Gijsbert Japicx: Fries Supersister in mooi maar moeilijk Na reeks inleidingen in de Waag CONGRES IN HAARLEM OVER MACHTSVERHOUDINGEN DANK GD an en dingen I mwmmnmm/rff/mmmnfm K na stereo-studio hij Hoijenhi jl BRANDPREVENTJE mensen UW BANDENADVISEUR! EBanden POP IN HAARLEM Derde Keukenhof- bosloop in Lisse P a R a D e Radio Op initiatief van Teach-in komitee «Service ■Il A\ EXAMENS i I GOODYEAR HOGENBUL ■fa, TJi lig. X I VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT o Debat Kwant-Kruithof HAARIEM TEL 325303 UITLIJNEN - BALANCEREN REPARATIE SCHOKBREKERS Breng een dezer dagen een bezoek aan onderstaande KIP caravandealer in uw omgeving. Interessante shows met de nieuwste modellen toer- en stacaravans. Officieel hoofddealer: EEN KLEIN STUKJE FRIES LAND in Haarlem: de toneelver eniging Gijsbert Japicx. Een groep je mensen, Friezen, die met elkaar steeds weer Friesland halen naar deze stad. Die met elkaar plezier hebben op de repetities en de uit voeringen en dan weer Fries pra ten. Souffleuse mevrouw A. Smid- GEBR. VAN TILBURG, Kruisweg 697 - Hoofddorp - Tel. 02503-6706 LOODGIETERSBEDRIJF FA. WIJTKAMP en VAN GELDORP tuwnumHafueuuMunuMtuuan ENNEMERLAND leidsevaart 252—256 onze oren doet klapperen. „Als ik m’n man op z’n werk bel, ant woordt hij consequent in het Hol lands” zegt ze verontschuldigend. cat° wh Ls Anema praat Nederlands tegen ons, als ze ons vertelt over de ver eniging. Maar haar stem verraadt het noordelijk accent („Ja, ik ken beter Fries”) en als ze moet op bellen, praat ze volbloed Fries, dat Branding w «ii I j i MM i fl 1 JfSl ADVERTENTIE (Van onze correspondent) 1 1 .Afl/VVVVVVVVVVVVVVVVVV\AA/VVVVVVW.rw;WWWVVVVVWVVVVV^ 9 it 3, k, ADVERTENTIE RIDDER el. Sfeervol Algemeen r rook nooit in bed! (Van een onzer verslaggevers) Vuurwerk 1 ADVERTENTIE AJMMWVMVWVMUWUUVVMWVUWWMUIAAAJUWIIUUMWWMVMUVUWUUWMilUWl^^ Ik ben „brandpreventje” Je weet wel, van de drie O’s Vlam in de pan gebruik nooit water voor het blus sen! Je n. H. II, DELFT. Geslaagd voor het doctoraal examen werktuigkundig ingenieur A. O. T. de Vries, Haarlem en A. Weststeijn, Over- veen. ZEIST. Geslaagd voor het examen wiskunde MO-A mevrouw S. Verduyn Lunel-Fokkema te Haarlem en C. M. Tem- me te Assendelft. bescherm gezicht en ogen met de andere arm tegen vlammen en op spattende olie of vet laat deksel of ander middel voor afdekking op de pan zitten totdat hij voldoende is afgekoeld. Te snel verwijderen van de afdekking kan de hete olie of vet lucht geven, waardoor de substantie weer vlam vat. waarschuw zo spoedig mogelijk de brandweer dit afdekken altijd zo uitvoeren, dat de vlam van u afgedrukt wordt controleer of de reduceerinrichting voor 100% in orde is. bij gebruik van gasflessen er altijd voor zorgen dat ze nooit op een brandende kachel of een brandend fornuis worden geplaatst. Tegen een dergelijke behandeling zijn ze niet bestand: meestal volgt er een ex plosie. geen kachel aansteken die nog heet is; wacht ermee tot hij is afgekoeld. )e le 12 n, el. e 1. Leeuwerikstraat 52 Tel. 37 35 77 En vraag ons nou niet wat er op dat bord staat 8 3g g. ■n, el. i. i. r. 4. 