wijzigen Haarlem krijgt drie nieuwe pleinen erbij Nationaal dam kampioen Baris Dukel in IJmuiden overleden GROTE MARKT 12: de andere zaak in modieuze lederen kleding „Karakter Volksmuziekschool niet Mr. J. G. Bettink hield laatste beschouwing r i OUDERCOMMISSIE VRAAGT IN BRIEF AAN B. EN W. GARANTIES ff nUmBEROflE Bijna halve eeuw- dammedewerker bij onze krant Wijkraad verontrust FELLE KRITIEK MENSINK (PvdA) IN FINANCIËLE BESCHOUWING over vestiging café PH1LI1 DINSDAG 6 NOVEMBER HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 197 3 4 Lesgeld Reserves Publiciteit Melkkoetjes Programmeren Ergens weten ze van geen ophouden, die Philips batterijen. Evenredigheid HAARLEM De financiële kanten van het gemeentebeleid klinken de PvdA-expert op dit ter rein, drs. Mensink, als muziek in de oren. Daarom ontpopte hij zich gisteravond tijdens de financiële beschouwingen over de begroting 1974 ook als muziekrecensent en het onderwerp van zijn felle kri tiek was „De Onvolledige” van Van den Berg, op tekst van Van der Ham, Geluk, Voskuilen, Van Liemt en Thuis, gecorrigeerd en ingekort door Merks (hoofd afdeling Finan ciën, red.). Het lachsalvo daverde door de raadzaal, ook toen hij de drie delen bekendmaakte: De ver keersinvesteringen buitenge woon langzaam en breed de heroriëntatie het allerlang zaamst en de financiën en lijn voering van het openbaar vervoer talmend met een onwerkelijk optimisme. Het ontbreken van de tariefstructuur van gas en elektra zorgden voor de titel van de com positie van het college. Mensink stelde eveneens dat een beleids- toelichting ontbreekt. (Van een onzer verslaggeefsters) Voor wat de ouderlijke bijdrage be- (Van onze stadsredactie) ADVERTENTIE Begroting ’74 de onvolledige van Van den Berg ze DRS. W. MENSINK (PvdA) kritiek op het feit dat de voorzieningen voor de wijken niet dit jaar al in de commissies zijn geweest voor voorover leg. Hij wachtte ook nog steeds op een recapitulatie per wijk om zodoende in een perspectiefopstelling te kunnen oor delen over de voorzieningen. Leren damesmantel met bont gevoerd vanaf 1195. Baris Dukel zal aanstaande vrijdag om 14.00 uur worden gecremeerd op Wester- veld te Driehuis. begroting sluitend te krijgen, zoals ook de vier grote steden doen. MR. A. WOPEREIS (KVP) c 1 s t 8 c V n j V ii a V v It o V k P tl Sf t( 01 Cl d: Ri Zi df vi O za m w D ,1a gr df P< Pi al w OJ gr ht ge df k hi d: rr ui Vi v< di ui m a< zc ai Pi Pi m zc brieven laten uitgaan naar de ouders van de leerlingen, met een verzoek om adhesiebetuiging. Binnen een week kwa men zevenhonderd van dergelijke steun betuigingen binnen. „Wij stellen ons on afhankelijk op ten opzichte van docen ten en schoolbestuur, en nemen een eigen, ouderfijk standpunt in.” aldus de heren H. W. Gons en B. v.d. Haar, leden van de commissie. De ouders stellen dat zij niet zonder meer tegen een samengaan in een derge lijke gemeentelijke school gekant zijn; wel willen zij voor bovengenoemde kwesties meer waarborgen zien. Onder decentralisering verstaan zij behoud van de gedragslijn van de Volksmuziek- school, die altijd naar de leerlingen in de wijk toekwam. In hun brief schrijven de ouders dat het zelfs wenselijk is dat in de zeer nabije toekomst op nog meer plaatsen les wordt gegeven, met het oog op de dringende behoefte aan muziekonderwijs in de nieuwste staddelen, met name in Schalkwijk. De daarvoor noodzakelijke decentrali se uitgebreide damrubriek. Tevens ver schenen van zijn hand tal van artikelen over de damsport. Zijn publikaties over dammen belichtten niet alleen voor trouwe dammers de diepste geheimen van deze moeilijke denksport; dikwijls waren zij voor de nieuwsgierige lezer een uitnodiging tot de eerste schuiverij- en op het dambord. Van de gemeente hebben zij inmiddels alle bescheiden over de plannen voor de gemeentelijke muziekschool toegestuurd gekregen. De gemeente laat, in een reactie op de brief, weten dat het steeds haar bedoe ling is geweest het gedecentraliseerde onderwijs te handhaven en zo mogelijk zelfs uit te. breiden. Er bestaan wel degelijk plannen om ook in Schalkwijk muziekonderwijs te gaan geven. Datzelfde geldt voor het