Hoogovens-gesprek Stakers spraken met hun leiding in Beverwijks Vredevorstkerk i I Stakingsparool voor kraandrijvers warm- en koudbandwalserij John Verberk Dertig gulden Walserij-West nog volop bezig K in geëist voor huisvredebreuk exposeert bij Felison Bi M K L- KW® k®- .jggggnHH TWEE BIJEENKOMSTEN TROKKEN VOLLE „ZALEN” Vorkheftrucks brachten geen redding i WWW k - e DINSDAG FEBRUARI HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 7 1973 6 DI> (Van een onzer verslaggevers) Niet zonder ons Hoeveel stakers? Reactie directie IN BEROEP IJMUIDEN. Opnieuw hebben de Industriebonden NKV en NVV gisteren een stakingsparool afge geven, dit keer voor de kraandrij vers bij de koud- en warmband walserij 1. Van de ongeveer vijftig man sterke ochtendploeg gingen tien personeelsleden aan het werk. De rest vertrok naar Buitenhof om zich als staker te laten registreren. 1 IJMUIDEN „De vraag of de stakingsacties moeten worden be ëindigd nu weer gesproken wordt over het heropenen van de onder- handelingen, moet door u worden beantwoord” aldus stakingsleider Herman Bode maandagmorgen tij dens een bijeenkomst met de sta kers in de Vredevorstkerk te Bever wijk. Er waren twee bijeenkomsten belegd, die elk een vol kerkgebouw trokken. Mede-stakingsleider Jan de Jong riep later uit „Wij gaan vanavond naar de onderhandelings- bijeenkomst met een lege tas, die alleen maar gevuld kan worden. U bent het, die staakt en u bepaalt hoeveel erin moet”. Dit was het enige, wat op de bijeenkomsten over de komende onderhandeling in het hoofdkantoor van Hoogovens werd gezegd. Over het resultaat van die bijeenkomst leest men elders in onze bladen. (vervolg van voorpagina) (Van onze correspondent) Het hof doet uitspraak op 12 maart. Een van de hijskranen die nog aan het werk zijn. Wat de staking zelf betreft: volgens een officiële opgave van de Hoogovens- De opening van deze nieuwe tentoon stelling bij Felison is vrijdagavond 2 maart om half negen. VELSEN Bij Felison, in het noord elijk Koetshuis van het landgoed Beec- kestijn in Velsen-zuid, is van 2 maart tot 24 maart een expositie van gouaches, vervaardigd door John Verberk. De broe Part Gogl voor flatg zijn de e een geda over der-1- kam< voor twee nen ste l de v vijf wore vere: dat vrij word kost; elect Ac Gogt voor huiz< woni moet In dere de Bloei en d denv Vlak bij z zit o haalt centi word op z voor: van nog De het optn toen ningi vrije Zuid centi nette lows aanb zen nege Scl 1967 scho< I van Acl ma; in K' beel vert zal prol Een IJ IJm< ri avor gers Erik van de ovei econ De bedrijfsleiding heeft overigens ge probeerd het gemis aan kraandrijvers op te heffen door extra vorkheftrucks in te zetten, een experiment dat maar ten dele lukte. Niettemin wordt ook bij deze bedrijfsonderdelen verwacht dat in de loop van enkele dagen de productie en afwerking weer langzaam zal toenemen. de productie er beginnen. En dat ge beurde dan ook. Naar wij vernamen is de Walserij-West tijdens het week einde stilgelegd in verband met nor- Een apart welkomstwoord ging naar de aanwezige vrouwen van stakers, die als het thuisfront werden beschouwd. In de ochtendbijeenkomst waren in de Vredevorstkerk ruim 700 stakers bijeen. De Industriebond NVV heeft tien mil joen vrijgemaakt om de stakende leden een uitkering van 36 gulden per dag te kunnen garanderen. De Industriebonden CNV en NKV wisten nog niet precies hoeveel liquide middelen zij beschikbaar hebben. „Genoeg om de acties lang te kunnen volhouden”, zei