Onderwijs aan buitenlandse kinderen in handen van „vliegende brigade ELEKTRONISCH SCOREBORD VIER TURKSE KINDEREN OMROEP Stuif-Stuif besloten met polonaise VJ 0 k r 1 Boodschappenkar 1 •p I i ■F I Jeugdkoor s SINT JORIS 55 i LII UW ■F n zaterdag DRIE LERARESSEN WORDEN INGEZET VOOR LESSEN IN NEDERLANDS Geld terug voor bewoners van keuzewoningen 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 AUGUSTUS 1973 (Van een onzer verslaggeefsters) Ondermijnd gezag Vijf scholen Experimenten i t 3 f K ft IB 1 1 i 6 HAARLEM. Drie leraressen, waarvan twee part-time, zullen in het nieuwe schooljaar worden inge schakeld bij het onderwijs in de Ne derlandse taal aan kinderen van buitenlandse werknemers. Zij zullen als basis de Lorentzschool aan het Leidseplein en de St. Veronicaschool aan de Antoniestraat hebben, maar in principe beschikbaar zijn voor al le scholen waar de opvang van de buitenlanders moeilijkheden ople vert maar die te ver weg liggen om de kinderen naar de beide basis scholen te laten komen. Eredivisieclub Haarlem biedt zijn supporters, daartoe in staat ge steld door een gul gebaar van de directie van Haarlems Dagblad, de bezoekers van haar thuiswedstrijden een unieke service. Die service bestaat uit een geheel electronisch scorebord, een primeur voor Ne derland, dat is vervaardigd door Maus Gatsonides, de bekende ex- rallyerijder en de geestelijke vader van de bekende Gatso-meter, die ondermeer bij zwemwedstrijden vaak gebruikt wordt. Op het score bord wordt de wedstrijdstand met groene cijfers aangegeven, terwijl het aantal gespeelde minuten in een rode cijferkolom wordt aange geven. Het scorebord heeft reeds met succes gefunctioneerd bij de wedstrijden van Haarlem tegen het Nederlands militair elftal en FC Brugge. Bij die laatste wedstrijd werd het scorebord door de heer M. D. Kilsdonk namens Haarlems Dagblad overgedragen aan Haar lem. V jW1. Erf- 'Srf op vijf scholen, verspreid over de nog VW 4 F SüMMÉI se. (Van onze stadsredactie) -•f Daarmee is Den Haag eindelijk, zij het slechts gedeeltelijk tegemoet gekomen aan de al jaren bij de gemeente en bi; de Stichting Peregrinus (die opkomt voor de belangen van de buitenlanders) levende wens de aanpassing op school van de kinderen van de gastarbeiders te verbeteren. Haarlem had het ministerie om vier volledige leerkrachten gevraagd er zijn er nu twee toegestaan. :en ier 'as. de cht len de MS lem gelden maar opgaan voor alle bui tenlandse kinderen. Het is bovendien verspilling van man kracht. Vandaar dat men geëxperimen teerd heeft met vormen van efficiëntere bijscholing. Op de Veronicaschool is eni ge tijd de cursus „Nou hij” gebruikt, die de kinderen een woordenschat van 200 woorden moet bijbrengen en die is ont wikkeld door het Pedagogisch Instituut in Rotterdam en het School Advies Bu reau in Den Haag. Men is er vanaf ge stapt omdat het teveel tijd bleef vergen van de leerkracht, maar de pasbenoemde „vliegende brigade” zal er opnieuw mee in de slag gaan Drs. W. Mensink (PvdA) had het col lege gevraagd de onbebouwde terreinen kende en scheurende draaggrepen. Je auto om de hoek parkeren kan en mag niet meer. Op naar de parkeer garage, een paar honderd meter lo pen, zoeven met lage handen, nü met armen vol goederen. Redactie [Milou Hopmans! [telefoon 3190531 toestel 248 1 len bij vee D. ipe rs, rts len en M. F. in ou- op in er- •ein F. las A. wl te, ii- en S. m, le an, de L an B. R. J, C. J. 76 t-k k- >d- >h- er, ;e- at; *r- Mevrouw E. Rodijk-De Boer, schrijf ster van een