IS GEKKENWERK”: DE FREULE VAN „DAT I lal ILs VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 Erbij (Van onze Haagse redactie) Samenwerking Gelijk Meer afstand Zwaar op de hand Memoires ”En hier is dan onze tombola!” J Redacteur economie Hoofdredactie A K B Redactie-secretariaat L Stadsredactie Haarlems Dagblad C M D N E O Stadsredactie IJmuider Courant F Stadsredactie Beverwijkse Courant P G Kunstredactie en recensenten Q Moderedactrice H Chef redactie - eindredacteur I /.J Regionale redactie Redactie buitenland Redactie vormgeving Redactie kinderen - en jongerenrubrieken Fotografen Redactie-documentatie en -assistentie Sportredactie Redactie binnenland Tv-populariteit Weer of geen weer en al moeten wij ervoor het dak op, wij houden u op de hoogte. Die „wij” is onze, vandaag even uit de anonimiteit getreden, redactionele staf, die u lezer, dagelijks op de hoogte houdt van alle plezierige en minder plezierige zaken, welke zich in onze directe omgeving in het land en de wereld voordoen. Redactie en haar deskundige medewerkers staan er voor in, dat ook in 1972 de vinger stevig aan de pols wordt gehouden. Zij hopen van harte dat het komende jaar u veel, zelfs zeer veel, goed nieuws mag brengen. ALS MEN het over „de freule” heeft weet vrijwel iedereen, wie daarmee bedoeld wordt: jonkvrou- we mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, oud-Tweede-Kamer- lid voor de Christelijk Historische Unie. Het is dan ook verwarrend te ontdekken dat in het flatge bouw aan de Haagse Laan van Meerdervoort een andere freule Wttewaal van Stoetwegen aan het spreekapparaat komt. „U moet zeker bij mijn zuster zijn”, klinkt het nogal bits. De „echte” freule verontschuldigt haar zuster. „Die wofdt tureluurs van al dat ver keerde aanbellen”. H O T I plaat heb ik wel een maar geen pickup mee WIJ HOUDEN U OP DE HOOGTE Nijdig is de freule ook over wat zij las in Vrij Nederland, enkele weken geleden. In een interview gaf haar partijgenoot Kikkert de toen juist af getreden C.H.U.-voorzitter prof. Van Hulst een trap na. Over haarzelf staan ook allerlei onjuiste dingen in het interview, vindt zij, bijvoorbeeld dat zij kandidaten voor het voorzitterschap zou steunen. „Ik steun niemand en het is fout kandidaten voor het voorzitter schap te noemen en te beoordelen in de pers voor men er in eigeri kring over gedacht heeft.” „De C.H.U. fokt stemmers voor het G.P.V. en de S.G.P. Het is net zo als met de NCRV en de Evangelische Om- ie ij ie :e a, roep. Ik praat altijd wat luchtiger over christendom, christelijke inspiratie en dat soort zaken, maar ik neem het wel serieus. Anders hadden we na de oor log met de Van Walsums en de Lief- tincks net zo goed kunnen meeover stappen naar de P.v.d.A., of zou je nu net zo goed kunnen stemmen op D’66, DS’70, de V.V.D., of weet ik welke niet-evangelische partij”. De huidige fractievoorzitter van de C.H.U., Mellema, spreekt in navolging van de nieuwe K.V.P.