation. Dit is minder dan in de andere vijf landen: Frankrijk 241, Italië 260, Zweden 320, Duitsland 324 en Engeland 326. Na Italië is de autodichtheid het ge ringst in Nederland. Begin 1971 had Italië 5,24 inwoners per personenauto, Neder land 5,24, Engeland 4,72, Duitsland 4,28, Frankrijk 4,12 en Zweden 3,52. Slotlcoersen Eer gisteren Gisteren 337 29% 32% 58% 24% 38 21% 35% 103% 47% 54% 47 74 40% 35 29% 8% 10% 18% 31 46% 46% 71 41 voortbrenging in de bouwmaterialen en aardewerkindustrie nam toe met 10,6 per cent. Voor de overige bedrijfstakken zijn nog geen cijfers over de eerste drie kwar talen van 1971 beschikbaar. Aan door het CBS geraamde jaargemid delden is te1 ontlenen dat de groei in geheel 1971 van de metaalnijverheid 3 a 4 percent zal bedragen, de textielnijverheid zal 2 a 3 percent lager uitvallen terwijl de voedings- en genotmiddelenindustrie 5,5 a 6,5 percent meer produceert. De sector van de openbare nutsbedrij ven gaf een sterke produktiestijging te zien, namelijk met 14,4 percent over de eerste negen maanden van 1971. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Stichting van de Arbeid zal gaan onderzoeken of het ook wenselijk is te komen tot minimumlonen voor jeugdige werknemers. Hiertoe is een verzoek gedaan door het ministerie van Sociale Zaken. port van schepen. Daarnaast is echter ook de import van auto’s uit dat land sterk omhoog gegaan. Tegenover de aanzienlijk gestegen import uit Japan stond een da ling van de export naar dat land met 13 percent. Slotkoersen Eer gisteren Gts’-ren 32% 14% 36% 4% 45% 28% 33% 51 19% 45% 42% 15% 29% 19 29% 45% 25% 33% 144% 97 63% 80% 31% 7% IBM Int. Harv. Int Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell OU Soc. Vacuxn Stand. Br. Stand. Old N.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brand» Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.L.M. Grinten en Gist-Brocades moesten respec tievelijk terug van 265 gulden op 150 gulden en van 85 gulden op 45 gulden. Gelderland-Tielens daalde van 85 gul den op 30 gulden. Bührmann van 75 gulden op 5Ö gulden. Kluwer van 220 gulden op 170 gulden en de chemische fabriek Naarden van 90 gulden op 55 gulden. Het werkgeversvoorstel in de metaal komt, volgens de heer Groenevelt, op jaarbasis gerekend, in 1972 voor de werk nemers neer op het volgende: Loonsverhoging per 1 januari 1,5%. loonsverhoging per 1 juli een kwart per cent (de loonsverhoging is op 1 juli 0,5%, maar op jaarbasis de helft daarvan), va kantietoeslag 0,4%, vloer in de vakantie toeslag 0,2%, werkgeversbijdrage aan me- taalfonds 0,05%. Tezamen komt dat op jaarbasis, uit op 2.4% reële verbetering, vermeerderd met een vakantiedag. gen, is het reële winstinkomen van de ondernemingen in diezelfde periode voort durend gedaald, ten detrimente niet al leen van de ondernemers, maar in feite ook van de werknemers en anderen. De heer Bakkenist schrijft dat de vak beweging de koppeling van lonen en prij zen in het overheidsbeleid niet onder alle omstandigheden houdbaar acht. Daarmee begint men z.i. te koersen in de richting van een overheidsingrijpen in de prijzen, zonder dat tegelijkertijd in de loonont wikkeling wordt ingegrepen. Die koppe ling is een beleid dat de vakcentrales nog pas enkele maanden geleden in een una niem SER-advies hebben onderschreven. Ik ben en blijf voorstander van een vrije loon- en prijspolitiek die, zeker op den duur, naar mijn mening het meest effectieve middel is om tot een meer evenwichtige ontwikkeling van de econo mie te komen, zo zegt de VNO-voorzitter. Maar als de vakbeweging op dit spoor blijft doorgaan, zeggen wij: laat dé rege ring eerst maar eens aan een loonmaatre gel bedenken. Prijzen zijn immers de resul tante van een aantal kostenfactoren waar van vele door de ondernemingen niet of nauwelijks beïnvloed kunnen worden. Dat buitensporige winsten hiierbij een rol zou den spelen, wordt door objectieve cijfers gelogenstraft. AMSTERDAM. