Europese titelstrijd voor Bessems en Steures met dubbele zege aan leiding OPENINGSDAG KADERSTRIJD 71/2 WAS VOOR DE JEUGD Hans van Helden handhaafde zich bij selecties Nederlanders in oude EEG-team Winst Pools AlsAirtourNespanda u adviseert: in Hilversum Tuchtcommissie strafte weer c/ Wat doet u dan? Joegoslaaf voor Helmond Sport Subsidie HVC ’n advies van Airtour Nespanda prof pikeurs in Nederland J 41 1 5 DECEMBER VRIJDAG 40 1972 Moeite i Even verder lezen.Want eenadviesvanAirtourNespanda kan je niet zo maar in de wind slaan. Immers, Airtour Nespanda bezorgde honderdduizenden mensen in de afgelopen jaren een zeer prettige vakantie. Daarom is het een goed advies een kerstkado te halen. Speciaal voor uw zomervakantie. Wat het is? Wel, ondermeer de kennismaking met een nieuwe naam: Airtouropa. Wanneer u morgen die naam noemt bij uw boekingskantoor, krijgt u een geweldig kerstkado. U moest het maar doen, vindt Airtour Nespanda. Want dan weet u morgen meer over... als ere- ADVERTENTIE C wedstrijd met een proeftijd SCHEEPVAART UNIE vooruw zomervakantie haal ii kerstkado speelde seance, waarvoor Bessems nog géén uur tijd nodig had. Het algemeen gemiddelde van Bessems (54.54) na twee ronden moet de an deren het lood in de schoenen doen zinken. Het duel Van LeurRijvers resulteer de in een ontstellend stroef spelletje met de meest vreemdsoortige stootbeelden. Van Leur stormde in vijf beurten naar 150 punten, maar toen wist de slager uit Oss plotseling niet meer waar hij het zoeken moest. Stand na 11 beurten: Van Leur 217, Rijvers 225. Rijvers hapte gretig toe en maakte zich op om voor de eerste verrassing te gaan zorgen. Vijf beurten later had hij zich losgewerkt glibbert. had die WIELRENNEN. De gemeenteraad van Dongen besloot donderdagavond een be drag van vijfduizend gulden te fourne ren voor het feit dat de Brabantse gemee’nte in Olympia’s toer door Neder land finishplaats is van de tweede etap pe, die in Amsterdam begint. VOETBAL. De gemeenteraad van Bre da heeft besloten de eredivisieclub NAC voor het seizoen 1972-1973 een subsidie van 104.000 gulden toe te kennen. Eerder dit jaar gaf de gemeente Breda NAC een subsidie van 50.000 door de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen. De Arnhemse eerste-divisieclub Vites se is in onderhandeling met twee Poolse voetballers. De internationals Henrek en Trzakowski komen volgende week voor een proeftraining naar Arnhem. Daarna zullen manager Beltman en trainer De Munck beslissen of het tweetal Vitesse komt versterken. MANCHESTER. Ondanks alles zal George Best, de Ierse topvoetballer waarschijnlijk toch bij Manchester Uni ted blijven. Best, die vorige week op de transferlijst werd gezet zal binnenkort de training bij zijn club hervatten. Dat is donderdag bekend gemaakt door de voorzitter van Manchester United, Louis Edwards. 