rapport over het onderwijs aan Turkse kinderen in Haarlem. HAARLEM. De bewoners van de keuzewoningen in Meerwijk zullen een door hen maandelijks betaald bedrag van 13,50 aan kosten voor de onbe bouwd gebleven terreinen in het complex terugkrijgen. De bedoeling was hier ga rages te bouwen, maar door de grote leegstand van garages in de wijk werd besloten de hier geprojecteerde garages voorlopig niet te bouwen. S. ,g.r tel nil Omroep de Branding die met ama teurs en bijna professionele appara tuur bejaarden en zieken van mu ziekprogramma’s voorziet zoekt om roepers, mannelijke en vrouwelijke, en technici. Bedoeling is dat zij zoals alle medewerkers, belangeloos meer- werken aan het samenstellen en om roepen van programma’s. De gewen ste leeftijd is vanaf 18 tot en met 40 jaar. De Sint Jorisdrumband, wier trom melslagen menigmaal Schalkwijkers uit hun flats de balcons en galerijen oplokten, verblijft dit weekeinde in jumelagestad Osnabrück. De 70 Sint Jorissers wonen in de zusterstad de jaarlijkse Schützenf esten, schutters feesten, bij. Het is de derde keer dat Sint Joris wegens overweldigend suc ces muziek in Osnabrück gaat ma ken. De band wordt er met officieel vertoon ontvangen door hooggeplaat ste personen als de burgemeester, brengt een aubade bij het stadszie kenhuis en loopt en speelt mee in de feestoptocht ter gelegenheid van de schuttersfeesten. Als de parkeergarage in de Kamp in november geopend wordt en het voetgangersdomein in de grote win kelstraten een feit is, is het alleen nog wachten op het in deze tijd van inflatie in aankoop van goederen vluchtend publiek. De middenstand in de binnenstad is er veel aan gelegen de burgers en ook buitenlui het win kelen zo aangenaam mogelijk te ma ken. De gratis verstrekking van mi lieuvervuilende plastic boodschappen- tasjes handig en milieubewust doen en ze ook thuis als zak in de prullebak gebruiken is zo’n onder deel van het aangenaam maken. niet op de huren te laten drukken, het geen wel gebeurde en de bewoners circa ƒ13,50 kostte. Het college heeft nu ge antwoord, dat het de volgende oplossing voor ogen heeft. De grond voor garages en parkeerterreintjes zal buiten de grondverkoop aan de corporaties worden gehouden. Na tien jaar of zo mogelijk eerder zullen de corporaties de grond wel moeten overnemen tegen de dan geldende grondprijzen. Voorts zal wor den bepaald dat de voor garagebouw bestemde grond hetzij geheel, hetzij ten dele, als parkeerterrein aangelegd dient te worden door de koopster, die de kosten daarvan dan op de huurders kan verhalen. Op die wijze kan volgens het college een oplossing worden gevonden zonder dat de bewoners bij voorbaat voor hoge kosten komen te staan. Zo lang de grond niet verhard wordt zal kunnen worden volstaan met het sum mier inzaaien voor rekening van de ge meente. De bewoners krijgen intussen de betaalde 13,50 per maand gerestitueerd. De Turkse ouders die voor deze on dermijning van hun gezag en normenpa troon oog hebben, zijn dan ook aller minst blij met de verplichting hun kind Nederlands onderwijs te laten volgen, zeker als ze het plan hebben te zijner- tijd naar Turkije terug te gaan. Gaat het kind naar school, dan is de situatie in de meeste gevallen als volgt (wij citeren groepswerken Erdogan Tecimen, zelf al acht jaar in Nederland en vraag baak voor de Turken in Haarlem): „Dan is de onderwijzeres net lekker bezig met haar klasje en dan wordt er op de deur geklopt. Komt er een be dremmeld Turks kindje binnen, aan de hand van de