GAK DISTRICTSKANTOOR KRIJGT NIEUWBOUW IN SCHALKWIJK Met Mehmet zit het wel snor VAKANTIEKAMPEN 1 FLUITISTEN an mensen en dingen Concentratie van nu verspreide diensten Miele kinderen BON gak Hartevelt en Van der Tol r Vakantie voor j Statenlid De Nie wil openheid over huurliberalisatie Zomeravondfeest verlaten Haarlem op Grote Markt van Perspekt Twee predikanten Chr. Ger. Kerken 5 Pak die 2 weken gratis I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J gBlliili BBS ■LI «LO; liftu HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 5 AUGUSTUS Zaterdag 12 augustus ■BÉBli Geen loketten Bezorg mij 14 dagen gratis Haarlems Dagblad had, toen wij hem bezochten, zijn trots net wat laten bijknippen. Haarlems Dagblad Glazen toren „HIJ HAD EEN SNOR, een grote snor.o mia bella Bospo rus”. Wie kent niet deze zalige regels van Henk Elsink over het meisje dat alleen maar valt op gastarbeiders met snorren. Nou, ze zou eens in Haarlem moeten ko men kijken, want wij hebben hier de Turk Mehmet Cahmak, die zich onbetwist kampioen snorrewitsj mag noemen. Onder zijn neus heeft zich in de loop der jaren een schit terende knevel ontwikkeld, waar van de afstand van punt tot punt op het moment 40 cm is. Maar da’s nog niks: hij was zelfs 55! Mehmet j Vil Parkeren I UÜ UU''-MUU 1972 (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE f GAK- ADVERTENTIE RESTAURANGEN SVENSKA Ai« u het niet probeert blijft het voor u een vraagteken Oók u zult dan ervaren Antwoordnummer 4t6 - Haarlem Leven (Kromhout- Naam Adres te Daarna kont u m*1 noteren al» Doorhalen wat niet verlangd wordt i r Haarlems Dagblad de betrouwbare nieuwsbron in Kennemerland, boordevol informatie uit stad, streek, binnen- en buitenland Het Wisselseveld in Epe. Niet minder dan 200 vrijwilligers en -sters geven deze zomer leiding aan de kampen, sommige geven er een stuk eigen va kantie voor; maandaboniiM» 8,70 kwarto al abonnee 25.2(> m open enveloppe zonder pooteegel opwturen neer: OPtffCRtt WAZftMMMCfft COVtAVT In de nieuwbouw worden de bezoekers voor negentig percent op de begane grond ontvangen. Daar zijn de kamers van de controleartsen en van de medici die de invaliditeitsgraad bepalen, evenals van de arbeidsdeskundigen die invaliden helpen bij het vinden van een passende werk kring. Op de etages zijn kleine ontvangst- kamertjes voor bezoekers; loketten kent men er niet meer. Voor elke uitkeringsaf- deling is een afzonderlijke verdieping ge reserveerd. Mehmet heeft al twee jaar geleden een prijs van 500 uitgeloofd voor de Turk die hem kan verslaan. Bovendien wij hij dan diens reis naar Nederland Het secretariaat zorgde voor reser vering van kampverblijven, verzeke ring en vervoer van groepen, voor kampmaterialen, (dekens, lakenzakken, pannen, verbandkisten, sportmateria- len), alsmede voor geneeskundige keu ring bij de GGD van de kinderen een week voor het vertrek; HAARLEM. Christelijk gereformeerd Haarlem-Noord ziet dezer dagen twe» predikanten uit zijn midden vertrekken. Het zijn ds. J. C. Maris, die Haarlem na 28 jaar gaat verlaten, en ds. K. Boersma, die gedurende zes jaar het ambt In Noord vervuld heeft- i'i voaren balcons is het gemak bij het wassen van de ramen. Dat bruine begla zing is gekozen als balconborstwering en zonwering houdt mede verband met het feit dat het gebouw geheel airconditioned wordt, waarbij het gebouw niet te rigo- reus aan zonnewarmte bloot mag staan. Op beide begane grondse vleugels heeft Greiner echte daktuinen geprojecteerd, die bereikbaar zijn vanuit respectievelijk de personeelskantine en een vergaderzaal. Er zullen pergola’s, plantenbakken en glazen windschermen komen, zodat men rustig buiten kan zitten zonder tegen autoblik aan te moeten kijken. In de noordelijke vleugel komt bovendien een kleine bin nentuin, die vanuit de ontvangsthal te zien zal zijn. j geheel in strijd met het advies van het provinciaal bestuur gehandeld. Hij vraagt GS of zij het juist vinden dat dit advies geheim moest blijven en of zij het geen tijd achten tenminste de Statenleden des noods vertrouwelijk van de inhoud in kennis te stellen. Hij