7, sluit de gaskraan af, dan dooft het vuur onder de pan de brandende pan afdekken met een groot deksel, een deken of dweil. Bescherm hand en onder arm door ze in een doek te wikke len. Al 70 jaar bestaat Gijsbert Japicx In het Haarlemse. Eerst als zanggroep toen als toneelvereniging. Hoe is het ontstaan? Mevrouw Smid: „Een groepje mensen dat door omstandigheden ge dwongen was buiten Friesland te wer ken, kwam hier bij elkaar. Zo verging het ook mij: Ik kwam hier alleen als Friezin, nou wat doe je dan? Je zoekt andere Friezen. Ik heb nou 14 jaar niet gespeeld en ben nu weer aan het souf fleren. M’n man speelt mee”. onmacht een dusdanige rol in onze sa menleving. dat wij er steeds opnieuw mee worden geconfronteerd,” aldus het comité. Met het nu opgestelde discussieprogram ma hopen de organisatoren tenminste een terreinverkenning op het gebied van de machtsproblematiek te bieden. Met het programma wil het comité het enigszins vrijblijvende karakter van een discussieavond met inleiding over een toe vallig onderwerp ombuigen naar een con sequent werken aan het formuleren van een kritische maatschappijvisie, gericht op een democratisering van de samenleving. De avonden beginnen om acht uur ’s avonds. Plaats: Waagtaveerne, tenzij an ders vermeld. ADVERTENTIE Voor C.V. GASVERWARMING - SANITAIRE INSTALLATIES - DAKBEDEKKING SHOWROOM SANITAIR bij Fa. v. d. Meij de Bie Kleine Houtstraat 1 zw HAARLEM. Het Haarlems Teach in comité heeft een groot aantal inleiders aangezocht gedurende de eerste helft van volgend jaar in de Waagtaveerne te ko men praten over „Macht en machtsver houdingen.” Het is de bedoeling om dan in de tweede helft van 1972 gezamenlijk met andere groepen een congres te hou den waarop men de tot dan toe gevoerde discussie in concrete actie wil vertalen Bjj verwarming In de wintermaanden wordt veel bij- verwarming gebruikt, omdat talrijke kamers geen centrale verwarming be zitten. Voor die bijverwarming wordt in de regel gebruik gemaakt van elek trische straalkachels, butagas- en/of petroleumkachels. Neemt u dan de vol gende regels in acht: plaats brandende kachels niet te dicht bij bedden, banken, kasten, gordijnen enz. zorg voor een deugdelijke verbin- dingsslang tussen gasfles en kachel; hij moet voorzien zijn van verbin- dings klemmen. geval de eer toe een klein uur Lang echte muziek gemaakt te hebben. Dat de zaal ook daarvoor maar een mager applaus over had, ligt niet aan Supersister, maar aan het verwachtingspatroon van de meu te zelf. Ik kon me niet aan de indruk onttrek ken dat deze zaal met voor het overgrote deel 15- en 16-jarigen, alleen door een hard rock- of stampende bluesgroep tot laaiend enthousiasme gebracht had kun nen worden. Supersister behoort tot geen van beide categorieën. De groep leeft zich uit in avantgardistische pop en doet dat voortreffelijk. Met name Marco Vrolijk toonde zich een uitstekend drummer die moeiteloos van het ene in het andere ritme overscha kelt. Niet bepaald geschikt om een zaal aan het deinen te krijgen, maar wel erg knap. „She was naked” een „oud” singlehitje van Supersister bleek het nog altijd goed te doen, maar het best was het viertal op dreef in het laatste nummer,„Wow, wow, wow”. Aangekon- digd als een „intelligent lied” vanwege de veelzeggende tekst „Wow, wow, wow” bleek het een stevig aankomende parodie op het gevestigde