Gevluchte student Luis Guintino Raad aan ouders Alles vloeide in elkaar over tot één grote brij BRACHT ME OPLUCHTING” Waar Portugezen zijn, zijn ook verklikkers „ARRESTATIE o GERARD DE LANGE Opluchting Ziekenhuis Aangenaam Sociale druk VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 1800 1 COUVERTS EN SERVIESWERK VAN KELTUM, CHRISTOFLE, WILKENS ENZ. 5 T- INDESIT Zonen Juweliers B.V. GERARD DE LANGE die ADVERTENTIE 'A 1 en ADVERTENTIE WAT U ALS CONSUMENT ANNO I HAARLEM - ANEGANG 13-15 TEL. 023-321340* ..De eerste keer dat ik heroïne spoot roeide ik me hondsberoerd. Ik werd „Een keer ben ik gearresteerd. Dat was ongeveer anderhalf jaar nadat ik begonnen was met de handel en toen ik zelf al heel erg verslaafd was. Toen WEL EVEN MOET WETEN Gerard de Lange verkoopt al 20 jaar alle merken wasautomaten tegen de laagste prijzen in Europa verkoopt uitsluitend met 100% service en Ned. garantiebewijzen. bezorgt uw wasautomaat gratis thuis. AMSTERDAM-ROTTERDAM DEN HAAG-UTRECHT-HAARLEM HILVERSUM-BREDA Grote Houtstraat 167 Haarlem Telefoon 023-31ua02 EUROPA Vraag ook onze prijslijst met de laagste prijzen In Europa: alle merken koelkasten, diepvriezers, fornuizen, droogtrommels, afwasautomaten en centrifuges. Sam Anglin is 42 jaar. Zestien jaar daarvan was hij verslaafd aan heroïne en andere verdovende middelen. In totaal bracht hij zes jaar door in een inrichting voor narcotici. Dat hij eruit is gekomen, nu een goed betaalde baan heeft, eu een nieuw leven is begonnen, is niet minder dan een wonder. Onze correspondent In de Verenigde Staten, mr. H. L. Leffelaar, had een gesprek met Anglin over zijn ervaringen en over een internatio naal probleem dat In Amerika al leen al een geschatte 560.000 aan heroïne-verslaafden heeft opgele verd. die te zamen jaarlijks ruim 18 miljard gulden moeten opbren gen om aan hun dagelijkse dosis heroïne te komen. Als Luis Quiutino in november 1970 Portugal niet verlaten had, zou hij op dit moment in de bossen van Angola tegen de vrijheidsstrijders vechten. Hij woont nu in Groningen, maar erg ideaal is ook dat niet. Veel Portugese dienstweigeraars en deserteurs spreken nauwelijks Neder lands, er zijn problemen met de verblijfsvergunningen waarvan de politie alleen maar kan meedelen dat het „van geval tot geval bekeken wordt”, binnen de groep van zo’n vijftien Portugezen in Groningen zijn conflicten omdat zij niet allemaal wegens serieuze redenen uit hun land zijn ver trokken, en het is voor hen vrij moeilijk om aan geld en werk te komen. Luis Quintino: „Op het ogenblik zijn er verschillende instanties die langza merhand gaan proberen zich met het probleem van de Portugese vluchtelin gen bezig houden en onze levens voorwaarden- te verbeteren. Je komt nu ook niet meer in zo’n bureaucratie terecht als twee jaar geleden, in het begin moest je je elke week bij de politie melden. Eén ding dat me tegen gevallen is, is dat zich wel veel mensen met ons bezighouden, maar geen offi ciële instantie. Alleen een bepaalde eli tegroep wordt geholpen, ik heb nog geluk gehad, ik kreeg een beurs om Nederlands te gaan leren, ik kreeg begeleiding.” Waarom? misselgk, braakte, maar er was toch dat gevoel van saamhorigheid met de anderen, het gevoel dat je erbij hoorde en een mystieke ervaring met hen deelde die tegelijkertijd verboden was. Ik had de proef doorstaan, ik was geaccepteerd en ik had een zekere status bereikt. Ik geloof dat mijn be hoefte om geaccepteerd te worden zo groot was, dat ik er alles voor over had, zelfs wanneer het 't gebruik van narcotica betekende. Want het is óf dat, óf je bent alleen met je eenzaam heid en vervreemding, en dat