Met geld van Medisch Comité Nederland-Vietnam niet door Tandarts moet acuut kunnen helpen Astronauten veilig op aarde Vier executies in Rhodesië Bo be: no Turkse priester om munitiebezit aangehouden Uitlevering van Vesco gaat Tekort begroting f 548 miljoen Stijgende werkloosheid onder academici „ooEndteffl dit mi Universiteit Santiago in bestookt BW c Minister Duisenberg: Echtpaar in huis overvallen en beroofd BIJ IN Vaticaan doet mee aan 33 veiligheidsconferentie Arrestatie van twee vrouwen in Brits sex-schandaal ZATERDAG 1973 JUNI 23 2 ZATE Costa Rica wijst verzoek af (Van onze redactie in Amsterdam) Voorzitter Tandheelkunde: Verzoek (Van een medewerker) Records HOUSTON De langdurigste ruimtevlucht uit de hele geschiede nis kwam vrijdagmiddag ten wes ten van Santiago op de golven van de Pacific ten einde om 14.49 uur Nederlandse tijd. De driemans- vlucht in Apollo en Skylab had 672 uur en 49 minuten geduurd, een klein uur meer dan vier weken. l| Ziekenhuis voor de Vietcong Skylab toch nog succes Een Afrikaanse (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het tekort begroting 1973 zal volgens de De voorlaatste informatie over de ont wikkeling van de rijiksbegroting (Van 29 mei) omvatte een tekort van 580. Dirt is sindsdien eerst opgelopen tot ƒ633. Het Hoog Laag 9.13 4.42 21.41 17.11 uur uur uur uur uur uur 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o 10 0.1 o o 14 o o o o o 10 o o o o 5 o o o o NASA door deze ervaring nog wel wat ruimer dn zijn budget komt te zitten. Amerika heeft tijdens deze vlucht de Russen het duurrecord van een bemande ruimtevlucht afgesnoept. Dat stond sinds juni 1971 op naam van de Russen toen hun trio kosmonauten in de Sojoes XI 569 uur en 40 minuten in de ruimte bleef. Zij kwamen om bij de terugkeer in de dampkring. Zoals gezegd heeft Skylab-Apollovlucht 672 uur en 49 mi nuten geduurd. Oonrad heeft een persoonlijk duurre cord behaald. Evenals zijn collega Lovell heeft hij nu vier ruimtevluchten op zijn naam staan. De munitie werd bij toeval ontdekt, toen de politie een kerk in Samsum, aan de Zwarte Zee, bezocht om na te gaan of een van de geestelijken betrokken was bij een poging een bekend Bacchus- beeld uit de tweede eeuw voor Christus het land uit te smokkelen. Chauffeur J. Spaans kreeg in Rotter dam de schrik van zijn leven, toen bij de Beatrixhaven zijn truck met oplegger plotseling 6 meter werd opgetild en vervolgens op de kade smakte. Een hijs kraan, die een container van de oplegger zou halen, was wat te ver gegaan. De chauffeur is gewond. Vesco is vorige maand in New York in staat van beschuldiging gesteld omdat hij getracht zou hebben een officieel onderzoek naar zijn financiële zaken te verhinderen door een geheime bijdrage te leveren van 200.000 dollar voor de verkiezingscampagne van Nixon. „Ik weet niet waarom, maar misschien doet hij het omdat hij zoveel vertouwen in Nixon had, zelfs na wat er gebeurd is. Mijn man is gekwetst. Mijn man bezit meer integriteit dan wie dan ook in Wallstreet. Hij vindt dat iedereen zich nu met de staart tussen de benen uit de voeten maakt”, aldus de strijdbare echt genote van de oud-minister. Weer in binnen- en buitenland Zon op Maan op no no ono no ono nno no ono nno ono zzw zzw w ono wnw no no nnw wzw zo ono o ono ono ono zzo wzw no zzw nno w z no n n nw wnw 23 23 23 23 23 20 23 23 22 22 21 27 23 22 22 23 22 15 28 22 29 14 24 22 26 23 24 14 27 24 25 27 14 25 26 18 28 Amerika heeft door de vrijdag beëin digde recordvlucht hun aantal manuren, ruimte-ervaring vergroot tot 11-519 urn en 36 minuten vergaard in 28 vluchten. Daartegenover kan Rusland slechts 4.307 uur en 51 minuten in 18 vluchten stellen. Amerika heeft 62 maal een man in de ruimte gebracht van wie 36 verschillen de, Rusland 32 maal van wie 25 verschil lende. Het onder ning zal w niet i noch Prijs hebbe Een van evenn of hel voorzi sen v; tfagsc zins RI een Sao men: Ee brug dich sloe; de r LONDEN (AFP) De politie heeft gisteren in Londen twee vrouwen aange houden, die ervan worden verdacht een rol te hebben gespeeld in het sex-schan daal, waarbij