karakterbe- houd, aldus een gemeentelijke woord voerder. Cijfers van vergelijkbare scho len in andere gemeenten tonen aan, dat de toeloop van leerlingen zelfs nog aan zienlijk zal kunnen toenemen. Wopereis meende dat Haarlem moet streven naar een zuivere belstinghef- fing en een heffing, die zoveel overeen komstig de doelstellingen van de wetge ver is alsmede een over vier jaar gepro grammeerde heffing. Hij wilde af van het systeem van donaties door de bedrij ven aan de gewone dienst. Hier staan de stortingen voor een bepaald doel buiten maar daarvoor moet wel een goed ge motiveerd besluit zijn. Hij bepleitte een winstegalisatiereserve van redelijke om vang en een vermindering op korte ter mijn van de algemene reserves. KVP en PCG wensten, zo stelde hij tevens geen algemene belastingverhogingen meer te treft staat nog niets definitief vast, om dat dat een zaak voor het bestuur van de school is. Wel is afgesproken dat, anders dan voorheen, de ouderlijke bij drage naar draagkracht zal worden be rekend. Wat voor sommigen zelfs een verlaging zal kunnen betekenen van het lesgeld. De randgemeenten hebben inmiddels toegezegd de subsidiebijdrage per leer ling van 200 naar 400 te verhogen, aldus de woordvoerder van de gemeente. Dat er een evenredige vertegenwoordi ging naar leerlingen- en docentenaantal zal moeten zijn in de beheerscommissie werd van de zijde van de gemeente bestreden; men ziet liever een verdeling 50-50, omdat de inbreng van de scholen sterk verschilt. Zo is Toonkunst een school met een beroepsopleiding en krij gen de leerlingen van de Volksmuziek- school een niet-professionele opleiding. „Overigens is een dergelijke verdeling uitsluitend van belang voor zolang als de overgangsperiode duurt,” aldus de gemeentelijke zegsman. „Bedoeling is dat na enkele jaren dat verschil tussen beide scholen vervaagt, binnen de nieuwe Ge meentelijke Muziekschool. We blijven streven naar die ene nieuwe school, omdat er in een plaats als Haarlem geen plaats is voor twee muziekscholen die praktisch op hetzelfde terrein werkzaam zijn. We menen dat de nieuwe school in potentie meer kan doen voor het muziek onderwijs dan twee naast elkaar be staande scholen.” De ouders: „De VMS heeft reeds ge durende dertig jaar vol waardig muziek onderwijs geboden aan bevolkings- en leeftijdsgroepen, die zonder het bestaan van een VMS niet bereikt zouden zijn. Juist het geven van muziekonderwijs aan deze categorieën van leerlingen zien HAARLEM. De Wijkraad Heilig landen heeft B. en W. een brief gestuurd over de op handen zijnde opening van een derde café-bar, nu in het Klein Heiligland, naast het „Vrouwe- en Anto- niegasthuis”-hofje. Het historische en culturele karakter van de wijk gedoogt het vestigen van horeca-bedrijven niet, wordt gesteld. In dat verband wijst de wijkraad naar de „vragenlijst wijkver- betering” waarin wordt gevraagd wat de gemeente denkt te doen aan de handha ving van het huidige karakter van de Heiliglanden. In verband daarmee ver wondert het de wijkraad dat hij niet van te voren op de hoogte is gesteld van de aanvraag. Door deze gang van zaken loopt de wijkraad achter de feiten aan. De wijkraad wil weten of alle vergun ningen al zijn verleend. Hij benadrukte de fundamentele mis verstanden tussen wethouder Van den Berg en de commissie financiën over de structuur van de tarieven van gas en elektra en vroeg over de tarievenbeste- dinig een duidelijk standpunt van het college alsmede over de vraag hoe de tarieven van de elektra moeten worden bezien. Mensink stelde dat het de PvdA moeite kost al de onvolledigheden in de begroting te accepteren. Wat de „zwe vende zaken betreft vroeg hij zich af waarom geen prioriteiten zijn bepaald en of er werkelijk aangepakt gaat wor den. De totale financiële situatie is vol gens Mensink uiterst ondoorzichtig en hij vroeg zich af of het college niet te lief en te aardig is in het opstellen van de begroting en of het niet beter is de uitgaven te vergroten in plaats van de hartstochtelijk dammer en al had het werken hem overdag nog zo vermoeid hij werkte destijds als vislosser in de IJmuidense vissershaven toch zag hij altijd