3iriouropa> De deelnemers aan de strijd om de Nederlandse titel ankerkader 71/2. V.l.n.r.: Van Leur, Sundquest. Rijvers, Bessems, Steu res, Nijnatten, Dekker en Vultink. tie zijn uiterste best deed om laatste te worden. Hij kreeg dan immers in de latere koers het winnende paard voor zijn sulky. Ook onder auspiciën van de WCTO zal tussen 15 en 23 april zal voor de eerste maal het wereldkampioenschap voor beroepspikeurs in Europa wor den gehouden. Dit kampioenschap werd tot nu toe alleen in Amerika gehouden. Het wereldkampioenschap 1973, dat tenminste 20 draverijen zal omvatten, wordt gehouden in Wenen, in Reck linghausen (West-Duitsland) en op nog twee banen in Frankrijk. In dit kampioenschap zijn startgerechtigd de huidige kampioen, Giuseppe Guz- zinati uit Italië, verder nog drie Eu ropese rijders en uit Australë, Nieuw Zeeland, Amerika en Canada elk nog één pikeur. Met grote instemming heeft de rij- derswereld het puntenstelsel van dit kampioenschap begroet en de daaraan verbonden premies. Dit jaar leidde het ontbreken van enige vergoeding - dan behalve die voor het verblijf - tot moeilijkheden. De Oostenrijkse crack Adolf Ubleis bijvoorbeeld wei gerde onder deze voorwaarden deel te nemen. Nu krijgen de rijders een premie van 25,- per behaald punt - een winnaar van een onderdeel ontvangt 8 punten, de tweede aankomende zes, de derde 5 enz. - en ontvangen bo vendien de drie best geplaatste rijders in het totaal klassement resp- nog 5.000,- f 3 000 en 2.000 extra. Met deze nieuwe opzet, die zich aanpast aan de verlangens van de prof-rij- ders, wordt verwacht dat de Europe se toprijders aan dit kampioenschap zullen deelnemen. (stand 278 tegen 241), maar toen liet hij een unieke kans liggen» Van Leur vocht stug terug «i ging in de 19e beurt uit. De 34-jarige Rijvers was zichtbaar aangeslagen: „Ik stond nota bene een tijdlang 20 gemiddeld te spelen en dan mis je de beslissende bal. Begrijpelijk, dat je dan even de pest in hebt. Het materiaal doet vreemd. Het Maar dat is geen excuus. Ik partij gewoon moeten winnen.” AMSTERDAM. Kernploeglid Hans van Helden, twee dagen geleden in As sen reeds goed op dreef met twee derde plaatsen, overtuigde donderdag in Am sterdam bij de selectiewedstrijden voor de nationale kampioenschappen, nog meer. Hij won zowel de 1500 meter (2.13.9) als de 3.000 (4.44.2). VOETBAL. Ajax zal op 30 december in het Rheinstadion in Dusseldorp een vriendschappelijke wedstrijd spelen te gen een elftal samengesteld uit spelers van Borussa München-Gladbach en Fortuna Düsseldorp. DEN HAAG. Het Europees kampioenschap voor beroepspikeurs wordt volgend jaar geheel in Neder land gehouden. Op 17 maart start men in Duindigt, waarna het pro gramma de volgende dag in Hilver sum wordt afgewerkt. Dit kampioenschap, waarvoor iede re erkende drafsportorganisatie in Europa een rijder kan afvaardigen, zal worden gehouden onder de regle menten van de onlangs opgerichte World Trotting Championship Orga nisation (WTCO), waarbij de meeste „draverslanden” (behalve die van het Oostbok) zijn aangesloten. Titelverde diger op Duindigt en Hilversum is de Belg Gilbert Martens. Het kampioen schap wordt beslist door middel van een puntentelling, die afhankelijk is van het aantal deelnemers. Piet Dekker uit Dodewaard, klasser debuterend in het 71-2, moest machteloos toezien dat Jean Bessems de openingspartij aangreep om zich uit te leven in een magistrale serie van 194. De 27-jarige, ogenschijnlijk zonder veel concentratie carambolerende Limburger onderstreepte daarmee meteen zijn kan didatuur. Een eerste partij in negen beurten is bijzonder sterk. „Hans Vul tink zal zijn partijen nu toch