MINDERHEIDSKABINE1 VAN CONFESSIONELEN Lutherse Bond wil Oeganda treedt op verzet van banken tegen apartheid Halve waarheid dijk bombardementen Sexfilms in beslag Man rijdt met auto paviljoen in om baby Bremer tot 63 Verwachting na falen lijmpoging: jaar veroordeeld te ontvoeren tegen Aziaten genomen Binnenschip zinkt op Ijsselmeer I achtergrond Minder toeristen naar Euromast door Floriade Aardgas gevonden in Noordzee Geen portvrije brieven meer aan Koninklijk Huis 3 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 197 Bitse reactie Formule-B oersma (Van onze redacteur in Washington) N ooit „V eelbelovend” „VERANTWOORDELIJKHEID MOET DOOR ENGELAND WORDEN OVERGENOMEN” Wegens aanslag op Wallace WASHINGTON „Op 13 mei 1953 joegen twintig F-84-gevechts- bommenwerpers in drie achtereenvolgende golven over de Toksan-irri- gatiedam in Noord-Korea. Van een hoogte van honderd meter lieten ze hun zeer explosieve ladingen afketsen op de verharde aarden wallen van de dam. De stortvloed van water, die toen ontstond, zette veertig vierkante kilometer van het dal onder water en de watermassa onder brak grote stukken van een noord-zuid-hoofdverbinding tevens aanvoer- route naar de frontlinies”. „Niet moeilijk" Ml J I (Van onze parlementsredactie) van AMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMMAAAAANMMAANUUMAMMMAMMMMMJWMUUUWUWWUWW^^ JUMMM de en i „Aan de andere kant”, zei Nixon, „wanneer het doel van de aanvallen op dijken is de toevoer van voorraden te verminderen die hun weg vinden naar de trechter die tot in Zuid-Vietnam reikt, dan zo.u ik zeggen dat er een militaire rechtvaardiging voor gevon den zou kunnen worden”. We hebben orders uitgevaardigd om geen dijken te treffen, omdat de gevol gen in termen van burgerslachtoffers buitensporig zouden zijn”. ROTTERDAM De Nederlandse Aard olie Maatschappij heeft in de Noordzee, in een gebied 100 km ten noordwesten van Den Helder, aardgas aangeboord. Het gaat om „zeer geringe hoeveelheid” zegt de NAM. Exploitatie van het gas hangt af van de resultaten van verdere boringen in het gebied. een ons het kan I I I EEN WEEK LATER, op 6 juli, hield minister van Defensie Melvin Laird een persconferentie waar hetzelfde on derwerp weer ter sprake kwam en nu werd het accent anders gelegd. De minister zei: „Ik geloof dat de Noord- vietnamezen op het ogenblik een zeer intensieve wereldwijde campagne voe ren die ons beschuldigt van het knoei en met de dijken en hun dijkensys- teem. De adviseur legde er de nadruk op dat er zijns inziens over het loon- en prijsbe leid nauwelijks een zakelijk verschil van mening is tussen de vier en DS’70. „Er is alleen verschil over de toe te passen methode”, aldus Scholten. Het Pentagon maakte zich er toen vanaf met de mededeling dat het ei genlijke doelwit een overlaadplaats van voorraden in Nam Dinh was ge weest en dat> hoe dan ook, „reparaties niet moeilijk waren uit te voeren”. DEN HAAG Formateur Biesheuvel wil volgende week dinsdag weten van de fracties van KVP, ARP, CHU en VVD of zij bereid blijven een kabinet van vier partijen te vormen, dat nieuwe verkiezingen voorbe reidt. Nu DS’70 is afgevallen, zal de VVD zich maandag gaan beraden over een standpunt. De drie confessionele partijen, die maandag ook vergaderen, zullen zeer waarschijnlijk aansturen op een minderheidskabinet van KVP, ARP en CHU. Onzeker is nog steeds of er nu dit najaar al of begin volgend jaar nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Wiegel (WD) houdt echter in zijn brief aan Scholten en een