SPANJAARDEN BLIEZEN SLOT 400 JAAR GELEDEN OP Parkwijkers: geen auto's op pleintjes Wethouder Van der Ham: ernstige Ruim 30 aanrijdingen en twijfels over voort bestaan D’66 5 gewonden in weekeinde is ook PINTOR □laprojektoren: Hoorzitting over Raaks-Vijf hoek (Van onze stadsredactie) Première „De kat en de strafschop” was amusant Jongerenraad vergadert 4 IBS, 5 VIJF MILLE VOOR TIJDELIJKE SPEELWERKTUIGEN Commissie onderwijs Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. „OPHEFFING MISSCHIEN WEL BESTE OPLOSSING” i TOM MA A N D A G 2 2 OKTOBER HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 73 (Van een onzer verslaggevers) SP 1 Kleverlaan Schaats bot FEDERMANN - FOTO - FILM deiac perliter12.70 ALLE MERKEN AUTOBANDEN tegen de LAAGSTE prjjzen ALEEN bij ^-44 - HAARLEM Don Frederik, de aanvoerder van de Spanjaarden, liet in 1573 het Huis ter Cleef in de lucht vliegen, kort nadat Haar lem gevallen was. Nu, vierhonderd jaar later, graven Haarlemse jon geren naar de restanten van wat eens een trots kasteel was van de Hollandse graven. De ruïne staat verscholen tussen het geboomte van de stadskweektuin aan de Kleverlaan en was tot voor kort geheel overwoekerd en gedeelte-, lijk bedolven onder het zand. De stadshoveniers hadden er een rots tuin op aangelegd. A&A S“- ‘r 1'WO Ruïne van Huis ter Cleef blootgelegd ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Winkelcentrum Schalkwijk Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE gemeenteraad wgj HAARLEM. Bewoners van Park- wjjk-Noord hebben zaterdagmiddag tij dens een bijeenkomst in het buurtcen trum aan de Berlagelaan nog eens een vurig pleidooi gehouden voor maatrege len om te voorkomen dat autobezitters de speelgeiegenheden bij de pleintjes bezetten. Voorgesteld werd onder meer om paaltjes neer te zetten. Maar een dankbaar karwei. De funda menten van de noordelijke woontoren zijn nu zo goed als geheel blootgelegd. Tussen de muurresten en in de slot- De Parkwijkraad had een tentoonstel ling opgericht, waardoor de buurtbe woners enige voorbeelden hadden van speelgeiegenheden. staan van D’66. Tijdens het provinciaal congres van de partij afgelopen zaterdag in Haarlem zei hij het gevoel te hebben dat opheffing de beste oplossing is „De opvattingen, die wij over onszelf hebben komen kennelijk niet over bij de andere partijen en kiezers. Ik zie voor D’66 een plaats links van het midden maar het is de vraag of onze partij die zwenking kan maken”, aldus de Haarlemse wet houder, die nadrukkeljjk stelde dat het met D’66 in de Spaarnestad nog niet zo slecht gaat. Chevron Service Station HANS ELSINGA Lange Herenvest 34 Haarlem Tel. 31 05 33 Diaprojektoren met 24 Volt/150 Watt halogeen lamp die een zee van licht produceert. Een 2/85 mm objektief en afstandsbe- 5^14®=) diening. Geforceerde, bijna geruisloze koeling. Geschikt voor universeel - en voor rondmagazijnen met 120 dia’a Prijzen vanaf 299,- pentar ORWO FOTO B.V. staat er achter. ’Weetje,’zegt N mevrouw van Dam tijdens een concert tegen haarvriendin, 'ik hou van Wagner, wantdankanjemet elkaar praten zonder anderen testoren’, j HAARLEM. Drs. Van der Ham heeft ernstige twijfels over het voortbe- /ei,” Op aanbeveling van dr. Renaud, de „kastelenman” van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, kon de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Jeugdbond tot Bestudering van de Ge schiedenis in juni gaan graven bij de ruïne van Huis ter Cleef. De jeugdgroep, die al eerder de sporen van het kasteel Aelbrechtsberg in Bloemendaal had op gedolven, had bij het graafwerk te kam pen met de hoge grondwaterstand en