SCHENK: HET IS DE SCHULD VAN BRUNDAGE MEERJARIG CONTRACT VOOR PFROMMER Spasski na tien partijen drie punten achter Wereldtitel is Bobby Fischer bijna niet meer te ontnemen Egbert Nijstadt nationaal kampioen op tien kilometer Verlies voor Van Baarle Vijfkampster Miep van Beek niet naar Olympische Spelen Uitslagen atletiek KARIN IN DERBY FAVORIET DISCUSRECORD Derde plaats voor VOOR MELNIK Piet van Katwijk l z F w Js ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 12 1 nieuwe ISSL n h (Van onze sportredactie) STOCKHOLM De oprichting van een nieuwe professionele schaatsbond ISSL (international Speed Skating League) is gedeeltelijk te wijten aan de verstarde ideeën van de president van het Olympisch Co mité Avery Brundage over de status van de amateur. Dit verklaarde vrij dagmiddag tijdens een persconferen tie in Stockholm Ard Schenk. „We xijn min of meer gedwongen profs te worden omdat we anders voor een appel en een ei moeten blijven rijden tot we niets meer kunnen winnen en er dan natuurlijk geen cent aan heb ben overgehouden”, aldus de Neder lander. Uitgesloten Sponsors Analyse .S’ I tVan onze paardesportmedewerker) (door Tim Krabbé) (Van onze sportredactie) 1 (Van onze sportredactie) Wat de premies voor de schaatsenrij ders betreft heeft men in overeenstemming met de rijders het volgende schema ont worpen. Eerste plaats: ƒ32.500, tweede plaats: ƒ24.000, derde plaats 13.000, vier de plaats 10.000, vijfde plaats f 7000, zesde plaats 6000, zevende plaats 5000, achtste plaats ƒ4800. Vrijdagavond of zaterdag komt het dagelijks bestuur van de KNSB bijeen om te praten over hetgeen vrijdaga vond in Stockholm met betrekking tot de nieuwe profploeg officieel bekend wordt gemaakt. Bij het gesprek zal ook vice-voorzitter Henny Roos van de ISU (de Internationale Schaats Unie) aan wezig zijn. Ook de rennen komen uitstekend voor dé dag. Sterk bezette velden, vooral in de Veefonds-prijs. Hierin kan Patati Patata na zijn voortreffelijk verweer in de Derby hoge ogen gooien. Nederlandse titels te verdienen. Drie esta- fette-titels, waarvan er dus één door de ADA-dames werd veroverd, een voorbeeld dat werd nagevolgd door de 4x100 meter herenploeg van Phoenix uit Utrecht (43,9) en de 4x400 meter herenploeg van het Rotterdamse AVR (3.17,5). Nadat nationaal titelhouder Jos Her- mens al vroeg te kennen had gegeven niet op de tien kilometer te zullen starten wegens een darmcatarre kwam de Nij- megenaar, die woensdag in Oslo zo schit terde, in Kerkrade helemaal niet aan de start was de Arnhemse Dos-Dwingelo- atleet Egbert Nijstad natuurlijk de grote favoriet. i i 1 1 1 in al re «F te te te vi v< hi oi dt af or Ei d< st oi ri 81 ai 7 d r c o s e k x n u n n h v XI il n z o b n n v n n re In g’ al v V, sp al 01 ■s b, si Ol n n a r 49. 50. „We hebben nu al drie toernooien ge pland en onder contract. Eén in Nederland, begin volgend jaar, één in het Hercules stadion in Skiën in Noorwegen op 20 en 21 januari 1973 en in het nieuwe Ullevistadi- on in Gothenburg in Zweden op 10 en 11 februari. Ik kan me niet voorstellen, dat de mensen nu bij drommen een ander stadion binnenlopen, nu we allemaal weg xijn. Een zeker chauvinisme kan gerust blijven bestaan, want we zijn nog altijd een groep van vier Nederlanders die de besten zijn en het nationale karakter kunnen vertegenwoordigen. We proberen dan ook onze eigen coach en dokter te krijgen.” Hierbij werd meegedeeld dat uitbreiding van de profstal binnenkort kon worden verwacht. Niemand van de Nederlandse deelnemers heeft tevoren contact opgeno men met de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond en ook met de ISU en het Internationale Olympisch Comié gaat men nu eerst onderhandelen. In Zweedse schaatskringen is men ver rast over de oprichting van deze prof- schaatsbond, een gevoel dat door Noorse en Nederlandse schaatskringen wordt ge deeld. Een zekere tegenstand in de respec tievelijke schaatsbonden in andere landen is reeds duidelijk merkbaar, zo werd tijdens de persconferentie bevestigd, maar daarbij werd verwezen naar de Intrede van professioneel voetbal In Nederland. Toen werd ook geboycot en geprotesteerd en nu winnen ze alles, zo zei Johnny Nilsson. „Deze nieuwe bond, en dat is bewezen in veel andere landen, zal ook een aansporing zjjn voor andere amateurs. Wij gaan topsport leveren,” zo verklaarde hij. MOSKOU. De Russische atlete Faina Melnik heeft in Moskou het wereldrecord Discuswerpen dames verbeterd en ge bracht op 66.76 meter. Het oude record stond met 65.48 meter sinds 24 juni reeds op haar naam. Het was de vijfde wereld- record-verbetering van Faina Melnik, die een voorlopig einde maakte aan het tijdperk Liesel Westerman (W-Dld). Op 12 augustus 1971 nam de Russin met een worp van 64.22 meter, waarmee zij in Helsinki Europees kampioene werd, het record van de Westduitse over. Een kleine maand later volgde in München een worp van 64.88 rtetter. Dit „olympische” jaar kwam de Russin achtereenvolgen* tot 65.42 en 65 48 meter. Vrijdagavond vergaderen voorts de leden van de Landelijke Technische Commissie. Het is zeer waarschijnlijk, dat de nieuwe kernploeg behalve uit de overgebleven rijders Harm Kuipers (Norg), Piet Kleine (Hollandsche Veld) en Jappie van Dijk (Ruigahuizen) komt te bestaan uit Hans van Helden en Jan voortreffelijke prestaties zal komen, die een nieuwe voordracht aan het NOC zul len kunnen ondersteunen. Dat Miep van Beek hier zelf alles aan wil doen bleek ook uit de 4x100 meter, die mede dank zij haar sterke bijdrage het Amsterdamse ADA (47,6 seconden) de nationale titel bracht. In totaal waren er vrijdagavond acht Vrjjwel in één adem met de Derby mag worden genoemd de internationale Leo Englebert-prijs, waarin de oudere keu- trocpen zijn vertegenwoordigd. Ironie ont vangt hierin twintig en veertig meter voorgift van Gunnar Dear en Flamingo Six, een voorgift die waarschijnlijk niet voldoende is. Zeer gevaarlijk is de nieuwe Franse import Uriosis P. die bij zijn debuut in ons land imponeerde. Kort na de opening van de Nederlandse kampioenschappen stond op het elektro nisch scorebord namelijk de tijd van 27,4 seconden te lezen, hetgeen een nieuw nationaal record betekent op het overi gens incourante nummer, de 200 meter horden. Miep van Beek was in Kerkrade 0,1 seconde sneller dan drie jaar geleden in Breda. In feite vertoonde haar record tijd een nog grotere stap vooruit dan die fractie van een seconde, want in Kerkra de werd die tijd electronisch gemeten en dat scheelt nog eens zo’n 0,2 seconden. Van KNAU-zijde hoopt men dan ook dat Miep van Beek, die ook start bij het hoog- en verspringen en op de 100 meter horden, dit weekeinde tot meer van deze De vorig jaar nog nationaal recordhou der maaktie die favorietenrol ook waar, maar heel lang heeft hij het gezelschap moeten dulden van de marathonkampioen Geert Jansen en de kleine Zeeuw Piet Vonk. Vier ronden voor het einde demar reerde de titelverdediger. Jansen noch Vonk hadden een antwoord op die tempo versnelling, die ook verantwoordelijk was voor die goede winnende tijd van 29.35,4. Ook Geert Jansen en Piet Vonk bleven binnen de 30 minuten-grens met respec tievelijk 29.37,1 en 29.47,3. Uitstekende verrichtingen, zeker wanneer we beden