Astronomische ruzie over totale zonsverduistering CONCORDE ZIT WAARNEMERS DWARS WILLEM VOGT 3 nslaap. raping-J ibriikfl lerende 6 KW 'el 023- F gpfe -:v p fli ES ES 68 0 0 8W i&H’ PU I. i Nederlands team IS Ik- 4 ZATERDAG 23 JUNI 27 1973 (Van onze ruimtevaartmedewerker) Erbij Astronomen zijn over het algemeen bedaarde, bezonnen en vrede lievende mensen die onderling zelden ruzie maken. Hoogstens heb ben zij verschillen van mening over wetenschappelijke problemen. Maar thans is er een werkelijk astronomische” ruzie losgebarsten, en wel naar aanleiding van de totale zonsverduistering die zaterdag 30 juni te zien zal zijn in een 250 km brede strook dwars door Midden-Afrika. De tweespalt geldt het observeren van de eclips vanuit een Con corde, die in de lengte vliegt van die verduisteringsstrook, waarin op de grond vele waarnemingsposten zijn gevestigd. Die Concorde- observaties kunnen om verscheidene redenen uniek en belangrijk zijn, maar de waarnemingen door vele teams van sterrenkundigen uit de gehele wereld vanuit tijdelijke stations op de grond kunnen er danig door in de war worden geschopt of onmogelijk gemaakt. Dat geldt ook voor het werk van het Nederlandse team, dat zijn tenten heeft opgeslagen in Mauretanië. TB llllwj leuke ƒ«,- uelpen 39, ƒ«.- 23215 Pionieren met de radio 12640 Ide ian een je die je i korte t alle grote koelkast ttr. de- aestraat 266148 Een Nederlands eclips-team onder lei ding van dr. J. Houtgast van de Utrecht se universiteit, heeft zich gevestigd by Atar in het noordwesten van Maureta- nië, waar de totaliteit rond 11.45 uur onze tijd plaatsvindt. In dat gebied is de kans op storende bewolking gering. De „astronomische ruzie” g aat over het feit dat sterrekundigen uit Frank- de Oude Engweg. WWW Het contact met de NSF groeit uit tot Vogts carrière bij de omproep. Als de NSF noodgedwongen overgaat tot pro ductie van goedkope ontvangapparaten, wordt gelijkertijd een schrijnend gemis een programmazendiers opgemerkt. Wil men het product aantrekkelijk maken dan zal de Nederlander meer dan alleen morse-signalen moeten kunnen ontvan gen. De overheid verleent d, NSF een vergunning voor het oprichten van eer fabriekszender. Ondertussen is Vogt tot chef verkoop gebombardeerd en weet bij het leger e olie- jr erenstr. 23929. Dit is geen bij een muziekstandaard zingende magistraat. maar het voor de micro foon sprekende Kamerlid Bierema. Links Willem Vogt (1933). waar hij gaat werken onder de chef van Indische radio, ir- C. J. de Groot, die verwoede pogingen onderneemt een draadloze verbinding met Nederland tot stand te brengen. Als Vogt in 1920 met verlof in Nederland is, ontvangt hij een telegram van ir. De Groot. Daarin wordt hij geadviseerd contact op te nemen met ir. Dubois van de Nederlandse Seintoe- stellenfabriek, als hij tenminste wil luis teren naar de eerste draadloze signalen uit Indië, waartoe men op de Meent in Blaricum een ontvangtoestel staat opge sneld. handel als onweerlegbaar feit wordt aangevoerd. Pas na eerst weinig hoopvol voorlopende besprekingen bereiken de omroepen een compromis, dat het ineen storten van de omroepwereld voorkomt. Vogt' boek is door zijn overlijden veel meer geworden dan een 'ezenswaardig verhaal over hoe het allemaal begon. Het is het document van een pionier, die het geluk had in een tjjd te leven, dat er nog ruimte was voor pionieren- Een pionier was Vogt. de Plesman-van-de omroep, zoals AVRO-voorzitter M. J. Keyzer hem in het voorwoord van het boek schetst. „Een leven met radio” door Willem Vogt is een uitgave van uitgeve rij Semper Agendo B.V. in Apeldoorn. Bwr' -- gunstig. Op het knooppunt van de gren zen van