Pieter Zwaanswijk maakt leikleurige emailles voor flats in IJmuiden Oosterkwartier geeft show Eminent Solina Senioreninstuif Exploitatie-plan „Vermeulen” zelf opstellen optigan musicmaker 99 Vernieuwde Wagenweg met groene golf gereed Kom naar onze T 5 Subcommissie wil: Raadscommissie Publieke Werken Met auto tegen boom Woensdag 28 maart Teach-In-Komitee Lezing over Amnesty Internationaal Hotel „DIE RAECKSE” „boomfeestdag” w J fes ft 4 1 9 7 3 1 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MAART ZATE RD AG 24 Kinderspeelplaats KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 Sony Sansui Bose Tandberg Garrard Thorons Acoustic- Research Shure ZAALHUUR Eerste opdracht (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Vier bijzonder kleurrijke gevelversieringen zullen binnen enkele maanden worden aangebracht op enige woonblokken flats achter het Zeewijkplein in IJmuiden. De versieringen zijn ontworpen door de Haarlemse beel dend kunstenaar Pieter Zwaans wijk. Zo’n anderhalf jaar geleden moest hij er mee beginnen en thans hebben B. en W. van Velsen zijn laatste volledige ontwerp goedge keurd. g «i si w ADVERTENTIE of Ook dit jaar handhaven wü onze komen in ADVERTENTIE DONDERDAG 29 maart 19.30-22.30 u. (Van onze stadsredactie) I Stereo/orgel SHOW „DIE RAECKSE" tegenover de par keergarage aan de Raaks „Ik hoop ook erg dat die toestand Alphenaar Mine g het uiten. ctyle- de (linnen ihang- werk Is naar /an den Haar- r al uw paraties k. Geo- l. 00 uur, >osterstr n?7 Dan rk door iten ver- illishave- snoerhis- ifond iets >r Inlich- Ik dacht dat kinderen zich daarin erg fijn konden uitleven. Wie weet kunnen we het nog eens ergens gebruiken”. Pieter Zwaanswijk moet een erg in ventief kunstenaar zijn. Rondkijkend in (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In het gebouw van Hu- manitas, Verspronckweg 39, wordt zon dagmiddag een senioren-instuif gehou den, die georganiseerd wordt door Hu- manitas, de Algemene Bond van Bejaar den en het dienstencentrum De Schakel. Het programma van deze middag zal door de bezoekers zelf worden bepaald. De in stuif duurt van twee tot vijf uur. Ieder een is welkom. HAARLEM. Het Centrum voor In ternationale Lezingen houdt maandag 28 maart om 20 uur een bijeenkomst in hotel Lion d’Or aan de Kruisweg. Drs. E. Slager zal dan spreken over Amnesty International. an uw nateri- 1. 023- lehant k staan 1 Lon- Grutto- Gordij- per m2 tte hoek man uw betegel» in bezit lst werk ing met of jonge -ren geen met foto 'Ur onder WWIMM badka- iferenties Ir. min- goede uto. Lief, i, knutse- aard: ge- ich z.k.m. rouw, Br. uur in l- gol- ibad jolven- rt. ungiiu Bel het vak- KORTING op Voor recepties, partijen en diners hebben wij voor U een pracht zaal beschikbaar en berekenen geen zaalhuur. Kom eens met ons praten wij zijn echt niet duur! Voor inlichtingen en reservering: Telefoon 32 66 29 prijsop- verwerk, n inte- Mandos (aarlem. laar niet acht kos jer brief- iet echt Christel ■veg 3 otselwertl belt ment prijsop- (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Twee jongens van 18 jaar zijn vannacht opgenomen in de Deo, nadat zij met hun auto op de Bent- veldseweg tegen een boom waren gebost. De bestuurder van de auto rijdend op de Duinlustweg, had de bocht naar rechts te ruim genomen. Hij liep een hersen schudding en een gebroken knieschijf op. De passagier brak zijn pols en zijn neus been. g. dak- water- arends HAARLEM. Het Haarlems Teach- In-Komitee houdt maandag 26 maart een bijeenkomst in het kader van de Winstsysteemserie in het politiek café aan de Kleine Houtstraat. Tijdens de bijeenkomst, die om 20 uur begint, zal .Marie word wijzer” het vervolgonder wijs aan de orde