Nog meer vuurwerk Steeds meer HANDHAAFT Actie „Marie, word overvallen dan jaar RICHTLIJN wijzer" gestart geleden ABORTUS Brandkastkraker wil geen met justitie Eén op 360 autorijders dronken was Kamerlid Verwoert (DS’70): Minister Engels moet maar opstappen „GENEESKUNST” -i „zaken doen” In Schaken tegen de burgemeester Alphenaar r fir Beloning van 41,000 afgewezen Open brief vraagt regering politiek i HAARLEM Meisjes moeten even veel kunnen leren als jongens Arnhemse politie verbrandde pasfoto’s 3 tfBeschikking over kabel-tv is I i Lozen afvalwater wordt duurder „Dordrecht” in moeilijkheden LONG BEACH (Californië). Ontijdig vuurwerk pro Israel betuttelend" 2 VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 wmmmmmmmmmrmmfmmrmrrmmrfmmmmfmmmwmn Buit dit jaar 1,3 miljoen Reactie wmnmrnmrnrmmmmrmrmmmmmrfnmmwfrmfmmrmmmn wordt per 1 Januari 1972 Resultaat controle sinds 24 november: r 93 99 Kranten inschakelen i 1 l l Wegens inventarisatie en voorbereiding van de opruiming zijn wij maandag 3 januari a.s. de gehele dag GESLOTEN. N.V. HOUT- STEEN- BOUWSTOFFEN HANDEL HOUT- STEENWERF SMITS REIJNDERS KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 „Burendienst” UTRECHT Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst kan zijn richtlijnen met betrekking tot abortus provocatus niet veranderen, zoals de stuurgroep „Artsen Aktie Eerbiediging Mense lijk Leven” heeft gevraagd. Het hand haaft zijn standpunt, dat het onmo- lijk is een omschrijving te geven van „geoorloofde indicaties”. De artsen zullen in elk individueel geval moeten handelen naar beste weten en ver mogen. T v ïy 1 (Van onze onderwijsredacteur) ADVERTENTIE van (Van onze Haagse redactie) 1 tevens wensen wij u een voorspoedig en muzikaal 1972. 1 1 c va op kc va ui ve sc 1 1 Terugkerend tot de problematiek rond de plaatselijke en regionale kabeltelevisie, zegt hij: „Ik woon in Amsterdam-Osdorp, met bijna 50.000 inwoners een stad op zich zelf. Ik heb gemerkt dat talloze mensen vereenzaamd zijn, dat zij behoefte hebben aan contact. Door het moderne maatschappelijke werk is de ouderwetse burendienst uit de tijd geraakt. Mensen die hulp willen, kunnen alleen terecht alleen bij de maatschappelijk werkers, maar hun hulp is deze mensen vaak te professioneel. Plaatselijke televisie kan aan deze nood tegemoet komen. In een In een eerste persoonlijke reactie zei een van de leden van de stuurgroep, de Utrechtse zenuwarts dr. A. E. M. van der Does de Willebois, dat in elk geval is bereikt dat wat eerst in de richtlijnen min of meer als een kanttekening was opgenomen, nu centraal is gesteld en veel duidelijker is geformuleerd. De Nederlandse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten is nu zelfs niet meer neutraal, maar conformeert zich aan de politiek van andere EEG-landen, aldus de brief. Drs. Verwoert is van mening dat de regionale en plaatselijke dag- en nieuws- (Van onze correspondent) 1 J 1 ja m ge gc m m In ve to d( zii af di d« ga V( V£ de 2 3 1 1 1 i 1 d( ni w vi la vi d( 03 a< 03 m b< Vi VI k] gi d; t€ O1 V z< g h g r< n v o V d n v k v h b (Van onze correspondent) ZUTPHEN. Gevangenisstraffen van 4’/a en 4jaar heeft de officier van Justitie bij de Zutphense rechtbank geëist tegen twee mannen, die in de nacht van 30 op 31 januari 903.000 hebben gestolen uit het tegenover het politiebureau gelegen postkantoor in Apeldoorn. De hoofdverdachte, een 35-jarige auto handelaar uit Sneek, had bij het vooron derzoek aangeboden het resterende bedrag binnen één uur boven water te brengen als de officier van Justitie bereid zou zijn hem mede te delen welke straf hij zou krijgen en zou meewerken aan het be houd van zijn zaak in dumpgoederen, welke, naar wordt aangenomen, van het gestolen geld was gekocht. In dat geval zou hij ook bereid geweest zijn de namen van de daders te noemen. Later ontkende hij dit allemaal. Hij wen ste over de grote uitgaven welke hij na 31 januari deed en die totaal 139.000 gulden beliepen geen enkele verklaring af