hippies zijn nu Jezus-kinderen Bloemenkinderen en Activiteit in 1971 boek over Bijbelvertalers kwamen Halle bijeen Jeugd vlam Dr. Albert Holl schreef een slecht gezelschap in in in „Jezus" 1 ft* I Rwiip ras, Religie Oproep Opvangcentrum voor Surinamers Verschillende reacties Eenheid in denken i Enige jaren geleden zouden we het nog kolder ge noemd hebben, dat de wereldomvattende en wereld- bestormende hippiebeweging zou uitmonden in een religieuze beweging. Begin augustus maakten we al melding van het feit, dat Jezus „in” is en dat Hij de grote voorman van de Jezusbeweging is geworden. Een beweging, die haar oorsprong vond in het land, waar alles mogelijk is: de Verenigde Staten. Niet onbillijk (Van onze correspondent) Waar zijn ze toch gebleven, de bloemenkinderen en wereldvemieuwende hippies van weleer? Zijn ze in hun eigen idealistische mist opgegaan en zo voor de wereld aan het gezich onttrokken? Nee, ze zijn er weer, maar wel in een andere, zij het innerlijke vorm, want ze geloven. In Jezus, in God, in de duivel en in het einde van de wereld, dat, als we het mogen geloven, niet lang na deze dag zal komen. Lastig „element” Jeugdrage Commercie Alles opgegeven VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 Erbij BEP ANDREAS „Wat de Jezus-beweging doet is niet meer dan een teruggrijpen op iets dat Wat die geestelijke uitwassen betreft, die zijn er bij het Jezusvolkje te over, want ondanks de bedenkelijke mode- en nevenverschijnselen, varen er in het zog van de beweging bizarre sekten mee als De Weg en Het Proces. De Weg ontkent ten stelligste enigerlei vorm van Drieëenheid en baseert zich voor het grootste deel op de brieven van Paulus. Het Proces heeft drie góden: de oude god der wrake, die stipte gehoorzaam- Trouwens de leefwijze van vele Jezus- mensen wordt ook niet door de conser vatieve christenen geslikt. Dezer dagen is een interkerkelijk comité opgericht, dat Surinamers wil opvangen, die in Nederland geen ker kelijk onderdak kunnen vinden, omdat zij zich in de bestaande kerken niet altijd thuis voelen. Men wil komen tot een oecumenisch pastoraal opvangcen trum in Rotterdam. Naast een zaal voor kerkdiensten, filmavonden en andere bijeenkomsten, zal er ook ruimte moeten zijn voor jongeren, voor discussie en voor per soonlijk contact met een predikant of een sociaal werker. taal. Zodat deze ook de moderne mens aanspreekt. Toch hebben gedrag en geloofsbe leving enorm veel weg van de eerste christenen, waar ook vele wonderen gebeurden. De Jezus-mensen leggen handen op en „in de naam van Jezus” worden druggebruikers weer „normale mensen”. Steeds weerklinkt het protest van de Kinderen, dat de kerken niets doen om het leed van de onderdrukten te ver lichten. Die kritiek is niet onbillijk als men ontdekt, dat er achter die kritiek een hartstochtelijke bewogenheid met het lot van de misdeelde schuilt. Maar het lijkt er veel op, dat Jezus van Nazareth bij de kinderen gedegradeerd wordt tot de revolutionair die de be staande orde in zijn tijd omverwierp. Dit steunt hun stelregel dat men zich helemaal niet hoeft in te spannen voor een keurige baan, of op welke manier dan ook mee te werken aan de geves tigde orde. En het is waar, dat men meer ontzag kan hebben voor een man die met het vuur in zijn ogen en de zweep in de hand de schijnheilige geldwisselaars van het tempelplein afranselde, dan De eerste Nederlandse jeugd- evan gelisatie-film „Jeugd in Vlam” is door Ben Hoekendijk uitgebracht, met het doel jongeren te werven voor een geestelijke revolutie. Deze documentaire, in kleur