erg kort Willy Steures had zijn partij tegen de zonder veel aspiraties aan het toernooi begonnen Hans Sundquest eveneens in negen beurten moeten voltooien. Nu werden het er tien. „In de slotfase was ik iets te nonchalant. Ik had in de negende beurt inderdaad vanaf 276 moe ten uitgaan”, aldus de 22-jarige Nij meegse computerprogrammeur, die zijn eerste partij overigens weer met grote regelmatigheid componeerde: „Ik zal het in de volgende dagen vooral van die regelmatige partijopbouw moeten heb ben.” Want dat is het wapen waarmee de titelvedediger, de opdringende Bes sems zaterdag of zondag te lijf zal gaan. DEN HAAG. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de volgende straf fen uitgesproken: G. Peys van Haarlem geschorst voor één bindende wedstrijd met een proeftijd van een jaar wegens het gevaarlijk aanvallen van een tegen stander in de wedstrijd Feyenoord— Haarlem op 26 november jl. Gerrit Peijs zal zondag echter wel kunnen spelen in de uitwedstrijd tegen De winnaar van een draverij - er zullen er in totaal tien of elf worden gehouden - verdient vier punten meer dan de tweede aankomende, die op zijn beurt weer twee punten meer krijgt dan nummer drie. De punten verdeling is voorts zo dat de laatste aankomenden nog een punt krijgen- Een novum is dat de rijders finan cieel afhankelijk van hun verdiende punten zullen worden gehonoreerd. Voor ieder punt wordt 15 gulden uitgekeerd- In afwijking tot vorige jaren, waarbij de rijders van paarden wis selden, is thans bepaald dat voor iedere koers de paarden door middel van loting worden toegewezen. Hier door is het onmogelijk geworden dat de pikeurs het verloop van de strijd kunnen manipuleren. Onder de vorige reglementen ./as het niet ongebruike lijk dat een rijder in ongunstige posi- moeten gaan houden. Ik heb gezien dat Steures een stuk vrijer staat te biljarten dan in Amersfoort. Als wij het met z’n drieën zo in de eerste vier partijen volhouden, dan krijgen we wel een enorm spannende finale”, aldus Jean Bessems. LONDEN. Vier Nederlandse voet ballers, Wim van Hanegem (Feyenoord) ende Ajacieden Ruud Krol, Johan Nees- kens en Johan Cruyff behoren tot de zestien spelers die gekozen zijn voor het elftal van de zes „oude” EEG-landen, dat op 3 januari in het Wembley-stadion in Londen tegen een team van de drie nieuwe leden van de Europese economi sche gemeenschap, Groot Brittannië, Ier land en Denemarken, uitkomt. Toch bleef kampioen Willy Steures nog behoorlijk overeind. Hij speelde Piet Dekker in de tweede ronde in negen beurten naar een nederlaag van 300 tegen 19, waardoor hij na de eerste dag op een alleszins florissante plaats vlak achter Bessems schoof. Hans Vultink, sinds twee seizoenen onttroond als kampioen in het 71-2 (res pectievelijk door Bessems en Steures), behaalde geheel volgens de verwachting eveneens het totaal van vier matchpun- ten. De manier waarop de Groenloër dat deed, was weinig overtuigend. In de eerste ronde tegen Louis Rijvers had hij 12 beurten nodig. Pas in de zevende beurt lukte het hem de ballen in een trosje naar de kruising van de kaderlij- nen te dirigeren. Wat een sterke serie leek te worden, brak echter abrupt af op een mislukte bandstoot (62). Met slappe reeksjes van 53 en 50 haalde hij