Europese commissie slaat alarm - „Ultimatief plan” opgesteld Goudprijs in 99 Parijs even 99 naar top Ambassade Chili bezet Kohoutek is verdwenen Chili profiteert van recordprijs koper l rugzakken Geen jerry-cans maar achtergrond NA VO achter plan- Vredeling over taakverdeling GEEN NEDERLANDSE DEELNAME IN LANCE-PROJECT REDDING ECONOMIE IN ZICHT SPAANSE PATER NA HONGER STAKING IN COMA Procedures doorbroken bij decoratie KLM’ers 411 DECEMBER 1973 Na bericht (Van onze redactie buitenland) (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) In gruizels kATÏ'RDAO 8 BRUSSEL De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EEG, vindt dat de Europese ge meenschap op weg is naar een tota le ontwrichting. Tijdens de komen de topconferentie in Kopenhagen van de regeringsleiders der EEG- landen zal de commissie dan ook komen met wat in Brussel wordt aangeduid als „een ultimatief plan” om de gemeenschappelijke markt te redden. Dit plan schrijft enerzijds solidariteit voor in het zicht van de oliecrisis, maar het omvat daarnaast ook een aanbod aan het hele Mid- den-Oosten, Arabieren, Palestijnen en joden, voor ontwikkelingshulp van de gemeenschap. boden is”. Ook de minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel is het daarmee wel eens, maar hij wil met een aantal Westerse landen gelijktijdig tot erkenning overgaan. „Nixon dood” BRUSSEL (ANP) De veertien NAVO-ministers van Defensie (be halve Frankrijk) hebben gisteren in Brussel het in beginsel ingediende plan van Nederland over de taak verdeling van de NAVO-landen aanvaard. Nu zal met de uitwer king van de plannen een begin wor den gemaakt. Dit heeft minister Vredeling gisteravond na afloop van de conferentie van de Defence Plan ning Committee meegedeeld. Nederland zal de republiek Guinee-Bissau niet op korte termijn erkennen. Voorlopig blijft dit Afrikaanse landje, even groot als ons land, wat de regering betreft een Portugese kolonie. Wel heeft de Tweede Kamer bij motie, ingediend door de heer Ter Beek (PvdA), gezegd dat een zo „spoedig mogelijke verwezenlijking van het zelf beschikkingsrecht van de bevolking van de Portugese koloniën ge- Onmogelijk Defensielasten Rugzakken RUGZAKKEN en fietsen. Zelfs voor degenen die zich door de ener giecrisis getroffen voelen, zullen deze zaken als uitermate eenvoudig opge vat kunnen worden. Radio’s ais com municatiemiddel dat is nog wat anders dan een kleurentévé op weg naar ontwrichting n B» ce n ting in Amsterdam (1.884.800) openge steld. De Commissie hoopt voor haar bedoe lingen steun te krijgen van de Bondsre publiek en de vijf kleinere landen van Europa geen groter aandeel neemt in de kosten van hun verblijf op Europese bodem. De Amerikaanse bewindsman zei ech ter bij het verlaten van de vergaderzaal De motie-Ter Beek werd aangeno men met een grote meerderheid van de Kamer: alleen de VVD en wat rechtse splinterpartijtjes stemden te gen. Teleurstelling onder degenen die in vier pagina’s grote advertenties opriepen Guinee-Bissau te erkennen. Teleurstelling ook bij de Mondlane- Stichting en het Angola-comité. De mijnwerkers in Chili zijn altijd al een elitegroep geweest, die zich hevig heeft verzet tegen Allende’s plannen om lonen gelijk te schakelen. Teneinde hun plannen te ondersteunen gaan de leden van de Europese Commis sie in de laatste dagen voor de topconfe- Amilcar Cabral werd tenslotte dit jaar vermoord, maar zijn ideeënle ven voort en zijn werk werd door anderen overgenomen. (Van onze ruimtevaartmedewerker) LEIDEN Het is mogelijk dat ook de opzienbarende komeet Kohoutek last heeft gekregen van een energietekort. Maar dan met name een tekort aan gas. Sinds gisteren is de komeet niet meer waargenomen- Ook niet door telescopen die hem lange tijd als een steeds helder der wordend hemelverschijnsel hebben gevolgd. Dit bericht althans de Volks- sterrenwacht Simon Stevin in Hoeven, die bij wijze van spreken als de bok op de haverkist zit om hemelverschijnselen te volgen die voor het lekenpubliek ook interessant