Kantine ministerie Volksgezondheid bezet B Egypte: Arabieren zijn veel te laks Justitie moet drukpers Politie doodde teruggeven A le In New York Doodvonnis in Bezetting kan middel zijn tot Jordanië maatschappelijke hervorming Bomalarm in kerncentrale schenken de slijter! vermoedelijk negerstudenten straks slaat da klok en is het 1973 stoutenbeek 25 kg heroïne gestolen bij Edinburgh Met gasmasker in spitsuur 2 HOOFDREDACTEUR EGYPTISCHE KRANT: REFERENDUM IN ULSTER OP 8 MAART K] HET WEER F Mendes-France trekt kandidatuur voor Kamer in V R IJ D A G 1 5 DECEMBER 19 72 VI Bond Vrijheidsrechten: Uit politiebureau: Dan treedt de verhoogde B.T.W. in werking. nog voor de oude B.T.W. prijzen kopen in ge heel Stoutenbeek Wooncentrum en in onze nieuwe Sunart. Voor meubelen, van klassiek tot extreem mo dern, tapijten, gordijnen, bedden, kortom voor uw gehele woninginrichting nemen wij de B.T.W. verhoging voor onze rekening, ook al zou de levering pas over enige maanden kun nen plaatsvinden. Indien u bovendien binnen 10 dagen na aan koop betaalt, geniet u onze 2 procent betalings- korting, Grijp deze 2 vliegen in één klap, want 2x2 procent voordeel kan een leuk bedrag uitmaken... vooral in deze tijd! Weigering I. ADVERTENTIE Hartpatiënten behalen succes I (Van onze juridische medewerkster) WEERRAPPORTEN B zo E I ADVERTENTIE zzo zw z o 5 uur uur 0 0 O 0 0 12 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o 4 Om vijf uur werd de groep hartpa tiënten uitgenodigd te komen praten met de secretaris-generaal van het ministe rie, dr. P. Siderius. De heer Fievet wei gerde dit. omdat de aanwezige groep journalisten niet mee mocht. Kortom, de Enka-bezetters, de hartpa tiënten, zij worden niet vervolgd. Maar hierin schuilt ook een gevaar. In zijn proefschrift over burgerlijke ongehoor zaamheid schrijft mr. C. K. M. Schuyt: He de I comr ken Turk acht besli in te Hij zich pen gewi, stem Rech venti milit sprei niet dat zijn Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z. LL. Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen ozo n 4 14 5 -5 4 0 0 o 0.1 o o o 4 0 O 0 6 0.2 M hebl geïs mie beri gen B wer mer dan de ontl BATON ROUGE (DPA). De twee negerstudenten. die op 16 november tij dens een demonstratie bij de universiteit van Baton Rouge in Louisiana om 'het leven kwamen, zijn kennelijk door poli tieagenten doodgeschoten. P PI- gist een sid< bes per ged zou „T mini ond: „doe land die vree moe won „N „hee: auto: gingi Intel zoch zeggi door tot d gingi Oc over zou de si In comi Eur< mini Turi zo zo zo ozo zo ozo ozo zzo 4 -9 8 12 -5 1 -3 7 3 8 4 9 9 8 9 7 9 9 9 7 4 5 8 6 5 -2 van o.a. D klas een digii interieur-architectuur sunsr Breestraat 74-84 - Beverwijk Tel.02510 - 251 41 Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich NEW YORK (AFP). Uit een poli tiebureau in New York zijn de 25 kg zuivere heroïne gestolen die in 1962 in beslag genomen waren, in een zaak die in de film „The French Connection” wordt naverteld. EDINBURGH (AFP). Een Het recht heeft wel degelijk mogelijk heden om een moderne uitleg te geven aan de letter van de wet. Een beroemd voorbeeld is de uitspraak van de Hoge Raad van 1915. De wet op de lijkbezor ging erkende toen alleen de begrafenis. Crematie was dus uitgesloten. Bij een overwegend christelijke regering en par lement leek het niet haalbaar de wetge ving te veranderen. De Hoge Raad maakte gebruik van een foutje in de wet, waardoor niet duidelijk was wie er nu eigenlijk strafbaar was als er niet begraven werd. Zo kreeg de crematie, als alternatief voor de begrafenis, een kans door het vonnis van de rechter. In die tijd kwam het bij stakingen ook vaak tot gevechten tussen politie en burgers. Staking was tenslotte een mis drijf en justitie kon optreden. Maar er was kennelijk ook een misstand; daar voor weigerden de mensen nu juist het werk en de stakingskassen waren toen niet zo bijster goed gevuld. In dat soort emotionele situaties blijkt het strafrecht wel eens een erg bot middel. De politie grijpt in: het openbaar ministerie con stateert een strafbaar feit; de wet is geschonden en de rechter kan vaak niet Over de uitslag van het referendum bestaat overigens geen enkele twijfel. 