is een van de ergste menselijke pijnen die je kan hebben. Wat ik zeggen wil, is dat veel narcotici niet noodzakelijkerwijs zo zijn omdat ze heroïne zo fijn vin den, hoewel het duidelijk iets voor ze doet, maar omdat ze eindelijk ergens bij horen, al is het dan bij zo’n sub groep.” „Ik heb nu negen jaar geen middelen meer gebruikt. Ik heb ook geen angst dat ik er ooit weer aan zou kunnen beginnen, daarvoor heb ik nu te veel op het spel staan. Vanaf het ogenblik dat je vrede met jezelf hebt, jezelf accepteert, heb je er geen behoefte aan om je door middel van heroïne prettig te voelen.” Worden jullie door de Portugese ambassade in Nederland in de gaten gehouden? Van 598.- I voor 378. Per week f4,65 (p.l.) Geschatte gemiddelde levensduur 6 jaar. ‘Tijdelijke aanbieding „Omdat ik mijn vader niet heb gekend en opgroeide in een huis vol vrouwen die ik om mijn pink kon winden, klopte er iets niet in mijn re laties met mijn leeftijdsgenoten. Op school, wanneer je normaal je man netje kunt staan in de onderlinge sociale concurrentie, moest ik het laten afweten”. „Ik begon steeds meer te vervreemden van mijn klasgenoten zonder te begrijpen waarom, en langzaam-aan kwam ik terecht in een ander milieu, het milieu van bars, kroegen en nachtclubs. Toen ik 16 was zat ik al regelmatig in bars. Achteraf bekeken was het omdat ik me in het gezelschap van klas- en leeftijdgenoten geen houding kon geven. Maar als „man van de wereld”, die bars bezocht en dronk, kon ik op ze neerkijken als „kinderen” die nog maar pas kwamen kijken”. Als hij op dit moment terug zou gaan naar Portugal, zou hij gearres teerd worden. „Ik heb alleen dienst geweigerd, als deserteur ga je nog langer de gevangenis in. Maar ik zou in ieder geval een paar maanden krij gen en dan moet je extra lang naar de kolonie Angola.” Luis Quintino heeft Portugal om po litieke en niet om avontuurlijke rede nen verlaten. Hij spreekt zeer redelijk Nederlands. Hoe liggen de kansen voor Portuge zen in Nederland? „Toen werd ik voor het eerst in een ziekenhuis opgenomen en bleef er drie maanden. Ik rustte er uit en ze gaven me kalmerende middelen. Daarna ging het min of meer goed gedurende twee jaar, maar toen gebeurde het weer en om dezelfde reden: te veel amfetami negebruik. Ik was toen 28 en ging toen terug naar het ziekenhuis. Ik was zo bang dat ik er niet weg wilde. Ik ben er vier jaar gebleven, hier in het St. Elizabethziekenhuis in Washington, waar ik een soort belangrijke vis werd in een klein vijvertje.” „In de weekeinden mocht ik met een pasje de stad in. Het eerste jaar ge bruikte ik niets, maar daarna nam ik gedurende die weekends weer amfeta minen, en zelfs wat heroïne soms, maar omdat ik maandag weer terug moest zijn, moest ik mezelf in de gaten houden zodat ik er toen geen versla ving van over hield. Ik ben er zeker van dat als ik de kans had gehad, ik weer verslaafd zou zijn geraakt. Toen ik al een tijd in het ziekenhuis had gezeten had ik op een dag een gesprek met een man over de chronische pa tiënten die er voor goed zaten.” „Hij vroeg hoelang ik er al zat. Ik zei vier jaar. Toen zei hij: wist je dat de kansen om hier uit te komen al na het eerste jaar astronomisch verminde ren, en dat die er na het tweede jaar al bijna niet meer zijn? Voor het eerst van mijn leven werd ik doodsbang. Toen ik aankwam in het ziekenhuis was ik op een prettige nieuwe afdeling „Dat zijn de kinderen die, wanneer ze negen of tien zijn, moeilijkheden veroorzaken: straatlantaarns vernie'en, uit winkels stelen, dat soort dingen. Wanneer deze groep 15 of 16 is, gaan ze aan narcotica omdat ze ontdekken dat het ze een aangenaam