reactie op het slotad- vies na het mislukken van de lijmpoging, Deze passage is te vinden in het officiële geschiedenisboek van de Ame rikaanse luchtmacht over de Koreaan se oorlog, onder de titel „De aanval op de irrigatiedammen in Noord-Korea”. Het werd geschreven door de lucht- macht-historicus Robert Futrell. In de ze zelfde passage wordt gezegd dat de aanval op de Toksan-dam en vier an dere dammen deel uitmaakte van een aanvalsplan op een totaal van twintig irrigatiedammen- die tezamen 75 per cent vertegenwoordigden van de kunst matige watertoevoer voor de Noordko- reaanse rijstproduktle. HET VERSLAG zegt verder dat door de pers zo goed als geen aandacht werd besteed aan deze aanvallen, maar dat ze niettemin „een van de belang rijkste luchtoperaties tijdens de Kore aanse luchtoorlog” waren. De reden dat niet allé twintig dijken werden stukgebombardeerd, was dat kort na die vijf bombardementen de wapenstil stand werd getekend. Het geschiedenisboek van de lucht macht gaat verder: „De luchtaanvallen op Toksan-Chasan waren een les in de macht van de luchtstrijdkrachten voor de gehele communistische wereld en in het bijzonder voor de communisten In Noord-Korea”. De Euromast wordt voornamelijk be zocht door Nederlanders. Slechts 30 pro cent van de bezoekers komt uit het bui tenland. Sinds het aantal bezoekers van de mast steeg tot ruim een half miljoen, is de belangstelling afgenomen, maar niet „verontrustend”. Volgens de directie betekent het terug lopen van het bezoekersaantal niet dat de resultaten veel minder zijn dan vorig jaar. Het werd, aldus de adviseur, duidelijk uit de antwoordbrieven van Berger (DS’70) dat deze een „pistool-op-de-borst”- clausule eiste, terwijl de vier andere part ners volmondig akkoord bleken te gaan met een zachtere formulering. WASHINGTON. (DPA) Kort nadat een jury de 21-jarige Arthur Hernan Bremer toerekeningsvatbaar had bevon den toen hij 15 mei de aanslag op gouver neur George Wallace pleegde, heeft rech ter Ralph Powers in Upper Marlboro (Maryland) hem gisteren tot 63 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De jury had slechts 100 minuten nodig om tot een eenstemmig oordeel te komen. Gisteren is door Scholten ook een „ka der van zijn werkzaamheden” gepubli ceerd. Daarin wordt bij het begrotingsbe leid uitgegaan van de reeds bereikte over eenstemming binnen de ministerraad over dekkingsplan en uitgaven. Het loon- en prijsbeleid is opgesteld volgens de formu- le-Boersma en over mogelijke andere punten moet volgens het kader „een redelijke mate van zekerheid bestaan dat er geen nieuwe breukpunten worden ge schapen", DS’70-fractieleider Berger had dit stuk voor gistermiddag nog nooit gezien. Hij vermoedde dat de lijmgesprekken wel wat sneller hadden kunnen verlopen als hij het stuk in het begin van de afgelopen week had gekend. Volgens Biesheuvel kunnen nu de uitgaven voor Defensie geen breekpunt meer worden, omdat de bindende afspraken (die WD en DS’70 eisten) over het beleid voor 1974 en ’75 „nu niet actueel meer zijn”. Over de uitgaven voor 1973 (3,86 procent van het netto nationaal inkomen) zijn de vier het al eens geworden. HILVERSUM De zes maanden oude Eddie van Gorkum uit Amsterdam is gisterochtend door z(jn 19-jarige moeder en zijn 25-jarige stiefvader ontvoerd uit het kindertehuis van het Leger des Heils te Hilversum. De ouders hebben zich gis termiddag weer met hun kind bij de politie te Zeist gemeld. Het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldbond heeft opdracht gegeven