ken dat vorig jaar slechts twee Neder landse atleten (Nijstad en Vonk) binnen het half uur finishten. Vooral de afwijzing van vijfkampster Miep van Beek betekende een onplezierige verrassing. Natuurlijk voor Miep van Beek zelf, maar ook voor het KNAU- bestuur. De chef d’équipe van de Olympi sche atletiekploeg Hans Koomen: „Wij vonden Miep van Beek sterk genoeg voor München. Daarom ook hebben we haar voorgedragen, maai het NOC bleef vast houden aan de limiet, die ze net niet heeft gehaald. Een intrieste zaak.” Miep van Beek bleef inderdaad het afgelopen weekeinde juist onder de NOC- eis van 4400 punten. Na al eerder dit seizoen 4299 en 4322 punten te hebben „Nadat met mij contact was gezocht heb ik er eerst niet in geloofd,” vertelde Schenk, „maar tijdens een driedaagse bij eenkomst in Londen, begin juli is het alle maal uit de doeken gedaan. Ik ben dan ook blij, dat we nu deze mogelijkheid hebben om een menswaardig inkomen te verdienen. Als coach hebben we Leen Pfrommer op het oog maar zelfs met hem hebben we nog niet gesproken. Het is wel jammer dat hij het nu zo via de pers moet horen maar het kon niet anders.” Denkt hij er financieel op vooruit te gaan? „Nou, de eerste prijs alleen al is bijna 35.000, dat is meer dan je anders in een heel seizoen bij elkaar kunt krij gen. De vooruitgang is enorm terwijl je toch dezelfde prestaties levert.” LUDWIGSHAFEN De Westduitse wielrenner Klaus Peter Thaler heeft vrij dag de achtste etappe van de Ronde van Rijnland-Palts voor amateurs gewonnen, een rit over 149 kilometer van Mainz naar Ludwigshafen. Het was Thalers tweede ritzege van de ronde. Thaler won de sprint van een kopgroep van twaalf renners. Tweede werd zijn landgenoot Tischler, derde de Nederlander Piet van Katwijk. In het algemeen klassement staat de Westduitser Küster op de eerste plaats. Frits Schür is met een vijfde plaats de beste Nederlander. ELLECOM Met nog twee ronden te spelen is de spanning in het toernooi om het open schaakkampioenschap van Ne derland in Ellecom aanzienlijk toegenomen. De lijstaanvoerder, de Schiedammer Van Baarle, verloor verrassend van Riksen en zag drie man langszij komen. Onder hen is meester Hartoch, die zelf snel remise overeenkwam met Böhm. De Amsterdam mer Vogel versloeg vanuit de slechte stelling de Zweed Laurine en schaarde zich eveneens onder de kanshebbers. De tips: 1. Janky Buitenzorg-prijs 1. Jan de V, 2. Korstina, 3. Karina Dear, O.: Joke Signal 2. Gallant Way-prijs: 1. Joke, 2. Ida S, 3. Ido van Alkestis, 0.: Hanni Judson W 5. Derby K: 1. Karin, 2. Korjak, 3. Kapitein Scotch, O.: Kid D., 6 Leo Englebert-prijs: 1. Gunnar Dear, 2. Ironie, 3. Flamingo Six, O.: Uriosis P, 8. Henrik Buitenzorg-prijs: 1. Henriette Signal, 2. Iduna J, 3. Gonda Scotch, O.: Ina van Hovi, 9. Fernandel-prijs: 1. Intrepid Girl, 2. Indus Thar, 3. Izmir, O.: Isard H, 10. Ironie-prijs: 1. Karin van Hovi, 2. Ideal Dear, 3. .Tellina P, O.: Igaan. Men verwacht niet, dat de Internationa le Schaatsunie (ISU) de schaatsers verder nog accepteert en daarom zijn ze voor goed uitgesloten van nationale, Europese en wereldkampioenschappen en Olympi sche Spelen. Maar men streeft naar open kampioenschappen en is daartoe in onder- handeling getreden met tjspistes in Neder land, Verenigde Staten, Japan, West- Duitsland en Finland. Aangesloten bij de ISSL onder een contract voor drie jaar hebben zich de volgende topkrachten: Seppo Hanninnen (Finland), Leo Linko- vesl (Finland), Jan Bols (Nederland, Ard Schenk (Nederland), Eddy Verheyen (Ne derland). Kees Verkerk (Nederland). Per Björang (Noorwegen), Roar Grönvold (Noorwegen), Willy