65 percent van de inwoners van de zes Noordierse graafschappen is protestant en zal ongetwijfeld stemmen voor be houd van de banden met Groot-Brittan- nië. Het uitschrijven van het referen dum wordt dan ook vooral beschouwd als een poging van Londen om de pro testante meerderheid gerust te stellen dat ze niet gedwongen zal worden tot aansluiting bij de Ierse Republiek. Maar als de Heemskinderen een overi gens onbewoond kasteeltje kraken, om dat zij menen dat dit een bestemming moet krijgen in het kader van tuinbouw zonder kunstmest en insecticide, dan staat de politie direct klaar om in te grijpen, neen, heeft al ingegrepen. Deze eenzijdige invoelbaarheid met als gevolg dat één van de partijen als crimineel bestempeld wordt, speelde ook een be langrijke rol bij de rellen rond de huis vesting van gastarbeiders in Rotterdam. Als het strafrecht wordt gehanteerd om slachtoffers van een maatschapnelij- ke misstand te veroordelen, dreigt de rechtvaardigheid in het slop te raken: in de woorden van Schuyt is er dan mis schien wel sprake van een orde, maar geen orde gebaseerd op rechtvaardigheid. Na een weigering van de heer Fievet met twee personen over zijn verlangens te gaan praten met de directeur-gene- raal voor de Volksgezondheid Gerritsen, werd even later de voltallige delegatie van acht man binnengelaten. Vijf kwar tier daarna kwam men weer naar bui ten. De heer Gerritsen wilde niets zeg gen. De heer Fievet deelde mee dat men het niet eens had kunnen worden en dat om die reden de hartpatiënten weiger den te vertrekken. CAIRO (UPI) Egypte heeft schoon genoeg van de weifelende Arabische houding en de onwil te helpen in het conflict met Israel, zo heeft hoofdredacteur Musa Sa bri gisteren in zijn blad „El Ach- bar” geschreven. LEIDSCHENDAM Na negen uur in het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne te hebben gebivakkeerd, is gisteravond om negen uur de op het middaguur begonnen actie van de Nederlandse Hartpatiën tenvereniging beëindigd. Dit op basis van een toezegging van directeur- generaal voor de Volksgezondheid W. B. Gerritsen, dat minister Stuyt vol gende week een gesprek zal hebben met het bestuur van het St. JansJ ziekenhuis in Weert om, wat de heer Gerritsen noemde, „ernstig na te gaan of er mogelijkheden zijn het ziekenhuis in Weert een rol te laten spelen bij de hartchirurgie. Dit in nauwe samenwerking met een academisch centrum”. Volgens de heer Gerritsen zal er geen bezwaar zijn dat de Eind- hovense hartchirurg dr. P. J. van der Schaar mee komt, als hij daartoe door het bestuur in Weert wordt uitgenodigd. boma larm in de kerncentrale te Dounreay bij Edinburgh is gisteren de oorzaak ge weest van de ontruiming van de centra le door de 2000 werknemers. WWiiibii- en nUnanuun- tempeMturen binnen- en buitenlanc De Bond voor Vrijheidsrechten meent dat het optreden van justitie „op ge spannen voet staat” met artikel 7 van de grondwet (vrijheid van drukpers). Uit de concept-brief blijkt, dat de bond zich er in hoge mate over verbaast, „dat u zich klaarblijkelijk niet heeft gerealiseerd (of wil realiseren), dat in de geschiedenis van de Nederlandse recht spraak tot op dit moment nog nimmer een drukpers blijvend aan het maat schappelijk verkeer is onttrokken”. De tot nu toe gevormde jurisprudentie zou volgens de bond voor vrijheidsrech ten de onrechtmatigheid van het hande len van de Utrechtse justitie bevestigen. De handtekeningactie is namens het be stuur van de bond op touw gezet door prof. dr. Th. Ruygrok, prof. mr. A. A. M. Peters en drs. Daniël de Lange, voorzit ter van de Vereniging van Letterkundi gen. Zon Maan op uur uur veel anders doen dan veroordelen. Wat