gevoel geeft. Een gewoon kind, zonder die moeilijk heden, zal op 16_jarige leeftijd een verslavend middel gebruiken en er niets aan vinden.” „Wat mijzelf betreft: ik was onge veer 17, toen ik marihuana begon te gebruiken. Een jaar later begon ik met heroïne. De eerste keer was hier in Washington. Het gebeurde in een auto met een vriend. In die tijd injecteerde ik het nog niet, ik snoof het. Dat heb ik een paar maanden gedaan. Tenslotte kwam ik in een groep terecht die het inspoot, en die waren alleen maar blij om mij het ook te laten proberen. Ze drongen het niet op, ik vroeg erom. Niemand heeft mij ooit narcotica opge drongen.” „Veel daarvan had te maken met de sociale druk die op mij werd uitgeoe fend. Ik woonde thuis, ging toen nog naar school, en had wat andere dingen te doen en het kostte me de grootste moeite om dat alles gaande te houden. Onnodig te zeggen dat ik hoogstens een facade kon ophouden, het was de re den waarom ik toen niet méér behoef te had aan narcotica. Maar tsnslotte vloeide alles in elkaar over tot één grote onontwarbare brij en toen werd ik eraan verslaafd. Dat was ook het punt dat ik heroïne begon te verhan delen.” „Ik had een vriend met wie ik samen wel eens wat spoot, en di« zei cotica te maken. De narcotica zijn de symptomen van wat er met hem mis is. De verdovende middelen zelf zijn niet het probleem. Vergeet niet, wanneer iemand plezier heeft in het leven, zal hij wel uitkijken om narcotica te ge bruiken". „Onze Westerse cultuur zegt: je mag best plezier hebben, maar je moet er ook voor betalen. Ga je gang, wordt dron ken, dat mag, want de volgende morgen ga je met een kater naar je werk. Het is een soort ingebouwde straf. Maar wanneer ouders hun kind marihuana zien roken en wanneer dat kind dan de volgende morgen fris als een hoentje opstaat en gaat voetballen en eet als een paard, dan worden die ouders razend. Ze denken eigenlijk: ver domme, als ik me bezat moet ik ervoor betalen, maar die kinderen merken er niets van. Dat zeggen ze natuurlijk niet, het is heel onbewust, maar ik geloof dat het psycho logisch te maken heeft met hun woede over marihuana”. „Ik ben wel voor de legalisering van marihuana, maar niet omdat ik een voorstander van het gebruik ervan ben. Ik ben ervoor omdat onze wetten barbaars zijn, die kin deren in de categorie van misdadigers plaatsen en ze in de gevangenis zetten met lange straffen. Dat is misdadiger dan het roken van marihuana”. Luis Quintino: „Ja, het is namelijk zo dat in alle landen waar Portugezen leven, hetzij als gastarbeiders, hetzij als dienstweigeraars, dat daar altijd agenten van de geheime politie zijn, die onze activiteiten controleren. Waar Portugezen werken zijn verklikkers aanwezig. Onder gastarbeiders probe ren ze namen te krijgen van mensen die actief zijn in de politiek en die worden dan, als ze met vakantie naar Portugal teruggaan, gepakt. Dat creëert een sfeer dat iedere Portugees bang is voor een Portugees die hij niet kent. Door ieder vekeerd woord kan er iets slechts met hem gebeuren. Daarom zijn gastarbeiders ook vaak wat voor zichtiger met politieke vluchtelingen. Gastarbeiders moeten hun gezin bekos tigen. ze moeten erg voorzichtig zijn. Van de andere kant ken ik veel gast arbeiders die ondanks het gevaar, toch mensen op de hoogte proberen te bren gen van de gebeurtenissen in Portu gal.” Na een stilte: „De politie is bij me geweest om dingen te vragen over andere Portugezen. Als je je vergun ning komt verlengen proberen ze ook steeds persoonlijke dingen te vraagen. Waar logeer je, wat doe ie? Dat is niet noodzakelijk. Ze proberen je ook om te kopen. Mij hebben ze