Knelpunten op wegen EXPOSITIE boerenmeubelen I I De 13oet LODEN MANTELS LODEN JASSEN 1 Vrije toegang 25 SI28 pi Er°~ BS" *1 44 47 ék exclusieve verlichting w r camera nova MEUBELFABRIEK OISTERWIJK14 toonzaal Letdsekade 102 Amsterdam (naast Lido, dus vlakbij Leidseplein). L 3 interlübke tl Milieubeheersing Lof voor medici Kraken van flats Konijnenplaag Vluchtelingen Bejaardenhulp Hoge huren Bio-industrie Fluoridering S MMHm UZZEE VAN DE WJ Politie bij „Haarlem” -ttFt.'./ te 19 VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oisterwijkse dekenkisten L U SS Ofc MMM V •^&nkestraatl7 (023) 32 09 21 t 4 Puzxelpriiswinnaars i «r.W M ADVERTENTIE G. J. v.d. LANS, Hillegom IR. J. W. Eastong, Heemstede 6 7 8 9 1 2 3 4 5 10 11 12 13 14 16 17 19 18 21 23 24 22 58 62 60 61 66 65 70 68 69 H. VAN INGEN, Haarlem 72 voorlichting was hier Betere ADVERTENTIE in diverse kleuren KRUISWEG 72 HAARLEM C. v.d. REEP, Haarlem (Oranjeboomstraat 55) P. WILLEMS, Haarlem. F» DR. E. C. M. RODERKERK t.i., Directeur van de Stichting „Het Nationale Park De Kennemerduinen tel. 020-233917 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur. donderdag van 9-21.30 uur. 63 ADVERTENTIE Naschrift: De gewraakte zinsnede heeft onze verslaggeefster genoteerd uit de mond van een directielid van de ge meentelijke dienst voor volkshuisvesting. Redactie. Oplossing puzzel no 49 Horizontaal: 1. sas, 4. Eli, 7. sloep, 9. apert, 11. rio, 12. ruine, 13. E. E. G„ 15. baron; 17. innen; 19. ei, 20. tap, 23. koe, 24. Ee, 25. als, 27. trepaan, 28. KRO, 29. sta, 30. mot, 31. Ems, 32. sap, 33. mes, 35. neb, 37. dol, 38. paladijn, 40. alp, 42. Ot, 43. art, 44. nor, 46. o.a., 47. motto, 51. netel, 53, rel, 54. aorta, 56. eed, 57. langs, 59. sinds, 61. sla, 62. sos. Verticaal: 1. sloot, 2. ao, 3. S.E.R., 4. Eep, 5. Ie, 6. Irene, 7. sir, 8. put, 9. A. N. P. 10. ten, 11. rails, 14. Geert, 15. Bea, 16. nat, 17. ion, 18. neo, 21. primaat, 22. opa, 23. karabijn, 26. stoel, 28. Korea, 33. motor, 34. laf, 36. bloed, 37. dom, 38. pro, 39. non, 41. pal, 43. atlas, 45. reeds, 48. tel, 49. vos, 50 ets, 52. tes, 54. aga, 55. ais, 58. nl, 60. no. In antwoord op het ingezonden stuk van de heer Sonderman uit Haarlem in uw blad van 24 november zou ik het volgende willen vragen en zeggen. Waarom geen jongeren voor bejaarden? We moeten het bij de jonge moeders, vaders, dames en heren van 20 tot 50 jaar zoeken, die zich ervan bewust zijn, dit te kunnen doen. Zij kunnen de eenzame en zieke bejaar den iets opwekkends vertellen, over hun kinderen, de stad en de vakantie. Het is gemakkelijk te realiseren, wanneer we zien, dat er nog wel eens vrije uurtjes worden zoetgebracht aan minder belang rijke activiteiten. Niet dat ik dat ie mand misgun, maar een of anderhalf uur per week beschikbaar stellen voor dit goede doel, is dat teveel gevraagd? Als de jongeren wisten hoe gelukkig ze deze mensen maakten, omdat die dan weten geen vergeten groep te zijn en welk een voldoening zij van dit mooie werk hebben met daarbij de zekerheid, dat, wanneer ze later in dezelfde om standigheden komen te verkeren, ook op bezoeken van jongeren kunnen rekenen. In elke buurt of wijk in Haarlem zullen toch wel enige jongere dames en heren zijn, die ook de eenzame en zieke be jaarden zullen kunnen vinden en zich beschikbaar willen stellen. Een taak van gemeenschapszin die waarde heeft. Ik hoop op vele reacties in mijn brieven bus. Het zou van belang zijn, wanneer de bejaarden verenigingen meer samen werkten. PUZZEL NO 50 Horizontaal: 1. hoofdslagader, 6. lang zame, 11. Alg. Ouderdomswet (afk.), 12. ijle stof, 14. heidemeertje, 16. plaats in Overijssel, 18. ruim, 19. pl. in Oost- Europa, 21. nihil, 23. netto (afk.), 24. rijg- snoer, 25. koude lekkernij, 26. slot, 27. geestdrift, 28. dubbelklank, 30. ^baardje, 33. reinigingsmiddel. 