directeur. Die onderwijze res wordt helemaal gek: Zij verstaat het kind niet, het kind verstaat haar niet. Dan probeert ze toch zo’n kind te helpen door het Nederlands te leren, en ja hoor, na twee maanden lukt dat een beetje. Maar wat gebeurt er dan? Dan wordt er op een goede dag weer op de deur geklopt en komt het volgende buiten landse kindje binnen. Dat is toch om grijze haren te krijgen!.” De vijf suggesties die zij doet zijn: een door de overheid te scheppen mogelijk heid tot het geven van bicultureel on derwijs, zodat de kinderen niet ver vreemden van het land van herkomst en van hun eigen ouders, verder streven naar onderwijs dat bovendien volledig tweetalig is, inschakeling van de in ons land aanwezige (Turkse) leerkrachten die nu in fabrieken werken, ihschakelen van de Turkse ambassade bij het doen slagen van het tweetalig bicultureel on derwijs, en tenslotte de suggestie, speci fiek op Haarlem gericht, om het onder wijs aan de buitenlanders te concentre- fWVVWWWVWWWWVWWWWWMWWWWXAAA Vier Turkse kinderen in Haarlem over hun ervaringen met het Neder lands: De 12-jarige Gülsen Bozkan zit in de vijfde klas van de Linschóten- school. Toen zij kwam sprak ze geen woord Nederlands; de eerste weken moest zij zichzelf vermaken met te kenen en rekenen. Pas na een paar maanden begreep ze de meester, en kwam „taal” erbij. Gülsen weet niet wat er met haar zal gebeuren als ze de zesde klas erop heeft zitten, maar zou wel graag onderwijzeres of kin- derverzorgster worden. Alleen heeft haar vader nu al gezegd, dat er straks van verder leren wel niets zal komen. In tegenstelling tot haar zusje is de 6-jarige Necla Bozkan een klein don- dersteentje. Zij spreekt goed Neder lands, maar is juist weer slecht in Turks. Haar „Hollandse” optreden is vaak een bron van ergernis voor haar ouders. Ze is dit jaar zonder moeite overgegaan naar de tweede klas. De 13-jarige Naki Akyos is een van de geluksvogels, die na hun lagere school nog een verdere opleiding kunnen volgen. Zijn vader heeft er een paar honderd 'gulden per jaar voor over om hem de technische Behalve naar medewerkers, ziet de Branding ook uit naar donateurs, die voor minimaal vijf gulden per jaar het werk van De Branding via de ethergolven willen steunen. Een kaartje met naam, adres en het be drag erop vermeld sturen naar C. Molenaar, Watergraafsmeerstraat 21 in Hoofddorp. Sollicitanten kunnen zich melden bjj Ron Schörnagel. Du- venvoordestraat 23 in Haarlem, Tele foon 315013. landse onderwijs. En niet in het minst met de taal, die de sleutel is tot de andere vakken. In Marokko is Frans nog de tweede officiële taal, zodat dikwijls wel enige communicatie mogelijk is. Maar de Turken komen zo van het platteland (de Haarlemse Turken vrijwel allemaal uit Emirdah in centraal Tur kije) en worden pardoes overgeplaatst van de slechtst betaalde. Hij knapt het menleving naar de vrije, op het kind gerichte samenleving die Nederland is. Dat schept vaak grote problemen tussen ouders en kinderen, die maar al te graag die grote vrijheid ook voor zichzelf opei sen. Maar je blijft desondanks wel sjouwen, vooral als je ook nog een superkruidenier of warenhuis bezoekt voor de etenswaren voor het week einde, en grote inkopen kunnen ook niet in zo’n plastic tasje met uitrek- Deze onverwachte en verheugende boodschap brachten vertegenwoordigers van de gemeente tijdens een gesprek dat zij deze week hadden met directeur A. V. J. Schellekens van Peregrinus en mevrouw E. Rodijk de Boer om te bezien of de