Aparte regeling voor oorlogsslachtoffers KAMER AANVAARDT WET L UITKERING VERVOLGDEN I Ziekenfondsraad is van Fel gevecht in raadhuis van Bussum Kamer heeft vertrouwen Vergoedingen koninklijk Hieuw WINNAARS levensmiddelencheques 2e week ,óLi WLL album (3,45) met gratis kleurenfoto’s huis krijgen fiat Kamer Z1000. ƒ100.- „veel Mi! JiB ra in minister” d il zwarte bedden” tegen „witten” m r Presidentiële Esso propaganda p KVP biedt Luns excuses aan Tweede Kamer niet definitief HET WEER Geen straf voor aanvoer schipper, die politieboot Opzet academische ziekenhuizen Hoge „snuffelpaal” voor het KNMI „Kring van leden niet te ruim nemen" geen „reclamebord” 2 i 1 soa- 2 VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 Bedenkingen 33 Moties-Laban verworpen - Slechts enkelen 3t:. F - r to ’t Nieuwe album bevat al 66 kleurenfoto’s. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto’s. Die zitten in 16 zakjes, U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix.’t Album is dus snel vol! o o 11 u DOE WEKELIJKS MEE MET At# H s 5 Kt V] (Van onze parlementaire redactie) 1 de (Van onze Haagse redacteur) on- ADVERTENTIE 0 WEFHRAPPORTRW (Van onze medewerker in Zierlkzee) zzo de ge rei re: aa ar d( z zzo ono zo zo zzo ozo zo zo zo ZO ozo zzo zzo n zo zo zw haalde uur de bestemd voor de onkosten van het perso neel, koninklijke giften en voor represen tatie. Het inkomen van de koningin zelf komt, neer op ongeveer zes ton. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken verklaarde echter wel dat rekening gehouden zal worden met de wensen van de Tweede Kamer. S Q z c c a 1 zo n ono zo o windst. zo nw n w 10 11 11 9 12 10 12 11 12 11 10 10 13 6 1» 9 uur. uur. 0.7 1 0.7 0.5 1 03 03 0.6 0.2 0.7 0 0 2 01 3 3 1 0 0 4 03 o 3 11 6 0 7 0 2 0 0 o 1 0.2 3 Voor de moties waren alleen de fracties van PvdA, D’ 66, PPR. PSP en CPN. De andere fracties lieten weten, dat zij veel vertrouwen hebben in minister Geertse ma, nu hij heeft toegezegd zowel te gaan overleggen met de politiebonden als met de centrales van overheidspersoneel. 1 op tin is de he gr mi lei ko lin o V h k t s c 5 3 1 de w cc h( er Vc st 01 vo ali co lej be hc on 5 7 8 12 9 13 18 13 3 13 8 13 12 -4 7 8 7 15 20 uur. uuï. ADVERTENTIE PRIJS M Dr. Baruch deelde tijdens het debat mee, dat er reeds 10.000 aanmeldingen van vervolgden zijn. (Van onze medewerker in Hilversum) BUSSUM. Politieagenten en krakers hebben gistermiddag een fel gevecht gele verd in het Bussums raadhuis. De krakers waren na ontruiming van twee winkel panden, die zij overigens na een eerste sommatie rustig hadden verlaten, met hun gehele inboedel in een gang van het raadhuis neegestreken. Zij weigerden het raadhuis te verlaten, waarop politieassis- tentie werd ingeroepen. Kantonrechter mr. Veenhoven: „Mij is gebleken, dat de Yerseke 96 voorrang moest geven aan de RP18. Geen van beide schepen meende te kunnen wijken. De opzet van de aanraking tussen de schepen zie ik niet. Het is gebeurd door de zuiging van de schepen naar elkaar toe. Ik ver klaar de verdachte schuldig zonder straf”. De minister kwam tot zijn toezegging tijdens een vragensalvo dat vanuit de fracties van de P.v.d.A. D’66 en P.P.R. werd afgevuurd, na de afhandeling in eerste instantie van mondelinge vragen van De Gaay Fortman (P.P.R.). Een jaar geleden sprak de Kamer, met het aannemen van de motie-Baruch (DS’70) uit dat de vervolgingsslachtoffers niet meer financieel geholpen mochten worden via de op de Algemene Bijstands wet steunende rijksgroepenregeling ver volgingsslachtoffers, omdat groepen van vervolgden daartegen psychologische be zwaren hadden. Er dient een afzonder lijke wettelijke regeling te komen, aldus de Kamer in november 1971. De onlangs afgetreden DS’70-staatsse- cretaris van CRM, mevrouw Van Veenen- daal-van Meggelen, bereidde het wetsont werp voor dat de Kamer gisteren in