Voorlopige cijfers betalingsbalans eerste kwartaal: heéijvaite Britse brouwers naar beurs van Amsterdam Konsumenten Kontakt lata wil eigen valuta BEURS Dagelijkse omzetten nog op laag niveau I Mulaer: „Klacht t^en De Gruyter vestigt tien „trefcenters” „Nederlanders populairste natie in Europa Alternatieve beurs ontwikkeling II in o ZELFBEDIENINGSWARENHUIZEN SPECIAAL GERICHTE BELANGSTELLING Van Nederlandse gezinnen vier Conclusie uit onderzoek van Brits Parkland Research: Zilveren guldens en rijksdaalders langer inwisselbaar pet. „kaasloos” WfWWIT] wr.i mi OR VI- f 11 ZATERDAG 23 JUNI 1973 !ti- a >us: af 99 I Ier m- Geflatteerd Gasunie AMSTERDAM. Het bleef ook deze week rustig voor de beurs, hoe wel de ondergrond zich belangrijk versterkte. Het aanbod nam af en de speciaal gerichte belangstelling nam zienderogen toe. De dagelijkse omzetten bleven echter op laag niveau. De internationale sector toonde nauwelijks enig karakter en bleef onderdanig de fluctuaties volgen, die de Amerikaanse dollar dagelijks in het Amsterdamse valu- taverkeer voor zich liet afdrukken. Zeer gunstig Zware druk DEN HAAG. Volgens de nog zeer voorlopige cijfers was er in het eerste kwartaal van dit jaar een overschot van ruim een miljard gulden op de lopende rekeningen van de betalingsbalans op transactiebasis. In het eerste kwartaal van 1972 was er een tekort van 32 miljoen gulden. Overschot van ruim 1 miljard M 1- t es fse- luse- X ;e- 3. Van onze correspondent) AMSTERDAM De Britse brouwe rijgroep Bass Charrington Ltd is, gezien haar belangen op het Europese vaste land, van plan beursnotering in Amster dam aan te vragen. DEN BOSCH. In de komende vijf jaar zal De Gruyter (behorend tot het SHV-concern) tien zelfbedieningswaren- huizen onder de naam trefcenter openen. Het eerste trefcenter wordt begin okto ber in Venlo geopend en het tweede in Middelburg zal in de tweede helft van maart 1974 gereed zijn. Na globale correctie voor seizoenin vloeden was het overschot in het eerste kwartaal van dit jaar bijna anderhalf miljard gulden (1.495 mln) tegen een overschot van 360 miljoen gulden in het eerste kwartaal van het vorige jaar. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 1972 gaven de handelsbalans en het onzichtbare verkeer 125 miljoen resp. 910 miljoen hogere uitkomsten te zien. Op het gebied van de kaasverkoop heeft het levensmiddelenbedrijf met een aandeel van 77 percent dus ver reweg het meest in de melk te brok kelen. Voorts worden in eigen exploitatie een restaurant en een slijterij in het tref center Venlo opgenomen. DEN HAAG Staatssecretaris A. de Goede van Financiën heeft besloten de termijn van inwisseling van de zilveren guldens en rijksdaalders (die sinds 1 januari 1973 buiten omloop zijn gesteld) te verlengen tot en met 31 december 1973. Dit blijkt uit een beschikking die gisteren in de Nederlandse Staatscourant is gepubliceerd De Westland-Utrecht Hypotheekbank zette de uitgifte van de 7.75 percent- pandbrieven tegen pari eveneens stop, daarmede aangevende dat de rente in ons land wel degelijk in opwaartse rich ting beweegt. il Het is evenwel niet onmogelijk, aldus het ministerie van Financiën, dat deze uitkomst geflatteerd is door het inlopen van de achterstand in de verwerking van op 1972 betrekking hebbende uitvoe- documenten. De hogere uitkomsten in het onzichtbare verkeer waren in hoofd zaak het resultaat van gunstiger resulta ten in het dienstenverkeer, het transito- verkeer en het reisverkeer. Het trottoir voor „American Express” op het Amsterdamse Damrak blijkt een gewild trefpunt te zijn voor jonge toe risten, die er uit'gebreid handel drijven in zaken die variëren van kampeerbusjes en auto’s tot goedkope vluchttickets naar de Verenigde Staten. Geduldig staat de lange rij te wachten tot zich kopers komen aandienen. UTRECHT Bij vier percent van de Nederlandse gezinnen koopt de huisvrouw nooit kaas. Dat blijkt uit een rapport over de