1 I Flower-power tegen parkeerders Henkes Holland kan door spontane hulp doordraaien ANTI-BENZINEWEGEN an i I i k mensen en dingen i l .1 ft V I l'fe x, 'i’ - I Pi NDU-dochters vangen periodieken op Daley steunt McGovern 1 van Zweden vermoord Roolvink wil vakantiegeld minimaal op Kurt W aldheim 7 percent zien in Moskou Employé van ambassade G Bi' C M I Viswedstrijd om kampioenschap bollenstreek 1 1 I Export bollen gedaald: toch hogere opbrengst ÏW wagens niet in orde” „Vele Ford- I RW bè*. - In 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 18 JULI 1972 D w 1 i NOORDWIJKERHOUT F i ill: W’ - Amerikaans centrum autoveiligheid -i H r. i r1 Mffi rjM ij 5 i I S o 1- ILs L A II HAARLEM W' We hebben E-9-wegen, E-10 en E-weet-ik-veel, maar nou is er iemand opgestaan, de heer G. L. Mazure uit Bussum, en die wil „AB-wegen”, anti-benzinewegen, voor wandelaars, fietsers, ruiters, rijtuigen en invalidewagens. Géén auto’s, geen brommers, geen mo toren. Die wegen zijn er al, hier en daar, op een enkel mooi plekje, kleine trajecten, korte routes. ..1 i s - j9 I tb, •sw 3 V ïi (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze redacteur in Washington) I - een het (Van onze streekredactie) (Van onze redactie economie) «WWWVm«WWWWVMWM4MMMMWMMMWMMVI<^^ nemen wegen” Daley bleek sinds het begin van het partijcongres „ondergedoken” te zijn bij kleinkinderen in Michigan. Op zijn pers conferentie vermeed hij de namen van McGovern en Eagleton, maar hij zei, dat hij zijn leven lang Democraat was ge weest en ook democratische kandidaten zou steunen. Voor zijn vertrek naar Moskou verklaarde Waldheim in Wenen dat hij ook van plan is naar China te gaan en dat er al overleg wprdt gepleegd over een datum. Het klinkt romantisch, je zet de klok erug, maar de heer Mazure vindt dat geen punt: als je horloge voor loopt «et je het ook terug en hij vindt dat we moeten toegeven dat de technische mtwikkeling ons boven het hoofd is gegroeid. We moeten een stapje terug, zonder ons ouderwets te hoeven noe men. Iedereen, ook de autombilist zelf is het slachtoffer van de auto gewor den. Bagage hoef je nauwelijks er is alle outillage langs te de jr., Curacaostraat, H. Panjer, 78 jr. Haze- paterslaan. W. v.d. Mije, 65 jr, Boerhaave- laan, G. Cornelissen-Bakker, 83 jr., Boer- haavelaan. Gehuwd: J. S. M. van der Sluijs en M. C. H. J. van Dinter. J T. .M van de Laar en J. B. M. Rouwhorst i s g d IF -1 i len zoe vol Wc DS len Ha Cai Zo: hai -t 14.: eet 1 Te: Ips Te uu w'iM •‘'’Si .1 Overleden: E. v. Genderen-Segers, 80 jr. v.d. Vinne- straat. A. Groot, 96 jr. Kleverparkweg, J. P. Dijkman, 67 jr. Perseusstraat. J. Wen ning, 81 jr. Rijksstraatweg. M. de Kuiper- v. Tol, 86 jr., Muiderslotweg. E. Knol. 83 Bevallen van een dochter: M. E. Vas- binder-De Ruiter, M. P. Brouwer-Verzaal, H. G. de Weerd-Maatman. F. Ghalbi-Chaoqi. M. T. Brink-IJlstra, W. Onos-Schuurman, C. C. Caljouw-Kra- mer, P. v.d. Wal-Schouten. M. M. de Ruig-Swaen. C. P. T. M. Baartse-Broek- hof. S. A. Kolle-de Vries. O. P. B. M. van Dam-Duijn. Henkes vond in Haarlem onderdak bij Floraprint, Schouwtj eslaan 23 A en in een vleugel van Ruys en Co, ook in de Waarderpolder. Henkes heeft, als honderd- percents dochter van de NDU, inmiddels al onderdak gevonden voor de belangrijk ste periodieken, Zetterijen en drukkerijen van het NRC-Handelsblad in Amsterdam en het Algemeen Dagblad in Rotterdam (ook NDU dochters) hebben het werk overgenomen. Elseviers Weekblad werd altijd al gezet bij het Algemeen Handels- blad. De Haagse Post en Vrije Geluiden die beide in Haarlem werden gezet, zijn nu overgebracht naar Rotterdam. Alle drie de bladen werden gedrukt in Haar lem. Dit werk wordt nu verricht bij drukkerij Dico in Amsterdam, Van Boek hoven in Utrecht, en in de beide genoem de „dependances” in Haarlem, Floraprint en in het gebouw van Ruys en Co. Overal zijn werkploegen onmiddellijk aan het werk gegaan om de produktie voortgang te doen vinden- 4B- DEN HAAG. Het A.R.