open bare behandeling nam. Vervolgden zullen op de nieuwe wet een beroep kunnen doen, als zij door ziekte of gebreken niet in staat zijn voor inkomsten te zorgen, evenals weduwen en weduwnaars van de aan de vervolging De demonstratie vond plaats tijdens een excursie naar de Oosterscheldewerken waaraan deelnamen leden van provinciale staten en commissaris mr. J. van Aartsen van Zeeland. De vissers verzamelden zich met 20 schepen uit Zierikzee. Kortgene en Yerseke voor de vertrekhaven, Burghsluis. Hoewel de woordvoerders (behalve dr. Baruch ook drs. Voogd, PvdA, mejuf frouw Van Leeuwen, ARP, CHU en KVP, Wolf CPN, mejuffrouw Kappeijne van de Copello VVD en ds. Abma SGP) de loya liteit van het voorstel prezen (vergoeding kosten medische verzorging, de anti-hard- heidsbepalingen en de behandeling van de gehuwde vrouw) werden bedenkingen aangevoerd tegen de bepaling, dat voor de vervolgden, die ouder dan 70 jaar en dan ziek of invalide worden, exact moet wor den aangetoond dat er verband is met de vervolging. Voor de jongeren geldt dat dit verband wordt aangenomen, als andere oorzaken niet duidelijk kunnen worden aangetoond. L Namens de fracties van PvdA, KVP, DEN HAAG. „Een royale uitvoering van een kamermotie”. Met deze woorden waardeerde de Tweede Kamer gisteren het regeringsvoorstel om een aparte wettelijke regeling in het leven te roepen voor het verlenen van uitkeringen aan slachtoffers van vervolging in de jaren 1940 tot 1945. Mawiewim- en minfawsm- binnen- en btifenierwl Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbrück Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Istanboel Las Palma» Tel Aviv (Van onze parlementaire redactie) Wat het pensioenbijdrageverhaal betreft zal het overleg niet uitgaan van het feit, dat in elk geval 140 miljoen in de staatskas moet vloeien. De moties-Van Aardenne (WD) en -Keuning (DS’70), die ook tijdens het begrotingsdebat waren ingediend, werden ingetrokken. Zij behelsden respectievelijk het verzoek aan de regering om het voorstel over het pensioenbijdrageverhaal alleen op 1973 te laten slaan, en verbete ring van de positie van jonge wachtmees ters en agenten. De krakers stelden zich hevig teweer. Er ontstond tussen hen en agenten een korte maar hevige vechtpartij. De kra kers. onder wie twee meisjes, werden tenslotte in een overvalwagen naar het politiebureau gebracht. De commissaris van politie liep bij de vechtpartij tikken op en werd geschopt. De winkelpanden waar de zich „Krak” noemende groep was ingetrokken, waren bestemd voor de sloop. De gemeente had de groep er een dag of tien laten zitten. Met de sloop van de panden, die voor wegverbetering moeten verdwijnen, werd onmiddellijk een begin gemaakt. overleden vervolgden. Uitkeringen worden verstrekt om in het levensonderhoud te voorzien en vergoedingen worden gegeven voor de kosten van geneeskundige be handeling of verpleging. Mevr. Overmeijer, Veghel ƒ250.- Mevr. Van der Bogaart, Nieuwërkerk a/d IJssel Mevr. Hoge, Rotterdam Mevr. Albers, Kampen Mevr. Luykx, Amstelveen Mevr. Kottman, Den Haag Mevr. Van Tol, Leidschendam Mevr. Van der Poel, Boskoop Mevr. Weijer, Haarlem en nog vele andere winnaars van n00.-^25.-^10.- Vrijwel algemeen bleek de raad van mening dat hij moet trachten bij te dragen in de kostenbewaking. Men vroeg zich af waarom de minister toch tot de erkenning van „zwarte bedden” besluit. De Ziekenfondsraad zou gaarne de motie ven willen weten. Er werd op gewezen, (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Ziekenfondsraad is niet genegen de financiële verantwoor delijkheid te dragen voor zogenaamde „zwarte bedden” in ziekenhuizen of in richtingen. Hierbij gaat het om gevallen, waarin de uiteindelijke beddencapaciteit van een ziekenhuis hoger is dan waarvoor van overheidszijde in principe medewer king is verleend. Een duidelijk voorbeeld van zo’n