popwezen met al zijn achtergrondkoortjes en uitgemolken pia noloop j es te zijn. FERRY TROMP Het programma: 24 januari prof. dr. R. F. Beerling: „Macht, geweld en agressie,” 31 januari dr. G. P. A. Braam: „Macht en invloed,” 7 februari prof. dr. J. Berting: LISSE. Wij vernemen dat door de Spartaan-Bollenstreek op zondag 9 janu ari de 3e Keukenhof Bosloop wordt ge houden, waarvan de start zal plaats vinden om 13.00 uur bij het clubhuis van de Spar taan op het Gem. Sportpark te Lisse, Spekkelaan. Bij voorinschrijving bedraagt het inschrijfgeld 2.00, daarna 2.50 bij de volgende adreessen: M. M. van Steijn, Wagenstraat 26, Lisse; J. Th. Looijesteijn, Dorpsstraat 50, Noordwijkerhout. gebruik wasbenzine voor het ver wijderen van vlekken bij voorkeur in de open lucht. Blijf ver weg van vuur, zoals sigaar, sigaret, gasfor nuis en waakvlam van de gasgeiser. Gebruik voor het ontvlekken liever een onbrandbaar reinigingsmiddel. Kijk uit bij het ledigen van asbak ken. Ruim peukjes op voordat u woning of werkruimte verlaat. Doe peukjes nooit in een bakje van plas tic of papier of in een prullemand. Ruim ze op in een vuilnisemmer of asverzamelaar. „Een werkelijk maatschappelijk rele vante discussie over de ongelijke verde ling van de macht, de verwerping of de aanvaarding van machtsverhoudingen en machtsuitoefening is nog nauwelijks op gang gekomen, ook al spelen macht en Hogenbijl heelt op z’n tweede etage een speciale stereo studio, waarin u alle mogelijke en bijna onmogelijke stereo-apparatuur kunt vinden. Kom ’ns langs om vrijblijvend te knutselen met knopjes, adviezen te vragen en te luis- av/ok /-» Iiietrïror» I - wijs kleine kinderen op de gevaren van het omstóten van kachels. Hebt u vuurwerk in huis, let er dan vooral op dat het goed en veilig is op geborgen. Kleuters moeten er niet bij kunnen en bij het aansteken dient u zich verwijderd te houden van hooi schuren, rieten daken enzovoort. Houdt honden en katten thuis. Zij raken in paniek door vuurwerkknallen en lopen weg als ze buiten zijn. We deden vorige week een beroep op u om de mensen in de Huizen van Be waring met de feestdagen niet te vergeten. Daar kregen we deze reactie op: „Als tijdelijke bewoners van deze huizen, voelen wij ons verplicht langs deze weg uiting te geven aan onze gevoelens van dank. Spontane bijdragen van vele bekende en onbekende weldoeners hebben het mogelijk gemaakt dat de directie en het personeel ons een groots kerstfeest hebben kunnen aanbieden. Ofschoon door deze inspanning van zoveel mensen de vele negatieve randeffecten van het gevangeniswezen niet zijn weggenomen, menen wij toch onze waardering te moeten uitspreken voor hen die binnen de beperkte mogelijkheden gedaan heb ben wat ze konden om ons enkele onvergefelijke dagen te bezorgen. Wij hopen dat onze dankbetuiging er iets toe bij kan dragen om de muur tussen ons en de samenleving een heel klein beetje lager te maken!” Ondertekend: de gedetineerden Huis van Bewaring 2. Een vorm van overdreven chauvinis me opperen we voorzichtig. Ze be grijpt dat we op dat idee komen. Ze wijst erop dat het óók betekent het bestaansrecht van het Fries te accen tueren. „Het frappeert me dat het mo gelijk is in deze tijd van onverschillig heid en