Buien met windhozen Reactie van consumentenorganisaties op verklaring minister: eisen twee levens Lange files bij benzinepompen Nieuwe klanten vinden openbaar vervoer duur naar Nederland Minder kans op gezondheid voor ongewenste kinderen Met kortere verpleegduur kunnen miljoenen worden bespaard u Mogelijk nog 250 Chilenen Jeugd mag gratis in openbare bibliotheken Half jaar voor sympathisant Baader-Meinhof Gulf en Shell in ontwerp voor kerncentrale „i □□□En dit oig] 2 Volgens NS-enquête DRS. R. VEENHOVEN IN ARTIKEL N] ZIEKENHUIZEN WILLEN KOSTEN DRUKKEN IV ZATERDAG 12 JANUARI 1974 Z (Van onze redactie economie) Li Voorwaardelijke straf en vu Beraad a: Utn ma; 197! koe Woi mij DEN HAAG. „De minister zou ook eens kunnen denken aan sec- torsgewijze prijsstoppen”. Aldus een reactie uit de kringen van consu mentenorganisaties op verklaringen die drs. Lubbers van Economische Zaken de laatste dagen heeft afge legd. „In zijn prijsbeleid wordt daar toe de mogelijkheid geopend”, zo voegt men daaraan toe. Een alge hele prijsstop zo is duidelijk zou tot bedrijfssluiting en alle ge volgen daarvan kunnen leiden. UTRECHT ANP). Verkorting van de gemiddelde verpleegduur in de ziekenhuizen met één dag zou aan verpleegkosten al een besparing betekenen van 130 miljoen per jaar. Een kostenbesparing van 1,20 per verpleegdag zoals het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) heeft gevraagd, zou maar 26 mil joen opleveren. Veel goed te maken Lubbers moet aan prijsstop in aantal sectoren denken Atomic Wl te; Bij de enquête bleek dat 93 pct. van deze categorie reizigers een auto had. 83 pet. van hen zou zonder autoloze zondag nooit de trein hebben genomen. Van de onder vraagden was 40 pct. met het openbaar stedelijk vervoer naar het station gegaan. Tussen de 12 en 18 pet. kwam met de streekbus en een kwart te voet. Eén op de tien reizigers nam de fiets of pakte een taxi. De kwaliteit van het openbaar vervoer (comfort, frequentie, houding personeel b.v.) vonden de meeste reizigers goed. 14 pet. gaf een ongunstig oordeel over de totale reis. Daarvan vond 36 pet. dat de reis te lang duurde (teveel vervoermiddelen nodig voor één reis). Eenzelfde percentage vond dat stads- en streekvervoer te weinig reed en 17 percent vond dat er op zondag te weinig treinen reden. UTRECHT (ANP). Van de „nieuwe” NS-klanten vindt 23 percent het openbaar vervoer erg duur, 38 percent vindt het aan de dure kant en maar drie percent vindt het goedkoop. Dat blijkt uit een enquête die de Nederlandse Spoorwegen onlangs tijdens twee autoloze zondagen hebben gehouden onder in totaal 454 treinreizigers die voor de oliecrisis zelden of nooit in de trein zaten. uur uur uur uur uur uur Het COZ heeft gisteren een rapport gepubliceerd waarin 569 van de reacties, De drukte bij de pompen kwam lang zaam op gang. In de ochtenduren kon den de meeste klanten nog vlot worden de „anderhalve man en een paardekop” (slaat op het aantal werkzame ambtena ren op dit terrein) enigszins gaat ver sterken. neel de kosten van „bewassing”, koffie thee en dergelijke door Foto: beeld van de grote drukte bij een Amsterdams benzinestation. De file voor de pomp is hier nog niet erg lang. Elders in het land waren de rijen wachtende auto's soms zo lang dat ze de rijweg langs het station versperden. Pi vert on wer kinj kers stra van wzw zw wzw wzw zw zw zw w zw zw zzw nno wnw ZZW zzo zw wzw w zzo wzw zo zzw zzo zzw wzw windst. windst. windst. wzw nnw no zzo nw zzo zo w ono ono ono wnw Zowel bij de Consumentenbond als bij Konsumenten