vervolgens in de 12e beurt de winst binnen. Van de niet-favorieten voldeed Lam bert van Leur traditiegetrouw als enige aan de eisen. Eerst duidelijke winst tegen Bert van Nijnatten in 17 beurten, gevolgd door een kleine zeige op de zichzelf werende Louis Rijvers. De 48- jarige Van Leur had in de eerste ronde meer moeite dan de anderen om te wennen aan het snelle materiaal: „Het loopt prima, maar je mag er bijna niet aankomen.” Vanaf de 15e beurt kreeg de verzuchtingen slakende Van Nijnatten definitief het nakijken door series van 42, 72 en 52. Ook tegen Van Nijnatten carambo leerde Vultink uiterst moeizaam. Een serie van 96 bood enig perspectief, maar op dat moment was de partij allang niet meer te herstellen: 249 caramboles na 12 beurten. De Nederlandse recordhouder zal nog twee beurten nodig hebben, waardoor zijn uitgangspositie na de eer ste dag (23.07) bepaald zwak is. Vultink tilde daar niet zo zwaar aan: „Ik heb nu eenmaal te weinig tijd om te trainen. Ik zie daarom zo’n eerste ronde eigenlijk alleen maar als een gelegenheid om in te spelen. Och, die paar beurten te veel, dat kan goedgemaakt worden.” (Van onze sportredactie) HOENSBROEK Met ver bazingwekkend iak heeft de Limburger Jean ms zich op de eerste dag van ht. cderlands kam pioenschap ereklasse 71/2 in Hoensbroek op het voorplan ge plaatst. Na een goede openingspar tij legde hij donderdagavond een stevige basis voor herovering van de titel die hem in maart in Wer- vershoof uit handen was geslagen door Willy Steures. Bessems vol tooide zjjn partjj tegen Hans Sund quest in twee beurten met series van 165 en 135. Een razendsnel ge- HILVERSUM. De uitslagen van de donderdagavond in Hilversum gehouden draverijen zijn: Neptunus-prijs (2000 m) le afdeling: 1. Kris Areta (E. Schwarz) 2.15.4 1.25.7, 2. Jacob B3. Jubilee Mac. Win. 3.30, pl. 1.70, 1.80, 2.40. Kop 6.40. Trio 230,00. Triton-prijs (2040 m): 1. Haja West- landia (R. Verbaan) 2.56.7, 1.26.6. 2. Kees Verkerk. 3. Goalgetter. Win. 34,00, pl. 5.10, 1.60, 2.00;kop. 38.30. Nereus-prqs (2000 m): 1. Jessico Maire (A. Niemeyer) 2.48.6, 1.24.3. 2. Illinois. 3. Jantine D. Win. 5,00, pl. 3.10, 31.90, 5.40; kop. 10.80; trio 524^ 80. Neptunusprijs (2000 m) tweede afde ling: 1. Kondor Fez (C. Wortel) 2.57.7, 1.28.9. 2. Kairolo D. 3. Kalida 2. Win. 4,00, pl. 2.30. 2.80, 2.00) kop. 15.30. Thetis-prjjs (2000 m): 1. Idyl Hollandia (W. Duivenvoorden) 2 48.6, 1.24.3. 2. Gra vin v. d. Golf. 3. ïci Sprookj eshof. Win. 8.50, pl. 2.30, 8,30, 2.30; kop. 38,40; trio 4456.80. Gerard van Maarseveen-prijs (1600 m): 1. Ingrid Hanover (J. Wagenaar jr.) 2.07.6, 1.19.7. 2. Hit Parade. 3 Hazleton B. Win. 2.80, pl. 2.80. 3.30, 2.30; kop. 6.70. Poseidon-prijs (2040 m): 1. Karei Duke (G. Bosschieter) 2.52.0, 1.24.3. 2. Ken Williams. 3. Klif Areta. Win. 7.50, pl. 2.40, 2.50, 2.80; kop. 13.20; trio 396.90. Augustus-prijs (2040 m) le afdeling: 1. Ivonne Hanover (H. Pools) 2.50,6, 1.22.8. 2. Isnathan. 3. Helia D. Win. 9.30, pl. 1.80, 2.10, 4.00; kop 5.30. Claudius-prijs (200 m): 1. Hideway (J. Terhoeve) 2.44.5, 1.22.3. 2. Francisco. 3. Gyas. Win. 5.20. pl. 2.30, 1.80, 5.10; kop. 10,00; trio 225,10. Augustus-prijs (2040 m) 2e afdeling: 1. [sard H. (P. Koppejan) 2.51.7, 1.24.2. 2. Henri Vanwendy. 