hier gebeurt, is begrijpelijk en heeft te maken met de twee functies van het recht. De hoofdcommissaris van politie in New York, Patrick Murphy, heeft giste ren meegedeeld dat men er vooralsnog geen idee van heeft wie de heroïne heeft gestolen en hoe dat in zijn werk is gegaan. De waarde van de voorraad schat men op twaalf miljoen dollar. De diefstal werd al in maart ontdekt, nadat een rechtbank om het tonen van de hoeveelheid had gevraagd. Murphy zei dat het laatste spoor van de heroïne een ontvangstbewijs is dat werd getekend door een rechercheur die nooit schijnt te hebben bestaan. De politieman die de zaak oprolde en die zowel in het werkelijke leven als in de film Eddie Egan heet, zal worden ondervraagd, aldus Murphy. Hangende deze ondervraging is Egan op non-actief gesteld. Britse krantenstaking. De sectie Fleet Street van de Britse bond van tech nisch personeel staakt maandag uit protest tegen de boete van 50.000 pond sterling die de rechtbank voor de industriële betrekkingen wegens min achting voor de justitie aan de bond heeft opgelegd. De eendagsstaking be tekent dat Engeland maandag versto ken zal blijven van de landelijke dag bladen. LONDEN (Reuter en AFP). De be volking van Ulster zal zich op 8 maart kunnen uitspreken over de vraag of zij deel wil blijven uitmaken van het Vere nigd Koninkrijk of aansluiting bij de Ierse Republiek nastreeft. De Britso staatssecretaris voor Ulster heeft dit gis teren in het Lagerhuis bekendgemaakt. Inmiddels was de Rotterdamse hart chirurg prof. Nauta gearriveerd. Hij sprak geruime tijd onder vier ogen met de heer Fievet, waarna hij nog een bespreking had met de topambtenaren van het ministerie. Minister Stuyt was afwezig maar liet zich, aldus een woord voerder van het departement, wel voort durend op de hoogte houden. De heer Fievet zei te geloven dat prof. Nauta een belangrijke bemiddelende rol bij het uit- eindeljjk resultaat heeft gespeeld. LEIDEN. Delftse studenten bezet ten universiteitsgebouwen, de burelen van Volksgezondheid worden bezet door hartpatiënten, politie onruimt bezet kas teel Heemstede; het lijkt wel of er geen mens meer rustig thuis zit. Mag dat nu zo maar? Waar blijft het respect voor de wet? Zo gaan wij naar een totale chaos; dit loopt uit op anarchie. De eersite functie is het gedrag van de burgers te richten naar normen of waarden, bepaalde opvattingen, die zo goed mogelijk in de wet omschreven zijn en verder worden uitgelegd in de rechtspraak. De tweede functie is meer politiek gekleurd. Daar heeft het recht te maken met de verdeling van de macht en juist op dit terrein spelen de acties van burgerlijke ongehoorzaamheid zich af. Er wordt gevraagd om een herverdeling van de macht. Soms gaat dat om hele grote dingen, die ons alle maal raken, zoals bij de Enka-bezetting het geval was. Soms gaat het om dingen die maar voor een kleine groep erg belangrijk zijn, zoals de bezetting van het Willem Ort-huis door de jongens die daar door de kinderrechter waren ge plaatst en die hun directeur node zagen vertrekken. Naar een Egyptische raming zouden de Arabische landen 23 percent beschikbaar moeten stellen. Aan deze ontknoping is zeer veel voorafgegaan. Een groep van acht hart- Hindaoui had gratie geweigerd omdat hij dan voor de televisie zijn spijt en zijn trouw aan de koning had moeten betuigen. De andere officieren zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tien jaar tot levenslang. „De houding van de officieren voor de krijgsraad heeft het proces tot een aanklacht tegen de Jordaanse regering gemaakt”, schrijft het Libanese blad. Met een gasmasker voor regelde deze politieman gisteren het verkeer in Rome. Niet bekend is of het hier ging om een overheidsmaatregel of om parti culier initiatief. In elk geval lijkt de maatregel tijdens het spitsuur wel ver standig. „Als in de slums van de Amerikaanse steden de huiseigenaren allerlei huurbe- paliugen ontduiken, klinken