ALLES PER OPENBAAR VERVOER DE TWEE GEZICHTEN VAN HET OLYMPISCHE MÜNCHEN Wi» iF liSi 1 BW iJK.llS SÉ®] rïF'"*S I BEGROTING TEKORT oO; I ij lÉhi j&Wp Erbij i München is, met de Olympische Spelen in het voor uitzicht, vervuld van zelfkennis. Het organisatiecomité van de spelen, de Duitse spoorwegen, het gemeentelijke vervoersbedrijf, de politie en de AD AC zijn het er ge zamenlijk over eens geworden, dat tijdens de Olym pische periode van 26 augustus tot en met 10 septem ber iedere Münchenaar zijn auto maar thuis moet laten. En niet alleen de Münchenaar: ook de bezoeker van de Spelen. Aan de Münchenaar heeft dit advies wel ongeveer de vorm gekregen van een „Befehl”, aan de gast is het bevel verpakt in de vorm van een vriende lijk doch dringend advies. Bevel, advies: de meeste grote bedrijven in de stad hebben besloten hun zaken tijdens de Spelen maar te sluiten. En vijftig percent van alle inwoners van de Beierse hoofdstad heeft al laten weten de wagen netjes in de garage te laten. Vakantiegangers op doorreis zullen onverbiddelijk van München worden afgeleid. Wie toch doorzet naar de stad, komt terecht op een van de grote parkeerterrei- VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 nen die zijn aangelegd bij het eindpunt van de Auto- bahn-aansluiting, daar is plaats voor 10.000 wagens. En vandaar lopen er bus- en metroverbindingen recht streeks naar het Oberwiesenfeld en de andere Olym pische terreinen. Dichter bij het Oberwiesenfeld vindt men nog eens parkeerruimte voor 10.000 wagens. Maar deze te gebruiken is duur. Men kan van buiten de stad en vanaf de rand van de stad goedkoper trein, tram, bus en ondergrondse nemen, de tarieven zullen tijdens de Spelen sterk verlaagd zijn. Van het hoofdstation en het ooststation is het op deze manier maar tien, respec tievelijk twaalf minuten rijden naar het Olympia- Gelande. Speciale kaarten zullen geldig zijn op alle middelen van openbaar vervoer. Dit openbaar vervoer kan per uur 85.000 toeschouwers heen of terug bren gen: 25.000 per metro, 25.000 per S-Bahn, 25.000 per bus en 10.000 met de tram. Er is op gerekend, dat per dag 350.000 bezoekers op een of andere manier open baar vervoer zullen gebruiken. 1 y ■v:" f J Mili< «««««rf 1 c#.. w- f ;f ÉT München niet blij met „zijn” Spelen Sapporo’s Winterspelen zijn een heel ander verhaal. Al met al laten deze bijdragen toch nog een berag van 770 miljoen mark ongedekt. Daarin is voorzien door een subsidie tot 50 percent door de bonds regering in Bonn. Van de overblijvende 50 percent neemt de deelstaat Beieren de helft voor zijn rekening: 25 percent. Daar staat voor Beieren tegenover, dat het de vermakelijkheidsbelasting van alle evenementen mag opstrijken en niet alleen nu, maar ook bij de we reldkampioenschappen voetbal die in 1974 in en rond München zullen wor den gespeeld. Rest 25 percent voor de Wanneer de Spelen gaande zijn, zullen 30.000 personen dagelijks in touw zijn voor twaalfduizend deelnemers, zeseneenhalf duizend pers- en rtv-mensen en anderhalf miljoen bezoekers. Gemiddeld bedraagt hun „loon” twee dollar oftewel zeven gulden per dag. Reken daarbij, dat deze lieden in het algemeen van geen enkel evenement ook maar een glimp zullen opvangen, dan is wel duidelijk dat dit personeelsaspect een probleem van formaat is geweest. Het is intussen opgelost en de manier-waarop verklaart het grote aantal officieren van de Bundeswehr, dat regelmatig in- en uit loopt bij het organisatiecomité aan de Saarstrasse. Bij het organisatiecomité zegt men het