NA BIJNA TWINTIG JAAR ADMINISTRATIEF BESTAAN Tuindersvereniging De Eendracht opgeheven IJmuidense dammer Barend Dukel op Westerveld gecremeerd „TAFEL" VOOR VAN WAARDENBERG ennia verzekeringen voor een vertrouwd houvast Cultureel Nieuw- Vennep heeft ontmoetingscentrum hard nodig Br -1 I :rs Laat uw verzekerings adviseur u eens vertellen wat wij u en uw gezin te bieden hebben B0 V W zaterdag MINISTERIE BESLIST SPOEDIG OVER SUBSIDIERING 9 1 o NOVEMBER HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1973 (Van een onzer verslaggeefsters) taan a a a a Fusie „Eendrachtig samenwerken” Origineel Nieuw hart Laag gebouw rant NOORDWIJKERHOUT Ruim zestig jaar na de oprichting is dë Tuindersvereniging De Een dracht te -Noordwijkerhout op geheven. In haar laatste gedaan te kwam de vereniging voort uit een fusie van de in 1910 in Lisse in het leven geroepen Tuinders vereniging De Eendracht en de twee jaar later te Noordwijker hout opgerichte Tuindersvereni ging De Eensgezindheid. Doel stelling van de vereniging was de afzet van tuinbouwprodukten van de leden te bevorderen waartoe veilingen werden ge organiseerd bij Piet-Gijzenbrug. Achter het net i ■F,. '--«**■ F*- - x - - r BISttg - - M M IN N iia i IMI 1MN ■I» W i uittil (Van een onzer verslaggeefsters) a N ik. T ia ADVERTENTIE 1H Zeewel 01 verkopen bij opbod bracht de prijzen meer in verhouding tot de waarde. Bovendien stond de organisatievorm garant voor kwaliteit hetgeen de af zet alleen maar kon bevorderen. GEWELDIG. Ik vind het verschrikke lijk fijn”, was de eerste reactie van de 63-jarige Aart van Waardenberg (tweede van rechts), nadat hij gisteravond in de Zandvoortse sociëteit Duysterghast aan de Noord-boulevard uit handen van vi- ce-prases Peter Kok (geheel rechts) de Tafel van Verdienste in ontvangst had mogen nemen. De „Tafel” - door Ger Loogman ontworpen - is door de sociëteit ingesteld om te worden uitgereikt aan mensen die zich op enigerlei wijze heb ben dienstbaar gemaakt voor Zandvoort. En dat heeft de heer Van Waardenberg in alle opzichten. brengen over enkele dagen advies uit aan het ministerie en dit advies beslist over de realisering van het Vennepse ontmoetingscentrum. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het was een grote groep van familieleden, vrienden en me- de-dambeoefenaars, welke vrijdagmiddag op Westerveld de heer B. Dukel uitgelei de deed op diens laatste gang over de dodenakker. De Koninklijke Nederland se Dambond. de Noordhollandse Dam- bond en het District Kennemerland had den hun representanten gezonden als een bewijs van erkentelijkheid voor al hetgeen Baris Dukel in de damwereld heeft gedaan. Daarvan gewaagde in de aula van het crematorium allereerst de ere-voorzitter van de Damclub IJmuiden, de heer Tj. de Jong. Hij memoreerde de talrijke zeges van zijn overleden vriend en me- de-dammer, die eenmaal zelfs als inval ler meespelend een Nederlands kampi oenschap op zijn naam wist te brengen. het ontmoetingscentrum Dat zijn de Stichting Haarlemmermeer-Zuid. NIEUW-VENNEP. Het verenigings leven in Nieuw-Vennep krijgt misschien over niet al te lange tijd de beschikking over het lang verbeide ontmoetingscen trum. Dit op de hoek van de Venneper- straat en de Gelevinkstraat geprojecteer de gebouw, waarvoor eerst de nieuwe woonwijk Linquenda als plaats van ves tiging was gekozen, zal wellicht nog dit Jaar door het ministerie van CRM wor den gesubsidieerd. Dat zou het mogelijk maken om in de loop van 1974 met de bouw te beginnen. Geen overbodige luxe, want in Nieuw Vennep met zijn w'einige geschikte zaal- ruimte, staan de verenigingen momen teel op