wel kans in de avonduren één of meer boeiende partijen te spelen. Toen hij eertijds voor een zware partij moest aantreden tegen de Rus Koepermann, was het Baris Dukel niet vergund vooraf wat rust te nemen. Rechtsstreeks van het vislossen begaf hij zich op weg naar het wedstrijdbord. „BARIS DUKEL windt zich niet op over damtitel” stond er na het behalen van zijn persoonlijke nationale titel in de krant. Dat was volkomen in overeen stemming met het karakter van deze dammer. Zijn bonkige figuur leek altijd in volkomen harmonie te rusten achter de schijven. Zijn prestaties kwamen dan ook voort uit weloverwogen spel, zonder dat ook maar een spoortje van zenuwen merkbaar was. HAARLEM. Ruim zevenhonderd ouders van kinderen die aan de Volks muziekschool muziekonderwijs volgen, hebben hun steun verleend aan een brief naar het college van B. en W. van een oudercommissie-ad hoe waarin deze haar verontrusting uitspreekt over de gang van zaken rondom de Gemeentelij ke Volksmuziekschool. Daarin stelten zij, dat uit niets van hetgeen onder meer in de pers gepubliceerd is, kan worden afgeleid dat de gemeente Haarlem ga ranties heeft gegeven in een drietal kwesties: de decentralisering, het karak ter van het onderwijs, en een evenredige vertegenwoordiging van de Volksmu ziekschool in de Beheerscommissie voor de nieuwe Gemeentelijke Muziekschool. Het verkeersbeleid in het kader van het investeringsplan is onvoldoende geënt op de wensen van de raad voor een heroriëntatie tegen de achtergrond van onder meer de wijkvernieuwing en het openbaar vervoer. Nu staat er nog 14 miljoen in de ijskast en dus is een discussie over de structuur van het investeringsplan vrijwel onmogelijk, al dus Mensink, die hierin een sterk plei dooi zag voor een programcollege en een nadere bestudering van de besluitvor ming. Wat dit investeringsplan betreft vond hij uitstel van de herplaatsing van speelgelegenheid in Meerwijk namens de hele fractie onaanvaardbaar. Hij had beeld geweest maar langzamerhand krijgt Mensink het gevoel dat de zaak vastloopt. Het sectorenbeleid blijft over eind, een beleidsnota bleef dit jaar uit, buiten de onderwijssector is er geen meerjarenplanning en het is de vraag of de toelichting op het investeringsplan wel voldoende duidelijk is. Daarom wil de hij dan ook terugkeren naar een wezenlijke beleidsbeschrijving met een meerjarenplanning per begrotingshoofd stuk. (Van een onzer verslaggevers) ÏJMUIDEN. Na een langdurige ziekte is maandag te IJmuiden op 63- jarige leeftijd overleden Baris Dukel. De heer Dukel voor zijn vrienden Barend genoot nationaal en internationaal grote vermaardheid als wedstrijddam- mer. Voor onze bladen verzorgde hij bijna een halve eeuw lang een wekelijk- BARIS DUKEL behaalde in 1959 de nationale damtitel. Na inspannende wed strijden in Utrecht behaalde hij het persoonlijk kampioenschap. In zijn woonplaats IJmuiden werd hem bij die gelegenheid een stormachtig huldebe toon bereid, compleet met serenade en rijtoer. Bij die gelegenheid sprak oud- wereldkampioen dammen Piet Rozen burg: Baris Dukel is niet alleen een dammer van formaat; hij is ook een uitstekend propagandist voor de dam sport”. Het was een bijzondere toevalligheid dat Baris Dukel in de damsport verzeild raakte. Wellicht had hij als kind al eens speels de schijven over het bord ge stuurd toen hij eens schuilde in de portiek van het Koning Willemshuis in Oud-IJmuiden. De alombekende dammer Wim van Daalen uit Haarlem gaf in dit huis juist een simultaan-séance. Dukel stapte er binnen en ging meespelen. Vanaf dat moment heeft het dammen hem niet meer losgelaten. Hij werd een Koningin Juliana onderscheidde de overleden dammeester op grond van zijn prestaties in de damsport in 1967 met de zilveren ere-medaille van Oranje Nas sau. Dat was voor deze altijd bescheiden dammer het tweede grootse moment in zijn damcarrière. Wat het openbaar vervoer betreft ver weet Mensink het college dat het de harde publiciteit had geschuwd om de onderhandelingen met het rijk niet te bemoeilijken. Deze argumentatie is ont recht gebleken. Er is nog steeds een optimisme over de uitvoering van de motie-Cornelissen, de