afwijking is het Sint Anna Ziekenhuis in Geldrop. dat toestemming had voor 376 bedden, maar bij ingebruik neming 480 bedden bleek te hebben. DEN HAAG. Minister Van Veen van onderwijs en wetenschappen heeft gisteren in de Tweede Kamer de mogelijk heid opengelaten, dat Leiden en Utrecht uiteindelijk toch academische ziekenhui zen krjjgen met minder dan duizend bed den. het aantal op basis waarvan Am sterdam van start is kunnen gaan. Voor waarde is, dat het besparingen oplevert en de Amsterdamse bouwplannen niet frus treert. Het uits>”>"espunt blijft een gecoör dineerd bouwplan. ZIERIKZEE. Schipper W. van Dam me van de Yerseke 96, die op 26 augustus tijdens een demonstratie tegen de afslui ting van de Oosterschelde in botsing kwam met de RP 18 van de rijkspolitie, werd gisteren door de Zierikzeese kanton rechter wel schuldig bevonden maar kreeg geen straf voor deze botsing. Ogenschijnlijk krijgt prins Claus meer geld dan prins Bernhard, maar deze be dragen zijn niet vergelijkbaar omdat het inkomensbestanddeel van de vergoeding aan prins Bemhard ruim 220.000 is en van prins Claus ongeveer 180.000. In de vergoeding van Claus zit echter nog een groot bedrag aan onkosten en personeels lasten voor de hofhouding. Al deze vergoe dingen zijn vrij van belastingheffing. Het inkomen, dat de leden van het koninklijk huis hebben uit eigen vermogen, is wel aan belastingheffing onderhevig. De Pv-d.A’er Fransen diende bij de behandeling van de regeringsvoorstellen gisteren in de Tweede Kamer een motie in. waarin hij voorstelt, dat het inkomen van de leden van het koninklijk huis binnen twee jaar opnieuw wordt vastge steld na troonsafstand, overlijden van de vorst of overlijden van de erfgenaam van de vorst. Deze voorstellen kunnen rekenen op steun van de meerderheid van de Twee de Kamer. De commissie erkenningen van de Zie kenfondsraad had in haar advies gemeld geen verantwoordelijkheid te willen dragen voor het aantal bedden in Geldrop. Des ondanks heeft minister Stuyt het gewij zigde aantal bedden erkend. De commissie vindt deze gang van zaken onbevredigend, gezien oo kde kostenontwikkeling in de gezondheidszorg. In feite wordt hiermee de wet op de ziekenhuisvoorzieningen overtreden. De commissie stelde de Zie kenfondsraad voor in het vervolg over deze kwesties een uitspraak te doen. De commissie noemde nog drie gevallen van inrichtingen die met een hoger bed dental uit de bus kwamen dan officieel de bedoeling was. Toch verleende de mi nister de gevraagde erkenningen. In de Ziekenfondsraad werd hierover opge merkt: „Hijj heeft ze gewit”. De grondslag van de uitkering ligt, afhankelijk van het Indertijd genoten in komen, tussen 1.044 en 2.563 per maand. De uitkeringen zelf bedragen 85, 80, 75 of 7Ö percent van die grondslag, al naar gelang de huwelijkse staat en de aanwezigheid van kinderen. Voor 1973 worden de totale kosten op f 36,6 miljoen geraamd. dat dr. Stuyt eerder een deel van een ziekenhuis dat illegaal was uitgebreid heeft laten sluiten. Dat is beter dan extra kosten maken voor bedden die in feite onnodig zijn, meende men. Voor de meerdere kosten van niet-erkende bedden moet dan de minister de verantwoordelijkheid maar dragen als hij goedkeuring verleent aan afwijkingen van het Ziekenfondsraadad- vies, zo was het oordeel van de meerder heid van de Ziekenfondsraad. WD, ARP, D’66, CHU, DS’70, CPN en SGP kwam er een amendement met het voorstel de 70-jarigen en ouderen niet in een uitzonderingspositie te plaatsen. De minister zei niet bereid te zijn het wets ontwerp te wijzigen door het schrappen van de leeftijdsgrens. „We moeten een dam opwerpen tegen onredelijke aanspraken op een uitkering.” Overigens zal ook voor de boven 70- jarigen de wet soepel toegepast worden. De Kamer aanvaardde zonder hoofdelij ke stemming het amendement. DEN HAAG. Het dagelijks be stuur van de KVP