heeft voorts graag dat dit stuk nog voor 1 september geheel openbaar gemaakt wordt. Tenslotte wil hij weten of het gezien de onzekere kabinetstoestand mogelijk is te verzoeken om opschorting van het besluit van de minister. Op 7 augustus gaat het tamboer- en pijperkorps „Damiaatjes” weer met de wekelijkse repetities beginnen. Door uitbreiding kunnen er nog enige flui tisten worden opgeleid. Jongens en meisjes vanaf tien jaar kunnen zich vanaf de zevende, iedere maandaga vond tussen 7 en 9 opgeven bij het jeugdgebouw aan de Pijnboomstraat. Men kan ook mevrouw Nij dam bellen, Fuhropstraat 9, op dinsdag t/m vrijdag van zes tot acht. Het gaat alleem om fluitisten, voor tamboers en hoornbla zers is een grote wachtlijst. Ds. Maris, secretaris van de Evangeli sche Omroep en van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) gaat in Amstelveen wonen. Ds. Boersma heeft een beroep aangenomen naar de christelijk gereformeerde gemeente van Hoogeveen. Zolang in Haarlem-Noord geen opvolger voor ds. Boersma gevonden is, zal ds. Maris een aantal diensten lei den. HAARLEM. In Schalkwijk is dezer dagen een begin gemaakt met de bouw van een nieuw districtskantoor voor het Gemeenschappen j k Administratiekantoor (GAK). In deze nieuwbouw zullen alle diensten in Haarlem, die nu nog verspreid zijn over een aantal oude kantoorpanden, worden samengebracht. Het project, dat firca 5,4 miljoen gaat kosten, is ontwor pen door de Amsterdamse architect Onno Greiner. Bouwer is Sanders Utiliteitsbouw uit Arnhem. betalen, én de kosten van een hotel, als de man bereid is zijn snor door hem te laten opmeten. En de Nederlanders, mogen die ook meecompeteren? „Nee”, zegt-ie, „ach, die hebben helemaal niet van dit soort snorren. Het personeel van de NS waar ik bij werk, mag wèl meedoen.” T" -T-' ■'d* Op 31 juli 1932, 40 jaar geleden, werd het Restaurant Bolwerk geopend. Gedurende die jaren hebben wij alle stormen, die de Horeca-bedrijven bedreigd hebben, kunnen doorstaan Door de kwaliteit van onze gerechten, door de service en door de sfeer. Alleen aan de sfeer hebben wij door een interne verbouwing veranderingen kunnen aanbrengen, die ook U ongetwijfeld zullen verrassen. Als U nu of in de komende dagen bij ons komt dineren bieden wij U daarna gaarne een kopje koffie met een Zweedse punch aan, om nog even te kunnen nagenie ten van de kwaliteit, de service en de nieuwe sfeer Directie C. H. Ekman DEALER VOOR ZUID-HOLLAND KATWIJK 01718-1 31 82 HILLEGOM 2520 -1 75 68 SERVICE BINNEN 48 UUR v/h MIELE instructeur TA W» .’2: SEPÏ ijl.. Het kantoor voor GAK-Haarlem, ontworpen door Onno Greiner. Naast de stedelijke vakantie-aktivi- teiten in Haarlem van de diverse orga nisaties (speeltuinverenigingen, club huizen. jongerenorganisaties) enerzijds en van de Commissie Jeugd Vakantie- feesten anderzijds (Hoera vakantie! en de alom vermaarde Stuif Stuif) gaat ook nog een groot aantal kinderen in deze vakantiemaanden een weekje naar buiten. Dat gebeurt dan direct of indirect met behulp of advies van de Stichting Kfndervakantie Kampen Haarlem, waarvan het secretariaat en het financieel beheer bij de Gemeente lijke Dienst voor Sport- en Jeugdzaken berusten. Het is wel een snor met geschiedenis aan het worden. Er is nog altijd nie mand geweest noch in Turkije waar Mehmet een advertentie in de krant zette, noch bij de NS die deze strijd aandurfde. Voorzichtig voelt Mehmet aan de krullende punten, alsof hij er zich van wil overtuigen dat die „hap zuurkool” zoals wij platte Nederlan ders dat zo grofweg altijd zeggen, er nog hangt. „M’n vrouw vind hem niet leuk”, zegt hij, „ze heeft er wel eens stiekem een stukje afgeknipt. Ook één van mijn kinderen haalde dat uit; hij zat bij me op schoot en opeens was ik een stukje snor kwijt, had hij er even afgeknipt.” Zijn de mensen niet bang voor hem? „Nou, ik heb wel eens vrouwen op straat gezien, die zo schrokken dat ze wegrenden. En kin deren vinden het ook griezelig, maar wel spannend om aan te trekken.” De afgelopen drie maanden heeft een aantal vrijwilligsters de door scho len, bedrijven, particuliere en maat