de afgetreden minister van de Britse luchtmacht, Lord Lambton en de eveneens afgetreden voorzitter van het Hogerhuis, graaf Jellicoe, waren be trokken. In Washington heeft Martha Mitchell gezegd ervan overtuigd te zijn dat haar echtgenoot John, voormalig minister van Justitie, voor president Nixon de gevan genis in zou gaan. DEN van d Schevi wisse Wilma ning, De vo sarisst W. vi Hunse vergal deeld, met i alleen nog n: UTRECHT De voorzitter van de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der tandheelkunde, de heer M. Cas- telein, meent dat de achting voor de tandarts in het algemeen zal stijgen, als er een betere regeling komt voor tand heelkundige hulp aan patiënten met acute klachten. „De tandarts heeft ook een taak als verlener van eerste hulp, afgezien van de vraag of de patiënt mede-schuldig is aan het moeten vragen van die onmiddellijke hulp”, zei hij gisteravond in zijn openingsrede van de voorjaarsvergadering van de maatschap pij in Utrecht. Het grootste meer van Frankrijk, Lac du Bourget, dat erg is vervuild, zal worden gezuiverd. Het is een werk van 2V« jaar. Er komt een grote zuiverings installatie voor het afvalwater van Chambery, Aix-les-bains en Le Bourget- du-lac. SALISBURY (Reuter) Drie zwarten die hebben toegegeven dat zij wapens naar Rhodesië hebben gebracht om blanken te doden, zijn gisteren in de gevangenis van Salisbury opgehangen, zo heeft de Rhodesische regering meege- deelt. Een vierde zwarte is terechtgesteld wegens moord. Vand I KVP. de Midi len inl vergete beraad tische of dat elke ni» te zulle De d uit te s de opr een Ch de bedt king et goede bied. I voor et partij 1 Het ontwon leiding kamp partij b< schondi lijk, on warden wel m spraak menwe van de format: KVP e mijn z. Het dwars resolut deze p; democi enige 1 dernoci geraak' den va Voor Democ dort je. dat all De KV zelfs v een mi moeid redden lijk in Stee toste genoer democ volgen Het medisch comité heeft dit jaar tot en met april voor bijna anderhalf mil joen gulden aan genees- en hulpmidde len naar Indo-China gestuurd. Voor drie miljoen was in bestelling. Naar Laos en Cambodja, die momenteel worden ge teisterd door grote bombardementen, gaan voornamelijk eerste-hulpmaterialen voor eenvoudige wondbehandeling, chi rurgische ingrepen, bestrijding van in fecties, brandwonden en malaria. Het gironummer van het medische comité: 1090400. Van het ministerie van Volksgezond heid in Hanoi heeft het medisch comité ondertussen het verzoek ontvangen voor de inventaris te zorgen van het verwoes te provincie-hospitaal van Lang Son. Het ziekenhuis wordt herbouwd en krijgt 300 bedden. Het instrumentele gedeelte van de inventaris-chirurgische instrumenten, operatietafels, sterilisatoren, röntgenin- stallatie is al voor verzending naar Noord-Vietnam klaar. Ter toelichting van het doodvonnis zei rechter Jarvis dat de justitie de huidige toestand in Rhodesië in aanmerking moet nemen. De drie mannen hadden „een heel arsenaal wapens" naar Rhode sië gebracht en waren „opgeleide terro risten die het land waren binnengeko men met de opzettelijke bedoeling Euro peanen en degenen die meewerken te doden.” ISTANBOEL (UPI) De Turkse poli tie heeft gisteren Italiaanse rooms-ka- tholieke priesters beschuldigd van het verbergen van grote hoeveelheden muni tie in een kerk. De priesters werden ook beschuldigd van het smokkelen van een oud kunstwerk uit het land en van een smokkeipoging. der beklaagden had tegen de rechter gezegd: „Wij hadden te horen gekregen dat wij zouden gaan vechten voor de bevrijding van het volk.” De vierde terechtgestelde was op 10 april wegens moord op zijn broer ter dood veroordeeld. Een 62-jarige man heeft in Utrecht vier dagen en nachten roerloos aan het raam gezeten aan de straatkant van zijn huis op de Spinozaweg. Pas toen kwa men de buren op het idee, dat er iers mis kon zijn. De man, die onlangs een verkeersongeluk heeft gehad en net te rug was uit het ziekenhuis, ligt daar nu weer in. De twee vrouwen, de gehuwde Jean Horn en de ongehuwde Helga Abray, worden beschuldigd van prostitutie. Er gaan