om de onderzoekingen naar de financiële in vesteringen in Zuid-Afrika voort te zet ten. De kwestie van de investeringen in Zuid-Afrika staat ook op de agenda van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken, dat van 13 tot 23 augustus te Utrecht bijeen zal komen. De meningen in de Wereldraad over een actie tot stopzet ten en terughalen van de investeringen zijn verdeeld. De tegenstanders van een dergelijke actie zijn van mèning dat juist de zwarte bevolking het ergst door zo’n’maatregelen zal worden getroffen. Iedere week worden tientallen niet-ge- frankeerde poststukken aan het Koninklijk Huis verzonden. De Rijksvoorlichtings- dienst wijst er dan ook op, dat poststuk ken aan een lid van het Koninklijk Huis volgens de gewone posttarieven dienen te worden gefrankeerd. Gisteren werd op een persconferentie in Den Haag meegedeeld dat de „lijmpoging" was mislukt. Op de foto van links naar rechts lijmer mr. Y. Scholten, premier Biesheuvel en de heer Van der Wiel, directeur van de Rijks Voorlichtingsdienst. Wij hebben nooit een dam of dijk als doelwit aangemerkt in doelwittensysteem, voorzover Noord-Vietnam betreft. Maar het zijn dat sommige van die dammen en dijken ook wegen zijn, of gebruikt worden voor anti-luchtdoel-stellingen. EEN MAAND EERDER was het Amerikaanse Pentagon opnieuw in verlegenheid gebracht door berichten van de vermaarde „New York Times”- journalist Harrison Salisbury, die tij dens zijn bezoek aan Noord-Vietnam schreef dat de dijken in de buurt van NamDinh waren gebormbardeerd. Formateur Biesheuvel was teleurgesteld over het mislukken van de lijmpoging, alhoewel Drees van DS’70 gistermiddag liet weten, dat Biesheuvel de mogelijkhe den voor adviseur Scholten om te lijmen wel heeft beperkt. Scholten zei na de brief van Berger tot de conclusie te zijn gekomen dat het afgelopen was. „Dat heb ik gewoon, nuchter geaccepteerd”, aldus mr. Scholten, die door Biesheuvel harte lijk werd bedankt. De formateur hield het gisteren nog steeds op een mogelijk vierpartijenkabi net. Hij baseerde zijn hoop op het feit dat de vier het volledig eens zijn over het te De baby was met proefverlof bij zijn ouders in Amsterdam geweest. Een half uur nadat het kind in Hilversum terug was, kwamen de ouders het weer halen. Terwijl de moeder op een van de ramen van het kindertehuis tikte om de directri ce te spreken te krijgen, reed de woeden de stiefvader met zijn auto de serre van het tehuis binnen. Temidden van de rava ge stapte hij uit, haalde het jongetje uit zijn bedje en reed daarna met vrouw en kind weg. Enkele uren later kregen zij echter spijt en meldden zich bij de politie in Zeist. Tegen het echtpaar is proces verbaal opgemaakt. nadrukkelijk vast aan een vijfpartijenka- binet als beste oplossing. Vooral de ARP reageerde nogal bits op de uitvoerige brief over het loon- en prijsbeleid van Wiegel. De leiders van KVP en ARP, Andriessen en Aantjes, zeggen bovendien zeer veelbe tekenend in hun reacties: „De drie Chris tendemocratische partijen zullen de ver antwoordelijkheid voor het landsbestuur, waarvoor zij in toenemende mate worden geplaatst, niet uit de weg gaan”. Adviseur Scholten en formateur Bies heuvel gaven gisteren samen een perscon ferentie. Daarin lichtte Scholten zijn eind advies over de mislukte lijmpoging toe. De adviseur heeft een stuk over het loon- en prijsbeleid aan de vijf gegeven, waarin de formulering op de manier van Boers- ma en de rest van het kabinet minus de twee DS’70-ministers stond. „Ik wil de op die formule