-voorzitter De Zeeuw over het samengaan van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. in één christelijke partij, die ook open moet staan voor anderen, humanisten of zelfs moslims. Het gaat niet om het behoud van de C.H.U., maar om de vraag: wel of niet christelijke politiek in Nederland, vindt de heer Mellema. De freule is fel tegen iedereen van wie ze vermoedt dat hij niet loyaal is ten opzichte van zijn partij. Dat komt sterk tot uiting als ze over haar eigen partij, de C.H.U., spreekt en over de voormannen van die partij. Over de oude heer Tilanus, die de Tweede- Kamerfractie van zijn partij jarenlang heeft geleid, zegt zij „Dat de C.H.U. zo vaak verdeeld stemde komt omdat de zaken onder zijn leiding niet altijd voldoende werden doorgepraat. Hij is militair geweest. Zijn wil was wet. Maar hij heeft vaak gelijk gehad. Hij heeft altijd gewaarschuwd tegen de Mammoetwet van Cals. Er zou geen geld voor zijn en het hele voorgestelde „Ik heb het voorspeld dat we bij de verkiezingen in april van dit jaar zou den verliezen. De C.H.U.-kiezers zijn veel zwaarder op de hand dan men denkt. Veel zwaarder dan A.R.P.’ers. Op de Veluwe en op de eilanden hebben de kiezers de C.H.U. verlaten, omdat we niet meer voldoende werken op basis van het christendom. Dat is ook merkbaar in vergaderingen waar het gebed gemist wordt”. .De freule schrijft haar memoires. „Dat gaat onder druk, want af en toe komt mijn uitgever en dan denk ik, hemeltje, er moet weer wat af zijn.” Die memoires zullen ongetwijfeld op zien baren. De freule heeft zo haar eigen mening over mensen en dingen. Over het dagblad „Trouw” zegt zij „Dan kun je af en toe net zo goed De Waarheid lezen.” Over de tweemans-, maar inmiddels gespleten Midden- standsfractie: „Te Pas en Te Onpas.” Over De Gaay Fortman van de PPR: „De pedante snor uit Zambia.” zouden mét Van Veen zich allemaal meer gelegen moeten laten liggen aan de achterban. Maar nee, ze zitten in Den Haag politiek te spelen en bekom meren zich te weinig over wat er door de C.H.-mensen gedacht wordt”. We praten over haar populariteit. „Ik hecht er niet te veel aan”, zegt zij. „Je bent niet populair door je werk als Kamerlid, maar door het simpele feit dat je op de televisie komt. Een rare zaak. Af en toe houd ik nog wel eens spreekbeurten en praat ik over de vrouw in de politiek, want dat is een heel normale zaak. Dolle Mina is niet nodig. De meeste vrouwen weten ech ter niet dat een vrouw in de Kamer heel gewoon is. Dan komen ze op je af en zeggen ze: „Wat fijn dat iik u nu eens de hand kan geven, want ik ken u van de televisie”. Dan wil ik wel eens vragen: „Weet u ook wat ik al die jaren in de Kamer heb gedaan?”. „Voor de rest is ook een freule maar een gewoon mens. Toch is het wel goed dat ik uit de dagelijkse politiek ben. Al was het alleen maar omdat ik nu eindelijk eens mijn kasten heb kunnen opruimen. Er zat 25 jaar oud papier in. Vervelen döe ik me niet. Mr. Donner, de oud-president van de Hoge Raad heeft het me al eens gezegd: Doe alles gewoon wat langzamer en je dag zit toch vol”. De freule is ernstig bezorgd over de toekomst van de C.H.U. De freule is erelid. Zij heeft een adviserende stem. Ze had niet naar de bestuursvergade ringen willen komen, hoewel ze ge vraagd was te komen. „Dat mag ook al niet van Kikkert.” In elk geval, als ze er is, dan zegt zij wat haar goeddunkt dat gezegd moet worden. „Ze denken zeker dat je met je aftreden je ver stand en je interesse verloren hebt!” „In dat interview wordt Van Veen verweten dat hij een gooi doet naar het lij staan voerderschap over vier jaar. Want als hij op dienstreis het land in is, bezoekt hij na zijn officiële werk de C.H.U.