Zonnewacht paraat voor beveiliging astronauten Alleen toplaag profiteert van groeiende Tourist menu Spanje bevriest horeca-prijzen Airtourona doet nu ook in bloot ABN Spaarbiljet 1972/79 gulden duurder f ioo,- groeit naar f150,- in zes jaar en vier maanden voor de slanke lijn I Boek van de maand: (zolang de voorraad strekt) daarna 17,50 welvaart in Indonesië Algemene Bank Nederland SPECALE RADIOTELESCOOP IN WALTHAM tijdelijk van 106 voor GROTE MASSA LIJDT HONGER DOOR GEBREK EN PRIJSSTIJGINGEN Geen kerstbomen in Betuwe SPECIAAL-SINAS Ê1O SHAG WORDT GOEDKOPER VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 Voorbereid Minder inflatie i dorre jaartallen of schoolse feiten. Maar met 472 gevoelige-en soms kleurige-platen. Verdeeld over 224 pagina’s van 19 bij 28 cm. Dit unieke kijkboek is uitgegeven ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten. Tijdelijk kost het slechts een tientje. Als u vandaag naar uw boekhandelaar gaat, kunt u waarschijnlijk nog nét een exemplaar bemachtigen. Palingoproer in de Jordaan. Juliana wordt gekroond. Provo-rellen rond het Lieverdje. De heer Luns scheurt zijn broek. Springvloed in Zeeland. De meest spannende, schokkende en curieuze momenten uit ons lieve leven van de laatste 100 jaar,op heterdaad betrapt door de vaderlandse persfotografen. U ziet ze allemaal in het nieuwste Boek van de Maand. Een buitengewoon boek zonder dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan.een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972/79. Rijstprijzen DEN HAAG Indonesië lijkt zijn ergste economische moeilijkheden te boven. Dat beeld dringt zich op voor wie met eigen ogen de situatie van 1968 kan vergelijken met die van 1972. In 1968 verkeerde het land in grote economische wanorde. Nu ziet alles er veel fleuriger uit. In de steden ziet men weinig daklozen, er zijn veel meer auto’s, de mensen zien er beter gekleed en gevoed uit, de verbindingen zijn stukken beter, overal worden wegen verbreed en nieuwe aangelegd, veel Indonesiërs knappen hun hui zen op. Het land is in die vijf jaar duidelijk welvarender geworden. Al thans, zo lijkt het op het eerste gezicht. Regenval loojaar/ -r Nederlandse' J krantefoto's O ADVERTENTIE (Van onze ruimtevaartmedewerker) ADVERTENTIE de straling kan ■ijn de Apollo- in ▼astgelegd. ADVERTENTIE Tot 13 januari 10, j MADRID. De Spaanse regering heeft landgenoten en miljoenen bui tenlandse toeristen een kerstpresentje gegeven in de vorm van een prijsstop voor het horeca-bedrijf. De prijzen moeten worden terugge bracht naar het peil van 27 oktober van dit jaar, aldus een regeringsde- creet dat staatshoofd generaal Franco heeft ondertekend. De gouverneurs van de provincies zijn gemachtigd de prijzen nog verder te verlagen, als hun dit noodzakelijk voorkomt. Dit jaar zijn de kosten van levens onderhoud in Spanje gestegen met lO'/o tegen een gemiddelde van 8’/o in de rest van Europa. In de beste hotels aan de zuidkust bedraagt de prijs voor volledig pensi on thans ongeveer 35 per persoon per dag. De hotels hebben verzocht per 1 januari hun kamerprijzen met 5 tot 17*/« te mogen verhogen, maar het is niet zeker of de regering daarmee akkoord zal gaan. Dit jaar hebben zo’n 34 miljoen toeristen Spanje bezocht. dat van werkelijk onvoorziene omstan digheden nauwelijks sprake kan zijn. Wanneer zich een onvoorziene gebeurte nis voordoet, kunnen de gevolgen daar van zo ingrijpend en ingewikkeld zijn, dat mensen ze niet meer op korte ter mijn kunnen overzien. Juist dan zijn beslissingen op korte termijn nodig. Mission Control in Houston beschikt daarvoor over een uitgebreide computer apparatuur die bliksemsnel