onomwonden: zonder de medewerking van de Bundeswehr zouden er geen Olympische Spelen zijn. Niet minder dan 12.000 man van het Westduitse leger zullen in augustus en september 1972 de specialistenposten bemannen zonder welke dit ingenieuze en ingewikkeld apparaat eenvoudigweg niet zou kunnen functioneren. Ze krijgen een Olympisch uniform, zodat ze niet als militairen maar als levensechte Olympiërs figureren. stad München zoals ge. '90 mil joen. Een groot bedrag, zelfs voor een stad van 1.3 miljoen mensen, maar het kon worden uitgesmeerd over een peri ode van zes jaren. De stad München betaalt aan de Olympische Spelen van 1972 een- kwart van 770 miljoen mark. Dat is iets meer dan 190 miljoen gulden. De stad München houdt daaraan na zondag 10 september van het Olym pische Jaar de dag waarop de vlam wordt gedoofd voor een tegen waarde van 1.400 miljoen mark over: stadions, een sport-hogeschool, 1.500 goedkope woningen voor grotere gezinnen, 5.000 studentenkamers, 2.000 koopflats, wegen, bruggen, viaducten, een metro en de uitbreiding van de S-Bahn. Je zou zeggen: München moet de Spelen wel wild van geluk aan zijn hart drukken nou, vergeet het maar: veel Münchenaren zitten de Spelen nu al tot hiér Het speelt dwars door de politiek heen, München is niet voor of tegen de Spelen omdat het voor of tegen hetzij SPD, hetzij FDP, hetzij CDU is of omgekeerd: wie tegen is, mag er zowel de SPD als de CDU op aankij ken, want de socialisten hebben de macht in de stad en de christen democraten vormen de meerderheid in het „land” en beide waren in 1964 vóór. Het ligt veel eenvoudiger: de Münchenaar zit nu al vijf jaar in de rommel, heeft al honderden malen ho ren verkondigen dat het erger moet worden eer het beter wordt, hij gelooft er niet meer in. En het ergste moet nog komen: over dik 'n half jaar zullen hossende horden van minstens anderhalf miljoen man sterk zijn stad overspoelen, zijn stamkroegen afstam pen, het verkeer tot een gigantische chaos maken en de prijzen tot woeste hoogten opdrijven. Zelfs een summier resumé van wat hier in vijf jaren werd klaargemaakt, laat zien hoe futiel de hoop mag heten dat ooit een of andere stad of provin cie in Nederland nog eens Olympia binnen zijn grenzen zou kunnen doen herrijzen. Waar zouden er de twee miljard gulden Münchens prijs voor vandaan moteten komen? Waar zou men het Olympisch complex (15 stadions, hallen en banen, ettelijke nieuwe verkeersverbindingen, woon-, slaap-, eet- en werkruimte voor 6.000 journalisten en accommodatie voor 12.000 deelnemers) moeten neerzetten? Hoe zouden wij anderhalf miljoen be- Een bedrag van 1.202 miljoen mark wordt geacht te komen uit min of meer natuurlijke inkomsten. Bijvoor beeld: uit de kaartverkoop. Er zijn in Duitsland en in het buitenland 4.300.000 plaatskaarten in omloop ge bracht, geldend voor een tak van sport en dan voor ofwel een ochtend, ofwel een middag, ofwel een avond. In Ne derlands geld ligt de hoogste prijs voor een ochtend per tak van sport op 65,- -, de laagste op 6,-, dat zelfde geldt ook voor een avondkaart. De middag- kaarten zijn duurder: de beste rang kost 109,-, de minste echter weer 6,- Uit de kaartverkoop komt ongeveer de helft van de inkomsten. Voor de andere helft zorgen radio en tv, de Olmpia-loterij van lotto en toto en de ingenieuze vinding van de 10 mark-stukken. Deelnemers aan lotto en toto betalen al enkele jaren per formulier 10 pfenning extra en dat levert 250 miljoen op. De tien mark stukken zijn een verhaal apart. West- Duitsland kent voor 