te leggen. De autohandelaar heeft wegens 17 in braken reeds 7 jaar in de gevangenis gezeten In 1969 kwam hij na 4 jaar gevangenisstraf voor enkele brandkastkra- ken in Friesland met een buit van bijna 400.000 gulden voorwaardelijk op vrije voeten. Hij kreeg toen tezamen met een medeverdachte 20.000 gulden voor zijn hulp bij het opsporen van het geld, dat in de Noordoostpolder vrborgen lag. Nu ging De stuurgroep had in een memorandum en in een gesprek met het hoofdbestuur gevraagd, de regering te adviseren de bestaande wetgeving niet te wijzigen en in de richtlijnen op te nemen dat binnen het medisch handelen geen plaats is voor het actief beëindigen van menselijk leven. De stuurgroep is vorige maand gevormd door vijftien van de 200 opstellers van de later door 2250 artsen mede ondertekende protestbrief tegen de abortusrichtlijnen van het hoofdbestuur. Tevredenheid heerst ook bij een andere grote vuurwerkfabriek in ons land, de koninklijke Nederlandse kunst- vuurwerk- en munitiefabriek A. J. Kat v/h Loeff in Leiden. Stafmede werker K. Chr. Hoekstein: „De ver kopen liggen aanmerkelijk hoger dan het vorig jaar. Maar een totale Nederlandse omzet valt erg moeilijk te becijferen”. Jongetjes speelden met vuur. De brand in een landbouwschuur op het landgoed De Dassenberg bij Steenbergen, is ver oorzaakt door twee 6-jarige jongetjes uit Antwerpen. Zij logeerden op het land goed en speelden met lucifers op de hooi zolder van de schuur. De schade wordt geraamd op 150.000, Vlam in de pan. In Veendam is donderdag middag een dubbele woning annex win kel van de familie M. Oosterbaan en de firma W. Hemmes grotendeels uitge brand. Elf personen zijn dakloos gewor den. De brand is ontstaan doordat de vlam in een pan met frituurvet sloeg. Morfinedieven. Inbrekers hebben een deel van de morfinevoorraad van het r.k. zie kenhuis in Dordrecht gestolen. Verdwe nen zijn 1030 ampullen met morfine en 1500 morfinetabletten. De dieven zijn binnengekomen door een openstaand tui melraam. Een aantal Amsterdamse raadsleden speelt een wedstrijd correspondentie- schaak met burgemeester Samkalden, die al geruime tijd in het ziekenhuis ligt. Hier de raadsleden Van der Eynden en Martini (r.) tegenover de lege stoel van hun tegenstander. De initiatiefnemers zeggen dat in alle lagen van de bevolking het meisje bij de jongen achterblijft, niet omdat het minder intelligent zou zijn dan de jongen, maar omdat het „maar een meisje” is. Haar rol is zodanig afgeba kend door ouders en leerkrachten, door de mentaliteit in de gehele maatschap pij, dat haar eigen aanleg niet ontwik- gehele markt. Op het het decoratieve vuur- het vonkenspel, erg in ook de fonteinen, de hij echter verder met zijn eisen. Hij wilde met de verzekeraars en de PTT zelf onderhandelen over de beloning. Het daarvoor beschikbare bedrag van 41.000 gulden was hem niet voldoende. De tweede verdachte, een 22-jarige koopman, eveneens uit Sneek, legde enke le dagen na zijn arrestatie een volledige bekentenis af en werkte mee aan de reconstructie van de diefstal. Op 13 januari doet de rechtbank uit spraak. Ook kreeg 1 op 10 weggebruikers voor de een of andere overtreding een proces verbaal. De cijfers zijn voor de politie vol doende aanleiding de verscherpte controle ook in de komende maanden voort te zet ten. Nederland telt zo’n 25 importeurs van vuurwerk, waarvan die in Leeuwar den en Leiden wel de grootste zijn. Op het ogenblik is er een flinke prijzenslag aan de gang. „We kunnen echter een behoorlijk toontje mee blazen”, aldus de heer Hoekstein, die ook weer enkele nieuwe Chinese ar tikelen zoals „grondbommetjes” uit China heeft ontvangen. De voorkeur naar vuurwerk met zowel knal-, licht- als geluidseffecten doet het vuurwerk van Nederlandse makelij, zoals gillende keukenmeiden, rotjes, zevenklappers en hefeirenes ook goed. DEN HAAG. Het lozen van afvalwa ter op rijkswateren wordt duurder. Het tarief van twee gulden per inwoner-equi- valent is per 1 januari 1972 gebracht op vijf