berekeningen uit kan voeren waarop de vluchtleiders hun beslissingen kunnen nemen. i Maar als men door Java en enkele buitengewesten reist, ontmoet men ook veel mensen die ontkennen dat de mas sa er beter op geworden is. Wel groeit er onder de Indonesiërs een kleine toplaag van rijken, als gevolg van de grotere economische bedrijvigheid en de investe ringen uit het buitenland. Ook de han deldrijvende Chinezen gaat het goed. De overgrote meerderheid van de bevolking is echter arm en de werkloosheid in de steden neemt alleen maar toe. Volgens de laatste economische gege vens bedraagt het gemiddelde inkomen van de Indonesiër ongeveer 300 per jaar. Dat is iets hoger dan in landen als India en Pakistan, maar in andere, even min rijke landen in het Verre Oosten, zoals Zuid-Korea en de Filippijnen, ligt het gemiddelde inkomen zo’n 60 percent hoger. In het dichtbij gelegen Maleisië is het gemiddelde inkomen bijna drie maal zo hoog als in Indonesië. In Indonesië wordt niet veel wegge gooid en het weinige dat als overbodig valt, wordt wel weer opgeraapt. In de grote steden is een legertje peukjesra- pers en glasschervenzoekers actief. Siga rettenpeuken hebben waarde: Een kilo brengt 65 rupiah op en als een jongen geluk heeft, raapt hij in een nacht een (Van onze redactie in Amsterdam) E1O het elektromagnetisch spectrum, bijvoor beeld ais gammastraling. De gevaarlijke zonnestraling wordt door de aardse dampkring en de Van Allengordels om de aarde al geschermd waardoor de mensheid er geen last van heeft. Astronauten vallen buiten die be scherming. ARNHEM. In de Betuwse dorpen Driel, Heteren en Randwijk komen dit jaar geen kerstbomen op straat. Het gemeentebestuur vindt het niet langer verantwoord hiervoor gemeenschapsgel den uit te trekken, omdat de laatste jaren de versierde en verlichte bomen Door de droogte en het rijsttekort stijgen de prijzen van dit volksvoedsel snel. De rijstprijs is reeds van 45 tot tegen de 70 rupiah per kg gestegen. „En het ergste komt nog”, zo verzekert men in Djakarta. Voor één pakje sigaretten kan men een kilo rijst kopen. Over het algemeen missies so goed voorbereid, doordacht en computer- programma’s HOUSTON. Computers leveren een belangrijke bijdrage van de veiligheid van astronauten, ook in ander opzicht dan het berekenen van juiste banen en koerscorrecties. Eén van de grootste ge varen die de mens in de ruimte, dus ook op de maan, bedreigen, vormt de zonne straling. Niet langer beschermd door de aardse dampkring staan ruimtevoertuig en bemanning bloot aan de .maakte” zon, die naast zichtbaar licht ook veel energie uitstraalt in andere delen van DEN HAAG. De reisorganisatie Air- tours Nespanda heeft met ingang van heden haar naam veranderd en heet Airtouropa. Nespanda was een afkorting van Nederland, Spanje en Andalusië. De naamsverandering is doorgevoerd om aan te duiden dat het reizenpakket meer bestemmingen herbergt dan alleen Span je en Andalusië. Zo zijn er bijvoorbeeld ook reizen naar Joego-Slavië en Oosten rijk. Als nieuwste in het pakket zijn speciale naturistenreizen opgenomen naar nudistenbungalowparken en -cam pings op Corsica en Joego-Slavië. Sinds 1971 maakt de organisatie deel uit van de Nederlandse Scheepvaart Unie. Nog drie kwartier voor de landing kan de computer zelfs nog koerscorrec ties en snelheidsveranderingen verstrek ken voor een optimale landingsbaan. Deze gegevens worden gecombineerd met me teorologische omstandigheden, zoals windsnelheid, luchttemperatuur etc. De computer kent de massa en het volume van de cabine nauwkeurig en berekent haar gedrag onder de heersende omstan digheden. Het resultaat zijn de coördina ten