opgenomen, speelduur 25 minuten, brengt ver- Ook in Amsterdam zijn reeds en kele Kinderen gesignaleerd, die de aan dacht hebben getrokken van Sipke van der Land, auteur en ondanks het ontbreken van een theologische oplei ding toch bevoegd te preken in de gereformeerde kerken. Hij is evenals Van der Graaf bang voor geestelijke uitspattingen bij hen en dat was de reden, dat hij met twee andere Wasse- naarse gereformeerden een brief aan de gereformeerde synode zond. Van der Land: „Wij vragen daarin of de synode een oproep aan de Kinderen wil doen uitgaan tot een gezamenlijk gesprek, want we moeten ze bewaren voor die uitwassen en dat is de taak van de kerk. We moeten namelijk van het aanvullingsprincipe uitgaan: wij vullen aan wat de Kinderen missen en andersom. Toch verwacht ik van de synode geen fluit. De synodeleden zul len de brief naast zich neerleggen, want ze hebben het veel te druk met interne aangelegenheden. Zo wordt Hij bij deze mensen meer voorbeeld dan verzoening, meer revo lutie dan bekering. Zou dat erg zijn, zolang we het zien als een correctie en niet als nieuwe religie? Dat laatste zeggen de Kinderen te hebben: de enige en waarachtige, waarbij verhalen over hypnose, hekserij en hersenspoe ling zich vermenigvuldigen. Bewijzen zijn er echter niet. Zo is bijvoorbeeld het Engelse Nieu we Testament in een hedendaagse ver taling verschenen en wel met zo'n succes, dat er al dertig miljoen exem plaren van zijn verkocht. Ook de Hon garen hebben belangstelling voor een nieuwe vertaling, zoals ter conferentie kwam vast te staan. Zij passen daarbij een concordante vertaalmethode toe, waarbij soms wel eens het Hongaars in de verdrukking komt ten opzichte van het Hebreeuws en Grieks. Op het con gres zijn de Hongaren dan ook tot de conclusie gekomen dat een dergelijke vertaling, als hierboven beschreven, niet de juiste was en de Hongaren zijn nu dan ook bezig met een vertaling in hedendaags Hongaars, die veel weg heeft van onze vertaling-1951. Het lijdt geen twijfel dat dit congres in Halle de bijbelvertalers uit Oost- en West Europa nader tot elkaar heeft gebracht en hen volop in de gelegen heid heeft gesteld over de problema tiek daarvan van gedachten te wisse len. Dat was het grote winstpunt daar in die Oostduitse stad. Wanneer iemand zich bij de groep wil aansluiten dan moet hij de gelofte van kuisheid afleggen en gehoorzaam heid beloven aan de leider van een van de Children of God-communes. Ze zeg gen dat te doen op grond van Hande lingen 4:44-46, waarin het leven van de eerste christengemeente wordt beschre ven. Ze worden trouwens zelf van communisme beschuldigd omdat ze al les gemeenschappelijk hebben. slag uit van de anti-immoraliteits- (plak-) aktie van begin ’71. Men ziet honderden jonge mensen van allerlei kerken door de straten van onze steden demonstreren vóór Christus. Zelfs een vliegtuig werd ingeschakeld. Een veertig jonge mensen namen een vrachtschip om daarmee van haven tot haven hun boodschap te brengen. Bij de Children of God wordt Jezus als een persoonlijk bezit ervaren en dat wordt vaak zo’n obsessie, dat de geestelijke ontwikkeling bij hen tot stilstand dreigt te komen. Ook vormen de Kinderen binnen de Amerikaanse samenleving een eigen natietje, waarin vele ondergrondse bladen verschijnen, zoals Together en Truth, die samen een wekelijkse oplage hebben van ongeveer 800.000. In de Oostduitse plaats Halle hebben bijbelvertalers een bijeenkomst gehou den, aldus het kwartaalblad „De We reld in” van het Nederlands Bijbelge nootschap. Zowel vertalers uit Oost- als West-Duitsland hebben