Directeursbenoeming splijt Geef hem schooladviesdienst het Parker Succes Gratis architectenadvies in BNA-informatiecentrum Wegwijzer in labyrint van bouwwereld SÖgykamer *fflZplanten Gemeente moet Brinkmann kopen I K ML wl W* Bails PERSONEEL WEIGERT MEDEWERKING AAN OPBOUW Demonstratie tegen fluorideringsproef Mutatie in bestuur muziekschool TWEE AVONDEN PER MAAND IN WETSWINKEL Fa. F. DAMIAANS en ZN. Apparaten gestolen W- 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 (Van een onzer verslaggevers) Teneur RAADSLID VOS: 5? maand ’s avonds tussen acht en negen uur zitting houden in de wetswinkel. MEDEDELING VOOR Handschetsen VERHUIZINGEN OPSLAG VERSCHEPINGEN Zijlvest 41 - Tel. 31 43 67 - Haarlem Tegenwicht Belangeloos HAARLEM Een overgrote meerderheid van het personeel van de schooladviesdienst is het abso luut oneens met de voorgenomen opbouw van deze dienst, die vol gens de nu bestaande plannen een directeur aan het hoofd zal krijgen. Een start per 1 januari was al niet mogelijk gebleken door het niet af komen van een Koninklijk Besluit over de pensioenvoorzieningen van het personeel. De kans echter, dat na oplossing van deze kwestie de schooladviesdienst, waar een be drag van 2,5 miljoen gulden in zal worden gestoken, kan gaan func tioneren moet minimaal geacht worden. Het vrijwel voltallige per soneel weigert zijn medewerking te verlenen aan het van de grond krij gen van de schooladviesdienst, zo lang aan zijn fundamentele be zwaren tegen de structuur niet te gemoet wordt gekomen. Een aantal leden van het personeel zou reeds gedachten opperen om eventueel bij het ambtenarengerecht in beroep te gaan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Met ingang van 1973 komt er in Haarlem een informatie centrum van architecten, waar iedereen die plannen heeft om zijn huis te verbeteren of uit te breiden, gratis advies kan krijgen. Het centrum, dat wordt gevestigd in de (voor juridische hulp gestichte) wetswinkel in het pand Groot Heiligland-Gasthuisvest, is een initiatief van de kring Ken nemerland van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). Het AIC (Architecten Informatie Centrum) zal elke eerste en derde dinsdag van de «i i van empelen&van dijk Zandvoortselaan192-Tel.(023) 241950-241951 De Parker Jotter wellicht het bekendste schrijfinstrument ter wereld. Feilloos betrouwbaar. V In al die jaren is alleen het kleurengamma uitgebreid; verder viel er niets te verbeteren. 12.- \-KnADizrD T PARKER ONZE ABONNEES *9 SbIs9» ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van onze stadsredactie) 99 (Van onze stadsredactie) DE DIRECTIE ADVERTENTIE De besprekingen tussen voorlopig be stuur en personeel hebben tot nu toe geen enkel resultaat gehad. Beide partij en houden hun eigen standpunten aan. Zo ongeveer het enige waar zij het over eens zijn is het feit, dat uitstel van de Het AIC gaat twee dingen doen: ter plaatse helpen, door een kleine schets te maken voor de aanvrager van een ad vies, door vragen te beantwoorden, en Vragen om bouwkundig of architecto nisch advies, die zeer tijdrovend zijn of Makelaar Fibbe die belast is met de verkoop van Brinkmann zei ons nog in onderhandeling te zijn met gegadigden. waarvoor meer dan handschetsen nodig zijn, zullen in het algemeen niet door het AIC worden behandeld. In zulke gevallen wordt geadviseerd hetzij een is. Die groep komt nou in de kou te staan, enerzijds omdat zij het vaak niet aandur ven een architect in te schakelen omdat ze dat te duur vinden, anderzijds omdat duur betaald zouden moeten worden”. op de tweede plaats: verwijzen naar instanties of commissies die in de bouw wereld werkzaam zijn. Het centrum, dat wordt bemand door leden van de BNA- kring en andere architecten, ingeschre ven in het architectenregister (en dus gediplomeerd en gebonden aan een ere code) kan immers niet alle vragen be antwoorden. zoals bekend, samen met de gemeentelij ke instantie daarvoor de basis vormen voor de schooladviesdienst) hierin een reden te meer zagen om de benoeming van een directeur voor te staan, omdat deze een tegenwicht tegen de gemeente lijke invloed zou kunnen vormen. Het voorlopig bestuur ontkent dit. De keuze voor een eenhoofdige leiding is genomen met het oog op de continuïteit err de aanspreekbaarheid van de school adviesdienst. Bovendien wordt erop ge wezen, dat het functioneren van een meerhoofdige leiding nog vrijwel ner gens verwezenlijkt is. Hoewel dit geen doorslaggevend argument kan zijn, zoals het voorlopig bestuur bij monde van de heer J- de Bruin (directeur