Olsen (Noorwegen), Björn Tveter (Noorwegen), Hasse Börjes (Zweden), Göran Claesson (Zweden). Ove König (Zweden), Erhard Keiler (West- Duitsland). vergroten we wel en elders onderhandelen we ook al.” Te Stockholm werd voorts meegedeeld, dat elk nieuw wereldrecord de titelhouder rond 17.500 zal opleveren. Gereden zal worden volgens de gebruikelijke ISU-re- glementen uitgezonderd de startvoorschrif- ten. Men gaat gebruik maken van foto- elektrische cellen om nauwkeurig te kun nen bepalen wie zich eigenaar van enkele tienduizenden in premie kan noemen. Over doping is ook gesproken. De profes sionals zullen elke dag voorafgaande aan een serie wedstrijden door een arts wor den onderzocht. Van alle deelnemers wor den na de wedstrijd urineproeven geno men, zo verzekert men. De uitslagen van de eerste finales van de Nederlandse atletiekkampioenschappen zijn 200 meter horden dames) finale: 1 Miep van Beek (ADA) 27.4 (Nederlands record); 2 Mary van de Raadt (Holland-Haarlem) 23.8; 3 Carla de Brie (ADA) 29.2. 200 meter horden (heren) finale: 1 Wlm Braaksma (AAC) 24.42; 2 Frank Nusse (AAC) 24.45; 3 Ja n Willem Boogman (Hellas) 25.16. Dames: 4x100 meter estafette: 1 ADA Am sterdam 47.60; 2 PAC Rotterdam 49.74, Sparta Den Haag en Atmodes Haarlem gediskwalifi ceerd. 4x100 meter estafette heren: 1 Phoenix Utrecht 43.91; 2 V en LTC Den Haag 43.95 3 Spel. Reeuwijk 44.11. 4x100 meter estafette: 1 AVR Rotterdam 3.17,5; 2 Achilles-Top Kerkrade 3.18,5: 3 AAC Amster dam 3.20,8. Speerwerpen: Piet Olofsen (Trias) 64.70 meter; 2 Ruud van Huizen (Quick) 63.84; 3 Huub van der Vloet (Ph.) 61.84 Hinkstapspringen: 1 Ad de Jong (Diomeden) 14.75 meter: 2 Roy Sedoc (AAC) 14.69: 3 Max van der Does (Metro) 14.42. 10.000 meter: 1 Egbert Nijstad (DOS-Dwmgelo) 29.35.4; 2 Geert Jansen (AAC) 29.37,1; 3 Plet Vonck (RKHAV) 29.47.3. Wi« zijn er nu eigenlijk de sponsors achter deze bond? „Er xijn een aantal In sportevenementen geïnteresseerde Ame rikanen die hierin hebben geïnvesteerd en daar wil ik me verder liever nietover uitlaten. Ik kan wel zeggen dat het geld afkomstig is of tenminste wordt gedistri bueerd door een firma in Atlanta die Moore Ventures heet.” Voor de sprinters is er een aparte prijslijst. Eerste plaats 24.000, tweede plaat» 13.000, derde plaats 10.000, vier de plaats 7000, vijfde plaats 6000. zesde plaat» 4800. Van. Spasski wordt dan wel eens be weerd dat hij pas echt gaat schaken als hij twee punten achterstaat, maar in deze match ziet het er naar uit dat we daar voor moeten wachten tot hij ze» of zeven punten achterstaat en dan is de match afgelopen. Nee, er is er nog maar één die eventueel Fischer van de wereldtitel af zal kunnen houden, en dat is Fischer zelf. Nog steeds hangt als een stille dreiging, die stiller maar ook ernstiger is dan de dreiging van de camera’s, boven het toer nooi de mogelijkheid dat Fischer terug zal komen op zijn reglementair verloren tweede partij. Denk niet dat Fischer dat vanwege zijn geweldige voorsprong nu nog slechts als goede grap beschouwt want zo is hij niet zoals hij in het verleden (Sousse 1967) al tot schade van de schaakwereld en zichzelf heeft bewe zen. Het gaat niet .te ver te veronderstellen dat Fischer de winst al in de eerste zitting voor zich heeft gezien: en dat doet vermoeden hoe onvoorstelbaar diep de Amerikaan moet hebben gecalculeerd, toen Spasski zich met 18 c5 van het initiatief trachtte meester te maken. In derdaad, Fischer schaakt verschrikkelijk sterk, en pas Spasski’s spel in deze tiende partij was sterk genoeg om dat voldoende duidelijk te kunnen maken. „Het is toch wel verschrikkelijk,” zei