voorzitter Piet Brussel van de Industriebond NKV. Ook deze bonden garanderen hun leden een stakingsuitkering van 36 gulden per dag. Vertegenwoordigers van de beambten bonden hebben te kennen gegeven dat zij zich niet zullen laten uitsluiten als partijen bij eventuele nadere onderhan- delingen over contracten. Zij hadden overigens niet de indruk dat de Hoogo- ven-directie met uitsluiting van hun bonden (Unie BLHP en NBT) akkoord zouden gaan. Deze bonden hebben geen bezwaar tegen informatieve besprekin gen als die van maandagavond. De procureur-generaal vond het juist dat de politierechter in vergaande mate met de omstandigheden rekening had gehouden en hij vroeg dan ook om bevestiging van het vonnis. De raadsman betoogde dat de huisvredebreuk niet in de woning van de direkteur had plaats gevonden maar in het verpleegtehuis. Hij hoopte dat het hof via deze omweg zijn Client zou kunnen vrijspreken. Ofschoon voor Walserij-West vrijdag ten stakingsparool was afgegeven, draaide men daar maandag volop. In de ochtenduren waren de vuren opge- dtookt en om twee uur ‘s middags kon male onderhoudswerkzaamheden. Toen Dit laatste werd door de heer Th. M. van Erp, directeur vestiging IJmuiden, ontkend. Voor hem was dit bericht maandagmiddag tijdens de persbijeen komst volkomen nieuw. Voor wat de woonoorden betreft, merkte de heer Van Erp op, dat dit geen fabrieksterreinen zijn, maar terreinen, waar de buiten landse werknemers hun privé-woningen hebben. Daarheen mogen zij alle litera tuur en bezoek meenemen, welke zij maar wensen. Doch mensen, die daar pamfletten willen verspreiden of sta- kingstoespraken willen houden, worden geweigerd. Dr. M. Albrecht, directeur personeel, voegde er aan toe dat het verschil met een concentratiekamp is, dat men een concentratiekamp wel in komt, doch niet meer er uit. Nadrukkelijk werd ontkend, dat men zen zonder ervaring op de kranen ko men. Hoogovens weet hoe gevaarlijk dat werk is voor ongeschoolden. Daarom juist zijn er scholen voor kraandrijvers, die bovendien nog gekeurd worden. „Dit soort zaken halen wij niet uit”, aldus de heer Van Erp. Dat er pressie op de buitenlandse werknemers zou zijn uitgeoefend zo als van de zijde van het stakingsfront was gesuggereerd werd ontkend. Wel is e r een brief naar de buitenlandse werknemers uitgegaan, waarin staat, dat In de immense verladmgshal van koudbandwalserij 1 reed gisteren een bakfiets rond. Het bleek dat deze drie wieler niet was ingezet om het gemis aan kraandrijvers op te vangen. Het voertuig wordt daar regelmatig ge bruikt om in vergelijking tot de grote zware rollen plaat piepkleine spullen te vervoeren. zij zelf moeten beslissen of zij wel of niet aan de staking wensen mee te doen en dat dan de gevolgen voor hun eigen rekening zijn. Dat geldt voor iedere werknemer en mag niet als een dreige ment worden beschouwd aldus de di rectie van Hoogovens. Aan al het personeel is voorts een briefje uitgegaan. Daarin staat, dat er een misverstand blijkt te bestaan over de situatie bij Hoogovens. Ieder die wer ken wil, kan zich melden, aan de slag gaan en krijgt weer uitbetaald. „Indien men al werkt, dan kan men deze brief in de prullemand deponeren”, aldus be sloot het korte bericht. Met betrekking tot de staking is de directie van oordeel, dat nog niet ge sproken kan worden over een verloop ervan. Zaterdag had Hoogovens 1606 sta kers geregistreerd en maandagmorgen nu met de 49 kraandrijvers erbij 1609 stakers. Dit verschil werd te gering