vervlakking dat een groep men sen uit idealisme en gewoon uit vrije tijdsbesteding samen komen. Ondanks de veranderde tijden blijft dit stukje Friesland in Haarlem bestaan. Met ouderen, die de Friese cultuur willen bewaren, maar ook met jongeren”. Niet iedereen is in Friesland geboren. Opvallend is juist dat ook mensen die hun jeugd helemaal niet in Friesland doorbrachten, meespelen. „Ze spreken vernederlandst Fries”. Gijsbert Japicx (was een bekende vroegere Friese schrijver) bestaat al weer zo’n 70 jaar. Ruim 350 leden zijn er, veel papieren leden, veel mensen die alleen maar komen als publiek op de uitvoeringen. Ongeveer tien man spe len zelf. „Vorig jaar hebben we een enquête gehouden onder de leden. We hadden toen een musical gespeeld in het Fries. We vroegen wat men wou: dit soort spel, modern, of oud, of liever alleen maar kienavonden. Het bleek dat het merendeel een oud stuk wilde. Het werd „De lange jacht”, een stuk van eind '40. Er worden nog maar weinig nieuwe Friese stukken geschreven, je valt altijd terug op oudere stukken”. Is er nou sprake van het bijna spreek woordelijke stugge karakter van de Friezen? Ze lacht. „Nou ja Friezen zijn toch wel vasthoudender, punctue- ler hoor. Kijk maar naar de repetities, ze komen altijd op tijd en ja is ja en nee is nee. Je kunt altijd op ze rekenen”. Mevrouw Smid-Anema is vol optimis me, ook al zijn er altijd mensen die zeggen dat Gijsbert Japicx wel over de kop zal gaan. En ook al is Friesland dichtbij door alle wegen en Afsluitdijk en lijkt Fries hier overbodig. „Ik ge loof” zegt ze, „dat zolang er mensen zijn die met hun totale inzet in goede harmonie samen iets willen doen in een Friese sfeer, Gijsbert Japicx voorlopig nog wel zal bestaan”. En tegelijk uit ze de wens dat er nog heel veel Friezen in Haarlem zijn die de toneelvereniging niet kennen en zich nog willen aan sluiten. Dat kan dan, het adres van de secretaresse is: mevrouw Bijl Schmidt- De Vries, Leidsevaart 92, telef. 325996. I U speelt met vuur ja heus, met die kerstboom met echte kaarsjes, en met die verrukkelijke kalkoen, die fondue en dat lekkere extra kacheltje. „Brand preventje” stuurde ons een aantal cij fertjes, waaruit blijkt dat brand door spelen met vuur in de periode van 1963 t/m 1970 toenam met 80%, terwijl brand veroorzaakt door schoorstenen aan de minderende kant is en oliepro- dukten als brandoorzaak vrijwel con stant blijft. Het is vakantie en het is vuurwerktijd. Het is koud en de kachel is aan. Er zijn feestdagen en u maakt bijzondere dingen. Brandpreventje geeft u de volgende tips: HAARLEM. Vooropgesteld moet na tuurlijk worden dat het initiatief van he> Stedelijk Tieneroverleg in Haarlem on- hier popconcerten te organiseren, zeer lof felijk is en dat ik hoop, dat er nog vele zullen volgen. Maar daarbij dient dat dan gelijk gezegd, dat de keus van gisteravond op zijn minst ietwat ongelukkig is uitge vallen. Q’65 was om te huilen zo slecht. Niet om aan te horen. In een wanhopige po ging om het volslagen gebrek aan kwali teit en orginaliteit weg te moffelen, wer den alle versterkers wagenwijd opengezet. Het resultaat was een orgie van geluid waarover geen muzikaal oordeel te vellen is, simpel en alleen omdat het geen mu ziek