van het punt in zee, waar de cabine terecht zal komen. Ondanks de harde feiten van armoede en aanhoudende werkloosheid, vooral in de steden, blijft de indruk dat het met Indonesië in economisch opzicht beter gaat. De inflatie is sinds 1968 aanzienlijk ingedamd en er valt veel meer bedrij vigheid te bespeuren. De komende maanden zullen voor de Indonesiërs overigens moeilijk worden. Door lang uitgebleven regenval liggen grote delen van het vruchtbare land er verschroeid en opengescheurd bij. In Oost-Java ziet men uit de trein op het traject van Soerabaja naar Semarang alleen maar droog en verschroeid sa- wah-land. In de verschrikkelijke hitte (het is in vijftig jaar niet zo heet geweest als in oktober/november van dit jaar) zoeken magere koeien en geiten naar wat ver droogd gras, en als de trein ergens stopt, verdringen zich mensen om de wagens, kloppen tegen de ramen, vragen om eten of geld. Het is een spookachtig gezicht, vooral ’s avonds, als uit de duisternis steeds mensen hun gezichten tegen de ruiten drukken wanneer de trein voor de zoveelste maal stopt. Niemand kan er overigens in of uit. De trein is hermetisch gesloten. Pas na 7 uur rijden gaan in Semarang de deuren van het slot. Ook de ramen van de air conditioned trein kunnen niet open. Die voorzorgsmaatregelen lijken niet overbo dig, want er worden nog wel eens trei nen op Java overvallen. Het is een lugubere gewaarwording als men in de restauratiewagen hoofdzakelijk uit Chi nezen bestaande passagiers ziet rijsttafe len en vlakbij de borden hongerige ge zichten tegen de ruit worden gedrukt, zonder dat men iets voor deze mensen kan doen. De afgesloten trein vormt een totaal andere wereld. SPEQAAL AMSTERDAM. Het tourist menu wordt 1 januari een gulden duurder. Het mag dan 8,50 kosten. In overleg met overheid en bedrijfsleven heeft het Nati onaal Bureau voor Toerisme (NBT) daartoe besloten. Het menu staat in 540 Nederlandse horeca-bedrijven op de kaart. De buitenlandse investeringen nemen toe, ook vanuit Nederland. De Neder landse ambassadeur in Djakarta, de heer Scheltema, vertelt dat Nederland van alle Europese landen sinds 1967 de grootste investeerder is. Meer dan 25 Nederlandse bedrijven zijn weer in In donesië werkzaam, meestal in een joint venture met Indonesische partners. Het totale bedrag aan Nederlandse investe ringen beloopt thans meer dan 37 mil joen dollar, zonder de belangen van Nederlandse internationals als Shell en Unilever. Uit recente cijfers in Djakarta blijkt echter ook dat Nederland als Europa’s grootste investeerder maar een heel kleintje is vergeleken bij hand elsreuzen als Amerika en Japan. Juist deze twee landen hebben zich de laatste jaren met kracht op de Indonesische markt gewor pen. De Amerikanen hebben al voor 425 miljoen dollar in Indonesië geïnvesteerd, de Japanners voor 323 miljoen dollar. Dan volgt Hongkong met 121 miljoen dollar en Australië is vierde met een investering van 92 miljoen dollar. Nederland staat met zijn investering van 37 miljoen dollar dus niet zo hoog, maar ons land geeft ook nog financiële bijstand aan Indonesië: In 1972/’73 tot een bedrag van 44 miljoen dollar. Bovendien werken ongeveer 80 Neder landse deskundigen thans in Indonesië aan verscheidene projecten, zoals het herstellen van scheepsverbindingen tus sen de eilanden en het weer in werking stellen van de zeehavens. Het gevaar van overmatige zonne straling wordt in de ruimte accuut wan neer zich op dit hemellichaam uitbar stingen voordoen waarbij langgerekte zonnevlammen of protuberansen ont staan en grote hoeveelheden materie deeltjes en energie de ruimte in worden geslingerd. Onder deze omstandigheden