de Joegoslavische grootmeester Gligoric, „dat een wereld kampioen niet eens meer remise kan ma- Palsma (beiden Heerenveen), Jan Derk- sen (Amsterdam) en Sjaak de Koning (Purmerend). In totaal dus een Ploeg van zeven klassementsrijders, die even als de drie al aangewezen sprinters (Bleeker, Valentijn en Bazen) onder leiding komt te staan van Leen Pfrom mer. Van Jong Oranje, dat wordt getraind door Egbert van ’t Oever, blijven na de doorstroming van het genoemde viertal over: Gerard van Gelder (Diepenveen) en Klaas Vriend (Grootebroek). Dit tweetal wordt aangevuld met de ta.- lentvolle jeugdrijders Hans Langerijs (Blokker), Jan Heida (Scharsterbrug), Peter van der Kamp (Soest) en Cees Ripperda (Den Nul). Wit: Kf3, Tb6, Te4, f2, g8, h3. zwart: Kf7, Tdl. Ld6, b4. C5, g7, h«. Dit was de afgebroken stelling. FISCHER (Wit). SPASSKI (Zwart). 41. Kf3-e2. De afgegeven zet. Niet Fischer, maar Spasski kwam voor deze zitting die in wezen over het wereldkampioenschap zou gaan beslissen, te laat. 41. Tdl-d5. 42. f2-f4. Wita grote dreiging u Tb» gevolgd door Teb4:. Hoewel zwart momenteel nog het tussenschaak Te5 (schaak) heeft, bevindt hij zich dan door tempodwang in een ernstige situatie. Maar Fischer heeft gezien dat het niet ernstig genoeg is. De belangrijkste variant luidt: 42. Tb5, Kf6, 43. f4, Tf5, 44. g4, hg4:, 45. hg4:, Tf4:, 46 Tf4:, LM:, 47. Tc5:, en het wordt lastig om te winnen. Fischer heeft een nauw keuriger variant. Die niet alleen de vervaarlijk uitziende zwarte pionnen geblokkeerd laat, maar er zelfs vrij geforceerd een van wint. 42. g7-g6. LM, om de toren ruimte te geven, faalt op 43 Tb7 (schaak) en Te8. 43. g3-g4, h5xg4. 44. h3xg4, g6-g5. Tempodwang: zwart zou liever eens een beurt overslaan maar is, omdat dat niet mag, ge dwongen een verzwakkende zet te doen. Op Lf8 volgt weer Tb7 (schaak) en Te8, en als zwart de tempostrljd wil volhouden: 44. Kg7, 45. Tb5, KI7, 46. Teb4:, cb4:, 47. Td5:, LM:, 48. Td4 en wit wint nog een pion. Tegen de dreiging Tb5 is niets te verzinnen. 45. f4-f5. Veel beter dan 45. fg5:, Te5 en zwart heeft goede remisekansen. 45. Ld6-e5. Verliest geforceerd de b-pion, maar wat anders? Men zie: a) 45. LM, 46. Tb7 (schaak), Kg8, 47. Te8 en wint, b) 45. LM, 46. Tb7 (schaak), Kf8, 47. Te7 en wint, c) 45. Kg7, 46. Te6 en wint, d) 45. Te5, 46. Te5:, Le5:, 47. Kd3 en wit loopt vla de witte velden naar binnen en wint. Misschien had Spasski die variant moeten kiezen, maar veel maakt het niet uit. 46. Tb6-b5, KI7-M. Er was niets. Na 46. om de pion te dekken, gaat zwart met (schaak), Kf8, 48. Tee7 uiteindelij mat. 47. Te4xb4, Le5-d4. 48. Tb5-b6 (schaak), Kf6-e5. DIAGRAM Wit: Ke2, Tb6, Tb4, f5, g4 Zwart: Ke5, Td5, Ld4, c5, g5. Zwart dreigt zoowel binnen te dringen als een toren te slaan; wat nu? 49. Ke2-f3. Dreigt mat. De belangrijkste uitslagen zijn van de achtste ronde: Van BaarleRiksen 0 BöhmHartoch VaVa, Laurine (Zwe) Vogel 01, VerholtSibbing VaVaIskov (Den)—Van der Heiden 1—0, Van We gerdenBallen Va'/j. Stand: 1-4. Har toch, Riksen, Van Baarle, Vogel 6 punten; 5-7, Böhm, Iskov (Den.), Verholt 5'V». De winst die gemaakt kan worden door met reclame te gaan rijden, in wiens zak komt die terecht? „Dat is een percentage- verdeling. De ISSL onderhandelt en daar na krijgen wij het grootste gedeelte van het geld. Met welke reclame wordt gere den is een zaak van onderhandeling. Daarover moeten trouwens nog afronden de gesprekken plaatsvinden. Maar uit ei gen ervaring weet ik, gezien de aanbiedin gen die ik in het verleden heb behad, dat er grote belangstelling voor is.” Tot zover Schenk, die in tegenstelling tot