was. Voor de Haarlemse Mr. Mozes, die daarna optrad, geldt helaas ongeveer hetzelfde. Ook hij zocht het in schreeuwe rig geluid, waartegen zo bleek uit de reacties in de zaal ook de geharde trommelvliezen van de 850 jonge luiste raars niet bestand bleken. Veel beter was geluxkig na de pauze de Haagse formatie Supersister. Robert Jan Stips (orgel, zang) Sacha van der Geest (fluit), Ron van Eek (bas) en Marco Vrolijk (drums) produceerden een gaaf, uitgebalanceerd geluid. Hun komt in ieder teren... Veel te luisteren! f£/VLUISTERRUKE ZAAK Oude GróenmarkfCi-28 Haarlem tel 32 4603 „Beeld en beleving van machtsongelijk heid,” 14 februari J. Foudraine en Carel Muller: „Ziekte als onmacht,” 21 februari J. C. M. Greep: „Macht en gezag,” 28 februari dr. H. Wallenburg: „Machtsonge lijkheid en medezeggenschap in het be drijf,” 3 maart debat prof. Kwant en prof. Kruithof over „Geweld en macht” (plaats: tuinzaal Concertgebouw), 6 maart dr. A. Lange: „De autoritaire persoonlijkheid en zijn functioneren in de maatschappij,” 13 maart J. Smits: „Evaluatie,” 20 maart discussie over „Invloedsstructuren van po litieke en economische elites in Neder land,” 27 maart drs. M. Racz: „Elite en machtsvorming in Oosteuropese staten”, 3 april Tom de Booy, discussie; 7 april A. de Swaan: „Machtselite en oppositie,” 10 april prof. dr. W. A. A. M. de Roos: „Economische machtsorganisaties,” 17 april prof. dr. Hoefnagels: „Macht en recht,” 24 april J. Smits „Evaluatie,” 8 mei dr. H. Ph. Milikowski: „Emancipatie en onaangepast gedrag,” 15 mei drs. A. Pe per: „De emancipatie van de arbeider,” 29 mei dr. M. J. Broekmeyer: „Bedrijfsdemo- cratie, de arbeidersraad in Joegoslavië”, 5 juni prof. dr. W. F. Werthiem: „Evolutie en revolutie”, 12 juni drs. B. H. J. Evers: „Machtsverhoudingen binnen het onder wijs,” 15 juni drs. Jac. Vroemen: Demo cratiseringsbewegingen in woon- en werk milieu,” 19 juni Henk Schram: „Elemen ten in/van sociale actie”. 26 juni J. Smits: „Evaluatie.” Men kan tevoren inschrijven voor de serie, maar men kan ook naar een avond afzonderlijk gaan. Informaties over de discussieavonden: Global Village Book shop, Cornelissteeg 15 in Haarlem, telefoon 311259 (russen negen en zes uur) en (na zes uur ’s avonds): 255939 (J. Michels). Er is een groeiende behoefte aan kaarslicht merkbaar, omdat dit in do huidige wereld vol glas, staal en beton meer sfeer schept. (Hebt u de boom nog staan vanavond?) Bij gebruik van kaarsen vooral letten op: Vrjjdag 31 december: 20.00-24.00 uur: Oudej aarsavondprogramma waarin ver schillende actuele onderwerpen van het afgelopen jaar, tussen de oliebollen en appelflappen door, nog eens ter sprake zullen worden gebracht. O.a. een ge sprekje met Han Rensenbrink over de actie Artis moet blijven; de Haarlemse kunstijsbaan; De Eenden rally en nog veel meer. Tevens vele telefonades en verzoekplaten. Reportages: Rob Joppe, Arjan Burggraaf, Gebrand van Veen, Elly Compiet en Kees Meyer. Presenta tie Bert Timmerman. Techniek: Theo Kohier. Zaterdag I januari: 12.00-13.00 uur: Het traditionele Nieuwjaarsconcert door het Weens Philharmonisch Orkest o.l.v. Willy Boskowsky. Techniek: Hans Schipper; 20.00 uur: Een Nieuwjaars concert samengesteld door Jan Stee man en Frank van de Bogaard. Tevens van Parades sportverslaggever Theo Plasschaert een verslag van de vanmid dag gespeelde voetbalwedstrijd HFC Old Internationals en de nieuwjaarstoe spraken van de directieleden uit de 4 Haarlemse ziekenhuizen. Techniek Henk Groffen. 