koopgewoonten op kaasgebied dat is vervaardigd in opdracht van het Produktschap voor Melk en Zuivel. Reiss: zeer gunstig. Tot nu toe verloopt de gang van zaken bij NV Handels- vereeniging voorheen Reiss en Co zeer gunstig. Men kan nog geen prognoses geven over het eindresultaat in 1973, mar ten opzichte van 1972 is er sprake van een zeer gunstige ontwik keling, aldus de directie in de jaarver gadering. Uit het rapport blijkt ook dat de melkman als kaasleverancier niet zo bij de Nederlandse consumenten in de smaak valt. Landelijk koopt ge middeld slechts 23 percent van de husvrouwen kaas bij de melkboer (tien percent aan de deur, vijf per cent in de rijdende winkel, acht per cent in de zuivelwinkel). Nederland wordt in het rapport van Parkland Research, dat onder aus piciën van de Nederlands-Britse Kamer van Koophandel in Neder- De maatschappij heeft belangen in de EEG-landen, Oostenrijk, Zwitserland, Zweden, Cyprus en de V.S. Onlangs werd bekendgemaakt dat de drie Esso Motor hotels in Nederland door Bass Charring- ton worden overgenomen. te bezitten dan welk ander volk ook. Nederlanders en, maar minder, de Zwitsers en de Fransen. De Fran sen bewonderen de Duitsers en de Britten en worden zelf het meest bewonderd door de Italianen en, zij het minder, door de Duitsers. Engelse ontwikkelingsmaatschappij. De ontwikkelingsmaatschappij and Property Holdings een Onlangs heeft het ministerie cijfers meegedeeld, waaruit blijkt, dat de mees te Zilveren guldens en rijksdaalders nog niet zijn ingewisseld. De Britten hebben de meeste bewon dering voor de Nederlanders en worden zelf het meest bewonderd door de Fransen en de Nederlan ders. De Duitsers bewonderen de Cf! I Een lage dunk van de Fransen heb ben de Nederlanders en de Belgen Italië heeft bewondering voor Ne derland en Frankrijk, maar geniet zelf weinig bewondering van ande re landen, uitgezonderd de Fransen De Nederlanders zijn de meest be wonderde natie in Europa. Er is maar één land, dat die bewonde ring voor de Nederlanders niet deelt en dat is België. Tegenover het laatste kwartaal van het vorige jaar is het surplus op de lopende rekening na seizoenscorrectie met 730 miljoen gulden gestegen. De handelsbalans vertoonde ten opzichte van het laatste kwartaal van 1972 een kleine verslechtering, namelijk van on geveer 30 miljoen gulden. De Duitsers blijken de hoogste dunk van zichzelf te hebben: zij zeggen drieëneenhalf maal zoveel goede dingen over zich zelf als slechte dingen. Dit is bijna tweemaal zo veel als de Italianen, die na de Duitsers de hoogste dunk van zich zelf hebben. De Fransen zijn het volk, dat de meeste kritiek op zich zelf heeft. Figee. Het was voor de Haarlemsche Machinefabriek voorheen Figee in het afgelopen jaar moeilijk om aan ordens te komen. Toch is het bestuur niet ontevreden over de resultaten en voor 1973 zijn al weer vele orders binnen, zo is in de jaarvergadering medege deeld. De winst over 1972 van bijna ƒ100.000 wordt aan de reserve voor diverse belangen toegevoegd. Tevreden- „Met een stijging van de om zet van ƒ48 mln over 1971 naar 60 mln over 1972 en een nettowinst van ƒ2 mln behoren wij tevreden mensen te zijn. Dat zijn wij ook”, aldus de directie van Aannemingsmaatechappij Jac. G. Van Oord NV. De winst van 1971 was 2,2 mln. Op kasbasis was het overschot op lopende rekening ruim anderhalf mil jard gulden. Deze rond een half miljard hogere uitkomst dan op transactiebasis wijst op een vrij aanzienlijke invoer van kapitaal uit hoofde van niet geregi streerd kort handelskrediet. In de eerstkomende paar weken zullen een aantal buitenlandse introducties op onze beurs worden- uitgevoerd, terwijl leze week een tweetal vastgoedbedrijven claims verkochten voor nieuw kapitaal. Maar verder blijft de emissiestroom zeer beperkt. Wel kan op niet te lange ter mijn weer een nieuwe lening van de Gasunie worden verwacht. Over de andere vestigingsplaatsen zijn nog onderhandelingen