E Bewoners Van Maerlantlaan en Nicolaas Beetslaan schrijven brief Engels gezin na aanrijding in tunnel gestrand a v 2 I Jil w p/ ju 2 w 2 w a i 2 ui V Fa. GEBR. EVERTS I installateurs 2 2 gw Off File van vijf kilometer a A 2 u A u u 9 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 18 JULI 197b door J.J. Temminck PREDIKANT AATSTE EXECUTIE U mi L J ALGEMEEN PARDON Geen ruimte (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Zeven bewoners van de Van Maerlantlaan en de Nico laas Beetslaan hebben een brief aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland geschreven om te protesteren tegen de plannen van het Velsense gemeentebestuur om op grond van het Missiehuis een verpleegtehuis te bouwen voor chronische zieken en demente bejaarden. De briefschrijvers vinden dat de gemeente door de grondaankoop de bewoners voor een voldongen feit hebben geplaatst. Namens een groot aantal andere bewo ners van beide lanen voeren zij verschillende bezwaren aan tegen de bouw van een groot verpleegtehuis met tweehonderd bedden. Door deze zaak nu al onder de aandacht van het provinciaal bestuur te brengen hopen zij invloed uit te oefenen op een beleidsombuiging. Zij vinden dat er in de gemeente genoeg stukken grond aanwezig zijn die voor een verpleeg tehuis in aanmerking komen, waarbij zij onder meer denken aan het ter rein van het Zeeweg Ziekenhuis zelf, de gronden bij het verpleegtehuis Kennemergaarde, het bollenland van Nijssen in Santpoort en de directe omgeving van Beeckestijn. faJr a V Juf Jawb OP 15 JULI was er voor het eerst sinds lange tijd weer voldoende voedsel in de stad verkrijgbaar, zo dat de prijzen nu snel daalden. Iedere burger, ongeacht de leeftijd, kreeg een roggebrood van twee pond toebedeeld voor de prijs van één stuiver. Intussen waren een aantal Haarlemmers druk in de weer voor het bijeenbrengen van de eerste helft van de door de Span jaarden verlangde afkoopsom van de plundering. Huis aan huis wer den alle waardevolle goederen op geëist zoals goud en zilver, schilde rijen en dergelijke De Haarlemse lakenwevers en -verkopers zagen hun kostbare voorraden verdwij nen, die door de stad in Amsterdam werden verkocht om aan baar geld te komen. Door de grote aanvoer en omdat ieder wist dat men in Haar lem om geld verlegen zat, daalden de prijzen daar snel zodat de la kenen lang niet hun waarde op brachten. IJL- j Pi verpleeghuis in Driehuis ADVERTENTIE Wagenweg 104 H'lem - Tel. 311360 Honderden Geuzen, Walen en Schotten gedood “4^ Protesten bij provinciebestuur tegen bouw van SANITAIR WATERLEIDING GASLEIDING VERWARMING DAKBEDEKKING Deze executies van militairen gingen door tot 11 augustus, toen 214 Walen en Schotten werden gedood. Zoals verwacht werd ondergingen de Duitse soldaten dit lot niet. In de loop van augustus werden zij vrijgelaten en naar Duitsland ge bracht. Wel werd de predikant van de Lutherse kapitein Steenbach onthoofd. De schattingen van de aantallen terecht- gestelden in Haarlem lopen uiteen. In de stad werd het aantal op 1450 geschat, maar Alva schreef in een brief aan de koning dat hij 2300 personen had doen executeren. Onder de gedoden waren betrekkelijk i HET GESLOTEN AKKOORD werd op 15 augustus in de Sint Havo plechtig weinig Haarlemse burgers. Na de kapi- tulatie van Haarlem hadden enkele kop stukken uit het beleg zich verborgen en anderen hadden zich al eerder uit de voeten weten te maken. De toegangen tot de stad werden door het Spaanse garnizoen streng bewaakt en ieder die Haarlem wilde verlaten moest daarvoor een speciaal paspoort hebben. Regelma tig werden er mensen gearresteerd die probeerden Haarlem te verlaten. Op 24 en 