BARTJE ZOEKT HET GELUK OP TV Clare Lennart: van betere dagen naar Publikatie eerste roman van Vestdijk Paul van Vliet had succes in Indonesië VAKANTIEPLANNEN? ANN BURTON OP WEG NAAR GROTE CARRIERE Maak er h eind aan! Wat kunt u zélf doen aan ’t terugdringen van de milieu-verontreiniging? „Weleer” heimwee Laat Uw wagen grondig controleren! Autopolikliniek „DE SPAARNESTAD” nv i' Les Humphries en Dun ja Rajter getrouwd J azz-zangeres moet haar Amerikaanse accent kwijt Twijfels Tweede Kamerleden aan ledentelling EO ïXdam flariode 60.000 kasrozen 15 14 Bladeren in album vol vergeelde familieportretten F* i WOENSDAG 14 JUNI 1972 Baron i v.a. v.a. snelheidsmetertest 52,50 (Van onze correspondent) Decorcentrum voor BRT Amsterdamse etage r 72,50 25,50 85,00 55,00 12,50 Zoek ’t op in de GIDS VOOR EEN MILIEUBEWUST LEVEN Samengesteld met medewerking van de Raad voor Milieudefensie. 176 blz. 8,90 Bij elke boekhandel Méér dan u denkt! LONDEN Jazz-zangeres Ann Burton woont tegenwoordig in Lon den. Of, tegenwoordigze zit er deze zomer anderhalf jaar! U heeft haar niet zo gemist? Dan verkeert u in goed gezelschap, want haar platen maatschappij (CBS-Artone) merkte het ook pas negen maanden nadat ze haar bullen had overgeheveld. En in oktober vorig jaar werd haastig het persbericht „Ann Burton, succesvol optreden in Londen” verstuurd. Dat sloeg op een serie optredens in de beroemde jazzclub van Ronnie Scott. Daarna in Engeland geen werk meer voor Ann. Maar in haar peper dure flatje in een rustige Londense wijk komt er geen woord van teleur stelling over haar lippen. „Ik zit op een ei”, verklapt Ann. Afwachten maar wanneer het uitkomt. nu* VAKANTIEKEURING veiligheidsinspectie vermogenstest motortest f!l|N t’l UL- i tiirw BORGER Willy van Hemert heeft dinsdagmiddag tijdens een pers conferentie te Borger vader en moeder Bartels en hun zoontje Bart je het bekende Drentse kereltje uit het gelijknamige boek van Anne de Vries voorgesteld. Zij zullen de hoofdrollen spelen in een tv-serie. Er waren 1200 gegadigden voor deze rollen, gekozen voor de rol van Bartje werd ten slotte de 9-jarige Jan Krol uit Drouwen. Auteurs steunen Böll i. WAS DE NEGENTIENDE EEUW een betere tijd dan de jachtige pe riode, waarin wij het vege lijf trachten te redden? Als men „Wel eer” (Nijgh v. Ditmar) leest, het boek waarin Clare Lennart vertelt over de mensen die haar voor ouders zijn geweest, krijgt men de indruk dat Utrechtse schrijfster daar graag „ja!” op zegt. „Het lijkt er veel op of wij het welbevinden op deze aarde hebben versjacherd voor de welvaart”, zo schrijft zij in haar slothoofdstuk. „Toch was het leven tegen het eind van de 19de eeuw geriefelijker, be- haaglijker, ook in veel opzichten zachtzinniger geworden. Er reden door het hele land spoortreinen, in de steden was gasverlichting en waterleiding, er was telegraaf, weldra ook telefoon En zij is ervan overtuigd dat de arbeider in die tijd „gelukkiger” leefde dan verreweg de meeste ar beiders van nu met een goed loon, uitstekende sociale voorzieningen „en veel meer luxe dan voorheen, waarmee ik overigens niet zeggen wil dat ik de sociale voorzieningen van toen terugwens”. OCCASION KOPEN?? neem een AANKOOPKEURING Avondlicht ji - rwvwvwwvwwwwwvw hij hertrouwde ANTHONIA I I een toch stuk I ADVERTENTIES gespecialiseerd in remmen ADVERTENTIE Ann Burton 1 Vorige maand was Ann een paar dagen in Amsterdam voor een optreden in Koos Postema’s TV-programma. „En