stellen. HAARLEM. Drumband Oosterkwar tier viert zondagmiddag met een mars en een show de inschrijving van het hon- derste lid. De band trekt door een ge deelte van de Amsterdamsebuurt naar de Haarlemmer Hout waar omstreeks kwart voor twee een show bij het monu ment van Hildebrand volgt. Aantreden zullen de jeugddrumband, de fanfare en het majorettepeleton. helpt langen k br. DOORLOPEND DEMONSTRATIE In de zaal op le etage demonstreren wij: Solina orgels o.a. de nieuwe B serie Eminent orgels met String ensemble en de u dage- tn, maar iet in de ader ken- een man mtwoordt 'raag dan brochure t u ten- kunt ook 20. Cen- tbus 1073, grote groep mensen te werken en ik wil zkt. op :ennisma- or week- Serieuze straks aanslaat”, vervolgt hij. „We heb ben er met zijn allen hard aan gewerkt Wat ik ook wel graag zou willen is een kinderspeelplaats maken. Kan me niet schelen waar, maar graag in een kinder rijke woonwijk. Samen met Gerrit van Dijk heb ik daar eens een ontwerp voor gemaakt. Een soort opengewerkte huis kamer met als drie hoofdelementen wa ter, vuur en zand. Er waren zandbakken in de vorm van bedden, iets verhoogd, zodat honden er niet zomaar in konden. „Dit jaar zend ik daarvoor niets in. Ik wil anderen eens een kans geven”, zegt hij hardlachend. ook dal ze het mooi vinden. Zelf moet ook dat ze het mooi vinden. Ik werk niet alleen maar voor mezelf”. Hoe is deze Haarlemse kunstenaar aan zijn opdracht in Velsen gekomen? Zwaanswijk: „Het is eigenlijk begonnen door de expositie „Pink Morris” in de Vleeshal in Haarlem. Daar had ik grote gchiklerijen hangen en twee leden van de commissie Toegepaste Monumentale Kunst zagen daar elk afzonderlijk wel iets in. Toen werd mij gevraagd of ik voor vier flatgebouwen in Zeewijk een versiering wilde maken. Er was twintigduizend gulden voor beschikbaar, niet al te veel als je iets goeds wil doen, maar het was mijn eerste opdracht en ik wilde het gewoon doen. Het is ook een uitdaging- En dan is het niet zo eerwerk itoffeer- nderdos, str. 7zw Kruijver- Als het klaar is, wordt het als een soort show vertoond. Gerrit van Dijk, ook een beeldend kunstenaar maakt er een speciale film bij en Wig- bolt doet dan liedjes en conferences. Het schilderij verkoop ik alleen in zijn ge heel”. tijd Iwerk eiste: Pieter Zwaanswijk wijst aan op zijn fraai uitgevoerde maquette, waar de emaille schilderingen moeten komen. De ontwerpen zijn elk weer groter in con trasterende kleuren uitgewerkt. Ze wor den uitgevoerd door emaïlleer-specialisten uit Bussum. Filatelie. De Haarlemse filatelistische vereniging Op Hoop van, Zegels houdt dinsdag 27 maart om 20 uur een bijeen komst in de Gerhardschool aan de Raaks in Haarlem. Volgende week worden de verkeerslich ten zo aan elkaar gekoppeld, dat een „groene golf" ontstaat van Zijlweg tot Zuiderhoutlaan. Het Zandvoortverkeer krijgt ook een in de verkeersregeling „ingebouwde" door str oomroute, die een grote verlichting voor de zomerdrukte kan betekenen. Bekend van de Vuist van Duys. U speelt op dit unieke instrument binnen enkele minuten Uw lievelingsmelodie I I I Kom dan larkundi- y, Grote in Vogel- s. HAARLEM. Op woensdag 28 maart morgens om tien uur zullen leerlingen Wn de hierna te noemen Haarlemse •cholen in verband met de te houden „Boomfeestdag” op vijf plaatsen bomen Planten. St Bavoschool (Westergracht 3) *n Haarlemse Montesorischool (Louise de Colignylaan 3), Haarlemmerhout. Dr. J. Waterinkschool (Fl. Nightingalestraat 3), Erasmuslaan. Dr. Albert Plesman- school (Stresemannlaan 60) en Laurens- school (Bernadottelaan 114), zuidrand Meerwijk. De werkplaats (Laan van Pa rijs 2) en Tweede Montessorischool. (Ze venwoudenplantsoen): Molenpias. Mr. J H. Thielschool, (Karolingenstraat 61), VRIJDAG 30 maart van 12-17 uur en 19.30-22.30 uur I S AsÉ inf. over ‘werken akt met Vraag C! et filiaal- in blanco bemidd. I-Dezenta. 