zich daar op hun taak bezonnen. Want het is heus niet zo dat het boek der boeken alleen maar in het westen wordt ver taald. Verre van dat. Zeker veertien vertaalcommissies zijn in Oost-Europa, waar een sterk groeiende belangstelling voor de bijbel bestaat, aan het werk. In Tsjecho-slowakije, Letland, Honga rije, Rusland en andere landen is men sterk geïnteresseerd. De conferentie in Halle werd ook door twee Nederlanders bijgewoond, namelijk door de secretaris voor het vertaalwerk van het NBG, de heer J. J. Kijne, alsmede door de nieuwe man bij de vertaalafdeling dr. A. de Kuiper. Laatstgenoemde is de man die bijzon der veel ervaring op het stuk van bijbelvertalingen in Indonesië heeft op gedaan. Zoals Sipke van der Land al vreesde, blijft het gevaar bestaan van een ge loofsbeleving buiten de kerken, dat mede veroorzaakt wordt door het feit, dat zij zich niets van de beweging aantrekken. Albert Holl: „Wie tot de historische kern van het Evangelie doordringt, ontdekt, dat Jezus een lastig „element” was, die zich allesbehalve als keurige jongen van nette ouders gedroeg. Inte gendeel: Hij viel openlijk de vertegen woordigers van de officiële kerken in zijn dagen aan, weerstond de autoritei ten, verzette zich tegen de bestaande orde en hield zich niet aan de geldende voorschriften." Deze protesthouding van Jezus, zoals Holl die beschrijft, loopt parallel met het Jezus-volkje, dat zegt: „Wij zullen de generatie van onze ouders, die er zelfs in geslaagd is van het christelijk geloof een aanfluiting te maken, wel eens laten zien wat echt geloven is.” Ondanks dat lijkt het niet onwaar schijnlijk, dat de verering van Jezus een verschuiving in heldenverering is. De rol die eens de Noordvietnamese leider Ho Tsji Minh, de Zuidameri- kaanse verzetsstrijder Che Quevarra en China’s partijvoorzitter Mao in de ge dachten van de hippies heeft gespeeld, is uit. Jezus heeft die overgenomen. Hij is de grote held geworden van een beweging, die vanuit het „beloofde land” vele landen van Europa heeft overspoeld. Hij is de nieuwe rage van de jeugd geworden en vele commercië le instellingen varen er wel bij. Ondanks dat lijkt het erop, dat de hele beweging veel weg heeft van een jeugdrage, zoals er al zoveel zijn ge weest. De kans zit er in, dat het hippe Jezus-volkje het einde van de wereld, dat zij de „onbekeerden" wel in wil pompen, niet zal halen. Maar nu blij ven ze hun boodschap nog verkondi gen. waarbij zij uit volle borst hun psalmen, die op rockstijl zijn ge schoeid, zingen en de officiële kerken bekritiseren. Zij zeggen: „Wij gaan niet naar de kerk, wij zijn de kerk.” (A, Holl Jezus in slecht gezelschap. Uitgave AMBO, Bilthoven.) Tijdens onze conferentie in Oost- Duitsland kwam ook duidelijk naar voren dat de zogenoemde reformato rische bijbelvertaling, zo van 300 jaar geleden, een vertaling die stamt uit de tijd van onze Statenbijbel, het in deze tijd niet meer doet. Debet daaraan is onder meer de sterk waarneembare ontkerkelijking, zowel in oost als west, terwijl ook de buitenkerkelijken deze klassieke vertalingen niet meer accep teren. Tijdens onze bijeenkomst werd dan ook gezamenlijk gezocht naar nieuwe wegen, evenwel in trouw aan het Woord van God, om een bijbelver taling te brengen in de hedendaagse Het blijkt, vooral in Amerika: dat de Jezus-beweging binnen de kerken nog al wat verwarring veroorzaakt, die het grootst is bij radicale kerkleden en moderne theologen. De progressieve theologie zegt namelijk het tegendeel van wat de Jezus-mensen voorstaan. Behoudende kerkmensen hebben som mige Jezus-hippies