27 juli werden velen uit het oude stadbestuur en de kapiteins van de schutterij gearresteerd, hetgeen na tuurlijk vele geruchten deed circuleren over de bestraffing van Haarlemmers, die Alva zou willen uitvoeren. Hun lot was voorlopig onzeker doordat op 28 juli een oproer onder de Spaanse soldaten uitbrak, die ontevreden waren over de langzame betaling van hun soldij. Voor de burgers betekende dit twee weken door Don Frederik bekrachtigd, bij wel ke gelegenheid hij tevens de muiterij aan de soldaten vergaf. De dag tevoren, 14 augustus, kwam eindelijk ook de hertog van Alva naar Haarlem, waar hij om negen uur ’s morgens vanuit Am sterdam arriveerde. Hij reed om de stad heen en kreeg bij het vroegere blokhuis bij de Kruispoort een eresaluut van de Spaanse soldaten, die daar hun geweren afschoten. Daarna vertrok Alva weer naar Amsterdam, zonder in de stad te zijn geweest. Van deze 57 had Alva er overigens maar 31 in handen, de andere 26 hadden kans gezien om zich nog voor de kapitu- latie uit de voeten te maken. Van deze 31 zijn er in de volgende jaren 7 in gevangenschap overleden. Toen dit pardon was afgekondigd, kon in Haarlem weer een gewoon stadsbe stuur worden benoemd. Dit gebeurde op 22 augustus. De nieuwe burgemeesteren en schepen bestonden voor een groot deel uit Haarlemmers, die nog voor het begin van het beleg van Haarlem uit de stad waren uitgeweken of tijdens het beleg niet aktief waren geweest. Veel tijdens het beleg uitgeweken katholieken waren op 15 juli weer uit het Spaanse leger in Haarlem teruggekeerd. Misschien is die dag meteen gesproken over het verdere lot van Haarlem. Op 18 en 19 augustus hadden nog eens arresta ties plaats van enkele burgers, die zich tijdens het beleg aktief hadden gedra gen. Op 21 augustus werd het algemeen pardon voor Haarlem afgekondigd. In de ochtend van die dag werd tijdens een plechtige mis in de Sint Bavo de mede deling gedaan, dat de paus aan de Haar lemmers vergeving had geschonken van de geloofsafval en de plunderingen van kerken en kloosters, die tijdens het be leg hadden plaatsgevonden. Iedere gelo vige werd opgedragen voortaan weer regelmatig naar de mis en ter biecht te gaan. Om te kunnen controleren, dat ieder weer ter biecht ging moest men aan zijn biechtvader een briefje vragen, waarin deze biecht werd bevestigd en dat briefje moest men als bewijs van zijn katholiek zijn goed bewaren. overgaan. Veel soldaten werden twee aan twee samengebonden en zo in het water van de Haarlemmermeer verdron ken. Door de heer Filippo wordt opge merkt, dat het eigenlijk een onmogelijke zaak is op de door Velsen aangekochte grond een verpleegtehuis te bouwen. „Daar is de oppervlakte te klein voor. U moet zich eens voorstellen, wat een ruimte je voor zoiets nodig hebt. Er zal voor de patiënten nauwelijks ruimte over zijn om zich een beetje te kunnen recreëren en er is bijna geen grond voor extra dienstwoningen, parkeerterreinen aan- en afvoerwegen enzovoorts. Dat zelfde is het geval met het revalidatie centrum van de Marine. Ook daar zullen de patiënten nauwelijks de ruimte heb ben om in een tuin te zitten, nu de gemeente de helft van de grond heeft aangekocht. Er is voor de patiënten te weinig leefruimte en daarnaast zal de dagelijkse gang van zaken in beide cen tra enorm storend gaan werken op deze buurt”, vindt de heer Filippo. In de brief staat dat de bewoners verwonderd zijn over de tot nu toe gevolgde procedure”. Verwondering om dat eerst overgegaan is tot de aankoop wezig is. Bejaardenbond. Ter aanvulling op ons vrijdag 13 juli geplaatste bericht over een uitstapje van de afdeling Haar lem van de Algemene Bond van Bejaar