Conferentie in Beschuldiging over marteling zou „ongegrond” zijn Helsinki in het slop Alternatieve Veel theater voor Duitse rechtbank cameraman Grieken willen amnestie Artsen isoleren leukemie-virus rnco Amerikanen dwarsbomen m principe vrij Thieu in kerstbestand Baader-Meinhof leden ontregelen hun proces Regel uw bankzaken tijdig vóór de Kerst Auto sneller dan trein en vliegtuig „Geef pornografie I 99 -K *5 Pleidooi in proefschrift van jurist: KISSINGER MOGELIJK WEER NAAR SAIGON Peron doet niet mee l aan verkiezingen Dienstweigering in Italië eenvoudiger 3 v R IJ D A G 15 DECEMBER 1972 „Niet juist” „Democratie” 7 Omhelzing „Hoe heet u?” niet vergeten... Frico eten Overeenkomst Onderzoek Persoonlijke relatie De gezamenlijke banken in Nederland. De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Vooral nu er zoveel vrije dagen tussen zitten. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die niet tot 1973 kunnen wachten, begin volgende week. Gouda bij kaa(r)slicht Race Brussel-Parijs I TURKIJE WEIGERT ONDERZOEK ADVERTENTIE tuige a décharge op te treden in het proces tegen Horst Mahler. ADVERTENTIE en s Hij verwacht wel dat de commissie zich meer dan, voorheen zal gaan verdie pen in de vraag, in hoeverre de in 1971 gewijzigde Turkse grondwet in overeen stemming is met de Conventie van de Rechten van de Mens, en of deze con ventie niet wordt geschonden door de militaire tribunalen, die vonnissen uit spreken op grond van wetten die nog niet van kracht waren op het tijdstip dat het zogenoemde strafbare feit zou zijn begaan. „Niemand”, aldus minister Bayuelken, „heeft het recht de plaats van de Turkse autoriteiten in te nemen. Alle beschuldi gingen van martelingen door „Amnesty International” zijn meermalen onder zocht en ongegrond bevonden. Allen die zeggen te zijn gemarteld, zijn onderzocht door artsen, onder wie psychiaters, die tot de conclusie kwamen dat hun aantij gingen niet juist waren. Ook in de toekomst zullen klachten over martelingen worden onderzocht. En zou blijken dat zij juist zijn dan zullen de schuldigen streng worden bestraft.” In de vergadering van het ministers- comité der 17 landen van de Raad van Europa, gisteren in Parijs, is volgens minister Bayuelken over martelingen in Turkije met geen woord gesproken. MOSKOU (UPI). Russische artsen hebben, naar zij vermoeden, het virus geïsoleerd dat de verwekker van leuke mie of kanker van het bloed is, aldus berichtte gisteren het Russische persa gentschap Tass. Behalve de toevoeging dat het virus werd onttrokken aan het bloed van een menselijke leukemiepatiënt 'door stafle- dan van het instituut voor virologie van de Academie van Medische Wetenschap, onthulde Tass geen bijzonderheden. „Evenals Nederland heeft het een de mocratisch gekozen parlement dat, op basis van de geldende wetten, beslist over de toelating van politieke partijen” zo verklaarde hij in antwoord op een vraag of het verbod van de negen jaar volkomen legale Turkse Arbeiders Partij niet in strijd was met de Conventie van de Rechten van de Mens. In het algemeen is er grote overeen komst tussen het optreden van de leden der Baader-Meinhof-kern. Zij zijn alleen bereid te antwoorden op vragen van de verdediging, en aangezien die het vraag recht onmiddellijk doorgeeft aan Mah- AMSTERDAM „Pornografie dient in principe vrtf verkrijgbaar te zijn. Slechts opdringerige verspreiding, zoals het ongevraagd toezenden van fototijd- schriften en verspreiding onder jongeren beneden de 16 jaar zonder medeweten van de ouders, moet strafbaar worden gesteld.” t j i HELSINKI (DPA). Verschillen van opvatting tussen West- en Oost-Europa hebben de conferentie van Helsinki dia de weg voor een Europese veiligheids- conferentie moet bereiden, in het slop doen belanden, één dag voor een onder breking van vier weken in verband met kerstmis en nieuwjaar. PARIJS-WASHINGTON (AP-U- PI-AFP) De Verenigde Staten hebben gisteren geweigerd steun te verlenen aan een voorstel van de Zuidvietnamese pre sident Ngoejen Van Thieu om een kerst bestand van kracht te laten worden. De perschef van president Nixon heeft mee gedeeld dat een bericht uit Parijs als zouden de Verenigde Staten de Vietcong Dienstweigeraars zullen hun