36. Bouwland. 39. ambtskleding, 40. slede, 41. bevestiging, 42. zwijn, 43. boomvrucht, 45. soort ge reedschap, 49. droog van wijnen, 52. anno (afk), 54. openbare betrekking, 55. opera, 57. Eng. voorzetsel, 58. metaallegering, 60. tentoonstellingsgeb. in A’dam, 62. keur troep, 64. vogel, 65. gegraven water, 66. part, 67. telwoord, 69. omroepvereniging. 70. voordeel, 71. graansoort, 72. werp- strik. Verticaal: 2. vruchtbare plaats, 3. wa ter bij Rotterdam, 4. te weten (afk) 5. Deel v.e. bijenkorf, 7. als volgt (afk) 8. draaien, 9. vorm, 10. knaagdier, 12. in de verte, 13. vis, 15. naaigerei, 17. plant, 20. lopend touw, 22. opschik, 24. dikwijls, 29. spelleiding, 31. pers, vnw., 32. insect, 33. gesloten, 34. deel v.e. boom, 35. vis, 36. zoogdier, 37. steen, 38. belemmering, 44. water in Duitsland, 45. lidwoord, 47. ver stand, 48. lijst, 49. stijf. 50. plaats in Egypte, 51. huiten beenverlenging, 53. vreemde munt, 54. niet dezelfde, 56. bij woord, 57. godin, 59. bezittelijk voor naamwoord, 61. karakter, 63. beetje, 68. vaarutig (afk.), 70. voorzetsel. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. - Nadat er vorige week al geklaagd was over de Haarlemse politie bij voetbal wedstrijden, sloeg de zondag gespeelde wedstrijd HaarlemFeyenoord alles. Op de staantribune achter het parkeerter rein was een vijftal agenten aanwezig om naar de wedstrijd te kijken. De veej te luidruchtige Rotterdamse supporters- schare kon uithalen Wat zij wilde. Vóór de wedstrijd klommen er al enigen on der de neus van de gezagdragers over het hoge hek het veld op, zonder dat er ingegrepen werd. Tijdens de wedstrijd werden talloze rookbommen tussen de toe schouwers geworpen; geen hand werd er uitgestoken. In de tweede helft ging het tuig over op de gevaarlijke rotjes. De mensen sloegen hun kragen op om ze niet in hun nek te krijgen. Dit alles onder het oog van de agenten. FC Haar lem kan mijns inziens beter 25 suppoos ten aantrekken en de dure kaartjes, die nu aan de politie worden gegeven te gelde maken. Het scheelt ook nog in de wekelijkse omzet. Na in 1960 in de Mariastichting in Haarlem te zijn geopereerd aan maag en slokdarm, waarbij ik een zeer lofwaardi ge behandeling van de doktoren en ver pleegsters heb ontvangen, zonder de minste naweeën, ben ik in 1970 in het Academisch Ziekenhuis in Leiden geope reerd aan een long. Diverse doktoren, assistenten en co-assistenten hielden mij maandenlang onder controle, tot ze er achter kwamen dat er een long los was gaan zitten. Ook over deze operatie niets dan lof en dankbaarheid voor het door zettingsvermogen van artsen en ver pleegsters. Dag en nacht staan ze je ter zijde, praten eerst in collegiaal verband door wat voor jou het beste is en bespreken het dan met jezelf, waarna je zelf de keus mag maken. Al wordt er wel eens een fout gemaakt dit is belist niet algemeen en overal in de medische wereld. 10 W. Schoen, Hazevlak 13, IJmuiden 7,50 Mevr. M. Boersma-Gans, Leeuwe- riklaarr 16, IJmuiden. 5.- J- Smits, Olieslagerslaan 123, Bever wijk 10.