gulden. Deze heffingen, die op 1 januari 1971 werden ingesteld op basis van de wet verontreiniging oppervlakte water, zijn bestemd voor de financiering van maatregelen, die deze verontreiniging bestrijden. DEN HAAG. Meisjes moeten net zo veel en net zo lang onderwijs kun nen volgen als jongens. De opvatting dat een meisje niet hoeft door te leren omdat ze toch gaat trouwen, moet doorbroken worden. Dat is de bedoe ling van de actie „Marie, word wijzer”, die gisteren in Den Haag werd ingeluid en die tot maart zal duren. Met veel affiches, een tv-programma, een „na- kijk-krant” en naar men hoopt met veel belangstelling van de ouders van dochters moet het volgens de organisa toren mogelijk zijn de schoolkeuze voor meisjes komend jaar een stuk in de goede richting te krijgen. 24.599 BUSSUM. In de afgelopen nacht is in Bussum een winkel in verfwaren uit gebrand, doordat vuurwerk ontplofte in verpakkingsmateriaal op de binnenplaats. De bovenverdiepingen wist de brandweer te behouden. Door de enorme hitte sprongen aangrenzende panden veel ruiten. DEN HAAG. „Altijd die betutteling van bovenaf, alsof ze alleen in Den Haag goede ideeën hebben en men plaatseljjk of regionaal niet verstandig zou kunnen den ken”. Dat zegt de socioloog drs. E. F. B. Verwoert, Tweede Kamerlid voor DS’70, in de fractie onder meer belast met cultu rele zaken. Hij maakt zich boos over de „betuttelende” kabel-TV-beschikking van minister P. J. Engels, die K.V.P.-bewinds- man. wie het volgens drs. Verwoert volle dig aan visie ontbreekt en die zijns in ziens „slechts teert op de resten van oud- minister Klompé”. Drs. Verwoert vindt dat minister Engels moet opstappen, hoewel een opvolger moeilijk is aan te wijzen. Hij vindt het Het hoofdbestuur noemt het „minder gelukkig” dat door de krachtige stelling- name van de stuurgroep tegen abortus provocatus naar buiten ten onrechte de indruk wordt gewekt dat het hoofdbe stuur ongenuanceerd vóór abortus zou zijn. Het hoofdbestuur herinnert eraan, dat volgens de richtlijnen alleen tot uitvoe ring van abortus provocatus als uiterste maatregel mag worden besloten als het na zorgvuldig afwegen van alle relevante factoren vrijwel zeker moet worden ge acht dat het laten voortbestaan van de zwangerschap nog ernstiger consequenties heeft. Bij deze botsing van plichten en dit conflict van belangen moet de arts naar eer en geweten, rekening houdend met zijn eed of belofte, op eigen verantwoor delijkheid een keus maken tussen twee kwaden. Enkele bestuursleden delen de opvatting -an de stuurgroep, dat alleen bij leven" gevaar voor de moeder tot abortus mag worden besloten. Maar zij vinden het onjuist, deze opvatting voor te schrijven aan alle Nederlandse artsen. Zij twijfelen niet aan de integriteit van artsen die vanuit andere maar eveneens te respecte ren inzichten handelen. Het hoofdbestuur zou het minder juist vinden dat een stringente wetgeving blijft bestaan die niét in overeenstemming is met de maat schappelijke opvattingen en het maat schappelijk gebeuren. Overigens zo zegt het is het een illusie te denken dat DEN HAAG Sinds de op 24 november aangekondigde verscherpte politie-controle op drankgebruik In het verkeer zjjn on geveer 40.000 bestuurders gecontroleerd. Gemiddeld 1 op 360 bestuurders verkeerde zodanig onder invloed, dat de politie verder rijden verbood. Prinselijk paar naar president. Prinses Beatrix en prins Claus zullen op 2 en 3 februari een informeel bezoek brengen aan de Duitse bondsrepubliek. Op 3 fe bruari lunchen zij bij bondspresident Heinemann. UTRECHT. Tien' Nederlanders heb ben in een open brief aan premier Bies heuvel de Nederlandse regering dringend gevraagd haar standpunt ten opzichte van Israel te herzien. Zij zijn teleurgesteld over de steun van Nederland aan de VN- resolutie van 13 december. Deze spreekt uit dat Israel zich voor vredesonderhande lingen moet vastleggen op een terugtrek king uit de in 1967 bezette gebieden. uitzending over b.v. de bejaardenzorg in de wijk