zijn of worden. Het plotse ling uit het gezicht verdwijnen van een komeet is een sporadisch voorkomende gebeurtenis. er ile in- >ek aar der ent ad- idt, be zet 74 /V on de im lat en de en 1. ïel en on eel iet ele en zer !X- in ou, lan ton liet via is :en tiet !e it >r ie ie iir .it if. i- m ie it, le. in sn ve ;n> .ot „VERKONDIG geen gemakkelijke overwinning”. Dat zei PAIGC-Ieider Amilcar Cabral acht jaar geleden in een aantal richtlijnen, waarin hij zijn partijleden tot grotere prestaties aanzette. „Elk verantwoordelijk lid moet de moed hebben zijn verantwoordelijk heden te dragen, daarmee van ande ren respect voor zijn werk af te dwingen, en zelf het werk van ande ren op juiste wijze te respecteren. Verberg niets voor de massa van ons volk. Vertel geen leugens. Breng leu gens aan het licht als ze verteld worden. Maskeer moeilijkheden, ver gissingen en feiten niet. rentie op -reis naar hun nationale hoofd steden, teneinde daar nog eens duidelijk te maken hoezeer een voortdurende Eu ropese verdeeldheid het schitterende vooruitzicht van een verenigd en mach tig Europa in gruizels slaat. Dit allesomvattende plan, aldus goede bronnen, is naar de smaak van de Euro pese Commissie werkelijk de allerlaatste kans voor de gemeenschap. Als de top in gebreke zou blijven, valt de EEG uit elkaar en zou een zelfde chaotische toestand ontstaan zoals die na de laatste wereldoorlog in Europa heerste totdat in 1958 de EEG tot stand kwam. MADRID (UPI) Een van de zes priesters die in de gevangenis van Za mora in hongerstaking gingen is in een coma en zal mogelijk spoedig sterven. Zo is gisteren meegedeeld. Het is Fran cisco Garcia Salve, een 45-jarige jezuïet, die meer dan een jaar in de gevangenis zit op beschuldiging van overtreding van een verbod van vereniging. In regerings kringen noemde men de toestand van Garcia zwak, maar zei men dat niet van een coma kon worden gesproken. Het nieuws werd trouwens op ge zag van de beurstelex ook door een groot commercieel Frans radiostation uitgezonden. Pas enkele ueren later, toen in Washington het Witte Huis bekend had gemaakt dat de Ameri kaanse president zich nog altijd in een blakende gezondheid mocht ver heugen, werd de mededeling van zijn overlijden ook in Parijs pas officieel weer tegengesproken. Maar toen had het goud al een duizelingwekkende hoogte bereikt waardoor de speculan ten grote winsten in de schoot kon den worden geworpen. De Franse recherche heeft intussen een onderzoek ingesteld om het nest waarin deze „canard” geboren werd, op te sporen. De besprekingen met Arabische afge zanten zouden hebben aangetoond, dat de Arabieren er tegen gekant zijn om het zij onder Amerikaanse, hetzij onder In de zienswijze van de Commissie, zo verluidt te Brussel, zal het niet noodza kelijk zijn opheffing van de Arabische olieboycot tegen Nederland te eisen al vorens dit plan nader wordt uitgewerkt. Het is wel duidelijk dat Europa slechts dan ten bate van het Midden-Oosten kan optreden als het niet eerst in econo mische zin de nek wordt gebroken. Guinee-Bissau is dan ook een arm stukje van de wereld. Het ligt net als ons land aan de zee, aan de westkust van Afrika. Maar daar houdt dan ook de vergelijking op. Men heeft er geen jerrycans nodig om benzine te ham steren, maar veldflessen voor de dra gers. Zelfs de president Louis Cabral lóópt door zijn land. Tientallen, hon derden kilometers om met mensen te praten. Vijfhonderd jaar geleden bezetten Portugezen het gebied. Het resultaat na die vijf eeuwen was dat 98 per- x cent van de mensen noch kon schrij ven noch kon lezen. De vrijheidsstrij- gisteravond: „Laat niemand zich illusies maken over het voortbestaan van dit bondgenootschap, als wij dat wil zeg gen de Amerikanen er onze schou ders niet onder zetten”. Deze toespraak van Cabral, één fel protest tegen de Portugese bezetting en dictatuur, staat volledig afgedrukt in het boek over de bevrijdingsstrijd in Guinee-Bissau. De toepasselijke ti tel luidt: „Verkondig geen gemakke lijke