alleen een snel en bondig ja hebben. Daaruit, zou ik de politieke wil om samen te willen blijven werken, opmaken. Ik geloofde dat we na een akkoord over het loonbeleid het over de rest (onder andere Defensie) wel eens zouden zijn geworden”, aldus Scholten. OP 8 AUGUSTUS 1966 hield Richard Nixon, toen nog ex-vice-president en nog geen president, een toespraak op het Tansonnhut-vliegvelfl van Saigon. De New York Times berichtte: „Met betrekking tot de luchtoorlog in het noorden zei Nixon dat Amerikaanse vliegtuigen zich moeten richten op mi litaire doeleinden die „geen belangrijk risico van burgerslachtoffers” als ge volg hebben, pij plaatste de mogelijk heid van luchtaanvallen op irrigatiedij- ken in de delta van de Rode Rivier in een „grijze categorie”, omdat ze gevol gen zouden kunnen hebben voor de burger-economie. Met deze voorgeschiedenis van een aantal feitelijke gegevens over gebom bardeerde dijken in Noord-Vietnam en de systematisch daarop gevolgde halve waarheden van Amerikaanse zijde, ko men de recente verbale salto’s van de regering-Nixon in een speciaal licht te staan. Op zijn persconferentie van 30 juni zei president Nixon: „Zij (de berichten over het bombarderen van dijken) zijn onjuist gebleken. De VS heeft grote terughoudendheid betracht in zijn bombardementspolitiek en naar mijn mening terecht. We hebben geprobeerd alleen militaire doelwitten te treffen en we hébben militaire doelwitten ge troffen. hongersnood (misschien wel meer dan één miljoen?), tenzij voedsel wordt verstrekt - dat zouden we dan kunnen doen aan de conferentietafel”. Britse paspoorten in Oeganda zijn en dat er „geen plaats voor hen is”. Hoewel er geen statistieken over bestaan is tot dus ver aangenomen dat er in totaal een 80.000 Aziaten in Oeganda zijn, van wi« ongeveer de helft met een Brits paspoort. Tot dusver bestond een regeling met En geland, die inhield dat deze laatste groep geleidelijk uit Oeganda zou vertrekken naargelang Engeland inreisvergunningen voor hen beschikbaar stelde. Het is nog niet duidelijk of Amins maatregelen in houden dat de Aziaten nu onmiddellijk Oeganda moeten verlaten. De presedent zei ook dat het leger van Oeganda gereed moet zijn om het land tegen saboteurs te beschermen „de strijd- te arresteren die probeert de economie te saboteren en het volk in verwarring te brngen”. Later werd gemeld dat het Oegandese ministerie van Buitenlandse Zaken aan alle diplomatieke vertegenwoordigingen heeft verzocht volledige lijsten aan te leggen van al hun landslieden in Oeganda, zo hebben diplomatieke kringen in Oegan da gisteren meegedeeld. Tevoren had president Amin bij een onderhoud vorige maand van de Ameri kaanse ambassadeur, dr. Clyde Ferguson, tot zijn grote verrassing vernomen dat er naar schatting 1.500 Amerikaanse staats burgers in Oeganda waren. Toen de opvolger van dr. Ferguson, dr. Thomas Medlady, vorig weekeinde zijn geloofsbrieven overhandigde, zei generaal Amin dat hij wilde weten „hoeveel Ame rikanen er precies in Oeganda zijn en wat zij er doen”. Hij zei dat zijn regering bijzonderheden wilde hebben over alle buitenlanders in Oeganda omdat zij „verantwoordelijk is voor hun leven en bezittingen”. stantie de niet-blanken benadelen, daarna de geboycotte firma’s en pas in het laatste stadium de Zuidafrikaanse regering, De gelden die de banken eventueel uit Zuid-Afrika zouden terugtreken, zullen zonder enige moeite direct door andere banken worden aangevuld. AMSTERDAM De Amsterdamse ze denpolitie heeft gisteren vier projectoren