Kontakt is nu intern be raad aan de gang om zo spoedig moge lijk concrete stappen te doen voor het O peil: de staa gen part ven van Ei leer len niet Eng van niep con: in 1 L een de moe bim grai de mijl enei se 5 pen V har zou kaa E tros de ziel ker pen Bal zuit dan D gek ingi vlos ten oor) schi zou de i mii mil Als aai ger 1 ste eei gie kei reï dos act V dus k V< toeg de i drie bovi wor soor zeg£ dich boni sent D wik prot zal huic wee klei B wei „Ai bez di-i 10 10 10 9 12 9 11 10 10 12 7 12 17 5 15 12 11 10 - 6 6 1 17 9 10 11 12 21 19 11 14 0 13 13 0 0 10 19 7 20 16 7 2 2 3 4 9 3 1 4 1 0 0 0 0.4 0.2 1 2 4 0 0.1 4 0 0 1 0.6 0 0 0 0.5 0 13 1 0 0 0.2 0 0 0 0 0 ROTTERDAM. General Company, een joint venture van Gulf en Shell, en American Electric Power Sys tems zullen gezameljjk een standaard ontwerp van een kerncentrale met een capaciteit van 1500 megawatt ontwikke len om te komen tot seriebouw van dergelijke centrales, uitgerust met een hoge temperatuur-reactor gekoeld met gas (HTGR). Dit heeft Shell bekendge maakt. UTRECHT (ANP). „De kansen voor ongewenste kinderen zijn kleiner. Ze hebben een kleinere kans op lichamelij ke zowel als geestelijke gezondheid en een aanmerkelijk grotere kans op vroeg tijdig overlijden.” De personeelsschaarste in het verleden heeft ertoe geleid, dat nieuw personeel in een hogere salarisschaal werd inge deeld dan strikt noodzakelijk was. Dat gebeurt nu veel minder. Andere zieken huizen geven de leerlingen gedurende de pre-klinische periode weer zakgeld in plaats van salaris. Reiskostenvergoedin gen die uit concurrentie-overwegingen aan de hoge kant waren vastgesteld worden bevroren of verminderd. Ook op de dienstkleding wordt bezuinigd en en kele instellingen berekenen hun perso- (Van onze Haagse Redactie) DEN HAAG. Iedereen die behoefte heeft aan actuele informatie op alle terreinen van de samenleving moet op elk gewenst moment terecht kunnen in openbare bibliotheken. Om de toeganke lijkheid met name voor de leer- en vormingsplichtige jeugd optimaal te ma ken, zal deze belangrijke groep van de bevolking volledig gratis van de biblio theek gebruik mogen maken Maar er zijn wel onderdelen van het gehele terrein, waar ruimte zit om de prijzen tijdelijk een halt toe te roepen, aldus een deskundige. De autoverzeke ring bijvoorbeeld: er zijn minder claims door de snelheidsbeperking, minder re paraties nu al en straks waarschijnlijk uur: 70 percent. Kans op een geheel droog et maal: 40 percent. Normale temperaturen tot 15 januari: mini- VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Aanhoudend wisselvallig en minder zacht. Aantal uren zon: nul tot 3. Minimum temperatuur. 1 tot 5 graden boven normaal. Maximum temperatuur: nu tot 5 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 maal: 40 percent. Normale temperaturen tot 15 januari: mini maal 1 en maximaal 5 graden Celclus. WEERRAPPORTEN Hij zei dit in antwoord op vragen over berichten, als zouden dezer dagen 262 politieke vluchtelingen, die hun toe vlucht hebben gezocht op de ambassades van Frankrijk (190), Zweden (30) en Argentinië (42) een vrijgeleide van de Chileense autoriteiten hebben ontvangen om het land te verlaten. Op de Nederlandse ambassade in San tiago zijn nu nog twaalf personen. D» Nederlandse ambassade ontvangt doorlo pend vrijgeleides voor vluchtelingen, zo deelde de woordvoerder mee. Men verwacht dat een 225 a 250 politieke vluchtelingen naar Nederland zullen komen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrueck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis Zon Maan op Staatssecretaris W. Meijer van CRM heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld in de Memorie van Antwoord ter voorbereiding van de behandeling van de Wet op het Openbare Bibliotheek werk. Deze wet wil de personeelskosten volledig en de overige kosten tot 20 percent door het rijk laten subsidiëren. Het PPR-Kamerlid Waltmans heeft minister Vredeling van Defensie ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de interne toestand van het depot voor discipline in Nieuwensluis. Volgens het Kamerlid is een aantal onvolkomenhe den in de behandeling geconstateerd. De uitkomsten van het onderzoek moeten aan de Tweede Kamer worden meege deeld. Het COZ attendeert erop, dat het „ongewenst” is, gratis doktersjassen en operatiekleding te verstrekken aan spe cialisten die niet in loondienst van het ziekenhuis zijn. Het is moeilijk om „ver strekking en bewassing” aan het eigen personeel door te berekenen als de spe cialisten deze cadeau krijgen. Burghardt werd onder meer schuldig bevonden aan het herbergen van een lid van de Baader-Meinhofgroep. Tot Burghardts verdediging voerde de predikant aan dat hij had gehandeld in de traditie van de protestantse kerk, die onderdak verschaft aan politiek vervolg den. die in de loop van 1973 zijn binnengeko men, zijn verwerkt. Veel ziekenhuizen merken op, dat een belangrijk deel van de kostenstijging wordt veroorzaakt door salariskosten, de inflatie en door belastingen cn heffin gen. Het COZ tekent hierbij aan, dat het misschien zin heeft om een poging te doen de diensten in de gezondheidszorg onder de BTW te brengen. Het is moge lijk voor deze diensten een tarief van nul percent vast te stellen. Terwijl dan toch voor alle leveringen van goederen en diensten de BTW teruggevorderd kan worden. Op deze manier zou een bespa ring van 3 per verpleegdag kunnen worden bereikt. Uiteraard zou de op brengst van de BTW verminderen, maar, zegt het COZ, nu de kosten van de volksgezondheid zo in de schijnwerper staan, is het niet ondenkbaar dat een poging om op deze manier iets aan d< kosten te doen succes zou hebben. Dit concludeert drs. R. Veenhoven, wetenschappelijk medewerker aan de Faculteit der Sociale Wetenschappen van de Erasmusuniiversiteit in Rotterdam, in een beschouwing in het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde over „geestelijke gezondheid en sociaal milieu”. Hij komt nog minder vanwege de distributie. De ziektekostenverzekering komt ook in aanmerking. Bij de consumentenorgani saties komen nog steeds veel meldingen van tariefsverhogingen in de ziektekos tensfeer, die over de schreef gaan. DEN HAAG (ANP). Hagel- en re genbuien, met krachtige windstoten en in sommige gevallen windhozen, hebben gisteren in een aantal plaatsen in ons land flinke schade aangericht. Twee mensen zijn als gevolg van het stormachtige weer om het leven geko men: een schipper en zijn zeven maan den oude baby verdronken op de Waal bij Zaltbommel, toen een binnenschip teveel water maakte en zonk. De schip persvrouw kon worden gered. Verder zijn geen meldingen binnengekomen van doden of gewonden. En vervolgens valt te denken aan produkten uit de kapitaalintensieve sec toren, waar men vast wel ruimte heeft om bevriezing van het prijspeil enige tijd op te vangen. Van consumentenzijde wordt trouwens ook met spanning afge wacht wat minister Lubbers zal beslis sen over de nieuwe prijsverhoging voor benzine, die de oliemaatschappijen heb ben aangevraagd. In ieder geval zullen zij het