overwinning” (uitgegeven door Van Gennep in Amsterdam). Het geeft in de vorm van intelligente redevoeringen, richtlijnen en analyses een inzicht in de problemen waarmee de PAIGC-leiding in de afgelopen twaalf jaar worstelde. Minister Vredeling heeft een half jaar geleden het initiatief genomen om over de taakverdeling binnen de NAVO-lan- den ’n uitvoerige studie te maken. Giste ren is 't rapport van de Nederlandse sub groepen land- en luchtmacht door de NAVO-ministers besproken en goedge keurd. „Het is mij erg meegevallen, dat dit punt van de agenda zonder verdere weerstanden is aangenomen, want op de vorige vergadering in juni waren er nog bedenkingen”, zo zei minister Vredeling- Hij verklaarde dat deze aanvaarding in houdt dat is reeds in de studie om schreven dat de NAVO-bondgenoten de taken die Nederland in de toekomst nu niet meer zal kunnen vervullen, zullen overnemen. Verder is besloten dat Nederland niet nl deelnemen in het Lance-project. West-Duitsland heeft zich in eerste in stantie bereid verklaard met Nederland een bilaterale overeenkomst te sluiten, naarbij de Duitsers met hun Lance- projectielen ook het Nederlandse verde- digingsvak in de Bondsrepubliek (Noord- Duitsland) zullen bestrijken. Tenslotte zijn de NAVO-ministers er mee akkoord gegaan dat ons land zijn huidige Starfighter niet zal hoeven te vervangen. Tussen 1978 en 1982 zal Ne derland een nieuw vliegtuigtype aan schaffen, dat speciaal steun kan verle nen aan grondtroepen. Behalve deze tak- tische luchtsteun zal dit vliegtuig ook zelf luchtgevechten moeten kunnen aan gaan en bovendien zal het atoomwapens over het verdedigingsgebied van Neder land mee moeten kunnen voeren. In een klein warm land, waar de dorpen worden gebombardeerd en waar men het woord energiecrisis niet zal begrijpen, maar waar men wel erg blij is met rugzakken, schoe nen en rubberboten om het contact te kunnen onderhouden. Het plan van de commissie gaat uit van een evenredige verdeling van de schaarste die straks zal ontstaan en die het voornaamste kenmerk is van wat wordt genoemd een rantsoeneringseco- nomie. Persoonlijk welzijn moet voor de burgers der lidstaten op gelijke wijze worden verminderd en er dient een rigoureuze prijsbeheersing te komen om de koopkracht in stand te houden. Vóór alles zal echter een systeem van energietoewijzing moeten worden ont worpen, waarvoor de regering de priori teiten moet vaststellen in overleg met het bedrijfsleven, de industrie, de instel lingen voor collectieve voorzieningen als ziekenhuizen en scholen, en de oliemaat schappijen. Juist deze laatste zijn tot nu toe in hoge mate autonoom gebleven bij het bepalen van de bestemmingen van i de olie. Bovendien werd bekend dat binnen kort een nieuwe kopermijn in gebruik zal worden genomen. El Habra, die naar men aanneemt te zijner tijd meer zal opleveren dan de huidige grootste koper mijn van Chili, Chuquicamata. Die le vert momenteel rond 1800 ton koper per dag, meer dan tijdens de afgelopen drie jaren het geval is geweest. Oorzaak daarvan is gedeeltelijk het nieuwe regi me, en de verscherpte militaire controle op de mijn. Een verklaring voor het plotseling verdwijnen van de komeet Kohoutek, wanneer dit althans bevestigd zou wor den, zou kunnen zijn dat de gassen bij de nadering van de zon alle zijn ver dampt en uitgeworpen, zodat er niets meer over is gebleven om de staart te laten oplichten. De komeet zou dan wel als een onsamenhangende troep rotsblokken verder zijn baan vervolgen, maar niet meer vanaf de aarde waar neembaar zijn. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het bericht dat presi dent Richard Nixon zelfmoord had gepleegd, dat plotseling op de telex van de Parijse beurs verscheen, heeft een aantal speculanten ettelijke mil joenen franken opgeleverd. Het be richt, dat door de speculanten ver moedelijk zelf werd gelanceerd, kon die dag ten gevolge van de algemene stakingen waardoor ook alle Fran se kranten en persbureaus werden getroffen zonder verdere controle de telex-apparaten van de beurs be reiken. de EEG met andere woorden: Groot- Brittanië, Frankrijk en Italië vormen momenteel de grootste struikelblokken voor de eensgezindheid die de energie crisis vereist en die met het oog op de daarmee samenhangende rampzalige verschijnselen van de economie van de EEG-Ianden zo dringend tot stand moet worden gebracht. De „zes van Zamora” begonnen hun actie uit protest tegen hun gevangenzet ting in de speciale priestergevangenis die werd ingesteld ingevolge het concordaat. Zij noemden dit een „rotte vrucht” van de samenwerking tussen kerk en staat en vroegen overplaatsing naar andere gevangenissen. Garcia is een priesterarbeider die woont in een krottenwijk in Madrid. Hij werkt als bouwvakker en behoort tot tien beklaagden tegen wie een proces wegens ondergrondse vakbondsactiviteit zal worden gevoerd. Hij werd in juli 1972 gearresteerd. DE DR. EDUARDO Mondlane Stichting heeft besloten om de sym pathie in Nederland voor de nieuwe staat (drie maanden geleden werd de onafhankelijkheid uitgeroepen) op an dere wijze te laten blijken. Vóór 20 januari wil de stichting een ton bij eenbrengen om aan te bieden aan het PAIGC. Met dit geld kan de bevrij dingsbeweging van Guinee-Bissau het communicatie- en transportsysteem in het Afrikaanse land verbeteren. Op 20 januari is het namelijk een jaar geleden dat Amilcar Cabral, de leider van de PAIGC werd vermoord. Het bijeengebrachte geld zal worden gebruikt om rugzakken, radio’s, fiet sen etc. te kopen. Voor dit doel is het gironummer van de Mondlane-stich- DEN HAAG (ANP). Bij de decora tie van het personeel van het gekaapte KLM-vliegtuig Mississippi zijn alle pro cedures doorbroken. Met medewerking van velen, zelfs van de hoogste autori teit in het land, was het mogelijk de bemanning, onmiddellijk na aankomst van het toestel op Schiphol, koninklijk te onderscheiden. Aldus heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat donderdagavond in de tweede kamer gezegd tijdens de interpellatie De Beer (VVD) over de veiligheidsmaatrege len rond Schiphol en de KLM-toestellen. Het kamerlid Van Zeil (KVP) had enige kritiek op het feit, dat bij het onderscheiden van de bemanningsleden onderscheid was gemaakt, en niet ieder een dezelfde onderscheiding kreeg. De minister zei „verdrietig te zijn over de opmerking van zijn partijgenoot”. „Niet de gehele bemanning heeft de gehele Odyssee meegemaakt. Maar daar bij komt, dat geen onderscheid gemaakt is tussen het personeel van de cockpit en dat van de kabine”, aldus minister Westerterp. Bij het uitreiken van de onderschei dingen lette de bewindsman op de ge laatsuitdrukkingen. „Ik heb geen gevoel van onrechtvaardigheid gemerkt. Allen hebben getoond vliegende hollanders te zijn”. Russische voogdij te worden gesteld en dat zij zich dan ook tot Europa willen wenden. Bij een voortdurende energie crisis zal dit Europa evenwel totaal verarmen en geen rol van enige beteke nis meer kunnen spelen. Met andere woorden: de commissie zegt dat de olie boycot op den duur de Arabieren eigen lijk alleen maar nadeel en geen voordeel kan opleveren. m- UiO I Daarnaast wil de Commissie dat de EEG zich ten opzichte van het Midden- Oosten, Israël inbegrepen, op een positie ve wijze manifesteert. Solidariteit, zo werd gezegd, moet niet blijken uit geza menlijke frontvorming tegen de Arabi sche landen. Daarentegen moet aan de Arabische landen en tegelijkertijd aan Israël een soort ontwikkelingsplan voor het gehele Midden-Oosten worden voor gesteld, dat wordt gekenmerkt door sa menwerking met de EEG en dat gepaard zou moeten gaan met het vinden van een vreedzame oplossing voor joden, Arabieren en Palestijnen in het gebied waar zij leven. ders, die sinds 1962 met toenemend succes proberen hun land onafhanke lijk te maken, worden met de meest moderne wapens bestreden. Deson danks hebben zij inmiddels grote de len van Guinee-Bissau bevrijd. ARP-Kamerlid Jan Scholten die in de zomer een bezoek bracht aan de bevrijde gebieden noemde