schappelijke instellingen opgegeven adressen bezocht; Het GAK zorgt voor de uitvoering van de werkloosheidswet, de ziektewet en de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor veertien bedrijfsvrenigingen. Het GAK is, evenals de bedrijfsverenigingen, een in stelling van het bedrijfsleven, die door vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers wordt bestuurd. Het GAK verzorgt ook de administratie van andere sociale organen van het bedrijfsleven, zo als bijvoorbeeld bedrijfspensioenfondsen. Het hoofdkantoor staat in Amsterdam, districtskantoren zijn er over heel het land verspeid. Bij het districtskantoor Haarlem zijn circa 160 man werkzaam. Op het moment beschikt men over kantoren aan de Dreef, de Wilhelminastraat, Alexanderstraat, Jennerstraat, Delistraat en Schotland- straat. Men zit daar bij wijze van spreken echter op eikaars schoot, zodat een nieuwe behuizing broodnodig is, ook al uit oog punt van efficiency. Wekenlang is aan programma’s, de eerste kampkranten, organisatie en dergelijke gewerkt: is er vergaderd bij het leven. En toen was het vakantie, voor al die kinderen, die 1500 In Epe, Blari cum, Oostvoorne, Austerlitz en al die andere plaatsen in ons land, Os- nabrück niet te vergeten. In 25 kin derkampen en nog enkele speciale tie nerkampen hebben ze onbezorgd va- kantieplezier. Dankzij de Stichting Kindervakantiekampen. dankzij de fi nanciële bijdragen van de gemeente Haarlem, dankzij de particuliere fond sen. en de bereidwilligheid van ver schillende werkgevers, om de vrijwilli gers extra verlof te geven voor kamp leiding, dankzij al die vrijwilligers zelf ook. Over de vormgeving zegt Onno Greiner, dat bewust gebroken is met het lucifer- doosjesprincipe in eindeloze herhaling, dat nieuwe wijken tegenwoordig zo kenmerkt. „De tijd van de nieuwe zakelijkheid en het materialistische functionalisme is toch echt wel voorbij,” stelt hij. Volgens hem kan het uiterlijk van een woon- en werk omgeving een sterk psychologisch effect hebben. De afgeronde hoeken van het GAK-kantoor heeft hij daarom ook niet zomaar ontworpen. „We leven in een Mondriaanse wereld van driedimensionale rechthoeken. En in deze strakke wereld heeft het GAK een dienende functie voor de zwakkeren onder ons. De hoeken van het ontwerp zijn mede daarom afgekapt, om het kantoor geen hard uiterlijk te geven.” aldus filosofeert Greiner. In ’69 behaalde hij met deze „keizer Wilhelm” snor de eerste plaats in een snorrenwedstrijd: sindsdien mag hij zich de kampioen van Europa noemen. Hij haalt foto’s en knipsels te voor schijn, laat het Turkse blad „Tercu- man” zien, waarin de loftrompet over zijn weelderige snorgroei wordt gesto ken. Het lijkt trouwens een nationale trots daar te zijn, een jaarlijks terug kerend festijn van tegen elkaar opbie dende snorren. Andere kenmerken van het gebouw zijn een glazen toren, waarin een brandtrap is aangebracht, die ter hoogte van elke verdieping een verbinding met het kantoorgebouw heeft. De rondom lo pende balcons zijn mede als vluchtweg gedacht, waarlangs men snel de brandtrap kan bereiken. Een andere functie van de rondom lopende in stalen rooster uit te Er is een avondcursus gegeven voor vrijwillige kampleiding, besloten met een weekend „sport en spel” in Maandag worden in Haarlem de vol- gende activiteiten voor vakantievieren- I de kinderen georganiseerd: Commissie jeugdvakantiefeesten Haar- 1 '.em Stuif Stuif in de Kennemersporthal I van 10.00-16.00 uur. Entree 1. Knip pen, naaien, waardeloos materiaal, ty- pen enz. Circus Roberti «n een treintje, de kinderboerderij, film, leeshoek, inci- denteel glasblazer, pottenbakker, snel- tekenaar, marionettentheater en nog I 1 veel meer. Extra Stuif-bussen rijden I door de gehele stad. Ritprijs f 40 Tie- i I nerstuif in een tent op het ijsbaanter- rein naast de Kennemersporthal van 1 10.00-16.00 uur. Entree 1. Discobar, 1 dansen, praten, enz. Enkele malen per week optreden van een band. Haarlemse Katholieke Vereniging voor I het gezin Speeltuin Hof van Eden (Revius- straat-Muiderslotweg)-Pippi Langkous- I dag. Speeltuin Het Paradijsje (Witte i Heerenstraat) 14.00 uur dierendag f 10. Speeltuin Elba (Ged. Schalkburger- I gracht)-15.00 uur kleutermiddag. Speeltuin Noordervreugd-Dartele- Jeugd (Planetenlaan-Flevoplein)-voor- ronden, olympische speeltuinspelen I op Noordervreugd 10.00 uur kos- I ten 60. Speeltuin Jong Leven (Kromhout- I 1 )aan)-voorronden olympische speeltuin- I I spelen, 9.00 uur. Kosten 1. I Speeltuin Zaanenoord (Zaanenstraat- I Spaarndamseweg) 14.00 uur pannekoe- i i kenbakken f 25. I I Aktiviteiten voor de oudere jeugd: I naar Flevohof. Vertrek 9.00 uur. Kos- i ten f 7,50. Clubhuis De Pauw I I Kromhoutlaan) naar spartelmeer in de I duinen. I Wat de parkeerruimte betreft: op het aangekochte terrein van ruim drieduizend vierkante meter is slechts plaats voor een kleine zestig auto’s. De gedachte is in de toekomst, als op het terrein tussen GAK en belastinggebouw een derde kantoor voor verschillende rijksdiensten ge bouwd zal worden, een gemeenschappelij ke parkeervoorziening bestaande uit enke le plateaus te creëren. Daar is men nu evenwel nog niet aan toe .Het kantoorge bouw zal voor automobilisten bereikbaar zijn via de Surinameweg en voor voetgan gers en fietsers vanaf de Europaweg. QA wil KENNEMERPLEIN 5 HAARLEM - TELEFOON 32 06 68 Met dit feest opent de werkgroep CJP Haarlem een reeks manifestaties die Haarlems culturele leven extra-inhoud willen geven en tot doel hebben het cultureel jongeren-paspoort bij een breder pubiek bekend te maken. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Statenlid H. de Nie (P.S.P.) vraagt Gedeputeerde Staten van Noord-Holland of zij bereid zijn de ge meenten Alkmaar, Den Helder, Langedijk, Purmerend en Zeevang en de plaatselijke actiecomités te steunen In hun openlijk verzet tegen de huurliberalisatie, hun op gelegd door de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. Gezien een brief van GS heeft de mi nister, aldus de heer De Nie, nagenoeg Het nieuwe kantoor is in aanbouw op een terrein aan de Europaweg, zuidelijk van het gebouw voor de rijksbelastingen. Het zal gaan bestaan uit een laagbouw met twee vleugels en een toren daarbo venop van zes etages. Opvallend kenmerk van het gebouw: afgeknotte hoeken en een plastische gevel door de toepassing van bruinglazen beplating als borstwering op de balcons. Het districtskantoor zal in het najaar van 1974 in gebruik genomen kunnen worden. HAARLEM. Op zaterdag 12 augustus zal de Haarlemse theatergroep Perspekt in opdracht van de werkgroep cultureel jon- geren-paspoort een drieëneenhalf uur du rend zomeravondfeest op touw zetten op de Grote Markt. Iedereen kan dit feest gratis meemaken. Aan dit klank- en licht- evenement werkt onder meer mee het Amsterdams Straatorkest The Animal Crackers, een uit vijf man bestaand wan delend dixylandorkest. De Crackers zullen om circa half negen van het Houtplein af via tie Grote Hout straat naar de Grote Markt lopen om daar het spits van het feest af te bijten, met een kort optreden op het daar te bouwen podium. Verder zullen optreden: de nieuwe formatie van The Bintangs en de Afro-Cubaanse ritmegroep Ritmo Na tural. De technische theater-werkgroep Perspekt zal het geheel ondersteunen met een volumineuze lifht- en filmshow, die geprojecteerd zal worden op een doek van achttien bij zeven meter. Het zomera vondfeest zal duren tot precies midder nacht. De kinderen die op deze wijze een weekje naar buiten kunnen zijn voor het grootste deel afkomstig uit die gezinnen waar het door financiële of familie-omstandigheden niet mogelijk is een week met vakantie te gaan. Kijken we dan even naar een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek waaruit blijkt dat in 1970 46 van de Nederlandse bevolking met vakantie ging, dan beseffen we dat echt voor een groot deel van onze kinderbevolking zo’n vakantie toch broodnodig kan zijn. Op 1 juli zijn de vakantiekampen in Haralem van start gegaan en daarmee is een stuk vakantiewerk begonnen waaraan heel veel voorbereidingen zijn vooraf gegaan. En daar mogen we dan ook wel even stil bij staan 11 4^

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 5