Mali, Algerije en Nigeria bij voorbeeld is de duur 7 minuten en 4 seconden. In de totaliteitsstrook dwars door Af rika zijn al vele observatieposten inge richt door astronomen uit ongeveer 20 landen, die te zamen enige honderden uiteenlopende waarnemingen zullen ver richten. Er zal veel dubbel werk worden gedaan, omdat het mogelijk is dat op bepaalde punten de weersomstandighe den tegenwerken, maar elders de om standigheden gunstig zijn. Zoveel moge lijk is toch gestreefd naar het vermijden van onnodige doublures. effect hebben als ^fatale wolkenvelden, waardoor optische waarnemingen waar deloos worden. Dan gaat het voordeel van zorgvuldig uitgekozen observatie- plaatsen met geringe kans op bewolking geheel verloren. Het is ook vreemd, deze Concorde- vlucht, wanneer men weet dat van bur- gerluchtvaartorganisaties en militaire in stanties van vele landen na veel onder handelen gedaan is gekregen dat de verduisteringsgordel vanaf enige tijd vóór het verschijnsel tot het einde van de totale verduistering toe vermeden zal worden, juist om nadelige verschijnselen te vermijden, die-nïe Concorde in verhe vigde mate oproept. De Concorde-ploeg zal het pleit in het confict wel winnen, maar het staat zo goed als vast dat de winst van deze bijzondere waarnemingsoperatie niet op weegt tegen het verlies aan grondobser- vaties. Of het zou moeten zijn dat het over de gehele totaliteitsgordel op de kritieke momenten bewolkt is. De Con corde vliegt hoog boven het wolken dek. Zonsverduisteringen ontstaan wanneer de maan precies tussen de zon en de aarde schuift en daardoor de zonneschijf bedekt. Het is een toeval dat van de aarde uit gezien de maan en de zon vrijwel van schijnbare vergelijke grootte rijn. Daardoor wordt bij een verduiste ring of eclips alleen de eigenlijke zonne schijf afgedekt, maar niet de ijle, maar extreem hete gas-schil om de eigenlijke ion, de corona. Deze corona is niet lichtsterk genoeg om waar te nemen bij een onbedekte zon, omdat het licht dan volkomen overstraald wordt door het licht van de zon zelf. In een kijker met een rond schijfje de zonneschijf zelf afdekken helpt ook niet, want de atmos feer verstrooit het zonlicht zo dat de corona toch nog onzichtbaar blijft door de helder blauwe hemel. Niettemin is die corona wetenschappe lijk van groot belang, omdat zich daarin processen afspelen die een beter inzicht kunnen verschaffen over het mechanis me van de zon zelf, dus van de verbran dingsprocessen in een ster. Derhalve is die corona ook van belang voor prakti- ache zaken, zoals de aardse energievoor ziening. Kennen we het verbrandings proces in de zon nauwkeurig, dan is de kans groot dat we het op aarde beheerst kunnen imiteren, d. w. z. een beheerst kemfusieproces kunnen verwezenlijken. Dit zou het energieprobleem van de mensheid tot in lengte van dagen oplos sen, omdat de grondstoffen voor het aux, trassen 2766. proces menselijkerwijs gesproken onbe perkt op aarde aanwezig zijn. Totale zonsverduisteringen zijn altijd maar in een betrekkelijk smalle strook op aarde zichtbaar, dit in tegenstelling tot maansverduisteringen die aan de ge hele nachtzijde van de aarde waarneem baar zijn. Buiten die smalle strook kijkt men „om de maan heen”, waardoor de corona niet te voorschijn komt, want zelfs het geringste sikkeltje „eigenlijke" zon over straalt dan nog het licht van de corona. Het is dan ook zo dat de corona ineens in een fractie van een seconde „te voor schijn springt” op het moment dat het laatste restant van de zonneschijf zich achter de maan verbergt. Het is dan een aan de buitenrand onregelmatig gevorm de briljante ring, waarin zich turbulen ties en stralen