en enkele pornografische films van een filmclub in de hoofdstad in beslag geno men, omdat het karakter van de club niet besloten genoeg was. Tegen de 31-jarige voorzitter van de club is proces-verbaal opgemaakt. H(j beheert nog twee filmclubs in Amsterdam. Zoals wij berichtten treedt de politie in Rotterdam ook op tegen sexclubs, waar sexfilms worden vertoond. EMMELOORD. Gisteravond Is op het Usselmeer bij de Rotterdamse Hoek van de Noordoostpolder het motorschip „Hiljo” (650 ton) door nog onbekende oorzaak gezonken. Het met hoogovenslakken gela den schip ligt dwars in de koers Amster- dam-Lemmer. De opvarenden van de „Hiljo” zijn aan boord genomen van het binnenschip „Noordster”. Het was niet waarschijnlijk dat gistera vond nog een boei bij het gezonken schip gelegd zou worden. Het is daarom voor het overige scheepvaartverkeer op deze route uitkijken geblazen, aldus de rijkspo litie te water. ROTTERDAM De Amsterdamse Flo riade is een van de oorzaken dat het aantal bezoekers van de Euromast in Rotterdam ten achter blijft bjj dat van vorig jaar. Volgens de directie van Euro mast NV moet de toren aan de Maas het vooral hebben van klaverjasclubs vrouwenverenigingen die een dagje op stap gaan. „Deze gezelschappen gaan nu naar de Floriade, omdat het een eenmalig evenement is”, aldus directeur Van Raal- te. DEN HAAG. Jarenlang hebben vele duizenden Nederlanders portvrij kunnen corresponderen met leden van het Ko ninklijk Huis. Aan deze vrijheid van port is met ingang van 1 januari een einde gekomen, maar, aldus een mededeling van de rjjksvoorlichtingdienst, nog weinig mensen blijken van deze nieuwe regeling op de hoogte te zijn. Hoewel het memorandum van de onderminister geen bewijs oplevert voor een beslissing over het bombarde ren van dijken- maar wel een in Ame rikaanse regeringskringen gepropageer de gedachtengang weergeeft, rappor teerde de Japanse professor Makato Kandachi, die lid was van een speciale commissie van onderzoek, dat er al vanaf oktober 1965 dijken in Noord- Vietnam werden gebombardeerd. Hij getuigde: „Op 13 augustus 1966 werd de djffk van de Rode Rivier in de buurt van Hanoi getroffen met een bom van 1350 kg, die een krater pro duceerde van twaalf meter in omtrek en negen meter diep. Van 2 oktober 1965 tot juni 1967 werd de omgeving van Bac Giang in de Ha Bac-provincie 77 keer gebombardeerd. Bac Giang werd zelf totaal verwoest. In die perio de werd de dijk in de Thuond-rivier door honderd bommen getroffen en verwoest”. Toen deze feiten door Noord-Viet nam bekend werden gemaakt, luidde het antwoord van het Amerikaanse ministerie van Defensie dat „dit per ongeluk was gedaan door Amerikaanse piloten en niet uitgelegd moest worden als een vooropgezet plan Toch blijkt uit het verslag van een andere Japanner, Tsetsure Tsurishima, lid van een eerdere onderzoekcommis sie, dat er wél van een plan sprake geweest moet zijn. Hij schreef in zijn rapport: ,De kaart van het dijkensy- steem van de Democratische Republiek van Vietnam, getekend door de water- conserveringscommissie met betrekking tot de dijken die van maart tot 31 december 1966 werden gebombardeerd en beschoten, toont zonder meer aan dat het bevloeiingssysteem een van de belangrijkste doelwitten is van de bombardementen”. En, uiteraard, worden onze piloten in de gelegenheid gesteld - die mogelijk heid moeten ze ook hebben - om die stellingen te vernietigen, waar en hoe dan ook”. Laird suggereerde verder dat dijkdoorbraken het gevolg zijn van de zware regenval in het afgelopen