dood spoor. De zesenvijftig be gaande organisaties hebben geen enkele mogelijkheid om hun activiteiten uit te breiden. Voor de zesduizend nieuwe in woners, die zich in de naaste toekomst in Nieuw-Vennep zullen vestigen, houdt dat in, dat zij nauwelijks kans maken om actief te gaan deelnemen aan vere nigingsactiviteiten in hun nieuwe plaats van inwoning. In de vorige eeuw verkochten de tuinders hun produkten langs de deur direct aan de consumenten. De prij zen van de goederen werden overeen gekomen via commissionairs. Die gang van zaken was voor de tuinders verre van bevredigend omdat de prij zen soms te vroeg moesten worden vastgezet, de tuinders misten iedere vorm van controle op de opbrengst en de prijzen waren door dit alles vaak te laag. Tegen het eind van de negentiende eeuw begon men eerst op markten te verkopen en al spoedig ontstonden de eerste veilingen. Het Hij tekende hem als een technicus en vechter voor zijn club. Een onverzette lijk en scherp dammer, die bovendien grote bekendheid kreeg door de rubriek welke hij gedurende 45 jaar in de IJ- muider Courant, Haarlems Dagblad heeft verzorgd. De heer De Jong besloot met een persoonlijk woord tot mevrouw Dukel en haar kinderen. Voor de nieuwbouw aan de Venneper- straat wordt geen gebruik meer gemaakt van het oude plan voor een ontmoe tingscentrum in Linquenda. Architect Schuurman van bureau Vink van der Kuilen en Klein heeft een nieuw en bijzonder origineel ontwerp gemaakt, waarvan de uitvoering aanzienlijk min der gaat kosten. De stichtingskosten van het centrum zijn nu berekend op 1,35 miljoen gulden. Daarvan wordt maxi maal een klein miljoen gesubsidieerd door het rijk. De overige benodigde gel den komen deels van provincie en ge meente. De Haarlemmermeerse gemeen teraad gaat zich in december over het Vennepse ontmoetingscentrum buigen. In de diverse commissievergaderingen werd het plan onlangs goed ontvangen. Het nieuwe ontwerp voor het ontmoe tingscentrum gaat uit van een laag ge bouw. waarvan een grote zaal met drie honderd plaatsen het centrum vormt. Rondom deze zaal loopt een gang, die aan de zijde van de kruising Gelevink- straat-Venneperstraat uitmondt in een hal met de entree. Aan de buitenzijde van de gang liggen de nevenruimten, zoals vergaderzalen, kantoren, bergingen, de garderobe en een bar met keuken. In deze kleinere ruimten worden de parti cipanten aan ondergebracht. Dorpshuiswerk die straks het gebouw aan de Eugenie Deze foto toont (in het midden) het veilinggebouw van Tuindersvereni ging De Eendracht bij Piet-Gijzen brug en de aanvoer per boot en paard-en-wagen. De foto werd ge nomen in 1917. (Uit: Noordwijkerhout in oude ansichten). Op het beschikbare terrein aan de Venneperstraat komt naast het ontmoe tingscentrum ook een gebouw te staan voor de politie en de hulpsecretarie. Dat gebouw zal architectonisch een geheel gaan vormen met het centrum, hoewel het wordt ontworpen door een andere architect. In combinatie met het nabij gelegen winkelcentrum en een parkeer terrein voor ruim driehonderd auto’s zul len deze accommodaties in de naaste toekomst het oude Nieuw-Vennep een nieuw hart kunnen geven met alle im pulsen van dien. richt de tuindersvereniging De Eens gezindheid. Volgens de statuten, waarop april van datzelfde jaar de Koninklijke Goedkeuring werd ver kregen, was het doel van de vereni ging „door eendrachtig samenwerken onder Gods zegen de belangen van de leden in alles wat het tuindersvak betreft, zooveel mogelijk te bevorde ren”. Voorzitter in die beginjaren was J. de Groot. Gestart werd met een krediet bij de bank, een soort van gemeentega