voordoen die zelfs met het blote oog zichtbaar zijn. Veel verduisteringen zijn nergens op aarde totaal omdat de maanschijf niet recht voor de zon komt, vanuit geen enkel punt op aarde gezien. Andere zonsverduisteringen zijn niet totaal, maar ringvormig, omdat de maan dan te ver van de aarde staat (en dus kleiner Guus Weitzel, de „ster-reporter" van vroeger, zet een nieuwe plaat op in de studio aan rijk, Amerika en Engeland van plan zijn in de Franse Concorde 001 de totale verduistering „te volgen” met een snel heid van tweemaal die van het geluid op een hoogte van ongeveer 13 kilometer. Met in het toestel geplaatste waarne- mingsapparatuur kunnen zij in plaats van de ruim 7 minuten die elk grondsta tion ter beschikking heeft, niet minder dan 80 minuten achtereen observaties verrichten. Bovendien gebeuren die waarnemingen zonder storende invloe den van de onderste 13 kilometer van de atmosfeer, waar die storingen het grootst zijn. Dat experiment in bescheidener vorm al eerder uitgevoerd lijkt erg mooi, maar de grondwaarnemers zijn er bijzonder verstoord over. Er zijn er zelfs die zeggen dat bij doorgaan van de vlucht de grondwaarnemingen waarde loos worden en niet door hoeven te gaan. De vlucht van de Concorde zal name lijk sterke turbulenties teweegbrengen in de stratosfeer, juist op de kritieke momenten voor de grondwaamemings- posten. Bovendien is de kans groot dat condensstrepen ontstaan die hetzelfde Totale zonsverduisteringen zijn teen zeldzaamheid. Zij komen ge- niddeld eens per anderhalf jaar 'joor. De eerstkomende zijn die van 30 juni en 24 december van dit jaar, 20 juni 1974, 29 april en 23 oktober 1976, IS april en 12 oktober 1977, 26 februari en 22 augustus 1979 en 16 februari en 10 augustus 1980. Zij zijn geen van alle ergens in Europa zichtbaar. Voor een bepaald willekeurig punt op aarde, bijvoorbeeld Ne derland, zijn totale eclipsen wel zeer zeldzaam. „Wij beleefden de laatste totale zonsverduistering in het jaar 1433 en de eerstvolgende zullen bij ons zichtbaar zijn in 2135 en 2151, dus tweemaal kort achtereen. zijn eerste verkoopsucces te boeken; een order voor vijf mobiele stations. Gesti muleerd door dat succes stapt Vogt naar Plesman en verkoopt met al zijn overre dingskracht de voordelen van draadloze verbinding tussen vliegtuigen en de grond. Plesman stapt er pas na een geslaagd experiment in. De zender van de NSF levert aan kranten nieuws en beursberichten via ontvangtoestellen, waarop op afge sproken tijden slechts één zender kan worden ontvangen. Kranten, die zonder betalen de berichten afnemen, worden dour medewerker Vaz Dias, meedogen loos opgespoord. Na ruggespraak met de abonnees wordt een gefingeerd bericht gelanceerd, dat prompt door de Stroese Nieuwsbode wordt overgenomen. De vol gende dag echter blijkt geen enkele andere krant het nieuws te hebben afgedrukt en ontvangt de Stroese Nieuwsbode een vriendelijk briefje van Vaz Dias: „Amice. Jij behoort tot de enkelen, die erin gevlogen zijn. Je kunt het goedmaken door terstond een abon nement te nemen op mijn onmisbare radiodienst. Sans rancune, je De fabriekszender van de NSF bewijst ook goede diensten als naar aanleiding van een dreigende watersnoodramp in Gel derland verzoeken om hulp worden uit gezonden. In 1925 wordt de fabriekszender var de NSF voortgezet onder de naam Hil- versumse Draadomroep, die als voorlo per van de AVRO kan worden be schouwd. De HDO maakt heel wat reac ties los: pastoor Perquin sticht de KRC en ook de NCRV en de VARA komei van de grond. In 1928 komt uit de HD'' de AVRO voort. Willem Vogt lardeert zijn rejaas me’ vele anekdotes en schetst ook de grot problemen die