Deens protest in Parijs Akkoord in Den Haag over afval-opslag Ongeluk met kabelbaan ZOUTGEHALTE RIJN VER veroorzaakt negen doden BOVEN LIMIET GEKOMEN Opiniepeiling: NAVO wil Brandt wint veiligheids- verkiezingen conferentie torpederen Staatsgreep Dahomey m Miljoenen mensen in Vietnam gedood Deserteur, die drievoudige moord pleegde, meldt zich DeVoordeel-prijs van Biolon I Doodstraf op uithangen van vlag Korting35cent! Kant en klare kunsthars vnlpasta ik U9 L achtergrond I Pravda vaart uit: Bombrief kwetst In Bijlmer geen studentenflats lid Egyptische veiligheidsdienst bij spoorbaan Biolon,uw was-verwenner, Biolon,uw fijnwas-kenner, Biolon,uw kleur-ophaler, Biolon,uw witgoed-sfraler, Biolon,uwveilig-wasser is óóknog een prijs-verrasser! U wordt mateloos verwend: B J» öl 3 VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 Alternatief Zwarte lijst i I Te veel lawaai L U kunt de poesieversjes nog insturen tot4 novemberas. S 2 s Q Geleidelijk SAIGON (Reuter, AFP, ANP en UPI) Wanneer binnenkort werke lijk een einde aan de oorlog in Vietnam komt, zal dat het slot zijn van een slachting die aan waarschijnlijk miljoenen mensen het leven heeft gekost en die honderden miljarden dollars heeft gekost. Waarschijnlijk miljoenen mensenlevens, want de juiste aantallen zal men vermoedelijk nooit te weten komen. Het aantal doden en gewonden onder de burgers in Indo-China alleen wordt geschat op zeker twee miljoen. DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! O VAN2O4T\ VOOR l\ De weer in aanbouw zijnde Westduitse ff l Het ongeluk gebeurde tijdens het proef draaien van de kabelbaan in de winter sportplaats Les Deux Alpes, 50 km ten oosten van Grenoble. De slachtoffers waren zeven arbeiders van de firma, die de kabelbaan had aan gelegd en twee werknemers van de firma, die de kabelbaan exploiteert. De oorzaak kon tot dusver nog niet worden vastge steld. GRENOBLE (Frankrijk) (AP) Negen mensen zijn gisteren om het leven geko men toen twee cabines van een pas ge bouwde kabelbaan met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. teke- Liga lelij- ikaar Zuid itge- -pre- in de ir de aan ken ajn, sten de laar aan lad- ier- een :eid De kosten voor de opslag (65 miljoen gulden) zullen voor 34 percent door Ne derland worden gedragen, Frankrijk be taalt zelf 30 percent, evenals West-Duits- land. De bijdrage van Zwitserland is zes percent. De opslag moet voor 1 januari 1975 beginnen. Er is vrijwel geen burger die niet tenminste één maal is geëvacueerd.Ve len hebben zich vrijwel hun hele leven moeten verplaatsen om aan het oor logsgeweld te ontkomen. HET AKKOORD zoals gisteren door Hanoi gepubliceerd en door Washing ton „in grote lijnen” bevestigd omvat de volgende negen punten: 1. De Verenigde Staten eerbiedigen de onafhankelijkheid, soevereiniteit en onschendbaarheid van Vietnam, zoals in de akkoorden van Genève in 1954 erkend. BEIROET, (Reuter). Een lid van do Egyptische veiligheidsdienst is gisteren op het vliegveld van Cairo door het ontplof fen van een bombrief ernstig gewond. (Van onze Amsterdamse redactie) 1/2 kg ƒ4,95 2 kg ƒ15.30 I <osy- zijn i gis- een istige maal Bui- voor- mati- dan zen. reb is cteur sdnik, aluti- renge e-be- lomie selfde De alternatieve Rijnconferentie die te gelijk met de ministersconferentie in Den Haag werd gehouden, wil verdergaande maatregelen dan die nu door de ministers zijn overeengekomen. Zij eisen een con trole op het totale Rijn-milieu onder toe zicht van een supra-nationale Rijnautori teit met vergaande bevoegdheden. HANNOVER. (AP) Een Amerikaanse sergeant, die werd gezocht voor de moord op twee militaire bewakers en een Duitse werkster die hij had doodgeschoten en uit een rijdende expressetrein had gegooid, heeft zich zelf aangegeven bij de Ameri kaanse militaire attaché in Libanon. Sergeant Thomas de Gregorio, 26 jaar zal aan de Westduitse autoriteiten worden overgeleverd, waarna hij zal worden overgedragen aan Amerikaanse militaire autoriteiten. COTONOU (Reuter en AFP) In de Westafrikaanse staat Dahomey heeft het leger gistermiddag de macht overgeno men. De presidentiële raad en de Nationa le Raadgevende Vergadering zijn ontbon den. Bij het presidentiële paleis zijn scho ten gevallen maar over slachtoffers is niets