zal zijn veront schuldigingen aanbieden aan ex-minis ter Luns voor de onhoffelijke daad van directeur Gribnau van de KVP. De heer Gribnau stuurde woensdag de 25 gulden terug naar de heer Luns, die deze eerder had overgemaakt aan het verkiezingsfonds van de KVP. De heer Gribnau wilde hiermee ui ting geven aan zijn ongenoegen over het feit, dat Luns zes weken vóór de komende verkiezingen bekendmaakte dat hij geen lid meer wil zijn van de KVP. Volgens Luns is het lidmaat schap van welke politieke partij dan ook niet verenigbaar met zijn functie als secretaris-generaal van de NAVO. Als bewijs dat hij de KVP nog steeds een goed hart toedraagt, maakte hij 25 gulden over aan het verkiezingsfonds. Een aantal KVP’ers heeft zich over deze, voor een goed betaald ambtenaar als Luns laag te achten bijdrage, bij zonder boos gemaakt. Gribnau ver klaarde woensdag te hebben gehandeld in overeenstemming met een besluit van he<t dagelijks bestuur. KVP-lijst- trekker Andriessen, die zelf deel uit maakt van het dagelijks bestuur, hééft echter laten weten, dat het dagelijks bestuur zelfs niet over dit ondenverp heeft gesproken. De heer Gribnau zal voor zijn daad berispt worden. President Kekkonen van Finland be zocht gisteren, met de Koningin, Dronten. In centrum De Meerpaal stond een informatiestand over Fin land, een gelegenheid die de president aangreep om zijn land nog eens extra onder de koninklijke aandacht te brengen. Later op de avond, tijdens een korte toespraak tijdens het af scheidsdiner dat hij aanbood in het Amstelhotel, nodigde de president het. koninklijk paar uit een tegenbezoek aan Finland te brengen. De P.v.d.A-’er sprak evenals mei. Goudsmit de vrees uit dat de regering de kring van leden van het koninklijk huis veel te ruim wil nemen. Volgens de plannen voor de regering zouden daartoe gaan behoren: de koningin, haar kinderen, de kinderen van Beatrix, de echtgenoten, de afgetreden vorstin, de echtgenoot van de afgetreden vorstin en de overige klein kinderen van de koningin met uitzonde ring van de kinderen van prinses Irene, die geen deel meer uitmaakt van het koninklijk huis. Die kring is volgens de P.v.d.A.’er te groot Evenals mej. Goudsmit was hij van mening dat lidmaatschap slechts aan en kelen mag toevallen. Ook hierover bleek in de Kamer nagenoeg overeenstemming te bestaan tussen alle fracties. Deze zaak was echter nog niet aan de orde omdat de regering nog steeds niet klaar is met het wetsontwerp dat het lidmaatschap van het koninklijk huis regelt. Een dergelijk wetsontwerp komt niet meer tijdens deze regeringsperiode. Minister Engels verzette zich ook tegen het voorstel van dezelfde fracties om de uitkeringsraad (dat is eert raad van vijf door de minister benoemde leden, die belast wordt met de toepassing van de wet) te verplichten binnen vier maanden te beslissen op ingekomen aanvragen om een uitkering. Door de raad aan een termijn te binden kan de advisering over de aanvrage, o.a. door geneeskundigen, i n gevaar komen, zei de minister. Ook dit amendement werd aanvaard, met de stem van de heer Té Pas (NMP) tegen. DEN HAAG. Het gebouw van Tweede Kamer moet aan de buitenkant vrijblijven van partijpropagandistische leuzen, biljetten en foto’s. Dat is in het kort de inhoud van een brief die Tweede- Kamervoorzitter Van Thiel heeft geschre ven aan de fractievoorzitters van alle partijen die in de Tweede Kamer verte genwoordigd zijn. CABAUW. Staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat dr. R. J. H. Kruisinga heeft gisteren in het plaatsje Cabauw bij Lopik een 218 meter hoge „snuffelpaal” van het KNMI in gebruik gesteld. Zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp zelf, om een afgelopen nacht, de eindstreep. Akkoord Jemen vertraagd De onderteke ning van het door de Arabische Liga voorbereide verdrag over een geleidelij ke vereniging van de momenteel