geruchten dat laatstgenoemde de callgirl Norma Levy is, die in een com promitterende situatie met Lord Lamb ton werd gefotografeerd.Norma Levy en haar echtgenoot zijn naar Zuid-Frank- rijk uitgeweken. De financiering van het huidige bud gettaire kastekort 2 miljard kan ruimschoots worden opgevangen via de voor het rijk beschikbaar komen de reserveringen op de voorinschrijf re keningen van 2,5 miljoen. De opbrengst van de onlangs uitgegeven staatslening f 350 miljoen en de nog nako mende inkomsten uit de beoogde binding van liquiditeiten, aldus de nota. DEN HAAG. Uit de voorlopige cij fers per eind mei blijkt dat het aanbod van werkzoekende academici nog steeds stijgt. Per eind mei stonden in het gehele land bijna 2.000 academici als werkzoekend ingeschreven, iets meer <lan op de datum van de vorige opgave, 'd januari. de Chileense president Allende Vorig jaar en in die afgelopen winter steeg het -totaal aanzienlijk, het verdub belde in nauwelijks een half jaar tijd. Tussen eind juni 1972 en eind januari van dit jaar klom het totaal van 906 tot 1.878. Het landelijk totaal per eind mei In politiekringen verluidt, dat binnen kort nieuwe arrestaties te verwachten zijn. onbedoelde bevestiging van de ervarin gen op dat gebied na de schipbreuk in de ruimte van de Apollo XIII in april 1970. Donderdag waren er al drie Italiaanse priesters van de Sint Stefanuskerk in Istanboel voor die smokkeipoging gear resteerd en later op vrije voeten gesteld. De politie verklaarde, dat een van de gearresteerde geestelijken bekend had, dat hij een kerkklok, door een Russische tsaar aan Turkse christenen geschonken, het land uit had gesmokkeld. „Wij moeten met elkaar toch wel tot een systeem kunnen komen, waarbij de mogelijkheden om pijnklachten te ver helpen voor een ieder zo goed mogelijk gewaarborgd zijn”, aldus de heer Caste- lein. ,Hoe dat zal moeten gebeuren is niet zo belangrijk, als er maar wordt getracht een oplossing te vinden die spoedhulp mogelijk maakt.” De hulp zal moeten worden verleend tegen normale honoraria en zonder extra kosten, merk te de heer Castelein nog op. Hij wees zijn gehoor er op dat de negatieve groepsbeoordeling van de tandartsen juist voortkomt uit gevallen waarbij acute patiënten niet of moeilijk of slechts tegen hoge kosten hulp kunnen krijgen. De eerste fase van Skylab er vol gen nog twee periodes van acht weken waarin een trio het ruimtelaboratorium zal gaan bewonen heeft twee dingen duidelijk aangetoond. In de eerste plaats dat bij gecompliceerde ruimte-operaties eigenlijk geen materiaal gebruikt moet worden dat voor andere doeleinden dan het beoogde is bestemd. In de tweede plaats dat ondanks de bizarre en vijan dige omstandigheden in de ruimte de mens met een flinke dosis vertrouwen, durf en improvisatie heel wat meer kan bereiken dan men een jaar of tien geleden had aangenomen. Wat dat laat ste betreft, is het Skylab-experiment een Overigens sneuvelt binnenkort het persoonlijk record van Conrad, want op 27 juli gaat de tweede ploeg naar Skylab om er 56 dagen te blijven. Zelfs de twee ruiimtediebutanten van deze vlucht zullen met hun 1.344 uur Conrad overtreffen. Maar zeker de veteraan Bean, die dan meegaat en al een maanvlucht achter de rug heeft van 244 uur en 36 minuten. Hij komt d)an op bijna 1.600 uur totaal. ARNHEM. Gistermiddag hebben twee Duitssprekende mannen een gewa pende overval gepleegd op het echtpaar Nathans, beiden 49 jaar, in Arnhem. De mannen belden aan en drongen de wo ning binnen, bonden onder bedreiging met pistolen of revolvers, het echtpaar in de keuken de handen op de rug en eisten, dat zij in de keuken zouden blijven zitten. Zij bedreigden het echt paar met geweld, als zij de politie zou den waarschuwen. In een kwartier tijds doorzochten de mannen de hele woning en verdwenen spoorloos met een geldbedrag van rond 1500 tot 2000 en een hoeveelheid sieraden, waarvan de waarde nog niet is vastgesteld. De heer Nathans verklaarde later, diat hij onderaannemer is in Duits land; vermoedelijk hebben de daders er rekening mee gehouden, dat vrijdags de lonen worden