van de Rijkspedagogische akademie in Haarlem) erkent, speelt het wel een rol. De mogelijkheid van aankoop door de gemeente wordt hierdoor weliswaar niet uitgesloten, maar volgens de heer Fibbe zou een gemeente geen aandelen van een BV kunnen aankopen. En voor ver koop van de gebouwen zonder meer (zonder aandelentransactie) zou de BV Brinkmann niet voelen omdat dit door fiscale consequenties niet interessant zou zijn. W Kweekverse uit eigen kwekerij. In onze zelfbedieningskas vindt u een enorme sortering natuurschoon voor de kamer. Doe uw vrouw eens een plezier en geef haar voor de feest dagen zo’n geweldige mooie plant kado. Of mevrouw dóe u zelf eens een plant kado. Het AIC wil onder meer helpen met advies over het opknappen van wo ningen, zoals links op de foto is gebeurd. Mensen die aan het „renoveren" slaan stoten nu nog te vaak hun neus door on voldoende gedocumenteerd bij de ge meente aan te kloppen. Om enigszins te beproeven hoe het informatiecentrum zal kunnen gaan draaien wordt dinsdag aanstaande al een eerste zitting gehouden, ’s avonds van acht tot negen, hoek Groot Heiligland- Gasthuisvest. Het personeel is van mening, dat de voorgestelde opbouw van de schoolad viesdienst remmend zal werken op zijn activiteiten. Het bepleit daarom een sy steem van coördinatoren, die zonder ex tra-honorering een bepaalde periode verantwoordelijkheid dragen voor het werk- Dit idee sluit meer aan bij zijn opvattingen over de opzet van de schooladviesdienst: het sturen en bege leiden van veranderingsprocessen vanuit de basis (ouders, leerkrachten en leerlin gen). Anders gezegd: van beneden naar boven en niet, zoals nu is voorgesteld, van boven naar beneden. Overigens weet het personeel zich gesteund door gelijk luidende opvattingen van het effi- ciencybuerau Van de Bunt, dat ook een dergelijke opbouw had bepleit en zich dan ook na de beslissing van het voorlopig bestuur uit de voorberei dende besprekingen terugtrok. Deze zomer heeft het voorlopig be stuur onder voorzitterschap van wethou der D. J. A. Geluk besloten voor de „eenhoofdige directiestructuur”. Deze be slissing moet volgens enkele waarnemers gezien worden tegen de achtergrond van de weigering van het ministerie van Binnenlandse Zaken om in eerste in stantie de statuten van de schooladvies dienst goed te keuren- Alleen als de gemeenten meer invloed zouden hebben op de werkzaamheden van de schoolad viesdienst, bijvoorbeeld door het ver strekken van opdrachten, zo vond het ministerie. Pas na verandering van de statuten zou subsidie gegeven worden. Geruchten gaan nu, dat de besturen van de katholieke en protestants-christe- lijke schoolpsychologische diensten (die, architect, hetzij een aannemer in te schakelen. Lijsten met namen en adres sen van architecten, adviseurs en aanne mers in Kennemerland liggen in het centrum ter inzage. Het AIC zal in het algemeen geen namen van architecten noemen/ Het meebrengen van foto’s op- metingen en tekeningen kunnen uiter aard zeer nuttig zijn wanneer men ad vies gaat vragen. werkzaamheden van de schooladvies dienst een voor het onderwijs ook voor de ouders eigenlijk een niet te verteren zaak is. Dat zal ook de teneur van de besprekingen over de onderwijs begroting volgende week woensdag in de raad zijn. HAARLEM Het K.V.P.-raadslid A. J. A. Vos heeft B. en W. schriftelijk gevraagd met de eigenaren van het Brinkmann-complex in onderhandeling te treden om de etages van deze gebou wen aan de Grote Markt eventueel te bestemmen voor de huisvesting van een aantal ambtelijke diensten en de parter re te laten exploiteren door een of meer (Jj Parker Service N.V., Beurs Damrak, Amsterdam, tel. 020*22 2121 Ir. Spruit onderstreept dat het AIC wil voorkomen dat mensen verkeerde, lelijke en nodeloos kostbare oplossingen kiezen door mensen te raadplegen die de kunde van de architect missen. Hij meent dat de oorzaak daarvan kan lig gen in de onbekendheid met het beroep van architect of de vrees voor dure adviezen, dit in tegenstelling tot het beroep van huisarts, waarmee het pu bliek (te) goed bekend is. Om aan de vraag naar een kundig advies te beant woorden stellen de architecten hun ken nis en tijd belangeloos ter beschikking in het AIC. Mocht de kwaliteit van de gebouwde omgeving door deze inspan ning iets stijgen, dan is dat al hun beloning. Omdat het centrum voor heel Kenne merland wordt ingesteld zijn de ge meentebesturen van de regio aange schreven om mensen die aankloppen om advies door te sturen naar het AIC. Om dit goed te laten lopen heeft de BNA