Politie gaat rollenbank gebruiken Vlees Turks op z n Eindhovens lyceum 4 NIEUWS VERZAMELAARS Zonnekade wordt Scheltemakade DAAROM ALUMINIUM JALOEZIEËN: won interlyceale 1 q Meningen over abortus gevraagd 1 zaterdag KROON VERBIEDT Intrede ds. Wilschut STICHTING SCHOOL in Verlosserkerk In Kennemerlyceum Negen ton voor bestrating plan Jan van Galen DAAROM VREES ZN II IK kJI 1181 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 0 MAART 1973 (Van een onzer verslaggeefsters) Letsel MODE-SHOTS bij DOUMA Z) IQ AL TWEE JAAR lang heeft slagerij Eeltjes in zijn winkel aan de Zijlstraat op de toonbank een lijst staan waarop naast de te verkrijgen vleeswaren in de Nederlandse taal ook de Turkse benaming is ge plaatst. Slager Eeltjes: „Er kwamen hier tamelijk veel Turken hun vlees kopen en dan bestond er toch een flinke taalbarrière. Een Ne derlandse vrouw die met een Turk getrouwd is, heeft toen samen met haar man een lijst opgesteld met de Turkse benamingen”. Slager Eeltjes beschouwt de Turkse lijst als een service voor de buitenlandse werknemers die dan ook dankbaar gebruik maken van deze mogelijkheid om zonder veel taalmoeilijkheden vlees te kopen. „De Turken, voor het merendeel Mohammedanen, mogen alleen vers lamsvlees en rundvlees eten” Wij zijn de enige zaak in Haarlem die vers geslacht vlees verkopen. Op dinsdag ga ik naar de markt in Pur- merend en koop daar 14 tot 18 lammeren die dinsdagmiddag in het abattoir worden geslacht, vertelt slager Eeltjes. Op donderdag ligt het lamsvlees vers in de slagerij. De buitenlan ders die hier hun inkopen doen kopen volgens de heer Eeltjes wat meer vlees dan de Nederlanders. Ook komt voor dat de buitenlanders koppen compleet met tong kopen en daar Turkse soep van koken. Helaas voor de Mohammedanen kan het vlees in Nederland niet ritu eel worden geslacht omdat dat bij de wet verboden is. Aan de Turkse handel heeft slager Eeltjes in ieder geval een beperkte Turkse woor denschat overgehouden. AUTO-LIPS- CYLINDERSLEUTELS HAARLEM. De Haarlemse politie gaat strijd voeren tegen op gevoerde bromfietsen. Wapen is de zogenaamde curvometer of rollen bank, een meter waarmee de snel heid kan worden gemeten die een bromfiets kan halen. Blijkt bij con trole dat met een veel hogere snel heid gereden kan worden dan de goedgekeurde 40 kilometer per uur, dan kan, aldus de verkeerspolitie, „in beginsel worden aangenomen dat de bromfiets op de een of andere wijze is opgevoerd”. Bewaring f z I ut o» 7 142 Strijd tegen opgevoerde brommers ADVERTENTIE xx ZUS Zie pagina 22 ;ef- dl. u. H, iek .45 (Van een onzer verslaggevers) is. G. ir. J i. n ADVERTENTIE i I ADVERTENTIE Redactie 1 Inge Crul 1 telefoon 3190531 toestel 247 J De afdeling Kennemerland van de Nederlandse vereniging „De Verzame laar” houdt zondag 11 maart in de grote zaal van het Haarlemse concertgebouw een Grote Internationale Voorjaars Ruilbeurs, in ieder geval al een naam die alle andere ruilbeurzen met stukken slaat. Verzamelaars op elk gebied kunnen op de GIVR terecht. Voor de mun- tenverzamelaars is er een beperking: het aanbieden van valse, vervalste of naslagmunten is niet toegestaan. De zaal is geopend van 10 tot 17 uur. Leden betalen drie kwartjes toegang, niet-leden anderhalve gulden en kinderen twee kwartjes. ■n d. u. 1S- Iden Iden ge- ich- :oek een di cht, het tige 'ede uit ten s. j I. ia. ia E. i.v. I u. KLAAR TERWIJL U WACHT DE SLEUTELSPECIALIST Lange Veerstraat 10 - Haarlem Telefoon 32 13 62 De berijders van opgevoerde bromfiet sen meteen hard met een proces verbaal aanpakken doet de