jaar. Laird, op de zo langzamerhand geëikte rookgordijn-methode van het Penta gon, gaf dus toe dat er wel eens een dijk werd gebombardeerd. Op 17 juli werd hij opnieuw onder vraagd. Hij herhaalde dat alleen dijken werden aangevallen die ook toevoer- wegen waren, of waarop zich luchtaf weergeschut bevond (Hanoi heeft in middels ontkend dat er zulke dijkposi- ties zijn) en meldde tussen neus en lippen door dat er ook een brug was gebombardeerd, waaronder zich een sluis had bevonden. De brug. aldus Laird, was een belangrijke militaire verbinding. Enkele dagen later, nadat minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, had be schuldigd zich te laten lenen voor de Noordvietnamese propaganda, ver klaarde president Nixon (Waldheim nogmaals aanvallend) dat er inderdaad omstreeks tien dijken waren getroffen, dat dit per ongeluk was gebeurd en dat er geen sprake was van een voor opgezette strategie. Op 18 JANUARI 1966 schreef de toenmalige onderminister van defensie, John McNaughton, in een memoran dum, getiteld „Enkele opmerkingen over het bombarderen van Noord-Viet- lam”: „De vernietiging van de sluizen •n dammen, mits op de juiste wijze titgevoerd (wellicht na de volgende >auze), is veelbelovend. Dit moet be studeerd worden. Een dergelijke ver nietiging doodt geen mensen of laat ze verdrinken. Het met weinig water doen onderlopen van de rijstvelden leidt na verloop van tijd tot een uitgebreide DEN HAAG. De Lutherse Wereld bond zal aan de twaalf banken die finan ciële transacties voor deze bond uitvoeren, schrijven dat de bond zich verzet tegen het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika, en dat de bond de relaties met deze banken direct zal verbreken wanneer blijkt dat zij door hun publiek of zakeljjk beleid meewerken aan een verslechtering van de positie van de niet-blanken in Zuid-Afri ka. Het uitvoerend comité van de bond heeft dat op zijn vergadering in Parapat, Sumatra, besloten. Dit meldt de persdienst van de Lutherse kerken in 40 landen, die samen 54 van de 75 miljoen Lutheranen In de wereld omvatten. De Lutherse We reldbond en de daarbij aangesloten ker ken besteden jaarlijks grote bedragen voor hulp aan ontwikkelingslanden. Vorig jaar had het uitvoerend comité in Oslo reeds opdracht gegeven aan de fi nanciële afdeling van de Lutherse We reldbond, om een onderzoek naar de kapi taalinvesteringen in Zuid-Afrika in te stellen. De financiële directeur van de wereldbond, Hans Andreas Krogman, ver telde in Parapat, dat de twaalf banken hem op twee zaken hadden gewezen: Het terugtreken van buitenlandse ka pitaal uit Zuid-Afrika zal In eerste In- KAMPALA. (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft maatregelen aangekondigd tegen Aziatische inwoners van Oeganda die een Brits paspoort heb ben. „Ik zal Engeland vragen de verant woordelijkheid over te nemen voor alle Aziaten in Oeganda die Britse paspoorten hebben, omdat ze de economie van het land saboteren en de corruptie bevorde ren", zo heeft Amin volgens radio-Kam- pala gezegd in een toespraak tot het leger. Amin zei dat er 80.000 Aziaten met voeren loon- en prijsbeleid. „Ik moet”, aldus Biesheuvel, „dinsdagochtend om tien uur van de vier fractieleiders een duide lijk antwoord hebben op de vraag wan neer er vervroegde verkiezingen moeten komen”. Biesheuvel liet blijken dat hij liever niet weer voor verrassingen als vorige week (de twee lijmbrieven WD en CHU) wil komen te staan. »?,X Ax W &■-: x' fc

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 3