den naar Zeddam ,dat 4 augustus begint, zij vermeld dat men zich vanaf 18 juli niet alleen telefonisch kan opgeven via nummer 262130, maar ook persoonlijk aan het kantoor van de bond,. Gedempte Voldersgracht 2. Achter de Van Maerlantlaan (Iznks) en de Nicolaas Beetslaan op het terrein van het Missiehuis is het nieuwe verpleeg tehuis gepland. van de grond, waarbij vooruit wordt gelopen op een nog noodzakelijke wijzi ging van het bestaande bestemmings plan. De bewoners vinden dat Gedepu teerde Staten door een goedkeuren van het aankoopbesluit van de gemeente Velsen in feite al accoord gaan met de toekomstige wijziging van het bestem mingsplan. De bewoners vragen zich tenslotte af of hun argumenten geen aanleiding kunnen zijn voor de gemeenteraad van Velsen zich opnieuw te beraden over het „betreurde” aankoopbesluit. Zij schrijven het provinciaal bestuur dat slechts een klein aantal protesterenden de brief on dertekend heeft, omdat een groot aantal buurtbewoners thans door vakantie af- I TOEN DE KERKDIENST uit was, werden alle Haarlemmers op de Grote Markt bijeengeroepen. Daar vond voor het laatst een terechtstelling plaats van Haarlemse burgers, namelijk de timmer man Claes Pietersz. Groen, de kistenma ker Dirk Arentsz. Gorter, de koster Jan van Zanen, de zeilmaker Jan Heijmans- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een meer dan vijf kilo meter lange file, vanaf de Velsertunnel tot op de Randweg in Haarlem, was het gevolg van een aanrijding in de oostbuis van de tunnel tijdens het spitsuur dins dagmiddag. Oorzaak vormde een bestelauto be stuurd door een 18-jarige inwoner van Alkmaar, die in de tunnelbuis, toen afgeremd moest worden, inreed op een voor hem rijdende Engelse personenau- to-met-caravan. Van het Engelse gezin, dat acht personen telde, werd niemand gewond. De caravan was echter dusda nig vernield, dat voortzetting van de reis naar Denemarken niet mogelijk bleek. De politie ontfermde zich over de Engelse familie, welke in het hoofdbu reau van politie van een maaltijd en koffie werd voorzien, waarna de politie ook nog voor een onderdak in een hotel zorg droeg. Vandaag zal met medewer king van de politiemannen onderzocht worden in hoeverre de caravan weer rijklaar kan worden gemaakt. Voorts zal de bestelauto welke de aanrijding veroorzaakte aan een onder zoek worden onderworpen om vast te stellen of menselijk feilen dan wel een technische fout de oorzaak van het on geluk is geweest. Namens de briefschrijvers spreken de heren A. Filippo en M. H. Davids uit de Van Maerlantlaan. Zij vertellen dat hun actie gestart is na een publicatie in onze bladen over het nieuwe verpleegtehuis. Hun bezwaren zijn van tweeërlei aard. Als bewoners van de betrokken buurt stellen zij dat hun rust en woongenot aanzienlijk zal verminderen door een groot verpleegtehuis. Daarnaast zijn zij als Velsen burgers van mening dat een tehuis op grond van het Missiehuis al leen al uit oogpunt van ruimtelijke or dening nauwelijks haalbaar is. „Toen ik hier jaren geleden kwam - heer Davids, wonen”, zegt de heer Davids, „hebben mijn vrouw en ik Driehuis uitvoerig bekeken. De sfeer van het dorp sprak ons aan, de rust en de fraaie omgeving van deze laan vonden we meer dan schitterend. Wanneer er nu achter je huis opeens zo’n kolossaal tehuis komt met tweehonderd patiënten, dan blijft er van die oorspronkelijkse sfer en rust niets meer over. Als je daarbij bedenkt dat deze buurt zoon, de linnenverver Jan van den Bos sche en Pieter Govertszoon. Zij werden allen onthoofd. Het is niet bekend wat deze eenvoudige Haarlemmers tijdens het beleg hadden misdreven. Het is wel opvallend, dat bij