de argu menten van de huisbazen, de establish ment - en dus de justitiële autoriteiten - vertrouwd in de oren: te hoge lasten, te dure reparaties, te hoge belastingen. Al deze redelijke argumenten zijn in voelbaar voor de autoriteiten en leiden tot continuering van de wetsovertreding door een nalatig vervolgings- en opspo ringsbeleid”. Een commissie van onderzoek heeft gisteren gerapporteerd dat het schot, dat hen doodde, „uit een gebied kwam waar zich politie bevond”. Het rapport zegt niet met zoveel woorden dat het schot door een politie-agent is afgevuurd. Na het incident heeft de politie ver klaard dat er alleen traangas was gebruikt om de studenten uit een bezet universi teitsgebouw te verdrijven. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Droog en nevelig weer. Temperaturen iets boven normaal. Aantal uren zon: O tot 3; minimum tempe ratuur: 0 tot 4 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 21 december: minimum 17, maximum 6 graden Hoog water Laag water ZATERDAG 16 DECEMBER op 8.43 uur onder 16.29 13.17 uur onder 3.39 BEIROET (AFP). De Jordaanse majoor Rafeh Al Hindaoui, die leider van de mislukte staatsgreep van septem ber in Jordanië geweest zou zijn, is met acht andere fficieren door een krijgs raad ter dood veroordeeld. Dit heeft het pro-Palestijnse Libanese blad „Al Mo- harrer” gisteren meegedeeld. Dat zou enkele dagen geleden in een geheim proces zijn gebeurd waarop Hindaoui en 43 andere officieren terechtstonden. Sabri heeft aan deze kwestie een artikel op de voorpagina gewijd waarin hij schamper commentaar levert op het falen van de Arabi sche stafchefs, die dinsdag in Cairo niet instemden met het plan alle beschikbare hulpbronnen samen te voegen voor een gemeenschappelij ke actie tegen Israel. „Arabische maarschalken en gene raals: bespaar ons alsjëblieft de verschrikking van deze holle ver gaderingen die slechts leiden tot uitstel, gegrom en ontreddering en alleen bedoeld zijn om de waarheid te verhullen achter de versleten en gescheurde jas. „De toestand kan met één zin worden beschreven: ofwel werp u op de aanval op de vijand, of ga weg en ga op in vergetelheid”. De neder laag van de oorlog in het Midden oosten is al meer dan vijf jaar oud en nog steeds komt er van de Arabieren slechts grootspraak zon der handelend optreden. Tot de Arabische olielanden zegt Sa bri dat zij zich niets hebben aange trokken van de waarschuwing van de Egyptische minister van defen sie, generaal Ahmed Ismail, dat het „Zionistische gevaar” niet alleen Egypte maar ook de Arabische oliebronnen bedreigt. UTRECHT. De Bond voor Vrij heidsrechten is onder journalisten, schrijvers, publicisten en uitgevers een handtekeningenactie begonnen die bin nen tien dagen moet resulteren in de verzending van een brief aan de hoofd - officier van justitie in Utrecht, mr. VV. H. Overbeek, die gevraagd zal worden de op 7 september j.l. in beslag genomen drukapparatuur van de „Muurkrant” in Utrecht onverwijld terug te geven. De Egyptische stafchef, generaal Saadeddin El Sjazli, had dinsdag zijn collega’s op de bijeenkomst onder ogen gebracht dat Israel 31 percent van zijn nationale inkomen en daarbij alle buitenlandse hulp besteedt aan militaire voorbereidin gen, terwijl enkele Arabische lin den niet meer dan twee percent van hun inkomen er voor uittrek ken. Sabri zei dat het voor Egypte nu tijd is geworden de Arabische vol ken j n kennis te stellen van de ware houding van hun regeringen, Door het bekend maken van de waarheid „komt alles op de juiste plaats terecht, en besParen wij tijd en de moeite van theatrale verga deringen". Het ook in Cairo verschijnende blad El Achram schreef gisteren dat de Arabische stafchefs het toch op twee punten eens zijn geworden. Elk Arabisch land zou namelijk 15 percent van zijn nationaal produkt voor militaire uitgaven en boven dien 2 percent voor oprichting van een organisatie voor wapenproduk- tie beschikbaar moeten stellen. Het blad schrijft dat de militairen hun vergadering, die enkele uren na het begin in de nacht van dinsdag op woensdag al mislukt scheen, na een gesprek met presi dent Sadat woensdag hadden vöortgezet. 