voor elke gemeente een van haar leden als kontaktman aangewezen. >7 -r drive-in tuincentrum 'W Geopend van maandag t/m vrijdag WI 830-12.30 uur un 13.00-18.00 uur. Zalerdag van 8.00 uur-17.00 u HAARLEM. Een aantal actiegroe pen tegen fluoridering gaat zaterdag ge zamenlijk protesteren tegen het uitpro beren van een koppelpunt, waardoor het Haarlemse waterleidingnet in noodgeval len kan worden aangesloten op het Am sterdamse waterleidingnet, dat - zoals bekend - gefluorideerd water bevat. horeca-bedrijven met instandhouding van een terras. Hierdoor zou een oplos sing gevonden kunnen worden voor de gebleken huisvestingproblemen van het ambtelijk apparaat, terwijl bovendien het Grote Marktprobleem snel tot een oplossing kan worden gebracht. Het doel van het AXC is iedereen die met bouwkundige problemen zit, of dat nu het maken van een koppenhok, dak kapel of het verbouwen van een huis is. een handje te helpen. Bij de architecten is namelijk gebleken dat zeer veel men sen niet weten hoe een bouwplan er uit hoort te zien. Ze weten eenvoudig niet welke wegen ze moeten bewandelen in het labyrint van voorschriften en bepa lingen. Het zullen doorgaans mensen zijn die niet te vinden zijn in de kring van regelmatige opdrachtgevers en za kenmensen, maar veeleer behoren tot degenen voor wie bouwen een riskante en kostbare onderneming is met veel vraagtekens. De voorzitter van de BNA-kring. ir. K. F. G. Spruit, lichtte het plan gistermid dag toe, samen met zijn collega’s W. L. van Oostrum en C. H. Tillmans. Ir. Spruit ging nader in op het doel: „Dage lijks kom je met mensen in aanraking die volkomen vreemd staan tegenover bouwproblemen. Hoe het in de bouw wereld toegaat is voor hen een duister en mysterieus vraagteken. De argeloze burger die wat wil beginnen komt al gauw terecht in een moeras van proble men. Hij krijgt te maken met schoon heidscommissies, bouw- en woningtoezicht en schrikt van de papierwinkel die nodig Met een stoet auto’s, voorafgegaan door een geluidswagen, willen de de monstranten hun ongenoegen kenbaar maken over de fluoridering. Om half elf start de demonstratie in Schalkwijk, om twee uur in Bloe- mendaal (hoek Donkerelaan en Bredero- delaan) en om 15.00 uur in Haarlem- Noord op de Planetenlaan. De tocht zal gaan door die Haarlemse wijken, waar als gevolg van de proef gefluorideerd water uit de kraan zal komen. De „Stichting tot behoud van persoon lijke integriteit” heeft bij minister Stuyt van Volksgezondheid geprotesteerd tegen de fluorideringsproef. De voorzitter van de stichting, de Haarlemse arts H. C. Moolenburgh, heeft de minister geschreven dat tengevolge van de aansluiting op de Amsterdamse watervoorziening Haarlemmers, zonder mogelijkheid van verweer” fluoride zal worden toegediend. Het plan van de gemeente Haarlem betekent volgens de stichting een „direkte aanslag op de rechten van de mens”. In verband met de voortgezette kostenstij gingen zijn de Nederlandse dagbladen ge noodzaakt hun abonnementsprijzen te ver hogen. Hoewel die kostenstijgingen een grotere prijsverhoging rechtvaardigen, is deze bescheiden gehouden, ten einde een bijdrage te leveren in de door het alge meen belang vereiste inflatiebestrijding. Over de verhoging is overleg gepleegd met het ministerie van Economische Zaken. Met ingang van 1 januari 1973 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 9,30 per maand 27,00 per kwartaal f 106,20 per jaar 30,00 per post per kwartaal 60,00 per post buitenland per kwartaal Van de abonnees, die een machtiging heb ben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehou den. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Uit een bouwkeet op het sportterrein van O.G. aan de Ver- gierdeweg in Haarlem-Noord is in de nacht van. woensdag op donderdag een cirkelzaagmachine en boormachine ge stolen ter waarde van 1000. HAARLEM. Het bestuur van de Stichting Muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst in Haarlem ondergaat een wijziging om dat de voorzitter, de heer J. K. Tadema, zijn functie wil neerleggen. Hij zal per 1 januari worden opgevolgd door drs. J. A. Koolbergen. Bestuur, docenten en personeel van de muziekschool hebben de heer Tadema in april al gehuldigd toen hij 40 jaar be stuurslid was. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter drs. Koolbergen, waarnemend voorzitter R. W. F. Kreps, waarnemend secretaris dr. N. C. Rol, penningmeester J. W. Dekker, lid H. van Lohuizen, lid (afgevaardigd door ge meentebestuur) A. P. N. Pielage.

Haarlem's Dagblad | 1972 | | pagina 5