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten heeft de verenigingsraad het hoogste orgaan in de vereniging voor een spoedvergadering bijeen geroepen op zaterdag 8 januari om elf uur in het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht, naar aanleiding van de gang van zaken bij de onderhandelingen met de Neder landse Dagblad Pers, de vereniging van dagbladuitgevers over de CAO-dagblad- journalisten 1971. In verband met de vele fusies, opheffin gen en andere reorganisaties van dagbla den wenst de NVJ een aantal aanzienlijke verbeteringen van de afvloeiingsregeling, die in de CAO voorkomt. De NVJ acht de huidige regeling ontoereikend, in het bij zonder voor oudere journalisten. Met betrekking tot een aantal voorstel len met financiële consequentis is de ver eniging de Nederlandse Dagblad Pers slechts bereid tot een reële verhoging van 1 percent per 1 januari 1972 plus prijsin- dexering, en verhoging van de vakantie bijslag met 0,7 percent. De heer Bakkenist vindt dat de onder nemers op wat langere termijn ook maar eens met eisen moeten komen. „Terwijl het reële inkomen van de werknemers in de laatste tien jaar voortdurend is geste- Toen deze onzekerheid zo ongeveer ten einde was, trad er een nieuwe voor in de plaats. Die van de valutaire verhoudingen. In mei lieten de Nederlandse autoriteiten in navolging van Duitsland, de gulden los en ging onze nationale munt op de bui tenlandse valutamarkten zweven. Dit zwevingsproces, dat door velen werd ge volgd toen in augustus president Nixon de band tussen dollar en goud doorsneed, bracht in Amsterdam tijdelijk een storm loop op de gulden, maar leverde Wall Street een nieuwe grote onzekerheid op. De speculatieve vlucht naar de gulden bracht onze beurs op haar top, wat in de zomermaanden geschiedde, en deed de monetaire autoriteiten de deuren van de beleggingsmarkt voor buitenlanders onder strenge bewaking stellen Pas als men kon aantonen nieuwe obligatie-aankopen te kunnen betalen met de opbrengst van De Nederlandse uitvoer was in de maanden januari tot en met oktober als volgt gespreid: EEG 19.736 miljoen (1970: ƒ16.787 miljoen), EVA 5.977 mln (1970: ƒ5.214 mln), overige Europese landen (excl. Oost- Europa) 1.301 mln (1970: 1.158 mln), V.S. 1.655 mln (1970: 1.500 mln), rest westelijk halfrond 1.337 mln (1970: 1.238 mln), Azië 1.722 mln (1970: 1.508 mln), Oceanië 246 mln (1970: ƒ280 mln), Afrika 1.252 mln (1970: 1.138 mln) en overige landen 1.285 mln (1970: 1.070 mln). Het minimumloon per 1 januari 1972 187,80 per week of 813,80 per maand) zal ook gelden voor vrouwelijk huishou delijk personeel. Hiermee wordt af gewe ken van de regel dat het minimumloon niet geldt voor deze groep. De enige uitzondering op de minimumloonbepalin- gen geldt nu nog voor het winkel- en inpakpersoneel in bakkerijen. Bij het overleg over de nieuwe CAO voor dit personeel is besloten van deze dispensatie geen gebruik te zullen maken. Filiaalhouders- en houdsters in de sec tor wasserijen, voor wie het minimumloon ook niet bindend was, zullen vanaf 1 april 1972 ook niet meer uitgezonderd kunnen worden. UTRECHT. Het netto-resultaat van de STER-etherreclame bedroeg dit jaar ruim 100 miljoen gulden. Dat is 10 mil joen meer dan vorig jaar. Globaal is daarvan 90 percent afkomstig van de televisie en 10 percent van de radio. Aldus gegevens die drs. C. J. Smeekes, directeur van de STER, heeft gegeven in het weekblad voor reclame, „Ariadne” daarmee vooruitlopend op het jaarverslag dat pas over enkele maanden zal verschij nen. landse houders gekochte fondsen mee. Het in december bereikte internationale ak koord heeft Wall Street weliswaar krach tig doen herstellen maar de inmiddels opgetieden valutaire verliezen konden dit jaar niet meer worden goedgemaakt. Op het oude voor mei jl. in bezit zijnde Amerikaanse beursmateriaal is nu een va- lutair waardeverlies opgetreden van 10 percent en op het na augustus gekochte deel van 5 percent. De val van Wall Street sleepte onze beurs natuurlijk mee. Want de economie versomberde zienderogen en het begrip stagflatie, d.w.z. economie zonder groei maar met doorlopende inflatie en toene mende werkloosheid