deze terechtgestelden geen hooggeplaatste Haarlemmers wa ren. Toen deze executie was afgelopen, werd bij trommelslag vanwege de hertog van Alva een algemeen pardon afgekon digd voor alle Haarlemmers wegens hun opstand tegen de koning, hun samen zweren met de Prins van Oranje, het doden van vele dienaren van de koning. Van dit pardon werden 57 burgers uitge sloten, die de hertog van Alva voorlopig als gijzelaars wilde gevangen houden voor het geval, dat Haarlem zich toch weer van de koning zou afwenden. Deze 57 personen waren alle tijdens het beleg burgemeester, schout of schepen geweest of waren tijdens het beleg tot vroed schap benoemd; ook de kapiteins en vaandrigs van de stad bevonden zich onder hen. De meesten hunner bevonden zich onder diegenen, die in de afgelopen weken waren gearresteerd. ïi? wil amro-pierson fund Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandele amro-pierson fund solide vermogensbeheer. in de loop der jaren toch al zwaar belast werd, dan kan een gémeente ons, bewoners, niet nog eens extra belasten. Ik bedoel, we hebben hier in de onmid dellijke omgeving diverse schoolgebou wen, het Paulinum, een kleuterschool en de Johannes-Mavo. Ook in het Missie huis zijn nog verschillende lokalen van het Paulinum gevestigd. Er zijn hier in de buurt nogal veel sportvelden en ook dat brengt de nodige drukte met zich mee. Daarnaast betekent het nieuwe re validatiecentrum van de Marine een ex tra belasting. Ik geloof dat onze protes ten niet ten onrechte zijn”, aldus de Op deze gravure is afgebeeld, hoe ge vangenen vanaf een brug over het Spaarne werden verdronken. van angstig afwachten of de muiters, die de macht hadden overgenomen, de stad zouden gaan plunderen. Deze hadden hun bevelhebbers opgesloten in een huis aan de Grote Markt en onderhandelden intussen met de opperbevelhebbers over hun soldij. Eerst op 12 augustus kwa men zij tot overeenstemming: alle solda ten kregen toen 30 gouden kronen uitbe taald. Toen dit akkoord gesloten was, kwam Don Frederik de stad weer in voor het afnemen van een soort parade op de Grote Markt, waarbij alle soldaten hun geweren afschoten. De tijdens het beleg geslagen nood munten moesten worden ingeleverd en werden versmolten. Lang niet iedereen hield zich daaraan en daaraan hebben wij het te danken, dat nog vrij veel noodmunten bewaard zijn gebleven. De ze zijn vaak later van rijmpjes voorzien ter herinnering aan het beleg. Het in- Vorderen bij de burgers van de afkoop som ging nogal haastig te werk en daardoor ontstonden nogal wat klachten van Haarlemmers, die vonden dat zij bovenmatig en meer dan de andere bur gers moesten bijdragen. De verwachte bestraffing van de Geu zen en van de Waalse soldaten begon op 15 juli: Op de Grote Markt vond die dag de terechtstelling plaats van ongeveer 300 Waalse soldaten, die zo het breken van hun bij Bergen aan de koning gedane eed met de dood moesten beko pen. Diegenen die voor hun sterven biechtten, werden onthoofd, de overigen werden opgehangen. Hun lijken werden in de Doelen en in de Ramen begraven. Terwijl de executies plaats vonden wer den in alle kerken en kloosters van Haarlem de kerkklokken geluid als een teken van de Spaanse overwinning. De volgende dag werd de gouverneur van Haarlem, Wigbold Ripperda, met zijn adjunct op de Grote Markt met het zwaar geëxecuteerd. Het grootste deel van zijn vendel Geuzensoldaten, onge veer 400 man, werd buiten de Schalk- wijkerpoort onthoofd. Omdat de beulen net vele werk niet aankonden, moesten ZÖ tot een andere vorm van executie iftsi Xrfw sta'ii H jjJgïï Jti is» J s -lii jfc

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 9