verkeers politie niet. Zjj heeft de rectoren en directeuren van scholen voor voortgezet onderwijs in Haarlem een brief gestuurd met de aankondiging van het gebruik van de rollenbank en het verzoek een uitgebreide bijgevoegde mededeling van het hoe en waarom van de rollenbank op de publicatieborden in de scholen te hangen, want bericht de verkeerspolitie: „U weet nu wat we van plan zijn. We wilden daar geen geheim van maken. En als gewaarschuwd man telt u voor twee. Bekijk uw brommer eens en maak dat hij in orde komt als we elkaar ontmoeten.” HAARLEM Er komt geen gemeen telijke school voor lager middenstands- onderwjjs in Haarlem. De Kroon heeft een beroep van de gemeente Haarlem tegen de eerder genomen negatieve be slissing van de staatssecretaris van Onderwijs ongegrond verklaard. Volgens de Kroon kan niet op een zodanig aantal leerlingen gerekend worden, dat bekosti ging van een dergelijke school verant woord is. Als een al eens gecontroleerde berij der na het in orde maken vanzijn bromfiets weer wordt aangehouden en blijkt dat hij zijn brommertje toch weer heeft opgevoerd, wordt het vervoermid del door de politie in bewaring genomen. De gewraakte onderdelen worden eraf gesloopt en in beslag genomen. Na ver loop van tijd kan de, inmiddels geverba liseerde, bromfietser zijn brommer afha len op het bureau. Vorig jaar zijn, nog zonder hulp van Dat doel wil men bereiken door het bevorderen van de uitbouw van reeds bestaande hulpverlening, met als uit gangspunt de inpassing daarvan in de gebruikelijke kanalen van de gezond heidszorg; het coördineren en stimu leren van initiatieven en activiteiten tot hulpverlening zo veel mogelijk binnen het kader van de bestaande gezondheidszorg; het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek van alle aspecten van de ongewenste zwanger schap; en het geven van voorlichting over methoden van geboortenregeling. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. B. en W. van Haarlem hebben besloten de Zonnekade in Haar lem met ingang van 1 juli 1973 te herdopen in Scheltemakade ter nage dachtenis aafn wijlen mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, gelet op het vele en belangrijke werk dat zij vele jaren in het belang van de stad heeft verricht. Zij woonde aan de Zonnekade. Voorts is nu officieel besloten Schalk wijk C voortaan Molenwijk te noemen, in verband met de nabijheid van twee molens en de Molenplas bij deze wijk. Het pad tussen de Noord-Schalkwijker- weg en de Engelandlaan ter hoogte van de Italiëlaan gaat Goede Herderpad he ten. De doodlopende weg beginnend bij de Noord-Sohalkwiijikerweg en toegang gevend tot de tennishal krijgt als naam Tennispad. In de Waarderpolder gaat de weg, lopend van de Oude Weg ter hoog te van de Nijverheidsweg naar de Groente- en Fruitveiling Fustweg heten. Deze enquête is een initiatief van de Stichting HOZ, „tot bevordering van hulpverlening bij ongewenste zwangerschap” opgericht op particu lier initiatief. In het bestuur zitten vertegenwoordigers van allerlei vrou wenorganisaties (politiek, levensbe schouwelijk, kategoraal of anderszins georiënteerd) en organisaties van me- De dag werd geopend door de rector van de Kennemerscholengemeenschap drs. I. F. Mabelis die hoopte dat de strijd op het kunstzinnige vlak een hecht samenzijn zou bevorderen. Direct hierna startten de muziekvoorstellingen Een groot aantal instanties en par ticulieren zullen dezer dagen een uit nodiging in de bus krijgen waarin hun gevraagd wordt deel te nemen aan een enquête over de abortuspro blematiek. Met name