gevraagd: waar wonen de andere Portugezen? Ik heb geweigerd te antwoorden. En toen zei een politieman: „Als jij beter met ons mee wou werken, zou je op het ogen blik een veel betere situatie hebben.” „Ik begreep hem niet goed. Toen liep die agent weg. Ze willen met bepaalde Portugezen over anderen praten. Ik weet van anderen dat hun hetzelfde overkomt Ze komen bii ons op bezoek, de agenten vragen ons op de koffie En ze vragen steeds hetzelfde: „Wat doen de anderen?” geplaatst, maar hoe langer ik er zat, hoe vaker ik werd overgeplaatst naar steeds slechtere afdelingen. Ik zag me ineens daar zitten, in een van allerlaatste fasen, en ik schrok.” „Ik ben me toen gaan aansluiten bij een AA-groep, Alcoholicus Anony mous, niet omdat ik aan de drank was maar omdat iemand me had gezegd dat ik geholpen zou kunnen worden als ik iedere keer dat zij het over alcohol hadden, er narcotica voor in de plaats dacht. Zeven maanden later werd ik ontslagen uit het ziekenhuis, en nam een baan als verpleger in een krank zinnigengesticht in Louisville. Na vier jaar in een gekkenhuis was dat het enige wat ik kon doen.” Luis Quintino: „Begrijp ik ook niet. Het hangt af van de persoonliike in druk die je maakt. Portugezen die elke dag bij het bureau langs komen krijgen ook gauwer een kans dan een ander. Toen ik vier maanden in Neder- kreeg ik die beurs om in Berkehoven. op een dag dat hij van iemand een ons heroïne kon afnemen, maar dat hij niet zoveel anderen kende om het aan te verkopen, en of ik niet wat adressen van afnemers had. Dat zijn we toen samen gaan doen. We verkochten één ons per week. In die tijd werd het in kleine capsules verkocht, die ongeveer anderhalve dollar (5 gulden) kostten. Diezelfde capsule kost nu, denk ik, tegen de 15 gulden, en bovendien was de kwaliteit toen veel beter. Het was zelfs zó goed, dat een hele capsule vaak te veel was om in één keer te gebruiken.” „Daarnaast was er de gebruikelijke ruilhandel in die sub-cultuur. Je ruilde amfetaminen tegen wat heroïne en be taalde dan iets bij, dat soort dingen. Er was altijd wel iets te krijgen dat je kon ruilen voor wat je hebben wilde. De man van wie ik mijn handel kocht, was een street pusher (iemand die narcotica op straat aan de man brengt) die zelf ook verslaafd was. Uiteindelijk was ik zelf ook een „street pusher”, maar ik had toen een gekke rechtvaar diging voor wat ik deed. Ik redeneerde dat het verkeerd was om narcotica te verkopen aan mensen die het nog nooit hadden gebruikt, en ik verkocht het dan ook alleen aan de 15 of 20 kennis sen van wie ik wist dat ze verslaafd waren. Toch hebben we onszelf nooit als handelaars beschouwd. Ik heb er nooit veel aan verdiend, wat zakgeld en alle narcotica die ik nodig had. Hel kon me verder niets schelen.” „Het idee om eraan te gaan verdie nen, dikke bankrekeningen, enzovoorts, kwam gewoon niet bij me op omdat ik zelf de helft van de tijd „weg” was. Op het niveau van de „street pushers” denkt niemand aan veel geld verdie nen, dat doen alleen de mensen die de narcotica het land in brengen en dis tribueren, de groothandelaars.” land was Nederlands te leren Maar daar kwam ik tot de conclusie dat vluchtelingen uit het Oostblok veel meer kans kregen on te studeren dan Portugese vluchtelingen. Dat komt in de eerste plaats omdat Nederland en Portuga' lid zijn van de NAVO, waar door beide regeringen goede vrienden zijn, e vluchtelingen uit het Oostblok krijgen ook sneller een verklaring dat ze als vluchteling erkend zijn. Dan krijg je ook eer beurs etcetera. Tot nog toe is dat maar 15 Portugezen gelukt.” Luis Quintino: „In Groningen was een aantal Portugezen politiek