bovendien zorgde de hevige regenval van vorige week ervoor dat het speurwerk een zeer modderig karwei werd. Voorzitter Robert Verhoef en secretaris Irmin Visser van de jeugdbond op de ruïne van Huis ter Cleef. lijste vorm. Wanneer Huis ter Cleef werd gesticht is onbekend, maar volgens geschiedbron nen moet het al in de eerste helft van de veertiende eeuw hebben bestaan. In 1400 kwam het in bezit van Margriete van Cleve, gravin van Holland. Later verwierven de Van Borselens het kasteel en in het begin van de zestiende eeuw werden de Van Brederodes heer en meester op Huis ter Cleef, dat volgens sommigen eerder het Huis te Schoten moet zijn geweest. Vijf aanrijdingen ontstonden door slippen op het natte wegdek, vier doordat er geen voorrang werd ver leend en twee door rijden door het rode licht. Een 58-jarige fietsster is zaterdag morgen aangereden door een 27-jari ge automobilist op de kruising De Ruiterplein-Banckerstraat. De auto mobilist zag doordat hij de bocht niet ruim genoeg nam de wachtende fiets ster niet staan. Zij is met een sche- delbasisfractuur en een gebroken sleutelbeen opgenomen in het zieken huis. Een vierjarig overstekend jongetje is zaterdagmiddag door een auto ge grepen in de Spionkopstraat. De 48- jarige bestuurster kon het tussen twee geparkeerde auto’s vandaan ko- Tijdens de bijeenkomst kwam ook nog even de kwestie van de nieuwe ramen in verschillende huizen aan de orde. Er zal aluminium worden gebruikt en de structuur van de ramen wordt anders. Besloten werd, dat de bewoners pleintje voor pleintje zullen worden gehoord over de plannen. Hierbij zal dan ook een deskundige aanwezig zijn. HAARLEM. De commissie onder wijs zal op woensdag 24 oktober, ’s mor gens om 11.30 uur, een openbare verga dering houden in het stadhuis. Op de agenda staan onder meer een brief van de oudercommissie van de Openbare Montessorischool over verlenging van de schooldag, het instandhouden van Ans- lijnschool en Linschotenschool en leer middelen voor de basisschool aan de Kromhoutlaan en de blo-school aan de Eemstraat. W1U-W-- L gracht werden belangwekkende vondsten) gedaan: een gebeeldhouwde gevelsteen/ een kinderkop voorstellend, zeven mid deleeuwse siegburg/jacobakannetjes, de len van een grote pot, stukken aarde- werk-servies, deeltjes van driehoekige raampjes, een kandelaar, een 900 grams kanonskogel uit de Spaanse tijd, een vergulde lepel en een bot, dat zeer waarschijnlijk als schaats dienst heeft gedaan, gezien de merkwaardige gepo- Op oude afbeeldingen ziet men het Huis ter Cleef als een vierkant gebouw door een ringmuur omgeven en aan drie zijden in het water liggend. Aan de zuidkant, de Kleverlaan, bevond zich de ingang. Was men deze poort binnen, dan kwam men op de binnenhof, die van het eigenlijke kasteel door een gracht en een valbrug was gescheiden. Het front van het kasteel, met de brug, lag naar het oosten gericht. Het slot zelf bestond aan de westkant uit twee vierkante hoge torens. Van de noordelijkste van deze torens zijn de resten nu nog te zien in de stadskweektuin. HAARLEM. In het afgelopen weekeinde hebben er in Haarlem 35 aanrijdingen plaats gevonden, die vijf gewonden en veel blikschade tot re sultaat hadden. In negen gevallen ging de dader van de aanrijding er vandoor zonder zich bekend te ma ken. De NJBG wil de vondsten tentoon stellen in het eigen jeugdhonk bij de De Parkwijkraad en de actiegroep hadden de bijeenkomst belegd om met de bewoners van gedachten te wisselen over speelgeiegenheden en nieuwe ra men voor de huizen in Parkwijk. Daar toe was ook een kleine tentoonstelling ingericht, waar wat voorbeelden