gaat het hier om mensen en instellingen die in de ruimste zin des woords raakvlakken hebben met deze problematiek, zoals huisartsen, instanties op geneeskundig gebied, sociale diensten, schooladvies diensten, NVSH. MOB’s, club- en buurthuizen, pastores, actiegroepen als Release en Man Vrouw Maat schappij. Als ze op die uitnodiging in. gaan, krijgen ze bezoek van een enquêtrice die hun een vragenlijst voorlegt waarin hun mening wordt gevraagd over diverse aspecten van het abortusprobleem. Zijn eerste gemeente was Ooster-Nij- kerk in Friesland. Tijdens zijn ruim vier jaar durende ambtsbediening daar werd ds. Wilschut door de classis Dokkum afgevaardigd naar de particuliere synode van Friesland .Voor die particuliere sy node was hij deputaat voor hulpbehoe vende kerken. In de classis Dokkum was hij deputaat voor kerkopbouw, ter wijl hij van oktober 1970 tot december 1972 praeses van deze classis was. De staatssecretaris had een minimum aantal leerlingen voor een dergelijke school op 200 gesteld, en wanneer de school zou worden ondergebracht in een scholengemeenschap op 150. De commis sie planprocedure schatte het aantal leerlingen niet op 164, zoals de gemeente had gedaan, maar voor het eerste jaar op 90 en voor hét tweede jaar op 86. De commissie was daarbij uitgegaan van een „voedingsgebied”, dat Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Noord- wijkerhout en Haarlemmerliede en Spaarnwoude omvat. De gemeente Haar lem baseerde echter haar prognoses ook op de aantrekkingskracht van de school voor leerlingen uit de IJmond. De Kroon vindt daarentegen, dat leerlingen uit de IJmond ook gelijksoortige scholen in Alkmaar en Amsterdam kunnen bezoe ken. HAARLEM. In het met een heuse perskamer verrijkte Kennemerlyceum is gisteren de gehele dag de Artistieke Interlyceale gehouden. Van ’s morgens 9 uur tot ’s middags 5 uur bestreden de vijf oudste lycea uit Nederland, te weten het Lorentzlyceum uit Eindhoven, het Baarns lyceum, het Nederlands lyceum uit Den Haag, het Amsterdams lyceum en het organiserende Kennemerlyceum el kaar op zeven artistieke vakken. Die omvatten muziek, eloguentia (welspre kendheid), vrije voordracht, toneel, teke nen, opstel en fotografie. dische en sociale hulpverleners. Op 17 december 1970 werd de stichting op gericht, met als doel het bevorderen in het kader van de geldende Neder landse wetgeving van een verant woorde hulpverlening in de ruimste zin van het woord, bij problemen die verband houden met ongewenste zwangerschap. de rollenbank, 156 bromfietsen door de politie op technische gebreken onder zocht. Slechts tien daarvan gingen vrij uit. Van de 146 overgebleven bromfiet sen zijn er 52 in beslag gehouden. Arie Wilschut werd op 20 maart 1941 in de gerefomeerde pastorie van Delfzijl, de tweede gemeente van zijn vader, geboren. Na het gereformeerd gymnasi um in Amsterdam, studeerde hij eerst medicijnen, later theologie aan de Vrije Universiteit. DOUWMA VIJFTIG JAAR De firma Douwma Herenkleding, Ge neraal Cronjéstraat 38-44, in Haarlem, viert deze maand het vijftigjarig bestaan van de zaak. Een halve eeuw geleden opende de heer M. Douwma met diens zoon H. J. Douwma een gescheiden maat- kleermakerij in het pand Cronjéstraat 23. In die dagen werd de grondslag gelegd voor het moderne confectiebedrijf van allure dat zich nu over vier panden uitstrekt. In 1928 nam de firma de petroleumwinkel van Van Welsum, Cronjéstraat 44, over en verliet men het bij de oprichting in 1923 betrokken pand nummer 23. Vier jaar later nam Douw- ma de speelgoedzaak Kiljan (nummer (42) over. Na de oorlog, in 1947, werd een grondige verbouwing van de panden 42 en 44 tot stand gebracht. Opnieuw volgde uitbreiding in 1953, toen de juwe- lierszaak van Van Rigteren bij de zaak werd getrokken (nummer 40). Bij een tweede totale verbouwing in 1963 wer den ook de achterplaatsen en tuinen van de panden 40-42 en 44 overbouwd. Douwma nam in 1965 de automatiek van Veerman op nummer 38 over. Dit pand werd tot nu toe alleen als etalageruimte niet daarachter opslag gebruikt. Op 16 maart aanstaande zal in dit pand echter een speciale afdeling voor jongens van 6tot 16 jaar worden ingericht onder de naam „Klup 616”. In ’69 was de voorge vel van de vier panden al geheel ver nieuwd. Op 15 maart is er receptie van vijf tot negen en een dag later van zeven tot tien uur, waarop kleding van Douwma zal worden geshowd. De rollenbank gedemonstreerd. Het apparaat bestaat uit twee rolletjes waarop het achterwiel van de brommer wordt gezet. Als er vol gas wordt ge geven. is op een meter af te lezen met wat voor snelheid de brommer kan rijden. Wat dat ontmoeten betreft: wanneer de politie veronderstelt dat elke leerling op de hoogte kan zijn van de ingebruik name van de rollenbank, begint zij met het voeren van controleacties, die voor lopig een preventief karakter zullen dra gen. Wordt de berijder van een opge voerde bromfiets gesnapt, dan krijgt hij van de politie een briefje mee met de aard van technische gebreken, in dit geval de vermelding of de bromfiets is opgevoerd door, bijvoorbeeld, knoeien aan de carburateur, in- en uitlaatpoort of de tandwielen. De politie vermeldt alleen die gebreken die zij bij de contro le, aan de kant van de weg. heeft kun nen constateren. Binnen drie weken moet de berijder met zijn bromfiets die dan volkomen in orde moet zijn, terugkomen bij de verkeerspolitie. Behalve de berijder krij gen ook zijn ouders een brief, maar dan per post. In deze brief wijst de politie de ouders erop dat zoonlief - de politie vooronderstelt dat meisjes hun bromfiets niet opvoeren gesnapt is en schrijft erop te vertrouwen dat de ouders de nodige medewerking zullen verlenen. Bij 62 percent van het aantal aanrij dingen waarbij een bromfiets betrokken is, raakt de bestuurder gewond. Bij de overige aanrijdingen ligt het percentage letsel op elf percent. De basis-oorzaak van de rij fouten die ongelukken tot gevolg hebben bestaat uit het rijden met een te hoge snelheid. De remmen van een bromfiets zijn berekend op een maximum-snelheid van 40 kilometer. Is een bromfiets opgevoerd, dan is er niet genoeg remkracht om de brommer te stoppen, met ondermeer gevolgen als over de kop slaan. Zolang het dragen van een helm nog niet wettelijk ver plicht is, loopt een groot aantal brom fietsers bij ongevallen vaak ernstige ver wondingen aan het hoofd op. Het probleem van abortus omvat im mers meer dan de zwangerschapson derbreking op zich. Het is ook voor koming, en hulp en voorlichting ge durende en na het afbreken van een zwangerschap. De stichting wil trachten de vele kanten van deze problematiek te be lichten en een centraal punt te zijn voor allen die ermee worden gecon fronteerd, hulpverleners zowel als zij die hulp en voorlichting nodig heb ben. Zelf is het geen hulpverlenende organisatie, werkt slechts coördine rend. stimulerend en waar nodig in ventief, om een betere voorlichting, hulpverlening en begeleiding te berei ken. Een eerste stap is het komen tot een inventarisatie en daarom is deze enquête opgezet. Als deze wordt afge sloten kan men uit de resultaten afleiden wat er