1 door de Toezicht. M. Ha‘- 15206-2526 2027, tel ‘ar, Kas- 200-171U H. Thielschool, Reinaldapark. Bedankt. Ds. H. Mudde te Den Helder heeft bedankt voor het beroep, dat de evangelisch lutherse gemeente in Haarlem op hem had uitgebracht. Ds. A. Hofman, predikant van de Gereformeer de Gemeenten in Den Haag, bedankte Weneens voor een beroep uit Haarlem. De versieringen die er nu komen, stellen voor een „Skoea”, dat is een uitgestorven strandvogel, een meisje in bikini, een zeegezicht en een drietal zonnebaders. „Die onderwerpen leken mij erg goed passen in die wijk vlak bij zee”, zegt Pieter Zwaanswijk. Als alles straks klaar is volgende week wordt er begonnen met emaille ren gaat hij samen met technisch me dewerker Ben Kinket de kunstwerken bevestigen in IJmuiden. „Het heeft wat lang geduurd voor alles klaar was”, meent Pieter, „Maar dat ligt niet alleen aan de instanties die het ontwerp moesten keuren. Zelf werk ik namelijk ook nog aan een ander project. „Een zekere Henk” heet dat. Daarvoor ben ik bezig aan een schilderij van twee bij vijftig meter, dat uit ze ventien losse panelen bestaat. Ze worden gemaakt op teksten van Joep en Wigbolt gedeelte Wagenweg tussen Westelijke Randweg en Spanjaardslaan is nagenoeg voltooid. Behalve vergroting van het aantal opstelstroken voor het verkeer heeft de reconstructie verbetering ge bracht voor fietsers, die nu overal be schikken over vrijliggende rijwielpaden en oversteekplaatsen. In dit opzicht is als een belangrijk punt te noemen de oversteek Van Oldenbarneveldtlaan- Coornhertlyceum, die de leerlingen van de scholengemeenschap de mogelijkheid biedt zonder brokken de immer drukke Herenweg te kruisen (zie voorgrond). rouw (go tbaar n|. e wande- ioede ge. «udt, jou ken met huwelijk, avontuur net foto. in de grote zaal van „Ik houd er erg van om groot te werken”, zegt Pieter Zwaanswijk. „Het moet voor iedereen goed zichtbaar zijn. Ik ben er ook erg voor om voor een zijn atelier, waar enige reusachtige pa nelen zich feestelijk aan je opdringen, ontdek je ook hoe duidelijk hij werkt. Dat moet voor velen di ezijn werk straks in Zeewijk mogen bekijken, een gerust stelling zijn. Landelijke bekendheid kreeg Zwaans wijk vooral doordat hij tot driemaal toe de Koninklijke subsidie voor vrije schil derkunst waarvoor jaarlijks slechts vijf kunstenaars uit het hele land in aanmerking kunnen komen in de wacht wist te slepen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De subcommissie beel dende kunst van de gemeente was giste ren niet te spreken over de tactiek van het college van B en W om het uitwer ken van het jonste plan voor een cultu rele bestemming van de ruimte boven de fa Vermeulen, Grote Houtstraat te vertragen. „Ik vind het heel erg”, zei raadslid Hannie Jansen Schoonhoven.Vis. Muller Nwe n. tel. Half december heeft zij met Jan van Wensveen en Onik Maas een plan met tekeningen ingeleverd bij B. en W. waarin de verschillende ideeën voor het gebruik van het plan waren gerang schikt en voorzien van schetstekeningen voor de aanleg van een eenvoudig trap- pehuis tussen de ruimte en de Vleeshal. De gemeenteraad heeft B.en W. ver zocht dit plan nader te bekijken. Het college gaf het op zijn beurt door aan stadhuis-afdeling 3, hetgeen betekende dat het bureau culturele zaken de taak kreeg om het plan uit te werken, zonder echter kosten te’ mogen maken. De com missie vond het „belachelijk” dat B en W niet rechtstreeks aan Openbare Wer ken de opdracht heeft gegeven om een exploitatie-berekening te maken. Een