de omroepen hebbe moeten overwinnen De AVRO met na me, want in 1930 komt de overheid met het zendtijdenbesluit, hetgeen voor de AVRO halvering van de zendtijd bete- Een bijzonder fraaie opname van de totale zonsverduistering op 22 septem ber 1968, vervaardigd door het Institute d’Astrophysique te Parijs, het instituut dat thans medewerking verleent aan de omstreden Concorde-vlucht. Aangewezen voor proefne mingen met draadloze telegrafie, ie genie-telegrafisten Slingerland, Meurs, Balkenende en Vogt” Die mededeling in 1906 betekende in feite het begin van de carrière van omroeppionier Willem Vogt, die deze week op 84-jarige leeftijd is overleden. Juist voor zijn dood ver scheen van zijn hand het boek „Een leven met radio” of „de belevenis sen van een strijdbaar radioman’ Het boek handelt niet alleen over de loopbaan van Willem Vogt, maar geeft informatie over het ontstaan van ons zo bijzondere zuilenstelsel. Uit het boek^ dat geïllustreerd is met talloze foto’s lichten we enkele gegevens aan de band waarvan een globale indruk van Vogts loopbaan kan worden opgebouwd. Willem Vogt ligt in 1906 bij de Genie In Utrecht, als hij wordt uitverkoren voor experimenten met draadloze tele grafie. Als de Indische PTT bij de Genie aanklopt met een verzoek om assestentie voor de bemanning van radiostations in Indië tekent zich de loopbaan van Wil lem Vogt al af. In 1911 vertrekt Vogt taar Batavia, waar hij eerst op het telegraafkantoor Weltevreden wordt ge stationeerd. Daarna wordt hij de chef van de radiostations op Timor en Am bon, waar hij mede ten dienste van de pers naar buitenlandse zenders luistert. In Europa woedt de eerste we reldoorlog en Vogt haalt uit zijn ont vangtoestel veel nieuws over het verloop van de strijd. In 1917 verhuist Vogt naar Bandoeng, kent. Het leidt tot demonstraties in Den Haag en een Amsterdams predikant ver scheurt ten aanschouwe van tweedui zend mensen op het podium van het Concertgebouw een foto van minister Reymer in stukken Weer wordt de AVRO bedreigd als de Amsterdamse Kamer van Koophandel de AVRO voor 7,50 per jaar probeert in te schrijven in het hand elsregister onder het motto: de AVRO is een bedrijf. Tot aan de Hoge Raad wordt het uitgevoch ten, maar de AVRO verliest. De AVRO wint wel een gevecht met de fiscus, die de AVRO personele belasting wil laten betalen. Veel dreigender is het verlangen van minister Lieftinck de omroepen vennoot schapsbelasting te laten betalen, waarbij het register van de Kamer van Koop- lijkt) om de gehele zonneschijf te be dekken. De totaliteitsgordel kan maximaal 256 km breed zijn, namelijk in het gunstig-' ste geval dat de maan dicht bij de aarde staat en dus zo „groot” mogelijk is. De lengte van de gebogen totaliteitsgordel varieert ook door tal van factoren. De breedte van de strook van totaliteit is op 30 juni uitzonderlijk groot: ruim 250 km. Dat zelfde is het geval met de lengte. De totaliteit begint in Brits Guy ana om 11.55 uur onze tijd en eindigt om 14.21 uur onze tijd ergens in de Indische Oceaan. Kort na het begin zal de eclips ook te zien zijn in Paramaribo, waar men in dit opzicht gelukkiger is dan in ons rijksdeel Nederland. Hier moeten wij tot het jaar 2135 wachten, voordat we een totale eclips kunnen zien. Het verschijnsel van de totaliteit ver plaatst zich razendsnel: gemiddeld met ongeveer 36 kilometer per minuut. Op een willekeurig vast punt in de totali teitsstrook kan een totale eclips maxi maal 7 minuten en 28 seconden duren onder de gunstigste omstandigheden. De ze omstandigheden zijn 30 juni bijzonder :ilfcptJ .L- j.1 t)->r FT x E' - w

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 27