wel met enige dankbaarheid aanvaard, zij het dat een aanhanger van de beweging geenszins een van de hunnen is, omdat daarvoor de gewoontes hemelsbreed verschillen. In het blad vertelde dr. De Kuiper over de bijeenkomst in Halle onder meer: „Ik vond het een enorme erva ring, nadat ik zoveel jaren in Azië werkzaam was geweest, hier met men sen bijeen te komen die op dezelfde wijze, als ik reageerden. Uiteraard zijn er politieke verschillen tussen Oost- en West-Europa, doch op velerlei terrein hebben beide gebiedsdelen ook ge meenschappelijke ideeën en belangen. Ter conferentie was zelfs een zelfde wijze van denken en reageren merk baar. Heilig Avondmaal. „Wij willen niet rustig op ons achterwerk blijven zitten, maar er op uit gaan en in de hele wereld kolonies blijven stichten, zodat er overal broeders en zusters zijn, die echt van je houden en waar je voor de rest van je leven geborgen bent „Op deze manier wordt een maat schappij opgebouwd, die in de eerste plaats gebaseerd is op liefde, waarvoor we de kracht van Jezus ontvangen”, menen ze. Vooral deze fanatieke aan hangers van Jezus ondervinden een hevige kritiek van de kerken, waarvan de autoriteiten hen bestempelen als misleide kinderen, zoekend naar een snelle oplossing van hun angstcom- plexen. heid eist van zijn volgelingen; Lucifer, de lichtdrager, die opwekt tot levens- genieting op wat voor manier dan ook, liefde en vriendelijkheid en ten slotte Satan, die mensen drijft tot een haast bovenmenselijk leven van sober heid en zelfkastijding. „Jezus zal”, zo zeggen deze mensen „uiteindelijk de drie góden moeten verzoenen in een hogere eenheid.” Dit is de achterkant van een van de nummers van het ondergrondse chris telijke weekblad Together, dat in New York vele lezers heeft. Het stelt Jezus voor, die bezig is de mensen uit hun graven te verlossen: „Wanneer de Zoon U werkelijk vrijmaakt, dan zult gij werkelijk vrij zijn”. Het Amerikaanse weekblad Christia nity Today: „Zij moeten die tekst uit Handelingen niet zien als een bevel, maar als een beschrijving van een levenswijze”. Door die bekrompen in zichten van de Kinderen (met hun geestelijke eerzucht is onlangs de bom in de Jezusbeweging gebarsten: ze is in tweeën uiteengevallen: een behoudende groep wil namelijk bij de kerken blij ven en van daaruit werken, maar de Kinderen niet. Het was bepaald een belevenis voor mij hoe je met Polen, Britten, Hon garen en Spanjaarden om de tafel kunt gaan zitten en toch een zekere eenheid in denken kunt constateren. Bovendien was er in Halle een heel andere sfeer merkbaar als bijvoor beeld in Azië. Daar is men veel minder analytisch ingesteld. De Eu ropeanen daarentegen stellen veel meer vragen en zijn veel critischer alvorens zij een besluit nemen. Zij klagen de huidige maatschappij aan en moeten niets hebben van de gevestigde orde. Sommigen van hen beweren, dat de kerkmensen niet Christus, maar de duivel aanbidden. Van deze groep vallen er nogal wat af, omdat ze het hardop lezen van de bijbel niet meer aan kunnen, hetgeen als een soort hamsteren wordt gedaan. De Kinderen van God verwachten na melijk gauw een communistisch regi me in Amerika, dat alle bijbels zal verbieden en daarom hebben ze zo’n haast hem uit het hoofd te leren. i Dit jaar heeft de bisschoppensynode van de r.k. kerk, die volgens de jongste Vaticaanse cijfers 460 miljoen leden telt, in het brandpunt van de belang stelling gestaan. De synode, die van 30 september tot 4 november in Vaticaan stad werd gehouden, heeft niet aan de verwachting van vele progressieve ka tholieken voldaan. Zo sprak