idee van sectorsgewijze prijsstop pen aan de orde stellen in de verdere gesprekken met Economische Zaken. FRANKFORT (AFP). De 29-jarige Westberlijnse predikant Cornelius Burg hardt is gisteren in Frankfort veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een half jaar wegens het verlenen van bijstand aan de Baader- Meinhoforganisatie, de anarchistische beweging die in 1970 het nieuws beheer ste. starten van de zgn. nationale prijsbe- wustheidscampagne. De toezeggingen die minister Lubbers woensdag deed, maken het mogelijk dat beide, in dit geval samenwerkende, organisaties nu de kans krijgen op gerichte voorlichting aan een breed publiek. Zij hopen dan ook snel in nader overleg met topambtenaren deze kwestie op gang te kunnen brengen. Dat de consumentenorganisaties in middels kritisch blijven staan tegenover het overheidsbeleid op hun speciale ge bied, blijkt uit een artikel in de nieuwe Consumentengids (riiaandblad Consu mentenbond), dat als titel draagt: „Mi nister van Economische Zaken ontdekt de consumenten”. Daarin wordt geme moreerd dat er nu pas speciale afdelin gen voor consumentenzaken in het mi nisterie zijn gevormd en dat de minister DEN HAAG (ANP). Nederland is gisteren massaal nhar de benzinepomp gegaan om de tank van de auto boorde vol benzine te laten gooien. Op die manier kan men met een maximale hoeveelheid brandstof het tijdperk van de benzinedistributie, die vannacht om twaalf uur van kracht is geworden, in gaan. De benzinepomphouders en auto mobielbedrijven met een pomp hebben gisteren een topdag beleefd; veel bedrij ven verkochten drie tot vier keer zoveel benzine als op een normale vrijdag. DEN HAAG (ANP). Sinds d. staatsgreep in Chili zijn ruim 160 poli tieke vluchtelingen via de Nederlandse ambassade in Santiago en het hoge com missariaat voor de vluchtelingen naar Nederland gekomen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meege deeld. Verschillende ziekenhuizen hebben dit rekensommetje gemaakt, nadat het COZ in oktober 1972 aankondigde, dat bij de vaststelling van de verpleegtarieven in 1973 van de kostenstijging een deel niet zou mogen worden doorberekend (60 cent per verpleegdag voor de ziekenhui zen en 40 cent voor de overige instellin gen). Het COZ vroeg de ziekenhuizen ook, schriftelijk mee te delen hoe men de bezuiniging dacht te verwezenlijken en met welke maatregelen de exploita tiekosten nog eens met eenzelfde bedrag zouden kunnen worden verminderd. „Dat valt d e tegenwoordige minister niet kwalijk te nemen. Hij begint pas te denken over structurele consumenten problemen. En hij gaat wat doen, al is het dan alleen nog maar „wat”, terwijl wij gezien de enorme achterstand, die op dit punt bij de overheid bestaat liever „veel” hadden gezien. Want er valt nogal wat in te halen en goed te ma ken”. Aldus deze reactie op de verkla ringen, die minister Lubbers in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting af legde. De PvdA-Kamerleden Poppe en Van der Hek willen van premier Den Uyl weten of het kabinet bij haar eerste beleidsvoorbereidingen op de hoogte is gebracht van de verwachtingen van Shell, Esso en andere concerns dat de Arabische landen misschien al op korte termijn het oliewapen zouden gaan han teren. Die verwachtingen zouden ver trouwelijk zijn uitgesproken op de con ferentie van de zgn. Bilderberggroep in mei vorig jaar. Een 33-jarige Nederlandse vracht wagenchauffeur is in West-Duitsland aangehouden nadat hij volgens de Duitse politie in Neder-Beieren bij een inhaal manoeuvre met zijn