HILLEGOM CHARME VERNIETIGD 'W Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij DOOR GEBREK AAN VISIE HEEFT Schrijver A. M. Hulkenberg in historische uitgave: U kunt zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank U Boerenleenbank o f Schoolvoetballen in Zandvoort winkeliers Interkerkelijke paaszangdienst H. van Wamel nam afscheid van HLS Gemeente krijgt bloembakken van J aarver gadering christelijke scholen Oudervereniging Overveen bijeen (Van onze stadsredactie) UIT STAD EN STREEK 4^ ^^9^9 Hl ■i JmI 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 25 MAART 1972 '1 HEIMWEE - TROOST PARADIJSJE 3000 vestigingen 11 Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. de bank voor iedereen Mil 1 liMlBiilP ilill i veel goeds voor straks AfWWWVVVVVWVVVVVVVIMAMVVWVWWVWWWVMVIMWMNMMtf «WmMMAftftfVVVVWMAMVIAAMWVWVWVWlAAMMVVWlAniVVVWWVVWWWVVWVMWWVWWVWWMWVVIMVVWVWWVVIAAM ADVERTENTIE A r W- Een plaatje als dit onderschrijft de lofzangen die op Hillegom zijn aangeheven. Het toont de Beek brug of Hillegommerbrug vlakbij het raadhuis. Op de achtergrond is de toren van de hervormde kerk zichtbaar. (Van onze correspondent) LISSE De vereniging voor christelijk- nationaal onderwijs in Lisse heeft gister avond haar jaarvergadering gehouden. De heer Van Randen schetste in zijn inleiding de moeilijkheden bij de personeelsbezet ting. De heer Quak hield een betoog over de dramatische expressie op de basisschool. De vergadering werd opgeluisterd door blokfluit- en accordeonspel van een groep kinderen. Collecte. De opbrengst van de collec te voor de christelijke vereniging tot ver pleging van langdurig zieken „Het Zonne huis” is 7056,35 geworden. (Van onze streekredactie) BENNEBROEK De jaarlijkse inter kerkelijke paaszangdienst in Bennebroek is op zondag 2 april om 19 uur in het kerk gebouw van het psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang. Het thema van de dienst is: „Een groot geheim wordt aan velen ver teld”. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. „Door volkomen ge brek aan visie heeft Hillegom zijn eigen charme vernietigd en daarbij de kip die thans gouden eieren zou kun nen leggen, geslacht. Nu schudden we wel het hoofd over zoveel doctrinair en „rechthaberisch” doorgezette vernie ling, maar wie zonder meer aanvaardt, dat de laatste bomen in de dorpsstraat straffeloos worden gerooid, de Hout tuin steeds meer ontluisterd wordt en een afgrijselijk etalageraam scheel en krijsend een plaats in de gevelwand aldaar komt innemen, wie verder moeite heeft om huizen als het Hof en het aloude schoutenhuis op de hoek van de Molenstraat als monumenten- in-zin-der-wet te aanvaarden en wil beknibbelen op groenstroken bij de nieuwbouw, die kan er zeker van zijn, dat over hem later nog veel meer het OVERVEEN De oudervereniging van de „Stichting Katholiek Kleuter- en Basis onderwijs Overveen” houdt dinsdag 28 maart om 20.30 uur een bijeenkomst voor de ouders van de Mariakleuterschool en de Aloysius-Mariaschool. De bijeen komst wordt gehouden in gebouw Domi aan het Zandvoorterpad 10 in Overveen. Bempden. Op het oorspronkelijke ontwerp komt ook het Hillegomse wapen, drie lelies met een balk voor. Het zal Hulkenberg goed doen te weten, dat voor het plein tje met de pomp (de Houttuin) Dit alles zorgde er in vroeger tijd voor dat op Hillegom veel lofzangen zijn aangeheven. „Is er inderdaad een dorp in ons vaderland, dat op vrucht baarheid. schoonheid en vermakelijke ligging roem kan dragen, dat op de edelste voortbrengselen der Natuur i Met deze scherpe veroordeling in een voorwoord opent de Lissenaar A. M. Hulkenberg het boekje ,,’t Vermaak- lijk Hillegom,” waarin aan de hand van vele oude prenten herinneringen worden opgehaald aan het Hillegom van vroeger. De schrijver constateert dat van veel van de schoonheid van wel eer maar bitter weinig is overgebleven. Wie deze uitgave van Repro-Holland in Alphen aan de Rijn doorbladert komt tot dezelfde conclusie. Niet alleen is veel van de lommerrijke begroeiing verdwenen, maar ook een aantal prachtige buitenverblijven als Els broek, Treslong, Weresteyn en Hor- stendaal bestaan niet meer. Voorgangers zijn ds. A. van Zuylen en de heer G. H. N. Germans. Medewerking wordt verleend door het Oratoriumkoor Bennebroek onder leiding van Richard Heidema, de sopraan Marijke de Smidt en de alt Annelies Nijdam. Aan het orgel zit Leen Nijdam. Het koor zal in deze dienst onder meer fragmenten laten horen uit het Gloria van Vivaldi. (Van onze streekredactie) LISSE. De heer H. van Wamel heeft gistermiddag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid ge nomen als hoofd van de afdeling IJken van het electriciteitsbedrijf H.L.S. in Lis se. De heer Van Wamel werd onder meer toegesproken door de president-commissa- fis van de H.L.S. Baron von Knobelsdorff, directeur J. Kraker en collega Griffioen. Niet alle glorie is vergaan. Hulkenberg noemt de dorpspomp die nu nog in het hartje van Hille gom staat, een van de fraaiste in ons land. Het wapen is het al- liantiewapen van Six-Van den plannen bestaan tot reconstructie. Kalkovens in Hillegom. Deze ovens, waar schelpen en turf wer den gemengd, hebben tot 1885 ge werkt. Per schip voerde men turf aan en de kalk af. De schelpen werden voornamelijk met paard en wagen aangevoerd. „De zee was niet ver weg en nu nog wijst men delen aan van het oude „schulpe- pad”, dat van de Beeklaan vrijwel rechtdoor naar het strand liep en waarover de Zilker schelpenvissers met hun driewielige karren de schelpen naar de kalkovens brach ten”. Potter is niet de enige die de dich terlijke ader openzet. In 1770 schrijven Van Nidek en Le Long hoezeer „Hill- gom alomme beroemd” is, „wegens zij- ne vermakelijke gelegenheid (ligging) en menigvuldige verandering (afwisse- ling) van gezichten langs hooggetopte g bomen, groene dreven, konijnrijke dui- nen. vogelvolle lanen, milde korenak kers, zachtvlietende en visrijke beekjes en zwalpeiid water van het Leidse Meer, dat overvloedig riviervis verschaft”. Al die loftuitingen aan het adres van Hillegom steken schril af bij de kritiek die Hulkenberg in de aanhef uit. Maar stelt hij als troost tot slot: „Een ding is maar gelukkig; niemand zal ons het oude Vermaaklijk Hillegom kunnen ontnemen”. Wie Potter verder Hillegom hoort beschrijven krijgt heimwee naar die tijden: „De vriend van wandelen vindt hier de schoonste gelegenheid om langs verschillende aangename wegen aan die edele zicht voldoening te geven; terwijl woeste zandduinen, aan nutte loze onvruchtbaarheid onttrokken gronden, lachende tuinen en vruchtba re velden, schaduwrijke lanen en plech- tige bossen, koele beekjes en ontzetten- de meren, sierlijke hofsteden en deftige landhuizen, in één woord de schoonste en treffendste verscheidenheid die een landschap kan aanbieden”. Potter raakt niet uitgejubeld. Ook karakteriseert hij de Hillegommer: „Goede, brave en be schaafde mensen geven gelegenheid tot ene zo (wel) nuttige als aangename verkering” (omgang). Postzegelbeurs. De Landelijk Postzegelvereniging Kring ’64 afdeling Haarlem houdt morgen, zondag 26 maart, van 13 tot 17 uur een voorj aarspostzegel - beurs in het parochiecentrum aan de Nieuwe Groenmarkt 10 in Haarlem. (Van onze correspondent) ZANDVOORT. Het jaarlijkse paas- voetbaltoernooi voor de Zandvoortse scho len zal dit jaar plaats hebben op woens dagmiddag 29 maart en zaterdagmorgen 1 april. De deelnemende elftallen spelen op de ze dagen in drie poules. Bij afkeuring van de velden op 29 maart verschuiven deze wedstrijden naar zaterdag 1 april. De finales worden dan gespeeld op dinsdag 4 april. De volgende Zandvoortse scholen ne men aan het toernooi deel: Beatrixschool, Dr. Albert Plesmanschool 1 en 2, Juliana- school, Mariaschool Aerdenhoutschool, van Heuven Goedhartschool, Hannie Schaftschool 1 en 2, Nicolaas school en Wilhelminaschool. De wedstrijden beginnen woensdag om 14 uur en zaterdag om 9 uur. Elke wedstrijd duurt een half uur. Het toernooi heeft plaats op de terrei nen van Zandvoortmeeuwen aan de Van Lennepweg. NOORDWIJKERHOUT. Een aantal winkeliers van de Havenstraat en de Ha vendwarsstraat in Noordwijkerhout heb ben het gemeentebestuur een drietal bloembakken geschonken. Deze schenking is een blijk van waar dering van de winkeliers voor het inrich ten van een terrein aan de Havendwars straat als parkeerplaats, nadat daarvoor de School met de Bijbel was gesloopt. Het was een grote wens van 'de winkeliers dat dit stukje grond voor het parkeren zou worden ingericht. De bloembakken zullen ter verfraaiing van dit parkeerterrein die nen. x trots kan zijn, dat de schilderachtigste gezichten oplevert, dat den vriend der stilte, zalige natuur, den wijsgerigen I landbeminnaar voor verstand en hart de I belangrijkste voorwerpen tot nuttige I m verlustigende bespiegelingen oplevert I dan is dat waarlijk Hillegom!”, heeft I 1 ene Hebelius Potter over Hillegom ge- I zegd, toen hij dit paradijsje in 1807 bezocht en niet uitgekeken raakte. hoofd geschud zal worden. Vroeger mogen vele dorpsbestuurders dan mis schien wat eenvoudige lieden zijn ge weest, voor onze tijd kan dat niet meer gelden.”

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 9