10 10 10 11 10 11 11 10 9 11 13 12 8 9 8 1 6 3 9 15 6 13 12 8 17 onbewolkt windst. 17 -2 14 8 13 16 8 3 -2 19 11 Daarna bleek er zeer intensief te wor den vergaderd door dr. Siderius, de heer Gerritsen en nog enkele hoge ambtena ren. Dit terwijl de kantine van beide zijden min of meer werd afgesloten door bewakingspersoneel van het ministerie. Journalisten die buiten het gebouw ston den, mochten er niet in, zij die binnen waren mochten er wel uit, maar dan voorgoed. Halverwege de middag kwam er een opdracht dat de pers diende te verdwij nen. Na een weigering van de pers dat meteen op eerste verzoek te doen, werd deze order ingetrokken. Tegen zes uur werd de telefoon in de kantine onklaar gemaakt en de aanwezige journalisten mochten tot kwart over zeven uitslui tend en onder toezicht met vrouw of huis bellen. Berichten mochten niet worden doorgespeeld. Na protesten werd na kwart over zeven dit telefoonembar- go tijdelijk opgeheven en stilzwijgend helemaal afgeschaft. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten heeft tegen deze gang van za ken een protest ingediend. In een anoniem telefoongesprek was gewaarschuwd dat er in de centrale binnen 24 uur een bom zou ontploffen. De bom zou verborgen zijn in de buurt van de snelle-neutronenreactor. Een hele ochtend speuren leverde geen resultaat op, maar deskundigen menen dat het onderzoek door de politie moet worden voortgezet. De installaties zijn zo ingewikkeld en belangrijk dat dit wel enkele dagen kan duren. PARIJS. Oud-premler Mendes- France is om gezondheidsredenen terug gekomen op zijn aanvankelijke voorne men zich bij de komende kamerverkie zingen kandidaat te stellen voor de zetel van de stad Grenoble die hij tot 1968 bezette. Bij de laatste verkiezingen moest hij die zetel door een tekort van slechts enkele tientallen stemmen af staan aan een franllist’-o’-e —ij. patiënten trok tegen twaalf uur het al afgesloten en door politie bewaakte ge bouw van het ministerie in Leidschen- dam binnen, waar men door een functi onaris onmiddellijk naar de kantine werd geleid. Daar gaf de voorzitter van de hartpatiëntenvereniging, de heer H. S. Fievet te kennen dat de groep minister Stuyt wenste te spreken over de volgens de vereniging ontbrekende voorzienin gen voor hartchirgie in zuid-oost Neder land, nu de hartchirurgie in het Eindho- vens Binnenziekenhuis door conflicten is stopgezet en mogelijkheden in Maas tricht in het kader van de daar te stichten medische faculteit van een ver dere toekomst zijn. De heer Fievet noemde dit besluit een stapje op de goede weg. Er is nu een brug naar Weert geslagen. We vernemen nu dat die mogelijkheid niet zonder meer van de baan is. Wij zijn nu duidelijk een stap verder dan toen we hier vanmorgen binnenkwamen, aldus de heer Fievet. De bezetting werd daar op opgeheven. Alle zes hartpatiënten toonden zich met het nu op tafel liggen de resultaat tevritm. De voorzitter van het medisch stafbestuur van het St. Jansziekenhuis dr. J. L. Jansonius zei erg blij te zijn met dit mogelijke nieuwe vooruitzicht voor de patiënten in Zuid oost Nederland. ZATERDAG 16 DECEMBER 11.30 uur en 6.53 uur en 19.25 zw. bew. zw. bew. geh. bew. mist onbewolkt mist geh. bew. geh. bew. onbewolkt ozo Z.-Limburg licht bew. licht bew. geh. bew. nno geh. bew. zzo half bew. ozo onbewolkt ono geh. bew. n onbewolkt wnw onbewolkt windst. mist wzw mist onbewolkt onbewolkt Luxemburg onbewolkt half bew. windst. geh. bew. geh. bew. onbewolkt nnw zw. bew. windst. onbewolkt o onbewolkt ono onbewolkt wzw geh. bew. geh. bew. Casablanca onbewolkt Istanboel mist nno Las Palmas onbewolkt windst. 18 Tunis mist windst. 13 z o zo z zo ozo

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 2