-Tweede Ka merlid B Roolvink, heeft minister Boers- ma gevraagd of het in het voornemen ligt de vakantiebijslag in de AOW en de AWW te brengen op het gemiddelde pei] van hetgeen in het bedrijfsleven gangbaar is (7 percent). Als dat het geval zal ziin. is het dan niet redelijk, aldus de heer Roolvink de wet op het minimumloon en de minimumvakantiebijslag daarbij aan te passen. HILLEGOM. De Hengel Sport Vere niging „De Vroegte Wint” in Hillegom houdt zaterdag 22 juli de traditionele viswedstrijd om het kampioenschap van de bollenstreek. Overleden: N. Habben Jansen, 84 jr., Beelslaan, A. Heerens-van Eijk, 82 jr., Pieter Kiesstraat, E. Hakhoff-Dam, 76 jr., Orion weg, D. W. A. v.d. Zwaard, 61 jr., v. Heythuizenweg, G. Verton-Rooke, 64 jr., Sumatrastraat, S. Paap, 66 jr., Hazepaters- B. F. Huijbens-G. A. J. Klinkenberg. MOSKOU (Reuter en AFP). Secreta- ris-generaal Kurt Waldheim van de Vere nigde Naties is gisteren in Moskou aange komen voor zijn eerste bezoek aan de Sovjet-Unie als hoofd van de volkenorga nisatie. Hij werd er begroet d oor de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko. Weinig lieten de vlammen over van het concern- Alleen op de begane grond die door een betonnen vloer van de vuur haard gescheiden was, bleef de catastrofe grotendeels beperkt tot enorme water schade. Hier bevond zich onder andere een aantal manuscripten, waarvan een deel nog op het nippertje gered kon worden. Wat er van de rest nog bruikbaar is is op het moment nog onbekend. Een grote kluis met onvervangbaar filmmate riaal kon vanmorgen worden opengebro ken. Het bleek dat de inhoud onbescha digd is. Het is nog niet bekend of de constructie van het gebouw dermate is aangetast dat tot sloop zal moeten worden overgegaan. Veel hangt af van de toestand van de betonnen vloer. Inmiddels is de architect van het gebouw komen kijken en de staat van de vloer viel hem mee. Nog steeds is de brandweer ter plaatse. Hier en daar steken nog kleine brandjes de kop op en bewaking blijft nodig, om het nabluswerk af te ronden. De recher che is een onderzoek begonnen naar de mogelijke oorzaak. Vandaag zouden de arbeidsinspectie en het gerechtelijk labo ratorium een onderzoek komen instellen. HILLEGOM. Nederland heeft in het eerste halfjaar van 1972 voor 86,4 miljoen gulden aan bloembollen geëxporteerd naar bijna honderd landen tegen het eer ste halfjaar van 1971 85,25 miljoen gul den. Henkes vormde de enige offset-unit van het NDU en voor de offset zal elders assistentie moeten worden aangevraagd. Er zijn vele spontane aanbiedingen voor hulp binnengekomen, waar de heer Pluy- gers, president-directeur van de NDU, zich vanmorgen zeer verheugd over toon de. Momenteel kan er echter met de zogenaamde „vellen offset” nog weinig verricht worden, aangezien alle basisma teriaal vernietigd is. Ondertrouwd: P. Terpstra-L. J. M. Hul- mer, H. A. M. Dap-M. H. Reit, F. H. Pletting-M. M. J. Kruijer, J. W Akker- man-M A. van ter Tooien. SH a a r-rt Bennebroek. De gemeenteraad van Bennebroek houdt donderdag 20 juli om 20 uur in het raadhuis aan de Bennebroe- kerlaan een openbare vergadering. SS Als viswater voor dit evenement is de Ringvaart tussen Hillegom en Lisse geko zen, waar tussen 8 en 10 uur zal worden gevist op bovenmaatse witvis. Er valt voor de hengelaars een schat aan prijzen te verdienen. Aparte prijzen zijn uitgeloofd voor de grootse gevangen vis en de hoogst geëindigde vrouwelijke deelnemer. Kaarten voor dit hengelfestijn zijn ver krijgbaar bij Michiel de Ruyterstraat 56 in Hillegom, telefoon 17539. Bij telefoni sche opgave moeten de wedstrijdkaarten op de wedstrijddag voor 7.45 uur in ge bouw „Het Eiland,” hoek Venneperweg worden afgehaald. HAARLEM. Een dag nadat een vlammenzee de drukkerij Henkes-Holland in de Waarderpolder bijna volledig