zij zich met 168 van de 202 stemmen uit voor handhaving van het verplichte celibaat van de priester in de latijnse kerk waarvoor paus Paulus al voor de syno de een vurig pleidooi had gehouden ondanks het streven van vele priesters en leken om tot opheffing van de celibaatswet te komen. De celibaatskwestie was onder meer acuut geworden door het uittreden van 13.000 priesters sinds 1964. Dit cijfer is door het Vaticaan verstrekt. Volgens insiders bedraagt het aantal uitgetre den priesters sinds 1964 minstens 26.000. De synode kon het niet eens worden over de priesterwijding van gehuwde mannen in die gebieden waar een priestertekort bestaat. Het resultaat is dat paus Paulus zal uitmaken of ge huwde mannen van rijpe leeftijd en onbesproken levenswandel in speciale gevallen al dan niet tot priester mogen worden gewijd. Behalve met het ambtelijke priester schap heeft de synode, die slechts een adviserende taak heeft, zich ook bezig gehouden met de rechtvaardigheid in de wereld. In het desbetreffende docu ment dat door de synode werd aan vaard maar nadere uitwerking behoeft wordt de nadruk gelegd op de onrecht vaardigheid op wereldschaal en niet op de onrechtvaardigheid in bepaalde lan den. NEO-kolonialisme en rasdiscrimina tie worden veroordeeld terwijl onder meer stelling wordt genomen tegen de gelegaliseerde abortus en het gebruik van voorbehoedmiddelen. Het docu ment bevat voorts een pleidooi voor erkenning van het recht dienst te wei geren op grond van gewetensbezwaren en voor steun aan de internationale organisaties die w,erken voor een even wichtige ontwikkeling in de gehele we reld. Met haar veroordeling van de rasdis criminatie sloot de synode zich aan bij het standpunt van de Wereldraad van Kerken, de overkoepelende organisatie van protestantse, anglicaanse en or thodoxe kerken, die bovendien in sep tember in Sofia besloot 200.000 dollar te verstrekken aan organisaties die zich verzetten tegen het racisme, waaronder vooral de nationale bewegingen in zui delijk Afrika. Op 28 september kreeg kardinaal Mindszenty, r.k.-primaat van Hongarij- e, die vijftien jaar in vrijwillige bal lingschap in de Amerikaanse ambassa de in Boedapest had vertoefd, amnes tie. Hij ging via Rome naar Wenen. De kardinaal was in '48 beschuldigd van samenzwering tegen de staat en handel in deviezen tot levenslang veroordeeld. Hij vluchtte in 1956 (Hongaarse op stand) naar de Amerikaanse ambassade in Boedapest. al lang daarvoor is gebeurd”, zegt ir. J. van der Graaf uit Huizen, die met onder anderen de hervormde professor Van Niftrik Het Getuigenis onderte» kende: „Dat de Jezusmensen zich in de bijbel terugtrekken, is uiteraard een goede zaak, maar ze moeten zich niet te buiten gaan aan geestelijke uitwassen, die kunnen leiden tot sectarisch acti visme.” Als u mij nu vraagt hoe de Oosteu- ropeanen op deze vertaalmethode rea geren, dan moet ik vaststellen: heel verschillend. Zeer velen waren van dit vertaalplan erg onder de indruk en zagen er bepaald wel wat in die weg in te slaan. Een uitzondering daarop maakte een zeventigjarige Pool die een klassieke vertaling op zijn naam had staan en die van mening was dat het hele Poolse volk, in wezen nog immer erg christelijk, met deze vertaling geen moeite zou hebben. Van de bijbelverta lingen „nieuwe stijl” wilde deze Pool helemaal niets weten. Toch kon hij zich bij nader inzien wel voorstellen dat het voor andere volkeren wel nut zou hebben daartoe over te gaan, om dat het hier om een missionaire zaak gaat, namelijk mensen die totaal zijn vervreemd van de bijbel, daar weer