21.30 uur: Klassiek, werken van J. S. Bach. 21.50 uur: Dagsluiting door rector Rutte. Zondag 2 januari: 20.00 uur: Sport- parade - Theo Plasschaert en Arjan Gelder. Als gast is vanavond in de studio Boudewijn Ridder, speler uit het 1ste team van de badmintonclub Duinwijck. Techniek Ron Graatsma.' 21.30 uur: Klassiek - werken van J. Haydn. 21.50 uur: Dagsluiting. Maandag 3 januari: 20.00 uur: Nieuws. 20.05 uur: Anne Haverkort en Arjan Burggraaf met spotlight op een caba retier; C.O.B. (cultuur op bed) met een gedicht of boekbespreking; Telefonade en vele verzoekplaten. Techniek Gerard Hogendijk. 21.30 uur: Klassiek - werken van J. S. Bach. 21.50 uur: Dagsluiting. Dinsdag 4 januari: 20.00 uur: Nieuws. 20.05 uur: Spontaan Ontstaan - waarin plaats kaarsen niet te dicht bij gor dijnen en andere gemakkelijk ont vlambare materialen (papier en plastic) kleine kinderen mogen zich niet meester kunnen maken van bran dende kaarsen, lucifers en aanste kers; voorzichtig zijn met zg. kerststuk jes; ze bevatten veel brandbare onderdelen. uw horoscoop; Op de 78-toeren toer, I Bert Timmerman; Welfare, gepresen- teerd door zr. Monique en mej. Rozema. Telefonade en vele verzoekplaten. Pre- sentatie Hans Verheul. Techniek Oebele Smeding. 21.30 uur: Klassiek - werken van G. P. Telemann. 21.50 uur: Dagslui- ting. I Woensdag 5 januari: 20.00 u.: Nieuws. 20.05 uur: After Eight - met berichten uit het ziekenhuis; Op de Blits toer - Paul Blitz, nieuwtjes op platengebied; Actualiteiten; Telefonade en vele ver- zoekplaten. Presentatie Elly Compiet en |l Kees Meyer. Techniek Theo Kohier. I 21.30 uur: Klassiek - werken van G. F. I Handel. 21.50 uur: Dagsluiting door rec- I tor Körver. I Donderdag 6 januari: 20.00 uur: Nieuws. 20.05 uur: Magazine - Verzoek- I jes en Telefonade; 2 interviews met I kleuters „Waar heb je het afgelopen I jaar het meeste van genoten?” en met I bejaarden: „Hoe bracht u vroeger de feestdagen door?” Presentatie Ludy Mesman en Rob Joppe. Techniek van Hans Schipper. 21.3Q uur: Klassiek - ;l werken van W. A. Mozart. 21.50 uur: ;l Dagsluiting door rector De Jong. Oudejaarsdag: Huize „Orchidophilia”, I Aerdenhout, 18.30-20.00 uur: Nieuw- I jaarsgroeten en verzoekplaten. I Huize „Convalesco”, Bloemendaal, 15.00-16.30 uur: Nieuwjaarsgroeten en verzoekplaten. „ClarakMniek” Zandvoort, 18.00-20.15 uur: Nieuwjaarsgroeten en verzoekpla- ten. Huize „Erica”, Haarlem, 18.30-19.30 uur: Groeten en veel muziek. I Huize „Horizon”, Hoofddorp, 18.00- I; 19.00 uur: Hoogtepunten en verzoek- I platen uit 1971. I Nieuwjaarsdag: Huite „Eykenhove”, Hoofddorp, 17.30- 18.30 uur: Nieuwjaarsdagprogramma I met verzoekplaten. I 2 januari 1972 Huize „Meerstede”, Hoofddorp, 15.00- 16.00 uur: Nieuwjaarsprogramma met verzoekplaten. lAAAAAAAAAA^AAAAAAA/UUVViAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVU\AAAZVUVVVKAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAAAAA/UV«AA ||®»- -i L A

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 7