- Mevr. J. N. BeillOnnerink, Van Speijkstraat 5, Zandvoort 7,50 Mevr. T. Plas-Smit, Eksterlaan 43, Haarlem 5- Mevr. C. M. Nijgh, Arnoldystraat 7, Haarlem. Op het gehele trajekt worden werkzaamhe den uitgevoerd om de weg uit te bou wen tot een volwaardige autosnelweg Op verschillende plaatsen op dit tra jekt moet het verkeer rekening houden met rijstrookverlegging, waarbij snel heidsbeperkingen en inhaalverboden zijn ingesteld De beperking is ook in het weekend van kracht. DEN HAAG—GOUDA. Op dinsdag 19 december 1972 dient het verkeer in bei de richtingen rekening te houden met filevorming en vertraging ter hoogte van Nootdorp en Zoetermeer. Van 10 tot 18 uur is voor beide richtingen slechts één rijstrook beschikbaar, terwijl tussen 10.30 en 11 uur en tussen 13 en 13.30 uur telkens gedurende 20 minuten het verkeer uit beide richtingen stilgezet zal worden. Het wegverkeer wordt geadvi seerd dit weggedeelte op vorengenoemde dag zoveel mogelijk te vermijden. F Naar aanleiding van het artikel „Vluchtelingen” van de heer P. H. Zwer ver in uw krant van 8 december moet ik voor wat betreft de door hem achte loos genoemde vluchtelingen uit Indone sië het een en ander opmerken. Ik ben een van de vluchtelingen. Om ons repa trianten uit het voormalig Nederlands- Indië over één kam te scheren met andere vluchtelingen, kan ik en met mij die honderdduizenden uit Indonesië niet accepteren. Als de overdracht van ons Insulinde aan de Indonesische regering niet had plaats gehad, dan waren wij niet naar Nederland gekomen. Die over dracht immers had plaats na de Japanse capitulatie en was derhalve een politieke kwestie. Zeker 99 percent van de gere- patrieerden hebben de Nederlandse nati onaliteit; zij zijn óf ex-KNIL-militairen (dienstplichtigen inbegrepen) óf burger ambtenaren uit het voormalige Neder- lands-Indië. Zij hebben de oorlog tegen Japan, welke Nederland werd opgedron gen naar aanleiding van de onverhoedse aanval van Japan op onze bondgenoot Amerika in Manilla, meegemaakt. Na de capitulatie van het KNIL zijn deze mili- ecapitulatie van het KNIL zijn deze mili tairen in Japanse krijgsgevangenschap geraakt, onder erbarmelijke omstandig heden (gedurende 31/» jaar). De meeste van de KNIL-militairen stierven in krijgsgevangenschap. Neem als voor beeld hen die bij de Japanse spoorweg aanleg in Birma stierven en gezinnen achterlieten. De burgerambtenaren zaten in Japanse gevangenkampen verspreid over Indonesië, eveneens in zeer moeilij ke omstandigheden. Zelf zat ik els KNIL-militair in krijgsgevangenschap in Japan. Gedurende die Japanse Oorlog verloor ik twee broers, van wie de oud ste een vrouw en vier kinderen achter liet. Na de bevrijding door de Amerika nen zijn wij KNIL-militairen weer in actieve dienst geweest, zo ook de nog in leven zijnde burgerambtenaren. Het leed van alle Nederlanders in het voormalige Nederlands-Indië is met geen pen te beschrijven. Na de overdracht van Ne- derlands-Indië door onze regering aan Indonesië zijn honderdduizenden vluch telingen noodgedwongen naar Nederland gerepatrieerd. Mede door die overdracht hebben die honderdduizenden hun have en goed en hun carrière verloren. Het verwijt dat wij naar Nederland zijn gevlucht, waardoor hier een grote wo- nignood en werkloosheid zouden zijn ont staan, is dan ook misplaatst en onbegrij pelijk, omdat de meeste ex-KNIL-mili- talren naar het Koninklijke Nederlandse Leger zijn overgegaan. Weer anderen hebben een baan als ambtenaar iin over heidsdienst of genieten een welverdiend pensioen, of zijn geëmigreerd naar Ame rika. Wij hebben voor de Nederlandse zaak onze plicht gedaan. Onze repatrië ring naar Nederland is een ereschuld van onze Nederlandse regering. De werkloos heid en de woningnood in ons land hebben een geheel andere oorzaak. Het strekt juist ons kleine Nederland tot eer zich toch deze zware opofferingen te willen getroosten om anderen die in nood