niet zo erg gemotiveerd, landelijk heb ie dat minder. Maar waar is, dat een klein aantal Portugezen onze naam verpest. Dat zijn mensen die ook al een slecht leven hadden in Portugal. Avonturiers. In Portugal wordt het steeds moeilij- ker om op zo’n manier te leven, en dan proberen ze het hier maar es. Hoeveel dat er zijn, weet ik niet. Er zijn verschillende meningen over Men sen die willen aantonen dat het gebeurt halen vaak het voorbeeld van Gronin gen aan. Maar de meeste Portugezen zijn hier om erg duidelijk politieke re denen”. Luis Quintino wist dat hij in januari 1971 in dienst moest, twee jaar in Portuga) en twee jaar in Angola en daarom stapte hij (student psychologie aan de universiteit van Lissabon) tijdig op de trein naar Nederland. ,Toen ik vluchtte, was er in Portugal nog niet zoveel informatie ov’er Angola, wel werden op de universiteit illegaal sten cils verspreid. Als je daarbij gearres teerd wordt, kun je maanden in de gevangenis blijven. Als student kon hij twee jaar geleden nog vrij gemakkelijk een paspoort krijgen, „onze regering wordt nu steeds banger voor desertie, alleen de passen van een elitegroep worden nog verlengd.” „Het allereerste wat ik ouders zou aanraden die zich afvragen of hun kind verdovende middelen gebruikt is: probeer geen diagnose te stellen aan de hand van vermeende verschijnselen, zoals rode ogen of iets dergelijks, want die kunnen hele andere oorzaken hebben. Waar je op moet letten is een plotselinge verandering in zijn gedrag. Als ze normaal energiek en levens lustig zijn, en ze zijn ineens apathisch, of omgekeerd, zegt dat meer dan ver grote pupillen. Het is vooral een alarmsignaal wanneer een kind zijn ouders begint te vermijden. Toen ik narcotica gebruikte en nog thuis woonde, had ik mijn dag zo ingedeeld dat ik mijn moeder en stiefvader bijna nooit zag. Ik kwam ’s nachts thuis wanneer ze al sliepen, en ik bleef in bed totdat zij waren vertrokken. Op die manier kon ik een week thuis zijn, en ze maar één of twee keer zien. Natuurlijk is de stemming van kinderen veranderlijk, maar wanneer er werkelijk duidelijke veranderingen op treden, dan is het tijd om een onderzoek in te stellen". „Een van de meest voorkomende misvattingen over het gebruik van verdovende middelen is dat het je iets extra’s geeft, wat anderen niet hebben. Een narcoticus krijgt niet iets, hij probeert van iets af te komen, van grote gevoelens van onbehagen. Dat is punt één. Punt twee is dat het ge bruik van narcotica je niet beter, aangenamer, of meer doet dromen dan in een normale slaap. Je verwerft er ook geen beter inzicht in jezelf door. Er zijn middelen die dat ogenschijnlijk wel doen (LSD), maar ook in dat geval is het in wezen een poging om een grote innerlijke leegte op te vullen. In dit geval kan je bijvoorbeeld ineens kunst en muziek gaan waarderen, maar waar het op neerkomt is, dat je eigenlijk van de pijn probeert af te komen omdat je er normaal geen gevoel voor hebt”. „Een andere misvatting is dat er op plaatselijk niveau handelaars in verdovende middelen rondsluipen die pro beren kinderen eraan te verslaven. Dat is niet zo. Het zijn de kinderen zelf die elkaar infecteren. Het is waarschijn lijker dat een schoolkind middelen krijgt van de jongen die naast hem zit, dan van een handelaar in de één of andere louche buurt”. „Als er met iemand iets mis is heeft dat niets met nar- „Je moet goed begrijpen dat ik, toen ik begon te spuiten, er nog niet ver slaafd aan was, want daar kom je pas aan toe wanneer je een paar weken lang dagelijks spuit. Ik heb het drie, vier jaar lang alleen in de weekends gebruikt, en heel af en toe door