bekend. In de hoofdstad Cotonou bleef het rustig. De officier vond drie brieven, geadres seerd aan het kantoor van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie in Cairo, en twee aah guerrillaleiders, verdacht en nam ze mee naar het stationsgebouw van het vliegveld voor onderzoek. Een van de brieven ontplofte, rukte een hand van de officier af en veroorzaakte andere won den. De brieven waren in Joegoslavië gepost DEN HAAG. Terwijl de ministers van de Rijnoeverstaten gisteren op de Haagse conferentie hun hoofd bogen over de kwestie van de verzil- ting van het Rijnwater, bleek dat het zoutgehalte van deze rivier inmiddels is gestegen tot 350 milligram per liter. Dit is onder andere het gevolg van de lage waterstand. De afgelopen jaren is het gemiddelde zoutgehalte van het Rijnwater steeds toegenomen. In 1971 werd een gehalte van 232 milli gram gemeten. Het jaar daarvoor bedroeg het gemiddelde nog slechts 134 milligram. Deskundigen op het gebied van de drinkwatervoorziening stel len 120 milligram per liter als aanvaardbare norm. In de ontwerpovereen komst die de Rijnoevercommissie in mei van dit jaar opstelde werd een limiet van 200 milligram aangehouden. De politie vatte haar nieuwe taak met een aan en hield op een snelverkeersweg tussen Saigon en Tay Ninh autobussen en vrachtwagens aan om de passagiers te fouilleren. Twee vrouwen die 200 meter van de gewraakte stof bij zich hadden werden aangehouden. Thieu heeft irt het begin van de week gezegd dat iedereen die een Vietcong-vlag uithangt, voor de krijgsraad zal worden gedaagd en de kans loopt ter dood te worden veroordeeld. De deelnemers zijn van plan op 20 en 21 januari in Bad Dürkheim in West- Duitsland een conferentie te houden voor politici, planologen en vertegenwoordigers van milieugroepen. materieel. Zij zullen ook geen beroep doen op buitenlandse adviseurs. 3. De twee tegenstanders zullen ge lijktijdig met de terugtrekking van de Amerikaanse troepen hun gevangenen uitwisselen. 4. Het volk van Zuid-Vietnam moet zelf door middel van werkelijk vrije verkiezingen onder internationale con trole over zijn toekomst beslissen om te komen tot verzoening en internati onale overeenstemming”. Er zal een bestuursvorm onder de naam „Nationa le raad van verzoening en nationale eendracht” komen bestaande uit drie gelijke partijen, die de toepassing door de revolutionaire regering en het be wind van de republiek Zuid-Vietnam moet bevorderen van de getekende ak koorden en de algemene verkiezingen moet organiseren. 5. DE HERENIGING van Vietnam zal geleidelijk „met vreedzame mid delen” worden verwerkelijkt. 6. Er zullen een militaire verbin- dingscommissie van vier partijen en een van twee partijen, alsmede een internationale controle en bewakings- commissie worden gevormd. Dertig da gen na de ondertekeningvan het ak- ADVERTENTIE De deelnemende actiegroepen uit Ne derland, West-Duitsland en Frankrijk hebben besloten het komende jaar een witboek op te stellen over de verontreini ging van de Rijn. Zij willen ook het Rijnwater gaan analyseren en de resulta ten hiervan wereldkundig maken. Daar voor komt er een persdienst in alle Rijn staten. 2. Eén etmaal na ondertekening van de bestandsovereenkomst in heel Zuid- Vietnam beëindigen de VS alle militai re activiteit, de bombardementen en het leggen van mijnen in de Noord - vietnamese wateren. De terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten en die van hun bondgenoten zal in zestig dagen geschieden. De beide partijen in Zuid-Vietnam, dat wil zeggen het leger van Saigon en het Bevrijdingsleger, zullen niet opnieuw met militair mate rieel worden bevoorraad, met uitzonde ring van het vervangen van vernield Een etalagepop met rode verf bespat en voorzien van het woord „Vrede”. Daarmee demonstreerde de Deense kunstschilder Erik Munster gisteren in Parijs voor het gebouw waar de vredesconferentie wordt gehouden. Erg lang duurde de eenmans-demon- stratie niet want een legertje Franse politieagenten was er als de kippen bij om de Deen uit de omgeving van het conferentiecentrum te voeren. Met betrekking tot de thermische belasting is afgesproken dat alle toekom stige krachtcentrales moeten worden uit gerust met luchtkoelsystemen. Na de uitkomst van dit