deed zijn intrede. Toch viel de teneur van de inmiddels bekend geworden tussentijdse mededelin gen over het bedrijfsbeloop in het afgelo pen jaar nog mee met uitzondering van de grote concerns Niettemin zijn de be langrijkste aandelen in 1971 aanzienlijk in koers gedaald. Onder de internationals was het vooral Koninklijk Petroleum die een grote teleurstelling opleverde en daarom terugviel van 145 gulden op circa 110 gulden. Philips daalde van 49 gulden op 33 gulden, AKZO van 80 gulden op 60 gulden en Hoogovens van 75 gulden op 55 gulden. Alleen Unilever kon door een bijzonder verrassende winststijging in 1971 flink oplopen en wel van 90 gulden tot 115 gulden. Ook Heineken was door een gun stige winstontwikkeling favoriet met een stijging van 195 gulden tot 280 gulden als hoogste en circa 245 gulden tegen het slot. Zeer vast was voorts nog de Deli- maatschappij die door een opmerkelijke gunstige wending in zijn ontwikkeling steeg van 60 gulden tot rond 90 gulden. KLM viel na een aanvankelijke stijging tot ruim 200 gulden terug tot circa 100 gulden. Ook de hoofdfondsen van de loka le markt waren grotendeels fors lager. Bekende groeiprominenten als Van der DEN HAAG Vertraging van de economische groei en verscherping van de inflatie hebben de economische ontwikkeling van Nederland in 1971 gekenmerkt. Daarbij lag het nationale bestedingsniveau ondanks een aan zienlijk geringere toeneming dan in het vorige jaar nog aanzienlijk te hoog. Het leverde in het lopende betalingsverkeer met het buitenland een tekort van 1 a 1,5 miljard gulden. Dit staat in een overzicht over de economische ontwikkeling in 1971 van het ministerie van Economische Zaken. De toe neming van de produktie in bedrijven die 6,5% in 1970 bedroeg, liep in 1971 onder invloed van een langzamere ontwikkeling van de vraag terug tot 4,5%. De investeringen van het bedrijfsleven in vaste activa zullen, na een nog vrij scherpe stijging in de eerste maanden, over het hele jaar nau welijks een toeneming te zien geven. In de loop van 1971 heeft zich in de investeringsactiviteiten een ombuiging voltrokken, die volgens het ministerie in het nieuwe jaar vermoedelijk een daling van het niveau van de investeringen van het bedrijfsleven tot gevolg zal hebben. De toeneming van het volume van de particuliere consumptie zette zich in 1971 voort, zij het dat de toeneming met naar raming 4 percent aanmerkelijk geringer was dan in 1970, toen een groei met 7,5 percent optrad. Met name in de laatste maanden nam Indien bedacht wordt, dat van deze koersen elke gulden vijf of tien punten op oude basis inhoudt, laat zich gemakkelijk becijferen hoeveel er van de beurswaarde verloren is gegaan. Maar gelukkig ontpop ten zich enkele nieuwlichters in het land van de groeifondsen. IHC-Holland was de grote favoriet met een stijging van 220 gulden tot 280 gulden Norit liep op van 100 gulden tot 130 gulden. Pakhoed van 65 gulden tot 90 gulden. Leidse Wol van 180 percent tot 250 percent. En NEDAP van 170 percent tot 225 percent. De rente ontwikkelde zich dit jaar enigszins merkwaardig. In Amerika trad een forse daling aan het licht die echter in Europa schoorvoetend werd gevolgd. In ons land verlaagde de Nederlandse bank wel enige malen het officiële disconto, maar de werkelijke marktrente bleef halsstarrig op hoog niveau. Met pijn en moeite kwam men even beneden de 8 percent maar daar stond tegenover dat de regering ongeveer 1 miljard gulden meer nodig had om een niet voorzien begro- tingsgat van die omvang te dichten Wat tenslotte de perspectieven 1972 betreft, ziet het er voorlopig onze economie niet al te gunstig uit. Maar de kans op herstel in 1973 zal vooral voor de beursstemming in de tweede helft van 1972 een keer ten goede kunnen beteke nen. Een flinke rentedaling lijkt niet uitgesloten. De herstructurering van het bedrijfs pensioenfonds levert alleen in 1972 een voordeel aan premieverlaging op en nog niet eens voor alle werknemers, aldus de heer Groenevelt. Voor sommigen betekent ze in 1972 alleen een premieverlaging