wage® een botsing heeft veroorzaakt. Bij het ongeval vielen drie doden en vijf zwaar gewonden. Koningin Alia van Jordanië heeft vorig jaar juni een baby van zestien maanden geadopteerd van wie de ouders bij een vliegtuigongeluk om het leven waren gekomen. Een Libanees tijdschrift noemt de adoptie „een van de zwaarst bewaakte geheimen van het Jordaanse hof”. Overigens verwacht koningin Alia in april haar eerste kind. Als het even kan, zoals hij zelf formuleerde, zal premier Den Uyl in de tweede week van februari een beleefd heidsbezoek brengen aan Suriname. Premier Den Uyl heeft gisteravond gezegd dat de Nederlandse regering het vlag-incident bij de Indonesische ambas sade in Den Haag betreurt. Zoals bekend werd tijdens een demonstratie van een groepering Zuidmolukkers bij het ambas sadegebouw de Indonesische vlag ver brand. ziekenhuizen of delen ervan gedurende de vakantiemaanden niet gesloten kun nen worden, waarbij elk jaar telkens een ander ziekenhuis in die periode de verpleging van de patiënten op zich neemt. Op de post personeelskosten blijkt ook nogal wat te worden bezuinigd. Sommi ge ziekenhuizen verbreken het dienst verband zodra leerlingen het diploma verpleegkundige hebben gehaald. Er zijn in 1973 in tegenstelling tot voorgaande jaren weinig vakantiehulpen aangeno men en voor bepaalde werkzaamheden zijn minder „dure” krachten ingescha keld. geholpen, maar na het middaguur was er duidelijk sprake van een grote toe loop. Veel automobilisten maakten van de lunchpauze gebruik om snel even in de buurt vol te tanken. Ook gisteren werden nog hamsteraars gesignaleerd. In Utrecht maakte een au tomobilist het wel erg bont: hij duwde de pompbediende een emmer in de hand met het verzoek die „vol te gooien”. De pompbediende ging daar niet op in. Veel pomphouders hadden de drukte verwacht en daarom de noodzakelijke voorzorgsmaatregelen genomen. De ben- zinemaatschappijen hadden de pompen gisterochtend van zoveel mogelijk benzi ne voorzien. Sommige pompen hebben een capaciteit van tienduizend liter, maar grotere bedrijven kunnen wel honderdduizend liter opslaan. Enkele pomphouders hadden extra personeel in dienst genomen om de klanten zo snel mogelijk te kunnen helpen. Omstreeks zes uur gistermiddag (slui tingstijd van kantoren en winkels gister middag) toen er al sprake was van een record-omzet aan benzine, begon de gro te run op de pompen pas. Er werden „wachttijden” gesignaleerd van een half uur. Hoewel de meeste benzineverkoop- punten eerder deze week was geadvi seerd ’s avonds om acht uur te sluiten, werd aangenomen dat veel bedrijven de hele avond open zouden blijven of ten minste tot de opslagruimte leeg was. Temeer omdat men verwacht dat er vandaag vrijwel geen druppel benzine zal worden verkocht. De ziekenhuizen hebben op de meest uiteenlopende manieren verdere bespa ringen doorgevoerd, bijvoorbeeld door afschaffing van hun ambulancedienst, afschaffing van het verstrekken van dagbladen aan patiënten, opheffing van de eigen bus die bezoekers van het sta tion haalde en opzegging van de huur van flats voor het personeel. Over bezuinigingen op energie- en materieelverbruik zijn ook veel opmer kingen binnengekomen. Op geneesmidde len blijkt heel wat bespaard te kunnen worden door het vervangen van speciali- té’s door goedkopere (soms zelfgemaak te) middelen. Eén instelling heeft de specialisten zelfs verboden, bezoek te ontvangen van vertegenwoordigers van geneesmiddelenfabrikanten. Volgens het KNMI in De Bilt hebben verschillende buien samen met