ontsnappen levensgevaarlijke protonen stromen aan de zon, die met snelheden van ongeveer die van het licht door de ruimte snellen. Zij kunnen mensen in de ruimte binnen tien minuten bereiken. De kracht van zo’n protonen-uitbar- sting kan overeenkomen met die van een kernexplosie van 100 megaton. Om astronauten tegen deze gevaren te be schermen is het Solar Early Warning System ontwikkeld, dat gebruik maakt van de radiotelescoop van Prospect Hill in Waltham in Massachusset» en een IBM-1800 computer. De telescoop houdt de zon voortdu rend in het oog door temperatuurmetin- gen te verrichten in de 250 gebieden waarin men deze ster heeft ingedeeld. Wanneer de temperatuur in één gebied een verdachte waarde bereikt, bestaat er kans op zo’n gevaarlijke zonnestorm. De computer reageert op deze waarneming door alle meetapparatuur op het ver dachte punt te concentreren waardoor nauwkeurige voorspellingen kunnen worden gedaan. Wanneer zij tijdig worden gewaar schuwd, kunnen de astronauten nog in allerijl maatregelen nemen om zich te beschermen. Het is de vraag of die in een ernstig geval afdoende zullen zijn, maar iets is beter dan niets. Maanver- kenners zouden zich snel kunnen terug trekken in de maanlander of in een diepere kloof of krater, waarin het zon licht evenmin doordringt als de rechtlij nig verlopende gevaarlijke zonnestraling. In de ruimte zouden de astronauten hun ruimteschip zo kunnen wentelen, dat zij het grote dienstcompartiment tussen zichzelf en de zon hebben, waardoor althans een deel van worden opgevangen. Hoe goed die computers hun werk doen blijkt wel uit het feit, dat de landing na terugkeer van de maan zel den meer dan enkele seconcen te vroeg of te laat heeft plaatsgevonden en dat na een vlucht van ongeveer 1 miljoen kilometer de landing nooit meer dan enkele kilometers van het berekende punt geschiedde. kilo bijeen. Er worden nieuwe sigaretten van gemaakt. In Semarang zegt een Javaan die een installatiebedrijf heeft met 150 werkne mers, dat men zich niet moet verkijken op de betere wegen en het groeiend aantal auto’s: „Dat is welvaart voor enkelen”. Als illustratie noemt hij de lonen van zijn arbeiders: 50 tot 150 rupiah per dag; dat is ongeveer 40 cent tot 1,15. De laagstbetaalden krijgen per dag ook rijst uitgekeerd. Volgens hem verdienen de arbeiders onder het gemeentepersoneel per halve dag werk ongeveer een kwart je plus een kilo rijst Maar de mensen zijn al blij als ze werk hebben, ook al zijn de verdiensten ontoereikend. Het aantal mensen groeit namelijk ontstellend hard op Java en het aantal arbeidsplaatsen niet. Het tourist menu is enige jaren gele den ingevoerd op initiatief van het Nati onaal Bureau voor Toerisme. De bedoe ling ervan is het publiek, de toerist een goede, complete maaltijd te verstrekken tegen een lage prijs. De horeca-bedrij ven mogen zelf een samenstelling voor het menu bedenken. Het menu waar ze mee komen, behoeft echter de goedkeu ring van het NBT, wil men het schild „tourist menu” mogen voeren. Eén van de overwegingen die tot de prijsverhoging op 1 januari leiden, is dat „de kwalitiet van het menu onder geen beding in gevaar mag komen door een te lage prijs”. DEN HAAG. Shag-tabak zal vanaf 1 januari 5 cent per pakje van 50 gram goedkoper zijn. Deze prijsverlaging is mogelijk geworden door een verlaging van de accijns op kerftabak, waartoe in het kader van de unificatie van de accijns in de Benelux is besloten. De industrie heeft tot de prijsverlaging be sloten onder druk van het ministerie van Economische Zaken, aldus een woordvoerder van het ministerie. 3

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 31