3. Ero Alkestis van E. Win. 2.50, pl. 1.70, 1.60, 3.00; kop. 6,00. Totale omzet 250.718,00. NAC. Hij heeft zijn straf al uitgezeten in de thuiswedstrijd tegen FC Gronin gen. A. de Butter van Excelsior, geschorst voor een wedstrijd met een proeftijd van een jaar en een geldboete van 150 gulden wegens het neerleggen van een tegenstander zonder de bal te spelen in de wedstrijd ExcelsiorFC Utrecht op 10 december jl. Th. Polfliet van FC Utrecht geschorst voor één bindende wedstrijd met een proeftijd van een jaar en een geldboete van 150 gulden wegens het neerleggen van een tegenstander zonder de bal te spelen in de wedstrjd Excelsior—FC Utrecht op 10 december jl. J. Hendriksen van de FC Utrecht, geschorst voor één wedstrijd met een proeftijd van een jaar en een geldboete van 150 gulden, wegens het onreglemen tair aanvallen van een tegenstander, ter wijl het spel dood was in de wedstrijd Excelsior—FC Utrecht op 10 december Ad. Graaumans van FC Den Bosch, geschorst voor één wedstrijd met een proeftijd van een jaar en een geldboete van 150 gulden wegens het ten val brengen van een tegenstander in de wedstrijd AZ ’67—FC Den Bosch op 10 december jl. D. v. d. Korput van SVV een geldboete van 100 gulden wegens het maken van een ongepaste opmerking tegen de scheidsrechter in de wedstrijd SVV—Roda JC op 10 december jl. M. v. d. Tillaar van PSV geschorst voor een wedstrijd met een proeftijd van een jaar wegens het ten val brengen van een tegenstander in de wedstrijd Feyenoord BPSV op 9 december jl. AMERSFOORT. Burgemeester en wethouders van Amersfoort hebben de gemeenteraad voorgesteld, de eerste di- visieclub HVC voor de komende drie jaar een subsidie te verlenen van ruim een ton, alsmede een renteloos voorschot van 100 000,-. Het college ziet geen aanleiding om de Amersfoortse voetbal club meer dan 33.000,- per jaar (de volgende jaren met 10 procent te verho gen wegens kostenstijgingen) te betalen als tegemoetkoming in het eventuele ex ploitatietekort. HVC had het gemeente bestuur gevraagd, de subsidie zonodig tot maximaal 60.000,- per jaar te verhogen in geval van een groter exploitatietekort dan het bedrag van de jaarlijkse subsi die. HELMOND De eerste divisieclub Helmond Sport heeft donderdag de Joe- go-slavische voetballer Miroslav Vardic gecontracteerd. Vardic, die 28 jaar oud is, speelde acht keer in het Joegoslavische elftal, het laatst in februari van dit jaar tegen Spanje. Hij is een aanvaller die zowel op rechts als links kan worden ingezet. Vardic heeft met Helmond Sport een contract van tweeëneenhalf jaar gesloten. Zondag reeds speelt hij voor zijn nieuwe club in de competitiewedstrijd tegen Vitesse. Peter Nottet nestelde zich op de twee de plaats met res. 2.15.7 en 4.46.6 Opval lend goed reed Daan Gompen, die met 2.18.2 en 4.44.7 naar de vierde plaats klom, achter Klaas Vriend, maar voor bijna alle andere kernploegleden. Ook Ron Nooitgedagt imponeerde. Vooral zijn 3000 m reed hij uitermate gemakke lijk 4.45.9. International Jappie van Dijk had pech. Hij kwam op de 3.000 m ten val, maar kwam overigens toch nog tot 4.58.1. De weersomstandigheden verhin derden opvallend goede tijden, het was mistig en af en toe regende het.

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 41