een ster ke wind) hier en daar hozen veroorzaakt. Overigens waren bij het KNMI gistera vond daarover nog geen meldingen bin nengekomen. Wel kwamen er berichten over sterke windstoten. Het KNMI mat in De Bilt op een hoogte van tien meter een maximum windsnelheid van ruim 90 km per uur. Op een hoogte van 30 meter werden windsnelheden van 120 tot 130 km per uur vastgesteld. Windhozen richtten zoals gemeld veel schade aan in de stad Utrecht, waar daken van fabrieksgebouwen wer den „weggezogen”. Vijftien huizen raak ten daar beschadigd. Van één woning onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. onbew. zwaar bew. onbew. regen licht bew. onbew. half bew. regenbui onbew. zwaar bew. sneeuw zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbew. geheel bew. onbew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. sneeuw onbew. onbew, zwaar bew. sneeuw geheel bew. licht bew. zwaar bew. onbew. licht bew. ZONDAG 13 JANUARI Hoog water 7.04 uur en 19.23 Laag water 2.46 uur en 15.10 MAANDAG 14 JANUARI 7.52 uur en 20.14 3.30 uur en 15.59 7.04 uur en 2.46 uur en tot deze conclusie op grond van onder zoek en literatuurgegevens. Onderzoek naar de spreiding van de geestelijke ongezondheid onder de bevol king toont aan, dat dit verschijnsel zich relatief vaker in de lagere sociale mi lieus voordoet. Voor dit verschijnsel zijn verschillen de verklaringen geopperd, zoals het voor de geestelijke gezondheid schade lijke besef dat men het slechter heeft dan anderen, het ontbreken van positie ve ervaringen (bv in het werk), moeders die tegen hun zin uit werken moesten gaan, de minder stimulerende arbeidssi tuatie en het onvermogen, te voldoen aan de eisen van de „hogere sociale klassen”. Daarnaast lijkt volgens drs. Veenho ven het vaker voorkomen van ongewen ste zwangerschappen in de lagere mi lieus ook een oorzaak. Onderzoek doet vermoeden, dat ongeveer de helft van alle ongewenst geboren kinderen door de ouders ook blijvend als ongewenst wordt ervaren. Deze kinderen zijn „haast voor bestemd” om zich tot een ongezond mens te ontwikkelen. werd de gehele bovenverdieping ver nield. In Rotterdam waaide bij een chemisch bedrijf een hijskraan om en kwam in het water terecht, schade: 1 miljoen. De machinist kon zich in veiligheid stellen: Bij zijn sprong van de kraan liep hij een gebroken rugwervel op. Het KNMI meldde, dat de storing, die het buiige weer veroorzaakte, naar het noord-oosten is weggetrokken. De wind ruimde daarna naar west-zuid-west. Vandaag wordt er wind met een wind kracht tussen zeven en acht uit zuidelij ke richtingen verwacht. Windhozen en rukwinden hebben, be halve in Utrecht, ook in andere delen van het land huisgehouden. In Gorkum maakte een hoos gisterochtend de helft van een kleuterschool met de grond gelijk. Er waren geen kinderen in dat deel. In de andere helft zaten 37 kinde ren, die ongedeerd naar buiten konden. In Zierikzee werd ’s morgens een grote landbouwschuur voor de helft vernield. Ook een loods, waarin landbouwmachi nes, werd volkomen vernietigd. In het Friese Oppenhuizen werden door een windhoos de ramen en daken van twaalf huizen vernield. Veel ziekenhuizen laten hun med werkers meedenken over het kostenpro bleem. Samenwerking op allerlei terrein kan ook tot besparingen leiden. Eén zieken huis suggereerde eens te onderzoeken of Hoog water Laag water ZONDAG 13 JANUARI Zon op 8.43 uur onder 16.54 Maan op uur onder 10.36 MAANDAG 14 JANUARI op 8.42 uur onder 16.56 uur 0.08 uur onder 10.55 uur

Haarlem's Dagblad | 1974 | | pagina 2