groepje uit de subcommissie gaat dat nu doen samen met de leiding van het Frans Halsmuseum en de stadsarchi tect. Binnen anderhalve week wil men een globale kostenberaming klaar hebben. Op het investeringsschema van de ge meente is een bedrag gereserveerd, maar niets voor een jaarlijks exploitatietekort.. „Omdat de begrotingsbesprekingen voor 1974 op 4 april beginnen, wil de com missie op tijd een degelijk plan klaar hebben. .Bij het komende overleg worden I ook Kreater, de kunstenaarsorganisaties BBK en Krak, en de Haarlemse Raad voor de jeugd betrokken, die intussen nieuwe ideeën hebben ingeleverd.. In de ruimte boven Vermeulen zit nu een afdeling van personeelszaken, die er zo is enige maanden in de gemeente raad beloofd over negen maanden weer uit zou moeten. De commissie vreesde dat daar weinig van zal komen, als men niet tijdig spijkers met koppen slaat. Pieter Zwaanswijk, 25 jaar, heeft op lijn atelier in het voormalige Elisabeths Gasthuis aan het Groot Heiligland in Haarlem, een kubusvormige maquette itaan, waarop hij zich in het klein in rijn ontwerp voor Zeewijk heeft uitge- leefd. Zelfs een prachtig graslandje er omheen suggereert een stukje door Ti- Ta-Tovenaar naar kleinere proporties teruggedrongen woonwijk. De versierin gen die hij er in verhouding op heeft aangebracht, zijn tot in details uitge werkt. Ze zullen straks in werkelijkheid ongetwijfeld een vrolijke werking krij gen in ons niet altijd van uitbundigheid barstende klimaat. Het royaal gekozen formaat moet opvallen garanderen. Deze opdracht is voor mij een uitdaging” heer e,n vak. rland c; ek. Geen n. Br. o. vreselijk als je er niet zoveel aan over houdt. Je moet weten, dat alleen het maken van die dingen al zo’n twaalfdui zend gulden aan kosten vergt”. Hij vertelt dat de schilderingen in emaille zullen worden uitgevoerd door een firma in Bussum. Emaille koos Zwaanswijk naet alleen omdat de kleu ren er zo prachtig fel in kunnen uitko men, maar ook om de houdbaarheid. „Ik heb begrepen, dat zoiets een moeilijke zaak is in die wijk in IJmuiden omdat de zee een vrij schadelijke werking op vrijwel alles uitoefent”. In de anderhalf jaar dat Pieter Zwaanswijk met de versieringen bezig is, zijn ze steeds weer gedeeltelijk ver anderd. Dikwijls was iets technisch moeilijk haalbaar of er rezen andere bezwaren. Zo toont het eerste ontwerp een in bikini gestoken juffrouw die op een duikplank op de rand van het dak van het gebouw staat. Op de muur herhaalt zich tot beneden een duiksil- houet en Pieter zegt, dat dit bij sommi gen de associatie met een geslaagde zelfmoordpoging opriep. Het eerste ont werp zat ook veel plastischer in elkaar, het laatste is wat dit betreft meer inge togen, waardoor hij weer meer met kleur kon werken. „Eigenlijk had ik nog een ander ont werp met vitrines die ’s avonds verlicht zouden worden”, zegt hij, „Maar daar hield ik helemaal geen cent aan over en gelukkig hebben ze me dat maar uit het hoofd gepraat. Het zou wel ontzettend mooi geworden zijn, mijmert hij voor zich heen. OVERVEEN. De raadscommissie voor Publieke Werken en Gemeente- eigendommen houdt donderdag 29 maart om 16.30 uur een openbare vergadering in het gebouw van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg in Overveen. Op de agenda staan: mededelingen inzake het onderzoek van het zeewater; een mede deling over het openbaar toilet bij het Kopje in Bloemendaal; de overname van twee stroken grond en het aangaan van een exploitatieovereenkomst ten behoeve van wegenaanleg nabij de Zuidlaan; het voorlopig provinciaal plan voor de Noord-Zuid-verbinding tussen Munters- laan en Traliebrug. lef» 1

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 5