ge acht om van een verloop der staking te kunnen spreken. die beëindigd waren ging de opkomen de ploeg aan de slag. Hier waren van de 518 in totaal werkzame personeels leden, 226 als stakers geregistreerd. AMSTERDAM. Kwaad geworden omdat als reden voor zijn ontslag wan gedrag werd genoemd belde een 22- jarige leerlingverpleger op 2 december 1971 weer aan bij het verpleegtehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden, waar hem net daarvoor door de direk- teur de toegang was ontzegd. Hij werd binnengelaten. De gewaarschuwde direk teur sommeerde hem echter het gebouw te verlaten. De verpleger bleef zitten en de politie werd gealarmeerd. Voor deze huisvredebreuk veroordeelde de Haar lemse politierechter hem in mei vorig jaar tot een geldboete van 30. De verpleger had beroep aangetekend omdat hij bang was dat dit strafblad bij sollici taties een negatief effect zou kunnen hebben: „dan denken ze dat ik in een ziekenhuis de heleboel kort en klein heb geslagen,” verklaarde de verdachte. Maandag tijdens de behandeling door het Amsterdamse gerechtshof kwam uit gebreid de hele voorgeschiedenis ter sprake: in september 1971 was de ver pleger in dienst gekomen bij het tehuis maar reeds na enkele dagen langdurig ziek geworden vooral door het overlij den van beide ouders. Toen hij in de cember terugkwam werd hij ontslagen. De direkteur van het huis zou geïrri teerd zijn geraakt omdat één van de verpleegsters een kaart uit Spanje, waar de verpleger uit moest rusten op dok tersadvies, had gekregen. De dertigjarige Verberk werd in Venlo geboren; van 1961 tot 1966 volgde hij de lessen aan de Rijksakademie voor beel dende kunsten in Amsterdam, waarna hij een studiebeurs, voor een jaar, van de Franse regering kreeg. Werk van hem is in het bezit van het Stedelijk Museum in Amsterdam, het Museum wor hedendaagse kunst in Utrecht, van het Rijk en van particulieren. Hij heeft geëxposeerd in Galerie Jalmar, in Gale rie T., in het Stedelijk Museum Amster dam, Galerie Rietstal in Arnhem, de Witte Poppen Toren in Gent en op de Kunstmesse in Basel. Na Velsen staat een expositie bij Galerie R. G. op Cura cao. Absoluut niet te spreken waren de stakingsleiders over het feit, dat zij geen toegang hebben tot de woonoorden van de buitenlandse werknemers. „De actie- mensen worden er zelfs tijdens de be- zbekurën niet toegelaten. Het zijn ware concentratiekampen”, aldus De Jong. Tijdens de bijeenkomst werd nog eens nagegaan wat er sinds het uitspreken van het eerste stakingsparool is geschied, met als laatste actie het recente stakings parool voor de kraandrijvers van de koudbandwalserij Ten aanzien van dit laatste werd be kend gemaakt, dat Hoogovens mensen zonder ervaring op de kranen zet, het geen gevaarlijk werd genoemd. Verder werd meegedeeld, dat activitei ten worden voorbereid onder de wer kenden, die geld willen inzamelen voor de stakingskas, teneinde elke gehuwde met kinderen, jonger dan 25 jaar in staat te stellen ook de uitkering van 36 te ontvangen. Tot slot werd verteld, dat de mensen met T.