de week. In die periode heb ik er talloze fysieke katers van gehad. Ik spoot dan twee dagen achter elkaar en voelde me loom, lui, in niets gaïnteresseerd, en als dat gevoel afsleet nam ik weer een dosis.” „In dat milieu van bars, kroegen, feesten en nachtclubs voelde ik me op mijn gemak, omdat er geen eisen aan je worden gesteld en niemand ooit iets vraagt. Om diezelfde reden heb ik een tijd in bars piano gespeeld, dat was ook een soort ontsnapping aan het normale contact met mensen, terwijl je toch in het middelpunt van de belangstelling staat. Na de middelbare school heb ik zelfs nog een tijdje muziek gestudeerd aan een college in Washington, maar die keuze was al pathologisch bepaald en ik heb het dan ook nooit afgemaakt. „In het laatste jaar van de middel bare school begon het mis te gaan. Ik dronk toen al veel. Op een feestje kochten we dan met z’n vieren of vijven een fles whiskey die we zo vlug mogelijk opdronken en dan gingen we zitten wachten op het effect. Wat dat betreft is er geen enkel verschil met het gebruiken van amfetaminen of heroïne. Wat ik zeggen wil is dat bijna alle aan heroïne verslaafden de een of andere verslavingsvoorgeschiedenis hebben, of het nou om alcohol gaat of chemicaliën.” „Lang voordat ik zelf narcotica ge bruikte, werd ik er al door geïntri geerd. Ik vermoed dat ik toen al beslo ten had het eens te proberen. Het kwam niet omdat ik in gezelschap was van jongeren die narcotica gebruikten. Ik zócht hun gezelschap omdat ik er óók aan wilde. Het verhaaltje van de man in een lange zwarte jas die in de buurt van scholen rondhangt en kinde ren narcotica aansmeert, dat is gewoon niet waar. Het feit is dat er kinderen zijn die er open voor staan, die zijn eigenlijk al op zoek naar verdovende middelen voordat ze ze ooit hebben gezien." „Ik was dus erg onvoorzichtig en verkocht hem wat en inderdaad was hij een inspecteur. Hij arresteerde me niet meteen, pas zes maanden later werd ik opgepakt. Ik denk dat ze me al die tijd hebben gevolgd om te zien wie mijn contacten waren. Ze kwamen bij mij thuis, arresteerden me, en toen werd ik veroordeeld tot anderhalf jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met de mededeling dat ik een baan moest vinden.” „De rechtszaak vond iverigens pas een half jaar na mijn arrestatie plaats. Ik werd op borgtocht vrijgelaten, nam een advocaat en we hebben toen een goede zaak opgebouwd waarom ik nog een kans moest hebben om mezelf te rehabiliteren. Ik was toen 26. Geduren de die proeftijd gebruikte ik geen he roïne, maar wil grote hoeveelheden amfetamines en pillen die jr hier in iedere apotheek kunt kopen. Na mijn proeftijd trouwde ik. Drie maanden later had ik een psychotische aanval. Ik had ongelofelijke hoeveelhe den pillen geslikt, 6 tot 8 per keer en dat om de vier uur. Mijn vrouw wist wel dat ik pillen gebruikte, maar niet hoeveel. Toen ik „brak” had ik allerlei krankzinnige visioenen, onder andere dat ik gedood was in een busongeluk. Het was zo bizar dat er geen enkel verband meer met de werkelijkheid was. Ik zag duivels, ongelukken dingen die mij angst aanjoegen.” het gebeurde was het nauwelijks een verrassing, het was bijna een gevoel van opluchting. Het kwam omdat ik door een vriend geïntroduceerd werd bij een kennis van hem, met het ver zoek hem wat te verkopen. Instinctief had ik meteen het gevoel dat hij een inspecteur was van het Bureau voor Narcotica, maar het kon me niets schelen. Ik geloof zelfs dat ik in mijn achterhoofd hoopte dat hij er een was, omdat ik niet meer zag hoe ik ooit van mijn verslaving af kon komen.”

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 37