de bevrij dingsbeweging PAIGC „een goed doordachte, hechte organisatie met wijze mannen aan de top.” Europa, zo verklaarde Scholten compromitteert zich onvoorstelbaar door de aanhou dende wapenleveranties aan Portugal, in weerwil van een VN-embargo. Het Anti-Revolutionaire Kamerlid heeft Portugese bombardementen meegemaakt „een vorm van bru taal koloniaal banditisme” en sa men met zijn reisgenoot Relus ter Beek tientallen kilometers door be vrijd gebied gelopen. De Franse politie heeft gisteren met een bulldozer de deur van de Chileense ambas sade in Parijs ingeramd om de rond vijftig betogers te verwijderen die het ambas sadegebouw bezet hadden. De bezetters boden geen verzet toen ze gearresteerd werden. De bezetting heeft anderhalf uur geduurd. De demonstranten waren de ambassade binnengedrongen om de vrijlating te verkrijgen van de gearresteerde Chileense communistenleider Luis Corvalan en andere politieke gevangenen in Chili. Op de bovenste foto: de bezetters hangen een spandoek op aan het balkon van de ambassade. Op de onderste foto: de bezetters verlaten met gebalde vuist het gebouw. ju in Ti me de >n- en jr- De Nederlandse bewindsman zei erg blij te zijn met deze situatie. Hij heeft gisteren nog eens benadrukt dat Neder land als klein land onmogelijk een vliegtuig kan kopen dat op dezelfde wijze de veelzijdige taak van de huidige Starfighter, die zowel technisch als tac tisch is verouderd, kan vervullen. Minis ter Vredeling zal het kabinet binnenkort verslag uitbrengen over deze kwestie en voorstellen tot de aanschaf van het nieuwe type vliegtuig over te gaan. Hij verwacht zijn plannen er zonder veel moeilijkheden „door te krijgen”. Neder land zal in totaal circa 100 vliegtuigen van het nieuwe type aanschaffen. Over de prijs en het type aan te schaffen vliegtuig wilde de minister geen nadere mededelingen doen. Wel is het zo, zei hij, dat er nu meer gegadig den zijn dan de tot nu toe veel bespro ken Mirage, Cobra en Viggen. Onze redacteur in Brussel meldt ver der dat het gevoelige onderwerp van een evenwichtige verdeling van de defensie- lasten met name over de Europese bondgenoten, teneinde Amerika te ver lossen van de betalingsbalansproblemen die het verblijf van VS-troepen in Euro pa meebrengt, nog geen stap verder naar een oplossing is gebracht. De VS-minis- ter Schlesinger kan naar huis terugke ren met de toezegging dat tegen februa ri, als de zaak in het Amerikaanse congres urgent wordt, van Europese kant meer definitieve mededelingen zul len worden gedaan. Het is een kwestie die in Europese kring niet kon worden opgelost voor al de Engelsen willen voor hun defensie niet meer gaan betalen maar waar bij toch tijdens de discussies veel begrip bleek voor het Amerikaanse standpunt. Zoals bekend heeft Amerika aangekon- digd een deel van zijn troepenbestand in Europa te zullen terugtrekken, wanneer (Van onze redacteur in Santiago). SANTIAGO. De tot een record hoogte gestegen koperprijs van ruim 2500 dollar per ton kan voor de Chileen se economie de reddende engel worden. De directeur van de Chileense koper- maatschappij Codelco, Andres Zausque- vich, verklaarde dit onlangs, toen hij bekend maakte, dat Codelco tienduizend ton koper op de wereldmarkt had ver kocht. Direct na de machtsovername heeft de Chileense junta laten weten geen struc turele veranderingen in de koperindus- trie te wensen. Met de genationaliseerde Amerikaanse bedrijven, Anaconda, Ken- necott en Cerro wordt nu wel onderhan deld over de toegezegde vergoeding voor de nationalisatie van hun vroegere mij nen. De situatie in de meeste mijnen is normaal te noemen, afgezien van het feit dat ze onder scherpe militaire con trole staan. De mijnwerkers hebben aan geboden per maand een weekloon ter beschikking van de regering te stellen voor „de wederopbouw van het land”. Bovendien werken ze elke tweede zon dag van de maand vrijwillig én gratis, om de produktie op te voeren. 0 km~IOO~ AFRIKA-^ 'PORTUGEES GUINEA

Haarlem's Dagblad | 1973 | | pagina 3