ik vond het enig om weer even in Amsterdam te zijn Ik houd verschrikkelijk van die stad. (Van onze correspondent) Erkend elektrotechnisch test- en diagnose centrum FRIESE VARKENMARKT 2-10 HAARLEM Telefoon: 023 - 31 04 40 - 31 04 41 trekt met zijn mededeling op 30 mei, dat „als er nu te veel kleine omroeporganisa ties verschijnen, komen zowel de belangen van kijkers en luisteraars, als die van de werknemers bij de omroepen in het ge drang”. Ann Burton vertelt dat ze naar Londen is gegaan om er te leren. Te leren adem halen, dansen bewegen. „En”, zegt ze, „ik probeer m’n Amerikaanse accent kwijt te raken. Ik ga vrij veel naar toneel, kijk tv. Er zitten zoveel accenten in het Engels: Schots, Cockney, Iers. Mens, ik kan het Iedereen was lief, aardig en gezellig. Maar is geteld. Was dat, zo vragen zij, dezelfde methode als eerder bij andere omroepor ganisaties? proefschrift waarop drs. hoopt van de drank, zijn eens zo bloeiend en vangen we ook op van Saar de 70 ha. parken, tuinen en kassen in volle rijpe glinsterende schoonheid van de zomer «^bovendien in de Amstelhal - RAI - HAMBURG (DPA). —De 31-jarige Les Humphries, componist en leider van de naar hem genoemde zanggroep, is dinsdag in de plaats Undeloh ten zuiden van Hamburg in het huwelijk getreden met de 32-jarige Zuidslavische zangeres en actrice Dunja Rajter. Ze zijn van plan vrijdag na de kerkelij ke inzegening van hun huwelijk een zige- neurfeest te organiseren. Daarvoor zijn meer dan 400 gasten uitgenodigd naar Undeloh te komen, dat zelf niet meer dan 400 bewoners telt. NEEM EEN Volksmuziekschool. De openbare les, die de Volksmuziekschool in Haarlem vanavond geeft, vindt plaats in de Prin senschool (Soendastraat) en niet in de J. P. Coenschool, zoals door een verkeerd verstoken regel maandag in de krant viel te lezen. AMSTERDAM. De omzet van de schrijverscoöperatie de Bezige Bij is in het boekjaar 1971 in stijgende lijn geble ven. Er werd voor het eerst een omzet bereikt van meer dan drie miljoen gulden. De directie verwacht in 1972 de vier miljoen te overschrijden. Men ziet de toekomst met veel vertrouwen tegemoet. DEN HAAG. De Tweede Kamerle den, mevr. Padt-Jansen en de heren Voogd en Meijer (allen P.v.d.A.), hebben minister Engels (CRM) schriftelijke vra gen gesteld over de manier waarop het aantal leden van de Evanglische Omroep In al hun pracht omrankt met bloeiende en decoratieve planten te zien tot en met zondag van 9.30-22.30 uur vele twinkelende attractiesl gecombineerde trein/toegangskaartjee ean NS-statione allemaal nog niet zo gemakkelijk verstaan hoor”. Ann Burton begon haar Londense avon tuur in februari 1970 met een engagement van twee weken in de club van Ronnie Scott in hartje Londen. In de zaal zaten componist-orkestleider Johnny Dankworth en z’n jazzy zingende vrouw Cleo Laine, Stan Getz en zangeres Salena Jones „en nog een stel notabelen”. Ann wist niet dat ze er waren, maar merkte het pas toen ze na afloop in de kleedkamer com plimenten en zoentjes kwamen brengen. Ronnie Scotts club noemt ze „een mee vallertje”. Meer is Ann Burton niet opge treden in Engeland, want het is nu een maal moeilijker-dan moeilijk je als onbe kende buitenlander in de Britse showwe- reld te dringen. En omdat de zangeres zoals ze zegt, niet in de eerste plaats is gekomen om te werken maar om te leren, komst dat goed uit. Ze zegt: „Hier kun je tot de hemel vliegen. Tenminste, dat idee krijg ik. In Nederland