verkeren, zoals de uitgewezenen uit Oeganda, te helpen; dit is juist de ware geest van christelijke naastenliefde, ter navolging door andere, grotere mogend heden. De belangrijkste belemmeringen op het Nederlandse wegennet naar een op gave van de rijkspolitie en ANWB. AMSTERDAM. Om de Haarlemmer dijk en de Haarlemmerstraat zoveel mo gelijk (e ontlasten van vrachtauto’s van af en naar de havens zijn duidelijke borden geplaatst, die verwijzen naar de route langs de havens en het IJ. De SpaarndammerdijkTasmanstraat Van DiemenstraatWsterdoksdijkDe RuyterkadePiet Heinkade. De borden voor het verkeer uit de richting Haar lem staan bij de kruising Coentunnel- weg: die voor het verkeer uit de richting Het Gooi en Utrecht bij de kruising Sarphatiestraat/Oostenburger- gracht/Czaar Peterstraat. Via de Oosten- burgergracht en de Grote Kattenburger- straat wordt het verkeer daar ver ver wezen naar de Piet Heinkade. Deze omleiding zal gelden tot de route Haar lemmerhouttuinen het volgende voorjaar in gebruik genomen kan worden. AMSTERDAM—HOEVELAKEN. T« het nu werkelijk nodig zó te hoop te lopen tegen de kerstbomenhandel en - vernietiging? Het komt mij voor dat de bedrijfsvoering van de kweker of de boseigenaar er op is gericht om jaarlijks bepaalde gedeelten van zijn aanplant te hakken en te verkopen. Hij dunt daar mee zijn aanplant uit, waardoor een door hemzelf gekozen gedeelte kan doorgroeien tot timmer- of ander indus- triehout. Bovendien spreidt hij hierdoor zijn inkomen. Waar we misschien wel aandacht aan mogen besteden is, of er geen alternatief is voor de massale kerstbovenverbranding rond de jaarwis seling. Ik weet dat het een prachtmiddel is om het „fikkiestoken” ongecontroleerd door politie en brandweer, te voorko men. Ook weet ik dat men eerder ge neigd is grote bedragen te besteden aan de distributie van ’verse’ bomen, dan men over heeft voor het opruimen na het gebruik (of misschien beter zelfs: verbruik). Maar zijn deze, meestal van alle naalden reeds ontdane, boompjes niet in te voeren in de recylingsprocedu- res? Wat betreft het overhouden van een boompje met wortels en al: het is na tuurlijk leuk zo’n gevalletje te hebben. Het is echter slechts weggelegd voor een betrekkelijk kleine groep, namelijk voor hen, die zo’n boompje na enkele jaren een heuse boom in hun tuin of iets dergelijks kunnen stallen. Men dient er ook rekening mee te houden dat hij, eenmaal boom geworden, niet zonder meer opgeruimd mag worden. Hij zal dan gekapt moeten worden en daarvoor heeft men in de meeste gemeenten een vergunning nodig. Ook het afvoeren van een grote boom is geen sinecure, waarop men meestal niet heeft gerekend. Bij een vakkundige aanplant bosbouw is een vak is het zelfs noodzakelijk geregeld percelen boa uit te dunnen. Het daarmee vrijgekomen hout moet naar de verbruikssector. In feite is het voor niet veel andere doelen geschikt dan voor kerstbomen. Bovendien komt er een hele economische keten op gang. Een belang rijk punt echter is de vraag of de vernietiging niet in de produktiesector kan worden getrokken. Hierbij zal men stellig op een complex van economische en technische bezwaren stuiten. Die moet men dan, milieubewust als we te- op de gemeentesecretarie van Haarlem genwoordig zijn, kunnen overwinnen. Over milieubewust handelen gesproken: zijn vrijwel overal (in toiletten en bij fon teintjes) de handdoeken van textiel ver vangen door papieren. Hoeveel bomen extra zou dit papierverbruik kosten? Er is een actie gestart om afvalglas te vergaren ten behoeve van recycling. Ook oude kranten en dergelijke staan weer