nader toe te brengen. Shirts en posters met de beeltenis van Jezus van Nazareth bedenken de „hernieuwde” lichamen van de lang harige Jezus-kinderen, die het aan iedereen vertellen: „Stap over op Jezus, Hij kan je redden. Hij geeft je een eeuwigdurende trip. Hij is de oplossing van al je problemen.” Vol gens hen zit Jezus waarlijk in de hemel. Onlangs schreef het West- duitse weekblad „Der Stern: „Als zou men met Hem kunnen telefone ren.” Of je Jezus maar even wilt aanne men, zeggen de „kinderen”. Zo van: „Gaat het zo mee, of wilt u er een mooi papiertje om.” Hun theologie doet denken aan de reclame voor een was middel: „Jezus wast witter”. Toch is de hele Jezus-beweging niet nieuw, want Amerika heeft al heel wat opwek kingsbewegingen gekend sinds de eer ste „Great Awakening" van George Whitefield en Jonathan Edwards in 1749. Het comité heeft zich gevormd onder leiding van ds. R. Baudert van de Evangelische Broedergemeente (de meeste Surinaamse protestanten zijn lid van deze kerk), en zowel de Rooms-katholieke kerk als de Evange lisch Lutherse kerk en de Geref. Ker ken doen officieel mee, terwijl ook de Hervormde kerk medewerking heeft toegezegd. Het aantal Surinaamse christenen in Groot-Rotterdam wordt geschat op achtduizend tienduizend. Voor nadere informatie kan men terecht bij de secretaris van het comité: Pater H. Boumans, De Beuk 35V, Nieuwerkerk a/IJssel, tel. 01803-3402. En de kinderen, zij ploegen op Gods akker voort: zij dopen, sluiten huwelijken, die ónmogelijk legaal ge noemd kunnen worden en vieren het voor de man, die in de Olijvenhof over de grond kroop: „Vader, Uw wil ge schiede, Uw wil alleen....”. Een andere en een van de belang rijkste groepen van de Jezus-bewe ging is de „Children of God”, die de woorden van Jezus letterlijk nemen en zeggen dat „wanneer een ieder Jezus wil volgen, hij alles moet opgeven, zelfs vader en moeder.” Dr. Albert Holl, Duits theoloog en priester, zegt in zijn pas verschenen boek: Jezus in slecht gezelschap, dat Jezus bij de kinderen is die van huis zijn weggelopen, „bij gevangenen en veroordeelden. Altijd bij de armen, nooit bij de rijken. Altijd bij de onte vredenen. Mensen, die voldaan zijn mijdt Hij. Jezus kiest partij voor de machtelozen. Met de toornigen voelt hij zich verbonden.” Wat betreft de Jezus-beweging heeft hij gelijk, want wordt die niet ge vormd door de groep vroegere hippies, die ontevreden waren en die soms machteloos stonden (en nog) tegen al lerlei vormen van geweld? Men heeft de beweging zien aankomen, omdat de jeugd in een cultuurcrisis werd gewor pen, waarin nu nog velen ronddolen. In die crisis houden normen en levens waarden geen stand. Daaruit ontstaat onmiskenbaar een effect van grote on zekerheid, waarin men in de agressie van de jongeren het zoeken naar iets positiefs herkent. Is het niet die jeugd, die kritiek heeft op de geïnstitutionaliseerde ker ken? Is het ten onrechte gesteld, dat veel jongeren door die kerken van het geloof zijn afgedwaald, omdat, aldus die jongeren, de kerken niet luisteren naar hetgeen Jezus heeft gezegd: „Gaat heen, voedt en kleedt de armen”? Dat is een van de redenen dat de jeugd zich niet in de kerken thuisvoelt. Zij verwijt de kerken starheid, onver draagzaamheid en een erge vorm van conservatisme. Velen menen: „Voor de kerkmensen geldt slechts de veiligheid binnen de eigen kerkmuren en het zich onschuldig afzetten tegen anders denkenden. Laat staan, dat ze als een blok de rassendiscriminatie afwijzen en de onderdrukte helpen.” l i Hiso

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 24