zat ik tegen het plafond, en daar heb ik een beetje een zeer hoofd van gekregen”. Dit werd meegedeeld tijdens de jaar lijkse algemene vergadering, waarop men de schrijver C. Buddingh tot nieuwe voor zitter van het bestuur koos. Prof. Mr. W.H. Nagel (J.B. Charles), die gedurende 17 jaar lid van het bestuur was, waarvan de laatste tien jaar als voorzitter, had zich niet herkiesbaar gesteld. Het bestuur be staat thans uit: C. Buddingh (voorzitter), J.J. Klant (penningmeester), W.J. Schou ten (secretaris) en de leden H. Mulisch, O. Timmers en B. Schierbeek. Voorts vragen zij op grond waarvan de minister verwacht dat de EO een totaal programma zal brengen, zoals de omroep wet bedoelt, en welke consequenties hij ik vond het zalig om weer terug te gaan naar Londen. Wiet dat ik elke dag in de stad loop hoor, maar hier zijn de dingen in beweging”. In Amsterdam heeft Ann Burton haar etage aangehouden. Een vriendin past er op haar vier katten. („Ze bellen me wel eens op”, zegt kattengek Burton). Ze pakt een zwart-witte kat van de grond, knuf felt het dier intens. Van Ann Burton verscheen kortgeleden weer een lp „Lovers and other strangers” en hoewel ze er best tevreden mee is (de plaat wordt net als de twee vorige ook in Japan uitgebracht), wil ze nu eindelijk wel eens een „lekker swingende” plaat maken. Ze voegt eraan toe dat ze het nu eindelijk wel eens wil „maken”. Wat ze daarmee bedoelt? „Met „maken” bedoel ik, dat het zover komst, dat ik over de hele wereld publiek heb. Zoals Juliette .Gréco. Ze treedt niet veel op in het buitenland. Maar waar ze komt, heeft ze een volle zaal”. SCHIPHOL. Dinsdagmorgen is de cabaretier Paul van Vliet op Schiphol teruggekeerd na een tournee van vier Weken door het verre oosten waarbij hij met zijn musici Rob van Kreeveld, Hans Beths en Dick van der Capellen en foto- graaf-cineast Ton Janssen Indonesië, Thailand en Hong Kong heeft bezocht. De Nederlandse cabaretier, de eerste die sinds 1950 vrije voorstellingen in Indone sië heeft gegeven, had zijn programma Ingesteld op een publiek dat „min of meer met Nederland op de hoogte is”. Daarbij Is gebleken, dat er in Indonesië, waar ook voorstellingen in het Engels zijn gegeven, een grote belangstelling bestaat voor alles wat met Nederland, de Nederlandse taal, en de Nederlandse humor te maken heeft. De voorstellingen in Djakarta (3), Ban dung, Djokjakarta en op Bali waren allen uitverkocht en het enthousiasme was zo groot, dat Paul van Vliet en de zijnen uitgenodigd zijn om over twee jaar op nieuw een bezoek aan Indonesië te bren gen. „Het blijkt mogelijk daar een eigen en zeer geïnteresseerd publiek op te bou wen. Verrassend waren de spontaniteit, de goedlachsheid en de kennis van zaken, die uit de zaal óverkwamen. De reacties ver schilden niet veel van die in Nederland met dien verstande dat voor sommige nummers een kleine inleiding of toelich-, ting noodzakelijk bleek. Wat de Indone siërs het meest opviel, was de vrijmoedig heid waarmee een cabaretier in Neder land de spot kan drijven met zaken als godsdienst, kerk, sex, leger en politiek, aldus Paul van Vliet. o'// Z Voor het maken van de filmopnamen moeten twee huisjes worden ontruimd. Het gezin Ensing te Roswinkel gaat zijn typisch Drentse huisje tijdelijk verlaten en de 80-jarige opa Harm Scheepers te Drounerveen gaat drie weken bij zijn dochter wonen. Voorts worden opnamen gemaakt in de hervormde kerk te Zwee- loo, de openbare lagere