-Kamerkring in die provincie. Ze schoolsysteem zou niet te bemannen zijn. Ik vond het ouderwets van hem.” Vijfentwintig jaar Kamerlidmaat schap is nog meer op een afstand gezet door een reis naar Israel en door een vakantie in Zwitserland. „Bovendien krijg je de stukken niet meer, je bent niet meer precies op de hoogte. En de kranten geven niet alle informatie over wat er in de Kamer gebeurt. Je vindt in de kranten te weinig van de debat ten terug.” gaan vergeten. Moet je weten dat ik wél die plaat heb, maar geen pick-up, want die heb ik nooit gehad. Zo’n antiekje ben ik nu eenmaal.” „Die Farce Majeure „Misschien is de functie de krant van vandaag een andere omdat er radio is en televisie. Ze vinden het heel gewoon een minister of een Ka merlid na afloop van urenlang afmat tend vergaderen voor de televisie te slepen. Dan moet zo’n man even heel kort even heel precies zijn, anders gaat hij af. Het is een extra belasting van het hedendaagse politieke werk.” Er is gezegd: De freule is oud ge worden. Dat valt best mee. In elk geval geef je haar geen 70 jaar. „Toch had ik niet in de Kamer willen blijven. Zeventig is toch wel de uiterste ter mijn. Dat gehol en gedraaf tegenwoor dig, al die nachtvergaderingenEn ik heb te hoge bloeddruk. Ze hebben me gewaarschuwd dat als ik zou doorge gaan, ik het niet meer aan zou kunnen, met alle gevolgen van dien. Nu heb ik ’s middags de tijd een dutje te doen. En ik bezoek nu alle kennissen, die ik 25 jaar lang heb moeten verwaarlo zen.” „Natuurlijk is dat toen met die for mateur niet gelukt en moest er een informateur komen. Ik heb dat debat wel gemist. Maar de twaalfde mei moest ik alweer naar Nieuwspoort voor die Farce Majeure-plaat, u weet wel met: „Dat is gekkenwerk!” Dat was een leuke middag. Toen ben ik de Kamer Het was het eerste dat de freule na haar aftreden als kamerlid, begin mei dit jaar, heeft gedaan! Het opmaken van een lijst van verwaarloosde ken nissen, die nodig bezocht dienden te worden. „Maar de achtste mei was mijn afscheid na een kwart eeuw lid maatschap, de elfde mei hadden ze dat debat over de aanwijzing van een for mateur. Daar was ik toen niet bij. Wat had ik graag geroepen: Zie je wel dat het niet lukt. Ze vonden me overdre ven toen ik ageerde tegen het aanwij zen van een formateur door de Kamer, omdat ik dat de aantasting vind van het voorrecht van de koningin.” De freule is er tegen. „Een samen werking van de drie partijen vind ik wel goed. Maar humanisten en mos lims horen in een dergelijke partij niet thuis, althans niet in de leiding. Wil men erop stemmen, akkoord. Dat ge beurt trouwens toch al door veel an dersdenkenden. Romme zei al dat als je wil samenwerken op basis van een zedelijke grondslag, dan kun je dat met iedereen”. „Het gaat echter om een samen werking op confessionele basis. Dat is al moeilijk genoeg. Voor veel katholie ken zijn protestanten nog altijd ket ters. In die leer zijn ze opgevoed. Bij ons zit nog veel anti-papisme. Maar dat weten degenen niet die nooit de kieskringen afgaan en alleen in Den Haag elkaar vliegen zitten af te van gen”. „We hebben desondanks met hem tegen de Mammoetwet gestemd omdat het zijn laatste grote parlemen taire werk was. Niet wij, die toch wel wat in de Mammoetwet zagen, maar hij heeft voor 100 percent gelijkgekre- gen. Nu moet Van Veen zien wat er nog van terecht gebracht kan worden. In plaats van hem te steunen krijgt hij dat onderwijsprotest in Utrecht op zijn d>ak. Dat protest was een farce. We zouden geregeerd worden door de schreeuwers. Dat kan toch niet?” e, n n r ti r j 1 e n n e n ïl L »s !ii ft W o f 10 nll\ 7

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 25