onderzoek heb ben de universiteiten aan publieke werken van Amsterdam gevraagd of in de studen tenflats geluidwerende materialen zouden worden aangebracht. Publieke werken heeft dat geweigerd, op grond waarvan de universiteiten de gemeente Amsterdam om een ander bouwterrein in de Bijlmer hebben gevraagd. Op het opgegeven bouw terrein komen nu 856 woningen voor gezinnen. SAIGON (Reuter). President Ngoey- en Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft de politie gisteren opdracht gegeven beslag te leggen op alle rode of blauwe stof waar van Vietcang-vlaggen zouden kunnen worden gemaakt. Van westelijke zijde is opgemerkt, dat de NAVO de Russen tot concessies wil be wegen voor het slagen van de veiligheids- conferentie, o.m. door vast te houden aan het recht van alle Sovjetburgers om te emigreren en aan te dringen op intrekking van de zogenaamde Brezjnjev-leer en stopzetting van het storen van de radi- ouitzendingen uit het Westen. „Elke poging om met de Sovjet-Unie of andere socialistische landen te onderhan delen „vanuit een machtspositie” zal ver geefs zijn, aldus het blad. Volgens Amerikaanse en Zuidvietna- mese statistieken tot oktober 1972 zijn in deze oorlog meer dan 56.000 Ameri kanen gedood (van wie 10.000 niet als gevolg van vijandelijke acties) en meer dan 183.500 Zuidvietnamezen. Gewond werden meer dan 300.000 Amerikanen (Van wie de helft in hospitalen behan deld moest worden). Er worden ruim 1800 Amerikanen vermist. Hoeveel Zuidvietnamese militairen verwondin gen opliepen is niet bekend. De Noordvietnamezen en het Zuid vietnamese Bevrijdingsfront hebben nooit militaire verlieslijsten gepubli ceerd, maar stellen dat alleen ah in de eerste zes maanden van dit jaar 325.000 Zuidvietnamese soldaten zijn gedood of gevangen genomen. AMSTERDAM. Treinen veroorzaken in de Bijlmer bijna twee keer zoveel geluidshinder als in het algemeen in een stadsgebied toelaatbaar wordt geacht voor een hinderwetvergunning. Het gevolg hiervan is dat de twee Amsterdamse uni versiteiten hebben geweigerd mee te wer ken aan de bouw van studentenflats. Bewoners van de Bijlmer, die wat eventuele geluidsoverlast betreft het on gunstigst zitten, verklaarden desgevraagd echter zonder uitzondering het treingeluid niet als hinderlijk te ervaren. „Mijn bo venburen maken meer lawaai”, voegde één van hen er aan toe. BONN (AP) Volgens een gisteren gepubliceerde opinie peiling heeft de coa litie van bondskanselier Willy Brandt een voorsprong van zeven percent op de christen-democratische oppositie, 24 dagen vóór de Westduitse parlementsverkiezin gen. Volgens deze peiling krijgen de socialis ten 46 percent. Samen met de liberalen liep dit percentage op tot 52 percent. De christen-democraten kwamen tot 45 per cent en andere, niet in de bondsdag verte genwoordigde partijen, drie percent. Het onderzoek werd uitgevoerd door het onaf hankelijke Allensbach Instituut voor Openbare Mening voor het weekblad Stern. Allensbach Mening voor De ministers hebben verder besloten de internationale Rijncommissie opdracht te geven een „zwarte en grijze” lijst op te stellen van chemische stoffen, die niet in de Rijn mogen worden geloosd, respectie velijk onder bepaalde voorwaarden ge loosd mogen worden. koord zal een internationale conferen tie voor waarborgen voor Vietnam worden gehouden. 7. Het vraagstuk van Laos en Cam bodja zal worden geregeld op basis van de Geneefse akkoorden van 1954 en 1962. 8. Commissies voor het vestigen van nieuwe betrekkingen tussen Noord- Vietnam en de VS zullen in het leven worden geroepen. Zij zullen bijdragen tot het helen van oorlogswonden en de opbouw na de oorlog van de democra tische republiek Vietnam(Noord) en In dochina. TNO heeft, zo blijkt uit het VU-blad Ad Valvas, vastgesteld, dat de treinen op de spoorweg naar Utrecht, die aan de zuidwestzijde langs de Bijlmer ligt, onder normale omstandigheden 65 tot 70 decibel produceren. De meeste hinderwetvergun ningen worden verleend indien in een stadsgebied niet meer dan 35 decibel wordt voortgebracht. Het treingeluid wordt nu nog voor een deel verminderd door een aarden baan tussen de spoorweg en de tien verdiepingen hoge woonflats, waar de baan is aangelegd voor een toekomstige treinverbinding en de Am sterdamse metro. De voorwaarden, die de NAVO stelt voor het welslagen van de conferentie, aldus het blad van de Sovjetrussische communistische partij, kunnen het over leg torpederen. „De leiders van de NAVO- bende zijn kennelijk niet van plan op te houden met hun intriges om de internati onale sfeer te vergiftigen.” 