publiciteit wordt nog steeds geschuwd zodat zelfs de raad nog niet is geïnformeerd over het de mist in gaan van de verwachtingen en we zullen weer nieuwe besluiten moeten nemen over de financiering van het openbaar vervoer, zo kritiseerde Men sink de houding van het college. Hij vond het hoog tijd dat de subsidiekwes- tie keihard wordt gekoppeld aan de lijnvoering en de bejaardentarieven van de NZH. HAARLEM. B. en W. hebben be sloten het terreintje dat wordt omgeven door LeidsevaaA, Rollandstraat, Nadorst- straat en Oostindiëistraat nu officieel Nadorstpleintje te dopen. In de Waar- derpolder gaat het plein dat is ontstaan tussen Industrieweg en Hendrik Figee- weg het Heringaplein heten en de verbin ding tussen dit plein en de Industrieweg: Heringaweg. Het gebied dat wordt inge sloten door Gedempte Voldersgracht, de Zuiderstraat, de Gasthuisstraat en de in aanbouw zijnde stadsbibliotheek krijgt tot naam: Doelenplein. De heroriëntatie is, aldus Mensink nog steeds niet in het beleid tot uiting geko men. Als voorbeelden noemde hij een nettopost van één miljoen bij onderwijs en de besparing van 5 ton door de jaarlijkse meteropnemingen. Is dit onwil of onmacht, zo stelde hij. We moeten een afwegingsinstrument in handen krij gen, waardoor werkelijk kan worden gekozen tussen bestaande activiteiten en nieuwe noden binnen en buiten de sec toren om zo noodzakelijke en gewenste beleidsombuigingen te kunnen effectue ren, aldus Mensink, die nu wel eens wilde weten of de heroriëntatie bij de voorbereiding van de begroting 1975 een kans krijgt. De aanpak van de begrotingsvoorbe reiding is jarenlang een landelijk voor- Wopereis (KVP-PCG) had een analyse gemaakt aan de hand van drie besluiten: het overbrengen van een deel van de winst van de bedrijven naar de gewone dienst; het invoeren van een meerjaren planning voor de gewone dienst en het invoeren van de onroerend goedbelas- ting. Hij stelde dat de rekeningstekorten voor de periode 1967 tot 1973 met ƒ16,5 miljoen weinig meer waren dan de ra ming. De geraamde reserve is echter Het gemeentebestuur heeft de partijen uitgenodigd voor een nieuwe bijeen komst over de tot nog toe stroef verlo pende samenwerkingsbesprekingen, op donderdag 8 november. sering willen de ouders behouden zien. Ook het karakter van het Volksmuziek- schoolonderwijs moet behouden blijven, schrijven de ouders aan B. en W. Onder liggende gedachte daarbij is, dat het onderwijs van de nieuwe school wel eens aanzienlijk duurder zou kunnen worden dan in de oude situuatie het geval was, toen muziekschool Toonkunst en de Volksmuziekschool nog zonder meer on afhankelijk van elkaar opereerden. de ouders als de specifieke en sociale taak van de VMS.” Tenslotte streven de ouders naar evenredige vertegenwoordiging in het beheerslichaam, op basis van het aantal leerlingen en docenten. Zij menen dat de Volksmuziekschool. met 1600 leerlin gen en 50 docenten de grootste partner, recht heeft op een evenredige inbreng in de beheerscommissie. „Wij willen niet nalaten u ervan te verzekeren dat wij de wijze waarop u bereid bent de rechtspositie van de staf van docenten verbonden aan de VMS te behartigen, als een zeer positieve bijdra ge tot de eventuele totstandkoming van de Gemeentelijke Muziekschool beschou wen,” schrijven zij aan het college. De oudercommissie-ad hoc die de brief heeft opgesteld heeft ruim elfhonderd Mr. J. G. Bettink, 66 jaar, heeft gisteren voor het laatst als fractie voorzitter van de VVD zijn algemene beschouwing over de begroting voor ’74 gehouden. Hij zal na de verkiezin gen niet in de raad terugkeren. Mr. Bettink zal bij zijn afscheid een kwart eeuw raadslidmaatschap heb ben volgemaakt, een bijzonder lange periode. Naar aanleiding van zijn vertrek deelde hij ons mee dat hij bij de vorige verkiezingen al had geaar zeld zich opnieuw herkiesbaar te stel len. Hij deed het toch, maar met de restrictie dat het de laatste periode zou worden. „Ik ben al aow’er en heb als advocaat en procureur een bijzon der drukke praktijk die een volledige dagtaak is. Door het raadswerk dat erbij komt heb ik nauwelijks enige vrije tijd,” aldus