10 mark alleen maar biljetten. Maar ter gelegenheid van de Olympische Spelen worden spe ciale tienmark munten uitgegeven. Er zijn er nu 80 miljoen in circulatie, 20 miljoen moeten nog worden uitgege ven. Er is een run op: de opbrengst is tot nu al 315 miljoen. Er komen dan nog wat kleinere inkomsten bij. Zo zal al is dat nooit de bedoeling geweest een kleine toegangsprijs worden ge vraagd van iedereen die tijdens de Spelen het overigens vrije Oberwiesen- feld wil betreden: lichte rem op de animo om de hoge kunstmatige heuvels aan de rand te beklimmen vanwaar men, o ontdekking, een onbelemmerd gezicht in het hoofdstadion heeft. zoekers moeten onderbrengen? Het antwoord dient zich onmiddellijk aan: er valt in Nederland gewoon niet aan te denken. De ruimte ontbreekt en de middelen ontbreken. München had van het begin af w e 1 de ruimte: het ongebruikte Oberwie senfeld in het hart van de stad, over dekt met de afval van een verloren oorlog, ten dele omgezet in een motor- crossbaan, was waardeloos. En het kon, uit de diepte van de Westduitse, Beier se en stedelijke economie, rekenen op geld. Het had a priori ook het voordeel van de centrale ligging, belangrijk voor de toevloed van bezoekers-plaatsbeta- lers: midden in een groot gebied van redelijk welvarende landen, elk met belangrijke deelnemerscontingenten. München ligt, om maar eens wat te noemen, op 850 kilometer van Amster dam, twee uur vliegen of tien uur rijden over de Autobahn en het is dan ook niet zo verwonderlijk dat op dit ogenblik in Nederland de plaats kaarten voor roeien, boksen, basketbal, kano, schermen, turnen, gewichtheffen, handbal, worstelen, zwemmen en schieten al uitverkocht zijn. Wie zich ooit spiegelen wil aan het Münchense voorbeeld omdat hij thuis een voet-, hand-, korf- of volleybal- tournooi heeft te organiseren, wie op wat grotere schaal een sport week in elkaar moet stampen en wel eens wil weten hoe men zoiets dan wel elders doet, hij werpe een blik in het huishoudboekje van de Spelen-1972, de zomerspelen dan, welteverstaan, München en Kiel (zeilen) dus, want Toen het in 1965 allemaal begon en de begroting was opgemaakt, sloot het boekje op het fraaie bedrag van 1.972 miljoen mark: bijna twee miljard. Uit de lijst van bestemmingen daarvan: 570 miljoen voor sportgebouwen (twaalf nieuwbouw-werken voor 200.000 toeschouwers, dertien uitbrei dingen voor 10.000 toeschouwers en zes tijdelijke toeschouwersaccomodaties voor 40.000 man), 150 miljoen voor straten, bruggen en parkeerplaatsen en 226 miljoen voor bijdragen aan bouw en uitbreidingen van U- en S-Bahn. Over het Olympische Dorp en het persdorp is dan nog maar helemaal niet gesproken. Goed, laten we het kort houden: een begroting dus van 1.972 miljoen mark. Waar komt dat geld vandaan? München heeft al verscheidene gezichten nu de Olympische Spe len dichterbij komen. Op de foto’s, links een gezicht van „melk en bloed”: dat van de vijfentwintig jarige blonde Beierse Ursula Ba- denberg, die uit 245 kandidaten als inleidster werd verkoren voor de film „Een stad nodigt uit” (een reclamefilm over München). Rechts Münchens betonnen ge zicht: het Olympische dorp, dat er ogenschijnlijk wat schots en scheef bij staat. Op de derde foto is de bouw te zien van het doorzichtige kunst- stof-dak boven de tribunes van het Olympisch Stadion. Het is een be angstigende constructie, die vele miljoenen heeft gekost. lijps?': fc I :j •f—— J* J.4U..1K ff a 11 jSISBRBBQU EiF1 i- =5 Jm*

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 28