gaande, zodat daarover nog geen mededelingen kunnen worden gedaan, zo bericht De Gruyter. Ten aanzien van de ligging van de trefcenters streeft De Guyter niet beslist naar vestigingsplaatsen buiten de bevol kingscentra en dus evenmin naar een bereikbaarheid uitsluitend per auto. Uitgegaan wordt van een gelijkvloerse verkoopoppervlakte vanaf 7000 a 8000 m2. Combinatie met woningbouw wordt zoveel mogelijk vermeden. De verdeling van de verkoopoppervlakte is 70 pet. non food en 30 pct. food. Deze 30 pet food zal naar schatting 70 pct. van de omzet inbrengen. Het aantal artikelen eenheden zal 25.000 tot 30.000 zijn. De personeelsbezetting in Venlo zal 290 medewerkers bedragen van wie 140 in vaste dienst. Het zelfbedieningsrestau rant. waar ook warme maaltijden kunnen worden genuttigd, biedt plaats aan 234 gasten. Het parkeerterrein is berekend op circa 1400 auto’s. De nieuwste staatslening bleef even wel rond de emissiekoers van 99.5 per cent zweven en hield zich ook werkelijk goed. Maar de pertinent aanhoudende geruchten op de beurs dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten onderhands le ningen af zou sluiten van 8 nereent, deed de animo voor obligat’ebezit tot minimale niveaus onschrompelen. Vanuit dit gezichtpunt is de beurs deze week op het nationale vlak aan zienlijk gestabiliseerd. Daarbij viel hef op dat ook de fusie-sneculatie weer nieuw leven ingeblazen kreeg. Of ook hier de opvatting dat een en ander voorlopig wel zal meevallen als stimu lans heeft gefungeerd, is niet duidelijk. Maar wel viel het op dat bijvoorbeeld Monetaire steun. Frankrijk en West- Quitsland hebben Italië elk een- aan vullend krediet van 500 millj oen dollar verstrekt ter ondersteuning van de wisselkoers van de lire. Bass Charrington behaalde over 1972 een omzet van 440 miljoen pond sterling (ruim drie miljard gulden) met een ge middeld personeelsbestand van ca. 58.000. De groep houdt zich bezig met het brouwen en bottelen van bier, de produktie en distributie van wijn, gedis tilleerd en soft drinks, alsmede exploita tie van vele duizenden pubs en slijterij en, en van hotels iri Engeland en op het continent. DEN HAAG. De Nederlanders ge nieten het meeste vertrouwen en zijn de meest geliefde natie in Europa. Dit is de conclusie van een onderzoek, dat Parkland Research Europe SA te Brussel (dochter maatschappij van het Britse ban kiershuis Hawtin and Partners) heeft ingesteld om het Britse be drijfsleven van advies te kunnen dienen o.a. over het continentale land, dat het meest in aanmerking komt voor vestiging van dochter maatschappijen of agentschappen. Mueller heeft de Directeur is een 7 7 Engelse Investment and Property Ltd. heeft een Nederlandse dochter maatschappij, Inpro BV, opgericht om te komen tot ontwikkeling van en investering in winkels, kantoren en industriële vestigingen in Nederland. Uevestein Groep- De Loevestein Groep NV in Vuren zal per 1 juli alle aandelen ovememen van de Nijmeeg se Betonindustrie „De Hamer” BV en haar 100 pet. dochtermaatschappij Wesselink’s Betonfabriiek BV in Al- men. Tevens is overeenstemming be reikt over de overneming door Loe vestein van alle aandelen van De Kruyf BV in Oss. genwoordiger P- van Gisbergen uit Gel- drop. Konsumenten Kontakt waar schuwde enkele dagen geleden tegen de praktijken met stomerij-apparatuur van de BNHM. Er zouden gezinnen voor f 60.000 gedupeerd zijn. en weer van MAASTRICHT De Belgisch-Neder landse handelsonderneming Mulaer (BNHM) uit Maastricht heeft: haar advo caat opdracht gegeven te onderzoeken of er een strafklacht mogelijk is tegen Konsumenten Kontakt en tegen verte- Ovemame. Verenigde Bedrijven J. P. Van Eesteren BV te Rotterdam (beho rend tot het Ogem-concern) voert be sprekingen met Van Riel en Van den Bergh NV te Antwerpen over een volledige samenwerking. Indien deze fusie tot stand komt, zal Van Eesteren het gehele aandelenpakket van het Belgisch bedrijf verkrijgen tegen be taling