rantie. Immers de burgemeester was tevens kassier van de bank en de raadsleden zaten in het bestuur van de vereniging. Er werden zo’n vijf tot zes veilingen per week gehouden. Rijk werd je er niet van, wie een loon van zeven gulden vijftig per week overhield om met de familie van te leven, was nog goed af. Tij dens de eerste Wereldoorlog raakt de bloembollenteelt op non-actief, de behoefte aan groente was groot zodat de tuindersverenigingen een bloeipe riode doormaakten in deze tijd van nood. In d e boekhouding van De Eensgezindheid van 1918 staat voor de maand juli bijvoorbeeld een omzet van 184 mille opgetekend, in augustus bedroeg de omzet zelfs 593.000 gulden en in september was dat 295.000. In T4-T8 verenigden de groentete lers zich in de Codro (Coöperatieve Drogerij), die onder voorzitterschap stond van E. H. Krelage. Vooral win tergroente als kool, wortelen en pas tinaken (waarnaar in het nieuwe plan Victor III in Noordwijkerhout nog een straat is genoemd), bonen en sjalotten werden schoongemaakt, ge sneden, gedroogd en ingezouten. Deze NA 36 JAAR gemeentepolitie - waar van hij een belangrijke tijd bij de zee en het stranddetachement vertoefde - neemt hij nu al weer drie jaar de EHBO in de politiepost voor zijn reke ning. Een compensatie die hij na zijn pensionering bij de politie zelf zocht omdat hij het strandleven toch niet kon missen. En ook die EHBO eist hem volkomen op. Neem nu het afgelopen seizoen, toen werd 899 maal beroep op de EHBO gedaan. De heer Van Waar denberg waarschuwt vooral voor het Previnaireweg verlaat, de dorpsraad Nieuw-Vennep, het bejaarden werk, de school voor beeldende expressie, de stichting voor gezinszorg en gezinshulp Haarlemmermeer, de muziekschool en de gidsen- en kaboutergroep St. Cathari na. Het jeugdwerk, de kerken en de peuterspeelzaal hebben vooralsnog afge zien van deelname aan het ontmoetings centrum nu de Venneperstraat en niet Linquenda als plaats van vestiging is aangewezen. Zij gingen er steeds van uit, dat in de nieuwe wijk nieuwe acti viteiten konden worden opgezet. Zo kwamen op twee plaatsen in de bollenstreek groepjes tuinders ertoe ook zelf veilingen te gaan houden. In 1910 werd te Lisse voor de concentra tie van tuinders in Lisse, Hillegom en De Zilk de Tuindersvereniging De Eendracht opgericht met als eerste voorzitter G. Schilder. De vereniging veilde in een café te Halfweg (tussen Leiden en Haarlem). Ongeveer tezelf dertijd begon een aantal, tuinders in Noordwijkerhout met veilingen bij Piet-Gijsenbrug, aanvankelijk zonder statuten. De veilingen die gewoonlijk werden gehouden op het achtererf je van één der tuinders, verliepen zo succesvol dat 18 januari 1912 een vergadering werd belegd in café De Vlashoven te Noordwijkerhout. In tegenwoordig heid van dertig tuinders werd opge- In 1927 probeerden De Eendracht en de Eensgezindheid boven de ma laise uit te komen door een fusie aan te gaan. Eerder was dat moeilijk te verwezenlijken geweest, onder meer in verband met vervoersproblemen. Was men nu in een uurtje met de wagen van Hillegom bij de Piet- Gijzenbrug, daarvóór was de boot, paard en wagen of hondekar een halve dag onderweg geweest. Samen namen de verenigingen de naam De Eendracht aan, de veilingen bleven plaatsvinden op het terrein in Noord wijkerhout bij de buurtschap Piet Gijs. In de crisistijd bleven echter ook de tuinders niet gespaard. De op brengst kon de kosten ternauwernood dekken. Bij het begin van de tweede Wereldoorlog telde De Eendracht on geveer 300 leden. Dit aantal groeide snel aan tot zo’n 750 toen onze oos terburen hier de dienst kwamen uit maken. De