zou kunnen worden voor gesteld dat de bejaarden, die op dat moment behoefte aan hulp hebben, opbellen naar particulieren die deze nood willen leni gen”. Bovendien gelooft drs. Verwoert dat de bevolking van een wijk, stadsgedeelte of dorp graag op de hoogte is van nieuws in de ruimste zin uit de eigen buurt. „Televi sie is het aangewezen Informatiemiddel daarvoor, veel meer dan radio, al schijnt lokale en regionale radio stukken goedko per te zijn. Als men de kijkers naar lokale televisie niet wil belasten met de kosten van de uitzendingen, dan moet er een vorm van commerciële lokale televi sie komen. Via kabel-tv zou men delen van ge meenteraadsvergaderingen en bijeenkom sten, waarin de problemen van de wijk een rol spelen, moeten uitzenden. In 1971 mislukten 24 van de 116 over vallen. „Voorkeurdagen” voor overvallers zijn de vrijdag (90 maal de afgelopen zes jaar), de donderdag (ruim 50 maal) en op woensdag (ruim 40 maal). Volgens majoor K. de Maat van de districtsrecherche van de rijkspolitie in Breda zal er in de komende jaren nog geen duidelijk halt aan het aantal over vallen op geldinstituten kunnen worden toegeroepen. De beveiliging laat in vele gevallen te wensen over. Dat geldt met name voor de PTT-kantoren- De reeks overvallen werd gisteren uit gebreid met Wilnis (bij Mijdrecht), waar een 25-jarige Amstelveense student met een speelgoedpistooltje het postkantoortje binnendrong en 800 buitmaakte. De poli tie pakte hem drie kwartier later. De student bekende ook overvallen op de postkantoren in Noorden (bij Nieuwkoop), in Loosdrecht en in Rijnsaterwoude (bij Leiden). Buiten de reeks overvallen op geldinsti tuten vallen die in Haarlem (waarover u elders meer leest) en in Amsterdam, waar drie mannen gistermiddag bij een bijkan toor van De Telegraaf op de Nieuwezijds Voorburgwal f 2000 aan geld voor loon zakjes buitmaakten. De tien stellen dat een anti-Israel poli tiek in strijd is met de opvattingen van de overgrote meerderheid van het Neder landse volk. handhaving van de bestaande wetgeving het effect zal hebben dat de stuurgroep ervan verwacht. Onder uitdrukkelijk behoud van het uitgangspunt dat geen enkele arts die abortus provocatus principieel afwijst, verplicht kan worden deze ingreep te verrichten, acht het hoofdbestuur het on aanvaardbaar en in strijd met de eisen van de geneeskunst, de artsen te verbie den hun medewerking te verlenen waar deze nodig zou zijn. Het acht het onjuist de richtlijnen zo te interpreteren dat vrij wel ieder menselijk motief als een geldige „medische” indicatie zou kunnen gelden. BEACH (Californië). Het ton metende vrachtschip „Dor drecht” van de stoomvaartmaatschappij „De Maas” drijft ter hoogte van de Mexi caanse kust ver in de Stille Oceaan zon der motorvermogen. Als gevolg van een defecte pomp is de machinekamer onder gelopen. Het is rustig weer en er bestaat volgens de Amerikaanse kustwacht geen gevaar voor de 35 bemanningsleden. De „Dordrecht” is met een lading steen kool op weg van Virginia naar Japan. ARNHEM. De Arnhemse politie heeft duizenden pasfoto’s, die op het hoofdbureau lagen opgeslagen, verbrand. De foto’s waren afkomstig van inwoners, die tot en met augustus van dit jaar een paspoort hadden aangevraagd, en daarbij ten stadhuize drie pasfoto’s moesten afge ven. Eén van deze portretjes verdween in het politie-archief en werd daar opgesla gen. Bij de grossiers in Nederland was met name vraag naar het duurdere vuur werk. Het kwalitatief goede Chinese vuurwerk beheerst zoals ieder jaar vrijwel de ogenblik is werk, zoals trek. Maar Chinese minirotjes en de vuurpijlen doen het erg goed, aldus de heer De Bruin. De VN-resolutie moedigt Egypte aan de oorlog te hervatten, zo stellen zij. De open brief is getekend door mr. C. Ch. Aalders, voorzitter van de Nederland se Vereniging van Ex-politieke Gevange nen, ds. C. B. Bavinck, gereformeerd pre dikant, prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar aan de rijksunoversiteit te Leiden, ds. J. W. van