voor anderen een premieverzwaring. Het voordeel ligt tussen 0 en 2,5%. De heer Groenevelt zette verder uiteen, dat zijn delegatie' het niet eens is met de begrenzing van de prijscompensatie tot een maximum van 6,5%, omdat de prijs stijging vermoedelijk hoger zal uitkomen. Evenmin zei hij akkoord te hebben kun nen gaan met het verlaten van het drem- pelidee in de indexering: het inleveren van een half percent prijscompensatie in ruil voor een selectief investeringsbeleid en voorrang aan de sociale woningbouw en meer onderwijsvoorzieningen van de overheid. Dat drempelidee hadden de drie grote metaalbonden gezamenlijk aan vaard. Over de cao Hoogovens zei voorzit ter Groenevelt dat daar amper problemen bestaan over de vakbondsvertegenwoordi- ging op het niveau van de onderneming, in tegenstelling tot de groot-metaal. De cao bij Hoogovens op zichzelf noemde hij aanvaardbaar. Over de handel met het buitenland merkt het ministerie op, dat het gedeelte van de invoer dat door de uitvoer werd gedekt een lichte stijging, van 91 tot 92 percent vertoonde doordat de invoerwaar de in de eerste tien maanden van 1971 met 14 percent toenam en de uitvoer waarde met 15 percent. De uitvoer bereik te in deze periode een waarde van 34,5 miljard (1970: 29,9 miljard), terwijl de invoer ƒ37,3 miljard (1970: ƒ32,7 miljard) bedroeg, exclusief de handel met Bel- gië/Luxemburg). Het ministerie tekent daarbij aan, dat het prijspeil van de ingevoerde goederen in de eerste negen maanden van het jaar circa 5 percent lag boven het gemiddelde niveau van het vorige jaar. Voor de Nederlandse uitvoer- goederen bedroeg de prijsstijging maar 2 percent. De ruilvoetverhouding met het buitenland verslechterde daardoor met 3 percent. Hierbij wordt opgemerkt, dat zich in de tweede helft van het jaar enige ombuiging begon af te tekenen. Vooral het omhoog zweven van de koers van de gulden was daarbij van invloed. De uitvoer naar Nederlands voornaam ste handelspartner, de bondsrepubliek Duitsland, nam toe met 18 percent. De invoer uit dat land steeg met 11 percent. Ook de uitvoer naar Frankrijk gaf een „flinke” toeneming te zien, namelijk met 19 percent bij een stijging van de import uit dat land met 11 percent. De uitvoer naar het Verenigd Koninkrijk gaf even eens een toeneming te zien met 19 per cent. De invoer daarvandaan nam toe mét T percent. De invoer uit Japan gaf een stijging te zien met niet minder dan 56 percent. Meer dan de helft van deze stijging had echter betrekking op de im- DEN HAAG. Het beleid bij Nederland Raffinaderij en Shell Neder land Chemie (samen ongeveer 18.000 man personeel), dat vele jaren geheel was af- gestemd op groei door onder andere uit breiding, zal moeten worden omgebogen naar een beleid van consolidatie en ver dieping. Er zal minder snel worden uitge breid en er zal meer aandacht worden besteed aan vergroting van de produktivi- teit van de bestaande installaties. In 1971 steeg onder invloed van onder meer het hogere invoerprijspeil maar vooral van het sterk opgelopen peil van de arbeidskosten de prijsindex van de gezinsconsumptie met circa 7,5 percent. De loonkosten per eenheid produkt in de verwerkende industrie gingen met 8 per cent omhoog, hetgeen aanzienlijk uitging boven de stijging van deze kostenfactor in het met ons concurrerende buitenland. Na de toeneming van de industriële produktie in 1970 met 8,2 percent is deze stijging in de eerste negen maanden van 1971 ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar gezakt tot 4,3 percent. In de chemische industrie bedroeg de stijging in de eerste drie kwartalen 7,7 percent, maar in vergelijking met de ster ke expansie in vorige jaren betekent dit volgens het ministerie van Economische Zaken tóch ook een vertraging. Bij de aardolieraffinaderijen was de produktie in het genoemde tijdvak 1,8 percent lager. In de papiernijverheid en in de lederindus trie bleef de produktie praktisch gelijk aan die van vorig jaar, in de rubbernij- verheid steeg zij met 2,2 percent. De De monetaire onzekerheid bracht de New