bloembollen waren waar deloos en de meeste telers gingen weer over op de groenteteelt. Veilen was ook verplicht in verband met de mogelijkheid van controle op de con sumptieve goederen. Het einde van de oorlog, 1945 was eigenlijk het laatste jaar dat de vei ling goed draaide. De bollen konden de grond weer in en alleen de ware tuinders bleven de vereniging trouw. Tegenover 375 leden in 1945 stonden er twee jaar later nog maar 187. Het eerste behoorlijk nadelig saldo diende zich aan. Veel leden verloren het vertrouwen in de veiling van Noord wijkerhout en zochten hun heil el ders (met name in Katwijk en Rijs- burg). Er restten nog slechts een 120 tuinders die in de groente bleven. Vanaf 1949 ging het snel bergaf waarts. De omzetten daalden met duizelingwekkende snelheid. In 1942 kon bijvoorbeeld nog een omzet van 419 mille worden genoteerd, een jaar na de oorlog bedroeg deze post 167.000 gulden en in ’47 werd een dieptepunt bereikt met 58.000 gulden. In de jaren vijftig laten de jaarboe ken omzetten zien van 37,24 en ten slotte in 1955 10 mille, opbracht door 36 leden. Dezen zagen de toekomst somber in, het bestuur bleef aan, maar verwaar loosde haar taak. De liquidatie van de vereniging werd niet aangedurfd en de vereniging die al niet meer functi oneerde, bleef op papier nog bijna twintig jaar bestaan. Pas in 1967 werd een actiegroep je gevormd door P. Geerling, G. Keijzer en P. A. Warmerdam, welke laatste zelf geen tuinder was, maar uit betrokkenheid met het verenigingsleven zich op de administratie wierp. In een door de leden belegde vergadering werd ge tracht het bestuur tot ontbinding te dwingen maar nog steeds meenden de bestuursleden dit tegenover de leden niet te kunnen verantwoorden en zij werkten niet mee. Deze poging duur de zo’n anderhalf jaar. De strijdbijl werd voor twee jaar begraven tot een nieuwe commissie de draad opnam, zich ditmaal een advocaat kon per mitteren en alle boeken op tafel kreeg. In die commissie zaten de bestuursleden F. Berbee en M. van Noort; J. P. J. Heemskerk was het enige „oude” bestuurslid, hij was in het bezit van de boeken en zijn medewerking was noodzakelijk. Als leden namen deel aan de liquidatie- commissie C. J. van den Burg, J. van gevaar voor glas op het strand. Er zijn nogal wat flessen de afgelopen weken aangeépoeld en als die stuk gegooid worden kan dat voor tal van badgasten het komende seizoen een doffe ellende betekenen. Voor Aart van Waardenberg was het niet de eerste onderscheiding. Ook het Carnegie Heidenfonds bedacht hem met een loffelijk getuigschrift en een bronzen medaille, voor de redding van mensen uit de kolkende zee: in de loop der tijd vier kinderen én drie vol wassenen. OM ELF OVER ELF ook gisteravond haalde Duysterghast de nieuwe prins Carnaval binnen. Een dag vervroegd vanwege de autoloze zondag, maar daar om niet minder uitbundig. Het werd prins Safari Vil - vanwege zijn voor keur voor de jacht - van Scherf tot Splinter van Duysterscharr. In het dage lijks leven Theo Oortmans uit Lands meer. Kort daarvoor was de vorige prins - Sjefke VI - Joop van Droffe- laar - de sociëteit uit gejonast. Zijn re geerperiode zat er dubbel en dwars op. Namens het hoofdbestuur van de KNDB. de Noordhollandse Dambond en het District Kennemerland sprak Piet Rozenburg, die vaststelde dat de Neder landse damwereld in B. Dukel een groot speler, nationaal en internationaal be kend, verloren heeft.Hij typeerde de overledene als een geducht, maar ook geliefd tegenstander. De Dambond zal hem node missen zo sprak hij tot slot tot mevrouw Dukel. Een zoon van de overledene sprak een slotwoord. Ondanks