9. Dit akkoord zal na de onderteke ning door de ministers van buitenland se zaken van Amerika en Noord-Viet- nam op 31 oktober in Parijs van kracht worden. De 26-jarige De Gregorio is een deser teur. Zijn slachtoffers waren de 37-jarige sergeant Rivera en de 20-jarige Hernan des. Zij werden met hun eigen vuurwapen gedood en uit de trein geworpen. De werkvrouw was hier vermoedelijk getuige van en moest toen ook verdwijnen. Zij was de 50-jarige Maria Kophal uit Ham burg, die tot het treinpersoneel behoorde. De Gregorio is afkomstig uit Hialeah in Florida. Hij wilde in Denemarken asiel vragen doch de man werd bij de grens gegrepen waarna hij op transport naar Bamberg werd gesteld. Hoe hij na zijn drievoudige moord er uiteindelijk in slaagde Libanon te bereiken, is nog on bekend. MOSKOU (Reuter). De Pravda heeft de NAVO gisteren beschuldigd van pogin gen om zich, in het kader van de voorbe reiding voor de Europese veiligheidsconfe- rentie, te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie. De presidentiële raad was gevormd op 30 april 1970 en bestond uit drie leden die beurtelings gedurende twee jaar het presi dentschap zouden vervullen. De huidige president was de 55-jarige Justing Aho- madegbe. Over zijn lot en dat van een der andere leden van de raad, Hubert Maga, die tot 7 mei van dit jaar president was, is nog niets meegedeeld. De derde man van de raad, Souroumignan Apithy, is met vakantie in Frankrijk. Het is de vijfde staatsgreep in Dahomey sinds het land in 1960 onafhankelijk werd van Frankrijk De revolutionairen worden geleid door majoor Mathieu Kerekou, plaatsvervangend stafchef van de strijd krachten. Bij een staatsgreep in 1967 speelde hij ook al een hoofdrol. De huidige metingen van het Rijnwater aan de Westduitse grens door het rijksin- stituut van volksgezondheid tonen aan, dat de zware metalen die het water bevat thans anderhalf maal zo groot is als in juni van dit jaar. krachtstations langs de Rijn en de Franse energiecentrale op het eiland Fessenheim mogen het Rijnwater met niet meer dan twee graden Celsius verwarmen. De mi nisters spraken af, dat alle toekomstige kerncentrales met luchtkoelsystemen moeten worden uitgerust. Voorts kwamen de ministers overeen dat deze ministersconferentie wordt her haald met een frequentie van minimaal één maal per jaar. In het najaar van 1973 zal de tweede conferentie worden gehou den. Over de plaats van de zoutopslag is men het niet eens geworden. De Fransen zullen in het komende half jaar een plan hiervoor indienen. Om te voorkomen dat met deze procedure vertraging in de zout opslag zou gaan optreden heeft men een uiterste datum gesteld. De ministers van de Rijnoeverstaten, die twee dagen hebben deelgenomen aan de Rijnconferentie in Den Haag, zijn tot overeenstemming gekomen over enkele maatregelen ter beperking van de vervui ling van de Rijn. Over het probleem van de opslag is een akkoord bereikt. Frank rijk heeft toegezegd dat de lozing van afvalzouten doro de kalimijnen in Elzas tot 60 kg chloor-ion per seconde teniet wordt gedaan door zoutlozingen te beper ken. De Vietcong zou duizenden vlaggen naar steden en dorpen gesmokkeld hebben om te laten uithangen zodra een wapen stilstand zou worden afgekondigd. De Vietcong-vlag is blauw van boven en rood vair onder. In het midden prijkt een gele ster. Over dit laatste punt verschillen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten van mening. In het akkoord maakt Hanoi geen melding van het vertrek van president van Thieu. Op zijn persconferentie in Parijs zei onderhandelaar Xuan Thuy daarover dat Thieu aan kan blijven als hoofd van de regering in Saigon welke zal bestaan naast die van het Bevrij dingsfront overeenkomstig het akkoord in de door hen beheerste gebieden ADVERTENTIE Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORION 1 kg 2 kg 5 kg ƒ8,55 ƒ15.30 ƒ29.35 V

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 3