der Hoeven, voorzitter „Near East Mission”; Jeruzalem, dr. G. A. Kohn- stamm, Velp, dr. F. J. Krop, voorzitter genootschap NederlandIsrael, prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, mgr. dr. A. C. Ramselaar, Utrecht, ds. A. A. Spijker boer, studentenpredikant te Amsterdam en ir. H. A. Robbe, Groskamp, Utrecht. i keld wordt en haar keus belemmerd. Bovendien krijgt zij niet de stimulans voor het ontwikkelen en gebruiken van haar mogelijkheden die de jongen wel krijgt. De VARA zal in het programma „Een zoen van de juffrouw” op 4 januari aandacht geven aan „Marie, word wijzer”. In dat programma komt de keuze van het voortgezet onderwijs aan de orde. Daarbij zal op de achter stelling van het meisje de nadruk wor den gelegd. Uit een onderzoek is gebleken dat 63 percent van de ouders van een dochter niet hebben nagedacht over de school keuze voor hun kind. Bij ouders van jongens was dat percentage 45. Volgens het NVV-Jongerencontact ontvangen 120.000 meisjes tussen 15 en 17 jaar geen enkele vorm van onder wijs, terwijl in dezelfde leeftijdsgroep slechts 58.000 jongens buiten alle on derwijs staat. De groep 15-jarigen, die nu deel-leerplichtig is, maat zich aan die leerplicht onttrekt, zou voor het merendeel uit meisjes bestaan. DEN HAAG. „Bij onze voorberei dingen rekenden we op een geringe re verkoop, gezien de teruglopende conjunctuur. Maar tot onze verba zing is er meer verkocht dan in 1970. De nabestellingen waren vooral in de afgelopen twee weken groot”. Dat verklaarde donderdag de heer P. A. de Bruin, directeur van de eerste N ederlandse kunstvuurwerkf abriek v/h J. N. Schuurmans uit Leeuwar den. Een exact bedrag van de totale uitgaven in Nederland aan vuurwerk kon hij niet geven, „maar aangeno men dat in 1970 circa 13 miljoen gulden werd besteed aan vuurwerk, ligt dat bedrag voor 1971 weer een aantal percenten hoger”. vreemd van deze minister, dat hij die beschikking heeft uitgevaardigd zonder er de omroepdeskundigen van de regerings partijen in te kennen. Hij is dan ook niet gelukkig met deze minister om verschil lende redenen, die niet alleen met de omroepproblematiek te maken hebben. Deze minister heeft alleen wat beleids punten van mej. Klompé klakkeloos overgenomen. DRS. E. F. B. VERWOERT bladen bij de kabel-televisie zullen moe ten worden betrokken. „Die media bijten elkaar niet Ik zie pers, radio en televisie eerder als een eenheid”. Vervolgens laat drs. Verwoert nog eens zijn afkeer van het huidige omroepbestel blijken. „Je hebt het kunnen zien aan die miljoenenbrand in die Bussumse studio. Alles was ver nield, maar de uitzendingen gingen ge woon door. Dat betekent toch dat ze bij het huidige zuilensysteem kennelijk alles vijf-dubbel hebben. Trouwens, over het op de helling zetten van het omroepbestel gesproken: Als je K.V.P.-voorzitter De Zeeuw hoort zeggen dat de K binnenkort van K.V.P. af moet, waar blijft dan de K van KRO? of de C van NCRV”. Ondanks de belofte, die de regerings partijen in het regeerakkoord hebben gedaan om de omroepwet niet te „beroe ren”, voelt DS’70 zich door de ontwikke lingen met de lokale kabel-TV en de daarop betrekking hebbende beschikking „opgesloten”. Drs. Verwoert zegt daarover: „Wij vinden dat minister Engels het re geerakkoord aantast. Toch maken we van die omroep geen halszaak waar het kabi net over struikelt”. - HAARLEM. In 1971 zijn tot nu toe niet minder dan 118 geldinstituten (ban ken, postkantoren, grenswisselkantoren) en -transporten overvallen. De 274 over vallers gingen er met ruim f 1,3 miljoen vandoor. De recherche wist 74 daders aan te houden. Er werden 45 overvallen opge lost ((38,7 percent). Overigens zijn de tientallen (roof-)over- vallen op kantoren, pompstations, waren huizen, winkeliers en burgers in deze cijfers niet verwerkt. Er is een toenemende „overval-activi- teit”: in 1965 waren er 4 overvallen, in 1966 10, in 1967 8, in 1968 31, in 1969 48 en in 1970 46.

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 2