korte bloeiperioden, met name tijdens de twee wereldoorlogen, was het meest armoe troef in de tuinderswereld. In de jaren vijftig bereikten de omzetten hun dieptepunt en vele tuinders kozen eieren voor hun geld: zij gingen over op de bloembollenteelt. De aanvoer voor de veiling werd daardoor te klein om deze rendabel te houden. Het bestuur van die dagen durfde echter nog geen liquidatie aan er zo raakte De Eendracht in gedwongen rust, tot in 1967 een kleine actiegroep van leden een vergeefse poging ondernam het bestuur tot ontbinding te dwingen. Een twee jaar later daar op gebaseerde liquidatiecommissie. had uiteindelijk meer succes. De vo rige maand, 22 oktober 1973, werden de definitieve uitkeringen van de laatste 140 leden vastgesteld en werd Tuindersvereniging De Eendracht ontbonden. Café De Vlashoven te Noordwijker hout waar donderdag 18 januari 1912 de oprichtingsvergadering plaats had van Tuindersvereniging De Eensge zindheid. Het pand werd in 1965 ge sloopt om het verkeer meer ruimte te geven. (Uit: Noordwijkerhout in oude ansichten). Noort en A. van Emmerik en ook drh. Warmerdam deed een tweede keer mee. De commissie werd voorge zeten door advocaat mr. J. van der Plas die zich later terug trok toen er moeilijkheden over zijn (hoge) hono rarium ontstonden. Achterstallige contributies werden geïnd, de boeken werden bij gewerkt en over de verschillen tussen boek houding en werkelijkheid werd zand gegooid. Het hele kapitaal aan vei linggebouw, terrein en wat er na 20 aar stilliggen nog over was aan ma teriaal (kisten, jute zakken, draad- banken en dergelijke) leverde alles met elkaar nog een voordelig saldo op dat werd verdeeld over de laatste 140, papieren, leden. Er zijn verschil lende tuinders die altijd lid waren van de vereniging en tot het laatste moment bleven veilen, die de boot misten bij de liquidatie. In tijden dat zij nauwelijks iets leverden, vergaten zij wel zich in het ledenregister te laten inschrijven en zo vissen zij nu achter het net. Ruim 140 leden kre gen een uitkering, waarvan slechts 69 ook inderdaad tot de laatste dagen in 1955 hebben geveild. Administratie was nooit de sterkste kant van de tuinders. Begin oktober heeft een deputatie, be staande uit wethouder M. Kamper van Haarlemmermeer en afgevaardigden van de werkgroep Ontmoetingscentrum, op het ministerie van CRM gepleit voor de belangen van de Vennepse bevolking. Op haar beurt heeft een vertegenwoordig ster van het ministerie daarna de situa tie ter plaatse bekeken. Dit intensieve contact heeft geleid tot de situatie, dat het ministerie op korte termijn zal be slissen of zij een beschikbaar te stellen bedrag zal toekennen aan Nieuw-Vennep of aan een andere Noord-Hollandse plaats waar een cultureel centrum moet worden gebouwd. Gedeputeerde Staten groente ging voornamelijk naar de Duitse (en ook wel naar de Engelse) legers. Wekelijks werd toen de dro gerij in 1917 eenmaal goed draaide, zo’n zeshonderdduizend kilo verschil lende soorten groente ingemaakt. Het faillissement (met enorme schulden) van de Codro in 1919 betekende een klap voor de veilingen. Enige cijfers uit de jaarverslagen vermogen te illustreren wat het werk een tuinder opbracht. In 1925 leverde een partij van 20 kilo doperwten twee gulden en vijftig centen op, dus een dubbeltje per kilo. Voor een slof van vijf pond aardbeien kreeg de tuinder één gulden. Van zo’n bedrag moesten dan worden afgetrokken het plukloon, de velingkosten, vracht, landhuur, zaad en eventueel kunst mest. ■■G -r. k ïil bff "...Ttrfe „rj Ft 2 - - >5^ "V I ,A

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 9