in de as legde wordt er al van alle kanten in het bedrijf aan gewerkt om met de aan geboden hulp van andere drukkerijen door te gaan met zetten en drukken. Het staat vast dat volgend jaar de drukkerij weer volledig zal kunnen functioneren. Waldheim blijft tot zaterdag in de Sov jet-Unie. Hij zal met de Russische leiders spreken over internationale vraagstukken, waaronder het Midden-Oosten en proble men betreffende de Verenigde Naties. L. 3. •rt&fffqpw Overleden: J C. Kleverlaan (20sep42) St. Jacobstraat 32. Geboren: Catharine Helena Maria, d.v. W. van Maris en van C. M. Kerkvliet, Emmastraat 5. Edwin Hermanus, z.v. J. J. Kerkvliet en van C. A. Luijnenburg, Nachtegaalstraat 14. Antonia Francises Maria, d.v. A. M. van den Berg en van J. T. M. Aartman. Herenweg 360. WASHINGTON. Burgemeester Ri chard Daley van Chicago, die op het partijcongres van de Democraten in Mia mi met zijn delegatie aan de kant werd gezet om plaats te maken voor jongere afgevaardigden, kwam vandaag uit zijn schuilplaats en verklaarde dat hij senator George McGovern en de vice-presidentiële kandidaat Thomas Eagleton zou steunen. ift BOGOTA. (AUPI/AFP/Renter) De eerste secretaris van de Zweedse ambassa de in Bogotade 29-jarige Jell Haglöf, is gisternacht met een revolverschot in de nek vermoord, Volgens de aanwijzingen werd hij aangevallen door drie jongeman nen die zijn auto binnendrongen. Even later verlieten deze de auto en lieten zij het lijk op straat achter. Gehuwd: H. Kuiper-W. J. van Zwieten, R. G. Campen-C. J. Hoenderdos, D. Hoek- stra-A. E. D. Clemens, P L. J. H. A. de Groot-C. M. A. Burghout, J. P. van der Linde-T. Slebe, J. Hoefsmit-J. E. Koster R. A. Nierenberg-J. G H. Gerritsen, P. H. Brem-B. C. Miedema. Hagglöf verbleef sinds oktober 1970 in Columbia. Volgende maand zou hij naar Bonn worden overgeplaatst. Hij trachtte zijn auto te verkopen. De politie ver moedt, dat autodieven hem doodden toen hij zich verzette. De aanslag gebeurde drie uren voordat Karl Ivar Reinhold een zich journalist noemende Zweed, het land zou worden uitgezet omdat hij contact zou hebben onderhouden met guerillagroepen. E 1 tussen 1965 en 1969 zijn terug te halen omdat stuurinrichting niet in orde De fout kan tot gevolg hebben, dat er onverwacht een voorwiel van deze auto’s afvliegt. Gevraagd is alle Ford Galaxies en Cus toms. LTD’S en stationwagens van 1965- 1969, de in 1968 en 1969 gebouwde Thun derbirds en de tussen 1965 en 1969 ge maakte Mercury Montereys, Montclairs, Parklands, Marquis, Broughams en sta tionwagens op veiligheid te controleren. De brief zegt, dat meer dan 80 percent van de gevallen die het centrum ter ore wa-en gekomen, door dezelfde fout waren veroorzaakt, bij lage snelheid op gladde, rechte wegen, botsing of uw rijden waren niet in het geding. Bevallen van een zoon: M. T. M. de Nekker-Hulsbosch, M. Dek-Wit, J. M. M. van Meesche-Berkers. M. M. G. Huijer-Van Rijn, J. H. Hage- naars-Zwaan. O. Koers-VIadisavljevic. M. Rekveld-van Roode. A. H. Slot-Breukink (tweeling). M. Offerman-Hattenberg, J. Schinidt-Schoonderwoerd. T. G. J. van Dongen-Warmerdam. N. van Melle-Schui- lenburg. zien veranderen. De wegen zijn te druk, het tempo is te hoog, en, zegt hij, om de woorden van minister Drees te herhalen: de grens van het menselijk waarnemingsvermogen is bereikt”. Als u wat voor de rust en idealisme van de AB-weg voelt, schrijft u dan naar het adres Top Naefflaan 17. Bussum, met een adhe siebetuiging. Een simpel briefkaartje met de tekst „AB-wegen” is voldoende, mary, van m en d. Flower power. Maar dat is niet de bedoeling! van AB-wegen. Die moeten, zegt de7 heer Mazure, uitgestrekte trajecten zijn, van honderden kilometers lengte, die zich dwars door het land slingeren, onafge- oroken van Groningen naar Zuid-Lim- burg, van Zeeuws-Vlaanderen naar de Achterhoek. Gigantische recreatierou tes, met rust en ontspanning. Voor een