in de belangstelling. Is er ook niet zoiets te doen met al het papier, jaarlijks duizen den kilo’s, dat via prullemanden op kan toren wordt vernietigd? F. TIJSTERMAN Haarlem Massief eikehouten deken kisten, maar ook wandkas ten, tafels, tv-kasten, hoek kasten, broodkasten,stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzaal Leidse- kade 102, Amsterdam. Naar aanleiding van een bericht dat enkele dagen geleden in uw blad werd gepubliceerd met betrekking tot de ko nijnenplaag op Texel moge ik het vol gende opmerken. Volgens uw bericht zou een konijn wel 200 jongen per jaar kunnen krijgen. Hebt u zich wel gerealiseerd welk een biologisch feno meen zo’n konijn dan wel moet zijn? Wilde konijnen hebben een draagtijd van minimaal drie weken. Zelfs wan neer ze het gehele jaar door jongen zouden werpen, zou dit betekenen dat elke worp uit minstens 11 a 12 jongen zou moeten bestaan. De waarheid is echter geheel anders: het aantal jongen per worp is gemiddeld zes en het moeder- konijn werpt in de periode augustus t.m. januari zelden jongen. Het aantal jongen bedraagt daarom hoogstens zestig per jaar. Met alle begrip voor de verontwaardi ging over te dure leegstaande flats zou ik toch wel willen opmerken dat dit soort kraken geen juiste methode is om foute dingen tot een oplossing te bren gen. Maar wat dan wel? Wij alleen, maar vooral sociale organisaties en in het bijzonder leden van de gemeente raad, dienen de flats op het enig juiste moment te kraken, en dat is als er gevraagd wordt de plannen ervoor goed te keuren. Dat is dus meestal het geval als er zogenoemde bestemmingsplannen vastgesteld moeten worden. Iaat u ook door cijfers over bouwkostprijzen niet uit de koers halen, want het gaat ten slotte om het totale maandbedrag dat de bewoners moeten betalen, en de kwali teit van de woning. Bij flats komen er nog heel wat kosten boven het huurbe drag, terwijl bovendien laagbouw voor veruit de meeste mensen mééér woon kwaliteit geeft. Alvorens over dit soort bouwplannen te beslissen, behoren ook tégen-deskundigen een oordeel te kun nen geven. Na aanleiding van een verslag van een uwer verslaggeefsters in uw blad van vrijdag 8 december betreffende „Hoge huren in Schalkwijk” wil ik het volgen de opmerken. Het gedeelte „Huur”, waarin de hoge huren genoemd worden van het complex van 83 eengezinswo ningen en 86 bejaardenwoningen eindigt met „Dat de huren zo hoog zijn, houdt verband met een vertraging in de bouw toen er ernstige moeilijkheden waren gerezen tussen de aannemer en de wo ningbouwvereniging.” Dit laatste is nu onwaar; wat waar is, dat dit min of meer verziekte bouwplan zelf door de gemeente ter hand was genomen onder supervisie van de Dienst voor de Volks huisvesting Haarlem. Toen de bouwerij goed vast was gelopen, kreeg de WBV „Spaame” op 19 juni 1969 een schrijven van het gemeentebestuur met het ver zoek genoemd complex af te bouwen. Het bestuur heeft toen geantwoord te zullen proberen de bouw te realiseren. Aannemers werd verzocht een prijs op te geven voor de afbouw, doch zolang de eerste aannemer niet afgekocht was, voelden ze er niets voor, het werk was besmet, pas toen op 11 december de afstandverklaring van de eerste aanne mer in bezit was van de woningbouw vereniging, kon begonnen worden aan onderhandeling met aannemers die na maanden overleg toch nog afsprongen. Middels onize adviseur, de Nationale Wo ningraad, werd contact opgenomen met het bouwbedrijf dat nu de bouw, of liever de afbouw, verzorgt. En nu het punt: door bovengenoemde manipulatie waren een paar miljoen in het project gestoken, er