mr. Bettink. Hij heeft in de loop van zijn raadslid maatschap in vrijwel alle raadscom missies zitting gehad. Toen mevrouw mr- Scheltema-Conradi wethouder was, van ’59 tot ’62, leidde hij de VVD-fractie al drie jaar en na haar overlijden vier jaar geleden volgde hij haar op als fractievoorzitter. In de periode '66-’70 maakte mr. Bettink deel uit van provinciale staten. Hij heeft twintig jaar zitting gehad in de Haarlemse Sportraad en was be stuurslid van verschillende sportvere nigingen. Sinds 1933 is hij werkzaam als advocaat en procureur in Haar lem. Vele jaren was hij lid van de Vrijzinnig Democratische Bond en in 1947 werd hij secretaris van het zoge noemde comité Oud en werkte als zodanig actief mee aan de oprichting van de VVD. Hij zal als fractievoor zitter wellicht worden opgevolgd door de heer P. C. van Houten. Gap tijm (D’66) bepleitte een populai re versie van het investeringsplan wat de wijkvernieuwing betreft. Hij stelde dat de reserves onderhand geharnast zijn en dat gas en elektra melkkoetjes worden voor die reserves. „Ik krijg bijna het idee dat we potten, we hebben reserves waar je u tegen zegt”, aldus Captijn, die vroeg waarvoor dit nodig is. Hij vroeg zich af waar de boven de markt zwevende zaken zijn gebleven en vond dat over de heroriëntatie nog geen tipje van de sluier is opgelicht. Ten aanzien van de NZH wilde hij de conse quenties voor 1974 weten. Wat de tarief structuur betreft stelde hij voor geen verandering aan te brengen maar een aanpassing met behulp van de inflatie correctie „Ik denk aan ongeveer 8 per cent” aldus Captijn, die ook meer duide lijkheid wilde over wat er in de diverse wijken gaat gebeuren. accepteren, die niet voor vier jaar ge programmeerd zijn. Van Houten (VVD) stelde dat zijn optimisme over de gemeentelijke huis houding gerechtvaardigd is geweest maar meende dat in de begroting weinig ruimte is gemaakt voor tegenvallers. Die verwachtte hij onder meer bij het grondbedrijf (renteverliezen) Molenwijk en de erfpacht. Hij was dan ook bang dat de reserves van het grondbedrijf zouden worden aangetast. Ook de NZH was voor hem een onzekere zaak en over de tekorten bij onderwijs had hij eveneens zorgen. Van Houten stelde dal er een betere kostenbewaking moet zijn en een betere oriëntatie op financiële consequenties van beslissingen. Over de financiering van de wijkver nieuwing dienden naar zijn mening dui delijke afspraken te worden gemaakt met het rijk. Hij meende dat er, als da financiële positie niet slecht is, wat ge daan moet worden aan de boven de markt zwevende zaken. Er is te weinig geld voor gewenste zaken en het krijgen van doeluitkeringen moet worden bevor derd. Anders is de bescheiden reserve van ƒ14 miljoen gauw op, aldus Van Houten. ƒ16,7 miljoen in plaats van de in 1969 verwachte ƒ6 miljoen. Via wat reken werk kwam Woperies tot de conclusie dat de rijksuitkeringen erg zijn meege vallen, dat de reserves uit de bedrijven sterker waren gestegen dan geraamd en dat de tarieven in dat opzicht dus te hoog waren gesteld en dat de feitelijke reserve ƒ15 miljoen te hoog is. Hij stelde dat de burgers een zodanige lastenverzwaring wordt opgelegd dat de reserves gelijk blijven. Woperies kon nog geen verandering in de begrotings- aanpak constateren. Dit was geen ver wijt maar wel een aansporing tot de vorming van een program college. Hij bepleitte een heroriëntatie ten aanzien van de gemeentelijke belastingen en ta rieven. Met de invoering van de onroe rend goedbelasting moet volgens hem de rioolafvoerheffing vervallen omdat dat een specifiek algemene belasting is. De huidige opbrengst moet worden bevroren en het bedrag van de voorgestelde ver hoging kan dan worden verkregen door een zelfde verhoging van de onroerend- goedbelasting. Ten aanzien van de over heveling van de hondenbelasting meende Wopereis dat dit een overheveling van een doelbelasting naar de algemene be lasting is. Over de begrenzing van de onroerend goedbelasting zei hij dat er een grote verantwoordelijkheid is met betrekking tot totale „bijdragen” die de gemeente van haar eigen burgers vraagt

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 4