bezwaren aannemelijk moeten maken voor een commissie waarvan een generaal of ad miraal, een hoogleraar, een jurist en een psycholoog deel uitmaken. De defensiecommissie van het Itali aanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp met deze in houd goedgekeurd. Het Tweede-Kamerlid P. Dankert van de PvdA die woensdag in de politieke commissie van de raad minister Bayuel ken verklaringen heeft voorgelegd van Turken die zeggen te zijn gemarteld, acht de kans dat de commissie zal besluiten een commissie van onderzoek in te stellen, vooralsnog vrij klein. Deze partij waarvan de leiding tot straffen tot 15 jaar is veroordeeld is niet om ideologische redenen verboden, maar omdat zij zich tot een separatisti sche beweging had ontwikkeld, aldus minister Bayuelken. Vorige week waren het Gudrun Enss- lin en Andreas Baader. Deze laatste, heel lang de schrik van West-Duitsland, maakte een nogal povere indruk. Hij noemde zijn rechters „ratten”, iets pitti ger dan Ulrike Meinhof, die het over „marionetten” en „varkens” zou hebben. Veel uitdagender gedroeg zich echter Gudrun Ensslin, die als eerste weigerde in de kogelvrije kooi voor getuigen plaats te nemen, en daarom dicht genoeg langs Mahler moest worden gevoerd om hem onverwacht te kunnen omhelzen. zo verklaarde Buitenlandse Mr. Schalken verwacht ook geen wij ziging van de invloed die van pornogra fie uitgaat. Het feit dat pornografie voortdurend de lichamelijke liefde bena drukt, betekent niet dat bijvoorbeeld jongeren hun normen uitsluitend op de geslachtelijke liefde zijn gaan afstem men. Onderzcek’ngen hebben aangetoond dat men toch altijd nog als eis stelt, dat bij het seksulele verkeer een persoonlijke relatie met de partner aanwezig moet zijn. L MJ <L Zij zeggen dat de politieke gevangenen verbitterd zijn omdat zij in de tijd na de militaire staatsgreep van 1967 door krijgsraden tot gevangenisstraffen van 21 jaar tot levenslang zijn veroordeeld terwijl burgerrechtbanken voor dezelfde daden nu veel lichtere straffen opleggen. Een nieuwe cameraman bij de NOS? Of eentje die een beetje te veel heeft gerookt? Niets van dit alles. Het is een grap van de gewone cameramensen, die dit skelet, dat bij opnamen werd ge bruikt, aether de kamera installeerden. Dat proces loopt al geruime tijd en zal nog maanden duren. Mahler, eens de briljante jonge advocaat van de buiten parlementaire oppositie in Berlijn, is aangeklaagd als raddraaier, oprichter van. een criminele vereniging en bankro ver. „Turkije”, zo verklaarde de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, „is ondanks het feit dat het is omgeven „door een oceaan van niet-democratische landen”, een open democratische staat die jaarlijks door honderdduizenden vreemdelingen wordt bezocht. Deze de mocratie moet op doeltreffende wijze worden beschermd.” Het gaat er de rechtbank vooral om aan te tonen dat hij inderdaad de gees telijke vader is van de Baader-Meinhof- bende, die de Westduitsers maandenlang in spanning heeft gehouden. Het proces is het begin van een reeks processen tegen veilig opgeborgen leden van de gewelddadige groep anarchisten. De komst van Ulrike Meinhof in de rechtszaal met zijn om veiligheidsover wegingen dichtgemetselde ramen en ui termate zware beveiliging was met Twee vergaderingen van samen vijf uur brachten de diplomatieke missies dia de voorbereidingsconferentie van een agenda moeten voorzien, niet nader tot elkaar. Het westen is van mening dat het welslagen van de veiligheidsconferentia afhangt van het duidelijk aangeven van de bevoegdheden van de commissies op wier schouders de voornaamste taken zullen rusten. De landen van het Pact van Warschau daarentegen vinden niet dat de commis sies hun opdracht en in het voorberei dende stadium moeten krijgen. Conferentiekringen verwachten dat men vandaag uit elkaar zal gaan zonder tot eenzelfde opvatting over dit pro bleem te zijn gekomen PARIJS De Turkse regering is niet bereid, een missie van de Raad van Europa in Turkijë zelf te laten onderzoeken of de rechten van de mens, o.a. door het martelen van gevangenen, wordt geschonden. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Haluek Bayuelken, ver klaarde gisteren op een persconferentie in Parijs dat „geen land ter wereld een commissie van onderzoek zou willen ontvangen op basis van beschul digingen die het ongegrond acht”. BUENOS AIRES (Reuter). De vroegere Argentijnse dictator Juan Pe ron heeft gisteravond bekend gemaakt dat hij bij de verkiezingen van maart aanstaande niet als kandidaat voor het presidentschap zal fungeren. Dit heeft het Argentijnse persbureau Telam ge meld. zijn proefschrift, waarop hij vandaag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is gepromoveerd. Uitgangspunt van mr. Schalken is het algemeen strafrechterlijk beginsel van de zedelijke vrijheid. Volgens mr. Schal ken mag deze vrijheid niet zo ver gaan, dat zij een inbreuk vormt op de vrij heid van andere mensen. „Zodra dt vrijheid van de een wordt gebruikt om de vrijheid van een ander in te perken, moet worden ingegrepen”, aldus mr. Schalken. Mr. Schalken heeft in het proefschrift zich de vraag gesteld in hoeverre por nografie ook werkelijk de zo gevreesde normverkrachting en zedelijk verval kan veroorzaken. Uit onderzoekingen die zijn ingesteld naar de invloed van massame dia op het normpatroon van het publiek, is komen vast te staan, dat radio, tv, kranten of tijdschriften een veel minder normwijzigend effect hebben dan meest al wordt verondersteld. Gebleken is dat gedragspatronen (waartoe ook de seksua liteit behoort) slechts in zeer geringe mate worden beïnvloed en dan nog alleen voor zover daarbij reeds bestaan de opvattingen worden bevestigd. Gudrun Ensslin wilde ook geen poli tiemannen dichter dan tien meter in de buurt hebben („Ik heb klinisch zuivere lucht nodig”). En toen ze haar zin kreeg, deed ze een niet geheel geslaagde poging om een openbare aanklager een oorvijg te geven. Ze kreeg een ordestraf van drie dagen, aangezien ze eerst niets wil de zeggen, vervolgens op de vermanende woorden van de rechtbankvoorzitter re ageerde met „ach, hou je smoel, ik heb het duidelijk genoeg gezegd” en tenslotte toen de rechter met straf dreigde uitriep: „Doe dat dan... levend lijk”. Voor Gudrun Ensslin is de verhouding tot haar rechters duidelijk: „Uw taak is het mij te vernietigen; mijn plicht is het u te vernietigen.” BRUSSEL. Drie journalisten van het Belgische blad „La Dernière Heure” hebben gisteren een race van Brussel naar Parijs gehouden, waarbij ze van verschillende ver voermiddelen gebruik maakten. De man met de auto, Franckart, won. Zijn collega die per vliegtuig reis de, Gerboux, werd tweede en de derde man Polus, die van de trein gebruik maakte, kwam als derde in Parijs aan. De wedstrijd werd gehouden ter gele genheid van het feit dat volgende week de nieuwe autoweg Brussel Parijs (E10) geopend wordt. De drie journalisten vertrokken gister morgen van de Brusselse Grote Markt waar ze een boodschap van de Brusselse burgemeester Coore- mans, in ontvangst namen. Die boodschap was bestemd voor de Parijse gemeenteraad. De man die per auto reisde deed er precies drie uur over. Zijn collega die het vliegtuig nam had twaalf minuten meer nodig en de man die per trein naar Parijs ging, deed over de afstand BrusselParijs vier uur en 27 minuten. (Van onze correspondent) BONN „Bent u bereid de waarheid en niets dan de waarheid.De getuige: „Ik spreek altijd de waarheid. Liegen is jullie stijl”. Het is don derdagochtend. De getuige is Ulrike Meinhof, per chartervliegtuig van haar Düsseldorfse gevangenis overgebracht naar West-Berlijn om als ge- ROME (Reuter). In Italië zullen gewetensbezwaren tegen de militaire dienstplicht voortaan worden erkend. Jongens die op godsdienstige, levensbe schouwelijke of morele gronden bezwaar maken tegen het dragen van wapens zullen dienst kunnen doen bij legeron derdelen die geen wapens gebruiken of een langere vervangende burgerdienst kunnen verrichten. Ier, kan er een merkwaardig spel wor den gespeeld. Woensdag was Manfred Grashof (zelf aangeklaagd wegens moord op een poli tieman) opgetreden. Hij gebruikte de kans om te schilderen hoe men hem indertijd graag op straat had laten dood bloeden, hoe men hem nu in Berlijn de kans zou hebben geboden om zich „op de vlucht te laten neerschieten”. Toen de rechter naar zijn naam vroeg, luidde de tegenvraag: „Hoe heet u eigenlijk?” en daarop