school te Roden en het „armenhuis” in Sleen. Aan de tv-serie werken ongeveer 60 acteurs mee, onder wie 25 kinderen van 3 tot 16 jaar en 200 figuranten, allen uit Drente. De eerste opnamen worden don derdag in Drounerveen gemaakt. Er zullen 60 dagen met de verfilming van de serie zijn gemoeid. Willy van Hemert hoopt dat de serie rond Kerstmis kan worden uitgezonden. Als deze serie succes heeft, wil hij ook het tweede deel „Bartje zoekt het geluk” verfilmen. Op de foto: Jan Krol, mevrouw J. WeurdingSpijkerman en Arend Kuik spelen in Drentse dracht de familie Bartels. Opvallende uitgaven in dit najaar zul len o.m. zijn: de nimmer gepubliceerde eerste een omvangrijke roman van Simon Vestdijk „Kind tussen vier vrouwen, sprookjes van de lage landen”, bewerkt door Hans Sleutelaar en Eelke de Jong met tekeningen van Peter Vos, waarvan de eerste oplage 60.000 exemplaren zal bedragen en „De geschiedenis van de Be zige Bij”, een Richtër Roegholt op 22 september te promoveren aan de universiteit Amsterdam. MÜNCHEN. (DPA) Verscheidene Westduitse schrijvers hebben zich gisteren in een open brief aan het presidium van de Vondsdag solidair verklaard met’ hun collega Heinrich Böll, die de laatste we ken bloot heeft gestaan aan kritiek van rechtse zijde naar aanleiding van zijn opmerkingen over de activiteit van de Baader-Meinhof-groep. In een artikel in het weekblad Der Spiegel heeft Böll enige weken geleden de leden van de groep vergelkken met opge jaagd wil en een amnestie in overweging gegeven. De brief is onder meer ondertekend door Ernst Block, Uwe Johnson en Dieter Lattermann. fwvwwwwwwwvwvwv| iAw», tflh WiMRU ders, die hun eigen onverstoorbaar le ven leidden. Natuurlijk gebeurden er wel eens dingen. Oom Albert raakte aan kleerrqakersbedrijf verliep totaal hij moest verhuizen naar een onooglij ke arbeiderswoning buiten de stads wallen, getrouwd met een vrouw bene den zijn stand. HIER SPREEKT duidelijk een lof- zangster van een voorbije tijd. Zij belijdt een heimwee naar de rustige, comfortabele wereld van vóór 1914 (maar was die wereld wel zo comfor- abel? In de winter moest elke morgen de kachel worden aangemaakt, de gas- geiser in de keuken bestond nog niet en hoe de mensen toen hun badwater warm kregen is mij een raadsel). Clare Lennart vertelt van haar va der, de kunstschilder Luite Klaver, die in 1960 is overleden, bijna negentig ’aar oud. En van diens vader, timmer man en winkelier in Hattem, die bijna net zo oud is geworden. Zij pluist familierelaties na tot in het begin van de vorige eeuw. Het was een heel gewone familie, van brave, kleinsteedse middenstan- 10.000 km beurten - uitlijnen - balanceren afstellen meerdere carburateurs Inhoud: a) veiligheidsinspectie b) motortest, zonder com VEILIGHEIDSINSPECTIES ONDER AUSPICIËN EN CONTROLE VAN VEILIG VERKEER NEDERLAND minder interessant, al is de schrijfster aan deze tak misschien iets minder verknocht. De nagelaten brieven en notities, waaruit zij citeert, brengen ons in contact met merkwaardige per soonlijkheden, zoals de grootvader, die zijn lieve eerste vrouw al zo vroegtij dig verloor, waarna met een helleveeg. Heel merkwaardig nog even een glimp Swart, een vrouw die nog enige tijd de I peliefde is geweest van Willem Kloos en enkele andere Tachtigers, wat Clare Lennart niet vermeld, maar wat lang geleden door Jan Engelman in De Grone is onthuld. I Het is jammer dat aan dit boek niet een foto-katern is toegevoegd. Graag