Yorkese effectenbeurs in de afgelo pen herfst zelfs op het dieptepunt van het jaar. En sleepte talrijke pas door Neder- eerder verkochte Nederlandse obligaties, kon men toestemming verkrijgen. De hieruit geboren obligatiegulden ging zelfs een eigen leven leiden en bereikte tijde lijk een topprijs van ruim 105 percent. Was de eerste helft van 1971 voor de houders van Nederlandse aandelen teleur stellend omdat ook de topnoteringen naar verhouding maar weinig zoden aan de dijk zetten, in de tweede helft was het Wall Street die voor een zware tegenval ler zorg droeg. De devaluatie van de dollar, die wei niet officieel maar door het zweven van de andere valuta’s sinds begin augustus wel officieus het geval was, werd allerwegen als een grote stimu lans voor de Amerikaanse economie ge zien. Men adviseerde dan ook een groot scheepse verkoop van Europese waarden en aankoop van Amerikaanse. Maar Wall Street reageerde averechts, na een korte periode van ongekend optimisme. De journalisten wensen, dat in de CAO- bepalingen worden opgenomen die de on dernemingen verplichten redactiestatuten en een statuut voor de hoofdredactie in te voeren. Met dergelijke statuten wil de NVJ onder meer bereiken garanties voor de redactionele onafhankelijkheid en be houd van de identiteit van dagbladen. De NDP is niet bereid dit in de CAO te regelen. Op ander niveau zijn besprekingen gaande over een minimumregeling van een hoofdredactiestatuut. De NDP is ook hier niet bereid de verplichting tot invoe ring in de CAO te regelen. DEN HAAG. Drs. S. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen heeft er in een brief aan de werkgevers op aangedrongen de matiging van de loonontwikkeling, die eventueel in de onderhandelingen voor 1972 wordt bereikt, zo volledig mogelijk tot uitdrukking te laten komen in het nalaten van prijsverhogingen, of het be perken daarvan tot het saldo van kosten stijgingen en dalingen. Hij vraagt de werkgevers bovendien zoveel mogelijk weerstand te bieden aan looneisen die geen werkelijke matiging betekenen De brief zal de geadresseerden vandaag berei ken. De omzet in Wall Street was 13.81 miljoen aandelen. Dow- Jonescijfers: Sporen 242.83 (plus 1.36), Industrie 889.07 (min 3.59), Nutsbedrijven 116.79 (plus 0.26). Avondverkeer: AKZO 64.20 gb- 64.60, Hoogovens Kon. Olie 113.50-114.20. Philips 34.60-35 gl, Unilever 117.50, KLM de werkloosheid vrij sterk toe, terwijl de openstaande vraag naar arbeidskrachten belangrijk daalde. Voor het eerst sinds jaren overtrof eind november 1971 het aanbod van arbeidskrachten de vraag. De conjuncturele ontspanning die thans aan de dag treedt, kan niet los gezien worden van overeenkomstige verschijnse len in het buitenland. De toeneming van het Nederlandse uitvoervolume bedroeg in 1971 naar raming nog wel 10 percent, maar na stijgingspercentages van 17 en 14,5 in respectievelijk 1969 en 1970 bete kent dit een vrij sterke vermindering van het expansietempo. De groei van de in voer verminderde nog scherper, namelijk van 15 percent in 1970 tot 6 percent in het afgelopen jaar. Doordat het verloop van de ruilvoet (verhouding tussen uit- voerprijzen en invoerprijzen) aanvankelijk tegen zat tekent zich over het gehele jaar gezien nog niet zo’n duidelijke verbetering van de lopende rekening van de betalings balans af. In de laatste maanden evenwel begon een tendentie naar een meer even wichtige betalingsbalanssituatie aan dag te treden. De overvraag naar beschikbare zendtijd is gehalveerd. Voor 1971 werd nog ge vraagd naar driemaal het beschikbare aanbod, voor 1972 is nog maar anderhalf maal zoveel gevraagd. Dat geeft overigens een vertekend beeld. Voor de maanden juli en augustus is slechts de helft ge vraagd van het aanbod. Het is vrijwel zeker dat straks bij rechtstreekse voetbalreportavn< 'oortaan een reclameblok in de pauze te den zal zijn en het andere ■’•'•■vallen blok aan het eind van de avond Daarmee verdwijnt een schadevergoeding van tonnen per jaar, aldus drs. Smeekes.

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 19