zijn vader zegt wel brood te zien in deze professio nele bond. Waar de profs gaan trainen is uit de doeken gedaan door Tom Liden, een van de oprichters van deze bond. „Omdat het allemaal zo geheim moest worden gehou den, hebben we tot dusverre weinig kunnen doen,” zo zei hij, „maar we hebben één mogelijkheid in de stad Skövde in Zwe den waar een privépiste beschikbaar is. Een beetje to klein misschien maar die ken.” Ondertussen kan de (beslissende) stand als geflatteerd worden aangemerkt voor Spasski. De hervatting begon vrijdagmiddag al om half vier Nederlandse tijd, dit in verband met het feit dat Fisther voor zijn godsdienst een etmaal lang vanaf het Amerikaanse tijdstip van zonsopgang op vrijdagavond in volstrekte afzondering moet doorbrengen. Wat het eerste gedeelte van de partij betreft wil ik graag een fout herstellen die ik donderdagavond in de analyse heb gemaakt. Het gaat om de veelbesproken 29ste zet van Spasski. Hij deed 29 Te7 en de vraag luidde: had hij niet veel beter 29. Tad8 kunnen doen? He antwoord luidt: „Nauwelijks,” maar moet niet gestaafd worden met de onzinvariant die ik giste ren gaf, doch met deze: 29. Tad8, 30. Lf7: (schaak), Tf7: 31. Df7: (schaak), Df7:, 32. Pf7, Tdl: 33 Tdl, Le4. 34 Pg5 en er is een soortgelijke stelling ontstaan als in de partij, maar met nog iets minder tegenka- sen voor zwart, omdat hij weinig kan beginnen tegen de witte dreiging Td8 en Pe6. De ISSL is een door Amerikaanse spon sors opgezette bond op initiatief van de Zweedse ex-wereldkampioen schaatsen, Johnny Nilsson. Deze verklaarde dat dit voor veel schaatsers enerzijds het einde was van de amateurcarriëre maar dat er nu als professional tenminste eerlijk geld te verdienen viel. Het moffelen met geld onder de tafel is nu hopelijk afgelopen, zo rei hij. En bovendien krijgen we behalve een goed jaarinkomen, alle vormen van verzekering en zelfs een pensioen. Rennen 2 Pixicat-prijs: 1. Ambition, 2 Miss Rosy. 3. Farsteps, O.: Our Darling, 4. Agram-prijs: 1. Quick Nanny, 2. Coaldi, 3. Dilisoitri, O.: Joeri, 7. Eerste Veefonds- prijs: 1. Patati Patata, 2. Eggerik, 3. Pa trick, O.: Stal Geran (Siciliano, Be My Love en Run Home S) Profschaatsers m Stockholm. Van links naar rechts: Börjes, König, Kei ler, Grönvold en Ard Schenk. Geheel rechts de Amerikaanse financier Ed gar Neely van de Amerikaanse firma Moore Ventures uit Atlanta. KERKRADE Miep van Beek, de hoofdrolspeelster In het laatste limieten drama dat tijdens de eerste uren van de Nederlandse atletiekkampioenschappen in Kerkrade op de tribunes het gesprek van de dag was. heeft karakter getoond. Hoe wel velen meenden dat de beslissing van het NOC om de ADA-atlete niet als vijfkampster naar München af te vaardi gen haar zou demoraliseren, legde de Amsterdamse juist de goede mentale in stelling aan de dag. WASSENAAR. De Derby, waarin onveranderd Karin, Korjak en Kapitein Scotch tot de grote favorieten worden gerekend, staat als middelpunt van een geweldig draf- en renprogramma. KERKRADE Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft af wijzend beschikt over de voordracht van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie inzake uitzending van vijfkampster Miep van Beek naar de Olympische Spelen van München. Ook maakte het NOC definitief een einde aan de twijfels rond de afvaardiging van het 4x400 meter dames estafette-team. Ook hier luidde het antwoord „nee”. Td5d8. Tb6-b8, Td8-d7. 51. Tb4-b7, Td7-d6 52. Tb7-b6, Td6-d7. 