elkaar vijandig gezinde staten Noord en Zuid Jemen, is gisteren met 24 uur uitge steld. De Zuidjemenitische minister-pre sident Ali Nasser kon niet op tijd in de Egyptische hoofdstad Cairo - waar d« ondertekening zou plaatshebben - aan komen. Vergelijk Sovjet-UnieItalië. Protocol ondertekend Premier Kosy gin van de Sovjet-Unie en zijn Italiaanse collega Andreotti hebben gis teren in het Kremlin te Moskou een protocol getekend over het toekomstige overleg tussen beide landen. Tweemaal per jaar zullen de ministers van Bui tenlandse Zaken of hun vertegenwoor digers bijeenkomen. Mocht de internati onale toestand het nodig maken, dan zal het niet bij deze twee keer blijven. Vonnissen in Joegoslavië. In Zagreb is gisteren de voormalige hoofdredacteur van het weekblad Hrvatski Tjednik. Vlado Gotovac. wegens contra-revoluti- onaire activiteit tot vier jaar strenge kerkerstraf veroordeeld. Zijn mede-be- klaagde, Hrvoje Sosic, docent economie aan de universiteit, kreeg voor hetzelfde delict 2V» jaar. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren de beide moties-Laban (PvdA) verworpen, die woensdag waren ingediend tijdens de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. De moties hadden tot doel: 1. meer geld be schikbaar te krijgen voor het politieperso neel, en 2. uitoefenen van druk op de re gering voor open overleg met de ambte narenbonden over het pensioenbijdrage verhaal. 7.37 uur en 3.17 uur en 11 11 12 12 14 11 13 12 12 14 11 19 19 13 23 14 8 15 11 12 14 13 18 22 19 13 18 12 14 20 12 14 12 13 20 zw. bew. geh. bew. geh. bew. motregen zw. bew. geh. bew. half bew geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh bew. onbewolkt geh. bew. windst. regen regen zw. bew licht bew wnw zw. bew. wnw Kopenhagen geh. bew. Locarno regen windst. Londen geh. bew. Luxemburg vr. onbew. regenbui zw. bew. windst. zw. bew. windst. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. zw. bew zw bew licht bew zw. bew. windst.. ZATERDAG 28 OKTOBER Hoog water 7.37 uur en 20.01 Laag water 3.17 uur en 15.41 ZATERDAG 28 OKTOBER Zon op 7.28 uw onder 17.19 Maan ap S2.4S uw ander 13 50 DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft geen bezwaren tegen de nieuwe salarissen en vergoedingen voor de leden van het koninklijk huis, zoals die door de regering-Biesheuvel zijn voorgesteld. Per 1 januari krijgt de koningin volgens de voorstellen f 2.700.900 per jaar, prins Bemhard 540.000, prinses Beatrix 620.000 en prins Claus 550.000. Van het inkomen van de koningin is ruim één miljoen gulden bestemd voor de personeelskosten van de hofhouding. Een bedrag van nog eens ruim een miljoen is VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Veranderlijk, met plaateelijk regen geveer normale temperatwen. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: maximum temperatuur: om streeks normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uw: 70 percent; kans op «en geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 1 november: mini mum 7 graden, maximum 11 graden. Deze paal is voorzien van een groot aantal instrumenten die gebeurtenissen in d eonderste 200 meter van de atmosfeer moeten meten, zoals windsnelheid, mist, temperatuur en relatieve vochtigheid. Te vens kunnen concentraties verontreinigen de stoffen, zoals bijvoorbeeld zwaveldioxy- de, worden gemeten. De verzamelde gegevens worden in computergeheugens opgeslagen om te worden verwerkt in wetenschappelijke studies, die van groot belang zijn voor de algemene kennis van de meteorologie en de weersverwachtingen. Tevens kunnen met name de gegevens over mist, veront reiniging en windsnelheden in de 200 meter vlak boven het aardoppervlak zeer belangrijke informatie verstrekken aan de luchtvaart en het wegverkeer. (Van onze parlementaire redactie) M': D

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 2