in contanten. volgens de heer Arts. ..Ik zelf hen satie. Ik ben sect- ook geen ver' nd naam van de in heel zelfstand ie en andere organisatie takt heeft grote onwaarheden verbreid. De vereniging moet dan ook voor da geleden schade opdraaien.” Was de dollar tijdens de ochtendhan- del flauw, dan kwamen de internatio nals onder druk. De sector leefde echter op als op de volgende dag de dollar enige tekenen van herstel liet zien. Maar het bleef een oninteressante bedoening in de hand gewerkt door bijzonder wei nig belangstelling. De verschillen met de vorige week bleven dan ook gering. Alleen Heineken moest wat meer terug, ondanks het fraaie zomerweer, waardoor de vraag naar bier stijgt. Goed gevraagd lagen daarentegen de scheepvaartfondsen, in de hand gewerkt door het nu definitief geworden fusieakkoord tussen Oostzee en Hillegersberg enerzijds en een Noorse redersgroep anderzijds. Zowel van Om meren, KNSM, alsmede Scheepvaart- unie konden alle zo rond ƒ5 in koers verbeteren. De lokale markt was in zijn geheel belangrijk positiever. Het viel daarbij op, dat vooral goede beleggingswaarden in koers konden aantrekken, hetgeen grotendeels neerkwam op een gedeelte lijk herstel van de in de afgelopen weken vaak opgelopen zware koersda lingen. Maar aan de andere kant ont- Monesische „Merchant Bank”. Aan tien instellingen, waaronder Pierson, Held ring en Pierson in Amsterdam en die Amfas Groep in Rotterdam, is een vergunning afgegeven voor het op richten van een „merchant bank” in Djakarta onder de naam P.T. First Indonesian Finance and Investment Corporation („Ficorinvest”). Het maat schappelijk kapitaal van „Ficorinvest” bedraagt 1,2 miljard roepias (drie mil joen dollar). Dit herstel lokte ook andere als goede beleggingswaarden bekend staande aan delen uit hun tent, zoals Bos en Kalis, die circa 5, Macintosh die 15 en de ACF die rond 10 kon verbeteren. De indruk bestond dat de meeste koopor ders voor dit soort aandelen deze week uit de hoek van de beleggingsorganisa- ties voortkwamen, waarbij ook het bui tenland weer in beperkte mate om de hoek kwam kijken. Het overwegend nog altijd zeer gun stig luidende bedrijfsnieuws blijft de gemoederen bezighouden. Anderzijds dringt het steeds meer door dat ook de bewegingsruimte van de nieuwe regering zo uiterst klein is, dat ingrijpende ver anderingen in de algemene inkomens en vermogensstructuur voorlopig nog niet te verwachten zijn. Minister Duisenberg werkt hard aan de „herziening begrotingsopstelling 1973” en gevreesd wordt dat de extra tekorten door de tegenvallende inflatie tot meer dan driekwart miljoen gulden zullen zijn opgelopen. Dit maakt waarschijnlijk enerziids herzieningen nodig in het fi nanciële vlak, maar zal anderzijds de boot afhouden voor een drastisch om werpen van het roer, zo redeneren ve len. Multi-Fractidepot. Als uitvloeisel van de overneming door het Rotterdamsch Beleggingscon-sartium N V(Robeco) zal beleggingsmaatschappij Unitas NV per 1 juli het beheer over het Multi- Prictiedepot, uitgeoefend via haar dochtermaatschappij NV Unitas Be- hcer-Maatschappdj, beëindigen. In het Multi-Fractiedepot werden belegd de stortingen van fractieverzekeringien gesloten bij Delta Lloyd Levensverze kering NV, Nillmij Leven NV en RVS Levensverzekering NV. wikkelde dit herstel zich meestal niet zonder de stimulans van een goed be richt. Zo vestigde Wessanen weer eens de aandacht op zich door behalve met de Lijempf en dus met zuivel, ook met een vleesfabriek in zee te gaan. Dit maakte zoveel indruk, dat de koers met circa 15 kon herstellen. Het verslag van Elsevier kon een winst van 25 veroor zaken en de goed gevulde orderporte feuille van de IHC Holland leverde aan deelhouders een herstelwinst op van ƒ10. Eoetermeer. Een vooraanstaande Britse aannemingsmaatschappij Brixton Estate Ltd heeft 3,6 ha land ge kocht van de gemeente Zoetermeer voor ontwikkeling als een industrieel terrein. De heer Mueller