53. Tb6-g6. Zoals hij al in een paar eerdere partijen heeft gedaan, heeft Fischer nog even kat en muis met de machteloze Spasski ge speeld, alvorens definitief toe te slaan. les anders dan pesten of het misplaatste uiten van een superioriteitsgevoel kan ik er niet in zien, want de g-pion was al eerder met bijvoorbeeld 52. ?pg7 te winnen. Waarom Spasski zichzelf ergert door deze tetaal verloren stelling nog even te spelen in onduidelijk maar hij heeft het al eerder gedaan (in de achtste partij). 53. Ke5-d5. 54. Tg6xg5, Ld4-e5. 55. f5-f6, Kd5-d4. 56. Tb8-bl. Zwart geeft op. Er zou nog kunnen volgen: 56. Lf6:, 57. Tdl (schaak), Kc4, 58. Tc5: (schaak), Kc5:, 59. Td7:. Arme Spasski. Met weinig vreugde zal hij eraan denken dat hij aanstaande zondag om zes uur ’s middags alweer een partij moet schaken met die verschrikkelijke Fischer. In schaatskringen werd deze week ernstig rekening gehouden met het feit, dat Leen Pfrommer op een aanbod van de profsponsor zou ingaan, omdat hij nog steeds de nieuwe mondeling over eengekomen verbintenis met de KNSB niet schriftelijk had bekrachtigd. In het gesprek met Wierd Wynia, kwam evenwel naar voren, dat Pfrommer er na de jongste ontwikkelingen zelfs méér zin in heeft gekregen om de nationale kernploeg te trainen. Zijn verklaring: „Nu de top is weggevallen, krijg je met schaatsers te maken, die je nog iets kunt leren. Want laten we eerlijk zijn: wat voor eer is er nu voor een trainer nog te behalen aan een Schenk, Bols en Verkerk?” gescoord, kwam Miep van Beek op Pa pendal tot 4377 punten; net 23 punten verwijderd van de limiet. Het NOC weigerde echter te capituleren voor dit puntentotaal en de duidelijk stij gende lijn die de prestaties van de Am sterdamse vijfkampster te zien geven. Blijft de vraag of de KNAU nog een poging zal doen om Miep van Beek op een ander nummer naar München te krijgen, namelijk op de 100 meter horden waar ze tijdens die vijfkamp op Papendal via een nationaal record de limiettijd van 13,3 sec. egaliseerde. „We hebben hierover met Miep van Beek nog niet gesproken”, aldus Hans Koomen. „Maar ik maak me sterk dat ze hiervoor weinig zal voelen. Ze heeft alles op de vijfkamp gezet en nu dan deze beslissing, die voor haar een enorme dreun betekent.” Pikante bijzonderheid: mocht Miep van Beek op de horden nog een keer aan de li miet voldoen dan zal het NOC haar moeten afvaardigen, terwijl ze op dit onderdeel niet hoger staat dan de 20e plaats op de wereldranglijst. Momenteel is ze bij de vijfkamp op diezelfde wereldlijst elfde. ZWOLLE. Leen Pfrommer zal geen trainer worden van de schaat- sprofs, maar zelfs een meerjarig con tract gaan tekenen bij de KNSB. Dat is het resultaat van een langdurig onder houd, dat hij donderdag op zijn ver zoek heeft gehad met de voorzitter van de Landelijke Technische Commissie, de heer W Wynia. Vast is komen te staan, dat Pfrommer „reeds enige tijd” op de hoogte Is van de profplannen, hoewel h() begin deze week te kennen gaf „er nog helemaal niets van te hebben gehoord” en „verrast” te zijn Lc3, 47. Tb7 REYKJAVIK Met een zeldzaam zui vere reek» zetten heeft Bobby Fischer aangetoond dat de afgebroken stelling van de tiende partij een voor Spasski redde loos verloren aangelegenheid was. Het enige dat in de loop van donderdag duide lijk leek, was dat Fischer degene met de winstkansen was. Maar veel experts tob den ernstig met de vraag hoe hij die kansen dan wel in winst zou moeten omzetten. Fischer niet, die bracht een glasheldere en snelle winst op het bord, van het simpel lijkende soort waar hij bekend om staat. In plaats van een 56e zet te doen gaf Spasski de partij, die bij de 40e zet was afgebroken, op. De stand is nu 6Vs3*/».

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 12