van speelwerktuigen te zien waren en waar suggesties konden worden gedaan. Park wijk, dat al enige tijd bezig is met het verkrijgen van speelgelegenheid, heeft nu een bedrag van vijf mille gekregen waarvoor tijdelijke voorzieningen kun nen worden aangelegd. Enige suggesties van de buurtbewoners over de aard van de werktuigen: indianenhutten, speel- brug. een rolschaatsbaan, een blokhut en een luchtkussen. mend jongetje niet meer ontwijken. Het kind liep een hersenschudding op. Op de kruising Lange Herenvest- Lieve Vrouwegracht heeft een 54- jarige automobilist uit Leiden zater dagmiddag een 64-jarige overstekende voetganger aangereden. De automobi list die stopte om het verkeer voor rang te geven, reed op toen de voet ganger net overstak. Met een hoofd wond en een gebroken sleutelbeen is de voetganger opgenomen in het zie kenhuis Mariastichting. De 27-jarige passagiere van een auto, die bestuurd werd door een 28- jarige man uit Friesland raakte zon dagavond gewond toen zij uit de auto viel op de kruising Engelandlaan- Belgiëlaan. Het autoportier was door de schok opengesprongen toen de au to werd geraakt door een 31-jarige automobilist, die geen voorrang gaf. De Fries liep gekneusde ribben op, zijn passagiere een hoofdwond. Op de kruising Eksterlaan-Zwa- luwstraat brak een 53-jarige brom fietser zaterdag zijn enkel toen hij geen voorrang verleende aan een 37- jarige automobilist. Hoofddorp. De commissie voor maatschappelijke en sociale aangelegen heden uit de gemeenteraad van Haar lemmermeer vergadert dinsdag 23 okto ber om 19.30 uur in het raadhuis te Hoofddorp. Op dezelfde plaats en tijd vindt eveneens een vergadering plaats van de commissie voor ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. mentaal overeind blijft. Ten Brink waarschuwde tegen overijlde paniekhan- delingen en dat de hele actuele politieke situatie rond D’66 aan de orde dient te komen op het partijcongres eind novem ber in Utrecht. Drie dagen voor deze vergadering zijn er verkiezingen in Amersfoort. Ten Brink: we moeten daaraan grote steun verlenen. Een slech te uitslag zou een sterk demoraliserende invloed kunnen hebben op het congres. Tegenover de pleidooien voor opheffing van de partij stelde hij dat men ver plichtingen heeft aan het kabinet-Den Uyl, waarin per slot van rekening ook vier bewindslieden uit D’66 zitten. In een faillissement van de partij gelooft hij niet. Volgens Ten Brink zal de actie om 90 mille bij elkaar te krijgen slagen. Het congres zat er somber bij, zeker na de klappen van de vorige week, waarin D’66 in de Zaanstreek van het bestuurlijke podium verdween. Naar aanleiding hiervan besloot de Rotter damse raadsfractie zich niet meer be schikbaar te stellen bij de verkiezingen in mei. Ook in Haarlem gingen zaterdag stemmen op om niet meer mee te doen aan onder meer de statenverkiezingen in Noord-Holland (de statenleden Van Laeuwen en Blijleve). Anderen zoals D’66-statenfractievoorzitter Redeker en Martini, leider van de D'66-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad pleitten voor doorgaan. Partijvoorzitter Ten Brink probeerde op het congres de verdoolde kudde bij elkaar te houden. Hij wilde de komende tijd peilen of D’66 ondanks de klappen A S PARADE Jr Een pastoor ligt1® jf ziekte bed en zegt y 7 tegen zijn dokter: Tkgeloofdathetnu I afgelopen is met me’. 