uitgekeerd en dat daarvan nog geld over was. ZONDAG 24 JUNI water 9.13 uur en water 4.42 uur en AMSTERDAM. Het medisch comité Nederland-Vietnam gaat bij Binh Vien Ha-Lan in Zuid-Vietnam een ziekenhuis bouwen. Het zal het eerste bovengrondse ziekenhuis zijn in de gebieden die door het bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam worden beheerst. Het medisch comité, dat geld inzamelt voor me dische hulp aan Noord-Vietnam en voor de gezondheidsdiensten van de bevrijdingsbewegingen in Zuid- Vietnam, Laos en Cambodja, heeft tot nu toe in 1973 bijna vier en een half miljoen gulden binnengekre gen. De aanvankelijke moeilijkheden met Skylab, waardoor de lancering van de bemanning met de Apollo tien dagen moest worden uitgesteld, waren uitslui tend te wijten aan het feit dat een omgebouwde laatste Saturnus-trap als ruimtelaboratorium werd gebruikt. een arts ondersteund worden omdat hij wat onzeker op zijn benen bleek te staan. Leden van het bergingsteam dra gen maskers om besmetting te voorko men. Alle materialen en voorzieningen zijn tropenbestendig, dat wil zeggen: bestand tegen hoge temperaturen, grote vochtig- Op Iers, buitei se en kocht dat i bestu aan e de vi zijn stuur verdE bestu buite aandi In Belgisch Brabant heerst onder de paarden een griepepidemie. De dieren hoesten erbij. De 20-jarige C. Ketting uit Rhoon is tijdens schilderwerk in Rotterdam 12 meter gevallen en in het ziekenhuis opgenomen. Wolven worden schaars. In Italië zijn er nog geen 200 over, aldus een biolo gencongres in Pescasseroli. Artis houdt voorlopig de lippenberen binnen. Een van hien heeft ontdekt, hoe hij op de muur van het buitenverblijf moet komen mogelijk via een recht opstaande soortgenoot. Artis kent het trucje nog niet en neemt nu geen risico. De Amerikaanse regering heeft mee gedeeld diat 5’/ï miljoen gulden is uitge geven voor de verbetering van Nixons huizen in Florida en Californië. De ver betering ging van het aanbrengen van sprenkelerinstalalties tot de aanschaf van golfwagentjes voor leden van de geheid me dienst. De realisering van het project wordt op twee en een half miljoen gulden geraamd. Uit de fondsen die tot dusver gevormd konden worden, valt het pro ject nog moeilijk ineens te financieren. Het medisch comité vraagt actiegroepen daarom bepaalde delen van het zieken huis of de inrichting daarvan te adopte ren. Zo is aan het universitaire werkco mité voor hulp aan( Vietnam in Gronin gen gevraagd de zorg op zich te willen nemen voor een volledige tandheelkun dige afdeling. De Skylab-bemanning is terug op aarde na een succesvolle ruimtevlucht. Commandant Conrad wuift nadat hij met zijn collega-astronauten Weitz (links) en Kerwin (rechtsboven) uit de capsule is gestapt. Kerwin moest door De landelijke staking in Chili bracht de afgelopen dagen duizenden aanhan gers van op straat. Bij ongeregeldheden werd onder meer de katholieke universiteit van de hoofdstad Santiago een bol- 3 VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Overwegend droog, tamelijk zonnig en vrij warm. Aantal uren zon: van 5 tot 13 uur; mini mumtemperatuur omstreeks normaal, maxi mum temperatuur van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 29 november mi nimum 13, maximum 19 graden. Op 21 mei waren in Rhodesië even eens drie Afrikaanse nationalistische guerillastrijders terechtgesteld. Een groot aantal Utrechters heeft zich volgens de politie laten „inpakken” door een oplichter, die hen vraagt een pakje aan te nemen voor die afwezige buren. En of ze maar even 25 willen betalen. Het pakje bevat waardeloze rommel. chemici daalde daarentegen. Bij de psy chologen van 72 naar 60, werktuigbouw kundigen van 84 naar 81 en bij Chemici van 208 naar 203. kabinet is er vervolgens in geslaagd de overschrijding terug te brengen tot 400 miljoen. Inclusief de overschrijding in het kalder van het sociaal akkoord is nu een totale overschrijding van 548 te becijferen. VATICAANSTAD (AFP) Paus Paulus heeft gisteren bekendgemaakt, dat het Vaticaan de uitnodiging heeft aanvaard om deel te nemen aan de conferentie over de veiligheid