suggesties in naar scriptie getiteld „enige sociaal-psychologische aspecten met betrekking tot het onder wijs aan Turkse kinderen in Haarlem” aanleiding zouden kunnen zijn tot het nemen van concrete stappen. Mevrouw Rodijk heeft het werkstuk geschreven als stagiaire bij Peregrinus ten behoeve van de opleiding Middelbare Sociale Academie, een studie die zij inmiddels heeft afgerond. Doorstuderend voor de HSA, de „hogere” opleiding, is zij nu tweeëneenhalve dag in Vaste dienst bij Peregrinus. „Reacties?” zegt zij over het rapport dat in een oplage van honderd exemplaren landelijk is verspreid, „daar kan ik kort over zijn”. Toch staan er in het rapport enkele conclusies, die niet alleen voor de Turkse kinderen in Haar- I W' ren stad. Volledige concentratie is ongewenst omdat omgang met leeftijdgenoten uit een heel andere cultuur zowel voor Nederlandse als voor Turkse kinderen een verrijking zou kunnen betekenenen aldus het rapport. De vijf betrokken scholen zouden door een dergelijke maatregel een zogeheten „boventallige” leerkracht kunnen aan trekken wanneer er minstens 20 bui tenlanders op een school zitten. Er zijn in Haarlem ongeveer 2500 buitenlandse werknemers, waaronder 700 Marokkanen en 1200 Turken. Alleen al 180 Turkse kinderen zijn leerplichtig. Juist de Turken hebben bovendien de grootste moeilijkheden met het Neder- w - Bovendien zijn kinderen, hoeveel moeite ze ook hebben met het aanleren van de taal, toch sneller dan hun ouders in staat het Nederlands machtig te wor den. Zij krijgen daarnaast oog voor het feit, dat vaders rol in Nederland die is van de slechtst betaalde. Hih knapt het werk op dat Nederlanders niet meer willen doen. Het Haarlems jeugdkoor Inter-Nos, onder ons, bestaat volgend jaar een halve eeuw. Voorwaar een lange tijd voor een jeugdkoor in deze tijd van vele vormen van ander vermaak. Het koor is destijds opgericht door de in 1960 overleden dirigent Jan Booda. Nu staat het onder leiding van dirigente Olga Ongena. Het koor heeft zo’n 55 leden, maar kan best nog kinderen in de leeftijd van 6 tot 16 gebruiken, vooral met het oog op het jubileumconcert volgend jaar, waarvoor de repetities 14 augustus beginnen. Het jubileumconcert wordt in maart 1974 gegeven met medewer king van een jeugdorkest uit Os nabrück. De repetities worden gehouden op iedere dinsdagmiddag van 5 tot 6 uur in de Mariaschool in de Koningstraat, waar een bushalte voor de deur staat. De wekelijkse contributie is drie kwartjes. Opgeven kan tijdens de re petities. Inlichtingen geeft mevrouw I. Griekspoor, Soerabajastraat 14 in Haarlem. Telefoon 262141 graag. En nu het idee van Muck Douma, lid van de wijkraad Heiliglanden, die de historische straatjes autovrij, het terrein van het oude Elisabeth Gast huis zonder autoblik en de nabijge legen parkeergarage vol wil hebben. Muck vraagt zich af waarom er geen slimmerik is die flinke grote bood- schappenwagentjes gaat verhuren in de parkeergarage. Je parkeert je auto, neemt zo’n kar, doet je boodschappen, laadt ze in de kar en duwt hem terug naar de Kamp. Uit laden in de auto en wegwezen. Wie ziet er brood in de boodscbappenkar- renverhuur? De Stichting Peregrinus heeft een jaar geëxperimenteerd met lessen Nederlands in haar eigen centrum. De gemeente neemt nu die taak over door het inzet ten van drie onderwijzeressen, op de Lorentzschool en de Veronicaschool. Oorverdovend was het lawaai, waar mee gisteren de Stuif-Stuif aan de Ken- nemer Sporthal werd uitgeluid. Onder aanvoering van de