-banden om de arm, werkzaam bij Walserij-West, thuis kunnen blijven. (Dit zijn technische stakers, die door de stakingsleiding voor werkzaamheden kunnen worden aangewezen, als het er op aan komt, dat de veiligheid van de installaties bij een staking in gevaar komt). Van deze actie zou het bedrijf op de hoogte zijn gesteld. Zoals bekend heeft de directie van Hoogovens een mengvorm van centen en percenten voorgesteld, een voorstel dat verder gaat dan de aanvankelijke 1,25 pet plus 20 gulden per maand. Hoogovens is bereid een verschuiving aan te brengen die voor de bonden gunstiger uitpakt in de richting van de centen. Materieel komen de afstandsver- schillen netto tussen beide voorstellen dan voor de laagstbetaalden nog op enkele guldens per maand uit. Wat de prijscompensatie betreft, heb ben zowel de directie als het hoger personeel al laten dóórschemeren dat zij bereid zouden zijn tot een grens in de volledige compensatie bij ongeveer 33.000 gulden, met daarboven een af- vlakking dus geen volledige, maar wel gedeeltelijk aflopende prijscompensatie. De bonden daarentegen hebben belang stelling voor het nadere mengvoorstel getoond en hebben concessies gedaan op het punt: iedereen in de cao behalve een groep van 70 directeuren. De bonden willen onmiddellijk de functiegroepen 1 tot en met 17 zien uitgebreid. Daarin zit dan ook het hoger betaalde kader, een vrij grote groep bij Hoogovens. Over de drie resterende groepen, 18, 19 en 20 moet dan dit jaar nog gepraat worden met als einduit komst dat die ook onder de cao gaan vallen, aldus het standpunt van de bon den. Van beide kanten dus openingen voor verder onderhandelen. Warmbandwalserij 2 bleef produceren, zij het op een lager niveau dan normaal. De koudwals voor plaat stond ’s mor gens stil en de blikkoudwals en gloeio- vens produceerden in beperkte mate. Daarentegen ondervonden de slijperijen weinig of geen stagnatie. De dompelver- tinnerij werkte normaal. Een moeilijkheid bij de warmband walserij was bijvoorbeeld het wisselen van walsen, dat elke tien tot twaalf uur moet gebeuren. Dit kwarwei wordt nor maal door drie kraandrijvers geklaard in ongeveer dertig minuten. Gisteren waren er maar twee drijvers voor deze klus beschikbaar, waarvoor zij uiteraard meer tijd nodig hadden. Aanzienlijke vertraging ondervond het werk in de verladingshallen. Het schrootafvalverwerkingsbedrijf Rooswijk bleef echter normaal aan de gang. Was het bij de ochtendploeg gisteren een percentage van twintig percent dat aan het werk bleef bij de kraandrijvers, bij de middagploeg was dit getal iets hoger. Van de 53 personeelsleden die om twee uur aan het werk moesten gaan, meldden zich zestien kraandrijvers. directie zijn bij alle bedrijfsonderdelen waarvoor stakingsparolen zijn afgekon- digd in totaal 3.900 mensen werkzaam. Daarvan staakten er vanmorgen, inclu sief de afdeling kraandrijvers 1609. Zoals bekend verschillen de directie van Hoog ovens en de stakingsleiding voortdurend van mening over het aantal mensen dat staakt en over de mate waarin bedrijfs afdelingen plat liggen. Persoonlijke waarnemingen in het bedrijf kunnen daarover geen uitsluitsel geven, omdat de afstanden zeer groot zijn en men voortdurend met ploegwisselingen te maken heeft. Inmiddels heeft de stakingsleiding, voordat de onderhandelingen over de cao weer werden hervat, in de Bever- wijkse gereformeerde Vredevorstkerk twee bijeenkomsten gehouden, waarin de stakers zich nogal emotioneel achtér het beleid van de leiding hebben geschaard. In de tweede bijeenkomst was er onder de stakers ook een stakend bruidspaar, dat enkele uren tevoren was getrouwd. Dit echtpaar getuigde tijdens de verga dering van zijn solidariteit. De man met een anjer in zijn knoopsgat en de vrouw in bruidsjapon en met boeket. SS MMS SS® J «rauKiuKi. •i,,; ""i - „w., - V. •-4 s’:-: r ii Sü .4 ifé' v ""Ji'hS'H

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 6