en samen werking in Europa, die op 3 juli in Hel sinki begint. Het ziekenhuis voor Binh Vien Ha- Lan is een ontwerp van prof. C. Weeber uit Delft. Het zal 228 bedden teilen. Na het einde van de natte moesson wil men zo snel mogelijk met de montage begin nen. Aangezien in het gebied aan vrijwel alles gebrek is, moet worden voorzien in een volledig „pakket” waarbij naast bouwelementen ook gereedschappen en hulpmiddelen worden gestuurd. op de meest recente gegevens 548 miljoen bedragen. Dit hebben ministers Duisenberg (Finan ciën) en zijn staatssecretaris De Goede meegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer. j.l. is 1.970, van wie 1.699 mannen en 271 vrouwen. Van de mannen waren 97 niet-werkloos, van de vrouwen 24 niet- werkloos. Wat de cijfers in de diverse studie richtingen betreft, spannen de juristen opnieuw de kroon, namelijk van 325 eind januari tot 347 eind mei. Verder was er een stijging bij het aantal econo men (van 204 naar 210), sociologen (Van 181 naar 215), biologen (van 60 naar 72), ingenieurs weg- en waterbouwkunde, bouwkundige ingenieurs en electro-tech- nische ingenieurs, respectievelijk van 24 naar 32, 48 naar 49 en 48 naar 54. Het aanbod van werkzoekende psy chologen, werktuigbouwkundigen en SAN JOSË (Reuter en UPI) Een rechtbank in Costa Rica heeft gisteren het verzoek van de Verenigde Staten om uitlevering van de Amerikaanse finan cier Robert Vesco afgewezen. De rechter stelde vast dat het uitleveringsverdrag tussen beide landen niet spreekt over fraude, de misdaad waar het in het Amerikaanse verzoek om gaat. De Ame rikaanse ambassadeur, Viron Vaky, heeft vijf dagen om hoger beroep aan te tekenen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rottend. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen licht bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Stockholm Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis De priester van de kerk, waar de munitie, ruim 10.000 patronen, is gevon den, is in afwachting van een onderzoek gearresteerd. Israëlische beeldende kunstenaars hebben werken afgestaan voor een vei ling ten behoeve van Abie Nathans zendschip. De opbrengst was 54.000. De NBM verliest haar vergunning voor een buslijn Odijk-Driebergen stati- on-Zeist station-Austerlitz. De NBM zal in juli en augustus een beperkte dienst Auitsterlitz dorp-Zeist station instellen, om althans voor dit traject nog een redelijke verbinding te waarborgen. De rivier de Po in noord-Italië her bergt sinds donderdag een jonge, uit een circus ontsnapte krokodil. onbew. on bew, licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. licht bew. onbew. zw. bew. onbew licht bew. half bew. licht bew. onbew. licht bew. regen regenbui onbew. regen licht bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. negen onbew. onbew. zw. bew. onbew. regen zw. bew. onbew. zw. bew. half bew. ZONDAG 24 JUNI 4.20 uur onder 21.04 0.06 uur onder 13.54 MAANDAG 25 JUNI 4.21 uur onder 21.04 0.25 uur onder 15.15 Dat vrijwel alles op z’n pootjes te recht is gekomen zoals het er nu uitziet, kan 90 percent van het gehele Skylab-experiment worden uitgevoerd is uitsluitend te diadken geweest aan knappe improvisatie en volharding door de astronauten. Wat het Skylabitrio heeft verricht, is een voorproefje van wat de mens in de naaste toekomst als belangrijke taak in de ruimte zal krijgen. Het was de grote verdienste van het Skylab-trio dat het een voorproefje heeft gegeven over wat enkele jaren normale operaties zullen worden. Mis schien dat die financieel gekortwiekte Zon op Maan op heid en termieten. Het hele ziekenhuis zal dank zij een eigen water- en stroom voorziening onafhankelijk kunnen ope reren. Het hospitaal, dat tevens als „thuisbasis” dient voor rondreizende me dische teams en dat bestand moet zijn tegen typhoons die met 200 kilometer per uur kunnen rondrazen, wordt zodanig opgezet dat het vrij gemakkelijk tot 500 bedden is uit te breiden. te met stenen bestookt. water 10.14 uur en 22.44 uur water 5.39 uur en 18.13 uur

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 2