nog gedaan moet worden. Die resultaten zijn naamloos en vertrouwelijk. De vragen richten zich op de aard van de organisatie, de contacten en raakvlakken met de problematiek, voorlichting en een aantal gezichtspunten van de onder vraagde ten aanzien van de abortus, het kind, de positie van het gezin, enzovoorts. Via de radio en door artikelen in de bladen van de aangesloten vereni gingen is gezocht naar vrijwillige enquêteurs(trices), In Haarlem zijn het drie vrouwen die dit op zich namen. Contactadres voor deze regio, ook voor hen die mogelijk zich nog als vrijwillige enquêteur(trice) willen aanmelden is Wil Steenwinkel. Ramplaan 6, tel. 240599. licht te bedienen In alle standen regelbaar 100% zondicht en isolerend keus uit 20 kleuren oerdegelijk en roestvrij uiterst snelle levering 5 jaar garantie ruim 20 Jaar vakmanschap fn aluminium produkten Vrees-prljzen zijn alumlnlmum prijzen (35% voordeliger!) Anthonlestr. 45 HAARLEM tel. 023-317753. die door een jury, waarin zitting namen Henri Arends, Boudewijn de Groot en André Kaart, kritisch bekeken werden. Uiteindelijke winnaar werd het Lorentz lyceum met werken van Hassler en Gastold: uitgevoerd door een groot koor. Bij het vrije muziekensemble voerde het Eindhovense lyceum „Bridge over trou bled water” van Paul Simon op. Ondertussen konden de andere leerlin gen, die in totaal ongeveer 350 man sterk waren onder andere tafeltennissen en werd er driftig geschreven door de aanwezige verschillende schoolkrantre- dakties Elke deelnemende school had een fotograaf afgevaardigd die voor ’s middags vier uur foto’s moest maken en inleveren bij een jury. Winnaar werd Hans Henneveld van het Kennemerly ceum. Het Kennemer won tenslotte ook op de onderdelen eloquentia, muzieksolo en met het tekenen. Bij de opstellen, die gejureerd werden door Marga Minco, Harriet Laurey en Frank Herzen, gooide het Nederlands lyceum de hoogste ogen. In de aula streden de verschillende ploegen 's middags om de titel van het beste toneelstuk en winnaar hierbij werd het Lorentzlyceum met „De getui gen” van Hugo Claus, zo oordeelde de jury met Femke Boer, Jac Heyer en Ina van Faassen. Het Lorentzlyceum kwam ten slotte naar voren als eindoverwinnaar, met het Kennemer op de derde plaats, ’s Avonds konden de deelnemers van de artistieke interlyceale zich vermaken op een groot feest in de school. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Ds. A. Wilschut zal zondag 11 maart om 19.00 uur in de Verlosserkerk aan de Generaal Spoor- laan in Haarlem-Noord zijn intrede doen als predikant van de gereformeerde kerk van Haarlem-Noord, na vooraf in de ochtenddienst door zijn vader, gerefor meerd predikant in Soest, te zijn beves tigd. Ds. Wilschut is de opvolger van ds. P. Ruig, die vorig jaar oktober naar Axel in Zeeuws-VIaanderen is vertrok ken. HAARLEM. B. en W. vragen de raad een krediet van 9 ton voor de bestrating en riolering in het bestem mingsplan Jan van Galenstraat, waar de Bouw en Beheermaatschappij „Wipu” momenteel bezig is met de bouw van een honderdtal woningen. Het gaat om het gebied gelegen tussen de Houtvaart en de spoorbaan Haarlem-Heemstede, ten zuiden van de Bestevaerstraat en ten noorden van het zwembad Houtvaart aan de Piet Heinstraat .Tevens wordt de raad gevraagd een overeenkomst inzake de realisering van het bestemmingsplan aan te gaan met de Wipu. Se WW -.1 i S' 5 I W ITf g fmyo/rerf S HU» gHfHW - rzc/« 'Sfïï&i* rvwt I IMit/Z 1 g i H'JUUZSU.t I IKI o6vr 4 «G fitr/ e> box ut 9 1 Q/r ze i

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 7