was geheid, funderingen gemaakt, maar om het plan te realiseren moest een nieuw bestek en tekeningen gemaakt worden, sonderingen verricht wat met honoraria een bedrag vergde van een slordige 80.000, het afkopen van de eerste aannemer kostte ruim een kwart miljoen, extra renteverlies even eens ruim een kwart miljoen en nog diverse kleinere posten worden de „bouwvreemde kosten” op ruim zes en een halve ton die in mindering wordt gebracht op de Rijksbijdrage. Ik meen met bovenstaand aangetoond te hebben dat de „hoge huren” niet veroorzaakt zijn door de WBV „Spaame”. H. VAN VREDERODE, Haarlem secretaris Bij de advertentie van B. en W. van Haarlem in uw blad van 11 december gaarne de volgende opmerkingen: le. De proefneming inzake het functi oneren van de aansluiting is op zichzelf goed, maar de redaktie van de adverten tie is ongelukkig, omdat er onder de ruim 80’/» tegenstanders van de fluoride ring grote ongerustheid is ontstaan, ge tuige de talloze telefoontjes die ons be reikten. nodig. 2e. De proef zelf had nog beter ge kund: door een week van te voren de fluoridering, in overleg met Amsterdam, stop te zetten had men voorstanders van fluoridering ontriefd; deze mensen ge fluorideerd water laten halen bij een tankwagen vinden wij onjuist, maar de gemeente had eenvoudigweg tabletjes ter beschikking kunnen stellen voor diege nen die dat nodig achten. 3e. In de advertentie had vermeld moeten worden dat de bewoners ten zuiden van de spoorlijn Amsterdam- Zandvoort geen fluoride tabletjes aan hun kinderen moeten geven gedurende deze proefneming wegens gevaar van overdosering. 4e. De proef heeft alleen betrekking op eventuele calamiteiten; er moet uit drukkelijk bij vermeld worden dat een calamiteit een ongeluk is, bijv, het springen van een buis. Watergebrek mag nooit als calamiteit beschouwd worden! Voor het Comité Waakzaamheid Drinkwater, P. VAN ZALINGE. De bio-industrie is een industrie, een massaproduktie dus, van levende wezens. Alleen dit begrip al zal ieder die de natuur en ons medeschepsel, het dier, hoogacht, walgelijk voorkomen. Er werd bij het begin van de televisie-uitzending uitdrukkelijk gezegd, dat de film geen aanklacht tegen de veehouder was. Ik weet wie het meest verantwoordelijk is voor deze mestmethoden en eierproduk- tie, een mensonwaardig bedrijf is het, al geloof ik oprecht dat de veehouder dit niet zo ervaart. Verder hoorde ik in dit programma zo’n levensgrote leugen als je maar zelden hoort. Ik men dat het de Rijksconsulent voor de veeteelt was die zei (tegen de op dat moment voor de dieren opkomende professor Hofstra): „U moet niet vergeten dat het belang van de boer en het dier parallel lopen”. Wat een onzin is dat. Iedere opsluiting vrijheidsberoving is op zichzelf al tegen het belang van het dier. De kalve ren uit de boxen hebben al die maanden van het mesten niet gelopen. Ze kunnen nauwelijks uit de boxen komen, wanke len en zwaaien op hun zwakke dunne poten en met monsterlijk dikke lijven een klein gangetje door de veewagen in naar het abattoir. Het belang van het dier het is om te huilen en ik heb er bij zitten huilen. W. J. LOCKEFEER-LODEWEEGS, Haarlem -! Camera Nova ontwikkelde een geheel eigen visie bij de inrichting van woning- en zakeninterieurs. Langdurige ervaring heeft hiertoe geleid. Het is daarom haast vanzelfsprekend dat ook het uitgebreide Interlübke-programma tot de basis-uitrusting behoort. - Smedestraat22/Schoutensteeg, Haarlem (50 meter vanaf Grote Markt), Tel. 023-310220 ’s maandags gesloten. 15 20 59 67

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 19