de mededeling: „Verder ant woord ik alleen op vragen van de heer Mahler.” Ulrike Meinhof vergeleek de jacht op „Baader-Meinhof” met het antisemitis me van de nazitijd. Ze verkondigde met Mao dat de macht uit het geweer komt, en bejubelde de „Zwarte September”, verantwoordelijk voor de moordpartij bij de Olympische Spelen. Dit theater, waarin in totaal meer dan 300 getuigen zullen worden verhoord, zal de rechters voor kolossale problemen stellen. Niet alleen zijn de doorgaans zeer intelligente getuigen in staat een uiterst verwarrend beeld van hun bewe ging te schetsen, bovendien komen in dit proces zaken aan de orde die ook de buitenwereld niet lust. Vorige week ge tuigde bijvoorbeeld Astrid Proll, een meisje dat al sinds mei 1971 eenzaam opgesloten zit en als getuige alleen al daarom weinig geschikt is. „Een moder ne vorm van foltering”, noemde Mahler die eenzame opsluiting. Deze partij wilde groter autonomie voor de in Oost-Turkije levende Koer den. De vrijheid die onder de grondwet van 1961 bestond, was zo groot dat zij door sommigen werd misbruikt”, aldus de mi nister. „Toen deze vrijheid in 1971 werd beperkt, waren daar gegronde redenen voor. Het Turkse parlement heeft de afkondiging van de staat van beleg goedgekeurd om de parlementaire demo cratie te verdedigen tegen een samen zwering die ten doel had een dictatuur te vestigen”, aldus minister Bayuelken. ATHENE (UPI). Verwanten van politieke gevangenen in Griekenland hebben de minister van Justitie ge vraagd nog voor de komende feestdagen een algemene amnestie af te kondigen. en Noord-Vietnam hebben gevraagd met Thieu’s voorstel a kkoord te gaan, „uit zijn verband was gerukt”. „Wij hebben al een voorstel over een wapenstilstand waarover nog wordt on derhandeld. En wij geven niet onze steun aan andere bestandsvoorstellen”, aldus perschef Ronald Ziegler. Nixons woordvoerder zei dit nadat Nixon een onderhoud had gehad met de pas uit Parijs teruggekeerde Amerikaan se toponderhandelaar Henry Kissinger. Overigens, aldus Ziegler, sluiten de Ver enigde Staten een traditioneel geworden wapenstilstand tijdens de kerstdagen niet uit. Over de stand van zaken bij de onder- handelingen over een algemeen bestands- akkoord in Vietnam, bewaart men in Washington het diepste stilzwijgen. In de Amerikaanse hoofdstad nemen wel de geruchten toe als zou Kissinger opnieuw naar Saigon moeten of anders zijn assistent en plaatsvervanger generaal Haig. Opnieuw zou dan een poging moe ten worden ondernomen om president Thieu tot aanvaarding van een bestands- akkoord te bewegen. Gisteren werd ook steeds meer de mening gehoord dat Noord-Vietnam en de Verenigde Staten desnoods afzonder lijk een wapenstilstand zullen sluiten opdat er voor 20 januari, het begin van Nixons tweede ambtsperiode, een ak koord zal zijn. De Noordvietnamese o nderhandelaar en tegenspeler van Kissinger, Le Due Tho, zal binnenkort naar Hanoi terugke ren om daar verslag uit te brengen over zijn geheime overleg met Kissinger. Bij het ontwerpen van de nieuwe bepalingen voor pornografie heeft mr Schalken rekening gehouden met een recent onderzoek. Daarbij is komen vast te staan dat slechts 10,5 percent van de ondervraagden voor een algeheel verbod op pornografie is. spanning afgewacht, omdat andere „kernleden” al als getuigen het ver wachte theater hadden opgevoerd. Dit is de kern van een nieuwe rege ling voor pornografie, ontworpen door de Amsterdamse jurist mr. T. Schalken. Hij heef deze „proeve van een nieuwe pornografie-wetgeving”, compleet met memorie van toelichting, opgenomen in Mahler laat zijn vrienden en vriendin nen uitleggen dat hij niet de leider is geweest van wat officieel de RAF (de Rode Armee Fractie) heette. Hij moedig de bijvoorbeeld Baader aan om „niet de rechtbank, maar de kameraden achter in de zaal” uit te leggen wat de doeleinden van de revolutionaire beweging waren. Hij wilde Baader bovendien heel slim en zogenoemd als bewijsstuk een recent RAF-document laten voorlezen. Daar stak de voorzitter, die naar de naam Zelle (cel) luistert, een stokje voor. Gis teren kreeg echter Ulrike Meinhof wel de kans om uit dit stuk te citeren. N u h Lj t

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 3