dag, een weekend, een hele vakantie. Zonder razende auto’s pal naast je, of knallende brommers, of hinderlijke verkeerslichten. Vraag aan de heer Mazure: wordt iet niet wat vermoeiend om in je vakantie drie, vierhonderd kilometer te fietsen? Hij vindt van niet, zeker niet voor jonge mensen, „wat is nou 50 km per dag voor een ervaren fietser. Vroe ger, in mijn schooltijd fietste ik naar de Ardennen of Luxemburg. Maar lo pen of fietsen hóéft niet. Je zou een huifkar kunnen huren, paard kunnen rijden, een caravan met paarden tractie. Dat laatste zijn simpele, moderne woonwagens, gebouwd volgens het principe van de tegenwoordige caravan. Ze hoeven niet zo duur te zijn en je 'Ou ze evenals fietsen en huifkarren angs de wegen moeten kunnen huren” Wat je nog meer moet vinden langs de AB-wegen: campings, met tenten en oebehoren, luxe hotels, goedkopere nerbergen, vrije picknikplaatsen. wembaden. Er zou b.v. een rijtuig- dlenst tussen de plaatsen kunnen zijn. De grootste afnemers waren achtereen volgens West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Verenigde Staten en Engeland. Onderaan de lijst staan Roeanda en Monaco met 5 en 12 kilo. In gewicht werd 1,8 miljoen kilo min der geëxporteerd dan in de eerste zes maanden van 1971, maar de prijs per kilo lag nu tien procent hoger dan toen, aldus een opgave van het Produktschap voor Siergewassen. Over de periode juli 1971-juni 1972 heeft de export van Nederlandse bloem bollen 421,3 miljoen gulden opgebracht, dat is 32 miljoen gulden meer dan in de daaraan voorafgaande periode van twaalf maanden. ■s'V BW Meneer Mazure rijdt zelf auto, al 25 aar. Hij is niet tegen snelverkeer maar het feit dat snelverkeer de na tuur neeft overwoekerd,en de veran derde mentaliteit van de weggebruiker. Hij heeft het autotochtje van ontspan ning tot levensgevaarlijke bezigheid WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse centrum voor autoveiligheid heeft de Ford-autofabriek verzocht alle wagens, die vervaardigd, deel van de zou zijn. Maar: is er ruimte voor die wegen. De initiatiefnemer vindt van wel. Het hoeft niet volgens het principe van „de rechte lijn is de kortste verbinding tussen twee „punten”, men heeft de tijd voor bochten en slingeringen, en het gemotoriseerd verkeer hoeft er geen last van te ondervinden. Ze kunnen onder en over de kruisende autowegen gelegd worden, en de heer Mazure vindt het geen ramp als we eens op zouden houden ieder gehucht met het andere te verbinden via asfalt en be ton, van hem map er best eens een (vegje weg. Enne, wat doe je nou met je auto? Parkeren? „Thuislaten, met het openbaar vervoer naar de AB- wegen. fietsen kunnen ook in de trein, mee De Frankestraat is onlangs min oj meer veranderd in loopstraat uitko mend in ons kleine voetgangersgebiedje rond de Anegang. De straat kreeg een nieuw profiel, en aan het begin werd een soort „drempel" gelegd om de au tomobilist ervan te weerhouden de straat in te rijden. Desondanks kwa men er toch weer mensen die hun auto m de Frankestraat stalden, terwijl ze zelf elders moesten zijn. De bewoners daar bepaald niet gelukkig mee, („la den en lossen is wat anders, maar uitgebreid parkeren.kregen een idee. Het initiatief werd genomen door de eigenaar van het kunstnijverheids- zaakje en enthousiast door andere be drijven en particulieren overgenomen. Iedereen schafte zich een sierlijke oloembak aan en zette die voor z’n deur. Het mes sneed aan twee kanten: de straat werd er een stuk aantrekke lijker door en de langparkeerders wor den geweerd. Flower-power tegen de auto! We zijn in ons landje helaas nog niet zover dat dergelijke bakken 's nachts rustig buiten kunnen blijven staan. Wie vergeet ze binnen te halen, loopt en dat is met bloembakken m het verleden wel bewezen het risico dat de zaak de volgende morgen leeggeroofd is.

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 4