populaire zanger Sja- kie Schram die op het orgel begeleid werd door Nol Kok ging het in polonai se door de in een stadium van volledige afbraak verkerende hal. Het springkus sen liep leeg en werd opgevouwen, de dames van de stokpoppen gaarden de laatste restjes overgebleven katoen bij elkaar voor de voorraad van volgend jaar, de bakker haalde zijn laatste vlin- derbroodjes uit de oven en Stuiver- redacteur Martin de Vries draaide de laatste van zijn 40.000 stencils af. Buiten werd de tent afgebroken van circus Mariska, de hele tweede week goed voor 800 man publiek per voorstelling, en draaide de trein zijn allerlaatste ronde over het parkeerterrein. De Stuif liep definitief naar zijn einde. Bijna acht tienduizend kinderen hebben ook deze elfde keer weer volop van genoten. Het aantal verkochte buskaartjes benaderde dat van de Stuif heel aardig: maar liefst 15.000 ritten werden voor een dubbeltje per stuk verkocht. De NZH-bussen heb ben dit jaar zeker niet voor niets gere den, en de negentig vrijwilligers hebben bepaald ook niet voor niets gewerkt. Een hunner werd door de Stuivers extra in het zonnetje gezet, omdat zij na acht jaar de Stuif voorgoed ging verlaten: de 78-jarige mevrouw M. Ardesch, begon nen in de garderobe en na omzwervin gen langs vele Stuif-activiteiten ook weer in de garderobe teruggekeerd, kreeg ter herinnering aan haar Stuif- werk een bloemetje en een portret aan geboden door de leiding en de kinderen. school LieVen de Key te laten volgen, zulks op aanradën van de onderwij- zeres. Naki is de enige in zijn famil- l lie; zijn oudere broers werken al. I Toen hij twee jaar geleden in Neder- I land kwam is hij een half jaar niet I naar school geweest, omdat zijn ou- I ders nog geen huis hadden en ze dus i niet wisten waar hij op school zou moeten. Na enkele weken had hij het Nederlands onder de knie; niet lang daarna ging hij over naar de zesde klas. Talip Topal, 17, is het laatste en gekste voorbeeld Toen h ij nog in l Turkije woonde zat hij op een mid- delbare school om priester, Imam, te I worden. Hij ging met zijn ouders mee naar Nederland e n bezoekt nu de i Algemene Technische School aan de Verspronckweg om.automonteur te l worden. Over een jaar of vijf denken ;l hij en zijn vader in Turkije een ;l garage te kunnen openen. Talip komt |l uit West-Turkije, en vindt het nog |l steeds wel jammer dat hij geen Imam geworden is. Zelfs als hij nu zou teruggaan kan hij de studie niet l; meer voortzetten, omdat hij nu te oud is geworden. Dit jaar bleef hij l’ zitten omdat de uitleg van de natuur- I; kunde hem boven de pet ging. wwwwwvwvwwwvwvwwwvwwwvwvw\ Verder heeft Peregrinus zelf geduren de een jaarlang een woensdagmiddagklas bekostigd; de ongeveer 35 deelnemende leerlingen werden op kosten van de gemeente uit de hele stad naar het centrum gehaald. Zij kregen les van een Turkse lerares. Aan het Consulaat is om boeken gevraagd, maar ondanks een toe zegging is niets ontvangen; er zou een exportverbod op boeken bestaan. Van bicultureel onderwijs kan dus voorlopig niets komen, al was het alleen maar omdat de wet op het Lager Onder wijs zoiets niet toestaat. Wel wil Pere grinus, aldus directeur Schellekens, pro beren in overleg met de gemeente de integratie van de Turkse en de Neder landse Haarlemmers te bevorderen door de buurtcentra in te schakelen als plaat sen van onderwijs. Overleg daarover met de beroepskrachten van het buurt huiswerk moet binnenkort gevoerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 5