1 ’Nonsens’,zegt dearts, a ’overeenpaarweken A staat u weer op uw j Uk knieën’. HAARLEM Op donderdag 25 okto ber om acht uur 's avonds houdt de gemeente in Die Raeckse een hoorzitting over de voorlopige plannen voor het gebied Raaks-Doelen-Vijf hoek. Iedereen die geïnformeerd wil worden over de vernieuwingsplannen voor deze buurt is welkom. Er zullen kaarten en een ma quette te zien zijn. Wie al eerder op de hoogte wil raken van de plannen kan deze maquette vanavond, en ook dins dag- en woensdagavond, tussen half acht en tien gaan bekijken in de bovenzaal van Die Raeckse. De resten van Huis ter Cleef, die na enkele maanden intensief graven zijn blootgelegd, zullen worden gerestaureerd en gerevalieerd. Met de rond de puin hopen gevonden stenen zullen de funda menten tot ongeveer kniehoogte worden opgemetseld en ook worden de nog overeindstaande muurresten opgeknapt. De slotgracht is gedeeltelijk sveer uitge graven en zal de ruïne meer cachet geven. HAARLEM. De Haarlemse Raad voor Jeugd en Jongeren houd op don derdag 25 oktober om half acht een openbare vergadering in clubhuis De Koudenhorn, Koudenhorn 34. Op de agenda staan een beleidsnota en onder meer verslagen van de werkgroepen „Kop uit ’t Sant” en „Voorlichting”. Jroen Bosch. In jongerencentrum Deining, Ripperdastraat 13a, wordt dins dagavond 23 oktober in het Theehuis een Jeroen Bosch-avond gehouden. Open om acht uur. Donderdag zingt folk singer Dave. stad in ’t kort (Van een medewerker) HAARLEM. Toneelgroep „Toi-Toi” van jongerencentrum Deining heeft za terdag de eerste voorstelling gegeven van „De kat en de Strafschop”, in de toneelzaal van Deining aan de Ripperda straat 13a. Onder regie van Jan van ter Tooien speelden de amateur-acteurs deze komedie van de Engelse schrijver Glenn Melvin over een arbeidersgezin waarin het voetballen een belangrijke pfaats inneemt. De belangstelling viel enigszins tegen. Vader Bill Brown, gespeeld door Paul Misset, is samen met zijn vriend Wally vertolkt door Ferdinand Meyer een fervent supporter van de plaatselij ke voetbalclub Newton. Alles wat op het veld gebeurt ziet hij door gekleurde bril en het duurt niet lang of hij raakt verzeild in een opstootje. Bil takelt de scheidsrechter (Walter van de Veldt) nogal toe en belandt in een cel van het politiebureau. Geld van een spaarbank boekje doet hem op borgtocht vrijko men, echter buiten medeweten van zijn echtgenote gespeeld door Anneke Meyer. Zij blijkt inmiddels een kostganger in huis te hebben genomen, en dat is dan de scheidsrechter die door vader Brown is toegetakeld. Zowel de kostganger als de kat van de buren zorgen voor de nodige verwikkelingen. Bovendien laten zoon Percy en de dochter, gespeeld door Ellen van ter Tooren, zich ook niet onbetuigd; de een als nieuwe ster van de concurrerende voetbalclub en de ander met haar verwikkelingen op het amou reuze pad. Maar ook aan deze komedie komt na alle moeilijkheden een happy ending. De toneelgroep gaat binnenkort met het succesnummer „De Polyester Polka” voor een voorstelling naar De Bilt. Ook anderen kunnen voor een voorstelling een beroep doen op de groep, en mensen die voor of achter de schermen willen meewerken zijn welkom bij mej. E. van ter Tooien, Van Deventerstr. 9, teL 330124, of bij Deining, tel. 310503. jeugdherberg Jan Gijzen. Ook zijn er plannen de gevonden voorwerpen te ex poseren in het Frans Halsmuseum. 5TÏ ^>3 j. I jj: miiii I 11 De stad Haarlem kocht in 1715 de heerlijkheid Zuid-Akendam met de ruï ne en twaalf morgen land, alsook de Kleverlaan met haar tollen voor dertien mille. Sinds 1910 is het terrein als stads kweektuin in gebruik. Het hoofdgebouw van het huidige complex van Hout en Plantsoenen heeft nog een historisch to rentje, dat vermoedelijk een deel is geweest van de toenmalige kaatsbaan bij Huis ter Cleef. «S - - ’4’

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 5