van de BNHM zegt dat hij Konsumenten Kontakt geruime tijd geleden heeft uitgenodigd een on derzoek in te stellen bij de firma Tok was de heer Mueller .bereid naar Den Haag te reizen om de beschuldigingen te weerleggen. Konsumenten Kontakt vas volgens de heer Mueller niet bereid tot een gesprek. Volgens de firma Mulaer heeft de ex- vertegenwoordiger P. van Gisbergen uit Geldrop de campagne tegen de handels onderneming op touw gezet. ..Alleen de klanten van de heer Gisbergen zijn on tevreden”, aldus de heer Mueller, „om dat Van Gisbergen toezeggingen heeft gedaan die hij niet waar kon maken. Als firma hebben wij nooit toegezegd ver gunningen te verzorgen. Wij zijn een groothandel die alleen machines aan detaillisten verkoopt. Wanneer de detaillisten of vertegen woordigers toezeggingen doen die ze niet waar kunnen maken, is Hat hun zaak” Volgens de heer firma geen Duitse directie Mueller een meneer s’ met de organi st eur Er bestaat ni”' naam en ie inre firma is ae- aeen dochter van een Konsumenten Kon- Het onderzoek vergelijkt België, Frankrijk, Italië, Nederland, Zwit serland, West-Duitsland en Groot- Brittannië en hun inwoners. Men heeft o.a. schillende Er waren natuurlijk ook minder ge lukkigen. zoals Bergoss, die niet minder dan 40 moest prijsgeven, en Bols, die 10 verloor. Proost en Brandt moest ei rond 20 afstaan, terwijl de sombere geluiden uit de autohandel op de jaar vergadering van de autoindustrie in Rot terdam een zware druk legde op deze sector. Riva moest er zelfs 30 door prijsgeven. land is geïntroduceerd aanbevolen als een bijzonder geschikte basis, van waaruit Britse ondernemingen kunnen trachten in Europa te ope reren. Nederlanders worden aanbe volen als geschikte tussenpersonen in onderhandelingen met andere landen. PARIJS. De monetaire crises heb ben voor de internationale luchtvaart maatschappijen zoveel moeilijkheden veroorzaakt dat de IATA (International Air Transport Association) nu overweegt een eigen, stabiele geldeenheid in het leven te roepen. De directeur voor externe betrekkin gen van de IATA, Anthony Vandyk, beeft gisteren in Parijs meegedeeld dat be nieuwe geldeenheid alleen zal worden gebruikt voor onderlinge betalingen tus sen de luchtvaartmaatschappijen en dat be luchtreizigers er niets mee te maken rillen krijgen. De geldeenheid zal ver moedelijk „iata” worden genoemd. Het huidige systeem van onderlinge betalin gen is gebaseerd op de dollar en het Pond sterling. Maar nu deze twee valu ta’s ten opzichte van elkaar en andere valuta's zweven „is het een wonder dat het systeem nog werkt”, aldus de heer "andyk. Het voorstel voor een bijzonde re geldeenheid zal worden besproken in be jaarvergadering van de IATA die •tnd augustus in Parijs wordt gehouden. nagegaan, hoe de ver- volkeren over elkaar denken en dan blijkt, dat de Duit sers en de Nederlanders worden geacht meer goede eigenschappen •In de De Gruyter-formule past voorts het opnemen van service-afdelingen bin- nen de bebouwing van een trefcenter. In Venlo worden dat o.a. een bloemenzaak in discountsfeer, een doe-het-zelf-zaak annex drukkerij, een wolzaak, een par- fumerie-drogisterij, een ice-creambar, een tabakszaak De obligatiemarkt had een slechte week. De verdere renteverhoging in Amerika en emissies van 10-percentle- ningen in de Duitse Bondsrepubliek zet ten de staatsfondsen ook danig onder druk. Ook de aanhoudende steunopera ties van de Nederlandsche Bank voor onze gulden hadden een drukkend ef fect, want daaruit bleek dat het vreem de kapitaal, dat in de afgelopen paar jaren een toevlucht tot onze kapitaalha- ven had gezocht, nog steeds bezig is weg te vloeien Hoek Machines, al een oude fusie-favo- riet van de beurs, deze week opliep van 900 tot over de 1000, Inventum. zit tend in hetzelfde schuitje, van 1250 tot 1400 aantrok en Houthandel Pont hardnekkig weer van 400 tot 435 opveerde. Q

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 11