I zou ik van al deze familieleden eens de I gelaatstrekken hebben aanschouwd. Dit materiaal was, zo blijkt uit de tekst, overvloedig aanwezig, maar wij moeten het doen met een paar plaatjes op het omslag, zonder dat ons verteld wordt wie nu eigenlijk wie is. Bovendien heeft men er wel een vergrootglas bij nodig, maar dat loont de moeite: be- I halve de grootouders en een drietal *:antes ontwaren we ook een poes, die anno 1890 bijzonder wijs en tevreden de lens in kijkt. Dit dier althans voelde zich in de negentiende eeuw goed op zijn plaats. BRUSSEL. In Schaarbeek nabij Brussel, verrijst een gloednieuw decorcen- trum voor de BRT, de Belgische radio- en tv-organisatie. Het centrum zal onderdak bieden aan decors, rekwisieten en kos tuums. In het gebouw zal ook ruimte zijn voor de grafische dienst, een fotokamer, een filmotheek en een spuiterij waar de decors-zonodig-geverfd en beschilderd kunnen worden. MAAR NICHT ANTHONIA werd kinderjuffrouw in Den Haag en trad in de echt met een baron. Als ze naar Hattem kwamen was het groot feest, want deze edelman was altijd erg roy aal met cadeautjes en met guldens en rijksdaalders voor de spaarpotten van de neefjes en nichtjes. Neef Jaap werd zee-officier, maar hij moest zijn carrière afbreken na zijn huwelijk met een Zweeds meisje van lichte zeden (’nogal lichte zeden’, zegt Clare Lennart voorzichtig). Ze 'eefden in Zweden overigens gelukkig, zij het kort. Het zijn de kleine^ anek dotische familieverhaaltjes die iedere Nederlander wel zou kunnen vertellen, als hij zich in zijn voorgéslacht zou gaan verdiepen, maar mij zou ze mis schien niet zo goed kunnen vertellen als hier gebeurt. Wie uit dit verbleekte fotomateriaal het scherpste te voorschijn komt, is de Grootmoeder uit Hattem, de vrouw met de fijne, regelmatige trekken onder de kraakheldere Gelderse muts, die met een loep het Hattemse weekblaad- ie „van A tot Zadde” placht te spelen. Deze op het oog zo gewone vrouw blijkt raadselachtige kanten te hebben. Zo is zij, hoewel gezond van lijf en 'eden, tientallen jaren lang haar huis niet uit geweest. De schrijfster is niet in staat na zoveel tijd het mysterie van deze vrouw te ontrafelen, al vermoedt zij dat de breuk met de dominee er iets mee te maken heeft. „Weleer” heeft niets van een roman, maar toch is in deze grootmoeder iets ondergebracht dat men de grondge dachte van dit boek zou kunnen noe men. De schrijfster moet in haar een soort ideaalbeeld van de negentiende eeuw hebben gezien. De familie van moederskant, de doopsgezinde Doyers, zijn zeker niet „Weleer is een familie-album, dat men vaak verrast doorneemt, omdat al deze doodgewone mensén voor stuk i^ts unieks blijken te heb- nen. Daar komt nog iets bij. Het groepsportret, dat hier getekend wordt, vertoont iets wat de schrijfster zeer terecht omschrijft als „een soort glans als van avondlicht over de velden.” Dat voorbije leven, waarover zij schrijft, „bezat een vertrouwdheid, een intimiteit, een vriendelijkheid., waar door ik ertoe kwam het aan te duiden als „weleer”.” In dit boek heeft Clare Lennart in elk geval bijzonder goed duidelijk ge maakt waarom zij dit „weleer” ver kiest boven de soms zo grimmige reali teit van vandaag. HANS VAN STRATEN. Zij vragen minister Engels ook „waar om het eigenlijk regel is dat juridische adviezen van de landsadvocaat aan de minister niet worden gepubliceerd”. VS

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 15